Lendl heeft iets met Pete Sampras Lugdunum en SJC in beroep tegen straf Roodenburg haalt Hennie de Klerk terug Verstappen opgetrommeld als vervanger van gewonde stalgenoot DIOK vecht verdubbelde schorsing Broers aan Geen weer voor een Rus HOOFDPRIJS: MEL2 RERS.XONPLEET VERZORGD NflflR RMERIHR MAANDAG 24 JANUARI 1994 15 rob onderwater. c leiden rob onderwater Nostalgie is de drijfveer van Hennie de Klerk om weer bij Roodenburg terug te keren. De oefenmeester. momenteel werkzaam bij zaterdagtweede klasser RKAVIC, was goeddeels rond met Lyra uit De Lier, maar afgelopen donderdag koos De Klerk voor de club uit Noord. „Roodenburg heeft voor mij meer emotionele waarde dan Lyra. Ik heb tenslotte bij die club gevoetbald. En ik ben een Leidse jongen, dat speelt na tuurlijk ook mee", zegt hij ter verklaring van zijn keuze. Hennie de Klerk is een be wuste keuze van Roodenburg. Voorzitter Marius Wunderink zocht en vond iemand 'die de nestgeuren van de club kent'. „Onze trainersstaf bestaat nu helemaal uit oud-Roodenbur- gers", meldt Wunderink trots. „Op papier zijn we helemaal klaar voor het volgende sei- Nu de invulling op het veld nog. Aan Hennie de Klerk zal het niet liggen. Hij gaat zich de komende maanden met zijn nieuwe werkgever bezighouden. Dat kan omdat RKAVIC op za terdag voetbalt. De Klerk, financial manager bij Constar (een fabrikant is fris drankflessen), is geen onbeken de op Noord. Hij sleet er zijn jeugdjaren. „Ik ben begonnen in de B3. Daarna kwam de BI en de regionale jeugd. Daar heb ik maar een jaartje ingezeten, want ik moest als jong broekie direct door naar het eerste." De Klerk bleef tot 1974 bij Roodenburg. In dat jaar jaar maakte hij de spraakmakende overstap naar het Rijswijkse RVC. „Ik geloof dat ze me dat nog kwalijk nemen bij Rooden burg. Maar ik ging in Den Haag studeren en wilde op het hoog ste plan blijven voetballen. In dat jaar miste Roodenburg de promotie naar de hoofdklasse, die toen net werd ingesteld." Via Rijnsburgse Boys keerde De Klerk weer terug in Leiden. Maar niet bij Roodenburg. Ruud de Groot lokte de voetbal ler naar Lugdunum. Ondertus sen was De Klerk met een trai- gestart. Meerburg e club die de trainer De Klerk onder zijn hoede kreeg. Daarna volgden Lyra, Lugdunum, Docos en RKAVIC. Roodenburg spreekt De Klerk enorm aan: „Deze club behoort tot de drie beste van Leiden. In de tweede klasse speelden ze onder hun stand. Als je zo'n goede jeugdopleiding hebt, hoor je in de eerste klasse te spelen. Aan de andere kant weet ik hoe moeilijk het is om jeugdspelers in te passen. Er is vaak geen plaats." Er is dus veel werk aan de winkel. De Klerk: „Ik ga met an deren de club inventariseren. Dan bekijken we of we verster king nodig hebben. Zo ja, dan proberen we ex-Roodenburgers te bewegen om bij de club terug te keren. Want ik besef dat er geen massa's nieuwe spelers naar Roodenburg zullen ko los Verstappen is in het week einde door Benetton opgeroe pen zich morgen op het circuit van Silverstone te melden. De 21-jarige testrijder van het En gels/Italiaanse Formule-I-team moet de tweede coureur, de Fin JJ Lehto, tijdens testritten in de Benetton/Ford vervangen. De 27-jarige Fin raakte vrijdag vrij ernstig gewond toen hij tij dens de trainingen op Silversto ne slipte met een snelheid van 210 kilometer per uur. Hij ver loor het bewustzijn en moest uit het wrak van de gloednieuwe BI94 worden bevrijd. In het ziekenhuis constateer den de artsen dat zijn rugge- wervel ernstig is beschadigd. Letho verklaarde optimistisch voor de eerste Grand Prix van het seizoen, op 27 maart maart in Brazilië, weer fit te zijn. De medici in Londen maakten enig voorbehoud. Verstappen, die een contract voor twee jaar heeft getekend, kreeg afgelopen weekeinde de invitatie van de teamleiding zich morgen in plaats van aan staande vrijdag te melden in Engeland. Aanvankelijk zou de equipe komende week in Estoril testen. Die trip werd afgeblazen. Verstappen zou oorspronkelijk pas begin volgende maand in Barcelona voor het eerst met de Benetton-Ford rijden. Per fax liet Benetton Verstap pen weten een superlicentie voor hem aan te vragen bij de Internationale Automobiel Fe deratie. Deze licentie is vereist om te kunnen deelnemen aan Grand-Prixraces. Of Verstappen inderdaad dit jaar debuteert in de Formule 1, acht jaar na zijn mentor Huub Rothengatter, is afhankelijk van het genezings proces van JJ Lehto. Die teken de vorige week een contract bij Benetton als tweede rijder ach ter kopman Michael Schuma cher. leiden peter klein rugbymedewerker De schorsing van DIOK-rugbyer Robert Broers naar aanleiding van zijn rode kaart in de wed strijd tegen Haarlem, is verdub beld. Op basis van de uiterst ne gatieve rapportage van scheids rechter Van der Velden staat Broers niet de standaard drie weken, maar zelfs zes weken buitenspel. De DIOK-voor- waarts kan daardoor vrijwel de gehele play-offs niet voor de Leidse landskampioen in actie komen. DIOK gaat in beroep te gen de zware straf. In een eerste reactie stelt aan voerder Marcel van Loon: „Ro bert Broers wordt het slachtof fer van de matige arbitrage. Een ploeg als Haarlem komt naar Leiden alleen om de score zo laag mogelijk te houden. Wat hen betreft is dan alles geoor loofd. Zo'n scheidsrechter hoort alleen onze opmerkingen, maar ziet de provocaties niet. Robert schoot Chris Hogg te hulp, die werd neergeslagen. De scheids rechter stuurde de verkeerde man uit het veld. Voor het na tionale team is deze schorsing trouwens heel vervelend. Yves Kummer en ik zullen ons met de andere DIOK-internationals beraden of we stappen moeten ondernemen tegen deze schor sing en zo ja welke." Henk Wullems technisch manager bij ADO Den Haag zaam bij Willem II, NAG, Vites se,' Go Ahead Eagles, Excelsior en AZ. Bij laatstgenoemde club werd Wullems tijdens het vorige n ontslagen. Het bestuur van ADO Den Haag heeft Henk Wullems benoemd tot technisch manager. De 58- jarige trainer tekende bij de eer- ste-divisieclub een contract tot het einde van het seizoen, met een optie voor de volgende competitie. Eerder bedankten oud-international Piet Keizer en Hans Dorjee vook de functie. Wullems krijgt in het Zuider park de technische eindverant woording bij het aan- en ver koopbeleid. Hij voert met de spelers ook de contractbespre kingen. Trainer Nol de Ruiter blijft verantwoordelijk voor de voetbalzaken, zoals de opstel ling van het eerste elftal. Wullems is al ruim 25 jaar in het betaalde voetbal actief. Hij was ondermeer als trainer werk- Bert Bos gaat bij ADO Den Haag voor anderhalve dag per week als algemeen directeur aan de slag. De 47-jarige Haar lemmer moet de financiële huishouding doorlichten en be- zuiningsplannen ontwikkelen. De Haagse clubleiding praat woensdag met een delegatie van de supportersvereniging over een verandering van de clubnaam. Een groot deel van de aanhang heeft een voorkeur voor de oude naam van de club, FC Den Haag. Voorzitter Chris' Nyqvist heeft al laten weten dat het bestuur bereid is de wens van de fans in te willigen. Ivan Lendl heeft in het tenniswereldje niet zo gek veel vrienden, maar met Pete Sam pras heeft hij iets. De wortels van de opmerkelijk goede verhouding liggen in de tijd dat Pete nog Pietje was. Als ventje mocht hij wel eens komen spelen op de privé-baan van Lendl. Daar begon de vriendschap voor het leven. Thomas Muster had geen kind aan de Rus Alexander Volkov. FOTO REUTER UITSLAGEN TENNIS Mannen: Derde ronde: Edberg (Zwe/4) - Santoro (Fra) 6-2 6-1 6-1. Muster (Oos/6)- Raoux (Fra) 6-3 6-3 6-2. Martin (VSt/9) - Svensson (Zwe) 6-1 5-7 6-2 6-2, Volk ov (Rus/12) - Holm (Zwe) 7-5 2-6 4-6 6-3 6-4, Jonsson (Zwe) - Novacek (Tsj/14) 6-1 7-5 7-5, Wilander (Zwe) - 6-3 6-3, Daufresne (Bel) - Rafter (Aus) 5-7 6-2 6-1 6-4. Vierde ronde: Sampras (VSt/1- 6-3 6-16-1. Martin (VSt/9) - Daufre (Bel) 6-7 7-6 6-3 6-3. Muster (Oos/6) - Volkov (Rus/12) 6-3 6-3 6-2, Edberg (Zwe/4) - Jonsson (Zwe) 6-4 6-4 6-4. Dubbelspel: Tweede ronde: Eltingh/Haarhuis (Ned/3) - Keil/Jones (VSt) 7-6 6-2, Andrew en Mark Kratzmann (Aus) - Siemerink/Va- cek (Ned/Tsj) 6-4 7-5. Derde ronde: Sanchez-Vicario (Spa/2) Grossman (VSt) 6-2 6-3, Sabatini (Arg/4) - Ferrando (Ita) 6-2 6-1Novot- na (Tsj/5) - Taylor (Aus) 6-4 6-2, Manu- ela Maleeva-Fragnière (Zwi/8) - Tedjaku- suma (Indo) 6-0 6-1, Pierce (Fra/9) - Appelmans (Bel) 6-3 6-2, Magdalena Maleeva (Bul/14) - Likhovtsjeva (Kaz) 6- 4 6-2, Zardo (Zwi) - Gigi Fernandez (VSt) 7-6 6-4, Hack (Dui) - Reinstadler (Oos) 6-3 3-6 7-5. Vierde ronde: Graf (Dui/1) - Testud (Fra) 6-1 6-2, Sanchez/Vicario - Magdalena Maleeva 4-6 6-1 6-3, Martinez (Spa/3) - Rubin (VSt) 7-6 6-3, Sabatini - Pierce 6-3 6-3, Novotna - Zardo 6-2 7-5, Da venport (VSt/16) - Mary Joe Fernandez (VSt/6) 6-2 6-7 6-2, Manuela Maleeva - Hack (Dui) 7-5 6-7 7-5, Date (Jap/10) - Helgeson (VSt) 7-5 6-1. Dubbelspel: Tweede ronde: Bollegraf/Graham (Ned- /VSt/10) - Graf/Tarabini (Dui/Arg) 7-6 6- 2. derde ronde: Bollegraf/Graham (Ned- /VSt/10) - Martinez/Neiland (Spa/Let/5) Eerste ronde: Nijssen/Bollegraf (Ned) - Lozano/Tarabmi (Mex/Arg) 6-3 6-4, Haarhuis/Medvedeva (Ned/0ek/7) - Ja- vier Sanchez/Gorrochategui (Spa/Arg) 6- 2 5-7 7-5. Olhovsky/Neiland (Rus/Let/6) - Muller/Muns-Jagerman (ZAf/Ned) 6-4 6-4, Oosting/Grossman (Ned/VSt) - Da- vids/Adams (Ned/VSt) 6-2 6-2, Randall- /Hethermgton (VSt/Can) - Eltingh/Zvere- va (Ned/WRu) 7-5 6-7 5-7 Tweede ronde: Haarhuis/Medvedeva - Adams/Maniokova (Aus/Rus) 6-2 6-3. Meisjes, eerste ronde: Basting (Ned/6) - Venkatesan (Aus) 6-16-1. Gestaakt duel kost tweedeklassers een punt K ZUYDERDUIN leiden tim brouwer de koning Lugdunum en SJC voelen zich bestolen. De Leidse en Noord- wijkse zondagtweedeklassers raakten zaterdag één punt kwijt als gevolg van de uitspraak van de tuchtcommissie van de KNVB naar aanleiding van hun onderlinge gestaakte duel van 6 december jongstleden. Beide verenigingen gaan nog deze week in beroep tegen de uit- Het restant van die gestaakte wedstrijd wordt op een nader te bepalen tijdstip uitgespeeld. Lugdunum begint daaraan met tien spelers, omdat Harm de Vos door scheidsrechter Ver beek uit het veld was gestuurd. Na de uitsluiting van De Vos en een volgende schermutseling met Michiel Steenbergen (SJC) in een hoofdrol liep de streek- derby zo uit de hand, dat arbiter Verbeek besloot het duel in de 43ste minuut te staken. Met het 'bevriezen' van de si tuatie van 6 december, toen SJC een voorsprong van 1-0 verde digde in de Kikkerpolder, heeft Lugdunum-secretaris Kees van Duivenbode weinig moeite. „Maar het punt in mindering, dat ook doorwerkt in de betref fende periodestand, vind ik een zware straf. Wij zijn bezig onze argumenten tegen de uitspraak van de tuchtcommissie op een rijtje te zetten." De gevolgen voor SJC zijn hetzelfde. Ook de Noordwijkers raken een kostbaar punt kwijt. Zij hervatten het restant met elf spelers, van wie Pieter Haze- noot zijn gele kaart uit de oor spronkelijke wedstrijd 'mee- „Hoewel ikzelf door uitlatin gen van scheidsrechter Verbeek over soortgelijke strafzaken pes simistisch was, ben ik teleurge steld over de strafmaat", zegt SJC-voorzitter Maarten Ot- tevanger. „Wij bekennen schuld, maar een punt in min dering vind ik competitieverval sing. Vooral in de strijd om de tweede periodetitel, waarin wij vier punten uit twee wedstrij den hadden, tikt dat hard aan. SJC legt zich niet bij de straf neer en gebruikt zonodig grof geschut. Wij hebben nog enkele troeven achter de hand." Beroep Daarmee bedoelt Ottevanger - zonder op de inhoudelijke kant van de zaak vooruit te lopen - dat hij de commissie van be roep met behulp van deskundi ge bijstand en getuigen tege moet zal treden. „Voor mij is dit de eerste keer dat ik zo iets meemaak. Bij een volgend ver hoor stellen wij ons beslist an ders op. De directe aanleiding tot het staken van de wedstrijd, de uitsluiting van De Vos en de daarop volgende schermutse lingen tussen een speler van SJC en Lugdunum, zijn mijns in ziens te weinig aan bod geko men. Bovendien is er tijdens die bewuste wedstrijd geen klap ge vallen. Een afkoelingsperiode had wellicht volstaan. Ik denk dat er ergere dingen op deze wereld zijn." melbourne. roby Het is nu zeven jaar later en de tijden zijn veranderd. Gisteren stonden de meester en de leer ling tegenover elkaar op het zonovergoten centrecourt van Flinders Park, vierde ronde Australian Open. De rollen wa ren min of meer omgedraaid. Het was een beetje alsof Lendl deze keer was uitgenodigd op de baan van Sampras. Sampras won in drie sets: 7-6 (7-5), 6-2, 7-6 (7-4). Lendl-Sampras. Het lijkt een kleine stap, maar in werkelijk heid is het een wereld van ver schil. Lendl (33 jaar) domineer de het tennis in de jaren tachtig. Hij was 270 weken de nummer een van de wereld, nog steeds een record. De man van de ja ren negentig heet Pete Sampras (22). Hij won vorig jaar de US Open en Wimbledon en is vol gende week van plan zijn eerste Australian Open-titel te pakken. Het zijn twee volkomen ver schillende tennissers en karak ters. Ivan de Verschrikkelijke lijkt in niets op 'Sweet Pete'. Het is de narrige veteraan tegenover de man met de eeuwige glim lach. De 'workaholic' tegenover het natuurtalent. Het kon niet anders of giste ren gingen de gedachten van het tweetal terug naar de tijd van toen. De twee Amerikanen deden er overigens zelf aan mee en spoelden tijdens de perscon ferentie de video zeven jaar te rug, op verzoek van de journa listen. Sampras vertelde over de trainingsstage op de baan ach ter het huis van Lendl in Green wich, Connecticut. Maar hij ver telde er niet bij wat er werkelijk gebeurde: halverwege de stage stapte Pete op, want hij vond dat Ivan veel te ver ging in zijn fanatisme. De loopoefeningen duurden veel te lang, vond Pete. En zelfs op de baan kon hij het allemaal niet bijsloffen. Sommige journalisten mogen altijd wat meer dan de anderen. Een Amerikaanse verslaggever, die een potje kan breken bij Lendl, vroeg hem hoe we ons de stage bij huize Lendl moesten voorstellen. „Was het te verge lijken met Michael Jackson die een tiener in huis haalt?" De volle perszaal barste in lachen uit, maar Lendl plukte aan zijn wenkbrauw (een tic van hem) en vertrok geen spier. Toen ie dereen weer stil was zei hij koel: „Maak jij er maar van wat je denkt." Pete Sampras zelf wilde er wel wat over kwijt. „Het was een er varing voor mij. Nog nooit zag ik iemand die zo'n zwaar fysiek programma volgde. Hij zei: de ze week gaan we dit en dat doen. Ik denk meestal niet ver der dan de volgende dag. We gingen 's ochtends om half ze ven aerobics doen. Dat was nieuw voor mij. Mijn ogen gin gen open, omdat ik bij hem zag wat er nodig was om de top te bereiken." Sampras en Lendl hebben al tijd vriendschapsbanden onder houden sinds die ontmoeting. De huidige nummer één van de wereld toont respect voor de dertiger en Lendl laat niet na om Sampras met compli mentjes te overladen. 'He is a hell of an athlete' zei Lendl on langs over zijn landgenoot. In de wedstrijd was het ver schil, behoudens de tweede set, niet groot. Sampras, "die negen tien aces sloeg (Lendl 14), won veel punten op zijn tweede ser vice (27 van de 42). De winnaar sloeg de meeste afzwaaiers (31- 28), maar ook de meeste win ners (49-43). De wedstrijd in het stadion, dat voor het eerst in acht dagen een beetje op een bakoven ging lijken vanwege de oplopende temperaturen (30 graden Celsius) was het in 2 uur en 20 minuten gebeurd. Lendl had zichzelf beduidend beter onder controle dan in de partij tegen Paul Haarhuis, toen hij zich beklaagde over de arbi trage. Elke persconferentie pleit Lendl weer voor de 'elektroni sche umpire'. Het systeem waarbij de lijnen door een elek tronisch oog worden bewaakt is al klaar en getest op de Austra lian Open. Maar voorlopig durft men nog geen wedstrijden in het hoofdtoernooi te spelen met het TEL-systeem (Tennis Elec tronic Lines). Alleen de baseline een elektronisch oog- Lendl: „Wat zou het prettig zijn als we ons niet meer hoe- in of uit. De energie kunnen we dan steken in het tennis. Ik hoop dat het systeem snel wordt ingevoerd. Liever gisteren dan vandaag." Het probleem met het TEL- systeem is dat de computer nog steeds in sommige gevallen rea geert en piept terwijl een bal niet uit is. Het systeem reageert namelijk op stoffen die in een racket of schoeisel zijn ver werkt. Lendl zal het waarschijn lijk niet meer als actieve speler meemaken dat de arbitrage uit een computer bestaat. Hij zelf waagt dat te betwijfe len, want hij voelt zich allesbe halve uitgerangeerd en wil nog wel wat jaartjes doorgaan. Over een terugkeer in Melbourne vol gend jaar deed hij nog geen uit spraak. Wel kondigde hij aan dat hij na een slecht seizoen met dertien eerste-ronde-ne- derlagen op de weg terug is. „Ik krijg weer vorm. Maar wie wil rennen, moet eerst leren lo pen." melbourne rob v Het was gisteren in Melbour ne geen weer voor een Rus. De barometer liep op tot 38 graden Celsius, op de tribu nes werd gevochten voor een plaatsje in de schaduw, berie den op de baan was het iets boven veertig. Alexander Volkov uit Kaliningrad - nog een paar uurtjes voorbij Mos kou - schudde het hoofd. Dit wordt nooit wat, dacht hij. Volkov is een begenadigd tennisser. Liever lui dan moe, maar mooi om naar te kijken. Fluwelen balbehandeling, enorm gevoel. In de 'magne tron' van Flinders Park werd de 26-jarige linkshander ech ter al gaar bij het inslaan. Hij gaf het na afloop ruiterlijk toe: „Ik voelde het al voor de wed strijd. Dit wordt niet mijn dag." Zijn tegenstander Tho- mas Muster kreeg de over winning in de schoot gewor pen. Het werd 6-3,6-3,6-2. Stefan Edberg was opper machtig in de wedstrijd tegen zijn landgenoot Jonsson. Hij besloot de partij met een schitterende forehand. Hij weerstond twee keihard smashes van Jonsson, sloeg de bal tientallen meters de hoogte in en retourneerde de derde smash met een scnsa- tionale passing. Het publiek reageerde heftig en F.dberg voor zijn doen uitgelaten. Hij sprong een gat in de lucht, balde de vuist en sprong over het net om zijn landgenoot de hand te schudden. Dat be looft nog wat voor de komen de dagen. Meer informatie? Bel snel met Har de Vrind van Leidsch Dagblad telefoon 071 - 356235 of vraag uw vertegenwoordiger naar de vele mogelijkheden die deze aktie u biedt.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 15