Drie Waalse ministers weg 9 :en voor allen, allen voor één: de spectaculaire val van de 'drie Guys' Snel besluit luchtaanval Bosnië' Buitenland Lagere plek Winnie Mandela Moment voor jezelf ffERDAG 22 JANUAR11994 lUSSEL PETER DE VRIES JRRESPONDENT jde smalle straatjes van het ■rvallen Luik wordt hij nog eeds bewonderend The God- ither genoemd: André Cools, ein 1991 op klaarlichte dag «rmoorde voorman van de ,'aalse Parti Socialiste. Zijn ood leidde tot een golf van ge- ichten over corruptie in de naar twee jaar lang bleef et deksel min of meer op de eerput. klap waarmee het er giste- i af vloog, was er des te har- er om: drie prominente Waal socialisten gaven hun minis- irsportefeuille op nadat er neer aanwijzingen kwa len dat ze gesjoemeld hebben de bestelling van helikop- an politici die in stinkende iakjes verwikkeld raken, zijn in België wel gewend üoral als het om de Parti Soci- liste gaat. Met een vaste aan- gvan ten minste éénderde het Franstalig kiezerspu- k en een strak georgani- eerd apparaat, is de PS in grote elen van Wallonië opper- lachtig. Die macht leidt soms it excessen. Zo werd de burge- Guy Spitaels. meester van Luik vorig jaar ver oordeeld in het 'parkeermeter- schandaal' en staat de lokale partijchef in Charleroi terecht wegens verduistering. Over de vraag of dat gecorrum peerde klimaat behoort tot de erfenis van wijlen André Cools, verschillen de meningen in Wallonië. Sommigen vinden dat ook de grof gebekte mani pulator Cools zich te buiten ging aan vriendjespolitiek. An deren menen dat hij daarbij nooit over de schreef ging. Vast staat dat na zijn dood bleek dat hij in zoveel zaken betrokken was dat Justitie niet wist waar te beginnen met het onderzoek. Meer dan twee jaar speurwerk van de Luikse onderzoeksrech ter Ancia naar de moordenaar heeft in elk geval een spoor van vernielingen in de Waalse partij aangericht. Het onderzoek leid de onder meer tot de val van Alain Vander Biest, voormalig minister van pensioenen en 'beschermeling van Cools. En kele van de naaste medewer kers en drinkebroers van de be windsman bleken een handeltje te hebben opgezet in gestolen aandelen. De opheffing van Vander Biests parlementaire onschendbaarheid gold tot gis teren als een hoogtepunt in de schoonmaak binnen de PS. Die zaak verbleekt echter bij de 'grote vissen' die Ancia sinds kort aan de haak heeft. 'Les trois Guys'de drie Guys's zoals ze door de media zijn gedoopt zijn respectievelijk nationaal vice-premier Guy Coëme, de Waalse minister-president Guy Spitaels en regionaal minister Guy Mathot. Het verzoek hun parlementaire onschendbaar - heidop te heffen omdat ze wel licht meer weten van de beta ling van steekpenningen bij de aanschaf in 1988 van legerheli- kopters, leidde tot hun aftre den. Hoewel de bijnaam les trois Guys een hecht verbond in duistere zaakjes doet vermoe den, belichamen de drie juist veel meer de verschillende tra dities van de PS. Guy Spitaels is de tegenpool van de klassieke socialisten a la Cools, de arbei dersjongens die in het Volks huis zuipen en leven. Spitaels is een intellectueel die charmant kan zijn maar boven alles on genaakbaar is wanneer het gaat om de kern van de politiek: macht. Toen hij ervoor koos het partij - leiderschap in te wisselen voor het premierschap van Wallonië, schreef een krant: Dieu (God) is Keizer geworden. Volgens on derzoeksrechter Ancia heeft hij als partijgod de zwarte kas van de PS door helikopterfabrikant Agusta laten spekken. De tweede Guy, vice-premier Coëme, is de vertegenwoordi ger van het boerensocialisme van het Waalse platteland: een man 'die geen nee kan zeggen' zoals in Brussel wordt gefluis terd, maar die de beminnelijk heid en bescheidenheid zelve blijft. Intelligent, populair en één van de weinige PS-ers die ook Nederlands spreekt, werd juist hij de afgelopen weken het mikpunt van de roep in de Vlaamse pers om 'schone han den'. "Ten onrechte heb ik gemeend dat wie onschuldig is, ook niets te vrezen heeft", zei hij veron gelijkt bij zijn aftreden. Coëme wordt ervan verdacht als minis ter van defensie valsheid in ge schrifte te hebben gepleegd om Agusta te bevoordelen. „Ik kom terug", kondigde hij strijdbaar De man die hem dat voordeed, is de derde Guy, de Waalse mi nister Mathot. Mathot is, zoals één krant schreef, „beroemd om zijn escapades en zijn wufte levenswandel" en wordt om ringd door een geur van sterke drank en parfums. Hij speelt de wonderboy uit Seraing, een in dustriestad nabij Luik „met het grootste aantal bars en borde len per vierkante meter van ge heel West-Europa' Mathot is in het verleden in op- Guy Coëme. spraak gekomen door meer dan 3.000 flessen drank en voor 4.000 gulden aan schoenen te kopen voor de top van zijn mi nisterie. Daarnaast werd hij ge noemd in de verdachte verkoop van een schilderij van Jeroen Bosch, onregelmatigheden in de boekhouding van de lokale voetbalclub en een oplichtings zaak rond een olieraffinaderij. Dit 'politieke petekind' van An dré Cools werd in 1981 natio naal vice-premier, maar viel daarna door de overdaad aan affaires in ongenade. Tot alge mene verbazing werd hij in 1992 door Spitaels gerehabili teerd en opgenomen in de Waalse deelregering. Volgens onderzoeksrechter Ancia is Mathot de bemiddelaar ge weest voor helikopterfabrikant Agusta. De 'boef Mathot leek de afgelo pen weken de ideale schiet schijf voor de Vlaamse opposi tie, die luidkeels riep om een Belgische variant van 'Schone handen' en ondertussen uit was op de val van de regering. Een delegatie van de liberale oppo sitie reisde zelfs al naar Italië, om de actie 'schone handen' te bestuderen en te pleiten voor politiek onafhankelijke rech ters. Met het door Coëme in gang gezette aftreden van de drie Guy's is de politieke spanning nog niet geweken. Het hoeft niemand te verbazen wanneer binnenkort 'affaires' bij andere partijeh uitlekken. Per slot van rekening heeft Spitaels al ge suggereerd dat ook de christen* democratische premier Dehae- ne en de Vlaamse socialist mi nister Claes meer weten van de Agusta-kwestie. Vrijspraak in penis-proces PROFIEL: DAVID OWEN .orena Bobbitt, de 24-jarige Amerikaanse die haar echtge- )ot zijn geslachtsdeel afsneed, gisteren vrijgesproken. De ju- van een Amerikaanse recht bank in Virginia verklaarde dat Bobbitt tijdelijk ontoereke ningsvatbaar was, vanwege de aren van seksueel misbruik door haar man. Haar echtge- t was eerder vrijgesproken de verkrachting die Lorena naar het mes had doen grijpen. Zoon van Assad dood na ongeval DAMASCUS AFP-Rtr Bassel al-Assad, de zoon van de Syrische president Hafez al-As sad, is gisteren omgekomen bij een auto-ongeluk. Bassel (33), een majoor in de Syrische strijdkrachten, werd beschouwd als de meest waarschijnlijke op volger van zijn vader. Volgens waarnemers in Libanon was de Syrische president enige tijd ge leden begonnen zijn zoon voor te bereiden op de functie van staatshoofd. Aardbeving bij Noord-Molukken Oostelijke delen van Indonesië zijn gisteren getroffen door een zware aardbeving. Zeker zes personen zijn om het leven ge komen en meer dan 50 mensen zijn ernstig gewond geraakt. Het epicentrum van de beving, die een kracht had van 6,8 op de schaal van Richter, lag ten noor den van Ternate, de hoofdstad van de Noordelijke Molukken. Minister Kooijmans (buiten landse zaken) wil op korte termijn in Europees verband overleg over de situatie in het voormalige Joegoslavië. De bewindslieden van de Eu ropese Unie kunnen zich dan beraden over de positie van Lord Owen en het mandaat op basis waarvan de Britse onderhandelaar namens de EU een oplossing voor de oor log in Bosnië-Hercegovina tot stand probeert te brengen. De bewindsman vindt het onte recht dat Owen als zondebok wordt aangewezen voor het internationale falen een vre desregeling tot stand te bren gen. Kooijmans wil bekijken of het mandaat voor Owen kan worden aangepast. Toen op de Britse eilanden het gerucht de ronde deed dat Lord Owen op het punt stond toe te treden tot de Conserva tieve Partij, grapte de Liberaal- Democratische leider As- hdown: „Labour heeft hem ge had, wij hebben 'm gehad, het zou eerlijk zijn als de Conser vatieven hem nu krijgen". Uiteindelijk visten de Conser vatieven achter het net, maar Ashdown had gelijk: honkvast heid is niet Owens sterkste punt. David Owen is vooral een 'ex'. Hij is een ex-dokter, een ex-lid van Labour, en een ex-leider van een ex-partij - de SDP. En als het aan het Euro pees Parlement ligt, dat don derdag zijn welgevormde hoofd eiste, is Owen binnen kort ook de ex-bemiddelaar in ex-Joegoslavië. De grote vraag is: waarom? David Owen namelijk kreeg bij zijn geboorte, nu 55 zomers geleden, bijna alles mee: weel derige haarlokken, goddelijke gelaatstrekken, en een flitsend verstand. Probleem was alleen, zo observeerde Labour-politi- cus Denis Healy ooit, dat de slechte fee daar een kwalijke eigenschap aan toevoegde: de „arrogantie van een klootzak". Lord Owen, zeggen ingewij den, is verminderd toereke ningsvatbaar wegens arrogan tie. Zijn politieke loopbaan leidde zonder omwegen naar de mestvaalt, maar David Owens zelfgenoegzaamheid groeide tegen de mislukking Als jeugdig Labour-minister faalde hij in de Rhodesië-crisis, hoewel hij aan die pendeldi plomatie tenminste nog de bij naam 'vliegende dokter' over hield (naar analogie van de 'vliegende non', een tv-serie). Toen Michael Foot Labour-lei- der werd, stapte hij uit de par tij en stichtte de sociaaldemo cratische SDP. Owens nieuwe partij sloot een verbond met de Liberalen, en even leek het erop of deze 'Alliantie' aan de Britse tweepartijenstaat de doodsteek zou toebrengen. Maar dan had de Alliantie bui ten Owen gerekend. David Owen begon ruzie te zoeken met de zachtaardige leider der Liberalen, David Steel, en het verbond viel uit een. De Liberalen gingen al leen verder en behielden door de jaren heen hun zeteltal, maar dat van de SDP ver schrompelde snel. In 1990 ver loor Owen bij tussentijdse ver kiezingen zelfs van de Monster Raving Loony Party, die van het Lagerhuis een rondtrek kend circus wil maken zodat op de plaats ervan een pret park kan worden gebouwd. Dat was voor Owen het sein om de SDP op te heffen en een campagne te beginnen voor respectievelijk de posities van Hoge Commissaris voor de Vluchtelingen van de VN, gou verneur van Hong Kong, secre taris-generaal der VN en voor zitter van de BBC. De campag ne mislukte, en Owen kwam terecht in 'het Land achter Gods Rug', voorheen Joegosla- Met zijn benoeming tot be middelaar op de Balkan kreeg de 'vliegende dokter' er in de Britse pers nog een bijnaam bij: 'Lord Owen van Split'. En inderdaad was Owens arro gantie volgens sommige goe roes-een handicap bij zijn vre deswerk. Een hooggeplaatste diplomaat in het Brusselse analyseerde: „De man is alleen maar bezig met de vraag hoe hij in de publiciteit komt en of hij de Nobelprijs voor de Vrede gaat winnen. Hij vindt het schitterend, al die camera's, al die aandacht, en hij is niet weg te branden van zijn positie. Het is een beschamende verto ning". Maar het was moeilijk om niet enige sympathie met de ver guisde Lord te voelen toen hij zich donderdag verweerde te gen de aanvallen uit 'Europa'. „Het is niet mijn nadrukkelijke wens dit werk te doen", sprak hij. „Om heel eerlijk te zijn: ik doe het vooral uit plichtsbesef. Ik ben niet langer een politiek figuur. Ik probeer alleen maar om vrede te stichten in Bos- De Belgische vice-premier Guy Coëme heeft gisteren ontslag genomen om beter het hoofd te kunnen bieden aan beschuldigingen dat hij betrokken is geweest bij cor ruptie. De val van de toppoliticus van de Parti Socialiste leidde ertoe dat ook twee partijgenoten uit de Waalse deelregering, premier Guy Spitaels en minister Guy Mathot, zijn afgetreden. Justitie vermoedt dat 'de drie Guy's' meer weten van gesjoemel en de betaling van smeergeld bij de aanschaf van 46 legerhelikopters. BRUSSEL PETER DE VRIES CORRESPONDENT België is al enkele weken in de ban van de corruptie-affaire, die nog altijd kan uitgroeien tot een bom onder de rooms-rode rege ringscoalitie van premier Jean- Luc Dehaene. De zaak kwam aan het rollen toen de Luikse onderzoeksrechter Véronique Ancia vroeg om de opheffing van de parlementaire on schendbaarheid van de drie Guy's. Ancia gelooft dat de Italiaanse helikopterfabrikant Agusta in 1988 steekpenningen betaalde om de legerorder in de wacht te slepen. Mathot zou als contact- man zijn opgetreden, terwijl Spitaels en Coëme een koerier naar Luxemburg stuurden om het smeergeld af te halen. Coë me zou als minister van defen sie bovendien valsheid in ge schrifte hebben gepleegd om de Italianen voor te trekken. De drie voorlieden van de Parti Socialiste ontkennen de beschuldigingen. In een uiterst harde verklaring hield Coëme gisteren staande zich van geen kwaad bewust te zijn: „Ten on rechte heb ik gemeend dat wie onschuldig is, ook niets te vre zen heeft", en: „Mijn onschuld zal worden bewezen De positie van Coëme werd onhoudbaar toen deze week uitlekte dat Ancia zich onder meer baseert op de getuigenis van een vooraanstaande partij genoot van de drie Guy's. De Vlaamse oppositie eiste daarop woensdag al zijn aftreden. De Vlaamse regeringspartijen CVP en SP lieten daarop doorsche meren ook geen onbeperkt ver trouwen meer te hebben in de vice-premier. Coëme verklaarde gisteren zich „misselijk" te voelen over „sommige media die zich voe den met geruchten, laster en leugens". In dat klimaat was aanblijven onmogelijk, aldus de geëmotioneerde vice-premier. Een topman van de PS zei gis teravond na spoedberaad bin nen de partijleiding zelfs dat Coëme het slachtoffer is gewor den van een 'lynchpartij' door politiek en media. Een paar uur na het aftreden van Coëme maakten de Waalse minister-president Guy Spitaels en regionaal minister Mathot bekend diens voorbeeld te vol gen, omdat Coëme „niet alleen het volle gewicht van deze situ atie mag dragen", aldus Spitaels. Duizenden in LA op zoek naar huisdier ANC bang voor negatief effect hoge klassering Duizenden mensen uit Los Angeles liepen de afge lopen dagen dierentehuizen plat op zoek naar hun bij de aardbeving verdwenen of gevlucht huisdier. De telefoons bij de opvangcentra voor dieren ston den roodgloeiend. Ook sieren sinds enkele dagen duizenden posters de stad, met daarop het gezochte huisdier. Het centrale opvangcentrum van de stad wordt nog het drukst bezocht: hier geldt de wet dat een dier ge dood mag worden als de eigenaar zich niet binnen zeven dagen meldt. „Waar ben je dan? Kom dan hier", zegt Mary Holman, knielend voor een hondenkooi in het die renasiel van San Fernando Valley. En als haar hond Money komt aanrennen is het weerzien vol tranen. „Mijn moeder kan het niet aan", vertelt haar doch ter. „We dachten dat Money dood was. We hebben wel 20 dode honden gezien in de straten." De meeste bellers naar een asiel plaatsen de me dewerkers daar voor een onmogelijke opgave. „Ze vragen of we een hond hebben met een krulstaart. Dat is zoiets als in een gevangenis roepen of er ie mand met bruin haar zit", aldus een medewerker. Het dodental van de aardbeving die maandag Los Angeles trof is gisteren gestegen tot 55. Naar schatting 20.000 mensen hadden vannacht nog al tijd geen dak boven het hoofd. De gemeente heeft teams priesters, sociaal werkers en psychologen op pad gestuurd om in parken en auto's bivakkerende mensen ertoe te zetten naar opvangcentra te gaan. Dit weekeinde wordt in Los Angeles slecht weer verwacht. CORRESPONDENT Het partijbestuur van het Afrikaans Nationaal Congres (ANC) heeft Win nie Mandela op de kandidatenlijst voor de eerste democratische verkie zingen in Zuid-Afrika op een veel la gere plaats gezet dan zij op de voorlo pige lijst had. Het bestuur maakte gisteren in Johan nesburg de officiële lijst bekend en de omstreden ex-vrouw van ANC-leider Nelson Mandela bleek van de vijfde naar de 31ste plaats te zijn gezakt. Zoals verwacht is Nelson Mandela de lijsttrekker voor de verkiezingen die op 27 april worden gehouden. De secreta ris-generaal, Ramaphosa, staat tweede en landelijk voorzitter Mbeki derde. De eerste vrouw op de lijst, op de 10-de plaats, is nu Albertina Sisulu, de 75-ja- rige echtgenote van vice-president Walter Sisulu, die zich wegens zijn leef tijd (81) niet verkiesbaar heeft gesteld. Hoewel geen reden is gegeven voor de opmerkelijke val van Winnie Man dela op de lijst, gaan waarnemers er van uit dat een te prominente plaats het ANC tijdens de verkiezingscam pagne in verlegenheid zou brengen. Winnie Mandela is verleden jaar in hoger beroep tot een geldboete en 6 jaar voorwaardelijke gevangenisstraf veroordeeld wegens de ontvoering van 4 jongens. Een van hen, de toen 14-ja rige Stompie Moeketsie is door haar lijfwacht vermoord. De Nationale Partij van president F.W. de Klerk heeft haar al tot doelwit van de campagne gemaakt, nadat zij vorige maand tot voorzitter van de vrouwenbond van het ANC was geko zen en daarmee haar rentree in de po litiek had gemaakt. Een ander opvallend aspect van de lijst is dat van de eerste 20 plaatsen er 8 worden bezet door leden van de Zuid- afrikaanse communistische partij (SACP), van oudsher de grote bondge noot van het ANC. Joe Slovo, de voor malige secretaris-generaal vande SACP, staat op de vierde plaats. Daarnaast is de hoge Idassering van de dictator van het 'onafhankelijke thuisland' Transkei opmerkelijk: gene raal Bantu Holomisa die via een staats greep aan de macht kwam, staat op een 13-de plaats. Op de lijst figureren ook bekende fi guren uit de kunst- en amusements wereld. Zo staat de beroemde zangeres Mirjam Makeba op de 129e plaats. De Zuidafrikaners kiezen op 27 april een nationale assemblée van 400 ze tels. Volgens de laatste opiniepeiling zou het ANC 260 zetels krijgen. secretaris-generaal Boutros Ghali bij slot bezoek Nederland: ikoop van 46 Italiaanse Agusta-helikopters heeft geleid rot het aftreden v bataljon in de moslim-enclave Srebrenica door Nederlandse militairen ondanks toezegging van de Serviërs nog steeds niet is gerealiseerd. De secretaris-generaal hoeft zich niet op nieuw te verstaan met de Veiligheidsraad om de bombardementen te laten plaatsvin den. „Ik heb het mandaat gekregen om het groene licht te geven", aldus Boutros Ghali in Den Haag. De eventuele luchtaanvallen zijn bedoeld om de aflossing van de Canadese VN-mili- tairen in Srebrenica af te dwingen en het vliegveld van Tuzla open te stellen voor hu manitaire vluchten. De NAVO heeft zich vorige week bereid verklaard die luchtaan vallen uit te voeren, als de secretaris-gene raal daarom vraagt. De Britse minister Rifkind (defensie) heeft gisteren gezegd dat een eenzijdige Britse terugtrekking uit Bosnië onwaar schijnlijk is en zeker niet deze winter zal plaatshebben. Rifkind bevestigde wel dat in regeringskringen een debat gaande is over terugtrekking van de VN-vredesmacht. Be halve Groot-Brittannië hebben ook andere landen, waar onder Frankrijk en Canada, gedreigd hun manschappen terug te roe pen als de situatie in Bosnië niet snel ver anderd. Cairo» Een intiem moment tussen oppasser en dromedaris in het Egyptische toeristenoord Hurgada aan de Rode Zee. De twee wachten op toeris ten die een ritje willen maken op het 'schip van de woestijn'. foto afp enkele dagen' neemt de secretaris van de Verenigde Naties, Boutros Ghali, een besluit of de Servische in Bosnië worden gebombar- ,Ik wacht op het advies van mijn ge- voormalig Joegoslavië", zei Boutros aan het slot van zijn vier- aan Nederland. „Dat zal niet duren. Binnen enkele dagen valt Boutros Ghali zei gisteren dat hij per soonlijk voorstander is van de bombarde nenten, nu de aflossing van het Canadese

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 7