c 'Stad wordt niet mooier zonder auto's' 1 T ZATERDAG 22 JANUARI 1994 COMMENTAAR Goede aanzet Ergens, halverwege het voorstel aan de gemeenteraad, staat het in een enkele alinea: 'Het zoveel mogelijk weren van auto's maakt de Leidse binnenstad aantrekkelijker, geeft het centrum een economische impuls'. Daar was het ooit om te doen. Wie de discussie volgt, krijgt een heel ander beeld. Onder nemers schreeuwen moord en brand: als de klant niet meer met zijn auto tot voor de winkeldeur komt, rijdt hij voortaan naar het Zoetermeerse Stadshart, Winkelhof in Leiderdorp of misschien nog wel verder, op zoek naar de winkel waarbij wel parkeerruimte is. Het is natuurlijk een slecht argument van de winkeliers. Mensen besluiten niet alleen op basis van de parkeermo- gelijkheden waar wordt gewinkeld. Een aantrekkelijke en gezellige historische binnenstad (op beide zaken kunnen winkeliers een grote invloed uitoefenen), waar je rustig en veilig kunt wandelen, is voor de meeste mensen vermoe delijk veel belangrijker. In steden met een autovrij centrum wordt hiervoor dagelijks het bewijs geleverd. Alleen daar om al verdient het voorstel van het college alle steun. Bo vendien heeft de gemeente op een aantal cruciale punten water bij de wijn gedaan en komt daarmee de winkeliers tegemoet. Natuurlijk zijn er kanttekeningen te plaatsen. In het plan belooft het college voldoende maatregelen te nemen om de binnenstad bereikbaar te houden. Daarvoor is veel geld nodig. En dat is er niet.. Daarin schuilt een gevaar. Boven dien moet er voldoende parkeergelegenheid aan de rand van het winkelgebied worden gerealiseerd door de bouw van nieuwe garages en door bestaande (bedrijfs)plaatsen beter te gebruiken of aantrekkelijker te maken. Daarbij kan de Boommarktgarage overigens beter van het lijstje wor den geschrapt. Een garage op die plek is veel te moeilijk bereikbaar en leidt onvermijdelijk tot veel af en aan rijden de autós in het centrale deel van de binnenstad. En juist dat wil de gemeente tegengaan. Veel binnenstadbewoners, vooral uit Pancras-West, heb ben zich in harde bewoordingen uitgesproken tegen het voorstel. In het ergste geval zullen ze 300 meter moeten lopen naar een parkeerplein. Maar is dat niet de prijs die je betaalt voor het wonen in een historische binnenstad? Bo vendien is het college ook hier aan bepaalde wensen tege moet gekomen. Zo krijgen ouderen meer parkeermogelijk- heden en komen er plaatsen voor bezoekers. Een aantrekkelijke binnenstad, daar gaat het om. Aantrek kelijk voor het winkelend publiek en dus goed voor de middenstand, maar ook aantrekkelijk om in te wonen. Het huidige, op onderdelen aangepaste voorstel is daartoe een goede aanzet. Wethouder Joop Walenkamp CDAverricht maatwerk in autoluwe binnenstad LEIDEN.» WIM KOEVOET Hij heeft geen water bij de wijn gedaan. Okee, nu hij de plan nen voor de autoluwe- en ge deeltelijke autovrije binnenstad van Leiden op aandringen van tal van bewoners en winkeliers heeft bijgesteld, zal de hoeveel heid rijdend en geparkeerd blik niet beduidend minder worden. Maar CDA-wethouder Joop Walenkamp (verkeer/economi- sche zaken) kan daar niet om De onverstoorbare positivo van het stadsbestuur beweert zonder ook maar een keer met z'n ogen te knipperen dat het terugdringen van de automobi liteit nooit een doel op zich is geweest. „Het doel was en is om de binnenstad mooier en aan trekkelijker te maken. Met wan delpromenades en fraai inge richte straten met veel bomen en gestileerd straatmeubilair. Zo maak ik die stad mooi. niet zozeer door er geen auto's meer te laten rijden." Dat verklaart ook waarom de wethouder zonder al te veel moeite is afgestapt van het idee dat het autovrije deel 24 uur per dag van blik gevrijwaard moet zijn. Hij wil volstaan met de pe riode tussen 10.00 en 18.00 uur. Maar wat heet autovrij? De lijst met uitzonderingen is er in de uiteindelijke versie van het plan alleen maar langer op gewor den. Alarmverkeer, leveranciers, aannemers en de bewoners die een rol vloerbedekking of een moeilijk ter been zijnde passa gier voor hun deur willen afzet ten: ze krijgen vrij baan maar mogen niet parkeren. Autovrij is in de alledaagse praktijk van Walenkamps toekomstige bin nenstad gedevalueerd tot par- keervrij. „Aan het einde van de dag kun je in zo'n mooie straat van mij weliswaar geen doorgaand verkeer maar toch wel wat au to's tegenkomen. Dat zal af en toe zelfs een wat rommelige aanblik geven maar dat hoort toch een beetje bij een stad. Het alledaagse leven stelt nu een maal z'n eisen." Wethouder Walenkamp is ook in dit gesprek weer een meester in het omkeren van stellingen en vragen. „De veran deringen", zegt hij, „zijn geen concessies. We kunnen achteraf vaststellen dat het plan dat we de inspraak in hebben gestuurd een te strakke en te rigide verta ling was van wat we voor ogen hebben. Ik heb de bezwaarma kers dus geen gelijk gegeven, ze hadden al gelijk. Voor mij heeft altijd gegolden dat we geen on haalbare ideaalbeelden moeten najagen." Hij geeft het scheiden van parkeergelegenheid voor bezoe kers en bewoners als voorbeeld. De bedoeling was een 'schil' te creëren met parkeerplaatsen voor bewoners en een schil rond het autoluwe gedeelte waar bezoekers van de binnen stad kunnen creëren. Walen kamp: „We moeten al ver schrikkelijk woekeren met de ruimte en voor zo'n rigoureuze herschikking is geen plaats". De wethouder vindt niet dat van de bewoners en de winke liers kan worden verlangd dat ze over hun bezwaren heen stappen. Die klaagden de afge lopen stormachtige weken over grotere loopafstanden voor ver gunninghouders en de onbe reikbaarheid van bedrijven voor leveranciers. Sommigen gingen zelfs zo ver dat ze een autovrij gebied als een sociaal onveilig gebied bestempelden. De auto als harnas van deze eeuw, zei Walenkamp daar al eens over. Walenkamp zelf treurt nog het meest om het schrappen van de bemande slagbomen, waarmee volgens hem het auto vrije gebied het best kan wor den bewaakt. Hij ziet zich nu genoodzaakt terug te vallen op sleutelpalen. „Bij veel mensen roepen slagbomen met geüni formeerde wachters akelige oor logssferen op. Zelf vind ik dat met slagboomwachters het menselijke aspect wordt bena drukt. We hadden ermee kun nen laten zien dat de dienst parkeerbeheer niet alleen maar boetes uitdeelt en straft, maar vooral een op service gerichte ambtenarengroep is." „Maar ik ga m'n zin niet doordrijven. Zo steek ik niet in elkaar. Het zou ook hoogst on verstandig zijn om het plan op zo'n onbelangrijk uitvoerings detail als dit te laten afketsen." De laatste weken kon Walen kamp merken dat veel binnen stadbewoners en -winkeliers hem begonnen te identificeren met de omstreden plannen, ter wijl de hele Leidse gemeente raad minus de WD al weer een jaar geleden het licht op groen zette. Met de gemeenteraads verkiezingen voor de deur, is het begrijpelijk dat de CDA-lijst- trekker ophoudt grote bevolk- insgroepen tegen zich in het harnas te jagen. Walenkamp trekt bij deze suggestie een gezicht alsof hij een vieze smaak in de mond krijgt. „Dat verpersoonlijken is kennelijk een onvermijdelijk verschijnsel. Maar er ligt geen enkele electorale overweging ten grondslag aan de bijstellin gen van het plan. Hier zit geen wethouder die aan het kortste eind heeft getrokken en redt wat er nog valt te redden. Wat kan een politicus zich meer wensen dan dat hij met de steun van de bijna voltallige ge meenteraad bezwaarmakers keer op keer te woord staat. Het plan is daar alleen maar beter van geworden. Het is omge vormd van een onhaalbaar ide aalbeeld tot realistisch maat werk. Daarmee wordt het draagvlak twee keer zo groot en daardoor is het tempo waarin we de binnenstad kunnen ver beteren twee keer zo hoog. Zo wel de milieu-activist als de on dernemer zijn enthousiast als ze straks die heringerichte straten zien. Trouwens, die verpersoon lijking heeft ook een groot voor deel. Want ook al is dat niet te recht, velen vinden het plan mijn persoonlijke verdienste." De honorering daarvan be perkt zich tot dusverre tot de bekende gele raamaffiches waarmee de binnenstad vol hangt. De tekst laat aan duide lijkheid niets te wensen over. Of het nu een ideaalbeeld of maat werk is, de bewoners en de win keliers willen helemaal niets weten van autoluw en autovrij. Walenkamp, fel: „Ik heb de af gelopen twee jaar veelvuldig in de stad rondgelopen en heb honderden gesprekken gevoerd. Het aantal mensen dat zegt al leen maar tegen te zijn en dat alles bij het oude wil laten om dat het allemaal zo mooi is en het aantal mensen dat zegt dat Leiden nog met gemak kan op boksen tegen winkelcentra in de regio, is op de vingers van twee handen te tellen. De men sen zijn er best voor te porren. Wel willen ze dat de gemeente hun problemen oplost die het gevolg zijn van de plannen. Welnu, aan de definitieve versie is te zien dat het ons ernst is ge- l weest met de inspraak." Hebben de andere voorstan- j ders in de gemeenteraad Walenkamp niet gewoon de he te kastanjes uit het vuur laten1 j halen? „Collega Tjeerd van Rij! (de PvdA-wethouder ruimtelijke! i ordening, red.) krijgt ook heel; vaak persoonlijke aanvallen te verwerken. Er liggen nu 900 handtekeningen op zijn bureau tegen de nieuwbouwplannen aan de Vijf Meilaan. Dat zijn ook plannen die door een bredei raadsmeerderheid worden on-! dersteund." En: „Zelfs al zou het zo zijni dat ik de hete kastanjes uit het vuur haal, dan nog is dat een taak die ik graag doe. Ik be schouw het als een opdracht om de binnenstad mooier .tel maken. Met glimlachend doorj de stad lopen en achter nieuwe; bedrijven aanjagen, kom ik er niet. In de Leidse binnenstad werken 20.000 mensen. Een groter bedrijfsterrein is in heel Leiden nergens te vinden." Lammermarkt Beesten markt .NSVAALBUURT Oude Vest Caeciliastraat J HORTUS schuur "apenfai v.d. Werfpark (Jifl) MUSEUM VAN NATUURLIJKE HISTORIE HAAGWEGKWARTIER HoSsfi&r Zoeterwoudse Sin| TlilINSTADWIJI 4

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 16