Afsplitsing 'Rotterdam' uitgesteld Terug naar klassiek liberalisme 0IGEN BAAS Randstad Vara filmt rechtszaak 'Meeste voorstellen zijn overgenomen' 'Ik leer mensen stress hanteren Jacques Wallage in Leiden GS boos op staatssecretaris ttiii 1 ZATERDAG 22 JANUAR11994 chef gert visser. c -chef meindertvan d Toekomst personeel te onzeker De provincie Zuid-Holland gaat niet akkoord met de af splitsing van Rotterdam zolang de positie van het provin ciaal personeel niet verzekerd is. De nieuwe provincie Rotterdam moet daarvoor eerst garanties afgeven. Dat hebben provinciale staten, het bestuur van de provincie, gisteren na een langdurige vergadering besloten. pje. Het rijk is niet bereid geld te steken in de afsplitsing van Rotterdam. Brouwer schat dat de hele operatie 70 tot 80 mil joen gulden gaat kosten. Waar dat geld vandaan moet komen, is nog een raadsel. Goeree-Overflakkee Ook de positie van Goeree- Overflakkee leidde gisteren tot felle discussie. Aanvankelijk was het de bedoeling dit deel van Zuid-Holland bij de provincie Rotterdam te voegen. Noch Rotterdam noch de vier Goeree- den haag monica wesseling De komende maand moeten de gemeente Rotterdam en de ove rige zogeheten OOR-gemeenten die in de nieuwe stadsprovincie worden opgenomen, duidelijk maken dat het personeel de ga ranties krijgt waar om wordt ge vraagd. In de PS-vergadering op 18 februari wordt dan formeel besloten om Rotterdam af te splitsen. Vanaf dat moment heeft Zuid-Holland niets meer te zeggen over het personeel van de nieuwe provincie. Het uitstel van het besluit werd ingegeven door een motie van de WD. De gemeente Rot terdam en de overige OOR-ge- meenten zeggen Zuid-Holland slechts toe dat zij met het per soneel zullen overleggen over het nieuwe persotieelsplan. Pro- vinciale staten eisen dat de bonden, en dus het personeel, een veel crucialer rol gaan spe len. De CDA-fractie maakte dui delijk dat ook zonder de extra garantie de positie van het per soneel voldoende zeker is. „Ook wij hechten sterk aan de positie van het personeel. Wij denken echter dat die voldoende ge waarborgd is. Uitstel van het besluit verzwakt die positie al leen maar", aldus CDA'er Van Yperen. Gedeputeerde G. Brouwer (PvdA), die onder meer perso neelszaken in zijn portefeuille heeft, bleef echter op het stand punt staan dat eerst de sociale paragraaf perfect geregeld moet zijn, vóór Rotterdam zelfstandig verder mag. Brouwer ziet zich overigens ook geconfronteerd met een 'financieel' probleem- den haag* annetv Van Heuven zit ook ii e die de samenstelling Docent Leidse universiteit lid Spellingscommissie Overflakkee-gemeenten voelen hier iets voor. Drie van de vier gemeenten willen zich aanslui ten bij Zeeland. Dat het niet raadzaam is Goe ree-Overflakkee bij Rotterdam te voegen als niemand dat wil, is voor het provinciaal bestuur een uitgemaakte zaak. Het gaat provinciale staten echter veel en veel te ver nu al Goeree aan Zeeland 'weg te geven'. „Daar moeten we nog eens rustig op studeren", aldus gedeputeerde I. Günther. GroenLinks heeft, bij de be handeling van de begroting, ge vraagd om kiesrecht voor al lochtonen. In de huidige Kies wet mogen allochtonen niet kiezen bij verkiezingen van pro vinciale staten. Nu de nieuwe provincie Rotterdam bestaat uit een aantal gemeenten met veel allochtone inwoners, wil Groen Links hierin verandering bren gen. De motie werd destijds in meerderheid aangenomen. Gisteren vroeg GroenLinks- statenlid E.l Meijer het bestuur van de provincie opnieuw bij de Tweede Kamer op een dergelij ke wetswijziging aan te dringen. leiden alice van schuppen V. van Heuven, lid van de Spel lingscommissie, vindt het on juist om te stellen dat het comi té van ministers van de Neder landse Taalunie woensdag het eindrapport van de Spellings commissie heeft afkeurd. De ministers hadden wat hem be treft volkomen terecht moeite metsommige consequenties van de nieuwe spellingsregels, bijvoorbeeld ginekoloog in plaats van gyneacoloog. „Maar in het rapport van de Spellings commissie staat nergens dat al le woorden volgens de nieuwe regels gespeld moeten worden. Bovendien is het grootste deel van de voorstellen wel aangeno men", aldus Van Heuven, die behalve lid van de Spellings commissie ook universitair hoofddocent fonetiek aan de Rijksuniversiteit Leiden is. „Wij hebben drie problemen in de commissie behandeld", vertelt hij. Ten eerste de tussen klanken. De voorstellen voor makkelijker toe pasbare regeling voor de tus senklanken zijn aangenomen. Ten tweede het probleem van trema, apostrof, koppelteken en cedille. De bestaande regeling voor het gebruik van het trema wordt ook aangepast. Een derde probleem dat wij in de Spel- lingscommissie behandeld heb ben, is de spelling van bas taardwoorden. Ons standpun daarin is: Spelling is een afbeel ding van de uitspraak. Wij heb ben regels voorgesteld voo consequente spelling, maa gezegd dat de consequenties van die regels voor ieder apart woord geaccepteerd moesten worden." Bij het maken van een nieuwe spelling van bastaardwoorden heeft de commissie gebruik ge maakt van een computerpro gramma. Als daarin een klank code wordt ingevoerd, zoekt het programma de spelling die het beste daarbij past. „We hebben nu 10.000 basiswoorden in het programma staan", verklaart De een droomde altijd al van een eigen bedrijf. w Voor een ander was het p j ondernemerschap de laatste mogelijkheid om uit de werkloosheid te komen. Een derde zag het gat in de markt dat niemand anders opviel. Allemaal hebben ze gemeen dat ze er voor kozen hun eigen baas te worden en een bedrijf te beginnen. Vandaag: Carla van Zeist uit Alphen aan den Rijn die een praktijk heeft voor kinesiologie/totaalbalans. Ik heb al heel lang interesse in andere manieren van beter worden en in een bewuste stijl van leven. Daar past bijvoorbeeld ook yoga in. Via voetreflexologie ben ik in aanraking gekomen met touch for health. Aanraken voor gezondheid, zoals toegepaste kinesiologie ook wel wordt genoemd. Kihesiologie is gebaseerd op de theorie dat een groot aantal lichamelijke klachten wordt veroorzaakt door spanningen in spieren. Als in één spier spanning ontstaat, verslapt een andere. Bij de behandeling richt de aandacht zich op die verzwakte spier. Door het uitoefenen van druk op bepaalde punten wordt die spier weer gestimuleerd. Zo ontstaat er weer balans. Die werkwijze is gebaseerd op een 1 combinatie van westerse e theorieën. De die r totaalbalanspraktijk gaan, hebben vaak klachten waarvan hun arts zegt dat ze er mee moeten leren leven. Je kunt denken aan chronische vermoeidheid, hoofdpijn, maagklachten, maar ook allergie. De oorzaak ervan is vaak niet goed vast te Als ze hier komen doen we een spiertest waarbij vrij snel duidelijk is, waar de spanningen gezocht moeten worden. Vervolgens proberen we ze van die spanning af te helpen, te 'ont-stressen'. Een te grote mate van stress is een aanslag op het immuunsysteem. Het is van invloed op je stemming. Je weerstand neemt af en dat merk je het eerst bij de zwakste plekken van je lichaam, zoals je maag. Uitgangspunt bij de behandeling is dat mensen niet tot in het oneindige terugkomen. Al na een paar keer moet er duidelijk resultaat zijn en anders kun je beter stoppen. Kinesiologie moet je niet zien als een vervanging van de gewone geneeskunde. Het is een aanvulling op andere behandelmethodes. De grondslagen van kinesiologie worden ook gebruikt om kinderen van leerproblemen af te helpen. Denk daarbij aan bijvoorbeeld leesblindheid. Door kinderen van spanningen af te helpen, vallen blokkades weg. Dat draagt bij tot het oplossen van leerproblemen. Dat betekent overigens niet dat je op die manier leesblindheid helemaal kunt verhelpen. Er dergelijke problemen. Maar met behulp van kinesiologie kun je het wel verminderen. Ik heb drie cursussen en een instructeursopleiding gevolgd om dit te kunnen doen. Ik ben dus ook bevoegd om cursussen te verzorgen. Een van de redenen om aan die opleidingen te beginnen is het gegeven dat je als je ouder wordt feitelijk niet meer in aanmerking komt voor scholing bij een centrum voor vakopleiding. Een andere reden is dat ik het liefst in een kleinschalige omgeving werk en dit kan ik thuis doen. Tot nu toe heb ik vooraf vrienden en kennissen behandeld. Nu wil ik het breder aanpakken. Daarvoor zal ik zakelijker moeten worden. Om er van te leven moeten er dagelijks minimaal vier patiënten komen. Dat is veel, ja. Maar ik hoop toch dat het daar op den duur naar toe groeit.' Carla van Zeist is op werkdagen tussen 8.30 en 9.30 uur te bereiken via 01720- 32020. rudolf kleun* foto: ben de bruyn Van Heuven. „De uitspraak en spelling van andere woorden kunnen voor een groot deel van die basiswoorden afgeleid wor den. We hebben nog wat pro blemen met het programma, want de klankcode is nog niet foutloos. Het is heel moeilijk om die gegevens in de compu- Van Heuven zit inmiddels, net als de meeste leden van de Spellingscommissie, in een commissie die zich bezighoudt met de samenstelling van het nieuwe Groene Boekje, 'Woor denlijst Nederlandse taal'. „Ne gen personen bespreken de spelling van bastaardwoorden die in het nieuwe Groene Boek je komen", vertelt Van Heuveri. „Als bijvoorbeeld negen perso nen bezwaar hebben tegen de nieuwe spelling, wordt de ver andering niet doorgevoerd." In het nieuwe Groene Boekje komen tussen de 100.000 en 200.000 woorden. „Een woord moet aan bepaalde criteria vol doen om in het Groene Boekje opgenomen te worden. Er wordt gekeken hoe vaak het woord voorkomt in het dagelijk se taalgebruik en in hoeveel ver schillende geschreven bronnen" aldus Van Heuven. „Veel vak jargon komt dus niet in aan merking." Elk woord wordt apart be sproken. Het zit er dik in dat er veel uitzonderingen op de spel lingsregels. Van Heuven: „Dat is normaal, als dat niet zo was, zou een Groen Boekje niet no dig zijn." Maatschappelijke aan vaardbaarheid speelt volgens hem een grote rol. „We moeten rekening houden met de reac ties van het grote publiek. Maar ook ministers hebben een grote invloed. Als wij beslissen dat 'taxi' in het vervolg als 'taksie' gespeld moet worden, kan bij voorbeeld de minister van Ver keer en Waterstaat beslissen dat die verandering niet doorgaat, omdat er misschien wel inter nationale afspraken over zijn gemaakt." Jaap Jongbloed maakt er in zijn tv-programma 'Deadline' nooit een probleem van: het filmen van verdachten. In elke uitzen ding zijn beelden van illegale transacties te zien - opgenomen met de verborgen camera - en de Tros-presentator heeft in het openbaar ook meerdere malen laten vallen een groot voorstan der te zijn van opnames in de rechtszaal. Dat laatste is echter bij strafzaken niet eenvoudig te regelen. In Nederland zal het nooit zo worden als in Amerika waar line ellenlange kruisverho ren op de buis te zien zijn. En toch, als tv-makers een beetje mazzel hebben, kunnen ze met camera en al de rechts zaal in. Een camera-team van Vara's Impact lukte het deze week in de Haagse rechtbank te filmen. Het is zeer ongebruikelijk, zegt persofficier van justitie F. Slits, maar niet onmogelijk. „Deze zaak was een uitzonde ring. Vorig jaar hebben we er al uitvoerig contact over gehad met de Vara. Iedereen die een rol in het verhaal speelt, moest toestemming geven. De recht bankpresident, justitie en niet te vergeten de verdachte. Nie mand bleek er bezwaar tegen te hebben." En zo kon het gebeuren dat de mensen van Impact de rechtszaak tegen een 19-jarige Hagenaar konden volgen. Hij had het nodige op zijn kerfstok. In september van het vorig jaar had hij bij een inbraak in een woning in Wateringen twee hoogbejaarde vrouwen ernstig mishandeld. De dames werden bewuste loos geslagen en vastgebonden. De Hagenaar stak vervolgens in de kelder alles waar hij zijn vin gerafdrukken op had nagelaten in de brand. De twee slachtof fers kwamen door de rookont wikkeling die ontstond bijna om het leven. De uiterst gewelddadige bero ving had tot gevolg dat de twee zussen niet meer zelfstandig kunnen wonen. Ze leven nu in een verzorgingshuis en herstel len slechts langzaam van de op gelopen verwondingen. „Die overval was een gebeur tenis, die enorme onrust tot ge volg had", zegt Slits. „Misschien dat de Vara daarom deze zaak heeft uitgekozen." De politiemensen uit Mon ster, die zich met de opsporing van de verdachte hadden be moeid, zaten en masse in de rechtszaal om alles te volgen. Eigenlijk waren zij ook het on derwerp van de Impact-docu mentaire, die binnenkort op de buis verschijnt. „Impact wilde een rechercheteam volgen om een indruk te krijgen hoe een recherche-onderzoek precies verloopt zegt een woordvoer ster van de Vara. Slits denkt dat het filmen van strafzaken ook in de toekomst niet veelvuldig voor zal komen. „Iedere keer als iemand in de rechtszaal wil filmen moet daar apart een verzoek voor worden ingediend en wordt de zaak van voor tot achter bekeken. En meestal is het dan zo dat alleen de eis en de uitspraak gefilmd mogen worden." Bankovervallers twaalf jaar cel in den haag anpgulden. De twee waren door de rechtbank veroordeeld tot res pectievelijk achttien en twintig jaar gevangenisstraf. Het hof kwam tot een lagere straf omdat er anders geen ruimte voor een hogere straf zou zijn als er nog gewelddadiger overvallen wor den gepleegd. Een 30-jarige Hagenaar werd veroordeeld tot vier en drieën half jaar cel voor respectievelijk het leveren vap de vluchtauto's en het meedoen aan een gewa pende overval op een super markt. Tegen hem was respec tievelijk vier jaar en vijf jaar cel geëist. Een 33-jarige Hagenaar is giste ren door het gerechtshof in Den Haag veroordeeld tot twaalf jaar gevangenisstraf na een eis van achtttien jaar. De man wordt er van beschuldigd in 1992 en be gin 1993 twintig gewelddadige bankovervallen te hebben ge pleegd. Zijn medeverdachte, een 31-jarige man uit Nunspeet, werd eveneens tot twaalf jaar veroordeeld na een zelfde eis. Bij de overvallen werd met wapens gedreigd en op beveili gingscamera's geschoten. De totale buit bedoeg 1 miljoen Libertarische Partij van Leidse student wil belastingen afschaffen den haag carel goseling Zijn naam is Twan Manders. Hij is 24 en studeert rechten in Lei den. Manders is lijsttrekker voor de Libertarische Partij bij de ko mende Tweede-Kamerverkie zingen van mei. Nooit van die partij gehoord? Dat klopt. De club, opgericht door enkele tientallen ontevreden WD'ers, bèstaat tot nu toe alleen in het geheim. Maar binnenkort zal heel Nederland er(van horen, want begin volgende week brengt de partij haar verkie zingsprogram uit. Manders schrikt nogal als wij hem bellen. Dat is dan ook niet gemakkelijk. Pas na enig zoek werk komt z'n telefoonnummer boven water. Als dat wordt ge beld meldt zich ene Saskia. Op de vraag of er iemand is van de Libertarische Partij komt er aar zelend een bevestigend ant woord over haar lippen. Even later meldt Manders zich. „Hoe bent u achter onze partij geko men?" wil hij weten. „U lijkt wel een journalist!" De Libertarische Partij gaat uit van een filosofie die even simpel als verbazingwekkend is. „Ieder mens is vrij te doen en te laten wat hij wil, mits daardoor niet lijf of goed van een ander wordt aangetast." Deze basisge dachte wordt in een partijfolder als volgt uitgelegd: 'Laat ze niet langer sollen met onze centen. Stop de politici met hun miljar den verslindende ideeën. De vrije markt bepaalt en betaalt'. Volgens Manders en zijn par tij moet dat mechanisme van de vrije markt worden losgelaten op onder meer de gezondheids zorg (kies zelf maar voor verze kering en premie), de sociale zekerheid (geen opbouw van rechten meer, u verzekert zich maar particulier) en de media. Verder bepleiten de Libertariërs afschaffing van alle belastingen, subsidies en ontwikkelingshulp en legalisering van euthanasie, prostitutie, drugs en het gokwe zen. „De overheid heeft het recht niet om het leven van in dividuen te regelen of de vruch ten van hun arbeid bij hen weg te halen zonder dat betrokke nen daar toestemming voor hebben gegeven", vindt de nieuwe partij. Dit betekent ook dat lonen, prijzen, huren, rente percentages en produktiepro- cessen vrij moeten worden ge laten en dat belastingontdui king niet meer strafbaar is. Wapens Maar er is meer. Naar Ameri kaans voorbeeld willen de Libe rtariërs iedere burger het recht geven wapens te bezitten om zichzelf te beschermen. De pri vacy van eenieder is heilig. Dat houdt tevens in dat er geen identificatieplicht mag komen en dat gedwongen behandelin gen door psychiaters of psycho logen tot het verleden moeten behoren. De keerzijde van deze me daille is dat immigratie zonder enige beperking mogelijk moet zijn. Douane en vreemdelingen politie kunnen naar huis. Illega len krijgen amnestie en werkge vers die ze in dienst hebben worden niet gestraft. Een voor waarde is echter wel dat elke immigrant in z'n eigen levens onderhoud moet voorzien. De overheid doet niets speciaals meer voor deze groep. Twan Manders presenteert zijn programmapunten alle maal zonder een spoor van twij fel. Hij voelt zich zijn hele leven al tot de vrijheid aangetrokken, laat hij weten. Hij wil terug naar het klassieke liberalisme, dat door de jaren steeds verder is uitgehold 'en naar links is opge schoven'. De lijsttrekker gokt erop dat zijn Libertarische Partij bij de kamerverkiezingen twee zetels zal behalen. De partij doet in het hele land mee. Dat kostte heel wat inschrijfgeld, maar en kele rijke zakenlieden hebben volgens Manders dat geld moei teloos op tafel gelegd. Meer wil hij voorlopig niet kwijt. Maar de komende tijd zullen we onge twijfeld meer van hem horen, verzekert hij. PvdA-ontmoeting op maandag 24 januari van 17.30 - 18.30 uur in Koorenbrug, Nieuwe Rijn 19 in Leiden Jacques Wallage (staatssecretaris van Sociale Zaken), Hans Alders (minister van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieu) Maarten van Traa (lid Tweede Kamer), Marjet van Zuylen (kandidaat Tweede Kamer), Thanasis Apostolou (lid Tweede Kamer) en Willem Vermeend (lid Tweede Kamer), Leonie van Biadel (kandidaat Europees Parlement), Mathilde van der Brink (lid Europees Parlement) en Tjeerd de Ru (lijsttrekker PvdA-Leiden) ontmoeten u graag op deze openbare bijeenkomst. Jacques Wallage houdt een korte toespraak, y onder meer over leefbaarheid. Tjeerd de Rij gaat in op lokale politieke onderwerpen. U kunt Jacques Wallage, Maarten van Traa en Tjeerd de Ru bellen maandag 24 januari van 16.15 tot 17.15 uur bij Omroep Rijnland telefoon 071-127516 enl 27514, kabel 88.1 mhzenfm 105.7 mhz haarlem arthur maandag C. Hofkamp door de raad werd ontslagen. Zij wilde het te veel ontvangen bedrag terugbetalen, maar de andere collegepartijen meenden dat hierdoor hun in tegriteit in het geding werd ge bracht. Het standpunt dat er geen enkele reden was voor te rugbetaling, werd gedeeld door het provinciebestuur. Volgens De Graaff-Nauta klopt het standpunt van de provincie echter niet. GS schrijven dat ze verbaasd zijn over de brief van de staatssecretaris, die een Ko ninklijk Besluit over algemene onkostenvergoedingen voor wethouders verkeerd zou uitleg gen. „Uw uitleg is niet alleen onjuist, maar ook onredelijk en ACCOUNTANTS- EN BELASTINGADVIESBUREAU l Lange Voort T3D, 2343 CA Oegstgeest tel. 071 -170624 - fax 071 -173517 STRIJK Staatssecretaris De Graaff-Nau ta van binnenlandse zaken twij felt volgens de provincie Noord- Holland ten onrechte aan de in tegriteit van wethouders in de gemeente Haarlemmermeer. Dat schrijven Gedeputeerde Staten (GS) van Noord-Holland in een brief aan het ministerie. De brief is een reactie op de eis om inzage in alle stukken over de onkostenvergoedingen aan wethouders. Eind vorig jaar werd geconstateerd dat be stuurders van de gemeente Haarlemmermeer jarenlang de wettelijke regels over onkosten vergoedingen negeerden. Ge- Wordt de fiscus geen te grote belasting voor u In de Strijk Groep wordt samengewerkt met Register accountants. Accountants-administratieconsulenten, Fiscaal-juristen, Federatie-belastingadviseurs en Organisatie-adviseurs. Voorts staat uitgebreide computerservice ter beschikking ter verzorging van financiële en/of loonadministraties. Internationaal wordt samengewerkt met onze kanto ren te Los Angeles en Willemstad (Curagao).

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 14