Vier gemeenten Leidse regio op de zwarte lijst Poelmeer wordt sportfondsenbad VR'Jt"J" 'Een jongensdroom gaat in vervulling' Regio 'Ieder wordt geacht de wet te kennen' Spul gemener dan zoutzuur' ZATERDAG 22 JANUAR11994 Leiderdorp, Zoeterwoude, Wassenaar en Alkemade: te weinig asielzoekers Net als Wassenaar geeft Lei derdorp de woningnood de schuld. In de gemeente wonen 45 asielzoekers en dat zijn er volgens de richtlijnen negen te weinig. ,,Elke gemeente moet binnen de mogelijkheden hel pen, maar als je aan percenta ges gaat binden leg je extra spanningen op aan sommige gemeenten. Misschien moet WVC eerst gemeenten belasten waar geen woningnood is", zegt wethouder Huigen van sociale zaken. Bovendien heeft Leiderdorp problemen met de doorstroom van asielzoekers die net een vërblijfsvergunning hebben ontvangen. Een asielzoeker die een vergunning heeft mag niet meer in een ROA-woning (Regeling Opvang Asielzoekers) wonen. ,,Het 'komt geregeld voor dat iemand dan niet weg kan, omdat er geen huurwoning is", aldus wethouder Huigen. Witteveen koninklijk onderscheiden LEIDEN Prof. ir. J. Witteveen uit Voor schoten is benoemd tot Offi cier in de Orde van Oranje Nassau. Hij kreeg deze on derscheiding ter gelegenheid van zijn vervroegd uittreden als hoofddirecteur van de bouwafdeling van TNO waar hij 35 jaar werkte. Hij heeft er bijzondere inzichten op het gebied van de bouw ontwik keld. Witteveen heeft talrijke wetenschappelijke publica ties geschreven, gaf colleges aan de Technische Univei;si- tiet in Delft en begleidde daar ook studenten. De pro fessor blijft actief als weten schappelijk directeur van de Onderzoeksschool Bouw in oprichting. G. Slingerland, lijsttrekker v ongeldig heeft verklaard. i Progressief Warmond, grijpt n VERVOLG VAN VOORPAGINA In de kwestie rond de te laat in geleverde kandidatenlijst van Progressief Warmond stonden gistermiddag twee stellingen lijnrecht tegenover elkaar. Het hoofdstembureau (de gemeen te) stelde dat de partij had moe ten weten dat de kandidatenlijst dinsdag tussen negen en drie hoogstpersoonlijk moest wor den ingeleverd. Want iedere burger wordt geacht de (Kies- )wet kennen. PW wierp tegen dat de ge meente meer had moeten ver tellen. Zo vroeg PW-kiezer Ria van Staveren zich namens de partij af waarom ambtenaren twee weken geleden, toen de partij de voorlopige lijsten inle verde, niets had gezegd over dat melden. Zelfs toen lijsttrekker G. Slingerland voor de zeker heid vroeg of alles in orde was met de voorlopige lijst, hoorde hij er niets over. Bovendien stond er, 'anders dan gebruikelijk bij gemeente lijke aangelegenheden', niets over het inleveren van de lijst in de gemeenterubriek in de War- monder Courant. Een brief van juni wees de partijen wel op de inleverdag, maar tijdsaandui dingen en de precieze bedoe ling van de dag ontbraken. Dat Alleen, kende de gemeente die wet zelf wel?, vroeg de in spreker zich af. Waarom had de gemeente-ambtenaar dan ge vraagd om de komst van een gevolmachtigde PW'er, toen hij dinsdag om tien minuten voor drie alarm sloeg? „Iedere kiezer had zijn handtekening kunnen zetten, terwijl die gevolmachtig de helemaal uit Scheveningen moest komen. Bovendien zei de ambtenaar dat we tot vier uur de tijd hadden om de lijst in te leveren." En waarom werd dinsdag ge woon proces-verbaal opge maakt en de kandidatenlijst 'voor akkoord getekend', zonder dat verteld werd dat de partij 31 minuten te laat was met inleve ren? Ook de zitting van gisteren zou de stelling onderstrepen dat de gemeente de Kieswet niet kende. „Het ene moment hoorde je dat de zitting van het hoofd stembureau om vier uur zou beginnen, het andere moment was het vijf uur." Het zette plaatselijke journalisten en een toekomstig PW-raadslid com pleet op het verkeerde been. Zij kwamen pas tegen vijven bin nenvallen, toen de zitting al zo'n drie kwartier was afgelo pen. Immers, na de krachtige on- geldigverklaring, protesteerde één kiezer en sloot de burge meester namens het hoofd- stembureau af met de woorden: „We zien geen aanleiding tot het maken van nadere opmer kingen en willen het proces-ver baal tekenen." Het proces-ver- baal meldt dat CDA en WD op tijd de lijsten inleverden en PW te laat was. Samen met de be zwaren, gaat dat verbaal rich ting Raad van State. Na de zitting beloofden amb tenaren dat ze ook in het week einde klaar staan om de onfor tuinlijke partij advies te gev Burgemeester mevrouw G.W van der Wel betreurde de vallen op de ambtenaar die vol gens haar juist 'extra service had verleend. Zo beklemtoonde ze dat hij helemaal niet had hoeven bellen, afgelopen dins dag: „En dan was de lijst hele maal niet ingeleverd." Tegen terneergeslagen PW- ers zei ze het 'jammer' te vin den dat ze de lijst wel ongeldig moést verklaren: „Maar anders krijg je het verwijt van wille keur." PW-lijsttrekker G. Slin gerland wierp tegen dat het hoofdstembureau wel degelijk de ruimte had om de lijst 'tóch geldig te verklaren': „En het is jammer dat dat niet gebeurd is, er niet eens gediscussieerd is." De kans dat CDA- en WD stemmers tegen zo'n geldigver klaring in het geweer zoudei zijn gekomen, hetgeen hui goed recht is. achtte hij niet z« groot. Op de vraag of de partij eei kans maakt met het protest b de Raad van State, wilde giste ren niemand ingaan in het ge meentehuis. Het bestuderei van vergelijkbare voorvallen gs in elk geval weinig hoop. Zeil een minuutje te laat, weigerd de Raad van State te tolererei Maar misschien lag het aan d zwakke excuses a la: "De klo van het gemeentehuis liep nie gelijk met die van de kerk'. O 'Ik ging aan de verkeerde kan het gemeentehuis in'. „Morele steunbetuiginger zoals WD en CDA die dit week einde willen opstellen, zijn e nooit eerder geweest", ontdek ten ambtenaren. „Wat daar hc effect van is, moet dus nog blij ken." PW ziet nog een ande verschil: de Kieswet is zo recer gewijzigd dat gemeenten er 'ei genlijk geen raad mee wisten De aanpassingen van decern ber, onder meer over de beslis sende zitting van het hoofd stembureau, waren namelijk al leen in het Staatsblad en d Staatscourant gepresenteerd. Z 1 hadden nog geen plekje gekre j gen op de losse wetbladen waa de gemeente mee werkt. Directeur Archeon bij installatie als hoogleraar De Noordzee schuimt van woede. Grote, viesgele vlokken. En de Noordzee is misselijk. Het water is asgrauw, net als de lucht. Elk moment lijkt de zee opnieuw over zijn nek te kunnen gaan van al dat gif. „We zien wel wat het wordt", schreeuwt Erik tegen de gure wipd in. Een noordenwind over de lengterichting van het Katwijkse strand. „Als de wind draait, heb je kans dat we het week end ook aan de bak kunnen." Erik is werknemer van Binnendijk, een loon- en verhuurbedrijf uit Koudekerk. Met een aantal maten is hij ingehuurd door Rijkswaterstaat om het strand schoon te maken. Schaddé en Van Dooren heeft een tractor, een aanhangwagen en een chauffeur geleverd. Het Katwijkse bedrijf zorgt normaal ook gesproken voor de reiniging van het zand. „Maar dat is seizoenswerk hè. Tij dens de zomer. Al hebben de laatste jaren meer te doen gehad. Die plakken.teer van het vorig jaar. De paraffine het jaar ervoor. En nu weer dat landbouwgif." „Echt vuilniszakken vol", zegt Erik. „En dat is heel wat, want de zakjes zijn klein." Een collega diept er een op uit een vuilniszak, met een dikke, beschermende handdschoen. „Het spul schijnt nog gemener te zijn dan zoutzuur", zegt hij en hij wijst op zijn mondkapje. „Dit ding is dus ook verplicht. Het helpt bovendien tegen de koude wind." Hij deponeert vervolgens het zakje voorzichtig op een schep. Het meet misschien tien bij tien centimeter. „Ie moet dus verrekte goed zoeken", legt Erik uit, „Want als het half onder het zand zit, kijk je er zo over heen." Vandaar ook dat het clubje mannen zij aan zij het strand afwerkt, met slechts een paar meter tussenruimte. „Voorzich tig schaven met een schepje. Vanaf de waterlijn tot ongeveer halverwege het strand. Bij de dui nen liggen de zakjes niet." De mannen zijn al uren bezig om het strand te reinigen. De schatting is dat ze nog drie kwartier nodig hebben, tot een uurtje of drie. Daarbij hebben zij baat gehad bij de aanwijzingen van politie en brandweer, die zelf ook geregeld het strand inspecteren. „Daarom wisten we ook waar de grote concentraties lagen", zegt Erik. „Vooral richting Noordwijk. Op sommige stukken lag na genoeg niets, hoorden wij. Daar hebben we ge woon gereden en vanuit de bak naar het strand gekeken." Er stopt een auto bij de politiepost aan het strand. Er stappen vier mannen uit. Collega's van Erik die in Noordwijk hebben geholpen bij het schoonmaken van het strand. Samen met het be drijf van van Putten. „Honderden zakjes", meldt er een. „En we hoorden dat er nog tienduizen den in de zee dreven." Niemand kijkt verbaasd. En de zee kokhalst hevig. Zieke bomen in Wassenaar worden gekapt Rijkswaterstaat kapt de 4-7 zieke bomen langs de Rijksstraatweg in Wassenaar. Het gaat om een aantal forse exemplaren van on geveer honderd jaar oud, die zijn aangetast door zwammen. Wortels en kruinen zijn al be hoorlijk aan het rotten. Daar- -door vormen de bomen een ge- men staan over een lengte van ongeveer vier kilometer tussen de verkeerlichten bij Den Deijl en het viaduct bij de Landschei- dingsweg. Met het kappen wordt volgende week begon nen. Rijkswaterstaat voert de werkzaamheden 's nachts uit om zo min mogelijk hinder voor het verkeer te veroorzaken. De slechte conditie van de bomen Rijkswaterstaat (beheerder en eigenaar van de Rijksstraatweg) een onderzoek instelde. Daarbij werd gebruik gemaakt van in- fra-roodopnamen. De gemeen te Wassenaar heeft inmiddels een kapvergunning afgegeven, waarin de voorwaarde is opge nomen dat Rijkswaterstaat op de opengevallen plekken nieu we bomen plant. AMSTERDAM/ALPHEN AAN DEN RUN Middeleeuwers, Romeinen en hunebedbouwers als gasten bij de inaugurele rede van een hoogleraar. De Oude Lutherse kerk in Amsterdam had gister middag wat ongewone bezoe kers bij een nonnaal zeer offi ciële, deftige gebeurtenis. De hooggeleerde, die gisteren het ambt van bijzonder hoogleraar in de experimentele en educa tieve archeologie aanvaardde, was dan ook Gerard IJzereef - in het dagelijks leven directeur van het Archeon. Voor zijn gehoor van grijze pakken en berevellen hield IJze reef een pleidooi voor de popu larisering van de archeologie. „Ik durf de stelling aan dat ar cheologie zeker zo interessant kan zijn als sterrenkunde, als we het maar op de juiste manier aan de man brengen", aldus de hoogleraar. De sterrenkunde kan zich, vooral dankzij het doordacht gebruik van de tele visie, verheugen in een enorme populariteit. De hoogleraar experimentele en educatieve archeologie be schreef zichzelf als een weinig begenadigd schatgraver. Bij het archeologisch veldwerk waren het altijd de anderen die de mooie vondsten deden, terwijl de jonge IJzereef droomde over lang vervlogen tijden. „Wel stel de ik me bij de stekel van een fossiel dier voor hoe dat beest er zien, welke natuurlijke vijanden hij - of was het een zij - had ge had en hoe de aarde er destijds uitzag." De jongensdroom werd een beetje werkelijkheid toen de ar- cheoloog.dertien jaar geleden van een huis uit de bronstijd. Maar over twee maanden gaat de droom echt in vervulling, al dus de hoogleraar. Dan opent zijn geesteskind, het archeolo gisch themapark Archeon in de Alphense nieuwbouwwijk Kerk Maar daar mag het wat de Ar- cheon-directeur betreft niet bij blijven. „Ik pleit er vandaag voor dat wij ons wat meer gaan bezighouden met de voorlich ting aan een groter publiek, op dat er in de toekomst ook nog een liefst nog iets groter archer logisch bedrijf in Nederland' j aldus IJzereef. Nederland te 200 werkloze of omgeschoold I archeologen. Daarvan kunne er om te beginnen drie als expt rimenteel archeoloog terecht b zen statushouders er 43 in Alke made zijn ondergebracht. Bo vendien mogen in Alkemade geen huizen worden bijge bouwd omdat de gemeente in het Groene Hart ligt. „Daar had den ze op de ministeries geen rekening mee gehouden. In de cember hebben we een brief aan VROM gestuur waarin we dat duidelijk hebben gemaakt." Lempers denkt in 1994 aan driekwart van de eisen te kun nen voldoen. Zoeterwoude staat ten on rechte op de lijst, volgens amb tenaar R. Zwafefvink. De ge meente heeft een fout gemaakt bij de melding hoeveel status houders worden opgevangen. „We hebben niet de formele re gels gevolgd." Daardoor is Zoe terwoude alsnog op de lijst ge komen. De gemeente heeft 15 asielzoekers zonder vergunning opgevangen en 16 statushou ders. „Daarmee voldoen we aan de verplichting", zegt Zwa- ferink. OEGSTGEEST LOMAN LEEFAAANS Sportfondsen Nederland (SpN) wordt de nieuwe exploitant van het nieuwe zwembad Poelmeer. Direct met de geplande opening van het binnenbad op 1 juni wordt de accommodatie door de gemeente overgedragen. Dat heeft het college van B en W van Oegstgeest deze week be sloten. De gemeenteraad ging in 1987 al akkoord met de privati sering van,het zwembad. Maar pas vorig jaar begon de bouw van het nieuw, overdekte zwemparadijsje, waarvoor 4,7 miljoen gulden werd uitgetrok ken. Die uitgave werd weer ruim gecompenseerd door de verkoop van de grond - waar woningbouw moet komen - van het voormalige buitenbad, dat zes miljoen gulden opbracht. Privatisering van het zwembad zou volgens de gemeente 'een efficiënte bedrijfsvoering stimu leren'. Dat de keuze van Oegstgeest op Sportfondsen Nederland is gevallen en niet op een particu liere beheerstichting komt om dat de gemeente anders te veel betrokken zou blijven bij het bad. Ook in de voorgestelde op zet, die 'contractmanagement- plus' heet, blijft de gemeente een beperkt risico dragen. Maar zij mag dan enkele bestuurders zelf aanstellen. De overgang van gemeente naar Sportfondsen Nederland gaat Oegstgeest nog enkele tienduizenden gulden kosten. In de eerste plaats geeft gemeente een startlening van 80.000 gulden. Daarbij komt nog de onvoorziene inrichting van het zwembadrestaurant van bijna 60.000 gulden en nog een bedrag van een halve ton voor 'opstartwerkzaamheden' en promotie. Het personeel van Poelmeer verhuist mee naar Sportfondsen Nederland (die een speciale af deling Sportfondsen Oegstgeest opricht) met behoud van inko men en de garantie dat ze de komenden zeven jaar bij even tueel ontslag een nieuwe baan krijgen. Met de overgang komt er geen nieuw verenigingsgebouw voor zwem- en polovereniging Vivax. Dat zou minimaal 270.000 gul den kosten. Daarom wordt nog overlegd of Vivax de bouw zelf zou willen realiseren. De vrees van de omwonenden dat een nieuw gebouw* van Vivax ge luidsoverlast veroorzaakt denkt de gemeente weg te nemen door toe te zien op de sluitings tijden. Zingen Kinderen uit Voorschoten kun nen dinsdag 1 februari in d I Werf tegenover Albert Heijn la i ten horen of ze kunnen zingen. De jeugdkoren De Lenteklok jes en de Alouettes tekenen voc de organisatie van de zangmid cj dag, die van 16-16.45 uur wore gehouden. Motorhuis De foto-onderschriften bij hc gisteren in deze krant versche nen verhaal over het jubileren I de Motorhuis zijn per abuis vei wisseld. Onze excuses. De gemeenten Leiderdorp, Wassenaar, Alkemade en Zoeterwoude vangen niet genoeg asielzoekers op. Het ministerie van VROM heeft ze daarom op de zwarte lijst geplaatst. Een van de schoonmakers op het Katwijkse strand met een van de inmiddels beruchte zakjes landbouwgif. „Je moet verrekte goed zoeken, want als ze half onder het zand liggen, kijk je er zo overheen." FOTO HIELCO KUIPERS twee asielzoekers zonder ver gunning opnemen. Wassenaar is één van de 26 gemeenten dat te weinig wo ningen levert. De gemeente heeft ze niet. Woordvoerder Is- sendonck: „Het gemeentebe stuur heeft woningbouwvereni gingen gevraagd huizen be schikbaar te stellen. Maar er is een nijpend tekort. De wachttijd voor een huis in Wassenaar acht jaar. En we moeten ook nog jonge inwoners aan een huis helpen. De woningbouw verenigingen hebben inmiddels twee huizen beschikbaar ge steld." Ook Alkemade staat op de zwarte lijst van VROM. Chef welzijnszaken F. Lempers meent dat van de 44 toegewe Het departement onderzocht in 650 Nederlandse gemeenten hoe het is gesteld met de op vang van asielzoekers. De uit komst van het onderzoek is niet rooskleurig. Nederlandse ge meenten zouden dit jaar 30.000 huizen beschikbaar stellen. Vol gens de ministeries van VROM en WVC wordt dit aantal bij lan ge na niet bereikt. Alle gemeenten hebben vorig jaar november de verplichting op zich genomen om voor 1 mei 1994 genoeg woningen voor asielzoekers beschikbaar te stellen. Ze krijgen een aantal asielzoekers met verblijfstatus toegewezen. Bovendien moeten ze op iedere duizend inwoners Middeleeuwers, Romeinen en hunebedbouwers waren de gasten bij de inaugurele rede van hoogleraar Gerard Ijzereef. FOTO UNITED PHOTOS DE BOl

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 13