Dominee voor de verdrukten Kerk Samenleving 'De wereldraad leeft onder de mensen hier' Aukje Westra: ZATERDAG 22 JANUAR11994 HET WEER HEINZ /frtso/H urr£>£ 2oeeeuiv <SV DAAJS 'S /y£THE£L &£- WOOA/ £>AT AT/>7T£/V Art/MV&V P/ZAT£/V £MP£SABBSLerV.' UIT DE KERKBLADEN Brandoffer Wat gebeurde er achter de kansel tijdens de kerstnacht dienst? Met die intrigerende kop beschrijft Max Kolden- hof in het blad 'Samen Kerk' van de hervormden en gere formeerden in Hillegom een gebeurtenis in de plaatselijke Maartenskerk, „juist toen de evangelielezing was begon nen, zagen wij vanuit de zij beuk rook en vuur opstijgen achter de kansel. Wat denk je dan? Zeker als je bedenkt dat er wel zo'n 700 mensen in de kerk zitten. Dan kun je zo'n brandje niet zo maar laten passeren. Dus je rent er naar toe en stelt zo vlug mogelijk vast wat er werkelijk aan de hand is. En wat was dat nu: bovenop een halogeenlamp, die daar is opgesteld en het koor verlicht, was rook en lag wat te sissen. Ik denk direct: die lamp moet uit! Dus moet de koster erbij komen. Ter wijl die er aan kwam keek ik nog eens goed en wat zag ik? Een hele dikke bromvlieg wordt letterlijk levend ge roosterd op de fel brandende halogeenschijnwerper. De koster stapt er kordaat op af en haalt diep adem en blaast dan de inmiddels overleden vlieg weg! Einde incident. Ik wist niet dat er in de Maartenskerk nog 'stiekem' gebrandofferd werd. En nog wel achter de kansel in de kerstnacht..." Engelen (1) Geloof u in engelen? Die vraag werd dominee P. Roze- boom (sinds 1991 gerefor meerde predikant van Gar deren) gesteld, zo blijkt uit de jongerenrubriek van 'Cre do', het blad van het confes sioneel gereformeerd beraad. „En direct begon ik te vertel len van mijn recente auto ongeluk. Hoe ik op wonder lijke wijze bewaard ben door goddelijk ingrijpen. Op het moment namelijk dat ik een inrit zou inslaan (ik had im mers m'n richtingaanwijzer al uitstaan) hoorde ik een duidelijke stem: 'Kijk uit!'. Ik aarzelde, keek in de spiegel en 'BOEM', een auto reed met hoge snelheid op de voorzijde van mijn auto. In plaats van middenin de flank de voorzijde, waardoor ik zonder ook maar een schrammetje uit mijn auto stapte! Ook de bestuurder van de andere wagen was (bijna) ongedeerd. Een vriend reageerde zo: 'dan zat er een engel naast je'. En dat geloof ik: dat een goddelijke beschermer nabij geweest is, gedachtig aan een bijbel woord uit Psalm 91. 'Hij zal aangaande u zijn engelen ge bieden, dat zij u behoeden op al uw wegen'." Engelen (2) Rozeboom heeft meer van dergelijke wonderlijke ge beurtenissen vernomen. „Op beslissende momenten een bijzonder, onverklaarbaar gebeuren, waardoor er uit komst is geweest. Nu ja, on verklaarbaar: tenzij je de ogen open houdt voor de wonderen, die de wereld niet uit zijn en die bovendien in de Bijbelse verhalen ook voorkomen!" Er is, zo ver volgt de predikant, meer tus sen hemel en aarde dan zich laat aanzien en verklaren. „De goede God is in Zijn ont ferming meer nabij dan wij gedacht hadden. Hij werkt onder ons met Zijn Heilige Geest, maar soms op bijzon dere wijze stuurt Hij een 'boodschapper'. De Bijbel gaat uit van het bestaan van engelen, zij het dat er aan hun verschijningsvorm geen aandacht wordt besteed. Ze zijn er namens God als bood schappers met een bijzonde re boodschap. Details als 'vleugeltjes' worden niet ver meld." DE RECHTER Milde lucht Massa's warme en zeer vochtige oceaanlucht baanden zich vrijdag een weg over het noorden en wes ten van Europa, wat resulteerde in een sombere dag met af en toe een druilerige motregen. In de noorde lijke provincies liep het kwik op tot een graad of 8; meer naar het zui den werd de zachte lucht in haar opmars belemmerd. Een sterke uit loper van het Azorenhoog had in de voorgaande dagen voor een 'koude plaklaag' gezorgd boven Midden- Europa, waar het op diverse plaat sen bleef vriezen. Maar er komt nu duidelijk meer beweging in de atmosfeer. Ten westen van Ierland wordt een klei ne storing door de straalstroom op gepikt, die op haar weg naar Zuid- Noorwegen snel dieper wordt. Van nacht trekt het bijbehorend storm- veld de Noordzee op. In het Wad dengebied zwelt de wind aan tot kracht 8 of 9, meer naar het zuiden waait het een fractie minder hard. Ook qua neerslag komen de zuide lijke provincies er het beste vanaf. Dat wordt anders op maandag als een volgende, snelle storing koers zet naar België, waarbij het op de meeste plaatsen pittig gaat regenen. Achter de storing komt even wat koudere lucht vanuit IJs land omlaag zakken. Meer dan het zoveelste winterse speldeprikje wordt het niet; er kan een hagel- of sneeuwbui vallen, maar daarna ligt! een nieuwe portie milde Atlanti sche lucht klaar. Waarnemer Pieter Meyer uit Aal smeer ziet het niet meer zitten met deze winter. Als kleine jongen reeds 'verslaafd' aan het weer, schrijft hij: ,,0p school was ik on handelbaar. Als het weer eens sneeuwde, keek ik alleen maar naar buiten; dan zette de juf me voor de klas en moest ik het weer voorspellen." De vele vorst- en sneeuwperio- den uit de jaren '40 en '50 weet hi zich tot op de dag nauwkeurig voor de geest te halen. „De hongerwin ter van 1945 kwam op 7 januari pas goed uit de startblokken; tot het einde van de maand volgde een harde tijd met aanhoudende vorst en vrijwel dagelijks sneeuw. Dui zenden vroren dood in deze laatste oorlogswinter. Op 25 januari kwam een oom van mij op houten banden uit Den Haag fietsen met honge roedeem. Toen kreeg hij wat erw tensoep, meer had mijn moeder niet." Als buitenmens meent hij aan het gezang van de koolmezen te kunnen bepalen hoe de winter er uit gaat zien. Wat hem betreft moeten de schaatsers het ook in februari zonder natuurijs stellen... HET WEER IN EUROPA BOES JOHANNESBURG WIM SCHRUVER De zitting van het Centraal Comité, het 150 leden tellende bestuur van de We reldraad van Kerken, begon donderdag in Johannesburg gewoontegetrouw met een gebed voor de verdrukten. De eerste keren dat de Nederlandse afgevaardigde drs. Aukje Westra dit meemaakte had ze een gevoel van: „Daar gaan we weer, de wereldraad is weer bijeen." Dit keer had ze echter een paar mensen op haar net vlies voor wie zij kon bidden. Westra heeft namelijk voor de aanvang van de zitting van het Centraal Comité deelgenomen aan een teambezoek van enige dagen aan de Zuidafrikaanse ha venstad Durban. Dankzij bemiddeling van de plaatselijke Raad van Kerken, was Westra in staat om iets meer te zien dan wat een toerist zou tegenkomen. Zo be zocht zij diverse 'townswhips'. En zij is er van onder de indruk gekomen. Westra: „Ik ben zo blij dat een aantal van ons eerst op pad is geweest, anders had den we hier blind gezeten en hadden we lege woorden over dit land gesproken." De dagelijkse aanwezigheid van dood en geweld heeft een niet te peilen in vloed op de mensen, zo merkte ze al snel. „Je moet je eens proberen voor te stellen dat je bij thuiskomst hoort dat jouw kind is gedood. Dat soort dingen gebeurt hier dagelijks." Westra vervolgt: „Geweld is in de townships overal. En als je daar loopt moet je ook zeggen dat het vrij logisch is dat daar voortdurend ge weld ontstaat. De mensen leven er bo venop elkaar, in armoedige omstandig heden en zonder vooruitzichten." Vanuit de kerken worden desondanks pogingen ondernomen om de spiraal te doorbreken. Eén van degenen die de to lerantie predikt, allereerst tussen de zwarten onderling, is de jonge dominee Mokubu. Hij heeft eens, per ongeluk, op een dodenlijst gestaan, maar is zijn leven nog niet zeker. Westra: „Het was heel vreemd om hem te horen praten. Hij is nog jong. heeft een gezin, maar zegt dit als een risico van het werk te beschou wen. Jezus ging ook jong dood, zo zei hij. En hij meende het." Terwijl Westra constateert dat de we reldraad echt leeft onder het kerkelijk ka der van de zwarte kerken die zij tegen kwam, was het oordeel van de blanken die zij ontmoette veel minder positief. „Een communistische organisatie die geweld (het ANC) steunt", zo luidde het oordeel ongeveer van haar gastvrouw, een methodiste. Westra heeft stille hoop dat de vrouw na hun gesprekken haar oordeel wat heeft bijgesteld. gen of sneeuw. Tamelijk midden overdag lichte tot matige vorst. In het zuiden maxima rond het vriespunt. Denemarken: Veranderlijk bewolkt en i enkele bui, mogelijk t hagel. Zondag erg veel wind. Mid dagtemperatuur van 3 in het noorden tot n het zuiden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: ielend bewolkt en vooral in Ierland rest-Schotland een enkele regen- of hagelbui. Zondag meer bewolking en ge- le tijd regen. In Engeland eerst nog droog. Zacht met maxima van ongeveer 9 graden. België en Luxemburg: Wolkenvelden, ook af en toe zon en al zondag nu en dan regen. Middag- temperatuur ongeveer 8 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: droog. Plaatselijk mist. Zondag in Bretagne en Normandië wat regen. Mid- dagtemperatuur van 10 in het westen 4 in het oosten. Zondag enkele gra- Portugal: Droog en overwegend zonnig. Middag- temperaturen aan zee ongeveer 13 gra- en, in de Algarve enkele graden hoger. Nachts landinwaarts eerst'nog kans op lichte vorst. Wisselende bewolking en een enkele Maximumtemperatuur ongeveer 17 Spanje: <e zonnige perioden en droog. In het noordwesten ook wolkenvelden en mo gelijk wat regen. Middagtemperatuur aan de Costa's oplopend naar ongeveer Canarische Eilanden: Aan de noordzijde van de eilanden half waar bewolkt en nog een enkele bui. Aan de zuidstranden meer zon en waar schijnlijk droog. Maxima aan de zuids tranden ongeveer 18 graden. Marokko: Westkust: Af en toe zon en in het noor den nog kans op een bui. Naar het zui den toe meer zon. Maxima ongeveer 15 Tunesië: Eerst perioden met zon en droog. In de iop van zondag toenemende bewolking n enkele buien. Iets warmer met maxi- la van 15 graden bij Tunis tot 18 bij Zuid-Frankrijk: Droog weer met vooral in het westen en kele wolkenvelden, elders perioden met i. Maxima iets oplopend naar onge- :r 9 graden. In de Franse Alpen en Py reneeën ligt de temperatuur op 2000 meter rond het vriespunt. Mallorca en Ibiza: Flinke perioden met zon en droog. Koel maxima van ongeveer 14 graden. Italië: het westen uit perioden met zon, wel eens wolkenvelden. Bijna overal droog. Maxima van 5 graden in de Po- vlakte, 14 bij Rome en circa 18 op Sici- In de Alpen en Dolomieten overwe gend zonnig en rustig weer. Tempera tuur op 2000 meter rond het vriespunt. Corsica en Sardinië: Perioden met zon en droog. Zondag iets r bewolking. Middagtemperatuur ongeveer 14 graden. Griekenland en Kreta: Eerst nog veranderlijk bewolkt en van J tot tijd regen. Op de Egeïsche Zee n stevige noordenwind. Zondag verbe tert het weer licht. Maxima aan zee rond 13 graden, bij Thessaldniki ongeveer 9 graden. Op Kreta wolkenvelden, ook af "oe wat zon en plaatselijk wat regen. Middagtemperatuur dalend naar 13 gra- .-i- opklaringen hagel Neerslagkans Minimumtemp. Middagtemp. WEERRAPPORTEN Hervonnde predikant Ab Harrewijn: 'GroenLinks voor mij de christeiijkste partij' BOEKBESPREKING Dood als straf Waarom een boek over de doodstraf, die nota bene al in 1870 in ons land is afgeschaft? Alleen na de Tweede Wereldoorlog dook de doodstraf weer even op in de rechtszaken tegen landgenoten die als oorlogsmisdadi ger te boek stonden en na hun proces werden terecht gesteld. Toch schreef Lize Stilma uit Naarden een boek over dit onderwerp. „Dat heb ik gedaan omdat de cri minaliteit is toegenomen, waarbij in dit kader het ac cent moet worden gelegd op de ernst van de huidige misdrijven. Van veel kanten hoor je nu weer de roep om de herinvoering van de doodstraf, een roep die lui der klinkt dan lange tijd het geval is geweest." Stilma (70) heeft al een indrukwekkend aantal boe ken op haar naam staan over de meest uiteenlopende onderwerpen. Ze schenkt veel aandacht aan de ver schoppelingen in de maatschappij, de mensen aan de rand van de samenleving, aan God en geloven in en buiten de kerk. Haar boek 'De dood als straf is ont staan met medewerking van onder meer prof. dr. H. Faber, voormalig hoogleraar in de pastorale psycholo gie en godsdienstpsychologie aan de universiteiten van Leiden en Tilburg, en mgr. E.J. Schraven, oud-hoofdaal moezenier van justitie, die executies van terdoodver- oordeelden bijwoonde. In het boek zegt hij: „Eigenlijk is de doodstraf een teken van onmacht, immers in we zen zeggen we tegen een gestrafte: we weten geen raad met jou, je moet maar dood, we willen van je af." Ver der komen in het boek aan het woord mevrouw mr. LP. Michiels van Kessenich, raadsheer bij het gerechtshof in Den Haag, mr. R.V.H. Jonker, advocaat en procureur in Amsterdam, rabbijn A. Soetendorp en prof. dr. Anne van der Meiden, docent massa-communicatie en pu blic relations aan de Rijksuniversiteit in Utrecht. Een eigen mening over de doodstraf heeft ze niet. „Ik zeg dat heel oprecht. Enerzijds zou ik bijvoorbeeld de man die meermalen kinderen vermoordde willen laten doden, definitief verwijderen uit onze samenleving. An derzijds vraag ik mij af of wij als mensen het recht heb ben de dood als straf te hanteren. Ik heb in dit boek een aantal dingen op een rijtje gezet. Meer niet, want voor de beoordeling van dit vraagstuk is minstens de wijs heid van Salomo nodig, die mij tot op heden ontbreekt. Daarom heb ik waardering voor de gesprekspartners in het boek, die wikkend en wegend zeiden wat ze meen den te denken en er allerminst luchthartig over spra ken". De dood als straf Liza Stilma. Uitgegeven door Ten Have in NPA Als hij weer eens het ver wijt krijgt dat hij wel erg le lijk doet tegen de regering, weet de hervormde domi nee Ab Harrewijn zich in goed gezelschap. „Moet je eens in het Oude Testa ment lezen wat de profeten de toenmalige machtheb bers allemaal toevoeg den.... Daar ben ik maar een lieverdje bij." Harre wijn (39) was deze week te gast bij de GroenLinks-af- deling in Katwijk. Om juist in deze als overwegend christelijk bekend staande gemeente uit te leggen waarom hij voor een pro gressieve partij kandidaat staat voor het Tweede Ka mer-lidmaatschap. De twee stellingen die hij ver dedigde luidden: 'Groen Links is de meest christelij ke partij' en 'Voor Groen Links is binnen de kerken veel te winnen'. KATWU K/AMSTERDAM» DICK VAN DER PLAS Harrewijn kent het Katwijkse milieu. Hij groeide op in een goed orthodox nest - zijn ou ders waren van de Gerefor meerde Bonds-richting - in het dorpje Giessenburg, in de Al- blasserwaard. Om theologie te studeren ging hij naar Utrecht, de universiteit die het nauwst bij de opvattingen van de gere formeerde gezindte aansluit. Maar al snel ging'Harrewijn hier een hele andere richting uit dan hem van huisuit was gestimu leerd. Het godsbeeld uit zijn jeugd ruimde het veld voor een hele nieuwe kijk op wat de bij bel de mensen duidelijk wil ma ken. Hij werd actief binnen de studentenvakbond en allerlei andere progressieve groeperin gen. Na de afronding van zijn stu die viel hij twee jaar in als wijk- predikant in een Utrechtse ge meente, om vervolgens af te rei zen naar het door zijn ouders zo verfoeide Amsterdam. Daar is hij inmiddels 11 jaar werkzaam als bedrijfspastor. Zijn 'gemeen te' bestond hier aanvankelijk uit Dominee Ab Harrewijn: „In de bijbei gaat het steeds om de armen en de verdrukten." foto dick hocewoninc werknemers van het motoren- bedrijf Stork Werkspoor Diesel en twee scheepswerven. Maar de recessie sloeg hard toe. De werven gingen dicht en het per soneelsbestand van de moto- renfabriek moest sterk worden ingekrompen. Sindsdien houdt Harrewijn zich - 'namens en vanuit de kerken' - voorname lijk bezig met het pastoraat on der werklozen, wao'ers en an dere uitkeringsgerechtigden. De predikant is één van de oprich ters van de werkgroep 'De arme kant van Nederland', een on derdeel van de Raad van Kerken en DISK (Dienst in de Industrië le Samenleving vanwege de Kerken). Slavenvolk De breuk met het theologisch gedachtengoed uit zijn jeugd werd door een aantal factoren veroorzaakt. Harrewijn: „Als kind is mij altijd duidelijk ge maakt dat het in de bijbel om de hemel ging. Maar als je het boek goed leest, blijkt het vooral om de aarde te gaan. De aarde waarvan God zag dat het goed was. In het begin was-ie dus goed." Een ander 'leitmotiv' was voor hem het verhaal over de bevrijding van het slavenvolk uit Egypte. „Mij is altijd geleerd om te buigen voor de machti gen. Maar in de bijbel gaat het steeds om de armen en de ver drukten. In die geloofswereld gaat het over politiek, hoe ieder zijn plek mag hebben op deze aarde." De predikant citeert als voor beeld uit Psalm 72, vers 12 en verder. „Voorwaar, hij zal de ar me redden, die om hulp roept, de ellendige, en wie geen helper heeft: hij zal zich ontfermen over de geringe en de arme, hij zal de zielen der armen verlos sen." Daaraan ontleent Harre wijn ('de bijbel staat vol met de ze citaten') niet alleen de moti vatie voor zijn werk als domi nee, maar ook voor zijn politiek handelen. „Deze teksten maak ten mij in elk geval duidelijk dat ik bij het CDA niks te zoeken had", zegt hij. Voordat Harrewijn zich aan meldde bij GroenLinks was hij lid van de CPN, 'de partij met het meeste respect voor gewone mensen'. Binnen GroenLinks weet hij zich weliswaar niet ex clusief omringd door leden die zich christenen noemen, maar wel door 'mensen die zo naïef zijn te geloven dat het anders kan'. „In dat verband zou er meer gepraat moeten worden over wat ons toekomstbeeld is, waar we precies in -geloven en wat onze waarden zijn. We moeten het debat aangaan, niet alleen met het christendom, maar ook met bewegingen als 'new age'." Harrewijn wijst erop dat een politieke partij als GroenLinks weliswaar pleit voor een scheiding tussen kerk en staat, maar dat dit voor hem niet wil zeggen dat de kerk voor de partij niet belangrijk is. „Daar krijgen mensen tenslotte ook een stuk eigenwaarde mee en wordt met hen nadrukkelijk stilgestaan bij zingevingsvra- gen." De uitgangspunten van GroenLinks noemt hij 'christelijker dan die van meni ge christelijke partij, hoewel wij het predikaat 'christelijk' en het alleenrecht op de bijbel niet claimen'. Hij verwijst in dit ver band nadrukkelijk naar het pro gramma van het CDA, waarin volgens hem vooral wordt uit gegaan van een andere God, die van de economie. "Een collega predikant van mij in Amster dam bestudeert al jaren de ver kiezingsprogramma's van de christendemocraten. In het hui dige programma komt God nog maar één keer voor, zei hij laatst tegen me. In het volgende is Hij er waarschijnlijk helemaal uit verdwenen." COLOFON HOOFDREDACTIE: Jan-Geert Majoor. Fran Nypels, Henk van der Post (adj) OMBUDSMAN: R.D. Paauw, tel dag. 9 30 30uur071-356215.ofperpost. 329,30 328,3 VERZENDING PER POST Nededand: per kwartaal 125.50 overige landen op aanvraag KLACHTEN BEZÓRGING ma t/m vrij: 18.00-19.30 uur. zat 10.00-12.00 uur Tel. 071-143241 Mr. Jesse van Muylwijck

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 12