iLeiden Veel schade voor Hara Forse kritiek op 3 oktober-kermis Boedelveiling groot succes Nieuwe bomen in Professorenwijk De Stemming Universiteit en Cobouw ruziën over inzage administratie Annex ■(ZATERDAG 22 JANUAR11994 Zwarte lijst 1 Leiderdorp, Zoeter- I J woude, Wassenaar en Alkemade vangen niet genoeg asielzoekers op en zijn door VROM daarom op de zwarte lijst ge plaatst. Dansen yt De tijd dat ze mee- jL I gesleept moesten worden is voorbij: ook mannen dansen tegen woordig graag. LEIDEN PERK GRAVER Leiden kan ook in de toekomst fluiten naar de jaarlijkse prijs de beste kermis van Ne derland, zo lang de 3 October- Vereeniging de service aan de exploitanten niet verbetert. Zo moeten de prijzen omlaag en moet tevoren bekend worden waar de attracties kunnen staan. Dit is de mening voorzitter B. Donks van de Nationale Bond van Kermishouders. Deze orga nisatie kende deze week de prijs voor de beste kermis toe aan Weert. Opnieuw dus niet aan Leiden. „En dat zal voorlopig ook niet gebeuren, als er niets verandert," aldus Donks. Hij heeft een karrevracht aan kritiek op de 3 October-Vereeni- ging. „De Vereeniging belooft het een en ander, maar doet ei genlijk niets voor de standhou ders." Zo zou een attractiehou der in Leiden niet goed weten '3 October Vereeniging uit op eigenbelang' hij aan toe is. Voor de het onduidelijk wel ke plaats ze toebedeeld krijgen. In het dit jaar onderscheiden Limburgse Weert bijvoorbeeld, verlopen de onderhandelingen tussen de organisatie en de ex ploitanten uitstekend, zo meldt Donks. „Ze hebben daar begrip voor elkaar. In Leiden is dat niet zo." Volgens hem is de 3 Octo- ber-Vereeniging meer uit op ei genbelang en laat ze de stand houders in de kou staan. Bovendien rekent de Vereeni ging veel te hoge kosten door aan de kermisexploitanten. In Leiden, net als in andere ge- verzorgt het organisa tiecomité de elektriciteit. „Het is een commerciële aangelegen heid voor alle partijen, maar de Vereeniging lijkt meer winst te willen maken dan de exploitan- Volgens Donks is het heel goed mogelijk dat de Vereeni ging de oorkonde ooit nog eens ontvangt. Voorwaarde is wel dat er het een en ander verandert. Zo moeten de exploitanten van te voren weten waar ze hun at tracties kunnen opbouwen. „Daarnaast moet er meer voor de exploitanten worden gedaan. In Weert bijvoorbeeld was een speciale kerkdienst voor ze ge organiseerd." Fenomeen Bij de 3 October-Vereeniging blijkt Donks een bekende te' zijn. „Die man is een jaarlijks terugkerend fenomeen. Dit lied je hoor ik ieder jaar," zegt M. du Prie van de kermiscommissie. Alle kritiek van Donks legt hij naast zich neer. „Ik zou niet we- doen voor de exploitanten. Het blijkt juist dat ze graag komen." Volgens Du Prie is de prijs die de standhouders voor de elek triciteit betalen helemaal niet te hoog. In Leiden zorgt een firma voor een groot aantal generato ren waar de exploitanten elek triciteit van aftappen. „Zo gaat het in iedere gemeente. De standhouders weten de prijs al voordat ze zich inschrijven", meent Du Prie. „Exploitanten zeggen mij juist dat de kermis een groot succes is. Voor de be zoeker én voor zichzelf." Vierde deel 'Leiden zoals het was' uit LEIDEN Deel vier van de historische reeks 'Leiden zoals het was' is uit. Het handelt over huizen en buurten in Leiden. Uitvoerig wordt beschreven hoe erbarme lijk de woonomstadigheden wa ren aan het begin van deze eeuw en hoe woningnood Lei den heel lang als een spook heeft achtervolgd. Er staan ver halen in over de hofjes, het hechte buurtleven, de huisjes melkers en de woningbouwver enigingen. Het rijk geïllustreer de boekwerkje van uitgeverij Waanders wordt half februari al weer opgevolgd door deel vijf dat zal gaan over studenten en wetenschap. De tweewekelijkse, Leidse boedelveiling in ge bouw Onder de Boompjes aan de Nieuwstraat is volgens de organisatoren een groot succes. Zowel de bezoekersaantallen als de omzet is sinds de eerste veiling, nu twee maanden gele den, fors gestegen. „We begonnen met zeven tien belangstellenden, nu ligt het aantal al stee vast rond de honderd", aldus veilingmeester Aad Loendersloot. Sinds het Venduhuis enkele jaren geleden stopte met het houden van veilingen, bleef Lei den verstoken van de verkoop bij opbod en af slag. Daar kwam eind vorig jaar een einde aan toen Ben Luykx, horeca-exploitant en hande laar in tweedehands goederen, een veiling op zette aan de Nieuwstraat. Na een voorzichtig begin, zijn de veilingen op donderdagavond en zaterdagmiddag steeds drukker geworden. „Niet alleen stijgt de omzet maar er komen ook steeds betere spullen onder de hamer", aldus Loendersloot. De Leidse boedelveiling is ook buiten de stad niet onopgemerkt gebleven. „Het is niet voor niets dat het Haagse veilinghuis nu opeens via de Leidse, locale radio adverteert. Dat zegt toch wat. We hebben nu vijftien veilingen gehad en ik denk dat we de tweehonderd wel halen", zegt Loendersloot optimistisch. Door de goede beginresultaten heeft Luykx voor de komende week een speciale kunst en antiekveiling georganiseerd. In plaats van de gebruikelijke boedelspullen zoals huisraad en curiosa worden dan meubels uit grootmoeders tijd en ingebrachte kunstwerken geveild. Van daag en morgen zijn de kijkdagen. De eigenlij ke veiling begint maandag (van 19.00 uur tot 22.00 uur) en gaat dinsdag en eventueel woens dagavond door. Als deze veilingen ook behoor lijk verlopen, worden ze met een frequentie van eenmaal per maand herhaald. Medewerkers geschokt door brand De brand die donderdagochtend in het Vrouwengezond heidscentrum Hara aan de Bonairestraat woedde, heeft zeker voor 30.000 gulden schade aangericht. De politie vermoedt dat de brand is gesticht door inbrekers, die woensdagavond 3000 gulden en een giromaatpasje mee namen. De technische recherche heeft enkele monsters uit het kantoor meegenomen voor onderzoek. orders en bankafschriften zijn LEIDEN DERK G IDe grond van het kantoor ligt bezaaid met afgebrande tele foonboeken, tafelpoten en de len van het plafond. Dossiers, Huis huren? Fkk Ho me Rentab opent de juiste deuren voor u! m 071 -12 0006 NVM Doezastraat 21, Leiden opgegaan. Het behang verbrand en het tapijt is een hoopje zwarte smurrie gewor den. In het pand hangt een doordringende brandlucht. Een door vlammen vernielde com puter geeft de bedrijfsruimte een nog somberder aanzicht. Ernaast staat een printer die ge smolten is. Voor de vensters zijn triplexplaten aangebracht. Duidelijk is te zien dat de brand flinke schade heeft ver oorzaakt. Het zal nog weken du ren voordat het centrum weer op volle toeren kan draaien. A. Fakhary, werkzaam bij het ge zondheidscentrum, is druk be zig het schaderapport op te stel len. Bij M. Remmerswaal, even eens werkzaam bij Hara, zit de schrik er nog goed in. „Je bouwt iets op en binnen enkele minu ten is alles weg", zegt ze gedesil- De Professorenwijk wordt in de komende tijd voorzien van nieuwe meidoorns, sierperen, prunussen, lindes en berken. Dit gebeurt in het kader van het beleid dat is uigestippeld in de Bomennota van de gemeent. Het bomenbestand was de afge lopen jaren kwalitatief sterk achteruitgegaan. Veel bomen zijn gekapt wegens ziekte en ouderdom. Het duidelijkste voorbeeld 5 ge- Een kantoor in het vrouwengezondheidscentrum Hara is door een brand totaal vernield. De reparatie lusioneerd. Wat de oorzaak van de brand is weet ook zij niet. „Het kan kortsluiting zijn ge weest. Misschien hebben spe lende kinderen de boel in de fik gezet. Maar de brand kan ook door de inbrekers zijn gesticht, om sporen uit te wissen." Uit een opengebroken kast is een geldkistje met 3000 gulden gestolen. Remmerswaal ver moedt dat de inbrekers wisten waar het geld lag. „Dat is heel goed mogelijk want er lopen hier zoveel mensen in en uit." De schade had aanzienlijk groter kunnen zijn. „Het kan toor waar de brand is begonnen staat gelukkig in een zijvleugel van het gebouw. Anders was de kans groot geweest dat het vuur was overgesprongen naar ande re delen van het pand." De medewerkers van het cen trum zijn geschokt, maar pro beren gewoon door te werken. „We moeten ons wel aanpassen aan de omstandigheden. We missen niet alleen de. mappen maar vooral de ruimte", zegt Remmerswaal. Haar woorden worden meteen bevestigd. Twee vrouwen kunnen nergens een plekje vinden om te wer ken. „Dan gaan we maar in de hal naast de anderen zitten." worden aan bomen is de Van der Waalsstraat. Een tijd gele den werden in de Van der Waalsstraat de wegkwijnende meidoorns gekapt. Ze waren aangetast door perevuur, een bacteriële infectie. In de Profes sorenwijk staan de bevattelijke meidoorns dicht bij elkaar, zo dat de bacterie makkelijk van boom tot boom kan oversprin gen. Omdat de gemeente, ge zien het beperkte budget, niet in staat leek om de straat weer op korte termijn te bebossen overwogen enkele bewoners een particuliere actie. Ze stel den de gemeente voor om zelf nieuwe bomen te laten plaat sen, betaald door middenstan ders of de bewoners zelf. De ge meente voelde daar weinig voor, omdat dan onduidelijk zou worden wie voor het onder houd van die bomen zou op draaien. De bewoners werd ge vraagd geduld te hebben. Onlangs vielen bij de bewo ners brieven in de bus met nauwkeurige situatietekeningen waarop alle te planten bomen staan aangegeven. In de Van der Waalsstraat worden de laatste dode en zieke bomen verwijderd. Diverse meidoorns blijven voorlopig staan, en tus sen die bomen in worden sier peren geplant, meestal aan de uiteinden van zijstraten. De ver wachting is dat de overgebleven meidooms geleidelijk aan zul len uitsterven. Als dat is ge beurd, zullen de sierperen het straatbeeld bepalen. De afdeling groenbeheer heeft ervoor gekozen om gelei delijk één soort boom per straat in te voeren. Het gaat dan om bomen met goede toekomstver- wachtingen. Het beeld van de Lorentzkade zal uiteindelijk worden bepaald door lindes, de Hugo de Vriesstraat door ber ken, de Buys Ballotstraat door compacte prunussen, de Zee manlaan, de Kapteynstraat en de Lammenschansweg door meidoorns. Het planten van meidoorn wekt enige verbazing, omdat juist deze boomsoort zo bevat telijk was voor perevuur. Vol gens een woordvoerder van groenbeheer gaat het echter om nieuwe meidoornsoorten die veel beter bestand zijn tegen de ziekte. De bomen die gesneu veld zijn waren vaak oud en dus veel meer vatbaar voor pere- POLITIEKE RUBRIEK HBHi Wie wil de Stadsgehoor zaal nog hebben? Al gerui me tijd wordt gezinspeeld op de overdracht van het gebouw van de onder bur gemeester Cees Goekoop ressorterende directie Groenoordhallen naar de ambtenaren van kunst en cultuur. Met andere woor den: Goekoop en direc teur André de long moe ten de sleutel overdragen aan PvdA-wethouder Hennie Koek en haar ambtenaren. De toekomst van de Stadsgehoorzaal is echter nog allesbehalve duidelijk. Koek krijgt te weinig geld naar haar zin en ziet geen kans om van het gebouw een muziek centrum met een uitgebalan ceerde programmering te ma ken. De directie Groenoordhal len wil de Stadsgehoorzaal zo langzamerhand wel eens kwijt. Er gaat steeds meer kapot, zoals onlangs de toneellift, en zo lang Koek en haar ambtenaren niet toehappen, draait de ploeg van Goekoop en De Jong voor de kosten op. Raad van State beslist maandag De eersten zullen de laatsten zijn (Vrij naar Mattheüs). Iedereen is ervan overtuigd dat de Stadsgehoorzaal met Koek als huisbaas beter af is. Groen- oordhallen-directeur André de Jong heeft de Stadsgehoorzaal er namelijk altijd een beetje bij gedaan. Organisatoren van feestjes, concerten of voorstel lingen keken vreemd op als ze midden in het gesprek over het huurcontract op de achtergrond koeien hoorden loeien. „U belt op een lastig tijdstip, het is van daag veemarkt", aldus De Jong. „Voor alle<luidelijkheid: in de Groenoordhallen. Die heavy metalband die u wil laten spe len, komt in de Stadsgehoor zaal. Da's een andere zaal. Neen, u bent niet verkeerd ver bonden." De Jong kwam er al snel achter dat bepaalde heavy metalbands en hun aanhang juist goed ge dijen in de Groenoordhallen, maar dit terzijde. Nu duidelijk is dat Leiden on voldoende geld heeft voor een florerende exploitatie van een muziekcentrum, lijkt wethouder Koek al haar enthousiasme voor de Stadsgehoorzaal te hebben verloren. Het Leids Vrijetijds centrum liet al eerder weten dat het popgroepen liever in eigen huis laat optreden dan in de Stadsgehoorzaal. En de project ontwikkelaar van de Sleutelhof, het winkelcentrum dat naast de Stadsgehoorzaal moet komen, heeft meer belangstelling voor een parkeergarage. FOTO LOEK ZUYDERDUIN Als geen der gegadigden de sleutel wil, dan blijft André de Jong met de zaal in z'n maag zitten. Hem kennende kan het dan niet lang meer duren of de NZH-bussen lopen vast op de Breestraat vanwege overstekend vee. Want was het niet de be doeling om van de Groenoord hallen een echte evenementen hal zonder mestgeur te maken en voor de veemarkt andere ruimte te creëren? Mag Cobouw nu wel of niet ad ministratie van de Leidse uni versiteit over de bouw van de Annex bij het Sylvius Laborato rium inzien? Staatsraad Van der Does moet er eerst nog een weekeinde over nadenken of een eis daartoe van het dagblad voor de bouw sowieso ontvan kelijk is. Maandag beslist de Raad van State of het verzoek van Cobouw terecht is. Cobouw diende op basis van de Wet Openbaarheid van Be stuur een verzoek in bij de Raad van State om onder meer het contract van de universiteit met de inmiddels failliete project ontwikkelaar Fibomij te mogen inzien. Daarnaast wil het blad overeenkomsten én correspo- nentie tussen Fibomij, de uni versiteit en de ING-bank, giro afschriften en borgstellingen in zien. Cobouw wil er door het bestuderen van de bescheiden achter komen of de universiteit op een of andere wijze betrok ken is bij het verdwijnen van zo'n zeven miljoen gulden, die bedoeld waren voor de bouw van de Annex. „Op het moment dat Cobouw de universiteit vraagt enig in zicht te geven in het hoe en wat, dóet de universiteit er het zwij gen toe", aldus mr. K.M. van Holten, advocaat van Cobouw. „Dat is vreemd. Hoe het nu zit met die betrokkenheid mag het publiek niet weten." De Leidse universiteit houdt zich volgens hem „bewust van de domme." Mr. Sprey, die de universiteit vertegenwoordigt, verklaarde gisteren dat de Wet Openbaar heid van Bestuur niet van toe passing is op het verzoek van Cobouw. Hij gelooft daarom niet dat de zaak ontvankelijk is. Voor de universiteit staan de bepalingen over het al dan niet openbaar maken van informatie in het bestuursreglement, dat precies volgens de regels van de wet op het hoger onderwijs en wetenschappelijk onderzoek is opgesteld, aldus de advocaat. Hij voegde er aan toe dat een aantal van de door Cobouw op gevraagde bescheiden niet be staan en ook nooit bestaan heb ben. „Nochthans wil een jour nalist van Cobouw gelijk een opsporingsambtenaar de ge hele universitaire administratie over de maand september 1992 doorlichten. Wat Cobouw wil gaat te ver en heeft met nieuwsgaring en berichtgeving niets van doen", aldus Sprey. Cobouw gelooft echter niet dat de universiteit de Wet Openbaarheid van Bestuur kan omzeilen. „Zelfs al is de wet op het hoger onderwijs en weten schappelijk onderzoek van toe passing, dan nog is Cobouw ontvankelijk", aldus advocaat Holten. „Het ingediende be zwaarschrift is immers aan te merken als Arob- bezwaar. Holten vergeleek de gang van zaken rondom de bouw van de Annex de uitbreiding bij het Sylvius Laboratorium waarvan de werkzaamheden sinds febru ari 1993 stilliggen met een spannend jongensboek. „Wat er van het verhaal ook waar moge zijn, Cobouw heeft het sterke vermoeden dat 'ergens' geld is verdwenen", aldus de advocaat. Hij laakte de houding van de universiteit om niet, of slechts mondjesmaat commentaar en informatie te geven. „Op de pa pieren, die wel zijn verstrekt door de universiteit, zijn de es sentiële gegevens witgelakt." Staatsraad Van der Does liet doorschejneren inderdaad zijn twijfels te hebben over het ver zoek, dat Cobouw in een spoed procedure bij de Raad van State heeft neergelegd. Maar hij gaf de universiteit wél de raad om een bezwaarschrift dat Cobouw naar de universiteit stuurde als zodanig te behandelen. „Mocht dit verzoek nu niet ontvankelijk worden verklaard, dan zien we elkaar te zijner tijd bij een kort geding", aldus Van der Does. Verkeerde indruk De indruk die gisteren in het bericht 'Actiegroep bekladt win kels' wordt gewekt, dat de Stich ting Beestenmarkt pamfletten heeft verspreid met de tekst: 'Wethouder Walenkamp de stad juist. „We willen wel de auto's in de stad houden, maar Walen - kamp hoeft er voor ons niet uit. Wij nebben hebben altijd een goed contact met hem gehad", aldus een woordvoerster van de stichting Beestenmarkt.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 11