Europarlement wil af van bemiddelaar Owen Bill Clinton komt struikelend door zijn eerste jaar Buitenland Kapitein Braer schuldig aan olieramp Shetlands Conservatieven in plaats van Russische hervormers Deelstaten willen Kroaten kwijt Klaar voor de sloop VRIJDAG 21 JANUAR11994 Algemeen Nederlands Persbureau AP AssodltR ieAgentur NPA Nederlandse Pers Assi RKT ,RKT VN beschuldigd van mishandeling Mogadishu Acht bondgenoten van de Somalische krijgsheer Ai- did hebben gisteren gezegd tijdens hun gevangenschap door VN-soldaten te zijn geslagen en slecht te zijn behandeld. Dat zou zijn gebeurd omdat ze weigerden Aidid de schuld te geven van aanvallen die aan tientallen Pakistaanse en Amerikaanse VN-soldaten het leven kostten. Een woordvoerder van de VN in New York ontkende de aantijgingen. Scholier beschuldigd van treinontsporing parus Een 16-jarige Franse scholier is beschuldigd van het ver oorzaken van een treinontsporing in december in Saint-Leu- d'Esserent, 80 kilometer ten noorden van Parijs. Daarbij vielen vier doden. De jongen had uit nieuwsgierigheid naar de gevol gen een stuk metaal van 20 kilo op de rails gelegd. De scholier kan tot 20 jaar cel worden veroordeeld. Chanel vernietigt jurk met Koranprint parijs Het Franse modehuis Chanel heeft gisteren zijn veront schuldigingen aangeboden aan moslims en gezegd dat het een nieuw-ontworpen laag uitgesneden jurk bedrukt met passages uit de Koran, heeft vernietigd. Religieuze leiders uit het overwe gend islamitische Indonesië hadden eerder opgeroepen tot een boycot van Chanel nadat topmodel Claudia Schiffer het afgelo pen weekeinde de jurk tijdens een show had getoond. Vijftien doden bij treinongeluk tasjkent» Bij een treinongeluk in de voormalige Sovjet-republiek Oezbekistan zijn vanmorgen zeker vijftien mensen omgekomen. Volgens het persbureau Interfax reed een goederentrein op een stilstaande passagierstrein. De trein stond stil voor reparatie van de schade die een botsing.met een over de rails lopend paard had veroorzaakt. Kenyaanse oppositieleider overleden nairobi De Kenyaanse oppositieleider Odinga is gisteravond in zijn woonplaats Kisumu aan de gevolgen van een hartaanval overleden. Odinga was een van de oppositieleiders die, met steun van westerse donorlanden, president Moi onder druk zet ten om het eenpartijstelsel af te schaffen en meerdere politieke partijen toe te staan. Odinga richtte de partij FORD-Kenya op en eindigde bij de presidentsverkiezingen van december '92 op de derde plaats. China staat inspectie gevangenissen toe peking China heeft ingestemd met de inspectie van gevangenis sen door de Verenigde Staten, die vermoeden dat gedetineerden in China goederen voor de export maken. De Amerikanen mo gen vijf complexen bekijken. Goederen die in de gevangenis zijn gemaakt, mogen volgens de Amerikaanse wetten de VS niet in. Mannen en vrouwen gescheiden in bus Jeruzalem Ultra-orthodoxe joden in Jeruzalem kunnen sinds deze week gebruik maken van een bus met afzonderlijke ruim ten voor mannen en vrouwen. De mannen zitten voorin. De vrouwen kunnen achter een ondoorschijnend gordijn plaatsne men. De bus, die uit particuliere fondsen is betaald, rijdt tussen de wijken Romema en Mea Shearim waar voornamelijk ultra-or thodoxe joden wonen. De chauffeur verkoopt geen kaartjes. Pas sagiers doen als bijdrage aan het onderhoud van de bus een paar munten in een collectebus. 'Storing had kunnen worden voorkomen laten londen cees van zweeden laten correspondent rrDe kapitein van de Braer, de LU olietanker die een jaar geleden bij de Shetland-eilanden ver- aa"0i;ging. heeft zijn plichten ver- 1 Jzaakt. Dat staat in een gisteren 5.3 gepubliceerd rapport van het L5S Britse ministerie van verkeer, j De oorzaak van de scheeps- 3 CI ramp was een motorstoring. Die 35^ storing maakte de Braer stuur- 34,r loos, waardoor het schip uitein- °.g delijk op de rotsen lek sloeg. De g opstellers van het rapport Stel la len echter dat de storing had 178,'d kunnen worden voorkomen. 27.0 Tijdens zwaar weer raakten iMaan dek enkele pijpen los. De bemanningsleden merkten dit o oi'gj echter tamelijk laat, omdat zij in 25.01 de stuurhut stonden. Dat was, 135,2i aldus het rapport, de eerste washinton hans de bruun correspondent Een veteraan in de Washingtonse politiek verge leek het Amerikaanse presidentschap eens met een western. „Hoog te paard om acht uur. Neer geschoten om negen uur." De film over Bill Clin ton is pas op een kwart en hij is inderdaad al ve le malen van zijn paard getuimeld. Maar met grote vastberadenheid krabbelt hij telkens weer overeind. Vandaag zit Clinton precies een jaar in het zadel. De afloop van het verhaal moet nog worden ge schreven, maar nu al lijkt zijn rol meer op die van een anti-held die soms fantastische dingen doet maar die te vaak weer verknoeit door enor me blunders. Hij krijgt veel klappen en deelt er te weinig uit. Dat wekt sympathie op, maar ook ergernis en ongeduld. Clinton heeft het afgelopen jaar van beide zijn portie gehad. Maar schijn en werkelijkheid be driegen soms. De schijn is dat hij geen goede president is, die te veel uitglijders heeft gemaakt, niet erg gelukkig is bij de keuze van zijn mede werkers, veel te veel tegelijk wil doen, weinig vertrouwen wekt en van de ene naar de andere crisis zwabbert. Maar de werkelijkheid is dat geen president van de laatste veertig jaar in zijn eerste jaar in het Witte Huis zoveel heeft bereikt. Van Clintons voorstellen is ruim 88 procent door het Congres aanvaard, wat sinds Eisenhower niemand hem heeft voorgedaan. Zo struikelde Clinton dus door een van de succesvolste eerste jaren van een president in de historie. Maar het ging zwaar. Hij loodste zijn budget, dat het overheidstekort met 500 miljard dollar moet verlagen, slechts ternauwernood door het Con gres en had de hulp van de Republikeinse oppo sitie nodig om het zwaar omstreden Nafta-vrij- handelsakkoord te redden. De vele, soms baan brekende succesjes op het gebied van wetgeving haalden echter minder het nieuws. Mislukkingen werden breed uitgemeten, zoals het torpederen van zijn banenplan, het gemar chandeer met zijn belofte om homo's tot het le ger toe te laten en zijn probleem om goede mi nisters te vinden, zoals bij zijn wanhopige zoek tocht naar een vrouw voor justitie en hu weer de miskleun met Bobby Inman als vervanger voor de ook al falende Les Aspin op defensie. Clinton heeft het geluk dat de Amerikaanse eco nomie aantrekt en dat veel van de sombere ver wachtingen van een jaar geleden niet lijken uit te komen. Dat is nauwelijks zijn eigen verdien ste, maar zonder geluk vaart ook een president niet wel. Daardoor kan hij zich concentreren op zaken als de hervorming van de gezondheids zorg en de bestrijding van de misdaad. Ook op buitenlands gebied leek hij weinig goed te kunnen doen (Bosnië, Somalië, Haïti), maar ook daar staan weer successen tegenover, zoals zijn goede betrekkingen met Boris Jeltsin, de doorbraak in de GATT-onderhandelingen met Europa over het vrijmaken van de wereldhandel, Nafta, en het algemeen positief ervaren optre den tijdens zijn rondreis door (Oost-)Europa. De president lijdt vooral onder een imago-pro bleem. Gekozen met niet meer dan 43 procent van de stemmen, moet hij constant tegen een grote dosis scepsis opboksen. Geen president heeft de laatste decennia zulke lage waarde ringscijfers gekregen. Er is een grote groep Ame rikanen die een afkeer van Clinton hebben, het geen veel van zijn voorgangers nooit hebben er- En hij kan nog zo zijn best doen. telkens als zijn ster in de publieke opinie weer wat stijgt, ge beurt er iets dat alles op zijn kop zet, zoals het Whitewater-schandaal, de roddels over zijn schuinsmarcheerderij en het gedoe rond Inman. Maar de taaiheid waarmee hij zulke evenemen ten in de verkiezingscampagne overleefde, zal hem ook wel door deze tegenslagen heen slepen. Clinton heeft veel problemen zelf veroorzaakt door de hooggespannen verwachtingen die hij aan het begin van zijn presidentschap wekte. Al les wat na twaalf jaar Republikeins 'wanbeleid' verkeerd was, zouden de Democraten wel even gaan veranderen. Maar als er een les is die hij heeft geleerd, dan is het dat Amerikanen niet zo veranderingsgezind zijn als hij. Westen overweegt troepen terug te trekken uit Bosnië i hansgeleunse Lord Owen, de onderhandelaar van de Europese Unie in de oorlog in Bosnië, moet opstappen. Dat oordeelde gis teren een krappe meerderheid van het Europees Parle ment in Straatsburg. Het parlement eist de benoeming van een nieuwe bemiddelaar, die ook een nieuwe onder handelingsstrategie moet uitstippelen. Owen heeft in middels laten weten te zullen aanblijven als bemiddelaar. STRAATSBURG fout. Het is 'niet erg professio neel' om tijdens zwaar weer niemand aan dek te hebben. Vervolgens verzuimde de Griekse kapitein de losgeraakte pijpen te repareren. Deze kon den daarop schade aan de luchtpijpen aanrichten, waar door uiteindelijk zeewater in de brandstoftanks kwam. Hierdoor sloeg de motor af. Het ongeluk veroorzaakte de ernstigste olievervuiling in Brit se wateren sinds de ramp met de Torre)' Canyon in 1967. Uit eindelijk lekte bijna 85.000 ton olie in zee. De schade bleef nog beperkt doordat harde wind het olieslib verdreef. Desondanks kwamen zeker 1.500 zeevogels om en leed de economie van de Shetland-eilanden, die drijft op visserij, toerisme en zalmkwe kerijen, ernstige schade. Hans van den Broek (buitenlandse betrekkin gen) zei in het parlement dat Owen niet als enige de schuld mag krijgen van de tot nu toe mislukte vredesonderhandelin gen. Hij vindt echter wel dat de Europese bemiddeling moet worden opgeschort. Pas als de drie bij het conflict betrokken partijen (Serviërs, Onrust Lesotho door interne strijd leger maseru phillip neko De strijd tussen twee facties in het leger houdt het kleine ko ninkrijkje Lesotho in Zuidelijk Afrika nu al een week in angsti ge spanning. Bij gevechten tus sen aan de regering loyale een heden en opstandelingen kwa men deze week twee officieren om het leven. De opstandige militairen eisen een loonsver hoging van 100 procent. Ze ont kennen politieke bedoelingen te hebben en eisen een gesprek met premier Ntsu Mokhehle. De Zuidafrikaanse minister Botha (buitenlandse zaken) reisde het afgelopen weekeinde naar Lesotho om te bemiddelen in het conflict. Botha waar schuwde de rebellen dat Zuid- Afrika een staatsgreep in Leso tho niet zou accepteren. Mocht het zover komen, dan zou zijn land de grenzen met Lesotho sluiten en de regering op ver zoek te hulp schieten. Het land je wordt geheel omgeven door Zuid-Afrika, dat historisch een dominante rol heeft gespeeld in de politiek van dit kleine berg achtige koninkrijk met 1,8 mil joen inwoners. Oppositieleider Rets'elisitsoe Sekhonyana vindt dat premier Mokhehle Zuid-Afrika buiten de deur had moeten houden. Op positie en regering hebben in middels een gezamenlijke ver klaring uitgegeven waarin de strijdende facties worden opge roepen de wapens neer te leg gen en bemiddeling door ko ning Letsie III mogelijk te ma ken. Dodental kou VS loopt op tot 130 Het dodental van de koudegolf die het midden-westen en oos ten van de VS teistert, is opgelo pen tot 130. Dat hebben de au toriteiten gisteren gemeld. De kou duurt al sinds vorige week vrijdag. Veel mensen ver loren het leven bij verkeerson gelukken, anderen werden tij dens het sneeuwruimen door een hartaanval getroffen. Hoewel eerder in de week temperaturen van min 40 gra den celsius en lager werden ge meten, begon het weer zich gis teren iets te herstellen. In Mas sachusetts, Pennsylvania en Minnesota werd min 20 ge haald. Volgens weerkundigen zullen de temperaturen zondag op de meeste plaatsen weer bo ven nul zijn. Kroaten en moslims) werkelijk bereid zijn naar een eerlijke en duurzame vrede te streven, al dus Van den Broek, zou Europa haar bemiddelende rol weer moeten oppakken. Anders dreigt de Europese Unie vol gens hem te worden geassoci eerd met 'de sterkste partij in het conflict', de Serviërs. Gefrustreerde westerse rege ringsleiders overwegen hun manschappen uit het Bosnische strijdgewoel terug te trekken, na het echec van de jongste vre desonderhandelingen en de aarzeling bij de VN tot militair ingrijpen. De Franse minister Juppé (buitenlandse zaken) wil spoed overleg tussen de Europese partners en de VS en Rusland. Frankrijk heeft al eerder ge dreigd zijn troepen uit Bosnië terug te roepen. Zijn Britse ambtgenoot Hurd, die gisteravond in het Kroati sche Split is aangekomen, zal volgens welingelichte kringen in Londen vooral praten over een aanstaand vertrek van de Britse troepen. Door een eventueel vertrek van de Britten zou ook een verdere Nederlandse deel name aan de VN-vredesmacht in het voormalige Joegoslavië (Unprofor) op losse schroeven komen te staan. De Bosnische president Izet- begovic heeft er gisteren in Brussel bij de NAVO op aange drongen luchtaanvallen uit te voeren op Servische doelen. Izetbegovic vroeg de NAVO het eindelijk eens niet bij dreige menten te laten, maar tot daden over te gaan. Na afloop van een gesprek met de plaatsvervan gend secretaris-generaal Amedeo de Franchis zei Izetbe govic hoop te hebben dat de NAVO 'iets zal doen'. NAVO- functionarissen vinden echter dat VN-secretaris-generaal Boutros Ghali eerst een verzoek moet indienen om in actie te komen tegen de Serviërs. correspondent De Russische premier Viktor Tsjernomyrdin verzekerde gis teren dat de hervormingen in Rusland 'onverminderd door gaan'. Tsjernomyrdin zei dit bij de presentatie van een gewijzig de regering, waaruit een aantal vooraanstaande hervormers is verdwenen en plaats heeft ge maakt voor conservatieven. Bo vendien maakte hij duidelijk dat er een minder stringente bezui- nigingspolitiek zal worden ge voerd. Na vice-premier Gaidar ver dween ook vice-premier en mi nister van financiën Fjodorov uit het kabinet. Fjodorov, voor stander van een stringente be- zuinigingspolitiek, had geëist dat twee conservatieven, vice- premier Zaverjoecha en gouver neur van de Centrale Bank Ge- rasjtsjenko, zouden worden ontslagen. Die eis werd niet in gewilligd. Fjodorov mocht wel aanblijven als minister van fi- Daar zag hij van af. De Madrid Een vrouw met een bontjas aan neemt in een winkelstraat van de Spaanse hoofdstad Madrid twee passerende leden van de organi satie Mensen voor Ethische Behandeling van Dieren goed in zich op. De twee actievoerders hebben zich gewikkeld in een spandoek met het opschrift 'We dragen liever niets dan dat we bont dragen'. foto reuter sercio perez hans hoogenduk correspondent Beslist is nog niets, maar als de meerderheid van de ministers van binnenlandse zaken van de Duitse deelstaten hun zin krijgt, worden van af 30 april ongeveer 100.000 Kroatische vluchte lingen het land uitgezet. Volgens de Duitse be leidsmakers heerst sinds 22 mei 1992 vrede in Kroatië en dus kunnen de vluchtelingen terug. Het feit dat een derde van Kroatië is bezet en nog op veel plaatsen wordt gevochten, negeren de ministers. Verschillende deelstaten hebben al protest aange kondigd en ook vluchtelingenorganisaties spre ken schande over het plan. De Hoge Commissaris van de VN belqst met vluchtelingen heeft de Duitsers opgeroepen in geen geval mannen terug te sturen die door de strijdkrachten kunnen wor den opgeroepen. Het plan kwam aan het licht toen gemeenten uit- wijspapieren begonnen te versturen aan de vluchtelingen uit Kroatië. Daarin werd meege deeld dat ze niet langer zullen worden geduld en eind april het land moeten verlaten. Vluchtelingen uit Kroatië mogen na 30 april al leen blijven als ze met een Duitse inwoner zijn getrouwd of nauwe familiebanden hebben met mensen die ten minste vijf jaar in Duitsland wo nen. Kroatië reageerde in eerste instantie positief op het Duitse repatriëringsprogramma, omdat omvangrijke hulp bij het scheppen van werk en het opbouwen van verwoeste huizen was beloofd. Nu de Duitse centrale regering en de deelstaten het niet eens zijn geworden over de financiering, wil Kroatië alleen akkoord gaan met een zeer ge leidelijke stroom terugkerende Kroaten. Deskundigen zien het plan als een verdere uithol ling van het vorig jaar al drastisch verscherpte li berale Duitse asielbeleid. Voor vluchtelingen uit door oorlog verscheurde gebieden was een spe ciale regeling getroffen. Zij komen in aanmerking voor de zogeheten verblijfsstatus B. De enige be perking is dat de centrale regering en de deelsta ten unaniem bepalen welke landen als oorlogsge bied gelden. Bosnië, Kosovo, Koerdistan, Afgha nistan en Algerije vallen volgens de politici niet onder deze categorie en dat betekent dat vluchte lingen uit deze gebieden niet de B-status kunnen krijgen. Nieuwkomers worden slechts geduld en gezien de met uitwijzing bedreigde Kroaten is het duidelijk hoe onzeker hun toekomst is. De ge plande massale uitwijzing heeft volgens vluchte lingenorganisaties een politieke achtergrond: er vinden dit jaar negentien verkiezingen plaats in Duitsland en uit angst voor stemmenverlies aan extreem-rechts pakken de partijen nu zelfde vluchtelingen aan. Grootscheepse politie-actie tegen neo-nazi's berlijn hans hoogenduk correspondent In vijf Duitse deelstaten hebben gisteren invallen plaatsgevon den bij neo-nazi's. Doelwit wa ren tientallen huizen en clubge bouwen van leden van de ver eniging Direkte Aktion Mittel Deutschland, JV. die volgens de binnenlandse veiligheidsdienst rechtsextremistische doelen na streeft. In de voormalige Oostduitse deelstaat Brandenburg is de partij met ongeveer honderd actieve aanhangers het sterkst. Daar lag ook het zwaartepunt van de politie-actie. In talloze huizen werd propagandamate riaal in beslag genomen en wer den postbussen geleegd. Aan de hand van het ingezamelde ma teriaal wil het ministerie van binnenlandse zaken onderzoe ken of de partij zal worden ver boden. top van het kabinet wordt nu gevormd door voornamelijk conservatieven. Inflatiebestrijding blijft een prioriteit meldde Tsjernomyr din, maar nu worden ook 'niet- monetaire middelen' toegepast. Onduidelijk bleef welke. Er zul len kredieten worden verstrekt aan het agro-industriële com plex en de defensie-industrie. Hij stelde de onder Gaidar ontworpen anti-inflatieplannen meteen bij. Het tegen het einde van dit jaar beoogde inflatieper centage van rijf mag volgens Tsjernomyrdin oplopen tot ne gen. Het percentage voor janua ri schommelt rond de twintig. Het Internationaal Monetaire Fonds, dat eind deze maand een onderzoeksmissie naar Moskou stuurt om de regerings plannen te bestuderen, had als voorwaarde voor verdere miljar denleningen een percentage van vijf gesteld. Tsjernomyrdin zei gisteren dat Rusland nog buitenlandse hulp nodig had, maar spoedig 'op eigen kracht' verder kon. GMM legaal op geldmarkt van Rusland moskou hans geleunse correspondent De in Amsterdam gevestigde fir ma GMM mag weer legaal ope reren op de Russische geld markt. Dat deelde een woord voerder van GMM Moskou gis teren mee, nadat onderhande lingen met de Centrale Bank van Rusland waren afgerond. GMM is er in de Russische pers van beschuldigd de ultra-natio nalist Zjirinovski te hebben gefi nancierd en zich bezig te hou den met belastingontduiking. Nadat GMM begin dit jaar in opspraak kwam, verklaarde de Centrale Bank van Rusland de activiteiten van het bedrijf 'ille gaal'. Ook de Nederlandse Eco nomische Controle Dienst kon digde een onderzoek aan. Vol gens GMM was de actie van de Centrale Bank totaal ongerecht vaardigd omdat nooit geld is overgemaakt. Begin deze week stapte GMM naar de Moskouse rechter en diende een aanklacht wegens smaad in tegen het dag blad Segodnja (Vandaag) en de journalist van deze krant die als eerste schreef dat GMM Zji rinovski financieel had ge steund. Crisis dreigt in Japan na afwijzen hervormingen Het Japanse Hogerhuis heeft vandaag met 130 tegen 118 stemmen de politieke hervor mingen van premier Hosowaka van de hand gewezen. De Ja panse premier had voor de stemming gezegd dat hij bij een nederlaag zal aftreden. De regeringscoalitie en oppo sitiepartijen hadden zich van daag tot het uiterste ingespan nen om dissidenten te winnen voor hun standpunten, vlak voor de cruciale stemming in het Hogerhuis. Het lagerhuis stemde twee maanden geleden wel in met de plannen die on der meer voorzien in een herin deling van de kiesdistricten en in strenge maatregelen tegen corruptie. Hosowaka kan nog proberen een compromis te bereiken met de oppositie, de Liberaal-De mocratische Partij (LDP). De premier kan ook een groter risi co nemen door uit het Hoger huis en het lagerhuis een comi té te benoemen, dat zich over de wetten zal moeten uitspre ken, of door het hervormings pakket terug te sturen naar het Lagerhuis. Een fietser bekijkt i en eeen rij van dertien autowrakken enkpnder een ineengezakt apparte mentengebouw in Canoga Park, een deel van Los Angeles. Door de aardbeving van afgelopen maandag is het gebouw op de ga rage gestort. foto reuter blake sell

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 7