140 miljoen extra voor asielzoekers Binnenland Grootofficier Hans Alleen specialisten boos over plan basisinkomen Uiteindelijk wordt iedereen hier beter Lubbers gaat Brinkman toch een handje helpen Meer werkende vrouwen ondanks algehele malaise Officier eist tot zeven jaar cel in Epese incestzaak (iï IJDAG 21 JANUAR11994 llrk krijgt boete voor visfraude urk» De gemeente Urk moet van de Hoge Raad 1,8 miljoen gul den boete betalen wegens visfraude. De gemeentelijke visafslag zou in 1988 de regels voor vangstbeperking hebben ontdoken. Volgens Justitie is voor 58 miljoen gulden vis illegaal verwerkt. De oud-directeur van de visafslag en een oud-wethouder zijn door de Hoge Raad veroordeeld tot boetes van 50.000 gulden en voorwaardelijke celstraffen. Tien maanden cel voor vrouwenhandel kroningenHen 39-jarige man en zijn 37-jarige vrouw uit Hoog- ezand zijn gisteren door de Groningse rechtbank veroordeeld t tien maanden cel voor vrouwenhandel. Ze haalden hun 26-jarig nichtje uit Indonesië naar Nederland en vertelden haar dat ze als serveerster aan de slag kon. In plaats daarvan zetten ze het meisje in de rosse buurt in Groningen. 'Buitenlander moet Holland kennen' oen haag Buitenlanders die Nederlander willen worden, i ten wellicht worden getoetst op hun kennis over de Nederlandse maatschappij en staatsinrichting. Dat zegt minister Hirsch Ballin van justitie op vragen over de voorgestelde wijziging van de Rijkswet op het Nederlanderschap, die gisteren naar de Kamer is 'gestuurd. De bewindslieden stelden al eerder voor de taalkennis te toetsen. Ereschulden-proces begint dinsdag den haag Voorzitter Lapré van de Stichting Japanse Ereschul den vertrekt morgen naar Japan voor het ereschulden-proces dat dinsdag begint. De Stichting Japanse Ereschulden wil voor 77.000 Nederlandse slachtoffers van de oorlog met Japan een schadevergoeding van 40.000 gulden per persoon. Vorig jaar be- tuigde Japan spijt voor de rol van agressor in de Tweede Wereld oorlog. Lapré: „Maar bij spijt hoort schulderkenning en bij schulderkenning compensatie". AH in aanval tegen fastfood-ketens den haag Omdat de Nederlandse consument een steeds groter deel van zijn voedselbudget uitgeeft in de fastfood-ketens, gaat Albert Heijn de tegenaanval inzetten. Het bedrijf gaat het assor timent snel te bereiden maaltijden vergroten, kleinere porties verkopen en de openingstijden v VNG ondanks eis van 260 miljoen toch tevreden De gemeenten bieden nog dit jaar extra woonruimte aan 37.000 erkende asielzoekers. Van de 60.000 plaatsen die voor 1 mei beschikbaar moesten komen, moeten de ge meenten er nog 27.000 leveren. Het kabinet stelt hiervoor 140 miljoen gulden beschikbaar. den haag «npa-anpAfgesproken is verder dat wo ningcorporaties nog dit jaar een begin zullen maken met de bouw van 7.500 extra sociale huurwoningen. De rest van de 140 miljoen is bestemd voor op vang en inburgering van erken de asielzoekers. Nu nog krijgen de gemeenten hiervoor 5.000 gulden per asielzoeker. Dat be drag wordt opgeschroefd tot 8.000 gulden. De VNG had om 11.000 gulden gevraagd. Na afloop van het overleg deelde premier Lubbers verder mee dat meer justitieel perso neel zal worden aangesteld voor het behandelen van asielverzoe- Dat hebben het kabinet, de Ver eniging van Nederlandse Ge meenten (VNG) en het Inter Provinciaal Overlegorgaan (IPO) gisteren afgesproken. De VNG had 260 miljoen gulden ge vraagd. Desondanks toonde voorzitter Havermans van de VNG zich gisteren tevreden over de toezegging. Om te voorkomen dat de af gesproken aantallen niet wor den gehaald, is 30 van de 140 miljoen gulden bedoeld om 2.500 noodwoningen te kunnen bouwen voor 10.000 erkende asielzoekers. Het geld is alleen bestemd voor het aansluiten van de noodwoningen op voor zieningen. De kosten van de noodwoningen zelf (ongeveer 30.000 gulden per stuk) komen voor rekening van de woning corporaties. Die kunnen dit te rugverdienen uit de huurop brengst. ken. De afspraken gelden tot vol gend jaar, wanneer het nieuwe opvangsysteem voor asielzoe kers ingaat. Deze periode wordt beschouwd als overgang. In het nieuwe systeem worden de ge meenten verantwoordelijk voor de opvang van alle erkende asielzoekers en houdt het rijk zich alleen nog bezig met de eerste opvang totdat een beslis sing over het asielverzoek is ge nomen. In dat systeem past ook een verplichting voor gemeenten om erkende asielzoekers op te vangen en te huisvesten. De VNG is hiermee in principe ak koord gegaan. Voor de zomer zal hierover verder worden overlegd. Verwacht wordt dat de provincies, die ook bij het overleg waren vertegenwoor digd, in het nieuwe systeem een rol krijgen bij de verdeling van erkende asielzoekers over de gemeenten. Het kabinet heeft ook het voornemen geuit om zogeheten 'veilige landen' van herkomst aan te wijzen. Asielverzoeken van mensen uit die landen zou den onmiddellijk ongegrond worden verklaard. De regeling is ongeveer hetzelfde als in Duits land. Overigens verwacht staatssecretaris Kosto van justi tie geen grote effecten van dit plan. Verreweg de meeste asiel verzoeken zijn namelijk afkom stig uit landen die pertinent on veilig zijn, zoals Bosnië-Her- cegovina, Somalië en Irak. Leeuwarden De kersverse minister van binnen landse zaken Ed van Thijn mocht gisteren naar Leeuwarden om de man die hij in 1982 al eens op volgde op dat departement, een lintje om te han gen. Hans Wiegel nam na tien jaar gisteren offi cieel afscheid als commissaris der koningin in Friesland. De oud-WD-voorman moest zelfs een traantje wegpinken bij het vertrek uit zijn provincie. Wiegel, die Grootofficier in de orde van Oranje- Nassau werd, vertrekt naar het KLOZ, de organisa tie van particuliere ziektekostenverzekeraars. Hij wordt daar voorzitter van. FOTO ANP MARTEN SANDBURG Tevredenheid bij staatssecreta ris Simons, de verzekeraars, de huisartsen en de ziekenhuizen, boosheid bij de specialisten. De reacties op het rapport van de commissie-Biesheuvel waren gisteren grotendeels voorspel baar. De commissie presenteerde gisteren zijn langverwachte rap port. De commissie moest zich vooral buigen over de positie van de specialisten. Biesheuvel en de zijnen vinden dat alle specialisten in dienst moeten komen van de ziekenhuizen, waarbij ze een basissalaris krij gen van 275.000 gulden per jaar. Nu is dat nog gemiddeld een ton méér. Bovenop die 275.000 gulden kunnen ze dan nog toe slagen (of juist kortingen) krij gen afhankelijk van onder meer (de zwaarte van) het specialis me en de betoonde inzet. De Landelijkse Specialisten Vereniging en de Nederlandse Specialisten Federatie voelen daar niets voor. Vooral de NSF wil het systeem behouden waarbij de specialist een kleine zelfstandige is, de LSV is daarin Arnhemse bedrijven huren polikliniek op zaterdag voor ziek personeel wat soepeler. De ziekenhuizen (NVZ) zijn daarentegen 'ver heugd' over het voorstel en wil len dat de politiek nu snel kno pen doorhakt. Biesheuvel wil verder een be tere samenwerking tussen alle partijen, waarbij met name de huisarts een veel belangrijkere functie krijgt. Hij moet nauwer overleggen met de specialist over wat er moet gebeuren. Ook de thuiszorg krijgt meer ge wicht: via thuiszorg kunnen pa tiënten langer thuisblijven of juist eerder terug naar huis. De huisartsen zijn daar tevreden Opmerkelijk is het voorstel voor een Raad voor de Medi sche Zorg, die als onafhankelij ke instantie het evenwicht moet gaan bewaken tussen budgetten en kostenbeheersing op lande lijk niveau en de grotere eigen verantwoordelijkheid van art sen, ziekenhuizen, verzekeraars en patiënten. De verzekeraars, maar ook de artsenorganisatie KNMG zet daar vraagtekens bij. Zij vinden juist dat partijen in zo'n raad zelf vertegenwoordigd moeten zijn om hun verant woordelijkheid vorm te geven. arnhem berrie van helden Op zich stelt een meniscus eigenlijk niets voor. De patiënt hoeft slechts drie kwartier onder het mes en kan na en kele dagen weer op eigen benen staan: de knie functioneert weer. Maar omdat ziekenhuizen met lange wachtlijsten te maken hebben, duurt het in praktijk vaak zes tot acht maanden voordat de werknemer wordt geholpen. Al die tijd zit de man thuis duimen te draaien. En sinds kort draait het bedrijf de eer ste twee tot zes weken ook nog eens voor de ziektekosten op. Dat bedrag kan aardig oplopen, zeker als er onmiddellijk voor vervanging moet worden gezorgd zoals bij ploegendiensten. Daarom is de onderneming erbij gebaat dat een werk nemer weer zo snel mogelijk kan deel- nemeji aan het arbeidsproces. Dat geldt helemaal voor bedrijven die niet verze kerd zijn voor ziektekosten en van de eerste tot de laatste dag alles uit eigen zak moeten betalen. AKZO is een van die bedrijven. Eén procent van de personeelsleden zit thuis, tweehonderd mensen. „Op jaar basis kost dat AKZO twaalf miljoen gul den. Dan laat ik de vervanging gemaks halve buiten beschouwing", rekent di recteur Van der Molen van de stichting Bedrijvenpoli snel voor. Samen met het energiebedrijf NUON, de KEMA en de NS heeft AKZO de stichting Bedrijven poli in het leven geroepen. Op kosten van het bedrijf wordt de werknemer op zaterdag geholpen door artsen van zie kenhuis Rijnstate in Arnhem. De gewone patiënten hebben er volgens Van der Molen geen last van, maar zelfs baat bij: de wachtlijsten worden immers korter omdat de werknemers van de vier grote bedrijven er niet meer op komen te staan. De ingrepen en onderzoeken worden niet vergoed door ziektekostenverzeke raars. Voor een eenvoudige operatie moet een bedrijf ongeveer tweeduizend gulden betalen. „Die kosten hebben ze er zo uit. Als een werknemer twee weken eerder wordt geholpen, ben je er al. In de praktijk echter gaat iemand maanden eerder onder het mes. Dat levert een enorme besparing op", aldus Van der Molen. De poli draait nu negen maanden. Gisteren zijn de eerste resultaten be kendgemaakt. Rijnstate verhuurt als eer ste ziekenhuis in Nederland voor dit doel operatie- en onderzoekskamers aan bedrijven. „Omdat wij onze dienstverle ning wilden vergroten. Dat is ons enige belang. Wij worden er geen cent beter van", licht woordvoerster Wout toe. „Sterker nog: wat we verdienen met de verhuur, wordt direct op ons budget ge kort". De belangstelling voor de bedrijven poli is nog niet overweldigend. Artsen hebben de eerste negen maanden dertig tot veertig patiënten gezien. Van der Molen hield rekening met de komst van zo'n tweehonderd mensen op jaarbasis. „Het eerste jaar halen we dat niet. Mis schien heeft dat met nieuwigheid te ma ken". Vijf specialismen zijn beschikbaar voor de bedrijvenpoli: orthopedie, neu rologie. cardiologie, huidziekten en psy chologie. Tot op heden zijn vijf mensen geopereerd, allen met knieletsel. De ove rige patiënten kwamen voor onderzoek van rug en schouders naar de polikli niek. Alleen al op die eerste afspraak zouden zij normaal gesproken twee tot drie maanden moeten wachten. Nu slechts één week. Dezelfde wachttijd staat voor de operatie. Van der Molen schat in dat de artsen vooral knieën onder handen krijgen. „Omdat de mensen veel moeten lopen of lange tijd achter elkaar stilstaan, kun nen zij niet werken als ze een pijnlijke knie hebben. En dat hoewel de klachten met een eenvoudige operatie zijn te ver helpen. Een frustrerende situatie, voor alle partijen". Voor een consult wordt op een zater dag relatief veel tijd uitgetrokken. Afhan kelijk van de aard van de klacht heeft een specialist een half uur tot een uur tijd voor de patiënt. Volgens orthope disch chirurg Struben hangt er op zulke dagen een andere sfeer in de spreekka mer. „Wij maken geen haast", zegt hij. „en de klacht wordt nu in één keer goed doorgesproken en afgehandeld. Boven dien houden wij extra rekening met de werkomstandigheden van iemand. Bij het bepalen van de therapie kijken we of een persoon zittend of staand werk ver richt. Alles is gericht op een zo snel mo gelijke terugkeer op de werkvloer". In het belang van het bedrijf dat de behandeling betaalt. Maar dat niet al leen. Struben: „De patiënt wil dat zelf ook. Eén dag vrij is leuk. maar de lol is er snel af. De meesten willen liever van daag dan morgen weer aan de slag. Ze zijn dan ook zeer gemotiveerd. Klagers, die je normaal in een poli wel tegen komt, zien wij nu niet". 'Gewone' patiënten komen niet voor het experiment in aanmerking. Dat zit Struben ergens wel dwars. „Een tweede ling hebben wij altijd tegen willen hou den. Maar nu ontkomen wij er niet aan. Natuurlijk wil ik ook die bijstandsmoe der binnen drie weken helpen. Maar dat is niet reëel. Maar ze komt nu wel eerder aan de beurt. Uiteindelijk wordt ieder een hier een beetje beter van". Industriebond FNV matigt CAO-eisen niet De Industriebond FNV is r bereid tot extra loonmatiging in ruil voor de aangekonc de belastingverlaging, ze het kabinet hoopt. De hond vindt dat er in de industrie een loonruimte zit van 2,5 procent. Die wil ze overigens niet opeisen in de vorm van loonsverhoging, maar in af spraken over behoud of groei van werkgelegenheid. Die afspraken moeten per onderneming worden ge maakt. „Alleen op dat niveau kun je concrete en contro leerbare afspraken maken". aJdus FNV-onderhandelaar Broers. Bij bedrijven waar dat niet lukt, wil de bond alsnog een loonsverhoging incasse ren. CAO-coördinator Knil i „uitermate teleurgesteld. Wij werden door de werkgev omhelsd toen we eind vorig jaar afspraken om absolute prioriteit te geven aan werk. Maar nu die vertaald moeten worden in plannen, horen we opeens niks meer." Jolanda: Het zijn net 20 puzzels door elkaar J ZUTPHEN NPA 4j Vergezeld door haar eigen ad- 1 vocaat en geflankeerd door r* een vertrouwensman, getuigt I incestslachtoffer Jolanda (25) zelf voor de Zutphense recht- bank. De advocaten van haar vader willen het een en ander van haar weten, maar krijgen nul op het rekest van een zelf bewuste vrouw. Vooral Jolanda's verklaring over een zwangerschap in 1989 komt ter sprake. Een gy- naecologisch rapport van 11 augustus van dat jaar stelt vast v dat ze toen niét zwanger kan zijn geweest. Toch zegt ze zelf dat in september of oktober haar baby Patrick is geboren, vermoord met hamerslagen, i in stukken gezaagd en begra- ven. Jolanda stelt zelfs een ver- jaardag voor haar verdwenen a" kind vast: 7 september. Op de .atj vraag hoe dat kan, antwoordt l zij emotioneel: „Dat is de dag m van Patrick. Ieder kind dat er geweest is, heeft het recht op een datum, een verjaardag. an~ j Mijn vader kan het bevestigen, 'u8° maar die is te laf om zijn bek )re" j open te doen". °r~ j Jolanda weigert haar dag- 5l~ boek aan de polirie te over- }P" handigen om klaarheid over ,a data te verkrijgen. „Als ik de t,e laatste periode ook nog eens in mijn dagboek had moeten lezen, had ik hier vanmiddag °°ld niet gezeten." Jolanda zegt dat ol1" in de boeken gebeurtenissen uit haar verleden worden be- Pe" j schreven die nog erger zijn dan wat tot nu toe bekend is I geworden. sro' i De advocaat van haar vader geeft ze geen antwoord. „Ik verwijs u naar mijn aangifte". Over jaartallen en data praat ze niet. „Dat loopt heel erg door elkaar. Het is net of er twintig puzzels door elkaar lig gen die je afzonderlijk alle maal wel kent." Premier Lubbers gaat toch een grote rol spelen in de verkie zingscampagne van het CDA. In tegenstelling tot eerdere uitla tingen van de vertrekkende pre mier zal hij tijdens de start en de finale van de campagne ac tief meedoen. De noodzaak van een behoor lijke inbreng van Lubbers werd de campagneleiding voor de kerst duidelijk na enkele tegen vallende peilingen en botsingen tussen Brinkman en het kabinet over WAO en bijstand. Ook de achterban van het CDA twijfelt aan Brinkman: 71 procent ziet liever dat Lubbers nog een pe riode bijtekent. Ook als Lubbers weigert, vindt 27 procent dat Brinkman geen premier moet worden. Volgens een enquête van het weekblad Elsevier vindt meer dan de helft van de aan hangers van andere politieke partijen Brinkman ongeschikt als premier. Over de rol van Lubbers in de campagne is in de campagne- raad geen officieel besluit geno men. „Lubbers heeft zich die actievere rol gewoon zelf opge legd", aldus een lid van de cam- pagneraad, waarin overigens ook Brinkman en Lubbers zelf Het brein achter de campag ne en tevens woordvoerder van Brinkman, Wester, ontkent ten stelligste dat er sprake is van een koerswijziging. Volgens Wester is het van meet af aan de bedoeling geweest dat Lubbers een rol zou spelen tijdens de laatste 'harde campagnedagen'. Lubbers heeft echter een half jaar geleden expliciet gezegd dat hij voor de verkiezingen van 3 mei geen rol van betekenis in de campagne zou spelen om Brinkman daarmee als opvolger volledig de vrije hand te geven. de mannen was veel sterker. Te genover een afname van 10.000 vorig jaar stond in de vijf jaren daarvoor nog een gemiddelde toename van 49.000 per jaar. In tegenstelling tot wat eerder werd aangenomen blijkt uit de nieuwste CBS-cijfers dat het aantal banen toch nog is ge groeid, namelijk met 40.000. Dit cijfer ligt echter wel een stuk onder de gemiddelde toename van 1,25.000 banen per jaar in de periode 1989-1992. De groei van vorig jaar is vrijwel uitslui tend tot stand gekomen doordat meer mensen voor zichzelf be gonnen in een eigen bedrijf of als freelancer. Het aantal werkende v ondanks de slechtere sche situatie vorig jaar opnieuw met 50.000 toegenomen, terwijl het aantal werkende mannen met 10.000 afnam. Het percen tage werkende wouwen is daar mee op 42 gekomen. In 1987 had nog maar 35 procent van de vrouwen tussen 15 en 65 jaar werk. Het Centraal Bureau voor de Statistiek spreek van 'een toename die historisch en inter nationaal spectaculair is'. De groei was vorig jaar wat la ger dan de gemiddelde toena me van 77.000 in de de vijf jaar daarvoor. Maar de terugval bij Getuige-deskimdige Wagenaar noemt verhoren politie hersenspoeling Officier van justitie De Weert heeft gisteren straffen tot zeven jaar geëist tegen de zes ver dachten in de Epese incest- en verkrachtingaffaire. De vader van de slachtoffers Jolanda en Evelien hoorde de zwaarste straf eisen: zeven jaar. Volgens de of ficier heeft de man op geweld dadige wijze een aantal abor tussen gepleegd bij zijn nu 25- jarige dochter Jolanda. De Leidse psycholoog Wage naar, die als getuige-deskundige optrad, noemde eerder op de dag het politieonderzoek 'on kundig'. Volgens hem heeft de politie de verdachten onder druk gezet. Het grote aantal ver horen (soms bijna dertig) en de lange duur daarvan (soms vijf uur) noemde hij 'hersenspoe ling'. Volgens de advocaten be vestigt het onderzoek van Wa genaar hun mening dat Jolan da's verklaringen aan haar fan tasie zijn ontsproten. Een gy naecoloog zei eerder dat het on mogelijk dat Jolanda op zeker moment zwanger was, zoals zij verklaarde. Wagenaar weer sprak echter de advocaten: „Dat een slachtoffer iets verzint om het verhaal sterker te maken, is een natuurlijke reactie die vaker voorkomt. Dat wil nog niet zeg gen dat zij de rest ook heeft ver zonnen". Jolanda zegt dat ze in de pe riode tussen 1982 en 1989 veer tien keer zwanger is geweest. Acht keer werd die door haar ouders en haar 44-jarige ex- man met veel geweld beëin digd. Evelien zegt dat bij haar vijf keer een gewelddadige abortus is gepleegd. Tegen de moeder eiste de of ficier vijf jaar, tegen de ex-man van Jolanda drie jaar. Hij zou hebben meegewerkt aan een reeks illegale abortussen bij Jo landa. Tegen twee broers van 29 De Leidse psycholoog Wagenaar betreedt de rechtbank in Zutphen. en 23 is twee jaar cel en met TBS met dwangverpleging ge ëist. Tegen een 52-jarige huis vriend is drie jaar cel geëist. De drie zouden Jolanda meerdere keren hebben verkracht. De broers zouden bovendien ook hebben geholpen om een in 1989 gedood kind van Jolanda te laten verdwijnen. Ook zou den ze twee jonge kinderen van Jolanda, op dat moment twee en vier jaar oude, en een jong kind van Evelien op gruwelijke wijze seksueel hebben mis bruikt. De oorspronkelijke aanklacht van herhaaldelijke babymoord heeft de officier laten vallen omdat niet vaststaat dat er le vensvatbare baby's zijn gedood. Van moord is pas sprake als de vrucht ouder is dan 24 weken. Ook voor een aantal illegale abortussen ontbreekt het be wijs. In haar requisitoir zei De Weert dat zij geen waarde hecht aan de integrale ontkenningen van de zes verdachten in de eer ste twee dagen., „Ik heb alle re den om deze zes verdachten aan hun eerdere bekentenissen te houden", aldus De Weert. „Iedereen is hier ter zitting gaan ontkennen, maar dat gaat mij FOTO ANP RUUD HOFF echt te ver." Er wordt plotseling 'te veel' ontkend, zei de officier, terwijl ook de logica en de con sistentie in de ontkenningen ontbrak. Daarbij worden de ver dachten door tal van getuigen tegengesproken, in de allereer ste plaats door slachtoffer en aangeefster Jolanda.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3