Emiel Wajer: met dank aan Ruud Bröring <^4 Rol Van der Sterren lijkt uitgespeeld na nieuwe nederlaag Priem zoekt steun bij wetenschap en amateurs Sport Rentree Van der Poppe bij Scheveningen Zaterdagtoppers oefenen VRIJDAG 21 JANUAR11994 f Linksback van FC Lisse geniet van voetballen in amateurtop t pun en ver ij ft. Di under beleid .innen Een winderige, vooral koude dinsdagavond in Lisse. Oe- fenmeester Ruud Bröring heeft op Ter Specke een oefen partijtje belegd tegen SJC. Om recht te zetten wat er de zaterdag daarvoor bij Tonegido allemaal is misgegaan. Emiel Wajer behoort normaal gesproken tot de keuze-elf van Bröring, maar de 25-jarige Sassenheimer is die avond een rillende tribuneklant. Oorzaak: een pijnlijke enkel. De blessure stemt hem humeurig, zoals ook de verrich tingen op het veld Wajer niet vrolijk stemmen. Op zi'jn linksbackpositie ziet hij de talentvolle Barry Opdam schitteren. „Moet ik me straks nog bewijzen ook," mom pelt de reserveringsmedewerker van de NBBS. lisse rob onderwater Emiel Wajer is een kind van Ter Leede. Er is de amitieuze ver eniging uit Sassenheim dan ook veel aan gelegen om de verloren zoon weer in de armen te slui ten, maar de ambities van Wa jer reiken verder. De zaterdag- top en speciaal FC Lisse. Daar voelt de technisch onderlegde voetballer zich thuis. „Omdat iedereen gewoon doet, geen poespas allemaal. En die sup- portersschare, ongelooflijk, zo groot en zo trouw", zegt hij. Toch heeft Wajer getwijfeld over zijn kwaliteiten. Dat was tijdens zijn periode bij Rijns- burgse Boys, de club waarnaar hij als 17-jarige verkaste met maatje Bert Blankenspoor. Na aanvaring met de toenmali- rainer Arie Kurver smeet hij zijn schoenen in de hoek met de intentie ze nooit meer aan te trekken. „Weggegooide jaren", zegt hij achteraf. „Ik voelde me r het eerste elftal, maar Kurver vond van niet. Dat was een voortdurende strijd. Toen hij me een keer wisselde voor wedstrijd om de Zilveren Molen, vond ik het genoeg. Nee. Rijnsburgse Boys was bepaald niet mijn type club." Vader trok zoon Emiel uit de poel van ellende en bewoog hem zich weer in te zetten voor Ter Leede. „Een prachtige club, al mijn vrienden spelen er en er voldoende kwaliteit om de vierde klasse, want daarin speelde Ter Leede toen, te ver laten. Maar het gebeurde niet en ik wilde toch hogerop." FC Lisse dus. Maar het onheil diende zich weer aan tijdens het eerste seizoen. Wajer kwam we gens kapotte enkelbanden nau welijks aan spelen toe, ook al omdat hij de draad te vroeg op pakte en zich forceerde. „Ik heb me in het tweede seizoen aan de supporters moeten voorstel len, kun je nagaan." Bröring had voor Wajer een vreemde postitie in petto: links back. „Daar heb ik lang aan moeten wennen." Want Emiel Wajer hield van een zorgeloos bestaan op het middenveld. Een mooie pass verzenden, een knal op het doel en een mannetje passeren, dat waren de zaken waarmee Wajer zich voorname lijk bezighield. „Bij Ter Leede was ik altijd de man, hoefde ik me nooit te bekommeren om mijn tegenstander. Maar Bröring besliste anders. En maakte van Wajer een ande re voetballer. Dat de man die hem voor een belangrijk deel heeft gevormd aan het einde van het seizoen vertrekt, ver- Emiel Wajer: „We zijn klaar voor het kampioenschap. driet Wajer. „Want je moet maar zien wat je er voor terug krijgt. Fïet is duidelijk dat FC Lisse succes heeft met deze speelwijze. Ik mag toch aanne- *A T E men dat de opvolger van Brö ring dezelfde weg inslaat." Complimenten voor de trai ner, die nadrukkelijk in de pic ture staat bij Noordwijk. Maar ook een kanttekening. „Ik wil vooropstellen dat ik veel aan Bröring heb te danken, maar ik ben een voetballer die af en toe een schouderklopje nodig heeft. En daarmee hoef je bij Bröring niet aan te komen. Maar voor mij had hij rustig mogen blij ven, daar mag geen misver stand over bestaan. Maar ik zal geen koffie gaan drinken met hem." Wajer vermoedt dat Bröring alles in het werk zal stellen om FC Lisse het felbegeerde kam pioenschap te bezorgen. Want dat Lisse hunkert naar een titel mag duidelijk zijn. „We zijn er ook klaar voor. De kwaliteiten zijn aanwezig." De geelblauwen kunnen de borst natmaken, want achter eenvolgens zijn Fluizen, Quick Boys, Noordwijk en Marken de tegenstanders. Wajer is er niet bang voor. „Als ik eenmaal in het veld sta, gooi ik alles van me af." Wajer gelooft in 'zijn' ploeg. „We zijn sterker dan vorig jaar. En toen deden we het al niet slecht. Nu hebben we een kan jer van een keeper (Wemer Kooistra, ex-AZ) op het doel en op het middenveld is Pieter den Braai (ex-Stormvogels) onge- fotodick hogewoning looflijk belangrijk. Ik kan me als linksback aanvallend uitleven, omdat hij veel werk voor mij opknapt." Komende zaterdag is Wajer er in Fluizen hoogstwaarschijnlijk niet bij. Zijn streven is om er te gen Quick Boys weer bij te zijn. Een op voorhand prachtige wedstrijd in een schitterende sfeer. „Ik had nooit durven dro men dat ik in deze ambiance kan voetballen." Eén nadeeltje slechts. Wajer's vervanger doet het goed op zi'jn plaats.. leiden van Niels Overweg, de man die de honneurs heeft waargeno- Bert van der Poppe maakt zijn rentree bij zaterdageersteklasser Scheveningen. De trainer werd afgelopen zomer getroffen door een hartaanval. Afgelopen weekeinde maakte de ex-prof van AZ het trainingskamp mee dat Scheveningen in Zeeland had belegd. Van der Poppe was daar overigens in gezelschap Van der Poppe en Overweg werken tot het einde van deze maand samen bij de zaterda geersteklasser. Het bestuur van Scheveningen besluit eind vol gende week hoe de technische staf er komend seizoen uit gaat Wim van Hanegem. De Krom me zegde toe dat Feyenoord 2 'met enige bekende spelers' morgenmiddag om 14.30 uur zijn opwachting maakt op sportpark De Krom in Katwijk. Dorpsgenoot Quick Boys speelt tegen Capelle om 14.30. Rijnsburgse Boys speelt om 14.30 tegen tweedeklasser Dev- jo. Dezelfde club is maandag avond tegenstander van Noord wijk. i Feyenoord ver vangen WHC als sparringpart ner van Katwijk. De zaterda geersteklasser had voor morgen een oefenduel gepland tegen de collega-eersteklasser uit Wezep, maar WHC meldde in de loop van deze week dat het geen elf tal op de been kon krijgen. Arie Lagendijk nam vervolgens na mens Katwijk Feyenoord laat Bosz niet gaan rotterdam Feyenoord is vooralsnog niet van plan Peter Bosz te laten ver trekken. De middenvelder staat in de belangstelling van een drietal eredivisieclubs, waaron der RKC en FC Utrecht. Voorzit ter Jorien van den Herik vindt de financiële voorstellen, die een van de twee clubs heeft ge daan, niet serieus genoeg om verder te praten. De kans is evenwel groot dat een van de geïnteresseerde clubs zich op korte termijn op nieuw meldt en een hoger bod uitbrengt op de ex-intematio- nal. Van den Herik zal in dat ge val met de technische staf, Meijer en Van Hanegem, over leggen of Bosz mag vertrekken. De 30-jarige inwoner van Ba- rendrecht vormde heel lang de ruggegraat van Feyenoords middenveld, werd anderhalf jaar geleden ook door PSV be geerd. maar is dit seizoen niet langer verzekerd van een basis plaats. Peter Bosz wenst geen commentaar te geven op zijn si tuatie, maar het is een publiek geheim dat hij zich moeilijk kan schikken in de rol van reserve. Bosz voelt zich sterk genoeg om nog enkele jaren op het hoogste niveau te acteren. Zijn contract loopt nog anderhalf seizoen door. zodat Feyenoord bij een eventueel vertrek for meel nog een forse transfersom kan eisen. Het is echter de vraag of de coaches Van Hanegem en Meijer een eventuele transfer zullen blokkeren. Na de winter stop hebben zij gekozen voor een meer aanvallende spelstijl, waarbij de voorkeur wordt ge geven aan Henryk Larsson op het middenveld. Theunisse en Rooks moeten zich bewijzen ceertruidenberg npa Het is boeiend om te zien hoe Cees Priem dit seizoen met het herenigde duo Steven Rooks- Gert lan Theunisse omgaat. Eén van de twee (Theunisse) was hem vorig seizoen al haast te veel, het wordt er voor de ploeg leider nu niet gemakkelijker op. Om Rooks te prikkelen moet hij het stellen met een beschei den basissalaris van ongeveer goede prestaties de rest doen. Bovendien verkondigde Priem gisteren bij de presentatie van zijn team, geen gebruik te wil len maken van vaste kopman nen. Rooks: „Iedereen moet eerst aantonen goed te rijden voordat hij als beschermde ren ner naar voren kan worden ge schoven. Dit wordt een beslis send jaar. Wordt het weer niets, ben ik na 1994 renner-af." In hetzelfde schuitje zit Gert Jan Theunisse. Zonder aanspre kende resultaten verdiende Theunisse vorig jaar stukken minder dan het seizoen ervoor. Afgesproken is dat de Braban der bij goede uitslagen het sala ris weer kan opkrikken. Ecchevarri biedt TVE wurgcontract Jose Miguel Ecchevarri, ploeg leider van Miguel Indurain. heeft de Spaanse televisie TVE een wurgcontract voorgelegd. Voor 500 miljoen peseta's (9 miljoen gulden) is de beste wielrenner ter wereld bereid dit jaar de Ronde van Spanje te rij den. Bovendien verplicht hij zich voor dat geld een, aanval te doen op het werelduurrecord van de Engelsman Chris Board Indurain heeft zich al jaren niet meer vertoond in de Ronde van Spanje. Deze wedstrijd wordt in april-mei verreden, in de bergetappes is het vaak koud, met regen, sneeuw en ha gel. Indurain kan daar slecht te gen. Hij heeft de Vuelta dan ook nooit gewonnen. De laatste ja ren reed en won hij liever de 'warmere' Ronde van Italië. De Giro ervaart hij als een ideale voorbereiding op de Tour. Jan Timman blijft in zijn strijd met Joël Lautier om een plaats in de tweede ronde van de kan didatenmatches in de race. Na de remise van gisteren staat het 2-2. Paul van der Sterren daar entegen zag zijn kansen, op de helft van het toernooi, slinken. Hij verloor in de vierde ronde opnieuw van Gata Kamsky en staat met 1 -3 achter. Timman had het in Wijk aan Zee met zwart niet moeilijk. Zijn Franse tegenstander deed geen enkele moeite om ope ningsvoordeel te behalen en reeds na 20 zetten stond de re mise praktisch vast. Lautier rek te de strijd onnodig tot de 55ste zet, uiteraard zonder iets te be reiken. Van der Sterren had een zware middag. Gata Kamsky zette hem in een orthodoxe ruilvari- ant zo onder druk dat de 'arme' Nederlander het met zijn klok aan de stok kreeg. Dit werd hem fataal na de 39ste zet, maar tot zijn troost moet worden gezegd, dat zijn stelling op dat moment weinig kansen op redding bood. Vladimir Kramnik en Leonid Ju- dasin deden het rustig aan. Ze ruilden in een vroeg stadium vele stukken en toen alle mu ziek uit de partij was, deelden ze broederlijk het punt. Kram nik behoudt daarmee zijn voor sprong. Op de andere borden ontston den buitengemeen harde ge vechten. Boris Gelfand versloeg Michael Adams in een aangeno men damegambiet en kwam daarmee aan de leiding in deze match. Het was een ingewikkeld middenspel, waarin Gelfand door geraffineerd combinatie spel twee pionnen veroverde. Deze bleken in het eindspel be slissend en kort na de eerste tijdcontrole streek de Engels man de vlag. Valery Salov deed tegen Alexan der Khalifman verwoede pogin gen om het derde punt te sco ren. Na zes uur hard vechten leek Salovs zwarte troepen macht superieur, maar vandaag zal blijken of dit overwicht be slissende vormen heeft aange nomen. De partij werd afgebro ken. Artur Joesoepov wist op verras sende wijze terug te komen na twee nederlagen. Hij versloeg Vishwanathan Anand met diens eigen wapens. Subtiel positie spel van de Rus. Deze partij was de mooiste van deze belang wekkende ronde. Wit: A. Joesoepov Zwart: V. Anand Gruenfeldindisch 1. d4 Pf6 2. c4g6 3. Pc3 d5 (Verrassend. Gruenfeld speelt Anand zelden.) 4. Pf3 Lg7 5. Lf4 0-0 6. e3 c5 7. dxc5 Da5 8. Tel dxc4 9. Lxc4 Dxc5 10. Lb3 Pc6 11. 0-0 Da5 12. De2 (Gebruikelijk is 12. h3 om Lf4 te beveiligen.) 12...Ph5 13. Lg5 h6 14. Lh4 g5 15. Tfdl e6 (Tegen 16. Td5 gericht.) 16. Lg3 Pxg3 17. hxg3 Td8 (Een andere mogelijkheid was 17...b6 om Lc8 naar de flank te spelen.) 18. Pe4! (Dit paard vindt een sterke post op d6 en brengt zwart in de pro blemen.) 18...Ld7 19. Pd6 Dc7 20. Tc2 Le8 21. Pxe8 Txdl (Niet beter is 21... Txe8 22. La4 en de zwarte damevleugel komt on der grote druk te staan. 22. Dxdl Txe8 23. La4 Td8 24. Del Dd6 25.Td2! (Veel sterker dan 25. Lxc6 bxc6 26. Txc6? Ddl+ 27. Dxdl Txdl+ 28. Kh2 Lxb2.) 25...De7 26. Lxc6 bxc6 27. b3! Txd2 28. Pxd2 Dd7 (Bij gebroken piotmenformaties is een paard bijna altijd sterker dan een loper. Dartie en paard zijn ook meestal sterker dan da me en loper. Het zijn vuistregels, waarmee elke sterke schaker vertrouwd is.) 29. Dc2 Dd5 30. g4 Kf8 31. Pc4 f5 32. f3 (Joesoepov heeft scherp gezien dat het verder verbrokkelen van de pionnenstelling in zijn voor deel uitvalt.) 32...Lf6 33. Kf2 Kg7 34. Kfl Ld8 35. e4! fxe4 36. fxc4 Dc5 (Op 36...Dd4 volgt 37. Db2 en het resterende eindspel is zeer gunstig voor wit.) 37. Df2 De7 38. Dd4+ Kg8 39. Ke2 Lb6 (Hij geeft een pion om het vrese lijke paard te elimineren en met de hoop het dame-eindspel te overleven. Kansloos was ook El KI17 40. Dd6 of 40. e5) 40. Pxb6 axb6 41. Dxb6 Da3 42. I)d8+ Kf7 43. I)d2 KcH 44. K/3 c5 45. Dd6 Kf7 46. Dd7+' Kf6 47. Dd8+ Kp (De slotfase werd door beiden zeer snel gespeeld. Anatid geloof de er kennelijk niet meer in.) 48. e5 Da6 49. Dd7+ Kg8 50. Ke3 Dxa2 51. Dxe6+ Kf8 52. Dxh6+ Ke8 53. De6+ Kf8 54. Df5 Ke8 55. Dc8+ Kf7 56. Dd7+ KfB 57. Dd8+ Kf7 58. Dd5+ Zwart geeft het op. Machtsstrijd om begeleiding jong talent Niet het programma van ploeg leider Priem maar dat van car dioloog Hoogsteen'baarde gis teren op de presentatie van TVM in Geertruidenberg het meeste opzien. De namen Theunisse en Rooks moesten het afleggen tegen begrippen als screening en correlatie. Het Nederlandse wielrennen gaat op de wetenschappelijke toer. Met een grote mate van ze kerheid - Cees Priem noemde zelfs een percentage van tachtig procent - zeggen ze in het Sint Jozef ziekenhuis in Veldhoven te kunnen beoordelen of een zeventien- of achttienjarige ju nior later als beroepsrenner kans van slagen heeft. En dan gaat het niet alleen om het me ten van spieren, hartgrootte en longinhoud via de bekende in- spanningstesten. Meest opval lende is dat in het driejarige project karakter, intelligentie en motivatie van de renner wordt blootgelegd. Want Priem heeft per slot van rekening niets aan een sterke, doch domme cou- Renners van wie de barome ter op gunstig weer duidt en die dat ook op de weg kunnen aan tonen, mogen plaatsnemen in het voorportaal van de beroeps wielrennerij. De wachtkamer wordt beschikbaar gesteld door Egbert Koersen van Koga Miya- ta, de laatste vier jaar de meest succesvolle amateurformatie van Nederland. Koersen doet dat niet geheel belangeloos, want hij denkt op zo'n manier een nog grotere aantrekkings kracht op jong talent te kunnen uitoefenen. En doorstromen naar de professionals doen ze toch, als het goed is. Dit jaar maken er drie de overstap van Koga naar TVM: Servais Kna ve n, Martin van Steen en Jeroen Blijlevens. Eerder gingen-oud Koersen-renners als Bart Vos kamp en Tristan Hoffman hun Het initiatief heeft alles te maken met de malaise waarin de nationale wielrennerij hier is terecht gekomen met een com plete zeperd in de recente Tour de France als absoluut diepte punt. Dinsdag maakte Peter Post ook al bekend samen met Jan Raas te willen starten met een groep neo-profs, gemengd met enkele meer ervaren renners en begeleid door een ex-coureur als Jac. Hanegraaf. Budget 1,2 miljoen. „Maar Post begint ach teraan, wij vooraan", aldus Koersen en Priem. Priem: „Wij zijn met de voor bereiding van dit project al een half jaar bezig, Post zegt dat-ie wil beginnen, wij zijn al begon- dat is het verschil." Een al geprikkelde Koersen, die als een soort scout van Priem gaat optreden,: „DiT ini tiatief is geen antwoord op de mededeling van Post, een paar dagen geleden. Het is juist an dersom. Hij wist dat we hier mee bezig waren en moest ook iets. Maar die man heeft geen verstand van opleiding. Die leeft, net als Hoekstra (bonds- coach-red.) nog twintig jaar te rug. Omgaan met amateurs is iets heel anders dan met be roepsrenners. Je moet bij de ju nioren beginnen. Ik ben over tuigd van het slagen. Ik hoop dat zich nu zo'n 25 junioren aanmelden. Daarvan zal na de screening nog niet de helft over blijven. En van die tien of twaalf gaan er op zijn hoogst ook weer vier, vijf naar de beroepsrenners op den duur. Naar TVM dus, want ik hoop ze wel zo te indoc trineren dat ze niet voor een an der kiezen, mocht dat probleem zich voordoen." Het is weer eens wat anders. Post en Raas tegenover Priem en Koersen. De voedingsbodem voor een nieuwe machtsstrijd is er. Een machtsstrijd om de be geleiding van jong talent is los gebarsten. Post en Raas zoeken wellicht nog steun bij Hane graaf, Priem en Koersen halen er het driejarig programma van dokter Hoogsteen bij. Deze, be steven Rooks, Gert-Jan Theunisse, Alain Van den Bossche en Johan Capiot bundelen hun krachten bij de presentatie van de TVM-ploeg. foto anp scheiden: „Pas op hè, het is een experiment. Correlatie (samen hang) tussen de uitslagen van onze testen en prestaties op de weg zijn inmiddels al wel aan getoond, maar dit is voor ons toch ook nieuw. Wat andere landen inmiddels doen, kan me niets schelen. Ik wil me niet ver gelijken met voormalige DDR- praktijken of wat diezelfde dok ters nu in China doen. Alsje blieft zeg. Ik wil wel voor de topsport, voor Priem in dit geval dus, een hulpmiddel vormen bij het selecteren, het zeven, van talent.. We gaan een groep van tien renners drie jaar lang tes ten. Ook screeqen op specifieke eigenschappen' als klim- of sprintcapaciteiten. De metho des zijn verantwoord, daar is niets engs aan. Maar beroeps wielrennerij is natuurlijk alleen maar geschikt voor oergezonde kerels, fit van lijf en leden en tussen hun oren. In rust pompt een hart er vijf liter bloed per minuut doorheen. Als die jon gens bezig zijn gaat dat met dertig liter per minuut. En niet lang. Daarom gaan we er per renner ook risico-statistieken op na houden, want een facet van dit onderzoek is preventie."

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 27