Paul Haarhuis gevangene van Lendl 'Ik kan nog zo veel verbeteren' Sport Gebaar Oranje naar Limburg Overleden: Sir Matt Busby (1909-1994) Haarhuis: 'Ik heb geen wapens' Paul Haarhuis is een man die goed kan tennissen, maar niet goed genoeg voor de wereld top. Zelfs niet net daaronder. Dat weet hij zelf ook. Hij be heerst alles, maar heeft geen wapens waar toppers verle gen van worden als ze tegen de Brabander spelen. Daarom blijft hij altijd maar steken rond die 35e plaats van de wereldranglijst. De verklaring is simpel meent de allroun- der. „Ik heb geen wapens." Hij doelt met wapens niet eens op de knallende service van Richard Krajicek of de perfecte volley van Stefan Ed- berg. Of de gevaarlijke back hand van Ivan Lendl, die hem vanochtend versloeg op de Australian Open. „Dat hoeft niet eens. Maar neem Mag nus Gustafsson, ook eep jon gen waarvan je niet meteen geimponeerd raakt. Maar hij heeft wel een ongelofelijke fo rehand. Daarom staat hij voortdurend in de top 20." En Paul Haarhuis niet. Toch denkt hij nog eens dat niveau te halen, pas nadat hij is teruggekeerd in de top der tig waar hij ooit stond als 29ste. „Maar de top tien is niet haalbaar, daar moet ik eerlijkin zijn." 'RIJDAG 21 JANUAR11994 Vermeule en Versteeg in Duinrell-cross jiden John Vermeule en Marcel Versteeg zijn de bekendste Ne derlandse atleten die zich tot nu toe hebben aangemeld voor de Duinrell-cross van De Bataven. Zij moeten het op zondag 30 ja nuari in de Wassenaarse heuvels opnemen tegen onder anderen Woeldeslassa Milkessa uit Ethiopië, de Belg Hans van der Hoe ven en de Tsjechen Vaclav Paric en Jan Kamler. Bij de vrouwen geldt de Tsjechische Jana Svejdova, die de vorige editie van de Duirell-cross won, als de grote favoriet. Trainers Feyenoord tekenen nog niet rotterdam Wim van Hanegem en Geert Meijer hebben nog geen overeenstemming bereikt over het verlengen van hun c tracten bij Feyenoord. Beide coaches hebben deze week afzon derlijk met voorzitter Jorien van den Herik gesproken en zeggen meer tijd nodig te hebben alvorens zij hun handtekening onder een nieuwe meerjarige verbintenis zetten. Voor Meijer zou er bovendien een andere taak bijkomen. Hij moet tevens coördina tor worden en vanuit die rol de doorstroming van jeugdspelers in goede banen leiden. Van Dijk vloert badminton-crack Tokyo» Kort voor de nationale titelstrijd is Jeroen van Dijk goed op dreef. De badmintonner plaatste zich in Tokyo gisteren voor de achtste Finale van de open Japanse titelstrijd. De Rotterdam mer bereikte de laatste zestien onder meer door een overwin ning in drie games op de nummer tien van de wereld, de Indo nesiër Marleve Mainaky. Van Dijk won de eerste game met dui delijke cijfers: 15-6. In de tweede reeks revancheerde de Indone siër zich met 15-11 voor zijn slechte start. In de beslissende ga me was het verschil klein, maar was Van Dijk in de slotfase de spherpste: 15-12. Stichting Top volleybal Ommen failliet zwolle De Stichting Topvolleybal Ommen is gisteren door de rechtbank in Zwolle failliet verldaard. De stichting bouwde in de afgelopen paar maanden een schuld op van 167.000 gulden, waarvan 90.000 gulden aan de fiscus. Het voortbestaan van de eredivisieploeg lijkt evenwel niet in gevaar. „De speelsters heb ben al verklaard zonder loon door te willen gaan, dan lijkt mij dat er geen problemen hoeven te ontstaan", meent Patricia Har- reveld de curator die het faillissement afhandelt. Er zijn tussen de dertig en veertig schuldeisers, één grote (de fiscus dus), voor de rest zijn het kleintjes die nog bedragen onder de duizend gul den tegoed hebben. Coureur Nicola Larini ramt vangrail mugelloDe Italiaanse autocoureur Nicola Larini is op het Mugello bij testraces in een Alfa Romeo 155 gewond ge raakt. Hij vloog gisteren uit de bocht en botste tegen de vangrail. Larini, die komend WK-seizoen de formule-1-bolides van Ferrari gaat uitproberen, werd met hoofdletsel naar een ziekenhuis in Florence gebracht. Radiologisch onderzoek wees uit dat de ver wondingen niet levensgevaarlijk zijn. WK hockey in 1998 in Utrecht bunnik» De toernooien om de wereldtitels hockëy (mannen en vrouwen) worden in 1998 op het complex Nieuw Galgenwaard in Utrecht worden gehouden. Dat heeft het bestuur van de Ko ninklijke Nederlandse Hockey Bond (KNHB) gisteren tijdens een vergadering op het bondsbureau in Bunnik besloten. De andere kandidaatsteden waren Amstelveen en Den Haag. De Interna tionale Hockey Federatie (FIH) gunde de organisatie van de bei de toernooien op 9 oktober van het vorig jaar aan de KNHB, die in 1998 het eeuwfeest viert. Europese titel Petrenko mist glans kopenhagen Viktor Petrenko is de nieuwe Europees kampioen kunstrijden. De Oekraïner kon echter niet duidelijk maken, dat hij straks bij de Olympische Spelen van Lillehammer de te klop pen man is. De 24-jarige titelverdediger moet volgende maand in Noorwegen beter presteren dan hij gisteren in Kopenhagen deed. De vrije kür gaat bij het EK ijsdansen de beslissing bren gen. Jayne Torvill en Christopher Dean, na tien jaar opnieuw op jacht naar olympisch goud, maakten met hun originele pro gramma (rumba) de achterstand op Maja Oesova en Alexander Zhoelin, opgelopen bij de verplichte dans, goed. Het Engelse paar kreeg voor artisticiteit twee keer de hoogste waardering van 6,0 punten. Harry Mens heeft Haagse zetel binnen leiden/lisse willem spierduk Harry Mens heeft het vice- voorzitterschap van ADO Den Haag aanvaard. De Lis- sese makelaar hoopt bij de Haagse vereniging financieel orde op zaken te stellen. „Er liggen bij de club verbanden die niet gezond zijn voor de club. Zo is Dé Stoop eigenaar van een aantal spelers. Der gelijke constructies zijn niet in het belang van de club", aldus Mens. Het is niet de bedoeling dat de Lissenaar geld in de club gaat steken. „Wellicht kan ADO gebruik maken van de contacten die ik heb in het bedrijfsleven om sponsors aan te trekken. De club moet in Den Haag een breed draagvlak krijgen zodat de plaats in de eredivisie her overd kan worden." De makelaar heeft tot nu toe weinig ervaring in de voetbalwereld. „Ik ben kee per geweest van het school elftal op de HBS, daar was ik in elk geval breed genoeg voor." Mens heeft de functie in het bestuur van ADO Den Haag op zich genomen op verzoek van voorzitter Ni- quist, die hij nog kent uit de tijd dat beiden in de bloem bollenbranche zaten. De voetbalclub is interes sant voor Mens omdat er plannen best&an om een nieuw stadion te bouwen. „Daar komt project-ontwik keling bij kijken en dat is na tuurlijk mijn terrein". De makelaar zegt veel zin te hebben in zijn nieuwe func tie. „Ik heb de eerste zetel in Den Haag binnen", zegt hij daarmee verwijzend naar zijn ambitie om lid van de Tweede Kamer te worden. Interland tegen Griekenland gaat niet door Op initiatief van Jan Wouters staan de spelers van het Nederlands elftal de wedstrijdpremie van de woensdagavond gespeelde interland tegen Tune sië af voor de slachtoffers van de watersnoodramp in Limburg. Dat gulle gebaar deden de internatio nals, nadat bekend was geworden dat de bene fietwedstrijd tussen Oranje en een selectie van Limburgse profs op 16 februari In Venlo geen doorgang vindt. Het gaat daarbij om circa vierduizend gulden per speler, maar de helft van de premie de spelers storten in het CFK, het spelersfonds. Binnenkort wordt er derhalve 32.000 gulden ge stort op giro 777. Het initiatief ging uit van Wou ters, die de honneurs waarnam voor Ronald Koe man, die vanuit Tunis rechtstreeks naar Barcelo na vloog. Een probleem voor de watersnoodwedstrijd was dat de buitenlandse clubs de Nederlandse in ternationals vrijwel zeker niet voor zo'n wedstrijd zouden hebben afgestaan. Op weg van Tunis naar Amsterdam werd ook maar meteen besloten vol gende maand niet af te reizen naar Athene voor een oefeninterland tegen Griekenland. Atleet Kamiel Maase voor vier maanden naar de Verenigde Staten Toen hij een paar weken geleden een tus senstop in Atlanta maakte, kocht hij een paar shirtjes met het olympisch embleem. Het is één van de weinige keren dat de at leet Kamiel Maase serieus dacht aan het evenement dat over tweeënhalf jaar weer wordt georganiseerd. De nuchtere Leide- naar, die afgelopen jaar als een komeet om hoog is geschoten op de vijf kilometer, durft zich de Spelen van 1996 nog nauwelijks als doel te stellen. Voorlopig is het vizier ge richt op de EK in Helsinki deze zomer. Om dat doel dichterbij te brengen traint de at leet van De Bataven de komende maanden in Amerika, bij de universiteit van Texas El Paso. Een jaar geleden hadden nog weinig men sen in de atletiekwereld van Kamiel Maase gehoord. De 22-jarige Leidenaar, die atle tiek er tot vorig jaar een beetje bij deed, haalde tijdens de Nederlandse Kampioen schappen op de vijf kilometer verrassend de tweede plaats. De sport heeft bij de student scheikunde inmiddels een totaal andere plaats in zijn leven ingenomen. „Vroeger trainde ik in de uren die er naast hef stude ren overbleven. Nu plan ik eerst de trainin gen en kijk ik wat vervolgens aan mijn stu die kan doen". De in Benthuizen opgegroeide Maase be oefende de atletiek tot vorig jaar als een pu re recreant. Vanaf zijn 16de jaar trainde hij in de midden-afstandgroep van de Zoeter - meerse vereniging Ilion, maar deed nooit aan wedstrijden mee. Toen hij in Leiden ging studeren, meldde hij zich als trainings lid aan bij De Bataven. Daar werd het Maase duidelijk dat hij het hardlopen op een tamelijk hoog niveau beoefende. „Ik hoorde mensen uit de groep wel eens op scheppen over tijden. Ik dacht dan, nou dat moet ik dus ook kunnen." In 1992 begon het serieuze vormen aan te nemen. De Leidenaar werd tweede in de Goudse crosscompetitie en kwam af en toe voor De Bataven in de competitie uit. „De doorbraak kwam eigenlijk tijdens de onder linge wedstrijden van De Bataven aan het einde van het seizoen. Het gaat er behoor lijk fanatiek aan toe bij die wedstrijden, er wordt harder gelopen dan bij een normale wedstrijd", zegt Maase, die als eerste ein digde. „Toen ben ik het allemaal anders gaan aanpakken." Die andere aanpak heeft intussen geleid tot een beste tijd van 13 minuten en 48 se conden op de vijf kilometer. De limiet voor de EK ligt op 13.30 minuten. „Het is natuur lijk heel moeilijk om 18 seconden van die tijd af te halen. Vanaf nu zal dat seconden - werk zijn. Ik weet wel dat ik nog sneller kan. Ik ben eigenlijk maar net bezig, ik heb de goede combinatie training/studie nog niet gevonden, kan mijn voeding nog verbete ren, ben met krachttraining begonnen. Ik kan nog zo veel verbeteren", zegt de Leidse student. Voorlopig kan Maase de vele trainingsar- beid die hij inmiddels verricht (de atleet van De Bataven traint dagelijks) nog aardig combineren met zijn studie. Maar hij weet dat er straks een tijdstip komt waarop hij moet kiezen tussen sport en maatschappe lijke carrière. „Ik heb vorige week bezoek gehad van voormalig lange-afstandloper Gerard Nijboer; namens de stichting van Hans van Breukelen en Maarten Ducrot die sporters maatschappelijk wil begeleiden. Die zei keihard tegen me dat topsport een beroep is, dat ik dus een keus moet ma ken." De opmerkingen van Nijboer hebben Maase aan het denken gezet. „Ik ben er nog niet uit wat ik moet doen. Topsport remt ongetwijfeld je maatschappelijke carrière, omgekeerd is dat ook het geval. Ik geloof Wel dat je fulltime met atletiek bezig kan zijn. Voor mij is het toch beter om een com binatie te zoeken met het denkwerk." De komende maanden is er voor Maase volop gelegenheid om studie én atletiek te combineren. Hij kreeg een studiebeurs van de universiteit van Texas El Paso. Hij komt uit in de universiteitscompetitie. De univer siteit in Texas staat hoog aangeschreven en behoort academisch bij de beste tien van de Verenigde Staten. „Ik heb voor een studie programma gekozen dat goed aansluit op mijn studie scheikunde hier in Leiden. Het belooft behoorlijk zwaar te worden. Want het is echt niet zo dat ze daar denken, we laten die jongen een beetje hard lopen en het maakt ons verder niet uit wat-ie doet." Laatste Nederlander uit enkelspel Australian Open Sir Matt Busby is gisteren op 84- jarige leeftijd in zijn slaap over leden. Met hem ging een legen de heen. Sir Matt was niet de* bekendste coach van Manches ter United, hij was Manchester United. Hij overleefde in 1958 de vliegramp bij München, waardoor acht veelbelovende spelers om het leven kwamen. De voetbalvader van de 'Busby Babes' bouwde aan een nieuw team, een van de beste elftallen die Europa ooit kende. In 1968 won hij daarmee de Europa Cup voor landskampioenen. Matt Busby werd eigenlijk al in het voorjaar van 1958 legen darisch. De trainer werd na het vliegtuigongeluk in Zuid-Duits- land levensgevaarlijk gewond in een ziekenhuis afgeleverd. De triomfantelijke dagen van de 'Rode Duivels' uit Manchester leken geteld, want de artsen ga ven hem weinig kans. Busby werd tot twee keer toe 'be diend', maar kwam er bovenop. Bij het verlaten van het hospi taal zei hij niets meer met voet bal te maken willen hebben. „Weet je, Matt, de jongens zou den hebben gewild dat je door ging", was de reactie van zijn vrouw Jean. Hij ging door, ondanks de nog jaren kwellende herinnerin gen aan het dramatische onge luk, dat aan in totaal 23 mensen het leven kostte, onder wie de jeugdige kern van zijn voetbal ploeg. Busby verklaarde later dat hij nog regelmatig de ge zichten van de verongelukte spelers zag als hij over een leeg veld staarde. Toch slaagde hij erin binnen één seizoen een briljant nieuw team op te bouwen. De dagen van glorie keerden terug, de Mancunians werden in 1965 en 1967 landskampioen. Een jaar later was United ook de beste van Europa, als eerste Engelse club. Namen uit die tijd als Ge orge Best, Bobby Charlton en Dennis Law hebben ook nu nog een bekende klank. De man die het van kolenjon gen tot een in de adelstand ver heven voetbalgoeroe bracht, vierde vorig jaar mei opnieuw een feestje mee, toen zijn Man chester onder leiding van Alex Ferguson voor het eerst sinds Busby's afscheid in 1969 de En gelse titel weer eens behaalde. Hij juichte van ganser harte mee met het publiek op Old Trafford. Matthew Busby werd op 26 mei 1909 geboren in Bellshill in het Schotse Lanarkshire. Hij speelde van 1928 tot 1936 bij Manchester City, waarmee hij in 1934 de FA Cup won. Hij stond ook drie jaar onder con tract bij Liverpool en speelde één keer in het Schotse elftal. Na de Tweede Wereldoorlog kwam hij in dienst bij Manches ter United als conditietrainer. Eigenlijk ging hij er pas op 20 januari 1994 weg. Kamiel Maase: „Vroeger trainde ik naast mijn studie. Nu plan ik eerst de trainingen en kijk vervolgens wat ik aan mijn studie kan doen." FOTO LOEK ZUYDERDUIN Voor de eerste keer regen de het op Flinders Park. En voor de eerste keer deze week kreeg het modernste tennisstadion van de we reld in nauwelijks twintig minuten een facelift. Het immense dak schoof lang zaam dicht, de lampen werden ontstoken en het rumoer van het publiek werd plotseling versterkt door de gesloten ruimte. Een eenzame vogel zocht wanhopig naar de uitgang. melbourne rob van der zanden Die vogel heette Paul Haarhuis. De 27-jarige Brabander was eer. gevangene. Van het stadion, maar vooral van Ivan Lendl, die hem in twee uur en 34 minuten kooide. Een set kreeg Haarhuis mee als troost 6-4, 2-6, 2-6, 4-6. Lendl ontdeed de Australian Open na vijf dagen van de laatste Nederlander. Wie op het centre-court van Flinders Park is en een regen druppel voelt, is een gelukkig mens. De toeschouwer is getui ge van een high-tech-show. De wedstrijd tussen Lendl en Haar huis zou om 11.00 uur in de ochtend beginnen maar werd met een kwartier uitgesteld van wege de regen. Intussen werd de baan van outdoor naar in door omgeturnd. Een onbeschrijflijk gevoel om in de buitenlucht te zijn en vijf tien minuten later het gevoel te hebben in Ahoy' te zitten. Sta ren naar het plafond krijgt hier een andere dimensie. Men heeft het gevoel plotseling in een ruimteschip te zitten dat klaar wordt gemaakt voor vertrek. Het sluiten van het dak boven de baan is geen kleinigheid. Het is niet zo maar en druk op de knop. De Australian Open is een buitentoemooi en daarom is het gebruik van het dak een Paul Haarhuis pakte alleen de eerste laatste redmiddel, geen speeltje dat te pas en te onpas wordt ge bruikt. set tegen Ivan Lendl. Het dak zal bijvoorbeeld als de wedstrijd begonnen is, niet meer worden bewogen. Men foto AFP begint onder dak, of in de bui tenlucht, maar niet beiden. Daarom speelden Haarhuis en Lendl hun partij overdekt uit, hoewel buiten allang weer de zon scheen en de temperatuur oplièp tot 25 graden Celsius. Paul Haarhuis had zijn schoe nen al gestrikt en zijn zweet- bandjes om toen hij kreeg te horen dat het dak dichtging. „Ik wist niet eens dat het buiten re gende. Ik vond het geen onpret tige verrassing." Terugval Een onprettige verrassing zou de wedstrijd in de derde ronde wel worden. Na een uitstekend begin van de nummer 37 van de wereld, kwam er een terugval die Haarhuis ernstig in verle genheid bracht. De eerste set speelde hij aanvallend, met risi co's. Hij brak op 2-2 door de service van Lendl heen en con troleerde de zaak met af een toe een schitterende passing met de forehand: 6-4. Game, set, maar allesbehalve match zo bleek snel. Want Lendl mag dan inmiddels 33 zijn en een vervelend 1993 ach ter de rug hebben (hij verloor maar liefst elf keer in de eerste ronde van een toernooi en zakte naar de zevèntiende plaats van de ranglijst) hij kan nog steeds tennissen. Sterker: hij is bezig om weer een plaats in de top tien te bemachtigen en Haar huis voelde die geldingsdrang aan den lijve. Waar Haarhuis op zijn top zat in het begin, daar kon de routi nier aan de overkant zijn spel aanzienlijk verbeteren. Typisch voor de toppers. De vergelijking met een dag eerder drong zich op. Ook toen mocht Jan Sieme- rink een setje winnen van Ed- berg, om vervolgens genadeloos te worden afgeserveerd door een tegenstander die zijn gren zen alsmaar verlegde. Bij Haarhuis leek het dezelfde kant op te gaan. Lendl won de tweede en derde met twee keer 6-2 en ook in de vierde liep hij uit naar 4-2. Maar Haarhuis had nog reserves. Hij haalde op tot 4-4. Op 4-5 liet zijn service hem echter in de steek. Lendl greep met 6-4 de winst. „Hij is na de eerste set steeds beter gaan spe len," meende de verliezer. „Zijn slagen werden dieper en ik kon het overwicht niet houden." Lendl domineerde niet alleen in de rallies, hij serveerde ook beter. De Amerikaan, toch.geen servicewonder, had een week geleden in een tweesetter nog 27 aces laten noteren. Nu sloeg hij er tien. Op zijn eerste service won hij meer dan acht van de tien keer het punt (85 procent). Haarhuis scoorde zeventig pro cent. In totaal won Lendl 123 punten, Haarhuis 101. Arbitrale dwalingen Het was geen leuke wedstrijd om naar te kijken en het duel werd ontsierd door arbitrale dwalingen en scheldkannona- des van Lendl. De droevige der tiger die op de baan nooit lacht (daar hebben trouwens de meeste spelers last van) sloeg op een bepaald moment de ar biter aan het net met een bal te gen het hoofd. In plaats van zijn excuses te maken schold hij de vrouw heftig uit. Lendl heeft nooit nagelaten om te werken aan zijn image van 'meest impopulaire tennis ser' aller tijden. De man die met het tennis een vermogen op bouwde van naar schatting ze ventig miljoen gulden, loopt nog steeds overal de nukkige veteraan te spelen en maakt ru zie met collega's, scheidsrech ters, publiek en journalisten. Af gelopen week liet hij Engelse verslaggever weten dat hij zijn werk beter moest doen. Hij heeft al 94 titels (inclusief twee keer de Australian Open) maar de vader van vier kinderen doet nog steeds heel vervelend. Aan de andere kant: zouden de Nederlanders niet wat kunnen leren van deze a-sociale top sporter, die zelfs zijn kinderen geen game gunt tijdens een par tijtje tennis?

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 25