Afvalplan Grote Polder mislukt 'Milieu is ellende, natuur aangenaam' Dieren en planten in gids van driekwart kilo Over leven Afvalolie ongeschikt als brandstof Mogelijkheden voor ecologisch onderzoek HETVELO Cursus duurzaam actief 977 Zuid-Holland onderzoekt waarom het ophalen van afval van alle bedrijven in het industriegebied Grote Polder in i Zoeterwoude is mislukt. Het bedrijfsleven heeft geen be langstelling om het gezamenlijk op te halen en te schei den. Dit ondanks het feit dat de kosten lager worden. VRIJDAG 21 JANUAR11994 DEN HAAG/ZOETEROUDE MONICA WESSELING Het idee voor gezamenlijk op halen en afvoeren van afval is afkomstig van het provinciaal afvalpreventieteam. Op de ter reinen laten alle bedrijven nu afzonderlijk hun afval afvoeren. Door dit gezamenlijk te doen, kunnen de kosten van afvoer dalen. Bovendien wordt door de gezamenlijkheid gescheiden in zamelen en afvoeren sneller rendabel: een ton metaal is wèl rendabel gescheiden op te ha len, honderd keer tien kilo niet. In opdracht van het afvalpre ventieteam heeft een adviesbu reau onderzocht of samenwer king van de bedrijven op het terrein Grote Polder in Zoeter woude en De Waard in Leiden economisch haalbaar zou zijn en of er animo voor bestond. Op De Waard wordt jaarlijks 700 ton afval 'geproduceerd' dat voor het grootste deel uit kan- toorafval bestaat. Dit soort afval levert bij verkoop voor herge bruik weinig op. Gescheiden in zameling zou op dit bedrijfster rein een paar tientjes per ton af val meer kosten. Ook de voor delen van gezamenlijk het afval laten ophalen wogen niet op te gen de kosten van het opzetten van zo'n inzamelsysteem. De bedrijven op het terein Grote Polder echter leveren veel metaal, hout, glas en papier af: door gescheiden inzameling en hergebruik zou hier de prijs voor de afvoer van afval met en kele tientjes per ton kunnen da len. Per jaar komt er op dit be- drijventerein 2000 ton afval vrij. Toen de economische kanten van het project zo gunstig leken, is een adviesbureau de bedrij ven gaan peilen of zij ook in de praktijk bereid waren mee te doen. Van de 68 bedrijven ble ken er slechts 13 iets te zien in gezamenlijk ophalen en (ten dele gescheiden) afvoeren. Dit is te weinig om het plan door te kunnen laten gaan. C. Bemsten van het afvalpre ventieteam, kan niet goed in schatten waar het mis is ge gaan. „Het project leek finan cieel gunstig, de eerste belang stelling was goed en nu laten de bedrijven het er bij zitten." Hij vermoedt dat afval de meeste managers niet echt interesseert. „Milieu is dan toch slechts een randverschijnsel. In februari moet het onder zoek afgerond zijn. DEN HAAG NPA De Inspectie Milieuhygiëne van het ministerie van VROM zal niet langer dulden dat olie af komstig van olie-water-slib- mengsels (OWS) wordt opge werkt tot brandstof. Deze olie is zo divers qua samenstelling en herkomst, dat ze moet worden afgevoerd (naar de Afvalverwer king Rijnmond) ter vernietiging. Het gaat vooral om afval- Tiengsels uit garages en indus trieën. Het opwerken van deze stoffen tot brandstof is in strijd net de uitgangspunten van een Deleidsnotitie uit 1988. Via een gerichte steekproef onder dui zenden aanbieders van OWS- mengsels, heeft de Inspectie Milieuhygiëne twintig aanbie ders gecontroleerd. Daarnaast zijn de vijftien bedrijven die de mengsels inzamelen, gecontro leerd op meldingen en vergun ningen en zijn er monsters ge nomen van de aanwezige olie. Het bleek dat de inzamelaars onder de noemer 'olie-water- slibmengsels' een groot aantal verschillende (chemische) afval- j stromen in ontvangst nemen, die in strijd zijn met hun ver- 1 gunning krachtens de wet che- I mische afvalstoffen. Dit wordt in de hand gewerkt door ondui delijke formuleringen in diezclf de vergunningen. Bovendien wordt ae regelgeving door dt i bedrijven slecht nageleefd. Dal betreft onder meer de maniei waarop de administratie wordi bijgehouden, het mengen var OWS met andere chemische af valstoffen, onjuiste omschrij ving van de afvalstromen, afge ven van reststoffen aan niet vergunninghouders en het niet aangeven van de hoeveelheic OWS per partij. Straatvechter Greenpeace verliest terrein aan beheersorganisaties Gaan vrouwtjes in de vogelwe reld dikwijls vreemd? Een vraag die tot nu toe moeilijk te beant woorden was. Door een 'vinger afdruk' te maken van het erfelijk materiaal zijn onderzoekers nu in staat op eenvoudige wijze vast te stellen of de jonge vogel tjes uit één nest van dezelfde vader afkomstig zijn of dat zij halfbroertjes en -zusjes zijn. Dr. P. van Dijk van het Neder lands Instituut voor Oecolo- gisch Onderzoek (NIOO) in He- teren noemt dit als voorbeeld van de vele nieuwe en ongeken de mogelijkheden van moderne DNA-technieken voor het eco logisch onderzoek. Doordat de ze technieken de laatste jaren steeds eenvoudiger en gevoeli ger zijn geworden komen ze binnen het handbereik van eco logen. Deze doen onderzoek naar populaties van dieren, planten en micro-organismen in het water en op het land. Het NIOO gaat de moleculair- biologische technieken toepas- sen in een nieuw laboratorium. De onderzoekruimte, volgens directeur prof. dr., ir. J. Wolden - dorp de eerste in haar soort in Europa, is onlangs door het mi nisterie van Onderwijs en We tenschappen officieel geopend. „Het laboratorium wil een Europees Europees kenniscen trum voor dit type onderzoek worden, waar velen uit het veld van de ecologie hun werk zullen komen doen", zegt de directeur, die blij is met de financiële steun van de Nederlandse orga nisatie voor Wetenschappelijk Onderzoek (NWO). „Daarmee kan de vooraanstaande interna tionale positie van de Neder landse ecologen worden gecon solideerd." Doorbraak Van Dijk, die de leiding krijgt over het nieuwe laboratorium, spreekt van een doorbraak in het onderzoek, waarbij „Hete- ren internationaal duidelijk voorop loopt". „Je moet het ver gelijken met de sterrenkunde, die op een gegeven i beschikking krijgt over Groenteveilingen milieubewuster Het afvalpreventieteam van Zuid-Holland maakt een draai boek om groenteveilingen milieuvriendelijker te laten wer ken. De veilingen moeten min der energie gaan verbruiken en het afval moet gescheiden wor den ingezameld en afgevoerd. Het is de bedoeling dat de maatregelen op alle veilihgen worden doorgevoerd. De afgelopen maanden is 'proefgedraaid' op de veiling Westland in Poeldijk. Daar bleek dat bijvoorbeeld het koe len van groenten energie vreet. De koelcellen gaan geregeld open en dicht en elke keer gaat koude verloren. Een van de aanbevelingen van het afvalpre ventieteam is dan ook om de koeling op volle kracht te laten draaien als de produkten een maal in de cel staan.' De groenten worden veelal op pallets aangevoerd. Door deze in te zamelen eri centraal te la ten versnipperen, wordt de berg afval flink kleiner. Klein che misch afval moet ook beter van de rest van het afval worden ge scheiden. De pallets met groen ten worden veelal omwikkeld met wikkelfolie. Dit plastic is goed te hergebruiken, mits de folies niet samen met andere plasticsoorten worden opge haald. Bij het invoeren van de milieumaatregelen worden ook de kopers op de groenteveilin gen betrokken. M HAAG te sterrenkijker, waarmee astro nomen veel dieper in het heelal kunnen doordringen. De ecoloog ziet tal van nieu we mogelijkheden bij het on derzoek naar de voortplanting en het vóórkomen van planten, dieren en micro-organismen. „Neem nu de planten, die zich zich in vele gevallen ongeslach telijk voortplanten. De enige manier om daar enig inzicht in te krijgen was ze te kruisen. Het is een tijdrovend en arbeidsin tensief werk en vergt een hoop ruimte in de kassen. Nu kunnen we iets direct zichtbaar maken door de DNA-techniek." Door de betrekkelijk i dige manier van identificeren kunnen de ecologen er ook ge makkelijker achterkomen, hoe groot de populaties van bepaal de bodemorganismen in de na tuur zijp, in groot de verwant schap is tussen bijen-etende vo gels en hun helpers en hoe sommige soorten levende orga nismen zich in de tijd aan hun omgeving hebben aangepast. Het uiteindelijke doel van het ecologisch onderzoek is vast te stellen, hoe planten en dieren zich aan de natuur en het milieu aanpassen en andersom. „Bij de bescherming van de na tuur is het van groot belang te weten, of bepaalde dier- en plantensoorten elkaar niet in de weg zitten. Uit een oogpunt van natuurbescherming kan het bij voorbeeld zinloos zijn, een be paalde plant of levend organis me in een gebied toe te laten, als men weet dat die de overige zal gaan overwoekeren." Beschermen Het ecologisch onderzoek is ook van belang voor het duidelijk maken van de invloed van men selijk ingrijpen in de natuur op de planten- en dierenwereld. „Ook kunnen wij beter inzicht krijgen in de gevolgen van ge modificeerde organismen. We kunnen nu zien of de verander de eigenschappen van planten, bijvoorbeeld om een landbouw gewas tegen ziekten te bescher men, worden overgedragen op andere organismen in het veld." De belangstelling voor het milieu slinkt, maar de zorg voor natuur en landschap groeit. Dat blijkt uit de explosief groeiende steun voor het Wereldnatuur- fonds en Natuurmonumenten en de tanende belangstelling voor milieu-organisatie Green peace. Volgens de organisaties is er tegenwoordig meer waardering voor het praktische werk op het gebied van het natuurbehoud, zoals het werven van fondsen en het aankopen en beheren van natuurgebieden. Het We- reldnatuurfonds en Natuurmo numenten houden zich daar mee bezig. De belangstelling voor de meer ideologische strijd voor een beter milieu neemt af en vooral Greenpeace merkt daar de gevolgen van. „Milieu heeft een negatieve klank, er zijn altijd problemen en er is nooit goed nieuws. Daar staat tegenoven dat het begrip 'natuur' prettige en heel concre te associaties oproept, zoals wandelen in bos en duin. Veel mensen juichen het toe dat er organisaties zijn die zich voor het behoud van natuurgebieden inspannen", verklaart F. Fiech- ter, woordvoerder van Natuur monumenten dat zijn aanhang vorig jaar met 60.000 zag groei en tot 722.000 leden. Natuur monumenten is nu groter dan de Nederlandse afdeling van het Wereldnatuurfonds, die van 360.000 naar 650.000 donateurs schoot en zij stevende ook Greenpeace voorbij die zijn aanhang zag dalen van 700.000 naar 600.000 donateurs. Werkloosheid Greenpeace-directeur H. van Rooij i?het eens met de analyse van Fiechter. Ook hij consta teert dat het milieu voor veel mensen niet meer op de eerste plaats staat. De economische teruggang en de werkloosheid eisen nu meer aandacht op. „Het is heel anders dan een paar jaar geleden. Ook de me dia hebben hun aandacht ver legd." Hij ontkent niet dat de bestuurlijke perikelen van Greenpeace en de discussies over de besteding van het geld invloed hebben gehad. „Maar onderzoek heeft dat niet kun nen aantonen. We hebben afge Wat het milieu betreft is er nooit goed nieuws, vinden de meeste Greenpeace spoorde deze pinguin op bij een lekkend olievat op Antarc- FOTO ASSOCIATED PRESS lopen zomer maar twee brieven gehad waarin mensen hun steun opzegden". F. Strietman, marketing manager van het Wereldnatuur fonds, erkent „absoluut verrast" te zijn door het succes van zijn organisatie. Voor een belangrijk deel is dat volgens hem te dan ken aan een marathon-uitzen ding bij RTL-4, die bijna een kwart miljoen donaties oplever de. kaar niet beconcurreren, maar juist aanvullen. Ze roemen de onderlinge samenwerking. Greenpeace is de actieve orga nisatie die de mensen wakker- schudt als het ergens mis dreigt te gaan. Het Wereldnatuurfonds werft geld voor doelen in bin nen- en buitenland. Natuurmo numenten besteedt dat op een praktische manier die veel mensen aanspreekt, wat ook geldt voor kleinere organisaties als de Waddenvereniging en de Vogelbescherming. Overlappen Overigens blijkt dat er in de aanhang onderling nogal wat overlappingen zitten. Veel men sen steunen meer organisaties. Dat maakt het moeilijk te spre ken van verschuiving van be langstelling van de ené organi satie naar de andere, temeer daar bekend is dat een aantal mensen één keer geld geeft en het daar bij laat. Het aantal Nederlandse huis houdens dat geregeld ideële or ganisaties begiftigt wordt ge raamd op zo'n anderhalf mil joen. Gebleken is dat veel men sen die Greenpeace steunen (vooral jongeren en bejaarden) ook geld geven aan Amnesty In ternational en Artsen zonder Grenzen. Leden van Natuurmo numenten ondersteunen daar naast vaak Het Rode Kruis, Fos ter Parents of de Novib. Zij worden gerekend tot de beter opgeleiden met goede in komens. BOEKRECENSIE «THEO VAN DER KAAL) 'De Grote Thieme Dieren- en Planten- 1 autëurs. Uitgevers- 'De ideale gids in bos en veld', zo roept de uitgever enthousiast over de pas verschenen 'Grote Thieme Dieren- en Planten- gids'. De nieuwe gids is inder daad compleet en zeer over zichtelijk. Alleen is hij met zijn bijna driekwart kilo en ruim 800 bladzijden te zwaar en te groot om mee te nemen bij het wan delen of fietsen. De gids is geschikter als na slagwerk dat thuis ter raadple ging klaarligt na de tocht door de natuur. Het boek is zo lijvig geworden, omdat er meer in valt op te zoeken dan alleen vo gels, zoogdieren en planten. Er zijn zestien hoofdstukken, waarin ook algen, schimmels, paddestoelen, korstmossen, sponzen, neteldieren, wormen, slakken, tweekleppigen, inktvis sen, spinachtigen, kreeftachti- gen, miljpoenpoten, insecten, mosdiertjes, stekelhuidigen, rondbekken, vissen en amfibie- en een plaats hebben gekregen. Van elk behandeld levend we zen geeft de gids op dezelfde bladzijde een tekening in kleur, totaal 1800 stuks, zodat er wei nig gebladerd hoeft te worden. Kleurcodes vergemakkelijken het opzoeken van de soorten en een register rangschikt al het Wollegras, zoals die te zien is bij de Nieuwkoopse Plassen, is een van de duizenden onderwerpen in het nieuwe handboek. behandelde nog eens op alfa bet. Thieme heeft zoveel kennis in huis, dat de informatie niet uit nieuwe bronnen bijeen hoefde te worden gesprokkeld. De jongste gids is gebaseerd op Thieme's Dierengids en Thie- me's Plantengids. De informatie bevat altijd extra wetenswaar digheden over mogelijke giftig heid, genezende werking, nut, ARCHIEFFOTO MARTIJN DE JONCE schadelijkheid, leefwijze en ver- en dier tussen kust en gebergte, spreiding. compleet met uitvoerige be- Interessant en fraai uitge- schrijving. voerd zijn kleurentekeningen over twee pagina's van de .be langrijkste biotopen van plant Het Derde Wereld Centrum start op 26 januari een cursus 'duurzame ontwikkeling'. De cursus is bedoeld voor milieu- en derde wereldgröe- pen uit de Leidse regio en de Duin- en Bollenstreek. Op de Unced-conferentie in Rio de Janeiro in 1992 is een plan opgesteld om de komende eeuw de milieu- en ontwikkelingsproblemen het hoofd te bieden, de Agenda 21. De cursus 'Duurzaam Ac tief leert de groepen hoe die mooie plannen voor duurza me ontwikkeling op lokaal niveau handen en voqten ge geven kunnen worden. De bijeenkomsten zijn op woensdag 26 januari, 2 en 9 februari telkens van 19-22 uur. Plaats van samenkomst is het gebouw van de Stich ting Welzijn aan de Bree- straat in Leiden. Voor opgave of nadere informatie kan worden gebeld met het Der de Wereld Centrum, telefoon 071-167794 of 070 - 3456154. Of u het gelooft of niet, mijn voortuin staat vol bloeiende bloemen. Met rozen nog wel. Denk nu niet, dat het me in de bol is geslagen, wantje hebt nu eenmaal rozen en rozen. Wilde rozen en theerozen, Gelderse rozen en duinrozen, windrozen en rozen om op te schieten en je hebt de kerstroos. En die staan op dit moment volop te pronken in mijn voortuin, om dat het toch wel leuk is dat er ook in deze, qua bloemen zo troosteloze, tijd nog iets in bloei staat. Neemt u die benaming 'kerstroos' overigens even met een heleboel korrels strooizout. want een kerstroos is helemaal geen roos. Maar ja, de kwekers van deze bijzondere vaste plan ten zijn nu eenmaal een beetje bang dat tuinliefhebbers niet in de rij voor de kassa van het tuincentrum gaan staan als ze de officiële Nederlandse naam voor de kerstroos gebruiken: zwart nieskruid. Het woordje 'nies' in de naam heeft betrekking op de verwer king van stoffen uit de plant in het aloude niespoeder uit de fopartikelenwinkel. Dat 'zwart' slaat op de bijzondere krachten die de Romeinen aan de wortels toedichtten: met het extract van de wortelsappen zou je gekke landslieden kunnen genezen van hun geesteskronkels. Mis schien zit er iets van waarheid in, maar ik adviseer u er niet zelf mee te gaan experimente ren, want een onsje te veel kan onaangename gevolgen heb ben. Volgens de berekeningen van de oude Romeinen is 12 gram al voldoende om een schaap of geit naar de zevende hemel te transporteren. En u heeft een pondje nodig om een koe of paard om zeep te helpen Geen wonder dat vee met een eerbiedig boogje om een plant heenloopt. Gelukkig voor de toch al zo ge plaagde agrarische stand is nieskruid niet zo'n algemene plant in ons land. Ook al omdat hij hier oorspronkelijk niet van daan komt, maar afkomstig is uit bergachtige streken in Mid den-Europa. Net als in het geval van de fazant en het konijn zijn dezelfde Romeinen er verant- woordelijk voor dat deze bijzon dere plant nu ook hier voor komt. Ook hier sloeg het de Ro meinen blijkbaar wel eens in de bol. Nieskruid begint al eind no vember te bloeien en houdt dat tot in februari vol. Eén bloem kan dan ook maanden lang staan pronken. En dat is hard nodig ook. Want nieskruid is voor de voortplanting - zoals zoveel planten - afhankelijk van insekten. En in de winter zijn insekten nogal schaars. Nor maal gesproken laat de plant de groenwitte bloemen hangen en houdt hij de kelken goed geslo ten. Maar als de zon even door komt en de temperaturen een beetje oplopen, ontsluiten de bloemen zich, hopend op de komst van een enkel wild bijtje dat vroeg uit de veren is. En zo'n bijtje komt maar al te graag, want het nieskruid heeft een overdaad aan geurende nectar in de aanbieding. Voor die vroege vliegers stinkt het nieskruid dus in het geheel nipt. I, TON INT VELD Rode Lijst van bedreigde vogels Vogelbescherming Nederland presenteert een nieuwe Rode Lijst van bedreigde en kwetsba- re vogelsoorten in Nederland Het gaat om een volledige her ziening van de bestaande Rode Lijst die in 1985 werd vastge steld. De nieuwe lijst is tot stand gekomen met de Samenwer- kende Organisaties Vogelonder- >1 zoek Nederland. Doel van de lijst is het voortbestaan van be dreigde vogels veilig te stellen.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 23