t 'Hopelijk kunnen ze het toch nog rechtbreien fZestig gulden voor een onderbroekje n 'Ook seksmaniakken zijn lid van de KNVB' I Fabian Krul is de jongste orgeldraaier van Nederland Het Gesprek van de Dag RIJDAG 21 JANUAR11994 barmond. laclit en treurt om blunder Progressief Warmond jiullig, een lachertje, een bijde- and stuntje, stelletje onbe- ouwbare blaaskaken. De me- Kingen van stemgerechtigd barmond liegen er niet om. De Brmonders vragen zich bijna erbijsterd af hoe het in vredes- laam mogelijk is dat Progres- ief Warmond - een samen- ext melting van D66, PvdA en fdelit 'roen Links kandidatenlijst oor de gemeenteraadsverkie- ee 111 ingen niet op tijd heeft ingele- ïikbaferd. dag voor de democratie in iet dorpje. Als het hoofdstem- 't dat 'ureau z'ïn hand niet over het lart strijkt door de kandidaten- jst alsnog geldig te verklaren, thH U iKen sbtaks alleen de college partijen CDA en WD in de ge- neenteraad. De Warmonders inden dat triest, al moeten ze beetje besmuikt la- :hen om de hele affaire. Linsen stemt straks net als altijd op de WD. ,,Ik moest lijk willet uit di beta Buters: „Nooit van plan geweest om op PW te stemmen." foto jan holvast wel even lachen toen ik dat ge doe met Progressief Warmond hoorde. En dat, terwijl er al zo veel commotie was geweest over het samenstellen van de lijst", zegt hij. „Maar eerlijk ge zegd hoop ik voor hen dat ze het nog recht kunnen breien." „Een bijdehand stuntje", bromt groenteman Van Dam. „Blaaskaken zijn het. Op wie ik ga stemmen? Dat weet ik niet. Het interesseert me ook niet zo veel. Of je nu door de hond of door de kat wordt gebeten, het is allemaal hetzelfde." De mid denstander heeft geen vertrou wen in de plaatselijke politiek. „Het maakt mij niet uit wie er in de raad zitten, Het zijn toch al lemaal ja-knikkers." Hij begint een tirade over wat er met de straat voor zijn winkel gebeurt als het flink heeft geregend. „Dan ligt er een plas van wel acht meter lengte, helemaal langs de voorkant van mijn win kel. Ik schaam me daarvoor, als er een auto langskomt spat het water tot boven de ramen op. Ik heb er al wel vijf keer over ge beld met de gemeente, maar er J. Betram: „Ik weet wel water straks gebouwd gaat worden in Warmond. Een sporthal die ton nen gaat kosten." word niets aan gedaan. Ge meentepolitiek? daar zakt mijn broek van af. Alsof er ooit men sen in de raad zitten die iets voor de Warmonders doen." Mevrouw C.R Hoekstra, kort maar krachtig: „Wat dom, hè, dat gedoe met die kieslijsten. Ja, ik wilde op Progressief War mond gaan stemmen, maar ik blijf nu lekker thuis. Ik stem ge woon niet. Want er blijft weinig keus over." J. Betram begint een beetje te lachen. Maar blij is hij toch niet met de blunder van Progressief Warmond. „Op zo'n manier hebben we hier straks helemaal geen democratie meer." Een voorbeeld over hoe mis het straks zal gaan, als Progressief Warmond niet in de raad komt, heeft hij wel voorhanden. „Men praat hier al jaren over de aan leg van een sporthal. Tonnen gaat dat kosten. Progressief Warmond heeft het altijd weten tegen te houden - de jongeren kunnen toch best naar Oegst- geest fietsen - maar als ze niet meer in de raad zitten, weet ik wel wat er straks in Warmond aa Dure mannenlingerie is in. Stoeipakjes, retro-onderbroe- ken met pijpjes, bodystockings, Long Johns: de modebladen staan er de laatste tijd bol van. Zelfs de Wehkamp-gids heeft gevee{een Paar Paginas gereserveerd ■t wavoor herenbroekjes van goede jf mil kwaliteit. Echt frivool is het alle maal nog niet. De broeken, •inden en ondershirts blinken uit in degelijkheid. In Leiden is het voorlopig overi gens nog hard zoeken naar he renondergoed met allure. Het ilijkt er zelfs nog op dat de Leid- nog steeds is veroor deeld tot de broeken op de markt, vijf voor een tientje. Of bestaan er toch mogelijkheden? Jazeker, maar we moeten er zoeken. .Calvin Klein", zegt een mede- fl 4- werkster van If Co aan de Haarlemmerstraat. „En Björn Borg, maar dat is nog niet zo |bekend en loopt dus minder. Dat zal wel veranderen, denken we, met al die reclame-clips op MTV. Maar Calvin Klein loopt ontzettend goed." Het is niet de oude garde, die het kostbare ondergoed koopt. „We moeten het vooral hebben van jonge ren, ik denk zo'n beetje in de leeftijdscategorie van zestien tot 25 jaar." Verbazingwekkend blijft het wel. Voor de gemiddelde onder broek van Calvin Klein moét een kleine zestig gulden worden neergeteld. En dan moet er toch eigenlijk nog een shirt bij. Toch trekken de jongeren volgens de medewerkster van If Co grif hun portemonnee. „Ze zijn heel enthousiast. Het is eigenlijk be gonnen met de intrede van de boxershort. Die heeft de markt goed veroverd. En daar zijn an dere merken weer op inge- Op de Leidse warenmarkt zijn nog weinig stoeipakjes sprongen. We zoeken verder. We lopen de Haarlemmerstraat verder af, ko men langs de markt, vijf broe ken voor een tientje, en belan den uiteindelijk bij Dennis Clas sics. „Met Dennis", zegt de ei genaar. Hij heeft herenonder goed van Schiesser en boxers horts van Deal in de aanbie ding. Hoewel, in de aanbieding is kwaliteitsondergoed natuur lijk nooit. „Dit voorjaar, we zit ten er nu echt op te wachten, krijgen we ook Calvin Klein bin nen", aldus Dennis. De markt voor dure herenlinge rie is volgens hem inderdaad aangetrokken al winkelt het gros van de mannelijke popula tie toch nog steeds het liefst goedkoop. „Met name de jeugd, die 'wild' op stap wil, wil wel eens uitpakken. Om er goed uit te zien op zo'n avondje uit. Maar soms is het hinderlijk. Kijk, als je 's ochtends de deur uit loopt en van plan bent om om vijf uur weer thuis te zitten, is zo'n stoeipakje toch wel wat lastig. Straks gaat je baas nog zeggen dat je wel heel lang weg blijft als je naar het toilet moet." Evelyn. Haar moeder S. van der Niet maakt zich bezorgd over haar toekomst. foto jan holvast gebouwd gaat worden." „Ik vind het een klucht, echt verschrikkelijk stom", zegt C. Buters. „Ik was niet van plan om op ze te gaan stemmen. Ik hebmog nooit voor Progressief Warmond gekozen en nu beh ik zeker niet meer van plan om dat ooit nog te doen." Harde woorden, maar toch vindt me neer Buters de gang van zaken „erg jammer". „In de raad zijn we straks in één klap het weer woord kwijt", zegt hij. „Progres sief Warmond had vier raadsle den, ruim eenderde van het aantal raadsleden. Eigenlijk zou de gemeente een modus moe ten vinden waardoor Progres sief Warmond toch mee kan doen." E. de Vos betreurt de blunder ook. „Jammer, zeer jammer. Er waren tot nu toe slechts drie partijen, straks worden het er nog minder. Maar misschien is het hun eigen schuld. De partij leden hebben de bestaande fractie immers zo aan de kant gezet. En die nieuwe jongens wisten misschien niet hoe alles in zijnawerk gaat." „Oerstom", zegt mevrouw S. van der Niet, op stap met haar dochtertje Evelyn van dertien maanden. Niet dat ze straks in maart zou gaan stemmen. Ik stem al een paar jaar niet meer. Ik vind het zo moeilijk, ik zou niet weten op wie. In wezen moetje je er wel voor interesse ren, voor politiek", weet ze. Dan wijst ze naar Evelyn in het wan delwagentje. „Nu wordt tenslot te besÜst hoe het er voro haar in de toekomst uit zal gaan zien. Het is voor haar bestwi I „Belachelijk als je op zo'n ma nier jezelf uitsluit voor de ver kiezingen", zegt Mike Koppers. „Ik vind het allemaal een beetje zielig. Zo'n partij, daar ga je toch nooit meer op stemmen? Dan kun je nog beter zelf een partij gaan oprichten." ANNET VAN AARSEN Meneer Zillen is lijsttrekker van de CD in het Limburgse Brunssum. Meneer Zillen is ook voetbalscheidsrechter. En die combinatie kan niet, vinden ze bij Limburgia, een club uit ge noemde dorp. Bij de vereniging spelen veel Turken, Tunesiërs en mensen uit het voorma lige Joegoslavië. Een aanhanger van de CD hoort geen wedstrijden te leiden waarbij deze voetballers betrokken zijn, zo is de redenering van Limburgia. Dat leidt alleen maar tot dis criminatie. De club ontzegde daarom de scheidsrechter de toegang tot het complex. Hij op zijn beurt pikte dat niet en vroeg de KNVB in Zeist een standpunt in te nemen. Hij kreeg nog geen of ficiële reactie van het bondsbureau, maar het lijkt er op dat de bond het standpunt van Limburgia niet deelt. Zolang er geen klachten zijn over de kwaliteit van de arbiter, zal de bond niet ingrijpen, zo liet een persvoorlich ter onlangs al weten in een landelijk ochtend blad. Geen maatregelen vanuit Zeist dus. Maar hoe kijkt de afdeling Leiden van de KNVB tegen de kwestie aan. Ook in de regio Leiden zijn veel buitenlandse voetballers actief en zijn er ta melijk veel CD-aanhangers. Afdelingsvoorzitter Diederik van der Veen- Meerstadt zegt nog niet over die mogelijkheid te hebben nagedacht. „Ik ken die kwestie niet, dus u overvalt me nogal met de vraag. Ik kan dus alleen op persoonlijke titel spreken, want binnen het bestuur hebben we het er nog niet over gehad." „Vanuit de liberale grondgedachte redene rend, zeg ik: laat zo iemand fluiten zo lang de CD een officiële partij is, geen verboden par tij. Hoezeer ik de standpunten daarvan ook afwijs. We hebben communisten, pacifisten en SGP'ers binnen de KNVB. Nou, de stand punten van de communisten wijs ik ook af. Maar als liberaal zeg ik dat iederen mag flui ten ongeacht geloof, kleur of politieke me ning." „In het bestuur van de afdeling zitten ook PvdA'ers, CDA'ers en ik ben zelf kandidaat raadslid voor de WD in Alphen. Maar binnen het bestuur praten we niet over politiek. „Wij hebben wel stringente regels binnen de KNVB. Wij zijn heel duidelijk tegen discrimi natie. Zo hebben we een werkgroep om het allochtonenvoetbal te begeleiden. Het is na tuurlijk mogelijk dat zo iemand een wedstrijd moet fluiten waarbij minderheden betrokken zijn. Maakt niet uit. Mits hij zich houdt aan de regels en op het veld niet discrimineert, inte resseert mij zijn achtergrond niet. Er zullen ook pedofielen en seksmaniakken lid zijn van de KNVB, maar ik zal er toch echt niemand naar vragen, zolang daar geen aanleiding toe HERMAN JOUSTRA» Buurman A wil dat buurman B zijn struik wegsnoeit boven de brandgang. B beweert dat echter dat hij dat niet hoeft te doen omdat de brandgang zijn eigendom is. Buurman A reageert hier verontwaardigd op en controleert of de brandgang inderdaad eigen dom van B is. Daaruit blijkt dat de garage van buurman B voor een deel is gebouwd op grond van buurman A en C. Burenruzie Die buren willen dat B zijn garage tot op de grond af breekt. Burenruzie dus. Hele buurten kunnen te lijden hebben van gezinnen die met elkaar over hoop liggen. De ontwikkelin gen in de kwestie worden veelal bij de melkboer en bakker uitgebreid bijgehou den. Het Gesprek van de Dag wil aandacht besteden aan dit soort conflicten door bei de partijen in de krant aan het woord te laten. Ruzies kunnen worden aan gemeld bij de redactie van het Gesprek van de Dag, Postbus 54,2300 AB Leiden of telefonisch van 9.00 tot 16.00 uur, 071-356440. 'In Leiden zijn te veel orgels om het nog leuk te houden Er is een orgeldraaier in Leiden heeft, ook al loopt hij bijna da- gelijks door weer en wind: Fa bian Krul. „Ik ben de jongste or- I gelman van Nederland", zegt hij. „Ik ben 23. Er zijn er wel jonger, maar die hebben geen eigen bedrijfje." Geen rimpels dus, maar wel af en toe een bezorgde, bedenke lijk trek op zijn gezicht. Om wat hij af en toe meemaakt op straat. Zoals dit: „Hé zeg! Rot eens effe op met dat ding!" „Dacht u soms, dat ik het leuk vond hier zo vroeg te staan?" Waarmee Krul maar wil zeggen dat het draaiorgel vandaag de dag niet zo populair meer is als vroeger. „Zo'n 'grap' helpt dan een handje. Als de mensen zo iets horen, moeten ze toch weer lachen. Bovendien zijn er nog genoeg mensen die wel van draaiorgclmuziek houden. Vooral de oudere mensen. Dat doet mijn hart weer goed, hoor ik ze vaak zeggen als ik ergens sta te draaien." Hij kan zich de ergernis van sommige lieden daarentegen ook wel voorstellen. „Neem de Haarlemmerstraat. Als winkelier vind je het waarschijnlijk niet zo geweldig als er de hele dag een draaiorgel voor je deur staat te jengelen. Leiden is ook te vol wat dat betreft. Er zijn te veel Elders Om die reden ook zoekt Krul zijn heil elders in de regio, in Voorschoten, Wassenaar, Noordwijk en Amstelveen.,In de dorpen reageren de mensen er toch anders op. Ze zijn guller, ze maken een praatje, ze bieden een bakkie koffie aan. In de stad klagen ze meer. Maar als daar niet meer gedraaid zou worden, zouden de mensen zeggen: hé, waar zijn al die orgels gebleven? Zo is het ook wel weer. Ze vin den toch dat orgels bij de stad horen." Dat vond Krul zelf ook al op jonge leeftijd. „Als kleine jongen liep ik de hele dag achter het or gel van Jan van der Putten aan. In de Haarlemmerstraat. Ik zag dan ook hoe bepaalde repara ties werden uitgevoerd. Nou ja, van het een komt het ander. La ter leerde ik aanvankelijk voor automonteur, maar na twee jaar had ik nog nooit een motor in elkaar gezet. Orgels vond ik ook interessanter. Dus ben ik me daar op gaan toeleggen. Ik heb zelf nu twee orgels gebouwd. Repareer orgels voor anderen en maak orgelboeken." Op die manier bespaart Krul een hoop kosten. Die orgelboe ken bijvoorbeeld, stapeltjes op gevouwen 'ponskaarten' waar op de muziek staat genoteerd, zijn behoorjijk prijzig. „Veertien gulden per meter. Een boek is al gauw een meter of acht. En is in een minuut of twee wegge speeld. Ja, dan kun je die din gen beter zelf maken." Aan de prijs En datzelfde geldt voor de draaiorgels zelf. „Als je zo'n ding moet kopen is dat niet te betalen. Een beetje orgel is aar dig aan de prijs. Het is echt wat de gek er voor geeft. Voor een grote maat kan dat 25.000 gul den zijn." En hoe zit dat met de charme van het oude draaiwerk, het met de hand draaien? Dat zie je toch niet meer. „Nee. Elk orgel met een elektrische motor is in principe met de hand te draai en, maar het is ongelooflijk zwaar. Dat hou je geen dag uit. Vroeger was het noodzaak, maar toen liepen er wel twintig man achter elk orgel aan die het leuk vonden om af en toe een liedje te draaien." Zo'n motor is dus een uitkomst, want orgeldraaien is al zwaar genoeg. „Oude orgeldraaiers zijn krom. Of ze hebben reuma. Want je moet door weer en wind hè. Dat hoort er bij. Ach, als je 's-zomers in het zonnetje op de boulevard langs het strand staat, dan weet je weer waarom het zo leuk is." Dan heeft alleen de zee nog rimpels. Fabian Krul: ,^n Leiden zijn te veel draaiorgels om het nog leuk te houden.'

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 21