'Het waren allemaal heldenHoïenim Alphe" 'rekke° bMnen omver Rijn- en Veenstreek Clubs klagen over en porthal De viinder Psychiatrisch centrum eind '96 open louw van zomerhuisjes bij .eidse Vaart van de baan Koudekerkse zwemclub kan rekenen op steun gemeente Woningbouw Middelland kan beginnen !Ju IJDAG 21 JANUAR11994 a 1 1 TV "W 7"! 1 Nieuwbouw in Kerk en Zanen kost 13 miljoen aür ms Hnnr.FRvnRST Dip is pr prhtpr nop steeds te AAR JOS HOOGERVORST 'eperk! e belangrijkste gebruikers van tNedei e ^in<^er ziJn zeer ontevreden ons mil'er voorzieningen in deze dt vai,ort'ia'' Namens volleybalver- aterda "8ing Scarabee- bowlingclub er datB Bowlsjewieken, en badmin- 9 jani nvereniging Shuttle '74 uitte Teunissen gisteravond 'ac'lten djdens de vergadering na nie^ Teraarse gemeenteraad, ■r hielt eunissen, die zelf lid is van de voo eheerscommissie, verweet ui en oora' wetbouder E. van der maa aan gebrek aan besluitvaardig- hi ma 'n me' werd een nieuwe zap J, eheerder aangesteld die voor laaiEn g°ede service moest zor- t busiien- De 'luur van werd A0« erhoogd met tien procent, zo ngen" at meer 8e^d beschikbaar fan j. wam voor schoonmaak en on- erhoud van de hal. Ook zou de rijder eheerder een computer krij- 1 kosten' t geva echter nog steeds niet. Verder is er geen goede schrobmachine, deugt de ge luidsinstallatie van geen kant en is er geen afdekvloer, zo somde Teunissen een aantal klachten op. Tijdens de raadsvergadering bleek dat Van der Laan nog niet heeft overlegd met de gebrui kers van de hal. In de vergade ring van december is afgespro ken dat dat wel zou gebeuren. A. Otto van het CDA verwon derde zich dan ook over de gang van zaken. Hij vroeg zich af wat er van een raadsbesluit overblijft als het niet uitgevoerd wordt. Van der Laan verweerde zich door te stellen dat de gemeente raad eerst moet besluiten hoe het overleg geregeld wordt: of de huidige beheerscommissie plaats moet maken voor een zo geheten gebruikersoverleg. De raad ging akkoord met dit plan. Het nieuwe psychiatrische centrum in Alphen gaat eind 1996 open. Het centrum komt in de wijk Kerk en Zanen op de hoek van de Noorderkring en de Molenwetering. De bouw van het 13 miljoen kostende gebouw begint medio volgend jaar. DEN RUN RUUD SEP ouder eerst indenuet plan van de firme Hartol ^ij- im op de grond nabij de Leidse "yaart in Ter Aar acht zomerwo- lingen neer te zetten gaat niet foor. De gemeenteraad wil niet vbj- lat de huisjes langer dan zeven naanden per jaar worden be- voond, zoals Hartol had ge daagd. Daardoor kon hij geen k copers vinden voor die huisjes. Inmiddels heeft Hartol een jlan ingediend voor de bouw permanente woningen tege op die plaats. De raad keurde dit plan wel goed, hoewel raads lid E. Heyers (WD) zorgen had over het aanpalende stuk grond van de voormalige lompenhan del Fransen. Hij vroeg zich af of toekomstige bewoners geen problemen zouden ondervin den van vervuiling op die plaats. Burgemeester Vroegin- deweij merkte op dat het in dit geval niet om een plan van de gemeente gaat, maar van een particulier. Bijna alle vormen van psychia trische hulpverlening aan vol wassenen worden in dit cen trum bij elkaar gebracht: van de ambulante hulp die de Riagg biedt tot een gesloten kliniek waar mensen eventueel onder dwang worden behandeld. Het centrum voor geestelijke ge zondheidszorg is een gezamen lijk project van de Riagg Zuid- Holland Noord en het centrum voor psychiatrie Langeveld. Bei de instellingen zijn al actief in Alphen, met een Riagg aan de Aarkade en een centrum voor psychiatrische dagbehandeling aan het Thorbeckeplein. In het nieuwe centrum wordt het aanbod uitgebreid met een psychiatrische kliniek met 24 bedden. De kliniek is verdeeld in een open en een gesloten af deling. Voor patiënten die niet hoeven te worden opgenomen maar die tijdelijk geen onder dak hebben, krijgt het Alphense centrum 12 plaatsen in een pension. Riagg-directeur J. Stelwagen: „Als blijkt dat iemand door de Riagg niet kan worden gehol pen, wordt die nu doorverwe zen naar de psychiatrische kli niek in Noordwijk. Daar krijgt de cliënt dan met nieuwe men sen te maken, aan wie hij op nieuw zijn hele verhaal moet doen. Dat herhaalt zich soms verschillende malen. In het cen trum voor geestelijke gezond heidszorg heeft de cliënt nog slechts met één hoofdbehande laar te maken. Daardoor krijg je een continuïteit in de behande ling." Er kleven echter ook nadelen aan het samenvoegen van de verschillende diensten, moet Langeveld-directeur F. Leene toegeven. „Het kan gebeuren dat mensen geen dagbehande ling willen op een plaats waar ook een kliniek is. Het staat die mensen natuurlijk vrij om bij voorbeeld naar de Riagg in Lei den te gaan." Bij de bouw van het centrum wordt er overigens wel voor ge zorgd dat de bewoners van de kliniek gescheiden zitten van de mensen die voor een dagbehan deling langskomen. Niet alleen de samenwerking is bijzonder. Ook het feit dat een kliniek midden in de be woonde wereld wordt gebouwd is vrij uniek. Leene: „Hulpverle ning ver weg van de samenle ving kan misschien uit psychia trisch oogpunt interessant zijn, maar het maakt de terugkeer in die samenleving wel moeilij- heb- J. Stelwagen (links) van de Riagg en F. Leene van psychiatrisch centrum Langeveld gaan in Alphen nauw samenwerken. FOTO HIELCO KUIPERS ker.' Langeveld en de 1 ben overigens nog verdere plan nen in Alphen: een beschut-wo- nenproject, op een andere plek in Kerk en Zanen, waar 36 of 72 mensen met psychiatrische problemen onder begeleiding heidszorg wordt de dagbehan- kunnen wonen. deling aan het Thorbeckeplein gesloten. De Riagg blijft zelf- Bij de opening van het een- standig bestaan, maar dan uit- trum voor geestelijke gezond- sluitend voor de hulpverlening aan jongeren en ouderen. Het pand aan de Aarkade zal dan waarschijnlijk worden ingeruild voor een kleinere behuizing. Rijnwoude vernoemt straten niet naar Hazerswoudse verzetsmensen Wandelaars die de komende tijd geknakte struiken en omverge trokken bomen tegenkomen in het Zegerslootgebied, moeten niet naar de politie stappen. Ge knakte boompjes zijn daar van af deze week geen teken meer dat er een groep vandalen door het recreatiegebied is getrok ken. Een en ander is het werk van de medewerkers van de Al phense buitendienst, die deze week zijn overgestapt op ecolo gisch snoeien. Het ecologisch snoeien bete kent dat de hoveniers te werk gaan op dezelfde manier als moeder natuur. Veel struiken worden niet meer omgezaagd, maar geknakt, alsof ze door een storm tegen de grond zijn ge drukt. Alleen de sterkste planten overleven deze wat brute snoei- methode. Maar het gevolg is wel dat de struiken die zich herstel len, uit zichzelf klein blijven en amper meer hoeven te worden gesnoeid. Het verwijderen van te dicht op elkaar staande bomen wordt ook op een natuurlijker manier uitgevoerd. De bomen worden niet meer omgezaagd, maar omgerukt. De stam blijft achter, sterft af en verteert in de loop der jaren. De rottende boom en het gat waarin de boom heeft gestaan vormen een ideale ves tigingsplaats voor allerlei plan ten, insekten en paddestoelen. In minder extreme vorm zal het ecologisch groenbeheer ook in de rest van Alphen worden toegepast. Het is de verwachting dat het groen zich hierdoor beter in stand kan houden en volledige kaalslag in de toekomst nog slechts bij hoge uitzondering nodig is. HAZERSWOUDE-DORP KEES VAN KUILENBURG i Graag had Piet van Gorkum het anders gezien. Dat straten in het plan-Voets in Hazerswoude- Dorp niet waren genoemd naar oude ambachten, maar naar mensen uit het verzet. Omdat er niet vergeten mag worden wat zich in die angstige oorlogsjaren ook in Hazerswoude heeft afge- speeld. De inwoner van Hazerswoude wil eigenlijk liever niet reageren op het besluit van de gemeente Rijnwoude om de lokale ver zetshelden niet te vernoemen, maar na enig aandringen stemt hij er toch mee in. Volgens het Rijksinstituut voor Oorlogsdo- i cumentatie waren de verzetsac- tiviteiten van de Hazerswoude- naren niet zo bijzonder dat ze J daarvoor een straatnaam ver dienen. „Waarom moet iemand per se aansprekende heldendaden j hebben verricht? Het waren al lemaal helden. Van de huis vrouw die verzetskrantjes be zorgde tol de groep die ervoor zorgde dat vele tientallen on- derduikers een plaatsje bij boe ren, boomkwekers of particulie- I ren kregen. Jammer dat het •ge meentebestuur dat niet inziet. Het is misschien wel begrijpe lijk, want de meeste bestuurders hebben de oorlog niet meege maakt", zegt hij vergoelijkend. „De jeugd denkt er nu eenmaal anders over." Maar hij wil niet dat de oor logstijd wordt vergeten. „Daar om heb ik dit ook aangekaart bij het gemeentebestuur." Dominee Overigens heeft Hazerswoude bij de straatnaamgeving wel aandacht besteed aan de jaren 1940-1945. Er is een straat ver noemd naar de Hazerswoudse dominee Van den Bosch die op 20 maart 1943 in een concen tratiekamp in Amersfoort over leed. Van den Bosch was aange houden omdat hij een boek had geschreven dat de Duitsers als vijandig beschouwden. Ook is er een school genoemd naar Jo hannes Post. „Dat is geen plaat selijke verzetsheld, maar het is wel terecht dat de school zijn naam heeft gekregen." Als de gemeente zich nog een keer buigt over mogelijke nieu we straatnamen wil de Hazers- woudenaar best weer een voor zet geven. „Als eerste denk ik aan Hans yan Veen die in de meidagen bij de strijd in Val kenburg is gevallen, terwijl zijn broer Jan voor ons land zijn le ven gaf in het voormalige Ne- derlands-Indië. Dat staat los van de Tweede Wereldoorlog, maar hij hoort er naar mijn idee wel degelijk bij." Als derde verzetsheld denkt hij aan Arie Stolk uit Haarlem. Stolk was door de plaatselijke verzetsgroep bij Piet Smit in het dorp ondergebracht, omdat hij net als zo vele anderen niet in Duitsland wilde gaan werken. „Bij een razzia op 17 januari 1945 werd hij door de Duitsers in de Dorpsstraat doodgescho ten. Het stoffelijk overschot is door mensen uit het dorp met een boerenwagen naar Haarlem gebracht. Stolk staat zelfs niet op het- verzetsmonument om dat hij geen Hazerswoudenaar is. Ook dat is jammer. Je streed met z'n allen toch tegen één vij and. Dat geldt uiteraard ook voor de Rijndijk. Ook daar zijn mensen voor de goede zaak ge vallen." Droppingstraat Maar hij denkt niet alleen aan namen van verzetsmensen. „In de nacht van 28 en 29 septem ber 1944 vergiste een piloot zich ROY KLOPPER Wethouder G. Hoogendoorn van Rijnwoude is blij dat de zwem- en poloclub Koudekerk in principe het Prins Willem Alexander-bad wil gaan behe ren. Ze kondigt aan dat de ge meente de privatisering van het zwembad waar mogelijk wil on dersteunen. Zo vindt de CDA-wethouder het geen problemen om het zwembadterrein gedurende een flinke periode gratis ter beschik king te stellen. „Zo'n regeling is ook getroffen voor het geprivati seerde zwembad De Hazelaar in Hazerswoude en ik neem aan dat de gemeenteraad beide ker nen gelijk wil behandelen." Hoogendoorn is eveneens op timistisch over de mogelijkhe den om de gemeente garant te laten staan voor 50.000 gulden. „Ik beluister bij verscheidene fracties in de raad de wil om geld te reserveren voor onver wachte uitgaven, die anders het voortbestaan van het Prins Wil lem Alexander-bad in gevaar zouden brengen." De wethouder kondigt aan dat de kwestie op de agenda staat voor de raadsvergadering van 3 februari. Bij die gelegen heid worden ook de eisen van de zwemclub aan de orde ge steld. J. Augustinus, hoofd van de afdeling welzijn/burgerzaken van de gemeente Rijnwoude, voorspelt dat een nieuwe stich ting niet bang hoeft te zijn dat ze al op korte termijn grote in vesteringen moet plegen. „Het zwembad is vorig jaar nog ge keurd en goed bevonden. Ook al omdat de provincie enige ontheffingen heeft verleend voor nieuwe regels. Die onthef fing heeft geen einddatum, dus ik voorzie geen problemen zo lang de waterkwaliteit op peil blijft." Augustinus voorziet geen moordende concurrentieslag tussen de twee geprivatiseerde baden en het overgebleven ge meentelijke bassin De Dolfijn. „Overdekte baden en open ba den bijten elkaar amper. Daar bij zijn het PWA-bad en de Ha zelaar in de winter natuurlijk gesloten." Wethouder Hoogendoorn voorziet zelfs een aanvulling tussen de verschillende baden. „In De Dolfijn leren krijgen de schoolkinderen zwemles, later profiteren de andere baden en werd per ongeluk een groot aantal wapens gedropt bij de boerderijen van Piet Noordam en Jacob van Beek. Deze wa pens hadden eigenlijk in Zoe- termeer moeten worden ge dropt. Bijna onder het oog van de Duitsers werden ze uit de weilanden gehaald en bij het verzet in Zoetermeer afgeleverd. Om dat voor het nageslacht te bewaren zou voor de naam Droppingstraat kunnen worden gekozen. Maar dan wel met een regeltje verklarende tekst." Ook wil hij een Razziastraat. „Op dezelfde dag dat Arie Stolk werd doodgeschoten, werden ook nog eens tientallen onder duikers in het dorp opgepakt. Bijna allemaal "werden ze naar Duitsland overgebracht, op een enkeling na die uit de trein sprong. Veel mensen in het dorp hebben dat van nabij mee gemaakt. Daar moet je toch aandacht aan besteden. Opdat wij attent blijven. Tenslotte steekt ook nu weer overal het gevaar de kop op en worden mensen weer vervolgd omdat ze van een ander ras of geloof zijn." VRIJE TIJD Inbraakpreventie De Vrouwen Advies Commissie Zoeterwoude houdt maandag 24 januari in Centrum De Eedenkooi een voorlichtingsbij eenkomst over inbraakpreven tie. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. Het centrum is te vinden aan het Kooikerpad 1, Zoeterwoude-Rijndijk. Voor in lichtingen: 071-415434. Ruilavond Ruilvereniging Alkemade houdt op vrijdag 28 januari haar maandelijkse ruilavond in de Alkeburght aan de Noordhoek in Roelofarendsveen. De zaal is open van 19.00 tot 22.00 uur. Tekeningen Het Visser 't Hooft Lyceum in Leiderdorp stelt werk van leer lingen tentoon op zaterdag 22 januari van 10.00 tot 14.00 uur. Meer dan 170 tekeningen van leerlingen zijn te bezichtigen. Expositie Het werk van verschillende 55- plussers uit Alphen aan den Rijn wordt 28 januari in het centrum van Westerhove, Anna van Bu- renlaan 147. De opening is om 19.00 uur. Tevens is er in het centrum de Wielewaal een ex positie van P. van de Linden. Het centrum is te vinden aan de Kwartelstraat 66 in Alphen aan den Rijn. Wings of Steel De popband Wings of Steel uit Nijmegen treedt zaterdag 29 ja nuari op in het jongerencen trum Het Kasteel in Alpen aan den Rijn. De band speelt voor namelijk symphonische rock. Een kaart kost tien gulden. Het Kasteel staat aan de Concertweg Kunstenaars Onder het motto 'Alphen op zijn best' wordt in het Kasteel in Alphen aan den Rijn binnenkort een expositie voor Alphense jonge kunstenaars gehouden. Er kunnen nog tekeningen, foto's en sieraden voor tentoonstelling geplaatst worden. De objecten worden 10 en 11 maart opge hangen. Meer informatie bij Het Kasteel, tel. 01720-32423. Postzegels De afdeling Voorschoten van de Nederlandse Vereniging van Postzegelverzamelaars komt maandag 24 januari bijeen in de Werf, Schoolstraat 4 te Voor schoten. Daar kan weer volop worden geruild. Tevens wordt een kleine veiling gehouden. Rijkswaterstaat kan onteigenen voor rijksweg DEN HAAG/HAZERSWOUDE Rijkswaterstaat mag de grond van agrariër Henk van Dorp onteigenen voor de aanleg van de zuidelijke aan sluiting van rijksweg 11 op de Gemcneweg in Hazerswou de. Dat heeft de Haagse rechtbank bepaald. Over de precieze voorwaarden voor de onteigening heeft de rech ter nog geen uitspraak ge daan.- Ondanks deze uit spraak. zal het nog zeker en kele maanden duren voor Rijkswaterstaat met de aan leg van de aansluiting kan beginnen. Rijkswaterstaat en Van Dorp liggen al enkele jaren overhoop over de drie hecta re weidegrond die nodig is voor de aanleg van de aan sluiting. Van Dorp wil alleen verkopen als hij vervangende grond krijgt aangeboden. Door de problemen bij de aankoop van de grond van Van Dorp en van een tweede agrariër heeft de aanleg van de rijksweg al meer dan een jaar vertraging opgelopen. De bouw van woningen in Mid delland 3 begint uiterlijk in april. Dat beloofde de Teraarse wethouder E. Kraak gisteren tij dens de vergadering van de ge meenteraad. De bouw in Mid delland heeft grote vertraging opgelopen omdat aanvankelijk het vermoeden bestond dat de grond was vervuild. Bovendien werden bezwaarschriften inge diend tegen het plan. „Al deze hobbels zijn nu genomen", al dus Kraak. Binnenkort volgt een informatieavond voor belang stellenden uit Ter Aar. De Ds. Van den Boschstraat in Hazerswoude-Dorp. De dominee overleed aan dysenterie in het concentratiekamp in Amersfoort. BEN DE BRUYN

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 19