K Jongerenwerk Voorschoten in de knel Bouw appartementen Nieuw Voordorp in mei Leiderdorp bouwt huizen in natuurgebied Regio 'Wij gaan niet weg voordat er iets anders is Stompwijkers gaan bus mogelijk missen^1 Bo Asielzoekers in Stompwijk Leiderdorp houdt geld prijsvraag in eigen zak Week vol verkeerscontroles VRIJDAG 21 JANUARI 1994 felJPA< Jongeren woedend op wethouder Breunesse „Als de gemeente een blunder maakt, hoeven wij daar niet de dupe van te wor den." Harry Zweekhorst, bestuurslid van het OJW, is 'pisnijdig'.-Zijn standpunt is zo duidelijk als wat. De gemeente hoeft niet te verwachten dat de jongeren hun onder komen aan de Prins Bernhardlaan nu op geven. „Wij gaan daar niet weg, voordat we iets anders hebben." Zweekhorst vindt dat wethouder M. Breunesse 'fout op fout' maakt, waardoor de jongeren nu al maanden wachten op een eigen onderkomen. „We hadden na tuurlijk gewoon bij sporthal De Vliethorst moeten gaan zitten. Dan hoefde er ook geen bestemmingsplan gewijzigd te wor den. Maar Breunesse zwichtte voor de po litieke druk." Ook had de wethouder vol gens hem slimmer moeten omgaan met de plannen voor een onderkomen bij Het Wedde. „De gemeente had nooit een arti- kel-17-procedure moeten voeren. Ze had van tevoren kunnen weten dat dat niet zou lukken." De verstandhouding tussen het bestuur van het OJW en de gemeente gaat er on dertussen steeds verder op achteruit. On langs nog verbood de wethouder een tweetal geplande activiteiten, een muziek avond en een live-optreden. Volgens de jongeren was dat verbod niet terecht. „De wethouder zegt steeds maar dat er geen muziekactiviteiten mogen plaatsvinden, maar die afspraak hebben we helemaal niet. Er is alleen afgesproken dat we geen overlast bezorgen. Nou, dat waren we niet van plan. We hebben onlangs maatregelen genomen om de boel te isoleren. De ra men zijn dichtgemaakt met geïsoleerd spaanplaat." Het onderkomen aan de Prins Bernhardlaan zomaar sluiten, dat pikken de jongeren niet. Volgens Zweek horst is een eigen ontmoetingsplek onont beerlijk. „De belangstelling voor het jon gerenwerk is hard groeiende. We barsten uit onze voegen wat activiteiten en be langstelling betreft. Echt hoor, het be staansrecht van een jongerencentrum in Voorschoten is inmiddels wel luid en dui delijk bewezen." Belangstelling voor pendel valt tegen Na 1 april is het definitief afge lopen met het openbaar vervoer tussen Leidschendam en Stompwijk. Er maken te weinig mensen gebruik van het mini- busje, dat rijdt sinds bus 134 op 9 januari werd opgeheven. Op elke rit moet de gemeente Leidschendam 17,50 gulden bij leggen. „Dat wordt te gortig", zei wethouder J. van Erp giste ren tijdens een vergadering van de dorpsraad. Samen met de dorpsraad be kijkt de wethouder of er mis schien een andere oplossing is. Zo willen ze proberen een busje van Westnederland te lenen, en vrijwilligers bij elkaar te krijgen om het busje te besturen. In Zoeterwoude is dat bijvoorbeeld ook gelukt. Stompwijk blijft in elk geval tot 1 april verzekerd van open baar vervoer naar ziekenhuis Antoniushove en het centrum van Leidschendam. Daarna houdt het op. „Het busje kost 48.000 gulden per jaar. Per rit gaan er gemiddeld slechts 3,2 mensen mee. Er moet 17,50 gulden van de gemeente bij. Dat is niet vol te houden", aldus wethouder Van Erp. Als gevolg van bezuinigingen schrapte busmaatschappij Westnederland begin deze maand lijn 134 uit de dienstre geling. Om toch nog enige vorm van openbaar vervoer te hou den, stelde de gemeente gel beschikbaar voor een beperkt dienstregeling door WestNedeie \n< land met een achtpersoons miver 5 ni-busje. Deze bus rijdt va '9. maandag tot en met zaterda en maakt drie ritten per dajB Tellingen tussen 10 en 19 janu["vei^ ari wijzen uit dat er weliswaaf1' steeds meer mensen meegaar2 ,el maar dat het bij lange na niem d.et genoeg is. De wethouder hiel(eanis* nog een slag om de arm voo ,K het geval de bus tussen nu en oora april toch vol zal zitten. Maaaa?^ erg veel vertrouwen heeft hie daar niet in. In het duurder ma v1 m' ken van het buskaartje zag dte er' dorpsraad weinig heil. „Er gaaien I? heel veel ouderen met het busjten' mee. Die hebben alleen AOV\Br 0 en kunnen dat niet opbrengen" at 11 aldus de beide dames van d<warn dorpsraad. eF,ho,J Van Erp gaf toe dat het rijder e r met vrijwilligers ook geld kost|en' De gemeente moet in dat geval blijven zorgen benzine en vergoedingen en at tenties voor de vrijwilligers „Het is ook niet zo dat het hele maal niks mag kosten. 10.000 gulden per jaar kunnen we de problemen best oplossen, er aar Ik denk dat de gemeenteraad" voor zo'n bedrag wel te vinden .[et p Over het aanbod 1 willigers maakte de wethouder h zich geen zorgen. „Als we eerst n die bus maar hebben. Stomp wijk kennende, komen die vrij- jat dt willigers vanzelf wel." rij-pm of J 'aart ;t lingei Stompwijk kan op zeer korte termijn haar eerste asielzoekers tege moet zien. Ze krijgen waarschijnlijk een huis toegewezen aan de Dr. van Noortstraat. Daarmee is het voorlopig ook de laatste ning waarin vluchtelingen zullen komen. Stompwijk hoeft va: gemeente Leidschendam slechts één huis voor in totaal drie vluch telingen beschikbaar te stellen, om aan de taakstelling te voldoen. Overigens loopt Leidschendam niet op schema. De gemeente moet in totaal 150 vluchtelingen huisvesten, maar heeft pas 100 kunnen onderbrengen. Riji i Gehannes met vergunning kost Leiderdorp geld leiderdorp roy klopper Onvoldoende kennis van een nieuw milieuwetje kan de ge meente Leiderdorp zo'n acht ton kosten. De problemen zit ten hem in een provinciale ver gunning die noodzakelijk is om zand te mogen storten aan de Zijldijk. Dat zand moet worden opgespoten om de nieuwe bouwlocatie Leyhof (de malige Bloemerd II) bouwrijp te maken. Aanvankelijk was het de be-1 doeling om in december van ditJ jaar met de woningbouw in Leyhof te beginnen. Die plan ning wordt normaal gesproken niet meer gehaald. Er zijn nogal wat problemen bij het verkrij gen van een vergunnning voor een laad- en losplaats voor de zandberg langs de Zijldijk, nabij de LOI. Van daaruit wordt het zand via een buizensysteem naar de Leyhof getransporteerd. I Sinds kort is voor zo'n los plaats een vergunning nodig. Die is'nog altijd niet verstrekt, i De gemeente Leiderdorp geeft 'I toe dat ze dit voor een groot deel aan zichzelf te danken heeft. „Het blijkt dat de vergun- I ningaanvraag die de gemeente heeft gedaan volstrekt niet vol deed aan de wettelijke eisen." 'i Inmiddels zijn de ontbreken- de gegevens aan de provincie verstrekt. De verwachting op het gemeentehuis is dat de toe- j stemming binnen enkele weken wordt verstrekt. Door de vertraging bij het i verkrijgen van de vergunning zijn noodgrepen nodig om als nog in december te kunnen bouwen. Het opgespoten zand kan namelijk niet meteen wor den gebruikt, omdat het eerst ongeveer een jaar moet inklin ken. Er is evenwel nog een moge lijkheid om toch in december de eerste steen te leggen. Dat vergt een investering van acht ton. Met dat geld kan een zoge heten 'overhoogte', een tweede laag, worden aangebracht. Hier door bezinkt het zand een half jaar sneller. Normaal gesproken zou een latere start van de bouw niet eens zo rampzalig zijn, ware het niet dat een rijkssubsidie voor dertig sociale huurwoningen op de tocht komt te staan indien te laat wordt begonnen. Voor waarde van volkshuisvesting is namelijk dat de woningen bin nen een bepaalde termijn klaar moeten zijn. Mede om deze reden voelt het college er wel wat voor de acht ton uit te trekken om de Leyhof sneller bouwrijp te ma ken. Het betreft evenwel een voorzichtig voorstel. Gemeente mcig niet beginnen met nieuwbouw bij zwembad Het Wedde Het huisvesten van het open jongerenwerk (OJW) in Voorschoten begint een gebed zonder eind te worden. Gisteren werd duidelijk dat de beoogde verhuizing van het OJW naar een plek naast zwembad Het Wedde nog wel een jaar kan duren. De Raad van State weigerde de gemeente toestemming voor het voeren van een snelle procedure, waardoor de bouw van een jongerencentrum rap had kunnen beginnen. den haag/voorschoten judynihof De jongeren kunnen volgens wethouder M. Breunesse echter ook niet blijven zitten in het huidige noodonderkomen aan de Prins Bernhardlaan. Omwo nenden en jongeren vliegen el kaar daar in de haren. De gemeente Voorschoten was gisteren de grote verliezer in een zaak die omwonenden van Het Wedde bij de Raad van State hadden aangespannen. De bewoners van het Suze Groenwegerf en de serviceflats 'Rossini' en 'Richard Wagner' zien de komst van het jongeren centrum met lede ogen aan. Ze vrezen overlast van muziek en lawaai van komende en vertrek kende jongeren. Ook vochten zij de artikel-17-procedure aan, die Voorschoten wil volgen. Een dergelijke procedure om het be stemmingsplan te wijzigen kost Voorschoten veel minder tijd dan een artikel-19-procedure. Staatsraad Van Dijk hoefde niet lang na te denken en stelde de bewoners zonder meer in het gelijk. Niet vanwege de mo gelijke overlast, maar puur om dat de weg die Voorschoten dacht te bewandelen niet door de beugel kan. Volgens Van Dijk moet bij een artikel-17-proce dure sprake zijn van een tijdelij ke huisvesting. Die tijdelijkheid kan de gemeente volgens hem onvoldoendegaranderen. De gemeente Voorschoten voerde bij de Raad van State te vergeefs allerlei argumenten aan om de tijdelijkheid aan te tonen. Maar dat kon Van Dijk niet overtuigen: „Van de tien onderzochte locaties in Voor schoten om jongeren te huis vesten, is dit de enige plek die is overgebleven. Dat is een sterke aanwijzing dat het jongeren werk daar ook zal worden voortgezet." Na afloop van de zitting toon de wethouder Breunesse zich zeer teleurgesteld over de uit spraak'. Want als er iemand haast heeft, is zij het wel. In af wachting van een eigen honk bij Het Wedde zit het open jon gerenwerk nu nog in een tijde lijk onderkomen aan de Prins Bernhardlaan. Dat onderkomen ligt dicht bij woningen en is bo vendien slecht geïsoleerd tegen geluid. De 'tijdelijke' situatie duurt nu al drie jaar en de om wonenden zijn het zat. Ze zien de jongeren daar liever vandaag dan morgen vertrekken. De jon geren zelf willen ook graag weg omdat de gemeente, vanwege de kans op overlast, een aantal activiteiten aan banden legt. Voor het jongerenwerk zei Breunesse het nu 'zeer somber' in te zien. Ze sluit niet uit dat het tijdelijke onderkomen aan de Prins Bernhardlaan dicht moet. „De omwonenden daar hebben het zeer moeilijk. Als we het jongerenwerk daar voortzet ten, heb ik binnenkort een ad vocaat van de bewoners op mijn stoep." Een van die bewoners is F. Groothausen. Hij wil dat de ge meente zo snel mogelijk een oplossing zoekt voor het huis vesten van het jongerencen trum. „Al drie jaar lang is er sprake van een tijdelijke situa tie. Ik vind dat de gemeenteraad daar nu maar eens een besluit Jongeren in het onderkomen aan de Prins Bernhardlaan. „We hadden natuurlijk gewoon bij sporthal De Vliethorst moeten gaan zitten. Dan hoefde er ook geen bestemmingsplan gewijzigd te worden. Maar de wethouder zwichtte voor de politieke druk." archieffoto hielco kuipers Grof geschut bij inbraak leiderdorp» Een kettingzaag werd in de nacht van woensdag op donderdag door inbrekers ingezet om de deur van een bedrijf aan de Touwbaan in Leiderdorp open te krijgen. De deur van hardhout bleek echter een dermate stevig obstakel dat de daders hun pogingen om het bedrijf binnen te komen staakten. Inmid dels was er voor duizend gulden schade aangericht. Ansichtkaartenbeurs in Zoeterwoude zoeterwoude-runduk Verzamelaars van kaarten van het konink lijk huis, steden, beroepen en dergelijke kunnen morgen in Zoe terwoude aan hun trekken komen. In gebouw De Eendenkooi aan het Kooikerspad wordt door de Prentbriefkaartenkring De Bollenstreek van negen tot vier uur een beurs gehouden. Toe gang kost niet-kringleden twee gulden. Leiderdorp ziet alsnog af van deelname aan de internationale prijsvraag Stedelijke Randen. Hel college bespaart hiermee 15 mille, die ze zou bijdragen aan de hoofdprijs. De prijsvraag is onderdeel van het project 'Stedelijke Ran den Groene Hart', waarin het Rijk en drie randstadprovincies samenwerken. Een onderdeel van het project is een prijsvraag waarbij deelnemers planologi sche oplossingen moeten be denken om de overgang tussen nieuwbouw en natuurlijk ge bied fraai te laten verlopen. Hierbij worden de gebieden Leyhof (Bloemerd II), Boter- huispolder en het recreatiege bied Rode- en Bospolder als uit gangspunt genomen. Per in te richten gebied wordt een hoofdprijs beschikbaar gesteld van 20 mille. Dat geld moet worden opge bracht door de gemeenten Lei derdorp, Alkemade en Leiden. Die profiteren immers het meest van de resultaten van het werk. In juni van het vorige jaar ad viseerden Leiderdorpse ambta- naren hun college om mee te doen aan de prijsvraag. Goede ideeën zouden immers kunnen worden gebruikt bij de ontwer pen voor de nieuwe wijken Leyhof en Boterhuispolder. De 15 mille die Leiderdorp moest bijdragen zou dan ook een goed investering zijn, zo meenden de ambtenaren. Het is een tijdje stil geweest rond het voorstel. Maar uitein delijk zien B en W nu af van deelname. Volgens de afdeling voorlichting van de gemeente liggen aan dit besluit louter fi nanciële overwegingen ten grondslag. „Men vond de 15.000 gulden wat te veel." De kwestie komt volgende week nog aan de orde in de raadscommissie ruimtelijke or dening. Ook de commissie fi nanciën moet zich er nog over buigen. voorschoten derkgraver Op het braakliggende terrein van het voormalig kindertehuis Nieuw Voordorp aan de Leidse- weg in Voorschoten wordt in mei begonnen met de bouw van 72 appartementen. Er ko men vier woonblokken die be staan uit vier verdiepingen. Het bestemmingsplan dat de bouw mogelijk maakt is goedgekeurd door Gedeputeerde Staten. Een bouwvergunning is nog niet verstrekt, maar volgens ambténaar C. Speleers van ruimtelijke ordening laat die niet lang meer op zich wachten. De prijzen van de woningen lig gen tussen 2 en 4,2 ton. In eer ste instantie komen inwoners van Leiden en Voorschoten voor de appartementen in aan merking. Op de grond van het Nieuw Voordorp zou een kantoren complex komen. Maar voor be drijfsruimten op deze plek was geen belangstelling. Bovendien strandden de plannen door klachten van omwonenden. Zij vreesden voor verkeersoverlast, parkeerproblemen en vervui- ling. De vier woonblokken komen in een parkje met een vijvertje dat eigendom wordt van de Ver eniging van Eigenaren. De naam van het prestigieuze park wordt Beukenrode, naar de his torische Rode Beuk bij de vijver op het braakliggende terrein. Volgens makelaarskantoor Nieboer Gemako, belast met de verkoop, hebben al veel mensen zich ingeschreven voor het pro ject. De opleveringsdatum is ge raamd in december '95. De bewoners van de Krimwijk vrezen dat door de nieuwe wo ningen meer auto's door de wijk zullen rijden. Eerdere klachten, vooral tegen de hoogte van de nieuwbouw, zijn door de ge meente verworpen. regio» De politie heeft vanmiddag een week verkeercontroles in de regio afgesloten. In het kader van de campagne '25 procent min der verkeersslachtoffers' werden sinds maan dag duizenden auto's gecontroleerd op sne- heid. Voorts zijn op verschillende plaatsen bromfietsen aan een technische test onder worpen. Gisteren stond de politie langs de Leider- dorpse Persant Snoepweg, bij het tunneltje bij het woonwagenkamp. Elke passerende brommer werd gecontroleerd. In totaal wer den 13 processen-verbaal uitgedeeld. Een voor het zonder helm rijden, zes voor te hard geluid, vier voor het rijden op een opgevoer de brommer en tweemaal voor het rijden zonder deugdelijke remmen. Een bromfiets werd in beslag genomen voor technisch on derzoek. Tevens werd op de Persant Spoepweg na bij het AC-restaurant een snelheidscontrole gehouden tussen 16.00 en 17.00 uur. Hierbij werden 271 wagens gecontroleerd, waarvan er 24 te hard reden. De hoogst gemeten snel heid bedroeg 86 kilometer per uur, terwijl 50 het maximum is. Eerder was gisteren al gecontroleerd op de Kerkweg in Woubrugge. Hier werden tussen 10.30 en 14.30 uur liefst 163 automobilsten betrapt op te hard rijden. Velen van hen zijn staande gehouden, maar er staat ook een vorstelijk aantal overtreders op de film. Zij krijgen binnenkort een bekeuring thuisge stuurd. De hoogst gemeten snelheid betrof 96 kilometer per uur. Ook op de Kerkweg geldt een maximumsnelheid van 50 kilome ter per u u r. foto hielco kuipers Boterhuispolder houdt strook groen over Bebouwing van de Boterhuispolder brengt een tweede ontsluiting van de nieuwe wijk Leyhof (Bloemerd II) dich terbij. De gemeente Leiderdorp, die deze week akkoord ging met woningbouw in dit natuurgebied, wil toestemming van de provincie om een bebouwde Boter huispolder te ontsluiten via de provinci ale weg S5. Hierdoor hoeft ook het ver keer vanuit Leyhof niet meer over de Buitenhoflaan. De gemeenteraad van Leiderdorp is akkoord gegaan met bebouwing van de Boterhuispolder. Hieraan is wel de voor waarde verbonden dat de boel niet hele maal wordt volgebouwd. Er moet een strook groen blijven langs de Zijl. Verder wordt de provincie aangespoord om het verloren gegane groen op enigerlei wijze te compenseren. Verder wil de gemeente op de S5 een afslag kunnen aanleggen naar een be bouwde Boterhuispolder. Dat heeft als voordeel dat de eveneens nieuwe wijk Leyhof, waarvan de eerste woningen me dio 1995 worden opgeleverd, in de toe komst ook een tweede ontsluitingsweg kan krijgen. Momenteel ziet het er nog naar uit dat alle bewoners van de voor malige Bloemerd II over de Buitenhof laan moeten rijden. Hierover hebben be woners van Buitenhof-west al verschei dene malen hun verdriet geuit. Hoewel het weinig verrassend is dat de Leiderdorpse gemeenteraad uiteindelijk akkoord is met het opgeven van de pol der, is de wijze waarop dit gebeurde wel onverwachts. Het betrof namelijk een unanieme beslissing. Dat betekent dat een partij als GroenLinks, meestal toch fervent tegenstander van opofferen van natuurgebieden, ook akkoord is gegaan. „We hechten aan een unanieme beslis sing. Die legt meer gewicht in de schaal dan een verdeelde beslissing", aldus J. Janssen (GroenLinks). Hij neemt hiermee een voorschot op discussies die Leiderdorp nog moet aan gaan. De gemeente is nog niet klaar met provincie, Rijk en andere gemeenten. Al lereerst breken college en raad nogmaals een lans voor bebouwing van het vlieg kamp Valkenburg. Die locatie is volgens de raad nog altijd het meest geschikt voor de bouw van een fiks aantal wonin gen. Voorts wil de gemeente wisselgeld voor de verloren gegane natuurwaarde van de polder. De gemeente baalt van het in de ijskast zetten van de plannen voor de zogeheten Rode Plas in de Rode Polder. De gemeente Alkemade is daar fervent tegenstander van. Leiderdorp ziet zo'n water als een mooi 'goedmaker- tje' voor het verdwijnen van de Boter huispolder, maar gaat verder niet dwars liggen. Dat laat echter onverlet dat de ge meente wel een andere compensatie eist. Inbrekers gepakt in Voorschoten voorschoten Twee Haagse inbrekers, 35 en 26 jaar oud, zijn vanmorgen vroeg op heterdaad betrapt bij een inbraak in een woning aan de Oude Leidseweg. De dieven hadden een schuifpui openge broken aan de achterzijde van de woning en inmiddels al een bankboekje en een hoeveelheid geld buitgemaakt. Op dat mo ment werden ze echter betrapt door de bewoners, die wakker waren geworden van het ge stommel. Zonder buit sloegen de inbrekers op de vlucht, maar de politie kon het duo dicht bij de woning aanhouden. De Ha genaars zijn ingesloten. De poli tie vermoedt dat ze meer inbra ken hebben gepleegd in de om geving.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 18