Van T-Fordjes naar leasebedrijf 'IET f'iïj 1 npnirjj 'TGV kan over een nieuw spoor bij Leiden rijden' Leiden Regio .v <vv" i Tulp 400 moet toerist naar Nederland lokken ■VRIJDAG 21 JANUARI 1994m Motorhuis viert 75-jarig bestaan Aardappelhandelaren wa ren het en bepaald geen autofanaten die in juni 1919 in Leiden Het Motor buis oprichtten. De vier ge broeders Boon die aan de Oude Vest 33 met een be scheiden bedrijfje begon nen, hadden een vooruit ziende blik toen ze zagen dat er wat te verdienen viel met auto's en motoren. Ze legden het fundament voor een van de grootste Leidse bedrijven. Het Motorhuis dat in juni zijn 75-jarig be staan viert telt nu een klei ne 500 werknemers en strekt zich uit van de IJmond tot Leidschendam. Nog altijd is de familie Boon bij de onderneming betrokken. De huidige di recteur Jan Boon vertegen woordigt de derde genera- „Het waren commerciële lie den. Ze zagen dat er met auto's en motoren wat viel te verdie nen. Ze kochten en ze verkoch ten en daar paste dit ook in", zo typeert directeur B. van Zwieten - die samen met Jan Boon de scepter zwaait bij de Motor huis-holding - de oprichters van het bedrijf. Een technische knobbel kon de broers niet worden aangew reven. Slechts een van hen, J.G. Boon, bezat een motorrijwiel. Een Harley Davidson. Daarmee bezocht hij klanten en leveran ciers. Misschien zagen de broers daardoor de mogelijkhe den van het motortransport dat zich in het Nederland van 1919 nog helemaal moest ontwikke len. Hoe dan ook, ze waagden (NMI de stap en begonnen met Het Motorhuis aan de Oude Vest. ma! Drie generaties 60: Directeur Van Zwieten heeft 5/ meer dan de helft van de 75 f Motorhuisjaren zelf meege- w5i maakt. Hij stapte als ze1 achter gebeeldhouwde gevelste nen. Noodgedwongen, de ge meente onteigende het gebied langs de singel voor nieuw bouw, volgde de verhuizing naar de Vondellaan. Daar ver rees een nieuwe hoofdvestiging op een toen gigantisch lijkend terrein van een hectare groot. De vestiging aan de Hoge Rijndijk die er in 1931 bijkwam is nog steeds in gebruik. Kort na de opening ervan sloeg de crisis in alle hevigheid toe. Om toch een indruk van activiteit te wek ken kregen medewerkers de op dracht de aanwezige auto's veelvuldig in- en uit te rijden. Tijdens de oorlog, er werkten toen 50 mensen bij het Motor huis, werd het bedrijf draaiende gehouden met de bouw van houtgasinstallaties voor auto's, een persgasstation en de pro- duktie van wonderkacheltjes. Verbreden Na de oorlog, de tweede gene ratie Boon maakte haar entree in de onderneming, begon een nieuwe periode van groei. Spanningen met de toenmalige Amsterdamse Ford-fabriek leid den er toe dat het Motorhuis in 1957 het Ford-dealerschap ver wisselde voor concurrent Gene ral Motors, Opel en Chevrolet. In dezelfde periode verbreedde het bedrijf zijn basis. Aan de Rijnsburgersingel werd onder de naam Impex Remko een handel in auto-onderdelen be gonnen. Een 'logische' stap want de familie Boon had al eerder laten blijken over de ga ragemuur naar de hele branche te kijken. Een van de broers Boon, Gerard, was oprichter en tevens de eerste voorzitter van de Bovag. Het idee niet alleen van de nieuw-verkoop van het eigen merk afhankelijk te zijn, leidde ook tot het afsplitsen van het schadebedrijf, de Autoschade huizen. „De gedachte daarach ter is natuurlijk dat we op die manier ook andere merken ter reparatie krijgen." Het Motor huis kon bovendien nieuwe vestigingen openen in Leids chendam /Voorschoten en in Katwijk toen Opel te kennen gaf 'witte plekken' in de kaart te willen opvullen. Later volgde overname van een bestaand be- DeJugendstil-gevel v tigd. jarige magazijnbediende bin nen bij het Motorhuis, werkt er nu 45 jaar en maakte drie gene raties Boon mee. Hij heeft wat hij zelf noemt 'Motorhuis- bloed'. Samen met Jan Boon schetst hij de historie van het Moforhtiis, dat weinig traditie kent waar het gaat om ge schiedschrijving. „Toen we het jubileum gingen voorbereiden, merkten we dat we wel veel fo to's uit de begintijd hadden, maar dat het daarna snel op hield." Het Motorhuisarchief bevat wel het originele dealercontract dat in 1922 werd gesloten met n het garagebedrijf aan de Rijnsburgersingel-hoek Stationsweg. Nu is daar koffieshop e de Ford Motor Company of Bel gium en vergeelde foto's van T- Fords. Maar het ontbreekt aan het zeker zo tot de verbeelding sprekende plaatwerk van pas- telkleurige Amerikaanse slag schepen die in de jaren vijftig en zestig de showrooms moeten hebben bevolkt. Al een jaar na de oprichting verhuisde de garage van de Ou de Vest naar de hoek Stations- weg-Rijnsburgersingel. Achter de speciaal voor het garagebe drijf van de gebroeders Boon ontworpen Jugendstil-gevel gaat opvallend genoeg nu kof fieshop en restaurant De Bruine Boon schuil. Wie de horeca-ge- legenheid binnenstapt kan zich nauwelijks voorstellen dat in de jaren vijftig achter de etalage ruiten Fordson tractoren waren uitgestald. „Die konden precies door de deuren", herinnert Van Zwieten zich. Voorzichtig Het bedrijf verhuurde er begin jaren twintig ook stallingsruim te ten behoeve van handelsrei zigers. Zo belandde er ook een vertegenwoordiger van Ford die best zaken wilde doen met de gebroeders Boon. De Ameri kaan meende dat er in Leiden - met 70.000 inwoners - jaarlijks best 200 T-Fords konden wor den verkocht. Motorhuis-direc teur J. Boon vond dat te hoog gegrepen. Na lang onderhande len werden Ford en het Motor huis het eens over 36 stuks. Op 2 oktober 1922 werd het eerste exemplaar afgeleverd. De voor zichtigheid van de broers Boon bleek niet terecht. In 1923 wer den 144 Fordjes verkocht en in 1926 al 212. Het pand aan de Stationsweg was al snel te klein. Een nieuwe vestiging verrees aan de Mors singel waar het Motorhuis tot 1974 nering zou blijven doen Rally Monte Carlo - Noordwijk is zondag 13 februari opnieuw een van de startplaatsen van de International Monte Carlo Challenge. j een rally waaraan zo n 160 klassieke auto's meedoen. De rit is een 'I kopie van de rally, die in de jaren '50 en '60 werd verreden. Vooraf- j gaand aan de start heeft zaterdag 12 februari bij Hotel Oranje een keuring van de 50 auto's plaats. Deze keuring, van 14-16 uur, is toe- gankelijk voor het publiek. De klassieke auto's maken zondagoch- j tend vanaf negen uur een rondrit door het dorp. De start is een uur later aan de Koningin Wilhelminaboulevard. ,'j Veel mannen in het pak, Haar lemse Bloemenmeisjes, een ontspannen staatssecretaris, een geslaagde promotiefilm en een map vol tulp-activiteiten. Ziedaar alles wat nodig is voor een geslaagd middagje Holland promotie. Tulp-activiteiten?! Ja zeker, tulp-activiteiten. Een jaar lang staat bloemend en toeris tisch Nederland in het teken van de 400 jaar oude tulp. Min of meer noodgedwongen - en dit laatste letterlijk - be keerde het Nederlands Bureau voor Toerisme (NBT) zich vorig jaar in zijn 'product-promotie' tot de tulp. Weliswaar was in april vorig jaar de dramatische terugval van het toerisme met twaalf procent nog niet hele maal te voorzien, maar de voor tekenen waren ongunstig. Eco nomische recessie en het slech te weer eisten in '93 hun tol. Miljoenen zeer welkome dol lars. franken, marken en pon den bleven waar ze waren. Nieuwerwetse methodes om de toerist naar Nederland te lok ken, werkten onvoldoende. En op dat moment nam het NBT de grote stap: terug naar de bloem, het eeuwenoude imago, waar Nederland groot mee is geworden. Directeur Paul van Gessel schoot, om in bloemenstijl te blijven, met zijn plan midden in de roos. De keuze voor een pas send herdenkingsfeest voor de 400 jaar geleden geïntroduceer de tulp sloeg aan. Niet allefen in het buitenland, maar ook in de Nederlandse moerasdelta. Na wat overredingskracht schaarde iedereen zich vierkant achter het project Tulp 400: een festijn rond de introductie van de tulp in Nederland zo'n 400 jaar gele den. Musea, horeca, de hloe- menbranche, de bollenkwekers, hotels, VW's, het bedrijfsleven en vele andere instellingen en organisaties kwamen met plan nen, ideeën en voorstellen over de brug. Tulp 400 is een gigan tisch festijn, dat als een bubbe lende frisdrank het hele jaar I door zijn prikkels geeft. Een scala van vrolijke activi teiten moet de toerist lokken, de verkoop van bloemen stimule- ,J ren en Nederland vermaken, .j Het programma is buitenge- woon indrukwekkend. Middels de Flower Parade Holland, een speciaal gemaakte promotie- 1 film, wordt de buitenlander ge- 1 wezen op de kleur- en geurrijke productie van Nederland Bloe- menland. Daarnaast krijgen Ita- lianen bloemzaadjes, Madrile- nen en Parijzcnaars tulpen, Amerikanen en Scandinaviërs bijzondere bloemenacties via hun supermarkten. Mogen buitenlanders al enige I tijd kennis nemen van de Hol- j landse bloemen- en bollen- waarde, voor de Nederlanders is het tulpenprogramma pas giste ren officieel van start gegaan. Staatssecretaris Piet Dankert van buitenlandse zaken zag in de Cinema bioscoop in Den Haag een Turkse buikdanseres de nieuwe promotiefilm Flower Parade Holland in wiegen en 1 sprak daar zijn politieke zegen over uit. De film zal vanaf febru ari onder meer vertoond wor den in elke intercontinentale vlucht van de KLM. De officiële introductie van de film betekent tevens de start van een zeer omvangrijk cultu- reel en toeristisch programma rond de tulp met vooral veel 1 evenementen in de Randstad. Het Frans Halsmuseum in Haarlem heeft bijvoorbeeld een Tulpomania-expositie ingericht. Kunstenaars leveren hier een ei- gen inbreng, in de binnentuin zullen oude tulpensoorten bloeien en de gelegenheid wordt benut om eindelijk een vaste aanlegsteiger in de Gast huissingel te creëren. Leiden onderscheidt zich onder meer met een expositie over unieke tulpenboeken uit de 17e, 18c en 19e eeuw in de universiteitsbi bliotheek en een botanische tul penshow in de hortus botani cus. Wie meer wil weten over j het omvangrijke programma kan bij de WV terecht. De huidige directeuren van de Motorhuis-holding. Links B. van Zwieten en rechts Jan Boon. foto jan holvast drijf ook de IJmond. Een lease bedrijf, tankstations en de over name van Suzuki-dealer Auto Meer completeerden de activi teiten. Die ontwikkeling in de breedte zorgde er voor dat het Motorhuis de klappen die de automarkt het afgelopen jaar redelijk kon opvangen. Omzetcijfers geven beide di recteuren niet. wel meldden ze dat in 1993 3.000 nieuwe auto's zijn verkocht. Concrete plannen voor nieuwe uitbreidingen zijn er niet. „Maar we sluiten niets uit. Het enige criterium is dat het met auto's te maken moet hebben. Dat is altijd de rode draad geweest. Wat dat betreft geldt voor ons toch het spreek woord: schoenmaker blijf bij je leest." T-Fords voor de gebeeldhouwde gevel van het garagebedrijf aan de Morssingel. foto De Tweede Kamer kan alleen een goe de beslissing over de flitstrein (TGV) nemen als de Rekenkamer vooraf alle kansrijke varianten doorrekent. Varian ten met nieuw spoor, maar ook varian ten op of langs de bestaande spoorlijn bij Leiden. Dat stelt het Landelijke Platform Ho gesnelheidstrein Nederland, een bun deling van actiegroepen die tegen de nieuwe lijn zijn. In een nieuw 'tussen rapport' meldt het platform dat de TGV prima over vernieuwd spoor bij Leiden kan razen. Het verbaast zich over re kensommen van het rijk die het tegen deel lijken te beweren en steeds duur der uitpakken. „Zei het ministerie van verkeer en waterstaat twee jaar geleden nog dat nieuw tracé drie miljard gulden zou kosten, nu wordt gesproken over zes miljard of meer", meldt de Koudekerk- se woordvoerder A. Dorrestein van het platform. „Als nuchtere leek zegje dan: 'zo'n verdubbeling van de kosten is wel erg veel'." Door de Rekenkamer vooraf in te schakelen hoopt hij de zekerheid te krijgen dat de overschrijdingen niet tot het oneindige doorgaan: „Want het heeft weinig zin om, net als bij de Oos- terschelde, pas te gaan rekenen als het al veel te duur is geworden. Feit is ook dat vergelijkbare projecten in Frankrijk en Duitsland uiteindelijk stukken duurder zijn geworden." Ook hoopt hij dat het onafhankelijke instituut korte metten maakt met re kensommetjes die alleen bedoeld zou den zijn om de nieuwe lijn in een goed daglicht te stellen: „Nu is de variant op het verbeterde spoor amper doorgere kend. En een spoorlijn naast het oude spoor is volgens een uitgelekte HSL- nota duurder dan de variant door het Groene Hart. Dat lijkt niet erg logisch, tenzij je je bedenkt dat er nu eenmaal sprake is van bepaalde belangen. Zo maken de NS er geen geheim van dat ze graag een nieuwe lijn willen." Het liefst zet het platform de Reken kamer aan het werk zodra het kabinet zijn voorkeur bekend maakt, waar schijnlijk dit voorjaar al. Als dat niet lukt, dan moet de instantie in elk geval de rekensommetjes klaar hebben voor dat de Tweede Kamer de defintieve be slissing neemt. Op het ministerie van verkeer en wa terstaat hoort men op van de suggestie. „Laat het platform de suggestie maar naar voren brengen tijdens de in spraak. Dan zullen wij er verder naar kijken", suggereert een woordvoerder. De inspraak start na de kabinetsbe slissing, maar het platform komt nu al met de tussenrapportage om geïnte resseerden op de hoogte te houden van de laatste ontwikkelingen. Er is ook een wat kortere brochure in de maak die het platform wil verspreiden tijdens verkiezingsavonden in de streek. Daar naast zijn de actievoerders bezig met een nieuw rondje langs verkeersspecia- listen in de Tweede Kamer. Je rijbewijs halen in de wetenschap dat je nooit auto zult rijden. Dat is vooralsnog het lot van Yvonne Westhoek, een lichamelijk gehandicapte vrouw en moeder van twee kinderen die het slachtoffer is van een fraai staaltje bureaucratie. In haar nieuwe aangepaste woning aan het Professorenpad in de gelijknamige wijk woont Westhoek sinds enkele maanden naar grote tevredenheid. „Natuurlijk, in Nederland is alles prima geregeld voor lichamelijk gehandicapten, als je het vergelijkt met de landen om ons heen. En de woning die we nu hebben is een paradijsje in vergelijking met waar we vandaan zijn gekomen. Eigenlijk hebben we dus niets te klagen. Maar dat dezelfde instantie, die mij voor 15.000 gulden rijlessen laat nemen, nu beslist, dat ik geen aangepaste auto krijg en dus nooit kan autorijden, wil er bij mij niet in" aldus Westhoek. Ze heeft deze vreemde zaak al aangemeld bij het tv-programma Ook Dat Nog. Wat is het geval. In 1989 vroeg Westhoek rijlessen aan bij de bedrijfsvereniging. Als de Gemeenschappelijk Medische Dienst (GMD) dat zou goedkeuren, zou Westhoek een weg inslaan naar minder afhankelijkheid en niet meer alleen aangewezen zijn op taxivervoer en familie. Een groot voordeel derhalve. De geboorte van een tweede kind zette de rijplannen echter een tijdje in de ijskast en de ontdekking dat beide kinderen dezelfde spierziekte als hun moeder hebben, deed niemand meer aan een auto denken. „Maar door het vele op en neer reizen naar het ziekenhuis kwam het idee van een auto weer naar boven. Met een wagen zou ik er eens wat vaker uit kunnen met de kinderen. Dat geeft ons gezin meer vrijheid en wordt er niet zo'n grote druk op mijn partner gelegd. Hij moet nu nog werkelijk overal voor opdraaien en ook zijn baan daardoor is kwijtgeraakt", zegt Westhoek. De aanvraag werd gehonoreerd. Westhoek kwam vorig jaar door de proefkeuring en deed in augustus vijf proeflessen in een aangepaste auto. Alles leek op rolletjes te gaan, maar een wetswijziging gooit roet in het eten. Op 1 april treedt namelijk de nieuwe wet voorzieningen gehandicapten in werking. Dat betekent onder meer dat gehandicapten voortaan op de gemeente zijn aangewezen, met alle gevolgen van dien. Westhoek wilde dus vóór die datum alles in kannen en kruiken hebben. Het felbegeerde rijbewijs én een eigen aangepaste auto. Ze had genoeg persoonlijke argumenten om beide gefinancierd te krijgen. Sterker nog, ze kende gehandicapten die met minder goede argumenten toch in een aangepast autootje over de Nederlandse wegen tuffen. Tot haar grote schrik en verbazing kwam deze maand echter het bericht dat haar aanvraag voor een aangepaste auto was afgewezen. „Waarom Yvonne Westhoek en haar twee kinderen. De Leidse blijft hopen op een autootje. mag in ik dan godsnaam wel mijn rijbewijs halen. In een gewone auto mag ik echt niet. Dus is dat weggooid geld", aldus Westhoek. Na veel vijven en zessen kreeg ze de reden van de afwijzing te horen. Zo'n speciale auto kan pas besteld worden als het rijbewijs er daadwerkelijk is. Dat zal pas na 1 april zijn en dan is de gemeente verantwoordelijk gehandicaptenvoorzieningen. Dus: geen auto voor Westhoek. Wel kwam de GMD deze week met een alternatief. Als Westhoeks partner nu zijn rijbewijs zou halen, dan kon hij een bus krijgen waarmee hij het gezin kan rondrijden. Op het eerste gezicht een loffelijk aanbod. „Maar dat is nu net niet de bedoeling en dat begrijpen ze maar niet. Op die manier blijf ik van anderen afhankelijk." Wie weet heeft ze meer succes bij de gemeente ondanks dat ze daar zelf een hard hoofd in foto ben den bruyn heeft: „Enfin, mijn hoop moet dan nu maar op de gemeente worden gevestigd, maar als ik de vakliteratuur mag geloven gaan gehandicapten er zeker niet op vooruit", maar Westhoek gaat het blijven proberen, ook in Leiden.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 17