Kerk in verzet tegen uitbuiting Kerk Samenleving Wereldraad: hulde voor anti-racismeprogramma Omkering bewijslast in dialoog over ambten VRIJDAG 21 JANUAR11994 BUITENLAND KORT De Klerk De Rooms-Katholieke Kerk in Zuid-Afrika heeft scherpe kritiek geuit op president De Klerk. Hij is volgens aartsbis schop Wilfried Napier, voor zitter van de bisschoppen conferentie, direct verant woordelijk voor de 'meest verontrustende' daad van ge weld in 1993. Het gaat om de aanval van het Zuidafrikaan- se leger op een huis in Umta- ta, waarbij vijf ongewapende jongeren werden doodge schoten. Erger dan de aanval op zich was dat De Klerk hiervoor toestemming had gegeven, ongeveer op het zelfde moment dat hem de Nobelprijs voor de vrede werd toegekend. Zolang zul ke executies nog in opdracht van de staat worden uitge voerd, wekt het geen verba zing dat terreur, moord, overvallen en diefstal op schrikbarende wijze toene men, zei Napier bij de ope ning van de jaarvergadering van de Zuidafrikaanse bis schoppenconferentie. De bisschoppen zijn tot zaterdag in Pretoria bijeen. Albanië Voor het eerst is een kerk uit Albanië lid van de Wereld raad van Kerken geworden. Het centraal comité aan vaardde gisteren de Ortho doxe Kerk van Albanië als lid. Aartsbisschop Anastasios van Albanië zei dat zijn kerk al voor de Tweede Wereldoor log meedeed in de oecume nische beweging. Als het gru welijke communistische regi me er niet was gekomen, zou de kerk in 1948 zeker tot de kerken hebben behoord die de Wereldraad hebben opge richt, aldus Anastasios. De kerk omvat naar schatting een kwart van de drie mil joen Albanezen. Van de 330 parochies van voor de ver volging functioneert onge veer de helft weer normaal. De kerk heeft 56 priesters en diakens. Op het seminarie, dat twee jaar geleden werd opgericht, zitten 80 studen ten. V rouwonv riendelijk De woordvoerder van de Duitse legerbisschop, aarts bisschop Johannes Dyba, be treurt het dat er vrouwon vriendelijke citaten zijn op genomen in de kalender voor katholieke soldalen. Het was niet de bedoeling vrouwen te kwetsen, zei Heinz-Gerhard lustenhoven gisteren. In de kalender, die door het bu reau van de legerbisschop wordt uitgegeven, staan tus sen gebeden en poëtische teksten uitspraken als 'de meisjes in de wereld zijn val ser dan geld" en 'vrouwen zijn als tomaten: slechts zo lang ze groen zijn, kunnen ze nog rood worden'. SACC De Zuidafrikaanse Raad van Kerken (SACC) moet na de verkiezingen meer afstand van de regering nemen, ook als dit een zwarte is. Dit zei de secretaris-generaal van de Wereldraad van Kerken, dr. Kon rad Raiser, in Johannes burg tijdens een persconfe rentie voorafgaand aan de vergadering van het Centraal Comité. De Zuidafrikaanse Raad van Kerken was in de strijd tegen de apartheid de stem van het volk. Na de ver kiezingen doet er zich auto matisch een verwijdering tussen de bevolking en de re gering voor, zo zei Raiser. Hij verwachtte van de Zuidafri kaanse kerken dat zij dan een kritische houding tegen de regering aannemen. De SACC heeft vooral de Inka- tha-beweging van Buthelezi bekritiseerd een te eenzijdig standpunt te hebben ingeno men in de Zuidafrikaanse politiek. 1 VRIJD4 De Afrikaanse kerken moeten zich verzetten tegen verde re uitbuiting van hun continent. Daartoe heeft de secre taris-generaal van de Wereldraad van Kerken, dr. Konrad Raiser, opgeroepen. Hij sprak gisteren in Johannesburg bij de opening van de vergadering van het centraal comi té van de Wereldraad van Kerken. ra (waar acht van de tien armste landen van de wereld zijn gele gen) zullen er ruim 4 miljard gulden op achteruit gaan. Raiser oefende kritiek op het Internationaal Monetair Fonds en de Wereldbank, die naar zijn mening de absolute armoede van de meerderheid van de Afri kaanse bevolking slechts heb ben verergerd. Er is in dit op zicht alleen hoop voor Afrika als de ontwikkelingslanden meer in Afrika behoort tot de verliezers van het GATT-akkoord over de vrijmaking van de wereldhan del, meende Raiser. De geïn dustrialiseerde landen worden er tot het jaar 2002 250 miljard gulden beier van. Alle ontwikke lingslanden kunnen gezamen lijk op een winst van 125 mil jard gulden rekenen, maar de landen ten zuiden van de Saha- JOHANNESBURG. De Zuidafrikaanse kerken heb ben gisteren de Wereldraad van Kerken geprezen voor het Pro gramma ter bestrijding van het racisme (PCR). Tijdens een feestelijke kerkdienst in Johan nesburg zei de methodistenbis schop M. Stanley Mogoba, die zelf vier jaar op Robbeneiland gevangen heeft gezeten: „Zon der het PCR zou Zuid-Afrika nog lang niet zo ver zijn ge- Volgende week viert de We reldraad het 25-jarig bestaan van het programma, waarvan de Nederlander Boudewijn Sjol- lema de eerste directeur was. Aan het eind van de jaren zestig wees de Wereldraad de apart heid als het grootste kwaad in de wereld aan. Het bestaan van het PCR was voor veel slachtof- Het gesprek over de erkenning van de kerkelijke ambten wordt verlamd door de asymmetrie in de dialoog: de kerken die een bisschoppelijke structuur ken nen, leggen ogenschijnlijk hun wil op aan kerken waar de syno de het hoogste besluitvormende orgaan is. Zij weigeren de gel digheid van de ambten in de sy nodale kerken te erkennen. De rooms-katholieke theo loog prof. dr. A.W.J. Houtepen pleitte gisteren in zijn oratie als hoogleraar oecumenica aan de theologische faculteit van de Rijksuniversiteit te Utrecht voor een 'omkering van de be wijslast'. Niet de vraag of de ambten kunnen worden erkend moet voorop staan, maar de vraag of het in overeenstem ming met de christelijke traditie BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERV. KERK Beroepen: te Diepenheinr B. Prakke te Oosterhesselen, te We- zep. deelgemeente Pauluskerk: H.W.J. Faassen te Serooskerke (Walcheren). Benoemd: alsgeestelijk'verzorger van de St. Maartenskliniek te Nijmegen: mevr. K.M. Heijniste Rheden (Reformatorische Kerkge meenschap, parttime), die deze benoeming heeft aangenomen. Bedankt: voor Huizen: J. Veldhuij- zen te Putten; voor Schoonre- woerd H. Westerhout te Zeist. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepbaarstelling: mevr. H B E van Galen, Wilhelminastraat 92-3, 1054 JL Amsterdam, tel: 020- 6835795, G.K. Verheule, Tobias Asserlaan 353, 1111 KA Diemen, tel: 020-6903085. GEREF. GEMEENTEN Bedankt: voor Lethbridge (Cana da) en voor Rilland Bath: L. Blok te Nunspeet; voor Meeuwen: Chr. van der Poel te Yerseke. REM.BROEDERSCHAP Beroepen: te Haarlem (part-time): drs. A.A. in 't Veld, oud-voorzitter van de broederschap, wonende te Haarlem, die dit beroep heeft aan genomen; te Haarlem (part-time): mevr. drs. C.C.S. de Croo de Jongh, wonende te Leiden, die dit beroep heeft aangenomen. deze organisaties te zeggèn krij gen, aldus de secretaris-gene raal. Ook het democratiseringspro ces in Afrika stagneert, consta teerde Raiser. Weliswaar is er in enkele landen een einde aan de dictatuur gekomen, is Namibië onafhankelijk geworden en loopt de apartheid op haar laatste benen, maar er is ook sprake van een duidelijke terug val en van groeiende etnische spanningen. In talrijke Afrikaanse landen zijn de pogingen mislukt om door het houden van verkiezin gen de democratie in te voeren. De secretaris-generaal is daar niet verwonderd over. Demo cratisering moet samengaan met meer sociale e sche gerechtigheid. De Afrikaanse Raad van Ker ken heeft enkele initiatieven op theologisch, ethisch en sociaal- politiek gebied genomen die moeten leiden tot een hoopvol perspectief voor Afrika. Veel kerken in Afrika hebben positief gereageerd op deze 'theologie van de reconstructie'. Ook de voorzitter van het centraal comité, aartsbisschop Aram Keshishian uit Beiroet, uitte kritiek op de huidige we reldeconomie. De gevolgen daarvan zijn verwoesting van het milieu, sociaal onrecht en consumptiedwang. Na de in eenstorting van het communis me is het kapitalisme voor velen een bevrijding geweest. De vraag is echter of het vrije- marktsysteem werkelijk de op lossing is voor de grote proble men in de wereld. Keshishian riep de christenen op tot een verantwoorde levensstijl. De Armeens-apostolische aartsbisschop pleitte voor een theologie waarin God in het middelpunt staat. In de eucha ristie (avondmaal) openbaart zich God, zo zei hij. Deze op merkingen werden weerspro ken door de gereformeerde af gevaardigde drs. Aukje Westra. „Niet in de eucharistie open baart God zich, maar in de ont moeting van mensen. God zal ons alleen vinden en wij zullen God alleen vinden, als we ande ren in de ogen kijken en als we andere mensen dienen." fers een teken van hoop, zei Mogoba. De giften uit het speciale fonds van het PCR aan bevrij dingsbewegingen in het toen malige Rhodesië en in Zuid- Afrika riepen bij kerken in het Westen, ook in Nederland, veel weerstand op. „Degenen in Zuid-Afrika die u als een mon ster hebben gezien, zullen spoe dig ontdekken dat u voor ons fantastische broeders en zusters bent", zei de voorzitter van de Zuidafrikaanse Raad van Ker ken, bisschop K.E.M. Mgojo, tot de leden van het centraal comi té van de Wereldraad. Dr. C.F. Beyers Naudé, één van de apartheidsbestrijders van het eerste uur, sprak tijdens de dienst een woord van veroot moediging uit namens het ge hele volk van Zuid-Afrika. Hij deed dat in zijn moedertaal, het Afrikaans, 'en dat doe ik graag'. is eikaars ambten niet te erken- Niet alleen het theologisch onderzoek, maar ook de ge schiedenis van de kerkelijke praktijk levert volgens Houte pen voldoende argumenten om uit te gaan van eeen 'geldige' bediening van de sacramenten in bijvoorbeeld de protestantse kerken. Houtepen (53) blijft directeur van het Interuniversitair Insti tuut voor Missiologie en Oecu menica in Utrecht, waaraan hij sinds 1979 is verbonden. Daar voor werkte hij tien jaar bij het pastoraal centrum van het bis dom Breda. Houtepen, die lid is van de commissie voor geloof en kerkorde van de Wereldraad van Kerken, promoveerde in 1973 op een proefschrift over de onfeilbaarheid van de paus. Bijdragen aan dialoog en verzoening in Latijns- Amerika Ana Langerak: „Belan gen van vrouwen moeten terug te vin den zijn in alle activi teiten van de Wereld raad van Kerken." FOTO ANP GENEVE EPD» Zelfs in het bonte gezelschap van culturen, nationaliteiten en geloofsrichtingen bij de Wereldraad van Kerken is de nieuwe directeur van de afde ling zending, educatie en ge zondheidszorg een unicum: ze verenigt drie mentaliteiten in één persoon. Ana Langerak werd 49 jaar geleden in Neder land geboren, emigreerde als 12-jarige met haar ouders naar de Verenigde Staten en woon de vanaf 1968 met enkele on derbrekingen in Costa Rica. Van de Nederlanders erfde ze haar onafhankelijkheid, van de Amerikanen haar pragmatis me en van de Latijnsamerika nen haar solidariteit met de Voor de pedagoge en theo loge betekende de nieuwe baan in Genève 'thuis komen'. Van 1982 tot 1985 werkte ze ook al voor de zendingsafdeling van de Wereldraad van Ker ken. Bij haar terugkeer trof ze tot haar verrassing ook twee van haar toenmalige collega's aan in leidinggevende functies. Zelf is ze sinds dr. W.A. Visser 't Hooft aftrad als eerste secretaris-gene raal, de hoogste Nederlandse bij de Wereldraad. In Costa Rica en ook in Nicaragua werkte de lutherse Langerak als docente en predikante. Bij de Latijnsamerikaanse Raad van Kerken be kleedde ze functies op het terrein van vrouwen en vluchtelingenproblematiek, volwas seneneducatie en de opleiding van leidingge venden. Ze had voorzitter van de Raad van Ker ken in Latijns-Amerika kunnen worden, ware het niet dat ze meent dat zo'n hoge post door iemand uit het land zelf moet worden bekleed. Ze gaf graag gehoor aan het iV* verzoek bij de 'zeer geliefde' f MWereldraad in Genève te ko- men werken. Haar beeld van oecumene is gevormd door de oecumenische bloeitijd in de jaren zeventig en tachtig. Vooral de praktische solidari teit van de Wereldraad met de mensen in Latijns-Amerika was voor haar belangrijk. Nu wil ze vanuit Genève bijdragen aan de opbouw van een bur germaatschappij en aan dia loog en verzoening in Latijns- Amerika. Ze is de eerste directeur van de nieuwe afdeling van de We reldraad. In die functie moet ze uiteenlopende zaken als ge zondheid, zending en educatie met elkaar in verband bren gen. Tot haar taken behoren de voorbereiding van de vol gende wereldzendingsconferentie en een studie naar de verhouding tussen cultuur en geloof. Dat thema ligt erg gevoelig in de raad, waarin 323 kerken met uiteenlopende theologieën en culturele tradities vertegenwoordigd zijn. Een belangrijk terrein is bovendien .de hulp aan Oosteuropese lidkerken. Die kerken worden va^k overvraagd door de eisen die aan ze wor den gesteld op het gebied van christelijke vor ming en nieuwe mogelijkheden tot evangelisa tie. Langerak wil zich ook voor de belangen van vrouwen inzetten. Ze meent dat die belangen terug te vinden moeten zijn in alle activiteiten van de Wereldraad en niet in afzonderlijke pro gramma's moeten worden ondergebracht. Op dat gebied is er in Genève nog zeer veel werk te HET WEER Anti-wintersfeer Motc Heel geleidelijk begon er gisteren zachtere en vochtige lucht over Ne derland uit te stromen, maar het warmtefront toonde niet veel acti viteit. Het Azoren-hogedrukgebied behield een stevige uitloper naar West-Europa en dat onderdrukte de neerslagvorming. Een over de Britse Eilanden naderend koufront ondérgaat hetzelfde lot. De neer slagband trekt komende nacht van noord naar zuid over het land, maar verpietert daarbij. Op de lange ter mijn echter komen robuustere sto ringen langszij; de eerste op zon dag. Wind en regen geven dan aan houdend een anti-wintersfeer, waarbij de temperatuur 's nachts boven nul blijft terwijl ook de mid dagtemperatuur op een vrij hoog peil zit: tussen 5 en 9 graden. Wie de vijfdaagse verwachting da gelijks kritisch volgt, zal het wel zijn opgevallen dat daarin van dag tot dag soms grote veranderingen optreden. Het ECWMF (Europees centrum voor middellange termijn- verwachtingen) vervaardigt twee maal daags een voorspelmodel tot wel 10 dagen vooruit. Atmosferi sche gegevens van een wereldom vattend netwerk van meetpunten worden na miljarden berekeningen door de Cray-supercomputer omge zet in een werkmodel voor de Eu ropese weerdiensten. De meteoro loog krijgt een aantal grafische kaarten (progs) voorgeschoteld, die hij dan moet zien te vertalen in weertermen zoals wind, tempera tuur, bedekkingsgraad en neerslag het rijtje cijfers dat u bij sommige, weerberichten aantreft. In de praktijk wordt de verwachtinj slechts tot vijf dagen vooruit gepre' senteerd; verder in de toekomst blijkt het model niet goed genoeg te werken. De prognose voor 24 uur vooruit is voor zeker 85 procer betrouwbaar, maar dit percentage is bij vijf dagen teruggelopen tot circa 55 procent. Met alle modern hulpmiddellen die de wetenschap ten dienste staan, lijkt het niet mo gelijk een goede lange termijnver wachting te maken, bijvoorbeeld voor een week of meer vooruit. De atmosfeer is een chaotisch sys teem, waarin kleine veranderingen vandaag kunnen leiden tot et weersomslagover een week. Juist de kleine verstoringen kunnen doa de mazen van het net glippen. In het computermodel wordt de at mosfeer nauwkeurig nagebootst, maar een kleine afwijking in de be gintoestand kan leiden tot een fc tengroei in het model van een pc dagen later. Doorgaans geeft de 'vijfdaagse' toch wel een aardige trend aan van het te verwachten weer, al is het is raadzaam een ri me marge te gebruiken bij de aa gegeven waarde, vooral op de vie de en vijfde dag. Aarda ren h autofc 1919 i huis c broed Oude scheii nen, ziend dat ei met c legde een v bedri dat ir staan ne strek Ilmo Nog Boor betrc recte HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met zaterdag. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Veranderlijk bewolkt en Schotland af en toe regen of buien, soms met hagel. In Engeland wat meer zon en kleinere neerslagkan sen. Maxima ongeveer 8 België en Luxemburg: Wolkenvelden, ook enkele opklaringen en plaatselijk wat regen of motregen. Middagtemperatuur van 8 graden aan zee tot onge veer plus 3 in de Arden- Wolkenvelden, i westen plaatselijk wat re gen of motregen. Elders vrijwel droog. Middagtem peratuur oplopend naar ongeveer 8 gra den, in het oosten wat lager. Droog en overwegend zonnig. Middag- temperaturen aan zee vandaag rond 11 graden, morgen enkele graden hoger, 's Nachts landinwaarts plaatselijk lichte Half tot zwaar bewolkt en enkele geleidelijk iets afnemende wind. Ma: mumtemperatuur ongeveer 17 graden. Spanje: Flinke zonnfge perioden en droog, ai de Golf van Biskaje plaatselijk wat regen. Middagtempera tuur aan de Costa's rond 13 graden. Canarische Eilanden: Aan de noordzijde van de eilanden half tot zwaar bewolkt en enkele buien. Aan de zuidstranden nu en dan zon en waar schijnlijk droog. De koude noordenwind ZATERDAG 22 JANUARI 1994 Zon-1 Zon op 08.33 Zon onder 17.05 Maan op 12.33 Maan onder04.00 Waterstanden Katwijk Hoogwater 10.48 23.27 Laagwater 05.45 18.37 Weerrapporten 20 januari 19 uur: enkele bui. I veer 14 graden. Zuid-Frankrijk: In het westen enkele wolkenvelden, el ders overwegend zonnig. Droog. In het Rhönedal staat vandaag nog een stevige mistral. Maxima ongeveer 8 graden, vandaag in de noordelijke streken nog lagere temperaturen. In de Franse Alpen en Pyreneeën loopt de temperatuur op 2000 meter op tot dicht bij het vries- Langzaam naar het zuidoosten wegtrek kende wind, régen en onweer, gevolgd door zonnige perioden. Maxima van 5 graden in de Po-vlakte, 13 bij Rome en circa 16 op Sicilië. In de Alpen en Dolo mieten overwegend zonnig en rustig weer, maar vandaag op de toppen nog veel wind. Temperatuur op 2000 meter oplopend tot rond het vriespunt. Griekenland en Kreta: Half tot zwaar bewolkt en van tijd tot tijd regen of buien. Morgen steekt op de Egeïsche Zee een stevige noordenwind op. Kouder met morgen maxima aan zee rond 14 graden, in het noordoosten rond 9 graden. Kreta: Wolkenvelden, ook af en toe wat zon-en plaatselijk regen. Mid- dagtemperatuur dalend naar 14 graden. Turkije en Cyprus: Aan de Turkse westkust half tot zwaar bewolkt en vooral vandaag plaatselijk re gen. Aan de zuidkust en op Cyprus af en plaatsen droog. Middagtemperatuur van 10 gra de Dardanellen tot 20 op Cyprus, gen iets lager. Duitsland: wolkenvelden e jen of motregen. In het midden en zuiden droog en perioden met zon, ook plaatselijk m van 3 graden ir Barcelona licht bew. Berlijn zwaar bew. Boedapest zwaar bew Brussel zwaar bew Cyprus zwaar bew. wl 1-1 1

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 16