a Leiden li ii Racisme met posters te lijf VVD doet proef met pendelbusjes Big Boss verdwijnt van Maredijk Nieuwe poging PvdA tot harde aanpak koffieshops :k WDR3 komt wellicht terug op kabel VRIJDAG 21 JANUAR11994 15 In de knel d Q Het jongerenwerk I O in Voorschoten zit in de knel. Er mag niet worden begonnen met de bouw van het nieuwe cen trum. Centrum q Het nieuwe psychi- I 17 atrisch centrum in Alphen gaat eind 1996 open Leids comité gacit actie voeren Ongeveer 69.000 huishou dens in Leiden en omge ving krijgen op 11 februari via de Stadskrant van de gemeente een actieposter in de bus tegen vreemde lingenhaat en racisme. „We hopen dat zo veel mo gelijk mensen die voor het raam gaan hangen, als een protest tegen de opkomst van de rechtse partijen bij de naderende verkiezin gen", stelt A. Dronkers van het Comité Leiden voor ie dereen. leiden frank Dat comité is t kingsverband van organisaties dat zich de komende tijd gaat inzetten tegen opkomend fas cisme. Voor de poster is een fo to van een schildering gebruikt die in de jaren tachtig te zien was in de Koppenhinksteeg. Het gaat om een landschap dat door iemand was besmeurd met de kreet 'Holland blank'. Die kreet werd door een tegenstander van racisme veranderd in 'Holland voor iedereen'. De letters zijn inmiddels verwijderd, maar een foto van de actie was nog steeds beschikbaar. Kunstenaar Wil- Een foto van het kunstwerk aan de Koppenhinksteeg, dat ooit door racisten werd verminkt, waarna een te genactie volgde. foto lem Overtoom heeft hem voor het ontwerp van de poster ge bruikt. „We hopen de mensen op de ze manier bewust te maken van de verfoeilijke vreemdelingen haat en massaal een signaal te geven. In Leiden wonen men sen van vele nationaliteiten, di verse rassen en culturen. En er is plaats voor iedereen", vindt Dronkers. Aan de actie wordt meege werkt door de meeste politieke partijen, de gemeente, kerken, vredesgroepen, organisaties voor buitenlanders, het Meld punt Discriminatie en het LVC. Brand in gezondheidscentrum leiden Inbrekers hebben gistermorgen brand gesticht in een ge zondheidscentrum aan de Bonairestraat. Zë kwamen het kan toor binnen door het openbreken vaiveen raam. Vervolgens werd uit een opengemaakt geldkistje 250 gulden en een bank- pasje gehaald. Daarna werd een hoeveelheid materiaal in brand gestoken. De brandweer kon niet voorkomen dat het kantoor gedeeltelijk uitbrandde. De schade is aanzienlijk. Man aangevallen in Nieuwsteeg leiden Een 24-jarige Leidenaar is vannacht overvallen in de Nieuwsteeg. De man werd door vier onbekende mannen omsin geld en tegen de grond geslagen. De overvallers waren uit op geld. Voordat ze dat konden bemachtigen liep een andere man de steeg in. Het kwartet sloeg toen op de vlucht. Het slachtoffer liep verwondingen op en moest in het Academisch Ziekenhuis Leiden worden behandeld. Man rijdt tegen poiitie-auto op leiden Een 36-jarige Leidenaar is vannacht aangehouden nadat hij bij een achtervolging tegen een van de ingezette politiewa gens was opgereden. De man reed met zijn auto op de Heren straat ter hoogte van de Witte Singel. Toen de bemanning van een politie-auto hem wilde aanhouden sloeg hij op de vlucht. De achtervolging ging via de Schelpenkade en eindigde op de Aca ciastraat, waar de Leidenaar tegen een andere politiewagen op reed. Hierdoor onstond aanzienlijke materiële schade. De man bleek onder invloed te rijden en verklaarde dat hij zich bedreigd voelde door de auto die hem achtervolgde. De Leidenaar is na verhoor op vrije voeten gesteld. De WD wil in februari een proef doen met elektrische pen delbusjes. Deze busjes verbin den de Garenmarkt en het sta tion met het centrum van Lei den. De proef vloeit voort uit het WD-plan om de Breestraat op zaterdagen en koopavonden voor alle verkeer te sluiten. Om het centrum leefbaar te maken zou verder al het auto verkeer binnen de singels maxi maal dertig kilometer per uur mogen rijden, vindt de WD. Het autoverkeer moet voorts op zaterdagen en koopavonden worden verboden op de Nieuw- straat, een klein gedeelte van de Oude Rijn - tussen de Kerkbrug en de Hoogstraat, behalve voor bewoners - de 'marktenroute' - tot de Vrouwensteeg - en de Lange Mare - tussen Claren- steeg en Haarlemmerstraat. Dat blijkt uit de WD-nota 'Naar een De twintig jaar oude bouwmarkt Big Boss aan de Maredijk, zichtbaar vanaf de Willem de Zwijgerlaan, wordt over enkele maanden opgeheven. leiden hans koenekoop Houtwerf Vastgoed bv gaat haar Big Boss bouwmarkt aan de Maredijk in Leiden verplaatsën naar de Lammenschansweg. In de vrijgekomen loodsen naast en achter de al aanwezige keu kenshowroom van Houtwerf is ruimte voor zo'n 2500 vierkante meter bedrijfsoppervlak. Wat er op de vrijkomende grond aan de Maredijk terugkomt, is nog niet bekend. De particuliere ei genaar en de gemeente Leiden__ zijn daarover in onderhande- ling. Directeur G. Verbeek neemt met een beetje pijn in het hart afscheid van de Maredijk. „Het is natuurlijk een mooi punt in Leiden. Het ligt goed in het oog. Maar het is een te kostbare zaak om de bouwmarkt daar te handhaven. De huur is er hoog, het gebouw vervallen en de be reikbaarheid valt ook tegen. Ei genlijk is de Big Boss alleen makkelijk toegankelijk als je vanuit Oegstgeest komt." Even heeft Houtwerf Vast goed- overwogen de Big Boss aan de Maredijk op te knappen. Verbeek: „Twintig jaar geleden waren wij zo'n beetje de eerste in Leiden die een bouwmarkt oprithtten. Maar de concurren tie is in de loop der jaren flink toegenomen. Je moet tegen woordig scherp prijzen en ook nog eens een verzorgde huis vesting hebben. Uitbreiding aan de Maredijk is trouwens ook een groot probleem. We zullen Een andere actie is het plaat sen van advertenties in plaatse lijke bladen. En verder is er za terdag 26 februari (15.00 uur) een demonstratie op het Stads huisplein. Daar zijn diverse sprekers, onder wie het Turkse raadslid Naci Demirbas. Ook diverse organisaties on dernemen actie. Het LVC zal op donderdag 24 februari de cultu rele manifestatie 'LVC kiest voor kleur' organiseren. Op het pro gramma staat een forumdiscus sie. Verder zullen alternatieve verkiezingen worden gehouden, waarvan burgemeester Goe- koop de uitslag bekend maakt. Alle organisaties maken zich grote zorgen over de opkomst van extreem-rechts, dat in som mige opiniepeilingen acht pro cent van de stemmen krijgt toe bedeeld. Toch is niet gekozen voor een aanpak die direct is gericht tegen Centrumpartij en CentrumDemocraten. „De actie is in het algemeen gericht tegen vreemdelingenhaat. Daar volgt automatisch uit dat extreem rechts wordt afgewezen, dat moet duidelijk genoeg zijn. We kunnen wel op de man gaan spelen, maar dan loop je de kans dat extreem-rechts zielig wordt gevonden en op die ma nier stemmen trekt", stelt Kees Walle van de Stichting Welzijn. De stichting Overleg Gehandi captenbeleid Leiden kan opge lucht ademhalen: de gemeen telijke subsidie van 5.000 gul den per jaar blijft gehand haafd. Een raadsmeerderheid honoreerde gisteravond in de raadscommissie financiën een 'smeekbede' van een afgevaar digde van de stichting. De stichting, die gehandi capten helpt te integreren en hun leefsituatie wdl verbeteren, is volgens het bestuur ten dode opgeschreven als de gemeente Gehandicapten krijgen toch nog subsidie de subsidie schrapt. Tijdens de begrotingsbehan delingen leek het er eind vorig jaar nog op dat de stichting met geld uit de pot sociale ver nieuwing op de been zou wor den gehouden. Dat is uiteinde lijk niet gebeurd. PvdA-wet- houder S. de Vreeze gaf gister avond toe dat 'dit punt niet zorgvuldig was behandeld'. Evenals het PvdA-raadslid E. van der Veen wilde hij om te gemoet te komen aan de stich ting de subsidie over een reeks van jaren naar nul terug schroeven en niet in één keer. Dat ging de andere raadsfrac ties niet ver genoeg. Onduide lijk is nog waar de jaarlijkse vijf mille van de stichting nu van daan moeten komen. De ge handicaptenstichting kon ech ter met een keiharde toezeg ging op zak weer naar huis. Met een 'simpele wijziging' in de algemene plaat selijke verordening (apv) kunnen volgens de PvdA maatregelen worden genomen tegen de koffie shops in Leiden. De fractie wil de burgemeester via de apv de bevoegdheid geven koffieshops spe ciale sluitingstijden op te leggen. Van de PvdA mogen de deuren van koffieshops, waar canna- bisprodukten worden verkocht, tussen 16.00 en 22.00 uur open. „Dan zijn de koffieshops tijdens schooltijd en in de uren dat omwonenden van hun nachtrust willen genieten dicht". Vorige maand probeerde het PvdA-raadslid A. de Vries burgemeester C. Goekoop en de ge meenteraad over te halen tot een beperktere openstelling van koffieshops. Er is de PvdA veel aan gelegen om het aantal koffieshops te vermin deren en het beleid te verscherpen, maar volgens de fractie ontbreekt het de gemeente momenteel aan een instrumentarium. De voorstellen van de PvdA maakten vorige maand geen schijn van kans. De Vries wilde de algemene regel invoeren dat horecabedrijven tus sen 22.00 en 16.00 uur dicht moeten zijn. Bedrij ven die geen cannabisprodukten verkopen, kon den dan een ontheffing krijgen. Een juridische truc, waarmee de PvdA wilde voorkomen dat de gemeente werd gedwongen in bestemmingsplan nen koffieshops te definiëren met alle juridische valkuilen vandien. Toch moesten De Vries en zijn fractiegenoten bakzeil halen. De burgemeester vond deze aanpak te omslachtig. De PvdA komt nu met een nieuw plan voor een hardere aanpak van koffieshops. De burgemees ter mag een bepaald horecabedrijf in het belang van de openbare orde nu al tijdelijk een vroeger sluitingsuur opleggen. De PvdA wil het bewuste artikel uit de apv aanscherpen. Hierdoor kan de tijdelijkheid van deze maatregel definitief wor den. Bovendien mag de burgemeester door de wijziging die de PvdA voorstelt ook het ope ningsuur vaststellen. autoslimme binnenstad', die gisteravond is gepresenteerd. De WD voelt er niets voor om het hele centrum autovrij te maken. Fractievoorzitter A. Geertsema denkt dat de 'leef baarheid' van de stad er op ach teruit gaat als het centrum ge heel autovrij wordt. „De bin nenstad is al autoluw genoeg", aldus Geertsema. „Je hebt ei genlijk al geen doorgaand ver keer meer in het centrum." De WD-fractie is omwille van de bereikbaarheid van horeca en bioscopen ook tegen een 'ver banning' van de auto op de Beestenmarkt. Ingrijpende maatregelen zijn volgens de liberalen niet nood zakelijk om het stadshart aan trekkelijker te maken voor win kelend publiek. De WD zoekt het in kleine veranderingen, waaronder ook het verfraaien van straten van de binnenstad met bloembakken. Verkeerschaos bij station leiden Door de diverse werkzaamheden in en om het Leidse station, wordt het verkeer op de meest bizarre manieren omgeleid. Zo rijden au to's op de rotonde voor het belastingkantoor zowel links- als rechtsom, waardoor sommige automobilisten met de schrik vrijkomen. Op de fo to is een stuk stoep van de Schipholweg te zien, waar het fiets- en het voetpad samenkomen. Met als resultaat dat wandelaars bijna van hun sokken worden gereden. Gemeente en de spoorwegen houden het erop dat het ergste verkeersleed over een jaar moet zijn geleden. Tot die tijd wordt om vergeving en geduld gevraagd. foto loek zuyderduin Leidenaars krijgen wellicht toch de Duitse cultuurzender WDR3 weer terug op hun televisietoe stellen. WDR3 legde het eerder in de Leidse gemeenteraad af tegen de nog altijd niet te ont vangen Spaanse zender TVE. Tot nu toe komen er nog steeds klachten binnen over het ver dwijnen van WDR3. Ook gisteravond in de raads commissie financien klaagden Leidse burgers over de keuzes die de gemeenteraad heeft ge maakt voor de dertig beschikba re kanalen. De fracties - vooral WD en GroenLinks en in iets mindere mate CDA en PvdA - zijn niet ongevoelig voor de pleidooien van de WDR3-lief- hebbers. Onduidelijk is nog ten koste van welke zender een eventuele terugkeer van WDR3 moet gaan. De bezwaarmakers van gis teravond, onder wie een van origine Duitse mevrouw, pro testeerden tegen het schrappen van WDR3. „Dat is een van de weinige cultuurzenders. WDR3 biedt een noodzakelijk tegen wicht tegen de talloze pulpzen ders. Duitsland is een heel be langrijk buurland van Neder land." Een andere bezwaarmaker vroeg zich af waarom de Duitse zender heeft moeten wijken ïn Spaanse zender, waar- ?t geheel duidelijk is of en die zal zijn te ontvan gen. Er zijn nog altijd bespre kingen gaande met onder meer de I'VE zelf en de Spaanse am bassade over de financiële af wikkeling. De verwachting is dat over zes weken de zaak rond is. PvdA-wethouder S. de Vreeze voelt er niets voor om het onbe nutte kanaal tot die tijd met W1 >R I te vullen. „Dan moeten we later wéér tot een zender wisseling overgaan." De WD toonde zich bereid het matrixbeeld op te offeren. Een andere mogelijkheid is vol gens fractievoorzitter A. Geert sema het gereserveerde kanaal voor 'publieke tv' te benutten voor WDR3. Er zijn voorlopig nog geen uitgewerkte plannen van de gemeente voor dit ka naal te verwachten. Rianne Peeters van Groen Links is bereid RTLplus voor WDR3 in te leveren. Volgens wethouder De Vreeze kan dat niet. RTLplus heeft namelijk be taald voor een plekje op de ka bel. CDA'er P. Kliick wil nagaan of er niet een kanaal bij kan. Al leen D66'er P. Langenberg houdt volledig vast aan het eer der genomen besluit. Hij is bang dat het honoreren van klachten van het ene adhoc-be- sluit tot het andere leidt. foto jan holvast daar nooit aan de 2500 vierkan te meter vloeroppervlak ko- Aan de Lammenschansweg is wel alle ruimte voor uitbreiding. Sinds de distributie van Hout werf is verhuisd naar Zoeter- woude, ligt er een aantal lege loodsen achter de keukenshow room. Verbeek denkt dat over enkele maanden het werk aan een modern koopcentrum kan beginnen. Eerst heeft hij nog toestemming van de gemeente raad nodig. Vierde Raad Daadwinkel In het gebouw De Rondedans aan de Julianastraat wordt vol gende maand de vierde Raad Daadwinkel van Leiden ge opend. Het informatiepunt is een dependance van de 'winkel' aan de Parkstraat. Raad Daadwinkels werden twee jaar geleden op drie plaat sen in Leiden geïntroduceerd. Van een winkel in de oekende zin van het woord is echter geen sprake. Het gaat om gemeen telijke aanspreekpunten, een soort buurtstadhuisjes waar be woners met vragen en opmerkingen over de gemeente terecht kunnen. De drie Raad Daadwinkels werden gevestigd aan de Uiter stegracht voor de oostelijke binnenstad, aan de Havikshorst voor Slaaghwijk en aan de Parkstraat voor Leiden Noord. Maar Leiden Noord is een omvangrijke wijk. Daarom is voorgesteld om daar een tweede winkel te openen en wel aan de Juliana-- straat. De officiële opening is 14 februari. Grenzen aan medisch handelen De werkgroep Missionaire Gemeente geeft donderdag 27 januari een thema-avond over Grenzen van het medisch handelen. Inter nist W.J. van Amstel en hoogleraar oncologie J.W. I.eer spreken tij dens de avond. De aanvang is om 20.00 uur in het Kruispunt. Schoolstraat 2 in leiden. De toegang is gratis. Hulpdienst zoekt vrijwilligers LADEN» De SOS-Telefonische Hulpdienst leiden en omstreken is op zoek naar vrijwilligers. De hulpdienst is voor mensen die behoefte heb ben aan een anoniem gesprek 24 uur per dag bereikbaar. Iedereen kan zich opgeven voor het werk. maar men moet wel beseffen dat het zwaar is. Minimale tijdsbesteding voor deelname is zes uur per twee weken. Tel: 071-14 35 78.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 15