Philips wint wereldwijd terrein met CD-i Vrije tijd Multizaag kan veel meer VRIJDAG 21 JANUARI 1994 REDACTIE HENRIETTE V DINGEN Henriëtte van der Hoeven NIEUWE CD'S POP/POPULAIR ZZ Top - Antenna - RCA/BMG I Direct aan het begin van Pin cushion, een komisch lied over mannen die zich van hun vrou wen moeten behangen met ket- i tingen, naalden en oorbellen, neemt ZZ Top alle angst weg. j De 3 rockers hebben al hun dr- umcomputers en synthesizers met de vuilnisman meegegeven en doen weer gewoon waarvoor ze zijn ingehuurd: het fabrice ren van potige, gestroomlijnde rock roll met een vette knip oog. Het grotendeels mislukte Recycler, al weer 3 jaar geleden, is ze in een klap vergeven. De snaren van Bill Gibbons' gitaar i knetteren doorlopend als hoog spanningskabels op deze toe- j passelijk Antenna gedoopte CD. De 3 hebben zich laten inspire- I ren door hun jeugdherinnerin gen aan de radio. Die was voor hen wat MTV voor 'de kids' van nu is. De reusachtige anten netorens („towers of power") haalden al die heerlijke nieuwe geluiden uit onbekende oorden helemaal naar het snikhete, zanderige en desolate grensge bied tussen Texas en Mexico. ZZ Top weet deze sfeer bijna een uur lang, verspreid over 12, hier en daar opvallend bluesy *s, vast te houden. I Kerstin Hersh - Hips and makers - en Blue Guitars - Waterwings - Play it again Sam/4AD ernie watts reaching up Ex-Throwing Muse Kerstin Her sh is het zoveelste 'meisje met een gitaar'. Toch is de kans klein dat ze in de massa op gaat. Daarvoor is haar solo-debuut plaat Hips and Makers te eigen wijs, authentiek en krachtig. De zangeres heeft maar heel weinig nodig voor een zinderende uit voering van haar indringende en meestal hoogst persoonlijke liedjes. Ze begeleidt zichzelf op akoestische gitaar. Op de ach tergrond klinkt het aanzwellen de gezoem van een cello. On danks de beperkte middelen is Hips and Makers een gevarieerd album geworden. Met plotselin ge stembuigingen geeft Hersh zoetgevooisd begonnen num mers ineens een grimmige wen ding. Bezwaarlijk is wel, dat ze deze truc, zeker op de tweede helft van de CD, zo veelvuldig uithaalt dat effectbejag dreigt. Ook had er een strengere pro ducer achter de knoppen moe ten zitten. De afsluitende titel song hangt van gemakzucht aan elkaar. Enkele van de 15 liedjes zijn merkbaar niet 'af. De Blue Guitars uit Deventer la ten ook op hun derde CD horen dat ze wel raad weten met inge wikkelde gitaarpatronen. Steel- gitaar, mandoline en 'gewone' gitaren zitten elkaar dan weer achterna, kruipen onder elkaar door of verdrijven elkaar naar verre uithoeken van het geluids beeld. Na een kwartiertje is de luisteraar dat vakbekwame ge priegel echter meer dan zat. De climax, het drama of gewoon een punt waar naartoe wordt gewerkt, ze zijn onvindbaar op Waterwings. WK JAZZ Steve Coleman and Five Elements - The Tao of Mad Phat - No- vus/BMG Steve Coleman heeft tot nu toe bewezen de meest consistente en interessante groepsleider te zijn van het Brooklynse M-Base Collective. De altsaxofonist gaat ook deze keer compromisloos in de weer met funk en hiphop- ritmiek. Mad Phat is een logisch vervolg op de enkele CD's gele den ingeslagen weg en valt op door een zo mogelijk nog analy- tischer aanpak van de combina tie melodie en ritmiek. Een ex treem voorbeeld van het pri maat van het ritme is het mini malistische Alt-Shift-Return. Een uitzondering op die werk wijze vormt het bijna main- streamachtige Little Girl on Fire. In de andere stukken wordt de luisteraar rechtstreeks uitgeno digd lichamelijk te reageren op de ritmes, zonder dat hem ooit het gevoel zal bekruipen dat het om ordinaire dansmuziek gaat. Ernie Watts is een wat vreemde muzikant. Hoewel de al 48-jari- ge saxofonist met enige regel maat voor een vrolijke rhythm blues- of fusionplaat verant woordelijk was, viel hij als 'seri eus' muzikant pas op als lid van Charlie Hadens Quartet West. Tot dan toe verdiende Watts zijn brood voornamelijk met studiowerk. Eindelijk laat hij het achterste van zijn tong horen op deze kwartet-CD, en blijkt hij even goed uit de voeten te kunnen met akoestisch post- bop-werk als met meer door fu sion geïnspireerde stukken. Watts, zowel op tenor- als altsax te horen, blijft onder alle om standigheden een zeer lyrische improvisator met een opvallend warme, herkenbare toon. Met een ritmesectie bestaand uit Mulgrew Miller (piano), Charles Fambrough (bas) en de direct herkenbare Jack Dejohnette op drums kan er feitelijk ook wei nig misgaan in de door de groepsleden geschreven stuk ken, die alle van een behoorlijk niveau zijn. Als extra pittig in grediënt is in twee stukken het gepeperde solowerk van de Cu baanse trompettist Arturo Sandoval toegevoegd. KV KLASSIEK Scarlatti - Sonates; Rameau - di verse 'Pièces de clavecin' - Eduardo Fërnndez (gitaar) - Decca. Telemann - Ouverture a 11 Con- certi a 3,4, 6, 9. Les Eléments Amsterdam - Globe Eind januari eindigt de geldig heid van de waardebonnen uit de Barokactie van de CPG en daarom op de valreep nog 2 ad viezen. Het eerste betreft een CD met 9 klaviersonates van Scarlatti en 7 werkjes van Ra meau in een uitmuntende uit voering door Eduardo Fernan dez op de gitaar. Dat is vaker gedaan, maar het resultaat blijft verrassend, niet alleen omdat het technisch zo goed kan, maar ook omdat vooral de mu ziek van Scarlatti in sfeer zo goed bij dat instrument past. De tweede CD bevat 4 concerti en een ouverture all van Tele mann in levendige en ruim, maar net niet te ruimtelijk op genomen uitvoeringen door Les Eléments Amsterdam. Dit vorig jaar opgerichte kamer orkest presenteert zich hier meteen als een barokensemble om rekening mee te houden in gedisciplineerde, klanktech- nisch uitmunten verzorgde uit voeringen die zelfs de afge speelde Telemann een zweem van frisheid verlenen. Mahler - Symfonie nr. 5. - Berliner Philharmoniker o.l.v. Claudio Ab- bado - DG. Het belangrijkste verschil tus sen Abbado's tweede opname van Mahler's Vijfde en zijn eer dere versie met het Chicago Symphony Orchestra ligt in een grotere homogeniteit en in een grotere spanning, waardoor de ze tweede versie te prefereren valt. Interessant is de vergelij king met Haitink, die er met hetzelfde orkest, en qua klank op hetzelfde hoge niveau, 9 mi nuten langer over deed (het Adagietto leverde het grootste verschil op). Ik zou ze geen van beide willen missen, maar Ab bado's versie heeft door het nieuwe 4D-systeem wel iets meer opnametechnische verfij ning. PK Tegen uitglijden Een moderne versie van de veiligheidsmat voor de badkamer is de Doby badvlonder. De vlonder is gemaakt van synthetische rubber, een materiaal dat niet plakt en van nature anti-süp is. De afmetingen zijn 75x38 of 50x50 cm. Ze zijn er in wit, rood zwart. Prijs rond de 23,95. Meer informatie: tel. 0416035911. Naar smaak Met behulp van de aromaselectorzet je in dit Braun-ap- paraat koffie met een strakke bittere smaak of een heel mild kopje. De AromaSelect, zo heet het apparaat, leidt het water op twee manieren door de koffie: door het midden van de filter én langs het filterzakje. Omdat niet alle water door het midden van de filter loopt, komen er minder bittere stoffen in de koffie terecht. Met een draaibeweging van de aromaselector bepaal je hoeveel water er langs het filterzakje in de koffie wordt geleid. De standaarduitvoering, voor 10 tot 12 kopjes en een keuzeschakelaar voor 1 tot 3 kopjes kost (adviesprijs) ƒ99,- Meer informatie: tel. 0703980544. Puzzelmat Een investering van zo'n 160 gulden waar kinderen jaren ple zier van kunnen hebben is deze vrolijk gekleurde puzzelmat, ge maakt van EVA-foam. Op deze anderhalve centimeter dikke mat leren ze spelenderwijs kleu ren en vormen herkennen. In een latere fase bouwen ze er hun eigen speelhuis mee en ge bruiken 'm als gymmat. Een complete mat (80x180 cm) be staat uit 28 puzzelstukken, waarvan 5 met inlegfiguren. Meer informatie: G. Vermes BV, tel. 0365313554. Zonnetje Deze zonnehemel, met op hoogte instelbaar statief, kan als hij niet in gebruik is, naar een hoekje van de kamer worden gereden. Dank zij de asymmetrische ophanging kan de HB 540 van Philips verticaal worden weggezet, zodat hij maar weinig plaats vraagt. De gebogen hemel zorgt voor een betere bruining aan de zijkant van het licht. Het apparaat, voorzien van 8 Cleolampen, voldoet aan de CENELEC-veiligheidsnormen en kost 999,-. Meer informatie: tel. 068406. K Eenvoud Het touwwerk van zeilschepen inspireerde de ontwerpers van dit nieuwe Christofle-bestek, dat dan ook de toepasselijke naam Oceana kreeg. Met dit bestek van verzilverd metaal speelt de Franse fabri kant in op de voorliefde voor eenvoud. Een vierdelige set: vork, mes, lepel en koffiepel kost 298,- Meer informatie: tel. 0340241440. VIDEOSPELLEN Stond '92 in het teken van videospellen, was '93 het jaar van* verwarring bij de spellenproducenten, dit jaar staat in het teken van snel voortschrijdende technologie op CD. Grote voorsprong heeft Philips met de multifunctionele CD-i speler. Wereldwijd, met de VS op kop, wint het systeem terrein. Vooral nu Nintendo op spellengebied licenties heeft afge geven voor de spelkarakters Link, Zelda en Mario lijkt dit systeem niet meer te stuiten. Prijs van de speler is nu nog 999,-. Binnen een jaar, zo ver wachten insiders, daalt die prijs tot rond de 700 voor het basismodel. Ook film CD-i is op dit moment het enige systeem waarop ook films kunnen worden gedraaid. Wel is daarvoor een speciale Digital Video cartridge nodig en staan de films op 2 CD's, omdat de plaatjes een speelduur hebben van maximaal 74 minuten. Daarnaast kun nen videospelfanaten kiezen uit een ruim spellen- aanbod. Foto's kunnen op de CD-i worden bewerkt en tal van interactieve cursussen verrijken de ken nis van volwassenen en kinderen. Verrassend is de grafische kwaliteit van spellen. Figuren worden groot en kleurrijk in beeld ge bracht, praten tegen de speler en bewegen natuur getrouw. Wel zijn de CD-i spellen over het alge meen moeilijk. Spellen voor kinderen worden met een duidelijke leeftijdsgrens aangegeven. Knullen tussen de 10 en 13 vallen een beetje buiten de boot. Tenzij ze heel slim zijn en Engels spreken. Zelda en Link, als titel koplopers bij Nintendo, zien er geweldig goed uit. De titels zijn Link Faces of Evil en Zelda Wand of Gamelon (beide 129,95). Het 'oorspronkelijke avonturenspel is omgebogen tot platformgame. Om het doel te bereiken moet er flink worden gevochten tegen veel verschillende fi guren tegelijk. Een duidelijk avonturenspel is Inca 139,95). Mooi ook om te zien begeleid door Incamuziek en voorzien van prachtige diepe kleuren. De speler is een jonge held, die 5 eeuwen na de val van het In carijk de 3 geheime machten moet opsporen, waar na het rijk van de Inca's opnieuw tot bloei zal ko- Er komen steeds meer spelletjes op CD- men. Om aan die opdracht te voldoen moet de spe ler fors wat tijd uittrekken en flink puzzelen. Ook dit spel is reuze moeilijk. Ruim 30 spellen zijn op dit moment te koop op CD-i, waaronder simulatiespellen als tennis, honk bal en golf. Aan de populaire titels worden op korte termijn Mario Hotel en Mario takes America toege voegd. Voor volwassenen is Voyeur 199,95) een uitda ging. Het is een ingewikkelde interactieve film, gen re politieke thriller. Het verhaal draait om Reed Hawke, een rijke industrieel die tegen elke prijs pre- foto NPA sident van de VS wil worden. Een duister geheim vormt een bedreiging voor die ambitie, maar Haw ke deinst voor niets terug, zelfs niet voor moord. Andere nieuwe speltitels zijn ondermeer: The Myster)' of Kether 99,95) avonturenspel, Alien Ga- te 199,95) pure actie. Escape from Cybercity 119,95) een mix van platform en avonturenspel. Spellen op CD-i en CD-Rom worden uitgebreid besproken in twee speciale spellenbladen: CD Hi Score 3,95, tweemaandelijks) en Hoog Spel maandelijks, 7,95). Prijswinnaars Kerst en Oudj aarspuzzel OPLOSSING KERSTPUZZEL: ALS \REDE ERGENS VERBROKEN IS. DAN IS DE RE DE OVERAL IN GEVAAR. Winnaars Haarlem e.o.: mevr. Berk-Rijne- ker, Ds. J. Schardamstraat 13, Spaamdam: Natsja Wentink, Nieuwe Groenmarkt IA. Haarlem; A Tabak. Gen. de Wetstraat 55, Haarlem; Tamara Muskee. Bleyenhoeve- laan 13, Velsen-Noord; Lia Blom-Maurits. Rijnlanderweg 1565, Nieuw-Vennep; A. Broeksma. Kruisberglaan 101, IJmuiden; M.A. Kerkman-Koper. Lorentzstraat 44. Zandvoort; M. Roos. Grote Buitendijk 64. Velserbroek; G. F. v/d Heisteeg. Willem de Rijkelaan 1. Hillegom; Monica de Goede. Grevelingen 21, Heemstede. Winnaars Leiden e.o.: A. J. Th. de Vries-van Dijk, Thorbeckestraat 24, Leiden; A. M. Brandt, Ommedijkseweg 5, Zoeterwoude; Sj. van Driel, Melkweglaan 36, Hazerswou- de/Rijndijk; T. Durieux, Nieuwe Duinweg 9. Katwijk; H. Middelham, Tenkatestraat 13. Leiden; A. Bavelaar, Hoofdstraat 21, Leider dorp; A. Boogaard, J.C. Bloemlaan 31, Oegstgeest; M. A. Meijer, Fred. Hendriklaan 4, Voorschoten; G. van Burik, Van Poel geestlaan 43, Koudekerk a/d Rijn; M. Mon- tanje, Fie Carelsenstraat 24, Leiden. OPLOSSING OUDEJAARSPUZZEL: MOR GEN IS DE DAG WAAROP DE MEESTE VER MAGERINGSKUREN BEGINNEN. Winnaars Haarlem e.o.: Lidy Keizer. Ba- rentszstraat 74, Lisse; J. E. Slagter, Vrijbur glaan 14, Overveen; C. Cupido, Uit den Boschstraat 11, Haarlem; C. van den Haak. Middenweg 14. Lisse; A. L. Scheenaard. Overbildtweg 31. Santpoort; M. Oomen, Zeeweg 219. IJmuiden; C. Rijkelijkhuizen. de Ruyterlaan 33, Bennebroek; J. Preyde. Goeman Borgesiusstraat 13, Heemstede; J. lansen-Koster, Graaf Willemlaan 83. Vo gelenzang; K. Visser, Jacob Marislaan 27, Hillegom. Winnaars Leiden e.o.: A. Hoogenboom. Kerkweg 14, Roelofarendsveen; H. Abbing. v/d Hoevenstraat 71. Ter Aar; M. de Jong. Westeindseweg 10, Zoeterwoude; J. Ligt- hart, T. van Dethstraat 69, Leiden; M. van Tol. Rosa Spierlaan 28. Oegstgeest; I. Heus. Ahornstraat 27. Alphen a/d Rijn; I.. van Eg- mond. Klaverwijdenstraat 5, Zoeterwoude; R. v/d Brand, Past. Bogaertsstraat 3, Kei donk; Michiel Moerland. Rosa manusstraat 15, Leiden; N. Schutte. Binnenkant 36, Noordwijk. DOE-HET-ZELF Deze zaag kan ook borstelen, schuren, raspen en polijsten. foto npa Een sterk bewijs van de vindingrijkheid van produktontwikkelaars is de multizaagvan Bosch. De multizaag is een merkwaardig stuk gereedschap: hij zaagt niet alleen, maar kan ook bewerkingen als borstelen (poetsen), vijlen, raspen, schuren en polijs ten uitvoeren. Voor deze functies worden diverse accessoires standaard meegeleverd, of zijn als extra's te koop. De machine munt ook uit in bedieningsge mak. De diverse gereedschappen kunnen dank zij het SDS-systeem in een oogwenk worden verwisseld zonder dat daar een sleutel of schroevedraaier aan te pas komt. Dit geldt ook voor de voetplaten voor haaks en in verstek zagen. Ook de schakelaar is gebruiksvriendelijk: het royale formaat maakt het mogelijk hem zelfs met werk handschoenen aan te bedienen. Een detail, maar wel belangrijk. Binnen een heel slank machinehuis zit een motor die een opgenomen vermogen van 400 Watt levert. Onder belasting komt daar ruim de helft aan effectieve werkkracht uit. Het lichte gewicht (1,4 kg) en de ergonomi sche vormgeving dragen bij tot handzaam gebruik. Met de multizaag heeft een doe-het-zelver een stuk gereedschap ter beschikking dat bij de meest uiteenlopende klussen in en om het huis, aan auto, caravan, fiets, enzo voorts, uitstekende diensten verleent. Hij is te koop in 2 uitvoeringen, met een vast aan tal slagen van 3800 per minuut, en een elek tronische versie die de snelheid van 0 tot 3800 slagen regelt. De slag, (de heen en weer gaande bewe ging) is 16,5 mm groot, waardoor bijvoor beeld het zaagblad gretig weghapt zonder dat je de machine beweegt. Er is een fors aantal accessoires: 3 verschil lende zaagbladen, staalborstel, schuurblad. rasp, vijl, fiber- en glansfiberborstel, schuurblad, schuurvlies, voetplaten, paral lel- met cirkelgeleider. Behalve voor de bewerking van hout (tot 65 mm dik) is de machine ook te gebruiken voor het zagen van staal (tot 6 mm), andere metalen en kunststoffen. Klusjes als ont- roesten, ontbramen, polijsten, e.d. lukt ook op lastig toegankelijke plaatsen. De prijs van de Multizaag in niet-elektroni- sche uitvoering, met zaagblad, staalborstel en voetplaten, is 290. De electronic, gele verd in koffer en met dezelfde accessoires en schuurblad, kost 375. Meer informatie: Electro-Staal, tel. 0215283234. m

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 11