'Specialisten moeten in loondienst' 'Je moet niet teveel willen veranderen' Binnenland NS presenteren nieuwe trein Ontkenning blijft troef bij incestaffaire Epe 1.0LITER! LOUTER **7,95 17,95 Jonge Jenever Altijd iets bijzonders. CDA schrapt lager toptarief Petje af voor Nederlandse militairen Claxon blijft claxon DONDERDAG 20 JANUAR11994 Vijf miljoen voor boeren in noorden den haag Minister Bukman (landbouw) trekt 5 miljoen gulden uit om akkerbouwers in het noorden van het land schadeloos te stellen voor de gevolgen van het slechte weer. Het Land bouwschap, dat overigens 10 miljoen had gevraagd, en de mi nister zijn dat gisteravond overeengekomen. Het afgelopen na jaar mislukte de oogst van de aardappelen gedeeltelijk als gevolg van de aanhoudende regen. De schade ligt tussen de 70 en 100 miljoen gulden. Minister: Drugs voor zieke verslaafde rotterdam Minister Hirsch Ballin van justitie ziet niets in het voorstel van de Rotterdamse hoofdcommissaris Hessing om drugs te verstrekken aan bepaalde groepen heroïneverslaafden, zoals jonge prostituées of oudere verslaafden. Wel voelt hij wat voor gratis drugs aan terminale verslaafden, zoals AIDS-patiën- ten. Dat zei de minister gisteravond tijdens een werkbezoek aan de havenstad. Miljoenen hulp voor kleine bedrijven den haag Het kabinet gaat kleine bedrijven extra helpen bij on derzoek naar en ontwildceling van nieuwe produkten. Hiervoor zal jaarlijks zo'n 50 miljoen extra worden uitgetrokken. Dat heeft staatssecretaris Van Amelsvoort (financiën) de Tweede Kamer meegedeeld. Piggelmee-boekjes zijn uitverkocht De Piggelmee-boekjes van Van Nelle zijn uitver kocht. Klanten van Van Nelle die nog snel een van de vier boek jes wilden bestellen nu het spaarpuntensysteem wordt afge schaft, komen bedrogen uit. Van Nelle is niet van plan om de boekjes over het beroemde koene kaboutertje te laten bijdruk ken. Dat zou te duur zijn. Psychiater: Verdachte heeft geen geweten Ontkenning is troef in de Eper incest- en babymoordaffaire. Nadat dinsdag de ouders van Evelien en Jolanda en Jolanda's ex-man alle beschuldigingen ontkenden, trokken gisteren ook de overige drie verdachten, een 52-jarige buurman en twee broers van 23 en 29 jaar eerdere bekentenissen in. De betrekkelijk rust in de rechtszaal werd twee keer ver stoord. Nadat de jongste ver dachte naar zijn plaats was ge leid, sprong op de publieke tri bune een 15-jarige jongeman op die hem te lijf wilde gaan. De jongen beweert op 8-jarige leef tijd door de man seksueel te zijn misbruikt. De parketpolitie kreeg hem tijdig in bedwang en leidde hem de zaal uit. Na beëindiging van het ver hoor van de 23-jarige man barstte slachtoffer Jolanda (25) in luid snikken uit. Ze had tij dens het proces tot dusverre haar zelfbeheersing onder con trole gehad. Begeleiders voer den haar spoorslags de zaal uit. De drie mannen zouden in 1989 en 1990 Jolanda bij herha ling op zeer gewelddadige wijze hebben verkracht in Elburg. Daar woonde ze met haar man Geen geld. Kamerkringen: Geen twee miljard naar hoogste inkomens Het CDA schrapt de voorgeno men belastingverlaging voor de hoogste inkomens uit het verkiezingsprogramma. Aan vankelijk wilde het CDA de derde belastingschijf laten ver vallen, waardoor iedereen over al het inkomen boven de 43.000 gulden bruto per jaar vijftig procent belasting zou betalen. Nu is het nog zo dat iedereen over het inkomen bo ven de 86.000 gulden zestig procent belasting moet beta len. Het schrappen van deze 'derde schijf kost twee miljard, waardoor de ongeveer 400.000 Nederlanders die meer dan een ton per jaar verdienen er gemiddeld vijfduizend gulden netto per jaar op vooruit zou den gaan. Verschillende CDA-kamer- kringen vonden dat dat het so ciale gezicht van de partij te veel aantast. Nadat al eerder het voorstel tot afschaffing van het wettelijk minimumloon door het CDA-hoofdbestuur uit het verkiezingsprogramma is gehaald, worden daarom ook de belastingvoorstellen ge matigd. Het partijbestuur schrapt ook het voorstel tot af schaffing van de vermogensbe lasting uit het ontwerppro gramma. Dat plan zou de hoogste inkomens nog eens 650 miljoen gulden hebben opgeleverd. Het hoofdbestuur wil nu de belasting voor iedereen verla gen door de eerste twee belas tingschijven (tot 43.000 gulden bruto en van 43.000 tot 86.000 gulden) te 'verlengen'. Daar door valt een groter deel van het inkomen onder het laagste tarief (38,25 procent) en het ta rief van de tweede schijf van vijftig procent. Het CDA draait ook het voornemen terug de studie beurs voor uitwonenden te schrappen en iedereen de veel lagere thuiswonendenbeurs te geven. De vergoeding voor huishoudelijke hulp voor ou deren die thuis wonen, wordt inkomensafhankelijk gemaakt en komt in de AWBZ. Commissie-Biesheuvel wil af van betaling per verrichting en twee kinderen. Haar twee kinderen, destijds twee en vier jaar oud, zouden door het drie tal anaal zijn verkracht. De buurman en de jongste broer zouden bovendien samen met Jolanda's ex-man.in 1989 een pasgeboren baby van Jolanda hebben vermoord door het kind het hoofd in te slaan en vervol gens in stukken te zagen. In het vooronderzoek heeft vooral de jongste broer uitvoe rig en soms zeer gedetailleerd over de gruwelen verteld. „Maar ik trek alles weer in", zei hij gis teren. De politie zou hem volko men 'klem hebben gezet. Ook in het Pieten Baan Centrum heeft hij echter zijn bekentenissen herhaald. „In het gesprek met de psychiater daar ben ik hele maal eerlijk geweest tot aan de babymoord", zei de jongste broer. Hij had kennelijk niet in de gaten dat hij daarmee op nieuw bekende. Volgens de psychiaters is de man in zijn jeugd 'gigantisch verwaarloosd'. Hij heeft 'grenzeloze seksuele verlangens' en is behept met een volslagen gebrek aan geweten, aldus het PBC. Voor zowel hem als voor zijn oudste broer achten de des kundigen gedwongen behande ling nodig. Medisch specialisten en huisartsen moeten een vast in komen krijgen. Het huidige systeem waarbij medici per verrichting of consult worden betaald, moet verdwijnen. Dat stelt de commissie-Biesheuvel in het eindrapport dat vanmorgen is aangeboden aan staatssecretaris Simons van volksgezondheid. De bewindsman is het helemaal eens met de commissie. den haag npavan een ziekenhuis. Zij krijgen dan een basishonorarium. Op Volgens de commissie moeten basis van de werkdruk, het spe- specialisten in dienst komen cialisme en de vraag hoe de specialist in kwestie zijn werk doet, zijn toeslagen mogelijk. Het inkomen van een huisarts moet worden bepaald aan de hand van een zogenoemd abonnements-systeem. De pa tiënt heeft voor een bepaald be drag recht op een aantal behan delingen. Om recht te doen aan de verschillen in werkbelasting wordt het abonnementstarief gedifferentieerd naar drie leef tijdsgroepen: patiënten tot 65 jaar, tussen 65 en 74 jaar en ou deren. De commissie-Biesheuvel be pleit een nieuwe driedeling in de gezondheidszorg. De huis arts moet zorgen voor de alge mene zorg. Daarbij moet zoveel mogelijk in groepspraktijken gewerkt worden. Daarnaast komt er voor de specialistische zorg een ziekenhuis nieuwe- stijl. De nu bestaande zieken huizen moeten zich omvormen tot een geïntegreerd medisch- specialistisch bedrijf. Artsen, verpleegkundigen en anderen die in het ziekenhuis werken, staan tezamen voor doelmatige en hoogwaardige zorg. Tussen de huisartsen en de ziekenhuizen nieuwe-stijl be staat de zogenoemde transmu- rale zorg: zorg op maat voor de patiënt bedoeld om betrokkene zo lang mogelijk uit het zieken huis te houden of er zo snel mo- Nordholt is favoriet als burgemeester amsterdam «npa Hoofdcommissaris Nordholt is voor veel Amsterdammers de aangewezen persoon om burge meester van Amsterdam te wor den. In een peiling van het on derzoeksbureau Intomart kiest 31 procent van de Amsterdam mers voor Nordholt. Op een straatlengte achterstand volgt minister D'Ancona van WVC met slechts twee procent. D66- fractieleider Van Mierlo en D66- kamerlid Wolffensperger krijgen één procent. In totaal 56 pro cent van de ondervraagden had geen mening. Geënqueteerden die zelf niet spontaan met een naam kwa men, kregen een lijstje met zes namen voorgelegd. In die geval len koos 46 procent voor Nord holt, dertien procent voor d'An- cona, twaalf voor Van Mierlo, acht voor VARA-voorzitter Van Dam, aclTt procent voor PvdA- leider Wim Kok en vijf procent voor Wolffensperger. Negen procent had nog steeds geen mening. De helft van de ondervraag den vindt dat de nieuwe burge meester in elk geval een PvdA'er moet zijn. Acht procent wil een D66'er, vijf procent een WD'er en drie procent een CDA'er. Een op de drie maakt de politieke signatuur van de nieuwe burge meester niet uit. den haag Secretaris-generaal Boutros Bout- ros-Ghali van de Verenigde Naties complime- teerde Nederland gisteren in de Grote Kerk in Den Haag voor de inzet bij VN-operaties. Hij roemde het team dat in Mozambique helpt bij het verwijderen van de duizenden landmijnen. Ook herdacht hij de veertien Nederlanders die bij VN-acties om het leven zijn gekomen. Boutros-Ghali brengt een vierdaags bezoek aan Nederland als blijk van waardering voor de steun aan VN-operaties in onder meer Bos nië en Cambodja en tijdens de Golfoorlog. Het is niet de eerste keer dat hij hier is. Hij bezocht Den Haag eerder als Egyptisch minister van buitenlandse zaken en volgde een studie aan het Institute of Social Studies, dat destijds in het paleis Noordeinde was gevestigd. Nu lo geert de secretaris-generaal er in het gasten verblijf, waar hij gisteren door de koningin werd ontvangen. Tijdens zijn lezing in de druk bezochte Grote Kerk - onder zijn gehoor bevond zich ook kroonprins Willem-Alexander, een groot aan tal ministers en kamerleden en andere hoog waardigheidsbekleders - legde Boutros-Ghali de nadruk op de noodzaak de internationale wetgeving uit te breiden. Hij sprak verder met geen woord over eventueel militair ingrijpen in Bosnië. foto reuter jasper juinen Neerlandika van Genootschap Onze Taal den haag teo den boer Konsternatie alom onder de taai-puristen. De uitgelekte voorstellen van de Spelling kommissie van de Nederlandse Taalunie zouden een omme zwaai betekenen in de tot dus ver gehanteerde spelling. Maar de schade lijkt mee te vallen, nu de Vlaamse en Nederlandse taai-ministers het mes in de plannen hebben gezet. Geluk kig maar, want erg konse- kwent is de kommissie niet, meent neerlandika Gijsbers van het Genootschap Onze Taal. En dat is nog uifemistisch uitgedrukt. Een voorproefje in nieuwe stijl. Smaken doet het niet. Het lijkt zo eenvoudig: woorden van vreemde komaf spellen we voortaan zoals ze worden uitge sproken. Een gouden vuist-re gel, ware het niet dat de Spel ling-kommissie daar toch de nodige uitzonderingen op meende te moeten maken. Want veel van oorsprong eksoti- sche woorden zijn te ingebur gerd om te veranderen. Dus blijft een oto gewoon een auto en een taksi een taxi. Maar ze krijgen wel een klakson, als het aan de kommissie ligt. Dergelijke inkonsekwenties maken de spelling juist ekstra kompleks, meent Liesbeth Gijs bers, als redakteur en taaladvi seur verbonden aan het Ge nootschap Onze Taal. Een mens zou er konfuus van worden. Het 40.000 leden tellende ge nootschap Onze Taal staat dan ook niet bepaald te juichen over de voorgestelde wijzigingen. Naar Gijsbers's idee loopt de kommissie wat al te hard van stapel. „Je moet niet te veel wil len veranderen. Met zo'n drasti sche aanpak bestaat het risiko dat door de grote weerstand daartegen het hele plan van ta fel gaat. De geschiedenis heeft geleerd dat al te ingrijpende wij zigingen niet worden geaksep- teerd." Ministers wijzen taalvoorstellen af breda anp Het comité van ministers van de Nederlandse Taalunie heeft gisteren unaniem de verregaande voorstellen voor wijziging van de Nederlandse taal afgewezen. Het comité vindt wel dat er een nieuwe woordenlijst van de Neder landse Taal (het groene boek je) moet komen. De vier ministers, D'Anco na (WVC) en Ritzen (onder wijs) en hun Belgische colle ga's Weckx en Vandenbos- sche, bespraken gisteren in Breda de voorstellen van de Nederlands-Belgische spel lingcommissie. De ministers zullen de commissie dringend advise ren een nieuw groen boekje uit te brengen om meer rust, duidelijkheid en eenheid in het Nederlands taalgebied te krijgen. Daarin wordt de voorkeurspelling opgewaar deerd tot officiële. De huidige dubbelspelling van sommige woorden (zoals abstract en abstrakt, waarbij de eerste schrijfwijze de voorkeur heeft maar de tweede ook mag) wordt hiermee afgeschaft. In dat nieuwe groene boek je moeten in onbruik geraak te woorden vervallen en moe ten nieuwe woorden worden opgenomen. Er komt een nieuwe regeling voor de spel ling van tussenklanken in sa menstellingen en afleidingen (bijvoorbeeld bessensap en Dorpstraat) die gemakkelijk toepasbaar is en die slechts in geringe mate afwijkt van de praktijk. Het trema in sa mengestelde woorden zal in de meeste gevallen vervangen worden door een liggend streepje (zee-egel). Om het groene boekje actueel te hou den zal er ongeveer eens in de tien jaar een nieuwe versie verschijnen. De Spelling-kommissie had het kunnen weten. Een enkette onder Nederlanders en Vlamin gen leerde de Werkgroep Ad Hok Spelling van de Taalunie al in 1988 dat mensen niet erg ge- sjarmeerd zijn van grote veran deringen. „Bovendien", zegt Gijsbers, „bleek daaruit dat Vla mingen en Nederlanders ver schillende voorkeuren hebben. Zo hebben de Vlamingen een hekel aan de 'c'. Die moet als het even kan door een 'k' wor den vervangen om de taal zo Nederlands mogelijk te maken. In de praktijk doen ze dat al, zoals ze ook 'doeane' met 'oe' spellen. Maar Nederlanders moeten er niet aan denken dat bijvoorbeeld kuituur met een 'k' wordt gespeld: dat vinden ze te Germaans". Wel kan Gijsbers zich vinden in het afschaffen van de voor keur- en alternatieve spelling volgens het uit 1954 daterende groene boekje: de officiële woorden-lijst der Nederlandse taal die tans nog geldig is. „Nie mand is blij met die dubbel spelling. Zo kent 'entoesiasme' drie verschillende spellingwij zen volgens het Groene Boekje. Dat is alleen maar lastig". Bij een verandering van de spelling, is de belangrijkste vraag of de gebruiker er wat mee opschiet. „De spelling is een kode die je met elkaar af spreekt. Het kan dus een verbe tering zijn als we afspreken dat bij een samenstelling (wespen- steek, bessensap, red.) een 'n' wordt toegevoegd als het woord in het meervoud ook -en' krijgt. Maar wat doet de Spelling-kom missie: die komt weer met een aanvulling! 'Hondeweer' blijft zonder 'n'. omdat hond is deze samenstelling bijvoegelijk is. Nou, ik zie een leek al denken: heb ik hier van doen met een zelfstandig of met een bijvoeg lijknaamwoord?" De inkonsekwenties zijn vol gens Gijsbers het gevolg van de verschillende siestemen die de Spelling-kommissie in elkaar wil schuiven: spelling gebaseerd op uitspraak (fonetisch) en spelling gebaseerd op de her komst van een woord (etymolo gisch). „Als je de spelling ba seert op de uitspraak, maar je maakt daarop weer tal van uit zonderingen, dan werkt dat zeer verwarrend." Schrijfwijzen als buro, nivo en kado zijn al schoorvoetend de Nederlandse taal binnengeslo pen. Maar een ginekoloog die een feutus onderzoekt, terwijl de chirurg een quasi-noncha- lante poze aanneemt, dat is toch even slikken. Gijsbers: „Het ziet er niet uit, hè. Veel van onze leden hebben al ver ontrust opgebeld. Die schrok ken enorm toen ze dat lazen. Woorden waarvan het beeld zo vertrouwd is, worden opeens omgegooid. Maar mocht het er écht nog eens van komen, dan wennen we er ook wel weer aan. We zijn toch ook blij dat we nu vis zonder 'ch' schrijven? gelijk weer uit te krijgen. Thuis zorg speelt hierin een centrale rol. Biesheuvel en de zijnen zijn voor de invoering van een ba sisverzekering in de gezond heidszorg met een beperkt ei gen risico. De overheid moet zo snel mogelijk beslissen wat er in het basispakket komt. Werkloosheid neemt in jaar tijd toe met bijna 100.000 De werkloosheid blijft stijgen. In één jaar tijd zijn er 100.000 mensen zonder baan bijgeko men. Met deze groei is de werk loosheid in Nederland nu hoger dan vijf jaar geleden, zo blijkt uit cijfers van het Centraal Bu reau voorde Statistiek (CBS). In totaal stonden in het laatste kwartaal van 1993 453.000 mensen als werkloos bij de arbeidsbureaus geregi streerd. Dat zijn er 10.000 meer dan eind 1988, toen de werk loosheid na jaren begon te da len. Medio 1992 was de werk loosheid gedaald tot 323.000, maar toen ging het weer de ver keerde kant op en ging de werk loosheid weer snel stijgen. Sinds een half jaar komen er maande lijks ongeveer 8.000 werklozen bij. Vooral onder jongeren stijgt de werkloosheid. Vorig jaar was tien procent werkloos tegen ze ven procent in 1992. De groei ende werkloosheid treft mo menteel zowel lager opgeleiden als mensen met een hogere op leiding, al is die laatste groep nog altijd stukken beter aL Van de beroepsbevolking met alleen basisonderwijs heeft zestien procent geen baan, tegen acht procent van de mensen met MAVO of LBO. Van de academi ci was vorig jaar vijf procent werkloos. Van de hele beroeps bevolking had momenteel 7,1 procent geert baan. De werkloosheid is ongelijk verdeeld naar afkomst. Van de Turken heeft 32 procent geen baan (26 procent in 1992) en van de Marokkanen staat 36 procent (30 procent in 1992) als werkloze geregistreerd. De werkloosheid onder Surinamers (zestien procent) is stabiel ge bleven. Overigens komt de combinantie van allochtone af komst en geen op zeer lage op leiding veel voor. Geen korting op kinderbijslag voor spijbelkind den haag npa Ouders van kinderen die veelvuldig spijbelen, worden vooralsnog niet gekort op hun kinderbijslag. Minister Ritzen (onderwijs) heeft dit de Tweede Kamer meege deeld. Vorig najaar stelde de Tweede Kamer de minister voor om een dergelijke sanc tie te treffen tegen ouders van notoire spijbelaars. Ook zou zo een dam kunnen wor den opgeworpen tegen het verschijnsel dat ouders een kind alleen maar op een school inschrijven om kin derbijslag te kunnen beuren. Ritzen voelde wel wat voor de gedachte van de Kamer,

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3