'Ik was er stil van' - Eerste wapenschouw Oranje geen succes Sport Is 'Van dit soort landen moetje gewoon winnen' Reisorganisatie wappert met WK-kaartjes HOOFDTRAINER Ji DONDERDAG 20 JANUAR11994 -chef rob onderwater. 0 bij d Freek Rienks naar Ter Leede sassenheim» Freek Rienks is volgend jaar hoofdtrainer van Ter Leede. De Sassenheimse zaterdagtweedeklasser en de huidige assistent-oefenmeester van Quick Boys besloten tot een verbin tenis van een jaar. Met Rienks denkt Ter Leede een trainer te hebben aangetrokken die past bij de vereniging. Bestuurslid Jan Schoen: ..Freek is ambitieus. Ter Leede ook. Samen moeten we de komende jaren op een goede, gezonde manier de eerste klas se gaan bereiken." Loek Helder, nu nog werkzaam bij SJZ, fun geert volgend seizoen als assistent van Rienks. Het ligt in de be doeling van Ter Leede de huidige tweede man, Arie Lommers, eveneens in de uitgebreide technische staf op te nemen. DIOK begint play-ofFs bij AAC leiden DIOK start zondag met de play-off s in de rugbycompeti- tie. De Leidse club begint met de uitwedstrijd bij AAC. Die te genstander komt vanavond trouwens op bezoek in De Morsch. Dat duel behoort tot het restant competitiewedstrijden dat de ploeg van coach Breinburg nog moet afwerken. Geldboete voor VNA leiden» Naar aanleiding van de gestaakte wedstrijd VNA-Meer- burg (1-4) heeft de Leidse club een boete van 500 gulden gekre gen, waarvan 250 gulden voorwaardelijk. Voorts besloot de tuchtcommissie de stand van 1-4 in het voordeel van Meerburg (er waren nog enkele minuten te spelen) te handhaven. Hennie Schipper naar Zeeburgia leiden Hennie Schipper werkt volgend seizoen bij zondagtwee deklasser Zeeburgia. De Amsterdamse oefen meester vertrekt aan het einde van de competitie bij Noordwijk. Schipper is op volger van Henk Wisman, die komend seizoen werkt bij Quick Boys. Ab Kolkman heeft zijn contract verlengd bij MMÓ uit Hoogmade. Het wordt het derde jaar voor Kolkman. Volley halsters RVV onderuit leiden Het is de volleybalsters van RW niet gelukt de achter stand op koploper VELO te verkleinen. In Wateringen verloor de Rijnsburgse ploeg met 3-1. Setstanden: 15-9,10-15,15-12 en 15- 6. RW staat thans negen punten achter op VELO, dat nog steeds ongeslagen is. In het Westland toonde de ploeg van coach Boom zich drie sets lang gelijkwaardig aan de lijstaanvoerder. Met na me Wilma van der Meer speelde een goede wedstrijd. Toen de derde reeks verloren ging brak er iets bij RW. In de laatste set mocht VELO zich uitleven. Bax houdt gelijke tred met JSB voorhout De zaalvoetballers van Bax hebben de topper in de landelijke eerste divisie tegen JSB met een gelijkspel afgesloten (1-1). Onmiddellijk na de openingstreffer van Leo Verhoeven van JSB zorgde Patrick Scheurwater er in de zevende minuut voor, dat de Voorhoutse lijstaanvoerder op gelijke hoogte kwam met de nummer twee. Daarna verijdelde doelman Johan Kiele van JSB meer doelpunten van Bax. McDonald's leed een 5-2 nederlaag tegen 't Gat van Nederland. De Leidenaars werkten nog wel een 2-0 achterstand weg door doelpunten van Hans van Marwijk en Nico Lgkenberg, maar daarmee was de koek op tegen de slim counterende ploeg uit Dordrecht. Edberg geeft Siemerink stof tot nadenken Jan Siemerink had een hele goede overwinning nodig om weer eens uit de schaduw te tre den, die nu al zo'n twee jaar als een sluier over zijn fluwelen sla gen hangt. De partij tegen Stefan Edberg in de tweede ron de van de Australian Open was de gelegenheid. Centre-court, twintig graden, Siemerink in vorm en Edberg die zoals be kend bang is voor linkshanders. Het moest nu maar eens gebeu- Het werd een afknapper van je welste. De 23-jarige Rijnsburger speelde in de eerste set onbe vangen, ging voor zijn slagen (vooral de returns) en pakte de eerste set in het goed gevulde, maar niet uitverkochte stadion van Flinders Park. Vanaf dat moment ging het echter bergaf waarts met hem. De cijfers wa ren onthutsend: 6-4, 2-6, 1-6, 1- 6. Siemerink was ontdaan, al speelde hij later op de officiële persconferentie weer de 'vrolij ke Jan'. Hij is altijd het zonnetje in huis geweest. Maar in die kleedkamer was hij totaal an ders. Siemerink: „Ik heb even gewacht om de pers te woord te staan, anders zou ik er negatie ve dingen hebben uitgeflapt. Ik was ontredderd, dacht: wat is er nou eigenlijk gebeurd? 6-2, 6-1, 6-1, dat is toch eigenlijk een pak slaag terwijl ik niet dat gevoel had. Zo slecht heb ik niet ge speeld." Rotgevoel Hij had een rotgevoel, maar kon niet ontdekken of dat terecht was of niet. „Misschien mis ik wel bepaal de dingen die nodig zijn voor de wereldtop. Kan best, maar ik weiger te geloven dat ik met dit spel en deze ranking aan mijn grens zit. Het is niet zo dat ik het gevoel heb dat dit het is. Ik moet nog even doorgaan," al dus Siemerink. Hij troostte zich met de ge dachte dat hij van een ijzerster- ke Edberg (tweevoudig kam pioen in Melbourne) had verlo ren. „Edberg ging na een matig begin enorm goed spelen en als hij zo doorgaat wint hier nie mand van hem." Het verhaal Siemerink had dringend een opkikker nodig. In 1991 brak het talent met de bril jante linkerarm door. Op de Australian Open. Hij was een qualifier, maar reikte tot in de vierde ronde. Een absolute sen satie, net als Richard Krajicek overigens, maar die zou in dat jaar nog niet zo van zich doen spreken. Siemerink wel. Zijn zwiepende service en fabuleuze backhand waren een verade ming en na Melbourne trok hij ook in Europa de aandacht. In het sterk bezette toernooi van Stuttgart wist hij zich ook door de kwalificaties heen te werken en opeens stond hij in de halve finale tegen Stefan Ed berg, waarvan hij verloor. Maar zijn naam was gevestigd. Jan Siemerink was de 'mooiste bloem van Rijnsburg'. En nie mand minder dan Ion Tiriac (toen nog manager van Boris Becker) stuurde zijn handlan gers naar het bollendorp om de belofte vast te leggen. Siemerink zou bij een ander management bureau tekenen, maar zijn kost je was voor een groot deel ge kocht. Succesjaar Maar hij zou steeds minder vaak dat avontuurlijke spelletje uit '91 demonsteren. Blessures, een gebrek aan zelfvertrouwen, tegenstanders die zijn sterke opslag steeds beter verwerkten. Het liep niet meer zo vlotjes. Niet verrassend overigens en helemaal geen schande. Het was op zich al knap dat Sieme rink zich op bleef houden rond de vijftigste plaats op de wereld ranglijst. Na een rot verlopen 1993 stond hij er weer. Blessurevrij en gretig. Hij won de Masters in Nederland en ging vol vertrou wen naar Australië. Na een knappe zege in de eerste ronde op de Duitser Markus Zoecke was hij klaar voor een 'major upset', de grote verrassing. Stefan Edberg stak er een stokje voor en gaf Siemerink en Don stof tot nadenken. De verliezer sloeg fantastische, ouderwetse passings met de backhand - uit de pols - en speelde zeker niet slecht, maar het verschil met de koele Zweed was niettemin groot. Dat frustreerde nogal. Don deed er niet al te moeilijk over. „Ik vind dat er weer mu ziek zit in het spel van Jan. Het is geen ramp. Jullie hebben toch gezien tegen wie hij speelde? Al leen is Jan nog wat slordig op sommige momenten. Je moet op dit niveau percentage-tennis kunnen spelen, zuinig zijn en de belangrijke momenten scherp zijn. Hij leert hier van." Salontennisser Siemerink is ooit een typische salontennisser genoemd. Don zei wel eens dat zijn pupil geen tennis speelt, maar 'een wed strijd schildert'. Alsof zijn racket een penseel is. Siemerink - 58ste op de wereldranglijst - is dat stadium inmiddels ont groeid. Hij vecht voor een plaats bij de beste twintig van de we reld en is geen mooi-weer-spe- ler meer die geen vuil werk wil opknappen. „Die top 20 kan hij halen," denkt Tony Pickard, al elf jaar de coach van Stefan Edberg. „Maar hij zal af moeten van de comfortabele positie waarin hij al jaren verkeert. Ik zag hem in '91 komen en ik zie hem nu, drie jaar later. Hij is niet slech ter geworden en niet beter. Top vijftig, een leuke speler, fit, ge noeg geld, niets aan de hand. Vanaf nu moet hij de baan op keiharde opdracht. Al- ar service-returns sco ren in een wedstrijd en dat vol houden. Ook als je eens een keer verliest. Moet je eens kij ken wat er met Siemerink ge beurt." leen i Jan Siemerink ging na een gewonnen eerste set kansloos onderuit tegen Stefan Edberg. FOTO REUTER Ronald de Boer: - tunis» albert geesinc De eerste wapenschouw van Oranje op weg naar het WK in Amerika was geen onverdeeld succes. Niet voor de re putatie van het Nederlands elftal, dat gisteravond tegen Tunesië bleef steken op een schamel gelijkspel (2-2), niet voor bondscoach Dick Advocaat. In Tunis kreeg hij nog eens de bevestiging dat er de komende maanden een hoop werk aan de winkel is om de mankementen in de ploeg bij te slijpen. Dat geldt voor alle linies, de aanval voorop. verdediger Tharak Thabet onge hinderd voorzetten en Faouzi Roussi, ook al niet gehinderd door Blind, de hoek met het hoofd uitzoeken (1-0). Voor Oranje was het een waarschuwing en een leerzame les voor het WK-duel straks in Orlando tegen Marokko dat Tu nesië buiten de eerste WK- schifting hield. Advocaat dacht daar eender over en noemde het een nuttige wedstrijd. „We hebben kennis gemaakt met het Afrikaanse voetbal en kunnen zien dat we Marokko niet mo gen onderschatten. We moesten vanavond voluit gaan, anders kwamen we in de problemen. Tunesië speelde risicoloos voet bal", vond Advocaat. „Met twee hele snelle spitsen. Daar had den we defensief de handen vol npa-verslaggever Op de prachtige grasmat in het stadion El Menzah dankte Oranje het bijna louter aan Ro nald Koeman dat de ploeg de schande van een nederlaag be spaard bleef. De libero van Bar celona mag dan niet de snelste zijn, zijn lange trap is van abso lute wereldklasse. Oranje dank te er een kwartier voor rust indi rect de 1-1 aan (kopbal Rijkaard uit een voorzet van Blinker), de tweede treffer nam hij zelf voor z'n rekening. Vanaf 35 meter joeg Koeman de bal als een streep langs de slecht opgestel de muur en doelman Chroki El Quaer. Het waren te schaarse hoog tepunten in een leuke ontmoe ting waarin de Nederlandse aanval haperde en de verdedi gers te veel ruimte gaven en du re fouten maakten. Er waren te veel momenten in de wedstrijd dat Oranje het simpelweg moest afleggen tegen de harts tocht en de snelheid van Tune sië. Toch ontbrak het Oranje niet aan goede wil, wel aan het vermogen om de technisch vaardige en opportunistische Tunesiërs op een dwaalspoor te zetten. Ronald de Boer kreeg er al snel cle kansen voor, maar de Ajacied bewees eens te meër dat hij meer de man van de as- sist is dan een koele kansenbe- nutter. Rekening „We kregen in de eerste helft zes opgelegde kansen", over dreef de bondscoach lichtelijk. Dat verzuimde Oranje en daar voor kreeg het al snel de reke ning gepresenteerd. Op links ging Blinker in de fout, mocht Het zal ook de bondscoach gisteravond niet zijn ontgaan dat de wisselwerking op links tussen Frank de Boer, Numan en Blinker van geen kant deug de. Dat had vooral Arthur Nu man op z'n geweten. In de on stuimige drang zich waar te ma ken, stak weer het aloude euvel de kop op. Numan speelde on rustig, was te weinig aanspeel baar en bracht daardoor Blinker regelmatig in de problemen. Advocaat weigerde na afloop op de gebreken van Numan in te gaan. „Het is me veel te vroeg om nu al conclusies te trekken. In mei maken we de balans op, tot dan praat ik niet over indivi duele prestaties". Veeg teken Evenmin dus over Bergkamp en Overmars, die er gisteravond al evenmin veel van brouwden. Zij hadden te weinig aandeel in de aanvallende acties en keken Mare Overmars (midden) mikt voorlangs. Ook Ronald de Boer krijgt de bal niet in het doel van Tunesië. beiden van afstand toe hoe Rijk aard een kwartier voor rust een voorzet van Blinker knap met het hoofd verlengde. Het was een veeg teken dat de vier aan vallers ook in het tweede part nauwelijks potten konden bre ken. Met Jonk voor Wouters, die volgens afspraak een halve wed strijd zou spelen, drong Oranje wel aan, maar bracht de ra zendsnelle invaller Ayadi Ham- rouri zijn land zeven minuten na de rust andermaal op voor sprong. Aan die treffer ging zwak anticiperen van Bergkamp en een fout van Winter vooraf (2-1). De middenvelder van Lazio Roma kwam al na een half uur in het veld voor Blind, die met een lichte knieblessure afhaak te. De tijd was te kort om de Ajacied te beoordelen op een rol als mandekker in Oranje. Datzelfde gold voor Gillhaus, die een kwartier na de rust Overmars afloste. Andermaal werd echter duidelijk dat de aanval van Oranje te broos is om op het WK hoge ogen te gooien. Alleen al daarom was de confrontatie met het verrassend goed en hartstochtelijk spelen de Tunesië leerzaam en een hernieuwde bevestiging dat Oranje nog niet kan zonder Rijkaard, Wouters en vooral Ro nald Koeman. Aan Koeman dankte het Ne derlands elftal dat Tunesië - net als vorig jaar tegen de Duitsers (1-1) - niet verder kwam dan een puntendeling. De kansen daartoe kreeg Tunesië in het slotkwartier volop. Vooral dank zij de imponerende tien, Ayadi Hamrouri, die i verrijking voor elke eredivisie club zou zijn. Hij was gister avond niet de enige. zaiane; Adel Sellimi (46. Hamrouni) en Roui&si (68. Liman). Nederland: De Goey, Blind (32. Win ter), Ronald Koeman en Frank de Boer. Rijkaard, Wouters (46. Jonk). Berg kamp (82. Erwin Koeman) en Numan: Overmars (59. Gillhaus), Ronald de Als wel vaker in het Nederland se kamp was Ronald de Boer na de oefeninterland van Oranje tegen Tunesië (2-2) de man die zei waarop het stond: „Van dit soort landen moet gewoon wor den gewonnen." De spits hield geen betoog over de toenemende kracht van het Afrikaanse voetbal. „Zc zijn fanatiek, zeer bedrijving en heb ben een inzet van 200 procent. Taktisch stelt het echter niet veel voor. Als we het goed had den gespeeld, hadden we ruim moeten winnen. Als Marokko, straks onze tegenstander op het WK, van dit niveau is, moeten we er gewoon overheen lopen." Over zijn eigen optreden was De Boer, naar Tunis gekomen met een lichte blessure aan de lies, evenmin te spreken. „Ik heb gewoon een slechte inter land gespeeld. De afspraak was dat ik zelf zou aangeven wan neer ik eruit wilde. Ik vond de eerste helft van mezelf zo slecht dat ik er niet af durfde te gaan. Daarom heb ik doorgespeeld. Overigens, van die blessure heb ik geen last gehad." Sinds de belangrijke interland tegen Engeland, die vorig jaar in Rotterdam de voor kwalificatie beslissende winst opleverde, is Ronald de Boer vaste keus in Oranje. „Zolang Van Basten niet fit is, ziet het daar inderdaad naar uit. Dat is mooi. Ik heb ook het gevoel dat de samenwerking met Bergkamp voorin steeds beter gaat. In dit soort oefen duels moet het nog meer groei en. Wouters achter ons voelt ook goed aan hoe we de bal wil len hebben. En Jonk? Die weet natuurlijk ook wat hij moet doen. Al is zijn spel nog steeds vrij nadrukkelijk gericht op Bergkamp." Bondscoach Advocaat ver klaarde in Tunis geen conclu sies te willen trekken voor de rest van de oefencampagne. „Dat lijkt me na één wedstrijd wat voorbarig. Belangrijk is dat we opnieuw hebben geleerd dat we dit soort ploegen niet mogen onderschatten. Met het oog op Marokko kan dat een belangrij ke les zijn. Vanavond is ook ge bleken dat Tunesië geen land is waar we zomaar overheen lo pen." „Hel probleem lag met name in de verdediging", blikte Advo caat terug. „We hebben drie kansen weggegeven waarvan er twee ingingen. Dat mag op dit niveau absoluut niet gebeuren. In beide gevallen was er sprake van een verdedigingsfout. Ik geef toe dat het eerste doelpunt van Tunesië heel mooi was uit gespeeld. Maar wat mij betreft had best iemand die bal mogen wegkoppen." Wouters vond de wedstrijd vooral van belang met het oog op Marokko, in juni de derde tegenstander in de Verenigde Staten. „We weten nu ongeveer wat we van dat land mogen ver wachten." Niet al te veel? Wou ters: „Tunesië beschikt over een paar goede spelers, maar eerlijk gezegd hadden we gewoon moeten winnen. Probleem was dat we niet goed genoeg heb ben gespeeld en voor rust de kansen niet hebben benut." Nederland is de ban van het WK-voetbal in Amerika. Dui zenden Oranje fans hebben hun spaarvarken reeds in stukken geslagen om de sprong over de grote plas te maken. Echter, alle vliegtuigen richting States zitten vol en de KNVB kan slechts een beperkt aantal supporters van kaarten voorzien. Des te opmer kelijker is het dat een kleine reisorganisator in Oosterbeek sinds enkele dagen met duizen den vliegtickets en toegaf wijzen wappert. „Wanneer je weet welke wegen je moet be wandelen, kun je heel veel rege len," zegt Joop Lever van de lijknamige reisorganisatie. Eerste ronde, tweede ronde, kwartfinales, halve finales, ja zelfs voor de eindstrijd in de Ro se Bowl van Los Angeles heeft hij kaartjes in de aanbieding. In totaal maar liefst 5400. Na een optreden bij 'vakantieman' Frits Bom heeft voetbalminnend Ne derland hem intussen ontdekt. De arrangementen gaan met honderden de deur uit, maar snelle beslissers kan Lever de komende dagen nog wel hel pen. De onzekerheid waar Oranje eventueel in de tweede ronde speelt is geen probleem. Wie bij Lever boekt kan Oranje tot en met de finale blijven vol gen, waar dan ook. Hoe de Oosterbeekse zaken man aan de tickets komt laat hij liever in het midden. „Ik wil geen slapende, honden wakker maken bij de concurrentie. Ik zeg alleen dat ik ze rechtstreeks uit Amerika heb." Als Lever alle kaartjes kwijt is, gaat hij op jacht vliegtuigstoelen. „Alle vluchten naar de Oost kust van Amerika zitten stamp vol. Dat is het grote probleem. Aan kaartjes kan ik altijd wel ko- R.K.V.V. Teylingen uit Sassenheim, spelend in de eerste klas K.N.V.B. afdeling Leiden, is met ingang van het komend sei zoen op zoek naar een Zij die daarvoor in aanmerking denken te komen worden verzocht vóór 27 januari 1994 schriftelijk te reageren onder opgave van bevoegdheden, referenties en salarisindicatie bij de secretaris. T. Kloeze, CJ. Speelmanstraat 1, 2171 PV Sassenheim Griekenland alternatief Nederlands elftal overweegt watersnood wedstrijd in Venlo Tunis Bij de loting in december in Las Vegas werd Oranje aan het Afri kaanse land gekoppeld. Ook de Verenigde Arabische Emiraten waren in de markt, maar bonds coach Advocaat vond de onge veer acht uur durende reis naar dat land te ver voor een mid weeksduel. Het Nederlands elftal overweegt serieus op 16 februari een soort van benefietwedstrijd tegen een Limburgse selectie te spelen, ten bate van de slachtoffers van de watersnoodramp. Mocht over dit duel echter geen over eenstemming worden bereikt, dan zal Oranje in Athene tegen Griekenland uitkomen. Griekenland diende zich aan nadat bekend werd dat de voor 16 februari geplande wedstrijd tegen Marokko niet doorging. Net als Nederland is Grieken land deelnemer aan de wereld titelstrijd. In aanloop naar het EK van Zweden kwamen beide landen nog twee keer tegen el kaar uit.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 25