Marion Borst droomt al van Spelen Wielervereniging Swift woest op gemeente Van der Sterren fopt zichzelf weer Sport Stasi-dossier ter inzage Vuistslag Romario goed voor vier duels Wiersma heeft pech ii i4-27-29-36 r| DONDERDAG 20 JANUAR11994 CHEF WILLEM SPIERDIJK, 071 -356464, PLV -CHEF ROB ONDERWATER, 071 -35644 Renovatie wielerparcours weer uitgesteld LEIDEN WILLEM SPIERDIJK Wielervereniging Swift is woest op de gemeente Leiden. De as faltering van de baan van de wielerclub laat weer langer op zich wachten. Aanvankelijk zou de renovatie van de baan op 1 maart gereed zijn. De gemeente Leiden heeft inmiddels laten weten het werk op z'n vroegst op 15 mei gereed te hebben. De voorzitter van Swift, Pieter Evelein, zegt dat door de ge meente al herhaaldelijk toezeg gingen zijn gedaan. „Eerst zou de asfaltering in de loop van 1993 plaatshebben, toen werd het het einde van het jaar, tot slot zijn we overeengekomen dat het nieuwe parcours op 1 maart beschikbaar zou zijn. Daarop is ook de huurprijs ge baseerd die met de gemeente is afgesproken." Het parcours van Swift, op de voormalige vuilstortplaats Roomburg, tussen de Kanaal- weg en de rijksweg, is al enkele maanden onbruikbaar. Door verzakkingen en begroeiingen is de baan op de zogenaamde Bult te gevaarlijk en ook te zwaar ge worden. Inmiddels gebruikt de wielervereniging een proviso risch parcours op het industrie terrein Roomburg. „We hebben afspraken gemaakt met de be drijven daar, dat ze niet tegen de rijrichting inrijden. Maar men hpudt zich steeds minder vaak aan de afspraken. Daar door ontstaan soms levensge vaarlijke situaties. Moeten er soms eerst ongelukken gebeu ren", vraagt Evelein zich af. Door het ontbreken van een parcours verliest Swift ook een flink aantal leden. Evelein: „Vo rig jaar hadden we nog 100 le den die een licentie hadden aangevraagd, nu zijn dat er pas 40. Normaal moet het in deze tijd de toeloop beginnen. Maar als de leden merken dat het parcours nog niet klaar is, zul len zij voor een andere club kie- Swift heeft financieel toch al moeilijk volgens de voorzitter van de wielervereniging. „Onze kantine-opbrengsten zijn vorig jaar met 30 procent gedaald. Er was geen baan, er waren min der activiteiten en dus ook min der opbrengsten van de kanti ne." Oorzaak van het uitstel is de ze keer dat de gemeente wacht op de renovatie van de Lam- menschansweg. Het oude asfalt van die straat wordt gebruikt als onderlaag op het wielerpar cours. Dat is voordeliger voor de gemeente. De aanbesteding van dat project heeft echter pas in de loop van de maand maart plaats. Evelein begrijpt niet waarom zijn club op het werk aan de Lammenschansweg moet wachten. „Het kan best zijn dat het iets goedkoper is door ge bruik van dat oude asfalt, maar dat kan best opgeslagen worden en voor een ander werk worden gebruikt. Het gaat erom dat aan ons de garantie is gegeven dat alles op 1 maart het werk op 1 maart klaar is". De voorzitter van Swift denkt dat zijn leden het nieuwe uitstel niet pikken. „We hebben al eer der op het punt gestaan om ac tie te voeren. We wilden toen wegblijven bij de start van de Ronde van Nederland in Lei den. We zouden daar wat weg- afzettingen voor onze rekening nemen. We vonden zo'n actie uiteindelijk niet in het belang van de wielersport." Het wielerparcours op de Bult wordt al een jaar niet gebruikt. S3 I ARCHIEFFOTO HIELCO K\ Leiderdorpse wielrenster in nationale wielerselectie Eindelijk gerechtigheid. Dat moet Marion Borst hebben gedacht, toen zij vorige week een plaats in de nationale wielerselectie kreeg toebedeeld. De uitnodiging van bondscoach Frans van Diepen kan de negentienjarige Leiderdorpse beschouwen ais een late beloning voor de bronzen medaille, die zij anderhalf jaar geleden in Grie kenland behaalde bij het wereldkampioenschap voor ju nioren. lectie in de Ronde van EG neer zette. „Dat rondewerk ligt mij wel. Ik kan aardig klimmen, al heb ik nog nooit in het hoogge bergte gereden. Alleen mijn tijd rit moet ik nog verbeteren." Dat lukt wellicht onder de hoede van Van Diepen. „Een aardige man, die ik nog ken uit de tijd dat hij als mecanieker werkzaam was. Als coach staat hij tussen de rensters. Ook heeft hij oog voor mijn studie. Tij dens mijn tentamenweken mag ik zelfs een lang trainingskamp laten schieten." Toch zou het haar eer te na zijn, als zij door het missen van trainingsstages een conditie achterstand zou oplopen ten opzichte van haar ploeggenotes. „Trainingsschema's maak ik zelf, want na zes jaar schaats- training bij Wim den Eisen weet ik inmiddels wel hoe die in el kaar zitten. In deze tijd van het jaar mag ik nog freewheelen. Eerst nog wat schaatsen en daarna wat vakèr de fiets pak- TIM BROUWER DE KONING Vreugde om het 'eerherstel' en vrees voor de ongewisse toe komst strijden nu om voorrang bij de renster van Swift/Casba. „Aan de ene kant wil ik bewij zen dat ik in de nationale selec tie thuishoor", zegt de studente bewegingstechnologie. „Aan de andere kant schept het rijden in zo'n oranje shirt ook verwach tingen. Het lijkt me verschrikke lijk om dan ergens achteraan te bungelen." Daarom vond Borst het vorig jaar niet zo'n ramp, dat Van Diepen haar in de wachtkamer zette. „Ik praat al wel een jaar over de nationale selectie, want het is het hoogste wat je kunt behalen. Met onder anderen Leontien van Moorsel, Ingrid Haringa en Elsbeth Vink vormt het een ijzersterk team. Maar ik had begrip voor de handelwijze van de bondscoach. Vorig sei zoen beschouwde ik als een leerjaar. Maar tegen de nationa le selectie koersen was voor een eenling zoals ik onbegonnen werk. Vaak reed ik dan voor plaats acht." Toch slaagde Borst erin zich uit de anonimiteit te fietsen. Haar uitverkiezing lijkt een sim pele optelsom van haar presta ties, die zij onder meer als gastrenster van de nationale se- Marion Borst: „Het fietsen stond bij mij aanvankelijk helemaal in het teken van het schaatsen." ken.' Hoewel de eigenzinnige Lei derdorpse de indruk wekt nie mand om zich heen nodig te hebben, kan zij de steun van een klein begeleidingsteam niet missen. „Behalve bij mijn fami lie kan ik ook altijd terecht bij masseur Theo Schrader. Ik ben nogal blessuregevoelig, maar kan bovendien mijn verhaal bij hem kwijt." En dat kan nog wel dig zijn, want in peloton is nogal eens sprake van haat en nijd. „Dat kan ik niet ontkennen. Vergeleken met mannen vergeten vrouwen ru zies niet zo gauw. Maar dat vrouwenwielrennen is ook zo'n klein wereldje. Ik heb het in de koers ook wel eens met een an der aan de stok, maar ik ga na afloop niet lopen smijten." Wel heeft Borst het bij vlagen moeilijk de lol van haar hobby te blijven inzien. „Ik heb ooit overwogen om ermee op te houden, omdat ik geen resul taat zag van al mijn inspannin gen. Maar gelukkig bedacht ik mij snel. Want ik zou zo gauw geen alternatief weten. Ik zie mezelf op zaterdagavond nog geen sigaretje staan roken te midden van leeftijdsgenoten." „Ik heb altijd voor de sport geleefd. Ik let een beetje op mijn voeding en nachtrust, maar doe er ook nog andere dingen naast. Zo geef ik de ju nioren van 15 tot en met 18 jaar van de ijsclub van Hoogmade schaatstraining, dat vind ik schitterend. Mocht ik ooit op houden met wielrennen, dan keer ik ongetwijfeld terug naar mijn eerste liefde: schaatsen." „Het fietsen stónd bij mij aanvankelijk helemaal in het te- WUK AAN ZEE HANS NPA-VERSLAGGEVER Van alle geschreven en gespro ken woorden zijn deze het droevigst: Het had kunnen zijn! De twee Nederlandse groot meesters Paul van der Sterren en Jan Timman zullen er ver drietig over meepraten na hun nederlaag in de derde match partij. Jan Timman kwam tegen Joël Lautier in een Aangenomen Damegambiet prachtig uit de opening, maar zijn 16e zet, een voorbarige opmars van de witte g-pion, deed de kansen keren. De zwarte rossinanten kwamen plotseling met geweld opzetten en dwongen Timman een pion te geven. Toen hij in de tijd noodfase meende deze te kun nen heroveren, werd hij verrast door een venijnige tegencombi- natie van de jonge Fransman en kon meteen opgeven. Van der Sterren weerlegde de Koningsindische opstelling van Gata Kamsky even gemakkelijk als hij dat in de eerste partij had gedaan. Iedereen dacht dat de witte aanval snel dodelijk zou zijn, maar op het kritieke ogen blik koos de Nederlander voor een methode, die slechts op een schijnaanval bleek uit te lopen. Zijn Amerikaanse tegenstander ontsnapte aan een dreigende nederlaag en verzekerde zich na 25 zetten zelfs van een overwin ning. Viswanathan Anand gaat rus tig en zelfverzekerd op de eind zege af. Tegenstander Artoer Joesoepov maakt een ietwat uit gebluste indruk. De' Rus gaf in het middenspel een pion om te- genkansen te krijgen, maar Anand toonde feilloos aan dat het zwarte spel niet aan bod kwam. In het eindspel bleek de pluspion snel beslissend. Het is niet aannemelijk dat Joesoepov de achterstand van twee punten nog zal kunnen goedmaken. Analyse Wit: P. v.d. Sterren Zwart: G. Kamsky Derde matchpartij, Wijk aan Zee 1994 Koningsindisch \.d4Pf62. c4g63. Pc3Lg74. e4 d6 5. Pf3 0-0 6. Le2 e5 7. Le3 Pg4 8. Lg5f6 9. Lel (Deze zetten werden ook in de eerste partij gespeeld. Kamsky ging toen met 9...exd4 verder en kwam betrekkelijk vlug in het nadeel. Nu doet hij het anders) 9...Pc6 10. 0-0/5 11. Lg5 LJ6 12. LxfB Pxf6 13. exf5 Lx/5 14. d5 Pe715. Pg5! (Een bekende wending in deze opening. Het paard springt naar e6 en dwingt een zwarte loper tot ruil. Hierdoor verkrijgt wit ten koste van een pion een over wicht op de witte velden) 15.../» 6 (Niet beter is 15...Dd7 wegens 16. Ld3 en wit krijgt veld e6 ge heel in zijn macht.) 16. Pe6 Lxe6 17. dxe6 P/5 18. Ld3! (Deze wending zal Kamsky hebben onderschat. Er dreigt 19. Df3) 18 ...Pd4 19. f4 (Veel sterker dan 19. Lxg6 Pxe6 en, zo mogelijk 20... P/4) 19...A&720. Del (Valt e5 aan; 20...exf4 gaat niet wegens 21. e7] 20... Pxe6 21. Dg3 (Nu wordt het menens. Kams ky dacht hier opvallend lang na. Hij zag dat 21...Pf4 niet ging: 22. Txf4 exf4 23. Dxg6+ Kh8 24. Dxh6+ Kg8 25. Dg6+ Kh8 26. Pd5! en zwart heeft geen verde diging meer. Het passieve 21... De8 22. fxe5 ziet er evenmin Harm Wiersma krijgt in de tweekamp om de wereldtitel dammen niet altijd loon naar werken. De ook in de negen tiende partij naar complicaties zoekende Fries kwam in het ge meentehuis van Heerenveen weer dat kleine beetje geluk te kort om de achterstand tegen ti telverdediger Tsjizjov weg te werken. Na 52 zetten en vier uur spelen moest hij weer ge noegen nemen met remise, waardoor de Rus in de laatste partij - vrijdag in Leeuwarden - aan een puntendeling voldoen de heeft om zich voor de zesde keer tot wereldkampioen te la ten uitroepen. Tsjizjov leidt in deze tweekamp met 20-18. Dat Wiersma zich bewust was dat hij in Heerenveen één van zijn laatste kansen kreeg op een eventuele barrage bleek wel uit zijn partij-opzet, maar niet uit zijn voorbereiding. In de och tenduren werkte hij allerlei in terviews af en vervolgens een sessie met een hypnotiseur. Daardoor restte er nog maar weinig tijd voor zijn secondant Auke Scholma, die een groot deel van de nacht aan de voor bereiding van een bepaald spel- genre had besteed. Paul van der Sterren gaf de winst uit aanlokkelijk uit) 21 ...g5!? (Maakt van de nood een deugd.) (Iedere kenner in de zaal ver wachtte hier een snelle ineen storting van de zwarte burcht na 22. fxg5 hxg5 23. 7/5 bijv. 23... Ph 7 24. Dh3! - mogelijk heeft de witspeler deze finesse bij zijn vooruitberekening gemist - 24... Txf5 25. Lr/5 Pef8 26. Tfl met een winnende aanval) 22. fxe5? (Dit lijkt sterk, maar berust op een misrekening) handen tegen Gata Kamski. 22...dxe5 23. Dxe5 C>x3$mP (Hier merkte Van der Sterren plotseling wat hij had aange richt. Na 24. Tadl Dxc4 25. Td7 Kg6 26. D/5+ Kh5! De zwarte koning is onkwetsbaar en als wit met 27. Dh3+ Dh4 28. Dxe6 zijn stuk herovert, verliest hij met 28...Pxd7 de kwaliteit) 24. Dxe6 Tae8 (Niet moeilijk te vinden) 25. Df5 Pe4! (De doodsteek. 26. Dh3 Dd4+ 27. Khl Pf2+ is hopeloos voor wit). Wit geeft het op. Kennelijk om aan de vooravond van de Spelen nieuwe schanda len over Stasi-contacten te voorkomen is de Duitse deelne mers aan de Olympische Win terspelen in Noorwegen de ge legenheid geboden tot snelle in zage in hun eventuele Stasi dossier. Zoals de voorzitter van de commissie sportzaken van de Bundestag, Ferdie Tillmann, het woensdag formuleerde, wordt met de versnelde procedure ge probeerd „onaangename Stasi onthullingen" te vermijden. De sportbonden streven naai snelle openbaring van eventue le Stasi-contacten, aldus Till mann. Daarom krijgen de atle ten die dat willen voorrang bij de behandeling van hun even tuele verzoek om inzage in een al dan niet bestaand dossier. De bonden of het nationaal Olym pisch Comité kunnen als be middelaar tussen de atleet en het bureau dat de Stasi-docu menten beheert, optreden. MADRID. AFP Romario is gisteren vier wed strijden geschorst voor de rake vuistslag in het gelaat van Si- meone, de Argentijnse verdedi ger van Sevilla. De Braziliaanse spits van FC Barcelona moet bovendien 4000 gulden boete betalen. De tuchtcommissie van de Spaanse voetbalbond gaf hier mee een minimale straf voor rechter de rode kaart trok. Ro mario had nog geen strafblad ij Spanje, heeft een rustige natuu en beging zijn overtreding nj een mogelijke provocatie. R tuchtcommissie liet dit alle meewegen. Simeone probeerde hem zon dag hardhandig van score af tij houden, waarna Romario on middellijk zijn vuisten gebruil te. Dit was althans de lezing va Barcelonese omstanders, ondt wie coach Johan Cruijff, n wedstrijd. Limburgia weigert CD-lijsttrekker Scheidsrechter John Sille is tot persona non grata verklaard bij d amateurvoetbalclub Limburgia uit Brunssum. Manager Goof lans sen', tevens wethouder van de gemeente, heeft Sille de toegang onf zegd omdat die bij de komende verkiezingen in Brunssum lijsttrell ker is van de Centrumdemocraten. „Hij komt er niet in bij Limburgia", zei Janssen woensdagavond „Punt uit. We moeten die man niet. Dat hebben we de KNVB oo| laten weten. De bond propageert een actie tegen het racisme in ht voetbal. Dan kunnen we in mijn ogen zo iemand niet op onze vej den toelaten." SCOREBORD TENNIS BOBSLEE FOTO ken van het schaatsen. Tot ik er achter kwam dat wielrennen mij veel meer te bieden had. Voor dit seizoen hoop ik op deelname aan de Tour en het wereldkampioenschap. En op de langere termijn denk ik aan de Olympische Spelen. Jammer dat ik niet zoals Herbert Dijk stra in 1988 in aanmerking kan komen voor zowel de Zomer- als Winterspelen. Mannen, enkelspel, I miljoen La Plagne. EK, tweemansbob: 1. Langerj /Joechel (Dui 1) 2.00,45 (59,0 Edbere +1.00,81), 2. Huber/Ticci (Ita 1 2.00,51 (59,86+1.00,65), 3. Weder/ Donat Acklc Boetsch (Fra/16) v 5 Gotschi/Guido Acklin (Zwi 2) 2.01,05,5 (Aus) 7-6 6-3 6-3, Wilander (Zwe) - De- laitre (Fra) 6-1 2-6 7-5 6-4, Jonsson (Zwe) +1.01,65). n (Mar) 7-6 6-7 6-1 6-3, San- t (Fra) 7-5 2-6 7-5 6-0 Al SCHAKEN ler (FrJ i 1 1/2-1 1/2), Van der Sterre; Camski (VSt) 0-1 (stand 1-21 (GBr) -Gelfand (WRu) 1/2-ltf and 1/2-1 1/2), A pov (Dui) 1-0 (stand 2 1/2-1/2), (Rus)-- Yudasin (Isr) 1/2-1/2 (stand 2-11 4 7-6, 5-7 4-6 7-5, Daufresne (Bel) - Enq- vist (Zwe) 6-3 6-2 7-6 Dubbelspel, eerste ronde: Davids/Norval (Ned/ZAf/14) - Borwick/Youl (Aus) 5-7 7-5 6-4. Vrouwen, enkelspel: Tedjukusuma (Indo) - Tarabini (Arg) 6-2 7-6, Taylor (Aus) - Sin- Sïr (Dui) 7-5 4-6 7-5. Reinstadler (Aus) - ahlman (Fin) 6-3 z inger (VSt) 6-4 6-1, Zardo_(Zwi) SPORTPRIJSVRAGEI ar- I (VSt/6) - Boogert/Muns-Jagerman (Ned) 6-4 6-2, Bollegraf/Graham (Ned- Lucky Ten. woensdag 19 januari /VSt/10) - Katerina Maleeva/Rittner (Bul- 2-7 - 11- 15 - 16-17-20-23-24-31 /Dui) 7-6 6-3. -41-51 -53-54-60-64-66-67-7 -71. Belgische midlotto: Winnende getallen: 4-6-11-12-29 VOETBAL 37 Reservegetal 30 wutl Jokernummer: 2908044 Duitse Midlotto: Engeland. FA Cup. Derde ronde: Bristol Ci- lenleéefah 318 12 23 34 4L R: tmiham tol&VlSweSay0-t s"el 77: °6°2°>3 6'967258 Portsmouth - Blackburn 1-3, Tottenham - Peterborough 1-1 n.v. Tottenham w.n.s Schotland: Raith - St Johnstone 1-1, Celtic Aberdeen 2 2 SPORT OP TV BASKETBAL DONDERDAG 14 00-17.00 EURO. EK Tillmann beklemtoonde dat het verzoek om inzage in een dossier moet uitgaan van de at leet zelf, aangezien de sportman of -vrouw als rechtspersoon de normale bescherming geniet die iedere Duitse burger heeft. Kort voor de Winterspelen van 1992 in Albertville erkende bobsleeër Harald Czudaj dat hij als informant voor de Stasi had gewerkt. Een andere Duitse bobsleeër, de Olympisch kam pioen uit 1984 Wolfgang Hop pe, werd uit het leger ontslagen nadat hij had geweigerd over zijn Stasi-verleden te spreken. Zowel Czudaj als Hoppe zal ver moedelijk in Lillehammer pre sent zijn. De directeur van het bureau dat de Stasi-dossiers beheert, Hansjoerg Geiger, zei dat de at leten hun dossier nog voor de aanvang van de Spelen, op 12 februari, kunnen inzien. De voorzitter van het Duitse Olym pisch Comité, Walther Troeger, liet weten niet bevreesd te zijn voor „ontmaskeringen Jongens, eredivisie: Amstelveen-BV Leider dorp 73-51 EC landskampioenen, halve-finalegroep A: Guildford Kings (Eng) - Oiympiakc" KUNSTRIJDEN v (Rus) 1,5, 2. Sjisjkova/Naoem- 4;- 3. Misjtsoeteniok/Dmitrijev iï 30-22 00 BRT 2 Sport. 5 Wötzel/Steuer (Dui) 7, 6. Krestia /Tortsjinski (Aze) 10,5. VOLLEYBAL 22.50-23.30 BBC 2. EK ki 23.30-01 00 EURO. EK b, H (Ned) 2-3 (15-11 13-15 15-9 8-15 8-15). Eerste v 1 -3, ZVH naar de volgende ront CEV-beker: VCG (Ned) - Wuppc Wenen. Europa Cup II, i Athene 23 55-00.55 Ned 3: Studio Sport EK kunstril den op de schaats in Kopenhagen. 01.00-01.30 EURO: Sportnieuws. 09 00-11.00 EURO: EK kunstrijden of 09.45-10.00 Did 3. Sport Oldies. 11.00-12.00 EURO. Paardesport. 12.00-13.00 EURO: Euroski: wintersp fï.OO-M 00 EURO NHL IJshockey. 14.00-16.00 Ned 3: Studio Sport: tem

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 24