Openbare speeltuinen Leiden zijn onveilig Jan Spijker is verslaafd aan postzegels Junior Cosmetics Noordwijk failliet Leiden Regio _JjK DNDERDAG 20 JANUAR11994 IGemeente en bond pakken probleem aan De Leidse Bond van Speeltuinverenigingen en de afde ling groen van de gemeente Leiden gaan samen de on veilige openbare speeltuinen in de stad aanpakken. Se cretaris C. Frankhuizen van de bond zegt het noodzake lijk te vinden, dat er toezichthouders komen. „Als een kind uit een klimrek valt is er niemand om te helpen", zegt ze. ding te regelen heeft zij een jaar geleden contact opgenomen met directie groen van d ege- meente Leiden. Wij zijn blij met de samenwerking en direc tie groen ook". Als voorbeeld van de slechte spreiding noemt ze een speeltuin aan de Konin genlaan. Net buiten de speel tuin lag een betonnen skate- boardbaan. De baan is echter weggehaald en vervangen door een speelwerktuig. „Het gevolg was dat de kinderen daar gin gen spelen in plaats van in de Bovendien, constateert ze, zijn de speelplekken maar lukraak door de stad geplaatst zonder er rekening is gehouden met de al bestaande speeltui nen. Maar de veiligheid is het grootste probleem, vindt Frank huizen.,.Kinderen die spelen letten echt niet op hun veilig heid". Daarom moet er toezicht kbmen. -Om de veiligheid en de sprei- speeltuin. En voor de iets oude ren is er nu niets meer." Voor Frankhuizen is de slech te spreiding een doorn in het oog. Kinderen spelen steeds va ker op deze plekken, die gratis toegankelijk zijn. En de speel tuinen stromen leeg, omdat daar wel geld voor moet worden betaald. Geld, dat wordt aange wend voor onderhoud. Dus minder kinderen betekent ook minder inkomsten voor het on derhoud. Door samenwerking tussen de bond en de afdeling groen denkt Frankhuizen naast de vei ligheid ook de spreiding beter te regelen. „We gaan meepraten in het speeltuinbeleid met Wijk, Welzijn en Sport. En onder meer de spreiding en de veilig heidseisen aanpakken", aldus Frankhuizen. In februari gaan de LBS en de afdeling groen voor de eerste keer om de tafel zitten. Daar voor hebben al het een en an der doorgesproken. Het is niet de eerste keer dat we met elkaar spreken hoor. Maar we hebben nog nooit samen vergaderd. Ik heb bereikt wat ik wil." Ze is wel een beetje jaloers op de afdeling groen. „Zij krijgen volgens mij veel meer geld dan de bond." Door de teruglopende inkom sten van de speeltuinen heeft Frankhuizen dringend behoefte aan geld. Een klimrek kost een klein fortuintje. Bovendien moeten alle speeltuinen gere geld worden onderhouden. We hebben onlangs een subsi dieverhoging aangevraagd tot honderdtwintigduizend gulden, maar die kregen we niet. De ge meente heeft te weinig geld voor speeltuinen en dat is echt zonde", vindt Frankhuizen. Voorzitter Leidse filatelisten treedt af VRIJE TUD LEIDEN postzegelverzamelaar in hart en nieren. Zo kan Jan Spijker uit ;Leiden het best worden om schreven. Sinds 1936 is hij ,voortdurend op zoek naar de meest bijzondere postzegels. Negen jaar lang was hij voorzit- van de Leidse Vereniging Postzegelverzamelaars. Nu treedt hij af. Op jonge leeftijd trokken postzegels al de aandacht van Jan Spijker. Tijdens een radio uitzending van de AVRO in 1936 kreeg hij van sinterklaas een postzegelalbum. Het was het prille begin van een zware ver slaving, die hem tot alle uithoe- KNffken van de wereld zou voeren. In de jaren daarna kreeg hij ge regeld postzegels van zijn vader. l,;Ik kreeg toen vijf cent zakgeld fper wèek en daar kon je natuur- ilijk geen zegel voor kopen. Het (werd meteen een hobby. Sinds Idie uitzending ben ik geen maand meer zonder postzegels geweest", zegt de filatelist. Inmiddels heeft hij zoveel ze- •gels dat hij de precieze hoeveel heid niet meer op 50.000 nauw keurig kan schatten. In het be- 17 ojgin had hij er een paar. Door die 02.5J te verkopen en daar winst op te maken heeft hij uiteindelijk een collectie verzameld van 160 postzegelalbums. Niemand kan hem nog verblijden met een ze- hij heeft de meeste al. Wie ëéhter een postzegel denkt aan te treffen in zijn huis komt be drogen uit. „Nee, daar moet ik opassen. Anders komt nog eens ongewenst bezoek langs en is mijn verzameling weg." In 1943 werd de filatelist lid van de Leidse Vereniging van Post zegelverzamelaars. Daar tim merde hij aan de weg en werd in 1952 administrateur en vei lingmeester van de vereniging. In 1985 werd hij voorzitter. Nu zegt hij de vereniging vaarwel. „Ik heb al vijftig jaar lang een stempel op de vereniging ge drukt. Bovendien wil ik wat meer vrijheid". Wel blijft hij be stuurslid van de Nederlandse Bond van de Filatelisten Vereni ging. Dat is ook één van de re den dat'hij het voorzitterschap opgeeft. Zijn functie bij de bond vereist dat hij veel reist. „Dan heb ik geen tijd meer om hier twee keer per maand te verga deren voor de vereniging". Vol trots vertelt Spijker hoe hij de bijzondere postzegels heeft verzameld. Hij zegt veel moeite gedaan te hebben voor zijn col lectie. „Al loop je 35 veilingen af, vaak heb je dan pas één ze gel". Bovendien moet een ver zamelaar altijd oplettend zijn. „Ik zag een keer een briefkaart liggen. De meeste mensen be keken alleen het plaatje van de kaart, maar ik keek even achter op. De postzegel die daar opzat was vijftig gulden waard". Geen slechte vangst dus. Toch gaat het hier om een redelijk goed kope zegel. Hij heeft ooit in Chi cago een zegel van 2250 gulden gekocht. Helaas was die vals. „Dat gebeurt iedere verzame laar. Het is niet alleen rozegeur en manenschijn. Degene die beweert nog nooit een verkeer de gekocht te hebben, geloof ik niet". Scheepvaart Spijker heeft zich toelegd op scheepvaartzegels. Trots als een pauw laat hij een brief zien die in een vat van de SS John Powel bij Cape Cod in de Atlantische Oceaan is gegooid. „Dat heet Tincan Mail. Vroeger werden de brieven vaak in grote vaten van een boot afgegooid. En ze kwa men altijd aan. Want de inboor lingen lagen in het water te spartelen en brachtlen daarna de vaten naar de kant". Als kenner op het gebied van postzegels heeft hij velen voor zien van advies. Heel duidelijk staat een vrouw uit Oegstgeest hem nog in het geheugen. Ze had een vel postzegels uit 1864 met een waarde van 60.000 gul den. De zegels voor die tijd had den geen tandjes op de zijkan ten. Lachend vertelt Spijker: „Die vrouw wist niet beter en had die tandjes er afgeknipt. Dat was niet zo slim want de ze gels waren daarna niets meer waard." Ook na zijn afscheid van de Vereniging van Postzegelverza melaars zet hij zijn hobby voort. Eind januari gaat hij in Kopen hagen naar een internationale tentoonstelling. „Weet je wat het is. Ik heb bij de vereniging 40 prachtige jaren doorgebracht en de vrienden blijf ik toclvzien. Iedereen kan nog steeds naar me bellen voor advies." Jan Spijker: 'Ik heb vijftig jaar een stempel gedrukt.' foto jan holvast Rommelmarkt Muziekvereniging De Burcht organiseert op zondag 23 janua ri van 10-16 uur een rommel markt in haar clubgebouw aan de J.C. de Rijpstraat. Postzegels De Leidse vereniging van Postzegelverzamelaars houdt dinsdagmiddag 25 januari een veiling in het restaurant van zwembad De Zijl aan de Para- maribostraat. De bijeenkomst start om 20 uur. Zondag 30 ja nuari is er op dezelfde van loca tie van 10.30-16.30 uur een ruildag. Kunst De kunsthistorica Claire Port- heine houdt woensdagavond 26 januari een lezing over 'Vrou- .wen in de kunst' in het Leidse Volkshuis aan de Apothekers- dijk 33a. De lezing begint om 20.30 uur. Voor informatie: 071- 149180. Groenoord In buurthuis Groenoord aan de Pasteurstraat 23 zijn nog en kele plaatsen vrij op de naailes sen van woensdag- en vrijdag morgen (9.30-11.30 uur). De kosten bedragen 100 gul den en de lessen lopen door tot eind juni 1994. Informatie: tel. 071-217222. 'Waar je aan begint dat maak je af. Onder dat motto vocht A. Van den Berg- Ziekman twaalf jaar voor een verplaatsing van de Leidse Beton Centrale (LBC). Ze protesteerde, procedeerde en overwon. „Ik heb een lekker gevoel, maarsnap achteraf zelf niet dat ik het zo lang heb vol gehouden." Gisteravond werd de Leidse door haar, inmiddels voormalige, i buren bedankt voor haar jarenlange inspanningen. De Leidse woonde jarenlang pal naast de betoncentrale aan de Zoeterwoudseweg, in de zogenaamde Shell-flat. In den beginne nog een klein bedrijfje, maar later een bron van ergernis voor omwonenden. Die kregen steeds meer last van stof en herrie. Van den Berg-Ziekman herinnert zich nog haar eerste gesprek met de bedrijfsleider, waar ze in 1980 haar klachten indiende. „Toen werd ik pas echt boos, want hij zei gewoon dat het bedrijf niet wilde investeren in een moderne installatie. Woedend werd ik, want wat daar stond was dus zo gammel als wat." Vanaf dat moment bond de buurtbewoonster de strijd aan tegen de LBC. De daaropvolgende jaren groeide de stapel brieven, Bezwaarschriften en rechterlijke uitspraken gestaag. In twaalf jaar tijd bezocht ze 'honderden vergaderingen' en benaderde ze 'iedereen die een nutiige rol kon spelen'. „Ik heb brieven geschreven naar de ministers Winsemius en en Nijpels en heb in die periode drie wethouders versleten. Ik ging naar vergaderingen van raadscommissies, het wijkcomité, provinciale staten naar zittingen van de Raad van State. Ja, ik heb een sterk rechtsgevoel. Je ziet dat iets niet goed is geregeld en denkt: dat kan niet." Momenten van twijfel of wanhoop zijn er nauwelijks geweest, zegt ze. „Ik hebben een hoop nare ervaringen gehad en zo'n affaire is zeker niet goed voor je gezondheid, maar omdat er al meer buurtbewoners met hun strijd tegen de LBC waren gestopt dacht ik: ik moet doorgaan." Ook na haar verhuizing (niet vanwege de LBCaffaire) naar een woning aan het Galgewater ging Van den Berg onverschrokken door met haar strijd. „Je moet zo'n karwei afmaken. Een keer werd het me even te erg, maar toen smeekte een buurtbewoonster me om 'alsjeblieft niet op te houden'. Ze begon zelfs te huilen." Toen de provincie 20 december het bedrijf om milieuhygiënische redenen sloot kon Van den Berg haar dikke dossier sluiten. Eindelijk gerechtigheid. Het 'hoofdstuk LBC' is voor haar nu afgesloten. Ook al zijn er plannen om elders in de stad, op het Wernink-terrein, een nieuw bedrijf te bouwen. De omwonenden vrezen de komst van de LBC. Ze hebben aangekondigd alles in het werk te stellen om dat te voorkomen. Van Den Berg-Ziekman begrijpt die commotie niet zo goed. „Ik heb wel eens naar die mensen toe willen gaan. Om ze te vragen waar ze zich zo druk over maken. Ze zijn bang geworden door die verhalen over de Zoeterwoudseweg, maar als er op het Wernink- terrein wordt gebouwd komt er een moderne installatie. Zo'n ouderwetse, gammele installatie In café l'Esperance vierde een groep bewoners de overwinning op de Leidse Beton Centrale. Vlnr de dames A. burg en de heren N. Vegt, H. Scholtz, E. van Veen. komt daar naturlijk nooit Milieubewust Net zoals de glasbak is de pa pierbak in deze tijd van milieu bewustzijn zeer in trek. De pa piercontainer dreigt zelfs aan zijn populariteit ten onder te gaan, w^nt het komt geregeld r dat de bakken overvol zijn. De papierophaaldienst komt, zc wordt vaak gedacht, niet vaak genoeg langs om ze te legen. Met als gevolg dat de brengers van oude kranten, tijdschriften i karton de boel maar naast de papierbak neerzetten, om dat ze geen zin hebben om de handel naar huis terug te brengen. En dat leidt tot een hoop rommel, weten bijvoorbeeld de bewo ners van de Johan de Wittstraat in de Raadsherenbtuurt, op de grens met Oegstgeest. „Wij wil len de milieubewuste Leide- naars en Oegstgeestenaren, die gebruik maken van onze pa pierbak, van harte bedanken", laten ze in een brief weten. „In het afgelopen jaar werd er door ons zo'n 150 kilogram papier uit de tuin gevist omdat u te bela zerd was bij een volle papierbak uw papier weer mee naar huis te nemen. Hartelijk dank daar voor. U draagt het milieu wel een bijzonder hart toe. De men sen die een papierbak binnen handbereik willen hebben kun nen de bakken uit de Johan de Wittstraat gratis meenemen", zo laten ze weten. Hetzelfde verhaal gaat op voor de glasbak; ook daar worden flessen buiten gezet als de capa citeit ontoereikend is, hetgeen resulteert in stukgetrapte fles sen en zwervende glasscherven. Fons Delmarre, woordvoérder van de gemeentereiniging vindt eigenlijk dat de gemeente geen blaam treft. „De 125 papierbak ken in de gemeente worden twee keer per week geleegd. Dat zou toch afdoende moeten zijn. Het is toch een kwestie van mentaliteit, hoe de mensen met de papierbakken omgaan. Soms wordt papier naast de bak gezet terwijl de bak niet eens vol is, uit gemakzucht. Het bedrijf dat de containers leegt laat het pa pier buiten de bak overigens staan. Dat wordt door ander ge meentelijk personeel opge ruimd." Als blijkt dat een enkele papier bak niet genoeg is wordt er ove rigens wel een bijgeplaatst, maar dat wordt voor de Johan de Wittstraat op dit moment nog niet c DEN HAAG/NOORDWUK PAUL DE VLIEGER Het cosmeticabedrijfje Junior Cosmetics uit Noordwijk is fail liet. Twee weken geleden kreeg het bedrijf nog uitstel. Maar gis teren honoreerde de rechter het verzoek van een personeelslid om Junior Cosmetics failliet te verklaren. Directeur/eigenaar van Junior Cosmetics A. Treur gaat tegen de uitspraak in be roep. Het personeelslid ging tot een failissementsaanvraag over na dat zij, net als andere medewer kers, al enkele maanden geen salaris had ontvangen. De be dragen variëren van enkele dui zenden guldens tot meer dan 20 mille. Zij ondersteunden daar om de aanvraag van hun colle ga. Al eerder werd voor al het pesroneel ontslag aangevraagd. Junior Cosmetics kwam begin december in het nieuws toen het bedrijfsverzamelgebouw waarin de onderneming was ge vestigd, aan de Noordwijkse Pickéstraat, afbrandde. De brand betekende volgens eige naar Treur de genadeslag voor het daarvoor al in financiële moeilijkheden verkerende be drijf. Een potentiële participant die in het bedrijf wilde stappen en twee ton zou meenemen, haakte af. Bovendien meldden, geschrokken door het bericht van de brand, alle schuldeisers zich tegelijk bij het bedrijf, zo vertelde Treur eind vorig jaar in een artikel in deze krant. Treur zocht de publiciteit omdat hij geruchten over brandstichting - die volgens hem 'door het dorp zongen' - wilde Het bericht dat het faillisse ment was uitgesproken, werd gisteren door het ex-personeel, dat in het in het Haagse Paleis van Justitie aanwezig was, met gejuich begroet. De uitspraak betekent dat zij na maanden zonder inkomsten te hebben geleefd nu een beroep kunnen doen op de zogenoemde '13 weken-regeling' van de bedrijfs vereniging. Die neemt nu met terugwerkende kracht de beta ling van maximaal dertien we ken salaris van de in gebreke gebleven werkgever over. Met het faillissement komt er daar om voor de werknemers een einde aan een periode waarin zij van leningen bij familieleden en dergelijke moesten zien rond te komen. Treur is het niet eens met de uitspraak van de rechter. Hij zegt nog een voorraad cosmeti ca met een verkoopwaarde van drie ton in bezit te hebben die op slag zijn waarde verliest bij een faillissement. „Dat is alle maal verpakt met mijn naam erop. Door een curator is dat al leen tegen dumpprijzen te slij ten. Zou ik in de gelegenheid worden gesteld de spullen te verkopen, dan komt er geld bin nen waarmee ik tot betalingsre gelingen zou kunnen komen met mijn grootste schuldeisers. In dat geval verwacht ik tot 40 procent van de schulden te kunnen betalen. Bij een faillis sement zal dat lager uitvallen", aldus Treur, die daarom giste ren direct beroep aantekende tegen het faillissement. Over dat beroep wordt binnenkort door de rechter een besluit genomen. BURGERLIJKE STAND LEIOEN Geboren: Maria Elisabeth, dv. W.J.M. de Wit en M.A. de Klein Plonia, dv. C. Dulfer en D. Qualm Stefan, zv. J Noort en L. Bailey Joy Jocelyn Maria, dv. H.G.A. van Diggele en A.H.M. Dis seldorp Charlotte Jeanine, dv. A.M. Jiskoot en B.M. Doevenspeck Dana, dv. N. van Vliet Niels Martijn, zv. A. van der Plas en H.B, Cummins Maxi- miliaan Christopher, zv. I.M.C. Koene Roderick Michel, zv. C. Stoffer en M.M, van Damme Jessica Margaretha Hele na, dv. P.J.C. Duivenvoorde en M.C.J. van Dam Omar, zv. N. Karam Freek Lucas, zv. R.L.J. de Romijn en G.W. Kwik Willem Arie, zv. D. Ouwehand en A. van den Oever Mohamed, zv. B A. Laamairi en H. Ouahbi Abdel-Jalil, zv. B.A. Laamairi en H. Ouahbi Iris, dv, J.W.M. Elstgeesten M.J.M. Schalks* Aron, zv. J.W.M. Elstgeest en M.J.M. Schalks Matthias Simon Maria, zv. A.G. Berends en T.P.M. Vink Quyen Ngoc, dv. T. Nguyen en T.H. Dao Ga- briëlle Anne, dv, J.G. Toet en A.J.M. van der Helm Mandy, dv. S.H.F. Glasber gen en F. Burgerhout Justin, zv. C. Boere en K.Y. Preuter Smahane, dv. A. Dahhane en Z. Douiri Lisanne, dv. M. de Best en R. Aandewiel Fredericus Paulus Maria, zv. P.H.J. Verbeek en C.M.A. van Winden Denise, dv. R. Velthuysen en J.J.M. van Berge He negouwen Yannick Lodewijk, zv. G.J. Ligtharten M.B.H.G.E. Eijck* Manon, dv. J.I. Varossieau en S. Prins Veerle Hanne, dv. G.H. Burmeister en M.C.W. Voorn Pieter Christiaan, zv. W.P. Hoogenboom en PJ. van Spengen Zi- neb, dv. M. MSachou en N. Kharkhach Vera Laura, dv. P.A. Mooij en H.A.B. La- zet Rick Sebastiaan, zv. C.C. van der Schee en A.P. Janssen Duaa, dv. M.H. EITahan en A.A. El-Sharif Philip Etien- ne Rogier, zv. R .E. Johannes en M A G. van Mook Lianne, dv. K. van der Spijk Stefan, zv. A. van der tuiven Lilian Megan, dv. R. Mulder en G.F. Lentze Simone Christiane Salome Annemieke, dv. J.H. van 't Wout en M.C. Pieters Thijs Jor den, zv. R.C.C. Bik en M.M. Rinzema Fabian, zv. B.E. Ouwehand en B. Bern- schein Johanna Catharina Wilhelmina, dv. A.P. Hoogduin en W.A.H. Koeken i. M. n Veelen e Overleden: E.C.T. Alofs, geb. 1 5okt. 1913, geh. gew. met H M.L. Groenewe gen A. Algra, geb. 31 aug. 1926, man D. van Vliet, geb. 6 aug. 1921man F.W. Bannier, geb. 17 sept. 1931, man I. de Feij, geb. 15 dec. 1916, man.J. van Rij, geb. 26 dec. 1908, man* C. Oranje, geb. 19 aug. 1953, echtg. van R.R.W. van As N. Schaart, geb. 23 maart 1913, man W. la Rooy, geb. 30 nov. 1909, man I. Tegelaar, geb. 20 febr. 1914, vrouw *C.J. Reus, geb. 22 maart 1931, man G.P. Jongejans, geb. 7 maart 1927, man M.C.A. Vorst, geb. 25 juli 1918, geh. gew. met H.J. Brasker H.C.A. ten Wolde, geb. 16 nov. 1929, man A. Hendriks, geb. 2 okt. 1906, man J.J.V. Fuka, geb. 18 maart 1925, man C.F.W. van Veen, geb. 25 maart 1929, echtg. van L.P Mollers A.T.M. Lehmann, geb. 25 dec. 1922, geh. gew. met A.L.M.M.J. Vissia A.B. Varkevisser, geb. 10 sept, 1926, man A.M.P. van Ooijen, geb. 21 april 1937, echtg. van A.J. Stevens G. Ne ven, geb. 3 juni 1918, man Jonkheer Jde Graeffgeb. 15 maart 1921man S. van Aggelen, geb. 1 sept. 1925, man P.J. Duin, geb. 6 feb. 1971, man M J.J. Lemmerman, geb. 15 maart 1927, echtg. van J.B. van Dijk G M. Berkhout, geb. 6 juni 1923, echtg. van J.W. Evers S. El Mir, geb. in het jaar 1969, vrouw A C. Morren, geb. 9 april 1905, geh. gew met D. Schwarz Gehuwd: 0 Stooker en J.M.G. Verhoe ven J.D. Onderwater en E E.M. van der Voord Kamaran Ah Kader en T Ebergard J. Holverda en G.C.B. van Geel. Geen maatregelen tegen eetcafé Grand-Café Massada in Hillegom kan zijn bedrijfsvoering op de oude voet voortzetten. De bezwaren van omwonenden tegen de aanwezigheid van deze horecagelegenheid heeft de Raad van State ongegrond verklaard. Er is geen reden om de zaak te sluiten of de sluitingstijden van de zaak te vervroegen. Buurtbewoners klagen al geruime tijd over het eetcafé op de hoek van de Meerstraatprome nade. Het etablissement zou niet over de benodigde vergunningen beschikken. Secretaris Frankhuizen: 'De veiligheid van de openbare speeltuinen is een groot probleem. foto hielco kuipers

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 19