Leiden Riolen voor laatste huizen 4 Bibliotheektarief zaait onenigheid in de Leidse raad 'We garanderen dat er altijd een klaar staat' Marokkanen hebben niets tè vrezen wanneer ze stemmen Slachtoffers Duitse wraakactie herdacht Winkels Steenstraat eindelijk verhuurd Weinig enthousiasme voor bestrijden van 'saaie' Leidse zondag DONDERDAG 20 JANUAR11994 allé be2 De laatste honderd huizen in Leiden worden op de riolering aangesloten. Slechte pijpen worden vervangen De laatste honderd huizen worden de komende vijf jaar aangesloten op het Leidse rioolstelsel. Het gaat om onder meer huizen aan de 5e Binnenvestgracht, Besjeslaan, Oude Rijn, Nieuwe Rijn en Vlietweg. Deze lozen nu nog gewoon hun afvalwater rechtstreeks in grachten en slo ten. Verder moet tussen nu en 1998 zo'n achttien kilome ter slechte rioolpijp worden vervangen of gerenoveerd. Die ingreep kost de gemeente 15 miljoen gulden. leiden hans koenekoop hard tèrug en is volgens ambte naar P. Haanstra 'vernieuwing Vooral in de Professoren- en dringend gewenst'. In Leiden Burgemeesterswijk loopt de Zuid-West kampt de gemeente de rioleringen met een ander probleem. „De buizen zijn nog redelijk goed, maar er zitten op vele plaatsen lekkages." Haanstra verwacht dat tot 1998 de gemeente voldoende geld heeft gereserveerd voor de verbeteringen van het rioolstel sel, maar daar na wordt de dek king moeilijker. „De komende vijf jaar komen we wel uit met de drie miljoen die Leiden jaar lijks investeert. Maar in een vol gende periode moet dat bedrag geleidelijk oplopen tot vijf mil joen. Anders komt de kwaliteit van de riolering in gevaar." Hóe de gemeente dat finan- Postzegels en telefax weg leiden Uit een bedrijf aan de Evertsenstraat zijn een paar post zegels en een telefax gestolen. De politie weet niet hoe de inbre kers zijn binnengekomen. De inbraak is in de nacht van maan dag op dinsdag gebeurd. Automaat opengebroken leiden Uit een foto-automaat in een V&D-vestiging aan de Aal markt is 275 gulden ontvreemd. D^e dieven hebben vermoedelijk het automaat opengebroken toen ze een foto van zich lieten maken. Man showt eigen pornofoto's leiden Een tot nu toe onbekende man heeft gistermiddag drie winkelmeisjes in de Haarlemmerstraat beledigd met schunnige taal. Bovendien liet hij foto's zien, waarop hij in erotische stand jes stond. De winkelbediendes waren echter niet gecharmeerd van zijn foto's en waarschuwden de politie. De man is niet ge vonden. Bromfiets aan vislijn leidenTwee 12-jarige jongens en een 13-jarig vriendje zijn gis teravond aangehouden op een 'gestolen' bromfiets. Op het poli tiekantoor bleek dat brommer niet gestolen was, maar uit een sloot gevist. Volgens de politie konden de jongens niets met de diefstal te maken hebben. Zij zijn inmiddels weer vrijgelaten. Babbeltruc werkt nog steeds leiden Een 74-jarige inwoonster van Leiden is haar portomon- nee in haar eigen huis kwijtgeraakt. Twee 16-jarige inwoners de den zich voor als collectanten, maar bleken meer geïnteresse- eerdin haar portomonnee. Toen een van de jongens vroeg of hij gebruik mocht maken van het toilet, ontvreemdde de ander de beurs. De invoering van een contribu tie van vijftien gulden per jaar voor 16- en 17-jarige leden van de openbare bibliotheek, heeft op de Leidse gemeenteraad de uitwerking van een splijtzwam. D66 heeft als enige fractie een eensluidend standpunt: de de mocraten zijn voor het opheffen van het gratis lidmaatschap voor een deel van de niet-vol- wassen lezers. Alle andere frac ties zijn intern verdeeld. Toch is er een meerderheid voor het voorstel. Dat bleek gisteravond in de raadscommissie onder wijs, cultuur en emanciaptie. De bibliotheek probeert met deze en andere maatregelen de gevolgen van de bezuinigingen op te vangen. Zelf heeft de boe- kenuitleen weinig problemen met het einde van gratis lezen voor 16- en 17-jarigen. Het be stuur vindt het 'alleszins rede lijk, gelet op het intensieve ge bruik dat deze categorie van de bibliotheek maakt'. Dorpsstraat 2 /"v Middenstanders laten een al- 2 v/ ternatief plan maken voor de Dorpsstraat in Oegstgeest. Zij zijn te gen een autoluwe straat. Gif -J Het strand voor J Katwijk en Noord- wijk ligt er verlaten bij. Er zijn geen plastic zakken met gif te bespeuren. cieel moet bolwerken, is nog niet bekend. „Maar streeft de gemeente naar een kostendek kend rioolbeheer, dan zullen de rioolrechten tot het jaar 2000 met veertig procent moeten stij gen", voorspelt Haanstra. Inwo ners van Leiden betalen nu jaarlijks 198 gulden aan riool rechten. De opbrengsten zijn lang niet voldoende om de 300 kilometer buizen, de vele hon derden kolken en de 110 gema len kostendekkend te beheren. Leiden legt het verschil bij met geld uit de gjgemene middelen en het fonds'Stadsvernieuwing. De Marokkaanse ambassadeur in Nederland zal op zondag 6 februari hoogstpersoonlijk aan .zijn landgenoten in Leiden ko men vertellen dat ze met een gerust hart kunnen gaan stem men in het kader van de ge meenteraadsverkiezingen. „Bij veel Marokkaanse Leidenaars bestaat nog de angst dat deel nemen aan het lokaal bestuur gevolgen zal hebben, bijvoor beeld voor hun familie die nog in Marokko woont. Dit naar aanleiding van het feit dat Ko ning Hassan van Marokko zijn onderdanen dat ooit verboden zou hebben", zegt C. Sol van de gemeente. Er werd uitgegaan van de ver onderstelling dat de Marokka nen ooit weer naar hun geboor teland zouden terugkeren en geen al te sterke bindingen mochten aangaan met het gast land. „Maar inmiddels ligt er een brief van een Marokkaanse minister die aangeeft dat'er van de kant van de Marokkaanse re gering absoluut geen bezwaar bestaat tegen deelname aan lo kale verkiezingen. Minister Rafiq Haddaoui stelt in de brief dat hij de Marok kaanse onderdanen persoonlijk zou willen aansporen van hun stemrecht, dat een betere aan passing en hun welzijn in de Nederlandse samenleving be vordert, gebruik te maken. En ook de ambassadeur zal dat doen. De gemeenteraadsverkiezin gen staan voor de derde keer open voor allochtonen. En ook deze keer zal er veel worden ge daan om de buitenlanders te stimuleren van hun stemrecht gebruik te maken. „In wijken waar veel buitenlanders wonen zullen waarschijnlijk allochto nen in de stembureaus zitten, net zoals de vorige keer. Die kunnen hun landgenoten daar ook begeleiden", vertelt Sol. Op zaterdag 5 februari zal in buurthuis 't Spoortje aan de Bernardkade 40 in Leiden een voorlichtingsbijeenkomst over de gemeenteraadsverkiezingen voor de Turkse Leidenaars wor den gehouden. Burgemeester Goekoop houdt een toespraak en er kan vanaf 19.30 uur wor den gediscussieerd met verte genwoordigers van politieke partijen. Op zondag 6 februari wordt de bijeenkomst vanaf 14.30 uur in het Volkshuis aan de Apothekersdijk herhaald voor de Marokkaanse Leide naars. De organisatie is in han den van de Marokkaanse en Turkse organisaties. „De keerzijde van deze terreurdaad is dat de Nederlanders er- doorzijn samengedrongen. Daardoor kon er een basisopvatting groeien voor wat goed en fout was, een opvatting die - in de woorden van de historicus Von der Dunk - na de oorlog 'het geestelijk fundament van de hedendaagse samenleving' vormt." Met deze woorden memoreerde prof.dr. P.F.J. Obbema, voor zitter van de Vereniging Oud Leiden, gisteravond de moord op drie vooraanstaande Leidenaren en de gijzeling van 32 andere. Zo'n vijftig jaar geleden, op 4 januari 1944, werden Hans Flu, Chr. de Jong en H. Douma door Kriminal-Sekretar J.W. Hoff mann zogenaamd op de vlucht doodgeschoten. Tweeëndertig andere vooraanstaande Leidenaars werden gedeporteerd naar de gijzelaarskampen in Vught en Sint Michielsgestel. Een en an der maakte deel uit van een door Rauter verordonneerde wraak actie omdat het Leidse verzet de dag ervoor de directeur van het Gewestelijk Arbeidsbureau, een NSB-er en 'moffenvriend', had neergeschoten. Tal van nabestaanden en familieleden van de gijzelaars en de vermoorde Leidenaars bezochten gisteravond de herdenkings bijeenkomst in de burgerzaal van het Leidse stadhuis. Burge meester Goekoop stelde in zijn toespraak dat de overheid tot taak had het democratische karakter van een samenleving te be hoeden. Mevrouw De Jong, de oudste dochter van een van de vermoorde Leidenaars, hield een ontroerend en vlammend be toog over de persoonlijke verantwoordelijkheid die wij allen hebben als het gaat om het bewaken van de democratie. Ze leg de de nadruk op de gelijkheid van mensen. Niemand moet zich verbeelden dat hij meer is dan de ander. Als er aan die gelijkheid werd getornd, dan begaven we ons, volgens mevrouw De Jong, op een hellend vlak. De lezing van David Barnouw, medewerker van het Rijksinsti tuut voor Oorlogsdocumentatie, had een wat wrang karakter. In het buitenland, zo zei hij, denkt men soms dat het verzet in Ne derland gigantisch was. Maar dat werd volgqns Barnouw nogal opgeblazen. De cijfers leren nog steeds dat er meer collabora teurs zijn geweest dan leiden wim koevoet- -De helft van de WD-fractie, de twee SP-raadsleden, een CDA-raadslid en een nog onbe kend aantal PvdA-raadsleden vinden dat de gemeente niet zo maar het principe de nek om kan draaien 'dat jongeren gratis van een basisvoorziening ge bruik moeten kunnen maken'. De tegenstanders hebben geen enkele boodschap aan de te genwerpingen dat 16- en 17-ja- rige houders van de Sleutelpas maar vijf gulden hoeven te be talen. „De Sleutelpas zelf kost toch ook geld", aldus SP'er D. Sloos. Bovendien vinden zij dat vijftien gulden per jaar een ta rief is dat ook mensen die krap bij kas zijn, moeten kunnen op brengen. Vooral WD'er mevrouw M. Wijnbergen was fel. Ze wees er op dat door de invoering van deze contributie kinderen van ouders die de gang naar de bi bliotheek toch al niet stimule ren, nu nooit meer een boek op schoot zullen hebben liggen." leiden Twee van de drie winkelruimtes aan het begin van de Steenstraat die de gemeente al twee jaar probeert te slijten zijn nu eindelijk bezet. In de een zit nu een galerie en in de ander is een grammofoonplatenzaak gekomen. Alleen het pandje op nummer 9 is nog leeg. Om de overmaat aan shoarmazaken, snackbars en horeca op de Steenstraat tegen te gaan, kocht de gemeente begin 1992 de zogenaamde Brinks-panden op. Die zijn gesitueerd in de Steenstraat en de 1e Binnenvestgracht. Het 'blok' werd opgeknapt en er ontstonden nieuwe appar tementen met daaronder aan de Steenstraat drie kleine winkeltjes. Daar mochten zich alleen dagzaken vestigen. Huurders werden echter lange tijd niet gevonden, ook al vertelden ambtenaren van de plaatselijke afdeling economische zaken dat er vol doende gegadigden waren. De Indische afhaalketen Menuet was een van de geïnteresseerden, maar werd door de gemeente niet toegelaten. Menuet wilde ook in de avonduren open en dat was nou juist niet de bedoeling. Vlak voor de jaarwisseling meldde galerie Zichy zich op nummer zeven als eerste en sinds enkele dagen is Cyborg Records er op nummer vijf bijgekomen. Alleen nummer negen is nu nog leeg. Het is niet bekend of de gemeente de huren heeft verlaagd om winkeliers te interesseren. FOTO HIELCO KUIPERS Leidenaar kan jaarabonnement op auto nemen hans koenekoop Een kleine Suzuki Alto of een luxe Opel Vectra. Het maakt niet uit. Wie een jaarabonne ment neemt bij de Leidse auto bedrijven Kamsteeg, Multirent, LSL en Auto Peter, kan elk ge wenst moment een auto naar keuze huren. 'Huur op maat', zoals het nieuwe autoverhuur systeem heet, kan duizenden guldens in de portemonnee schelen. En levert mogelijk een beter milieu. De vier bedrijven zijn vanaf 1 februari meer collega's dan concurrenten. Nergens in Ne derland verhuren bedrijven op I dezelfde voorwaarden en tegen dezelfde, aantrekkelijke tarieven I auto's. Iedere inwoner van Lei- den, Oegstgeest, Leiderdorp en Voorschoten kan een jaarcon tract afsluiten bij een van de vier. Hoe meer dagen per jaar _L_» I bijdrage a Huur op maat is goedkoper f/t i auto via een abonne- ment in vergelijking met het bezit van een eigen auto. Een r kensom, gemaakt door de vier initiatiefnemers, wijst uit dat het duizenden guldens per jaar kan schelen. Wie bijvoorbeeld 15.000 kilometer per jaar in een eigen Citroën ZX rijdt, betaalt aan lasten (onderhoud, reparaties, rente en afschrijving, verze kering en wegenbelasting inbegrepen) gemiddeld 8720 gulden. Per maand is dat ongeveer 726 gulen. Via 'Huur op maat' kost het gebruik van dezelfde auto bij hetzelfde aantal gereden kilo meters ongeveer 6370 gulden. Dat is maandelijks 530 gulden. Het verschil is 196 gulden per maand, oftewel 2350 gulden per jaar. een auto wordt gehuurd, hoe la ger het tarief. Bewoners van de binnenstad profiteren extra van 'Huur op maat'. De gemeente Leiden hoopt dat veel autobezitters die nu binnen de singels wonen (drieduizend in totaal), hun au to helemaal de deur uit doen. „Dat past volledig in het plaatje van de autoluwe binnenstad", zei wethouder Walenkamp gis teren bij de presentatie van het systeem. Omdat autohuurders geen aanspraak kunnen maken op een parkeervergunning, maakt de gemeente voor deze Leide naars een gebaar. Ze schenkt bewoners die hun eigen auto van de hand doen een mag neetkaart, waarmee tickets kun nen worden gekocht in de par keerautomaten. De waarde van die kaart neemt toe naarmate het aantal huurdagen groter is. Abonnement Bedenker van het progressieve autoverhuursysteem is B. Els- hout, manager van Kamsteeg Rental Service. Zijn bedrijf in troduceerde twee jaar geleden in Oegstgeest het maatgesne- den auto huren. In zijn bestand zitten nu vijftig klanten. „Het autorijden wordt duurder. Steeds meer mensen, die de au to niet vaak gebruiken, overwe gen uit die auto te stappen. Vaak doen ze dat niet omdat er geen goed alternatiefis." De formiile van Elshout is simpel. Huurders nemen een abonnement van honderd gul den en geven op hoeveel dagen per jaar ze denken de auto no dig te hebben. Er is een keuze uit vier categorieën auto's. Be talen kan per dag, per maand of per jaar. Een telefoontje 24 uur van tevoren en de auto staat ge garandeerd klaar. Elshout somt wat voordelen op: „De huurau to's zijn nooit ouder dan ander half jaar, de kosten zijn voor de huurder exact te berekenen, er is geen rompslomp met verze keringen, wegenbelasting of APK-keuring. We garanderen dat er altijd een auto klaar staat, gecontroleerd en schoon. En het is uiteraard goedkoper dan het rijden in een eigen auto." Natuurlijk zijn er nadelen. Elshout: „Je moet je autoge bruik bewuster plannen. Reser veren moet namelijk 24 uur van tevoren op de openingstijden van de bedrijven (doordeweeks van 9.00 tot 18.00 uur en zater dags van 9.00 tot 12.00 uur). Een groot nadeel is dat de huur der zijn auto moet ophalen en brengen bij het bedrijf." De ondernemers spreken wat dat betreft van geluk dat ze niet op eikaars lip zitten, maar ver spreid door de stad. Kamsteeg is gevestigd aan de Geversstraat in Oegstgeest, Multirent zit aan de Rooseveltstraat, LSL aan de Vondellaan en Auto Peter in de St. Aagtenstraat. „Als mensen langer dan een week de auto huren, dan komen we hem gra tis brengen en ophalen. In alle andere gevallen staat het taxi bedrijf Wielkens voor de huur ders klaar. Een ritje van of naar het verhuurbedrijf kost 5 gul den. Overigens stellen we geen auto beschikbaar voor impulsief gebruik. Wie slechts even snel een pakkie sigaretten wil halen, gaat maai- op de fiets." leiden wim koevoet Het D66-plan om 'de saaie Leidse zondagen' te verlevendigen is gisteravond lauwtjes onthaald in de raadscommissie onder wijs, cultuur en emancipatie. In een nota pleit de partij voor het samenbundelen van activiteiten op een zondag, een libe raal terrassenbeleid, een galerieroute, een betere benutting van de Leidse pleinen en de aanstelling van een evenementenamb tenaar. Verder moeten straattheatergezelschappen en muziek groepen óp zondag zonder vergunning hun kunsten kunnen vertonen, menen de democraten. GroenLinks-fractievoorzitter Rianne Peelers kwam op de proppen met een vrijwel identieke nota van twee oud-PvdA- raadsleden. „De D66-ideeën zijn allesbehalve nieuw. Net als toen de PvdA met een plan kwam is het ook nu nog maar de vraag of de gemeente het initiatief moet nemen", verwoordde zij het algehele gevoelen. Bovendien vinden veel raadsleden de Leidse zondagen helemaal niet zo saai en wil het CDA de zon dagsrust zo veel mogelijk respecteren. Vooral de evementenambtenaar gaat wethouder Hennie Koek (PvdA) 'veel te ver'. .,We moeten niet proberen elke zon dag de stad vol te krijgen."

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 17