Reagan gaf fiat aan wapenverkoop Iran Buitenland Kieswet Italië veranderd voor joodse gemeenschap Het vlot niet erg met het nieuwe kabinet van Rusland Aantal doden door aardbeving California loopt op tot veertig Rabin wil Assad uit de tent lokken Artsen op de bres voor veroordeelden AIDS-zaak WOENSDAG 19 JANUAR11994 Maffia-schat opgegraven in Zwitserland Lugano De maffia heeft blijkbaar haar vertrouwen in de Zwit serse banken verloren en toevlucht genomen tot ouderwetse op bergplaatsen. De Zwitserse autoriteiten hebben namelijk in de buurt van Lugano een in de grond begraven schatkist gevonden met 2 miljoen dollar (4 miljoen gulden), die eigendom was van de maffia. De schat werd gevonden op aanwijzing van een ex- maffialid, dat nu informant is van de politie. Progressieve Afrikaner weekblad weg Johannesburg Het Vrije Weekblad, het enige Afrikaner anti- apartheidsblad, verschijnt volgende week voor het laatst. Het wegblijven van adverteerders, een kleine oplage en vooral de toenemende schulden als gevolg van rechtszaken die tegen het blad werden gevoerd, hebben tot sluiting gedwongen. Voor de Afrikaanse lezers resten enkel de bladen uitgegeven door de Na tionale Pers, die de blanke minderheidsregeringen van de Natio nale Partij altijd hebben gesteund en een paar extreemrechtse blaadjes. Zjivkov moet straf uitzitten sofia De voormalige communistische leider van Bulgarije, To- dor Zjivkov, moet de zeven jaar gevangenisstraf waartoe hij in september '92 werd veroordeeld, uitzitten. Het hooggerechtshof verwierp gisteren het beroep dat Zjivkov tegen zijn veroordeling had aangetekend. Niettemin wordt verwacht dat de nu 82-jarige Zjivkov onder huisarrest zal blijven, vanwege zijn zwakke ge zondheid. Sterke aardschok Noord-Chili voorspeld Santiago In het zuiden van Peru en het noorden van Chili zal zich op korte termijn een sterke aardbeving voordoen, die de zelfde verwoestende kracht heeft als de aardbeving van San Francisco in 1906. Dit zegt de Chileense seismoloog Carlos Munoz Ferrada. Munoz Ferrada baseert zijn veronderstelling op de activiteit van een tellurische driehoek die een groot gebied van de Stille Oceaan beslaat. Ex-president Taiwan overleden taipei De Taiwanese ex-president Yen Chia-kan, die aan de wieg stond van de opbloei van de Taiwanese economie, is over leden. Dat heeft de regering vanmorgen bekend gemaakt. Yen, die 80 jaar werd, was de opvolger van de eerste president en stichter van het land Chiang Kai-shek. Yen, die in Centraal-Chi- na was geboren en na de communistische machtsovername in 1949 met Chiang naar Taiwan vluchtte, stierf 24 december aan een hartstilstand. Italië staakt sekslijnen tijdelijk rome» Het Italiaanse staatstelefoonbedrijfheeft alle seks- en babbellijnen gisteren abrupt afgesneden. De maatregel geldt tot juli. Dan beschikken alle abonnees over een systeem waarmee ze het gebruik van de speciale nummers door onbevoegden kunnen blokkeren. Het telefoonbedrijf heeft intern de nummers al geblokkeerd, omdat er gigantisch veel werd gebeld door het eigen personeel. Kandidaat-minister VS trekt zich terug Washington Admiraal Bobby Inman, die door president Clinton was voorgedragen als Amerika's nieuwe minister van defensie, heeft zich gisteren teruggetrokken. Inman (62) noemde onjuiste en kritische verhalen in de media en gebrek aan steun van de top van de Republikeinse oppositie als redenen voor zijn besluit. Inmans besluit is een zware klap voor Clinton, die nu weer op zoek moet naar een nieuwe kandidaat ter vervanging van Les Aspin, die eind vorig jaar zijn aftreden bekendmaakte. Christen-democraten herdopen partij rome» De naam van de door schandalen geplaagde christen-de mocratische partij in Italië is gisteren veranderd in Italiaanse Volkspartij (PPI). Met de naamsverandering willen de christen democraten hun aangetaste imago met het oog op de vervroeg de algemene verkiezingen van eind'maart weer wat opvijzelen. De campagne om de wijd verbreide corruptie in de Italiaanse politiek uit te bannen, heeft de afgelopen twee jaar vooral in de gelederen van de christen-democraten slachtoffers geëist. CORRESPONDENT De Italiaanse regering zal een decreet uitvaardigen om de af gelopen zondag uitgeschreven parlementsverkiezingen niet al leen op 27 maar ook op '28 maart te kunnen laten plaats vinden. Dankzij deze beslissing zal het ook voor de 30.000 leden tellende joodse gemeenschap, die op deze dagen het joods paasfeest viert, mogelijk zijn haar stem uit te brengen. De stembussen zullen openblijven tot tien uur 's avonds, omdat men volgens de joodse traditie pas na zonsondergang activiteit mag ontplooien. Premier Ciampi heeft op deze wijze een conflict met de joodse gemeenschap weten te voorko men. De opperrabijn Toaff was moskou hans geleunse correspondent Gesprekken tussen de Russische president Jelt- sin en premier Tsjernomyrdin over de vorming van een nieuw kabinet hebben nog niets opgele verd. Woordvoerders van Jeltsin en Tsjernomyr din verklaarden vanmorgen desgevraagd dat de onderhandelingen mogelijk pas tegen het einde van de week zullen worden afgesloten. Een woordvoerder van Tsjernomyrdin wilde van morgen niet bevestigen dat Tsjernomyrdin minis ter van financiën Boris Fjodorov heeft laten val len, zoals het persbureau In terfax meldde. „Er zijn nog gesprekken gaande", aldus de woord voerder. Fjodorov wilde alleen tot het gewijzigde kabinet toetreden als de conservatieve president van de Centrale Bank, Viktor Grasjtsjenko, zijn congé krijgt. Ook de conservatieve vice-premier Zaverjoecha. die landbouw beheert, moet volgens de radicale hervormer Fjodorov opkrassen. Vice-premier en leider van de partij Ruslands Keuze Jegor Gaidar verklaarde zondag dat hij geen deel meer wil uitmaken van het kabinet- Tsjernomyrdin. De aftocht van de hervormers uit het kabinet had een dramatische val van de roe bel tot gevolg. Banken sloten hun wisselloketten gisteren omdat ze de vraag naar dollars niet meer aankonden. De roebel is na 1 januari met 21 pro cent in waarde gedaald. De koers is nu 1607 ten opzichte van één dollar. Tsjernomyrdin heeft de radicale hervormingen al in de ban gedaan. Hij wil van het monetaire be- Delores Hernandez leidt haar kinderen een beetje af. De drie zijn zojuist ontwaakt in het San Fernando Recre atie Centrum waar ze hun toevlucht hebben gezocht na de aardbeving. foto afp denis poroy zondag 'zeer verbitterd' en kon digde aan naar het Constitutio neel Hof te stappen. De voorzit ter van de joodse gemeenschap, Zevi, sprak van gezichtsverlies voor Italië omdat het zijn min derheden niet weet te bescher men. Gisteren waren de reacties in joodse kring positief. Toaff zei tevreden dat Ciampi zijn voorstel heeft overgenomen. Het is echter nog niet zeker dat alle problemen nu de we reld uit zijn. President Scalfaro heeft het mandaat van het kabi- net-Ciampi weliswaar verlengd tot aan de verkiezingen, maar twijfel bestaat of een 'waarne mende' regering, op een mo ment dat de kamers officieel zijn ontbonden, eert decreet mag uitvaardigen dat de Kies wet verandert. hans de bruun CORRESPONDENT Het dodental van de aardbeving die maandag morgen de omgeving van Los Angeles trof is op gelopen tot 40. Het aantal gewonden bedraagt 1867. Honderden inwoners van Los Angeles brachten de nacht na de aardbeving door in de parken van de stad. Vanwege brandgevaar door gebroken gasleidingen en omdat hun woningen mogelijk instabiel zijn, durfden zij hun huizen niet meer in. De directe schade van de aardbe ving, die een kracht had van 6,5 op de schaal van Richter, wordt voorlopig op 7 miljard dollar (zo'n 14 miljard gulden) geraamd. Gisteren zaten nog 450.000 mensen zonder elektriciteit en 50.000 zonder water. Het openbare leven in Los Angeles zal nog vele maanden ontre geld zijn door de gevolgen van de schok. Vooral het instorten van drie viaducten in het toch al overbelaste snelwegennet in en om de miljoenen stad zal de komende tijd voor ernstige problemen zorgen., Volgens minister Federico Pena (verkeer) zullen die viaducten pas tegen het eind van het jaar weer zijn hersteld. Het bestaande program ma ter versterking van duizenden bruggen en via ducten wordt met federale steun versneld. Een groot aantal van de getroffen inwoners blijkt niet verzekerd tegen aardbevingen, hoewel die in California toch vaak voorkomen. En ook de verzekerden zullen diep in de buidel moeten tasten, omdat het eigen risico tien procent van de verzekerde som is. Ondanks de grote economische schade van de beving wordt verwacht dat het herstel de econo mie ook weer een duwtje in de rug zal geven. Ook bij de tropische orkaan Andrew in Florida in 1992 en de overstromingen van afgelopen zomer in het midden-westen, bleek dat de wederopbouw de werkgelegenheid tijdelijk vergrootte. President Clinton, die Zuid-Califomia tot rampgebied heeft uitgeroepen, brengt vandaag een bezoek aan Los Angeles. Clinton had eerder gezegd dat hij niet zou komen, omdat hij dacht slechts een last te zijn voor de plaatselijke autori- zuinigingsbeleid afstappen en de produktiviteit bevorderen. Algemeen wordt voorspeld dat het gewijzigde kabinet industrie en landbouw met gi gantische subsidies gaat stimuleren. Jeltsin heeft daarentegen herhaaldelijk gezegd dat de hervor mingen doorgaan. Die verklaringen zouden helemaal ongeloofwaar dig worden als na vice-premier Gaidar ook ande re prominente hervormers, zoals Fjodorov. uit het kabinet verdwijnen. Fjodorov meent dat bank- president Gerasjtsjenko door de muntpersen te laten draaien en soepele kredieten aan bedrijven te verstrekken de inflatie heeft aangejaagd. Geharde Jeltsin-tegenstanders in de Staatsdoema, het parlement, kraaiden gisteren reeds victorie. De aftocht van de radicale hervormers was vol gens Sergej Baboerin, een communistische natio nalist, het bewijs dat communisten en nationalis ten hun verkiezingswinst nu omzetten in controle op de regering. Een andere voorman van Ruslands Keuze de monstreerde gisteren dat het regeringsbeleid ge wijzigd gaat worden als reactie op de opkomst van communisten en nationalisten. Minister van buitenlandse zaken Kozyrjev zei op een bijeen komst met Russische ambassadeurs dat Rusland niet alle troepen uit de voormalige Sovjet-repu blieken moet terugtrekken. Onze aanwezigheid daar dient 'vitale Russische belangen', aldus Ko zyrjev. Uit de Baltische republieken Estland en Letland, waar nog 20.000 Russische militairen zijn gestationeerd, kwamen al afkeurende reacties. Rapport-Walsh onvoldoende voor vervolging De Amerikaanse oud-president Ronald Reagan heeft toe stemming gegeven voor zowel wapenverkopen aan Iran als militaire hulp aan de Nicaraguaanse contra-rebellen. George Bush, destijds vice-president, was daarvan op de hoogte. Dat schrijft rechter Lawrence Walsh in zijn 566 pagina's tellende eindrapport van het onderzoek naar het Iran-contra-schandaal. washington Bij het Iran-contra-schandaal werd geld dat in de jaren '80 werd verdiend met illegale wa penverkopen aan Iran doorge sluisd naar de contra's in Nica ragua, hoewel het Amerikaanse Congres dat had verboden. Volgens Walsh waren en Bush op de hoogte wapenverkoop aan Iran en pro beerden ze later hun steun aan 'misdaden begaan door ande ren' te verdoezelen. De voorma lige republikeinse president 'heeft deelgenomen of zijn goedkeuring gegeven' aan alle pogingen om de zaak in de doofpot te stoppen, aldus Walsh in zijn rapport. Walsh geeft echter toe dat het tweetal niet in detail op de hoogte was van het kernpunt van het schandaal, het doorslui zen van geld aan de contra's in Nicaragua. Het onderzoek biedt dan ook geen basis om Reagan en Bush te vervolgen. Wel ver wijt Walsh Reagan dat deze het politieke beleid bepaalde dat heeft geleid tot het doorsluizen van geld aan de contra's. Reagan creëerde de voorwaar den die het mogelijk maakten dat anderen misdaden begin gen", zo concludeert Walsh. Volgens Reagan staat in het rapport geen nieuwe informatie en bevat het slechts beschuldi gingen die voor de rechtbank nooit zijn te bewijzen. „Het is teleurstellend dat Walsh meer dan 40 miljoen dollar belasting gelden heeft verspild voor het verzamelen van oude informa tie en het trekken van onge rechtvaardigde conclusies en doen van onverantwoordelijke speculaties", aldus Reagan. Andere conclusies uit het rap port: Functionarissen van de rege ring-Reagan onthielden de on derzoekers systematisch en op zettelijk grote hoeveelheden Invalide meisje niet vervolgd voor 'zelfgemaakt' hakenkruis De scholiere, die sinds twee jaar in een rolstoel zit, gaf toe dat zij de swastika misschien wel zelf had aangebracht. Het meisje verklaarde aan vankelijk dat drie neo-nazi's haar hadden aangevallen en het teken in haar linker wang had den gekerfd. Haar klacht leide tot een demonstratie en verkla ringen waarin verscheidene toonaangevende politici hun af schuw beleden. De openbare aanklager van het Openbaar Ministerie van Sak sen Anhalt heeft gisteren laten weten dat de zaak tegen het meisje dat zichzelf heeft ver minkt met een swastika (haken kruis) in haar wang, is gesepo neerd. De aanklager, Jürgen Hossfeld, zei dat het meisje kennelijk met ernstige psycho logische problemen worstelt. TOKYO Ind Aung San Suu Kyi mogelijk nog deze zomer vrijgelaten jaar is opgelegd, niet verlengd. Khin Nyunt zei dat in een vraaggesprek met Japanse jour nalisten. De Myanmarese junta hoopt dat de vrijlating van Aung San Suu Kyi westerse regeringen, de Wereldbank en internationale bedrijven aanmoedigt hun hulp en investeringen te hervatten. Vooral van de kant van Japan wordt veel verwacht, reden wel licht om juist tegen Japanse journalisten te reppen over een mogelijke vrijlating van de op positieleider. Myanmar behoort tot de armste landen van Zuid- Oost Azië. zeer relevante documenten. Er is geen bewijs dat de toen malige vice-president Bush wet ten heeft overtreden, maar on danks zijn verklaringen was Bush wel degelijk op de hoogte van de wapenverkopen aan Iran. Ook nam hij deel aan ge sprekken over het inzamelen van geld onder andere landen voor hulp aan de contra's. Super-dinar moet 'Joegoslavische' economie redden boedapest runa hellinga correspondent Een nieuwe 'super-dinar' moet de failliete 'Joegoslavische' eco nomie weer op de been helpen. De dinar, die vanaf 24 januari wordt uitgegeven, krijgt een waarde van 1 Duitse Mark en is gedekt door een goud- en een buitenlandse valuta-voorraad. De super-dinar wordt bij de bank vrij inw harde valuta. Bedenker vai elbaar tegen Er bestaat een goede kans dat Aung San Suu Kyi in juli van dit jaar wordt vrijgelaten. Suu Kyi, winnaar van de Nobelprijs voor de Vrede in 1991 en leider van de oppositie in het Zuid- oostaziatische Myanmar (het voormalige Burma), staat al sinds juli 1989 onder huisar rest). Volgens luitenant-generaal Khin Nyunt, voormalig hoofd van de inlichtingendienst en een van de sterke mannen van de regerende militaire junta, wordt het huisarrest, dat voor 5 reddende Dragoslav ,aliBo me- dewerker van de Wereldbank en I de VN. Zijn vakgenoot Zo ran Popov van het Staatsinstituut voor Economisch Onderzoek heeft weinig vertrouwen in I Avramovics oplossing. Hij noemt de genoemde goud- en valutareserves een mooi sprookje. Volgens Popov is het voormalige Joegoslavië failliet. De kas is helemaal leeg en het land staat volgens hem ettelijke miljarden dollars in het rood. De nationale bank van 'Joegoslavië' heeft hooguit nog 10 of 20 miljoen dollar in voor raad en zeker niet de 200 mil joen die als dekking voor de su per-dinar moeten dienen, aldus Popov. ACHTERGROND TEL AVIV AD BLOEMENDAAL CORRESPONDENT parus apwordt gepubliceerd in het ko- Waarom heeft Rabin afgelopen maandag, een dag na de top Clinton-Assad, de Knesset (parlement) via via laten weten dat hij een referendum wil? En is een referendum staatsrechtelijk en politiek de juiste manier om een verdrag met Syrië tot stand te brengen? Dat zijn de vragen die de discussie in Israël beheersen. Waarom uitgerekend maandag? Het is mogelijk dat Rabin zijn besluit niet langer aan de Knesset wilde onthouden omdat hij het al had meegedeeld aan de Amerikaanse regering. De presidenten Clinton en Assad hebben langdurig en diepgaand gesproken over de binnenlandse situatie in Israël. Dat is gisteren bevestigd door de directeur-generaal van het ministerie van buitenlandse zaken, Uri Savir, in een bijeenkomst met Israëlische journalisten. Savir had eerder gesproken met Dennis Ross, Clintons Midden-Oosten specialist die het grootste deel van de topconferentie heeft bijgewoond. Savir vertelde dat Assad opmerkelijk goed op de hoogte is van de binnenlandse problemen waarmee Rabin en zijn wankele minderheidsregering worstelen. Zo besprak hij met Clinton uitvoerig de positie van de religieuze partij Shas en haar leider, Arieh Deri, de situatie in de Knesset en ook het vooruitzicht van een referendum over de Golan. De Amerikaanse president heeft voor hij aan zijn gesprek met Assad begon uitvoerig contact gehad met Rabin. De Israëlische premier moet hem hebben verteld dat hij er weinig voor voelt de hele Golan Premier Yitzhak Rabin en een deel van het Israëlische kabinet wil len een volksraadpleging vóór de bezette Golanhoogte weer in Sy rische handen komt. Andere ministers willen geen referendum, maar algemene verkiezingen na de ondertekening van een verdrag met Damascus. De rechtse oppositie wil ook verkiezingen, maar dan vóór de regering een besluit neemt over de Golan. En om de verwarring compleet te maken, zegt minister Peres (buitenlandse zaken) dat zijn steun voor een referendum 'niet automatisch is ver zekerd'. terug te geven, al was het alleen al omdat hij in 1967 chef van de generale staf was toen het Israëlische leger de hoogvlakte ten koste van grote inspanningen en veel mensenlevens veroverde. Daarom kan hij alleen instemmen met volledige teruggave hls de veiligheidsgaranties maximaal zijn en als het Israëlische volk er in meerderheid toe bereid is. Een referendum op dit moment zou Syrië met lege handen laten staan. Dat kan veranderen, moet Rabin hebben gezegd, maar alleen als president Assad er persoonlijk voor zorgt dat de Israëli's overtuigd raken van zijn vreedzame bedoelingen. Aan de vooravond van Anwar Sadats reis naar Jeruzalem, in 1977, was er in Israël geen meerderheid te vinden voor een teruggave van de Sinai. Dat veranderde op slag na de spectaculaire toenaderingspoging van de Egyptische president. Het ligt niet in Assads aard iets dergelijks te ondernemen, maar de Israëli's willen ten minste van hem horen dat hij bereid is in ruil voor de Golan de betrekkingen te normaliseren en de veiligheid van Israël te verzekeren. Met andere woorden: Rabin hoopt dat het vooruitzicht van een referendum Assad zal stimuleren tot vertrouwenwekkende maatregelen die de gewone Israëli's aanspreken. Tegenstanders van een volksraadpleging vinden het een bewijs van politieke armoede. In een parlementaire democratie kan een regering ten val worden gebracht door een parlementaire meerderheid. Zolang die meerderheid niet bestaat is de regering ook het minderheidskabinet-Rabin gerechtigd alle beslissingen te nemen die het wenst, inclusief de teruggave van bezet gebied. Geen enkel Israëlisch kabinet heeft ooit een volksraadpleging gehouden, zelfs niet toen de hele Sinai werd opgegeven. De Knesset zou er trouwens een speciale wet voor moeten aannemen. De tegenstanders, vooral de leden van de rechtse oppositie, wijzen er verder op dat de uitslag van een referendum erg afhankelijk is van de manier waarop de regering de vraagstelling formuleert en toelicht. De Likud is bovendien bang dat Rabin een 'ja' zal beschouwen als een goedkeuring van zijn hele vredespolitiek, terwijl hij bij een 'nee' in principe aan de macht kan blijven. Daarom eist de oppositie geen referendum maar vervroegde verkiezingen, met als enige doel het vredesproces definitief tot stilstand te brengen. Bijna honderd artsen en weten schappers uit negen landen hebben de Franse president Mitterrand gisteren opgeroepen vier veroordeelden in het Fran se AIDS-schandaal gratie te ver lenen. Twee van de vier werden in juli in hoger beroep veroor deeld tot gevangenisstraffen van respectievelijk vier en twee jaar. De twee anderen kregen voor waardelijke straffen. De vier, onder wie het hoofd van de Franse bloedbank, wor den verantwoordelijk gehouden voor de HIV-besmetting van 1200 hemofilie-patiënten, van wie er inmiddels meer dan 300 zijn overleden. De vier hadden de transfusie mogelijk gemaakt van bloed waarvan ze wisten dat het mogelijk besmet was met het HIV-virus dat AIDS ver oorzaakt. De oproep aan Mitterrand ende i het i nationale wetenschappelijke tijdschrift Nature. De meeste ondertekenaars zijn Fransen, maar ook artsen en weten schappers uit de Verenigde Sta ten, Noorwegen, Zweden, Groot-Brittannië, België, Zwit serland, Gabon en de Centraal- afrikaanse Republiek zetten hun handtekening. De ondertekenaars uitten hun solidariteit en medeleven met de hemofilie-patiënten die AIDS hebben gekregen en hun fami lieleden. Ze vinden het echter zeer onrechtvaardig dat een paar personen worden gestraft voor het 'niet-functioneren van ons gezondheidssysteem als ge heel'. Volgens de onderteke naars werden de vier veroor deeld na een 'berechting door de media' waarin sensatie de boventoon voerde.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 7