f Klacht tegen SGP anuit Straatsburg Binnenland Fietsenklem met pincode Even wat recht zetten 'Mensenrechten te weinig aan de orde bij bezoek' Cellentekort zorgt voor record aantal vrijlatingen De Groenen: Nederland is ecologisch gezien vol v\\ Beeldplaat helpt borstkankerpatiënt bij keuze behandeling JOENSDAC 19 JANUAR11994 Schilders verliezen recht op WW agf rifn haag Meer dan de helft van alle schilders komt niet meer y d'p aanmerking voor een WW-uitkering als de plannen van het Wj kabinet doorgaan. Het kabinet wil alleen werknemers recht op ww geven als ze 39 weken voorafgaand aan hun ontslag hebben gewerkt. Schilders, die veelal op tijdelijke contracten werken, ha- |en die eis in de helft van de gevallen niet. Dat blijkt uit een on derzoek van het Sociaal Fonds Bouwnijverheid. Nu geldt een eis pn 26 weken. i ze CD zet dode op verkiezingslijst kroningenVan de kandidatenlijst van de Centrumdemocraten |n Groningen deugt niets. Er staat iemand op die is overleden en lijsttrekker Hindriks zegt buiten zijn medeweten tot partijleider |e zijn gebombardeerd. In Maastricht trok lijsttrekker Thielens fcich terug, omdat ook hij zei onder valse voorwenselen te zijn overgehaald als nummer één te fungeren. f/Kwart miljard voor technische studies Het kabinet trekt voor de komende vier jaar 250 mil- gulden uit voor onderzoeksprojecten op het gebied van technologie, bouwen in watergebieden, ondergronds bou- n en bodemreiniging. Het geld wordt onder meer gebruikt pm nieuwe technieken te onderzoeken voor het bouwen in wa- errijke gebieden met slappe bodems. Goeree Overflakkee lost misdrijven op iOTTERDAMMet de aanhouding van 14 verdachten heeft de po- itie van Goeree Overflakkee ruim 100 misdrijven opgelost, voor- ïamelijk autokraken en autodiefstallen. De buit en de schade lie is aangericht bedraagt ruim één miljoen gulden. De 14 ope- eerden in wisselende samenstellingen en hadden het voorna- nelijk voorzien op auto's en autoradio's. ede commissie vrouwenrechten Europees Parlement [anuit het Europees Parlement is gisteren een felle aan- JfQiü gedaan op de Staatkundig Gereformeerde Partij van- [ege het besluit om vrouwen van partijlidmaatschap en functies uit te sluiten. „Het idee dat een politieke partij |i juni meedoet aan de Europese verkiezingen, terwijl die vrouwen l"t iedere activiteit weert, is belachelijk", al- lus de Britse socialiste Christine Crawley, voorzitter van e commissie vrouwenrechten in het Europees Parle- nent. u fraatsburg aly knol pRRESPONDENT EU Irawley heeft i iissie parlementsvoorzitter gon Klepsch gevraagd om alle fgale en financiële banden tus- fen het EP en de SGP uit te zoe- en en binnen een maand ver- ag uit te brengen. Volgens rawley lapt de SGP het Ver- ag van Maastricht aan zijn ars, waarin het principe van ilijke behandeling van man- is vastgelegd. /ader eist van ex-partner goedkeuring erkenning kind /volle anp Ze yindt het ook bedenkelijk dat een politieke partij via het lidmaatschap van het Europees Parlement publieke gelden kan opstrijken ,,als hun politiek 52 procent van het publiek, de vrouwen, discrimineert", aldus Crawley. De SGP is in het Europarle ment Vertegenwoordigd door Leen van der Waal. Hij behartigt tegelijkertijd de belangen van de GPV en RPF. Formeel valt Van der Waal onder de chris tendemocratische fractie, maar inwoner van Deventer heeft steren in kort geding voor de ichtbank in Zwolle geëist dat jn ex-partner, wonend in ;halkhaar, hem toestemming 7 eeft tot erkenning van hun ze- enjarige dochter. De moeder Ou nog slechts enkele weken te pven hebben. In haar testament wordt als 198 oogd een in Limburg wonende van de vrouw aangewe- en. De man wenst de erken- >m na het overlijden van ïevrouw de strijd om de voo'g- ij te kunnen aangaan. I Man en vrouw leerden elkaar 1985 kennen. Na een jaar be oten zij te gaan samenwonen trokken in bij de moeder van vrouw. Daar werd ook het ind geboren. Erkenning werd le vrouw op de lange baan eschoven. De schoonmoeder zou al die jd zo'n groot stempel op de re ide hebben gedrukt dat die in stuk liep. De man hield ct met zowel vrouw als find. Hij keerde ondertussen paar jaar terug naar zijn ge- oorteland Egypte, maar kwam ;rug, omdat hij zijn dochter te- sel miste. Toen de vrouw ziek 'erd, vroeg de man opnieuw het kind te mogen erkennen en schakelde daarvoor zelfs de hulp van een pastoor in. Dat loste niets op. ,,Het zou voor hem onaccep tabel zijn als hij niet degene zou zijn die met de zorg over zijn dochter zou worden belast. Zijn dochter is hem meer waard dan wat ook ter wereld", aldus ad vocate mr. T. Meier, die zich be roept op het Europese Verdrag voor de Rechten van de Mens. Dat zegt dat in beginsel aan de biologische vader de mogelijk heid tot erkenning van het kind niet kan worden onthouden. Raadsman mr. H. Tadema stelde dat erkenning inbreuk maakt op het gezinsleven van de vrouw en haar dochter. Er ontstaat naamswijziging, veran dering van nationaliteit en het risico dat de man na erkenning met het kind naar Egypte ver trekt. Tadema bestreed dat er sprake is van een familieleven in de zin van het Europese Ver drag. De rechtbankpresidente mr. I. Olland-Dominicus, zei dat zij bang is dat de vader het kind nooit meer zal zien als de broer van de moeder de voogdij krijgt. „Dat zou ik wel schandelijk vin den", liet zij op voorhand we ten. rotterdam Rotterdam krijgt als eerste gemeente in Nederland een electronisch beveiligde fiet senklem. In deze Cycleguard wordt de fiets op slot gezet met een pincode. Het gaat om een proef van een jaar op initiatief van Rijkswater staat, zo heeft de dienst Ste- debouw en Volkshuisvesting van Rotterdam meegedeeld. Wie zijn tweewieler in de Cycleguard wil parkeren moet op een centraal bedie ningspaneel een zelf be dachte pincode intoetsen. De fiets wordt vervolgens in de fietsenklem vastgezet. Bij terugkomst toetst de eige naar van de fiets opnieuw de pincode in en de fiets wordt vervolgens weer „los gelaten". De kosten voor het ge bruik van het systeem zijn een gulden. Als extra bevei liging zijn de fietsenklem- men aangesloten op de in- braakalarminstallatie van een bewakingsbedrijf, dat na onraad in actie kan ko- Verplicht logo voor klein chemisch afval Producenten en importeurs moeten met ingang van 1 juli een speciaal logo aanbrengen op hun produkten wanneer de ze in de afvalfase klein che misch afval (KCA) zijn. Het gaat om produkten voor huishoude lijk gebruik. Het KCA-logo bestaat uit de afbeelding van een afvalcontai ner met een kruis erdoor. Pro dukten met dat teken moeten uiteindelijk gescheiden blijven van het andere huishoudelijke afval en ook gescheiden worden ingeleverd. Dat heeft het minis terie van VROM gisteren mee gedeeld. Het logo wordt verplicht voor een groot aantal produkten. Het gaat onder meer om kwikhou- dende thermometers, oliefilters, bestrijdingsmiddelen, nagellak en nagellakremover, inkten, lij men en kitten, fotochemicaliën, verfprodukten en olieproduk- ten. Tegen bedrijven die niet meewerken, zal de Inspectie Milieuhygiëne optreden. hij is geen 'ingeschrevene', zoals dat heet. Hij geniet wel de voordelen van de grote fractie, zoals een eigen bureau in Straatsburg en Brussel, maar doet aan het overige fractiele ven niet mee. Crawley vindt dat er eigenlijk geen plaats in het Europees Par lement mag zijn voor een partij „wiens politiek kan worden ge lezen als het handboek van een vrouwenhater en die gelooft dat politieke besluitvorming in de jaren negentig een zaak van uit sluitend mannen is". Ze vindt dat de Europarlementariërs zouden moeten kunnen stem men over de vraag of ze zo'n partij in hun midden willen dul den. „Ik ben er zeker van dat de vrouwelijke kiezers in de Eu ropese Unie met veel belang stelling de uitkomst van zo'n stemming tegemoet zouden eindhoven Kroonprins Willem-Alexander heeft gisteren in Eindhoven uit handen van zijn grootva der prins Bernhard zijn 'vleugel' of 'wing' opge speld gekregen die hoort bij het behalen van het groot militair vliegbrevet. Het insigne zat echter niet goed vast, waarna de prins verwoede pogingen deed het opnieuw te bevestigen. Luitenant-generaal H. Manderfeld, bevelhebber van de Luchtstrijdkrachten maakte bekend dat Wil lem-Alexander dit jaar wordt omgeschoold tot vlie ger op de C-130 Hercules, een groot transportvlieg tuig waarvan de Luchtmacht er twee heeft aange schaft. foto anp ruud hoff AI uit kritiek op missie naar Indonesië aan Indonesië, stelde deze kwestie wel aan de orde. De drie organisaties begrijpen evenmin dat de Nederlandse kamerleden zich zo juichend hebben uitgelaten over hun ge sprek met rninister Alatas van buitenlandse zaken. De uitlatin gen van Alatas over de mensen rechten zouden weinig waard zijn, omdat de minister over dit beleid niets te zeggen heeft. Dat is de verantwoordelijkheid van president Suharto, de militairen en de Veiligheidsdienst, aldus woordvoerder Lelyveld van Am nesty International. „Er is geen enkele reden om aan te nemen dat de Indonesische regering echt werkt aan verbetering van de situatie. In heel Indonesië is nog steeds sprake van een sys tematisch door militairen ge steund systeem van onderdruk king". De drie organisaties hebben nu hun hoop gevestigd op het bezoek van minister Kooijmans van buitenlandse zaken aan Indonesië. Hij is wellicht wèl in staat een aantal problemen aan de orde te stellen. Ze vinden het ook hoog tijd dat de Nederland se regering een nieuw rapport schrijft over de mensenrechten in Indonesië. Het vorige dateert van vier jaar geleden. De manier waarop de Neder landse parlementaire missie in Indonesië de kwestie van de mensenrechten aan de orde heeft gesteld, is volstrekt onvol doende. Bovendien heeft de missie, die bestond uit onder anderen de fractieleiders Brink man, Wöltgens en Van Mierlo, zich op bepaalde punten met een kluitje in het riet laten stu- Dit zeggen Amnesty Interna tional, het Indonesië Komitee en het Indonesisch Documen tatiecentrum in een gisteren uitgegeven verklaring. De orga nisaties wijzen erop dat de Ne derlandse parlementariërs, die gisteren op Schiphol terugkeer den, slechts een uurtje hadden uitgetrokken voor een ook nog eens besloten gesprek met mensenrechtenorganisaties. De advocaat Nasution, de bekend ste strijder voor de mensen rechten in Jakarta, had om die reden niet de moeite genomen aanwezig te zijn. Ook is het opvallend dat de Nederlanders geen woord over Oost-Timor hebben gesproken, vinden de organisaties. Een Amerikaanse delegatie die dezer dagen ook een bezoek bracht kwam ondanks noodmaatrege len en reguliere uitbreiding met honderden cellen. De noodmaatregelen zoals het gebruik van politiecellen als huis van bewaring werden genomen naar aanleiding van de vrijlating van een verdachte van doodslag in juni in Amster dam. Nederland telt op het ogenblik bijna 8.000 cellen. Dat aantal moet eind volgend jaar op 12.000 zijn gebracht. Na een jarenlange daling is vorig jaar het aantal ontsnap pingen weer toegenomen. Er ontsnapten 59 gevangenen, te gen 44 in 1992. Het afgelopen jaar is een re cordaantal van 4.340 verdach ten van misdrijven vrijgelaten wegens tekort aan cellen. Het ministerie van justitie heeft dit cijfer gisteren bekendgemaakt. In 1992 ook al een recordjaar werden zo'n 1.300 verdach ten minder vrijgelaten. De meeste vrijlatingen von den plaats in het eerste kwar taal: 1.247. Na een flinke daling in het derde kwartaal nam het aantal vrijlatingen in oktober, november en december weer toe tot 1.235. Die Het toelatingsbeleid voor asiel zoekers moet wegens ecologi sche redenen stringenter wor den. Ook moeten emigratie en terugkeer van buitenlanders naar het land van herkomst worden bevorderd. Op die ma nier willen De Groenen voorko men dat Nederland te vol wordt en de druk op het milieu nog meer toeneemt. Dat bleek gisteren tijdens de presentatie van het verkiezings programma van de groene splinterpartij. Volgens de plano loog Bierman, nummer drie op de lijst van De Groenen, raakt Nederland te vol. Na Bangla desh is Nederland met 444 in woners per vierkante kilomter het dichtstbevolkte land ter we reld. Het milieu kan dit niet meer aan. „Ecologisch gezien staan we aan de rand van de mogelijkhe den", aldus het kandidaat- Tweede-Kamerlid. Daarom die nen dunbevolkte landen als De nemarken en Frankrijk respec tievelijk meer vluchtelingen en boeren uit ons land op te ne- De Groenen hebben het aan bod van Groen Links verworpen om gezamenlijk de verkiezingen in te gaan. De kleine milieupar tij vindt de grote zusterpartij niet 'groen' genoeg. Ook het De Groenen presenteerden in het Haagse perscentrum Nieuwspoort hun progranmma voor de Tweede Kamer-verkiezingen v achter de tafel, lijsttrekker Hein Westerouen van Meeteren. foto predikaat 'links' zegt De Groe nen niet veel meer. In de Kamer, waar De Groe nen minstens drie zetels hopen te krijgen, wil de partij het 'groene geweten' gaan Niet om mee te regeren, maar op te 'prikkelen'. Het verkie zingsprogramma bevat daarom 'prikkelpunten' om als een 'lief devolle acupuncturist' de naal den in de zwakke plekken van de samenleving te zetten. Erg concreet is het programma dan ook niet. Bedragen worden nau welijks genoemd. De partij wil het basisinko men invoeren en keert zich te- marti en appelman gen de aanleg van de Betuwelijn en uitbreiding van Schiphol. De nationale luchthaven moet in tegenstelling tot de regerings plannen zelfs kleiner worden om het milieu te ontlasten. &rof. Krol toont de zogenoemde beeldplaat v e kiezen behandeling. i borstkankerpatiënt informatie kan opvragen c foto npa roland de bruin De beeldplaat Op het scherm verschijnt een vrouw die haar rubberen borstprothese met de handen vasthoudt. Ze laat zien hoe de namaak-borst eruit ziet en plakt het kunststuk vervolgens weer terug op haar lichaam. „Mijn hart krimpt ineen als ik zoiets zie", zegt prof. dr. L. Krol eerlijk. „Het is schokkend. Maai' voor een borst kankerpatiënt is zo'n beeld wel informa tief'. Krol, lid van de Raad van Bestuur van het Academisch Medisch Centrum (AMC) in Amsterdam, is'de initiatiefnemer van de zogenoemde beeldplaat. Dat is een com puter met beeldscherm waarmee de pa tiënt door een druk op de knop informa tie kan opvragen. De beeldplaat wordt volgende maand geïnstalleerd in het An- toni van Leeuwenhoekziekenhuis in Am sterdam, dat is gespecialiseerd in de be handeling van kanker. Als het experi ment slaagt, zullen diverse ziekenhuizen het apparaat aanschaffen. borstkankerpatiënten is voorlopig de eerste beeldplaat die pa tiënten helpt zelf een behandeling te kie zen. Voor 85 procent van de vrouwen zijn twee behandelmethoden mogelijk die evenveel kans hebben op succes: chi-' rurgen amputeren de borst of ze verwij deren de tumor. „Deze groep patiënten is dus goed in staat zelf een keus te ma ken", aldus Krol. Borstkanker is de meest voorkomende vorm van kanker bij vrou wen. Jaarlijks komen in Nederland 8.000 nieuwe gevallen voor. Als de patiënt op de knop 'lotgenoten' drukt, krijgt zij verhalen te horen van vrouwen die al een operatie hebben on dergaan. Zo vertelt een vrouw dat haar borst moest worden geamputeerd. De chirurg liet haar geen keuze. „Ik vind het moeilijk als mijn man mij zonder kleren ziet. Hij zegt dat het hem niets kan sche len, maar ik schaam mij voor m'n eigen lichaam". Een andere lotgenote bij wie de lym feklier is weggehaald zodat de tumor verdween, vertelt over de nare bijwerkin gen. „Ik heb enorme pijn in mijn armen. Ik had graag van tevoren geweten dat de operatie zo'n handicap kan veroorza ken". Als de patiënt op de knop 'radio therapeut' of'chirurg' drukt, komen art sen in beeld die advies geven. Krol meent dat specialisten tijdens het spreekuur vaak geen tijd hebben de voor- en nadelen van behandelmetho den uitgebreid toe te lichten. „Een con sult van twintig minuten is snel voorbij. Als een arts borstkanker constateert, schrikt een patiënt vreselijk. Vaak wil ze als eerste weten of ze doodgaat. Dan kan de specialist haar geruststellen. Bij onge veer 85 procent is genezing mogelijk door een chirurgische ingreep. Een vrouw stelt ook vaak de vraag of borst kanker besmettelijk is. Vervolgens moet de patiënt snel beslissen welke behande ling zij wil, want de operatie kan niet langer dan twee weken worden uitge steld". Om een goede keuze te maken, is de beeldplaat een handig hulpmiddel, vindt Krol. „Vooral voor mensen die zó bang zijn, dat ze eigenlijk niets over hun aan doening willen horen. Ze nemen geen informatie meer op en zeggen het liefst: 'Dokter, beslist u maar'. Een arts heeft de neiging uit te wijden. Patiënten moeten alle details weten. Het gaat immers over hün lichaam. Maar bij mensen die zo overstuur zijn, dringt die informatie niet door. Een dokter kunnen ze niet uitzet ten, de beeldplaat wel". Krol geeft toe dat er specialisten zijn die de nieuwe methode niet zien zitten. „Het zal hen verbazen als het storm loopt. De patiënt vindt zoiets te griezelig, denken zij". De tegenstanders vrezen ook voor hun eigen positie. „Ze zijn bang hun rol als belangrijkste raadsman kwijt te raken. Deze methode kan strijd veroorzaken tussen de beroepsgroepen. Kiest een pa tiënt voor een laserbehandeling of voor het klassieke chirurgische mes? Als men sen afgaan op verhalen van lotgenoten, hoeft de keus van de arts niet meer door slaggevend te zijn. De beeldplaat kan lei den tot broodroof tussen specialisten".

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 5