Bedrijven spraken prijzen af voor werk èn inkomen Kok kiest Carpooling. Daar schiet iedereen mee op. Eis drie jaar cel tegen iatrosoof na dood peuter 'We hebben alles onder druk verzonnen' Binnenland Midden- en kleinbedrijf betaalt veel meer 'Kritiek Kamer op politie is te makkelijk' 'Verkiezingen in Zuid-Afrika van groot belang voor internationale gemeenschap' Zeventig man politie 'ontruimt' handjevol krakers Eerste openbaar dictee in dialect den haag In navolging van het Nationaal Dictee wordt morgen in het Brabantse Woudrichem het eerste openbaar dictee in dia lect gehouden. Volgens de Stichting Woerkums Literair Café is het 'Woerkums' (Woudrichems) een bron van lering en ver maak, maar net als andere dialecten aan slijtage onderhevig. Het dictee is bedoeld om het Woerkums levendig te houden. Alcoholtest voor werknemers Esso Rotterdam Esso gaat een vrijwillige alcoholtest invoeren voor werknemers van onderaannemers, van wie het vermoeden be staat dat zij hebben gedronken. De daarvoor nodige ademanaly- se-apparatuur wordt geïnstalleerd bij de raffinaderij van Esso in de Botlek en in het hoofdkantoor in Breda. De Industriebond FNV is tegen het initiatief omdat het toch op een min of meer gedwongen test zou neerkomen. Esso kwam al met soortgelijke plannen na de ramp met de Exxon Valdez. Daarbij was drank in het spel. NS-bonden maken zich op voor acties utrecht» De Vervoersbond FNV en de spoorwegvakbond FSV maken zich op voor 'publieksvriendelijke' acties, zoals het niet meer controleren van kaartjes. Ze willen daarmee overleg af dwingen over de toekomst van NS-personeel. Dergelijke acties zijn in verleden door de rechter verboden. De NS-directie wil al leen overleggen met de ondernemingsraad. De spoorwegen zijn van plan rijdend personeel, conducteurs en machinisten, effi ciënter te gaan inzetten. Vooral de tijd die machinisten en con ducteurs wachtend doorbrengen, willen NS verkorten. Acht jaar geëist voor doden 'Ome Ko' utrecht» Acht jaar. Dat werd gisteren voor de Utrechtse recht bank geëist tegen een 34-jarige taxichauffeur uit Loosdrecht. Hij wordt ervan verdacht in augustus zijn 67-jarige collega 'Ome Ko' uit Hilversum te hebben doodgestoken en beroofd. 'Ome Ko' had hem gevraagd mee te komen naar Amsterdam, waar hij iets ging ophalen. Teruggekomen in Loosdrecht gaf hij zijn jongere collega 500 gulden. Deze werd daarop heel kwaad omdat hij dacht dat 'het met drugs had te maken'. De Utrechtse rechtbank doet 1 februari uitspraak. Minister wil informatie over politie den haag Minister Hirsch Ballin van justitie wil van het open baar ministerie in Arnhem weten of er aanwijzingen zijn dat ver trouwelijke informatie via de politie bij criminelen terecht is ge komen. De minister vraagt om deze informatie in verband met uitlatingen van rechter-commissaris H. Lamens in NRC-Han- delsblad van afgelopen zaterdag. Die zei dat 'we afmoeten van de opvatting, dat het politiekorps per definitie betrouwbaar is'. Politie Den Helder rolt drugbende op den helder» De politie van Den Helder heeft in de afgelopen maand een belangrijke drugbende opgerold, die ongeveer een jaar lang cocaïne heeft gesmokkeld van Curasao naar Neder land. Daarbij zijn acht aanhoudingen verricht. De zaak kwam aan het rollen door de vondst van met cocaïne geïmpregneerde spijkerbroeken. Een van de twee hoofdverdachten, een 32-jarige Rotterdammer, is nog voortvluchtig. Man kluste ook voor Van der Linden Maastricht» Een 49-jarige man uit het Limburgse dorp Eys is gisteren in Maastricht tot 120 uur dienstverlening veroordeeld wegens sociale fraude. De man zat in de WAO, maar kluste daar naast zwart bij. Hij ontving een kleine 60.000 gulden ten onrech te aan uitkeringen. Hij verrichtte ook enkele karweitjes in het Franse vakantiehuisje van het Tweede-Kamerlid drs. R. van der Linden. In ruil daarvoor mocht hij daar tien dagen gratis loge ren. Van der Linden verloor zijn post als staatssecretaris van bin nenlandse zaken na de beruchte paspoortaffaire. breda anp Voor de rechtbank in Breda is gisteren drie jaar cel geëist te gen een 35-jarige iatrosoof uit Breda. De man verzuimde een tweejarig doodziek kind uit Tilburg door te sturen naar een kinderarts. Het kind stierf op 24 mei vorig jaar aan een aange boren hartafwijking. De iatrosoof was niet schuldig zei zijn advocaat want de hartafwijking werd pas na sectie geconstateerd. De officier vond dat het kind duidelijk zo ziek was, dat het al in 1991 naar een kinderarts had gemoeten. Bovendien had de peuter volgens een getuige-deskundige mogelijk gered kunnen wor den als het op tijd was behandeld. Het is niet bekend wan neer de rechter uitspraak doet. Carpooling - hoe werkt 't? Hoe regel je 't? Wat zijn de voordelen voor werkgevers werknemers, en hoe zit het met de fiscale aspecten? Dat staat nu allemaal in een praktisch boekje, 't Ligt voor u klaar. BOVAG RA Postbus 7389. 1007JJ Amsterdat I1 .STUUR MU S.V.P. EEN GRATIS BOEKJE 'SAMEN. VERDER MET CARPOOLING'. J Naam: I Adres:I Postcode: 1 Plaats:1 Duidelijk invullen en in als brief gefrankeerde j ^envelop sturen naar het adres hiernaast J WOENSDAG 19 JANUAR11994 Verdachten Epese incestzaak trekken eerdere verklaringen in Uit dossier van Limburgse justitie blijkt: Zeker 22 Limburgse bouwbedrijven hebben in de periode 1985-1989 fraude gepleegd door onderling geheime prijs afspraken te maken bij de bouw van woningen, scholen en dergelijke. Dat blijkt uit een onderzoek van Justitie naar het faillissement van het Sittardse aannemersbedrijf Schreurs. Alleen Schreurs wordt strafrechtelijk vervolgd. onderling wordt Directeur Van Elk van de Zuid Nederlandse Aannemers Ver eniging (ZNAV) wil een en an der uitzoeken. ZNAV heeft daar voor echter informatie van Jusi- titie in Maastricht nodig. Reden voor directeur Van Elk om het dossier over Schreurs op te vra gen. Hij is verbaasd dat Justitie alleen Schijeurs strafrechtelijk vervolgt en andere aannemers buiten schot heeft gelaten. De 22 bouwbedrijven zouden geheel in strijd met de regle menten van hun eigen organis- tie ZNAV en in strijd met de wet hebben gehandeld. De prijsaf spraken zouden de aanneem- som kunstmatig op hebben ge dreven waardoor projecten veel duurder werden dan nodig. In de regel is het zo dat de winst die zo wordt gemaakt door de verdeeld. Volgens Van Elk zijn er ten minste twee gevallen be kend waarbij de zaak is opge licht. Het gaat om de bouw van een nieuw scholencomplex voor het Bisschoppelijk College in Sittard en het nieuwe gemeen tehuis van Meerssen. Beide pro jecten zijn gegund aan aanne mer Schreurs. Een aantal bevoordeelde aan nemers heeft inmiddels in to taal 400.000 gulden betaald om strafvervolging af te kopen. Ten minste twee bouwverenigingen in Heerlen en Beek en de Rijks gebouwendienst hebben forse schadeclaims aangekondigd. Ze vrezen dat ze te veel hebben be taald voor de bouw van honder den woningen, scholen, een verbouwing van een kazerne in Maastricht en de bouw van het politiebureau in Meerssen. Het gebeurt niet vaak, maar maandag wa ren CDA en FNV het roerend eens: de mil jardenmeevaller in de belasting moet wor den besteed aan lagere arbeidskosten. De grootste vakcentrale nam daarmee afstand van de toch meer geestverwante minister van financiën en PvdA-leider Kok, die het geld wil gebruiken voor een belastingverla ging- Kok legde zondag in Het Capitool uit hoe hij met een belastingverlaging in de eerste schijf (tot ruim 43.000 gulden bruto per jaar) twee vliegen in één klap wil slaan: de maatregel beperkt dit jaar het koopkracht verlies dat vooral voor de lagere inkomens is voorzien, èn geeft een impuls tot voort gaande loonmatiging, die op haar beurt weer voor meer banen kan zorgen. Minder of geen koopkrachtverlies en meer banen, wat wil je nog meer? Maar coalitiegenoot CDA dacht er anders over. Blijkbaar geïnspireerd door een be toog van topambtenaar Van Dijkhuizen van Economische Zaken in het economenvak- blad ESB vorige week, stelde fractiespecia list en oud-CNV-voorman Terpstra voor de meevaller direct en in zijn geheel te gebrui ken voor verlaging van de arbeidskosten. Dat moet dan door de zogeheten overheve lingstoeslag te verlagen en tegelijkertijd de belastingen te verlagen. De overhevelingstoeslag is een vergoeding die werknemers sinds de belastingoperatie- Oort krijgen omdat sinds 1990 niet langer de werkgevers, maar de werknemers de premies voor de Algemene Arbeidsonge schiktheidswet (AAW) en de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten (AWBZ) betalen. Via de overhevelingstoeslag (in 1994 11,6 procent van het bruto-salaris) krijgen ze de kosten daarvan vergoed door de werkgever. In feite betaalt de werkgever ze dus nog steeds. De overhevelingstoeslag is de enige directe belasting op arbeid die geheel voor reke ning van de werkgever komt. Als je dus iets wilt doen om de arbeidskosten voor de werkgever te verlagen, is de meest eenvou dige manier het verlagen van die overheve lingstoeslag. Een directe verlaging van de arbeidskosten is volgens het Centraal Planbureau de beste investering in werkgelegenheid. Als de ar beidskosten met bijvoorbeeld vijf miljard gulden dalen, komen er op middellange ter mijn 55.000 banen bij. Een belastingverla ging van vijf miljard gulden levert ook werk op, maar aanzienlijk minder: uiteindelijk 35.000 banen. In het eerste geval komt die vijf miljard namelijk direct en in zijn geheel bij de werkgevers terecht, terwijl dat bij een belastingverlaging veel indirecter is en met de nodige weglekeffecten. Kok geeft dat ook aan: een deel van die vier miljard is nadruk kelijk bestemd voor de laagstbetaalden en wordt dus niet besteed aan verlaging van de arbeidskosten. Terpstra wil de verlaging van de overheve lingstoeslag compenseren via een verlaging van de belasting in de eerste schijf, zodat de werknemers er door de operatie netto niet op achteruit gaan. Maar aan het scheve in komensplaatje voor dit jaar, waarbij de hoogste inkomens er iets)op vooruitgaan en de lagere inkomens fiks inleveren, veran dert in tegenstelling tot het plan van Kok niets. Daarmee ligt het verschil tussen de twee plannen op tafel: Terpstra en de FNV kiezen volledig voor werk boven inkomen. Kok kiest voor wat minder extra banen en wat meer voor inkomen. Al is het dan ook voor de laagstbetaalden. zutphen hans leber theo haerkens De emoties liepen gisteren hoog op in de Zutphense rechtszaal. De moeder van Jo landa, vermeend hoofdrolspeelster in de Eper incestzaak, vroeg zich in tranen af waarom 'haar meisjes' haar beschuldigen van seksueel misbruik. „Er is bij ons thuis nooit iets misgegaan met seks. Ik was sta pelgek met die twee. Ik ben veel te goed ge weest." Ook de vader wist van niets: „Als die dingen zijn gebeurd, gebeurde het zon der mij erbij." De derde verdachte was de ex-man van incestslachtoffer Jolanda. Deze verdachte, die verdacht wordt van babymoord, ge welddadige abortus en mishandeling, werd boos over beschuldigingen aan zijn adres. „Dat neem ik ze zeer kwalijk. Het is alle maal niet waar." De man wordt trouwens ook in een andere zedenzaak verdacht van seksueel misbruik van jonge kinderen. Van morgen heeft ook een vierde verdachte, een 52-jarige man, all'es ontkend. De Epese incestaffaire, begon vorig jaar toen Jolanda (26) aangifte deed van moord op meerdere baby's en gewelddadige abor tussen. Drie jaar geleden zijn haar vader en moeder en haar ex-man al veroordeeld tot celstraffen van 3,5 tot 7 jaar voor seksueel misbruik van Jolanda. Jolanda zou de babymoord aanvankelijk hebben verzwegen omdat ze daar 'nog niet klaar' voor was. Later werd haar beschuldi ging ondersteund door een soortgelijke aangifte van haar 28-jarige zus Evelien. Die aangifte is tot grote ontevredenheid van haar advocaat niet door Justitie bij de zaak betrokken. De politie speurde sinds Jolanda's aangif te naar begraven kinderlijkjes. Maar na bij na een jaar onderzoek moest officier van justitie mr. M. de Weert gisteren toegeven dat voor de babymoord geen bewijs is ge vonden. Wel acht ze bewezen dat Jolanda's ouders en haar ex-man betrokken zijn ge weest bij gewelddadige abortus. Een be langrijke rol in het proces speelt een abor tus uit 1985, waarbij twee 24 weken oude foetussen met geweld verwijderd zouden zijn. De tweeling was volgens Jolanda levens vatbaar, maar werd gedood terwijl zij ge blinddoekt op bed was vastgebonden. Naast haar vader en moeder waren er nog een of twee anderen bij de gruweldaad be trokken, zegt Jolanda. Een vriendin van Jo landa verklaarde dat ze 'bloederige pakket jes' had gezien en 'messen die werden schoongespoeld'. Jolanda moest tijdens de behandeling van de zaak tegen haar vader de rechtszaal verlaten omdat de. advocaat van haar vader haar als getuige wil oproepen. In afwezig heid van zijn dochter zei de vader dat hij onder alle druk gedeeltelijk had bekend. „Als ik die dingen zei, was ik ervan af. Ze hielden me het allemaal voor en ik zei ja". De moeder had eenzelfde verhaal: „Ik weet het allemaal niet meer. Ik heb door deze zaak zo'n klap gekregen dat ik sterk achter uit ben gegaan", snikte ze. Ze mompelde bijna onverstaanbaar dat ook zij eerder ge dane verklaringen had verzonnen. Zoals de verklaring over een van de abortussen waarbij ze Jolanda vas'thield terwijl haar man op de buik van zijn dochter sloeg. Volgens de vader klopte er niets van een verklaring, die hij eerder zou hebben afge legd over een abortus waar hij bij was. 'Alle maal verzonnen', zei hij gisteren. Recht bankpresident A.C. de Visser probeerde af en toe de geheugens van de drie verdachten op te frissen door hun eerdere verklaringen voor te lezen, maar hij boekte geen succes. Ze bleven ontkennen. Getuigen zeiden eind 1989 een zwangere Jolanda te hebben gezien. Ze was toen col- lectante voor de gehandicaptensport. Naas te familieleden ontkenden dat echter. Na de geboorte van haar derde kind zou Jolanda niet meer zwanger zijn geweest. Verwar rend in dat licht is de mededeling van een gynaecoloog die verklaarde dat Jolanda tij dens een onderzoek in augustus 1989 zeker niet zwanger was. De psychiaters in de justitiële observa tiekliniek Pieter Baancentrum (PBC) achten vader geheel en zijn vrouw deels toereke ningsvatbaar. Volgens de psychiaters be staat er bij de moeder geen gevaar voor her haling omdat de gezinssituatie is veran derd. Er zijn geen jonge kinderen meer met wie zij eventueel dergelijke strafbare feiten kan begaan. Vandaag zijn de rechtszaken tegen twee broers uit Apeldoorn en iemand uit Vaas- sen. Ze waren allen huisvrienden van de va der en moeder van Jolanda en Evelien. Morgen en vrijdag krijgen de advocaten de gelegenheid voor hun verdediging en zullen enkele getuigen worden gehoord, onder wie de rechter-commissaris, de werkgever van vader, twee agenten en de Leidse hoogle raar psychologie professor Wagenaar die twijfels heeft over de kwaliteit van de poli tieverhoren en het waarheidsgehalte van de verklaringen van slachtoffers en verdach ten. Jolanda is als getuige opgeroepen door de advocaat van haar vader. Het is nog on bekend of dit achter gesloten deuren gaat gebeuren, zoals Jolanda's advocaat wil. Het midden- en kleinbedrijf (MKB) betaalt gemiddeld 42 procent meer belasting en pre mies dan de grote bedrijven. Dit blijkt uit een studie van de ING Bank naar de geldstromen tus sen MKB en rijksoverheid. De overheid geeft aan de andere kant bijna tweemaal zo veel geld aan het grootbedrijf als aan het MKB. De kleinere bedrijven zitten met een gemiddelde belasting en premiedruk van 33,7 pro cent. Voor de grote onderne mingen, bedrijven met meer dan 500 werknemers, ligt dat op 23,7 procent. Aan de andere kant geeft de staat in de periode 1992-1994 6,8 miljard gulden steun aan het grootbedrijf. De steun aan het MKB neemt af in diezelfde periode. Uit het on derzoek van de ING Bank blijkt verder dat de technische inno vaties uit het MKB maar moei lijk hun weg vinden naar de ko pers: slechts 17 procent komt uiteindelijk op de markt. Oud-minister De Ruiter leidt delegatie van 320 waarnemers utrecht» Maar liefst zeventig man politie waren gisteren betrokken bij de ontruiming van een kraakpand op de hoek van de Wittevrouwestraat en de Kloksteeg. De ontruiming gebeurde met zachte drang. Er zat maar een handjevol krakers in het pand. foto anp wim hendriks I den haag npa De kersverse minister van bin nenlandse zaken Van Thijn kan zich niet vinden in de kritiek die de afgelopen maanden vanuit de Tweede Kamer is geleverd op de politie. Kamerleden vinden dat de politie niet effectief ge noeg werkt. Volgens Van Thijn is het goed als de Kamer op dat standpunt terugkomt. „AJs je ziet hoe dienders zich kapot werken, vaak tegen de verdruk king in, dan is de kritiek wel heel gemakkelijk." De gisteren geïnstalleerde mi nister van binnenlandse zaken is ook voor de komende kabi netsperiode weer beschikbaar als minister. Van Thijn was tien jaar burgemeester van Amster dam. In de periode daarvoor was hij minister van binnen landse zaken en fractievoorzit ter van de PvdA. De minister verwacht dat hij na de gemeenteraadsverkiezin gen van 2 maart, maar nog voor de Tweede Kamerverkiezingen van 3 mei, een opvolger zal be noemen voor de nu vacante post van burgemeester van Am sterdam. Ex-burgemeester Van Thijn nam gisteren de functie van minister van binnenlandse zaken over van waarne mend minister Hirsch Ballin (links). foto anp ed oudenaarden Nog nooit is hij in Zuid-Afrika geweest. De komende tijd krijgt prof. dr. Job de Ruiter, oud-mi nister van justitie en defensie, volop de gelegenheid het land te leren kennen. De Ruiter is hoofd van de ploeg van 320 waarnemers die namens de Eu ropese Unie naar de verkiezin gen van 27 april zullen worden gestuurd. De Ruiter (63) vertrekt zaterdag. Volgens De Ruiter zijn dé ver kiezingen in Zuid-Afrika van groot belang voor de hele inter nationale gemeenschap. Dat is voor hem een belangrijke moti vatie de taak te aanvaarden. „Als het in een ondemocrati sche, multi-raciale samenleving als Zuid-Afrika mogelijk is het systeem van apartheid door overleg langs democratische weg te veranderen, dan is dat van grote betekenis voor de hele internationale gemeenschap", zo verklaarde hij gisteren. „Het is ook een van de eerste dingen die de Europese Unie, na de ondertekening van het Verdrag van Maastricht, geza menlijk doet in het kader van een eensgezind en gecoördi neerd buitenlands beleid", ver volgde hij. De Ruiter, tot voor kort procureur-generaal bij het gerechtshof in Amsterdam, hoogleraar familierecht in Utrecht en voorzitter van de Raad voor de Kunst, blijft in Zuid-Afrika tot na de verkiezin gen van 27 april. De Nederland se regering had hem als leider van de waarnemersploeg voor gedragen. „Ik behoor tot de staf van de Europese missie en kom daar om als een van de eersten in Jo hannesburg aan. De rest van de waarnemers volgt in groepjes", legt hij uit. Het kantoor wordt ondergebracht in het Wereld- handelsgebouw waar de Zuid- afrikaanse partijen vorig jaar maandenlang over de nieuwe grondwet onderhandelden. Ne derland draagt zo'n 25 waarne mers bij aan de missie. „De missie moet toezicht houden op de verkiezingen en nagaan of zij verlopen volgens de regels die de Zuidafrikaanse partijen zelf hebben opgesteld. Alles wat het verkiezingsproces nadelig kan beïnvloeden, heeft de aandacht van de waarne mers. Wij houden bijvoorbeeld ook de media in de gaten, er zijn speciaal media-deskundi gen in de missie opgenomen", aldus De Ruiter. De regerende Nationale Partij heeft lange tijd het monopolie op de media in Zuid-Afrika gehad en verschil lende politieke partijen zijn dan ook bang dat zij niet voldoende aan bod zullen komen. Behalve de Europese Unie sturen de Verenigde Naties zo'n 1800 waarnemers en zullen ook de Organisatie van Afrikaanse Eenheid (OAE) en het Britse Ge menebest vertegenwoordigers De activiteiten van al die waarnemers worden gecoördi neerd door een commissie van de hoofden van de vier missies. De Ruiter: „Wij moeten natuur lijk voorkomen dat wij langs el kaar heen werken en dat er een Europese en een Afrikaanse equipe naar dezelfde plaats gaat".

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3