'Nieuwe nummers heftiger' Cultuur&Kunst Verjaarsfeest Katwijkse bibliotheek Pseudo-kunstenaars domineren ateliercomplex aan Haagweg slepende voorstelling Locher mikt op 'harde moot' Mémoires Adriaan Venema Geschenk uit de hemel 'Dageraad' trekt al 100.000 bezoekers 2] WOENSDAG 19 JANUAR11994 21 Lissabon moet op de culturele kaart brussel anp Nog een kleine anderhalve maand. Dan is het de beurt aan de hoofdstad van Portugal om Culturele Hoofdstad van Euro pa te worden. Lisboa '94 wordt op 26 februari officieel geopend met een concert door het London Symphonic Orchestra onder leiding van George Solti. Centrale thema van de cultu rele manifestatie is 'Lissabon op het kruispunt der culturen'. Het gaat er daarbij om Lissabon op de culturele kaart van Europa te plaatsen. Daarvoor is een bud get van 82 miljoen gulden ter beschikking. Van dat bedrag wordt 30 procent besteed aan restauratieprojecten in de stad. KATWUK Liefhebbers van de boeken van Johan G. Veenhof krijgen de kans hun favoriete auteur in le vende lijve te ontmoeten. Het filiaal Hoorneslaan van de bi bliotheek Katwijk viert zijn tien jarig bestaan met een excursie naar deze schrijver van kinder boeken, streek- en oorlogsro mans. Op 21 maart vertrekken twee bussen vanuit Katwijk naar huize Veenhof in het Gel derse Achterberg. De schrijver staat al jaren nummer één met vette stip op de lijst van meest gelezen au teurs van de bibliotheek. Boe ken als 'Daggeldersvolk', 'De boer van Smeulenkamp', 'Em- melien' en 'Kruistocht naar Le ningrad' zijn al vele malen over de balie gegaan. Dat gaf biblio thecaresse A. van Koppen het idee de lezers de kans te geven de populaire schrijver te ont moeten om het tienjarig be staan van het filiaal extra luister bij te zetten. De schrijver ontvangt zijn Katwijkse fans bij hem thuis. Veenhof vertelt onder meer over zijn werk als schrijver en zijn bezigheden als kunstschil der, imker, dichter, musicus, boer en ex-boswachter. Hij ser veert de deelnemers een boe- renmaaltijd met zelfgebakken brood. Als het weer het toestaat, volgt daarop een wandeling. Kaarten voor deze excursie h 32,50 gulden zijn tot 1 februari bij alle Katwijkse bibliotheekfili alen te verkrijgen. Requiem Leiderdorps Kamerkoor Wie in Leiden als kunstenaar in aanmerking wenst te komen voor een atelier kan zich ver voegen op het Stadsbouwhuis. Daar krijgt hij, na een adembe nemende queeste langs kastjes en muren, te horen dat hij zich hiertoe moet inschrijven op een wachtlijst. Na zo'n zes, zeven jaar wordt dan bij de gratie Gods zijn geduld beloond met een kamertje van twee bij twee meter, met een huurprijs van pakweg 700 gulden per maand. Enige tijd geleden kraakte een groep Leidse kunstenaars een grote leegstaande school aan de Haagweg, uit protest tegen het structurele gebrek aan atelier ruimte en de kennelijke onwil van de locale overheid om daar iets aan te doen. Het was een gedenkwaardige actie, die op een spectaculaire manier de vinger op een zeer gevoelige plek van het Leidse cultuurbe leid legde. Helaas kraakte het binnen de krakersgroep zelf ook al spoedig. Voor enkele zeer ge talenteerde kunstenaars sloeg de droom van de kunst om de kunst aan de Haagweg al spoe dig om in een nachtmerrie van vergaderen om het vergaderen en actievoeren om het actievoe ren. Ze trokken zich schielijk te rug uit het initiatief en zitten dus nu nog steeds zonder ge schikte werkruimte. Dat het niet de beste kunste naars zijn die in het zo fraaie schoolgebouw zijn achtergeble ven blijkt wel uit de tentoonstel ling die de krakers momenteel van hun eigen werk hebben in gericht in de gangen van het pand. Zelden was er in deze stad zo'n ongegeneerde hoop rommel bij elkaar te zien. Van een aantal exposanten kan men zich in gemoede afvragen of zij voorafgaand aan deze expositie ooit wel eens een schilderij heb ben gemaakt. Het werk van de zeer, zeer weinige serieuze ar tiesten in dit ateliercomplex - Annet Lange, Mary Geradts, Jaap Kuijpers en nog een paar - gaat geheel ten onder in de vor meloze, visieloze brij van prut sers die nog niet het toelatings niveau van de vooropleiding tot de kunstacademie weten te ha len. Natuurlijk moet de Haag weg als kunstcentrum behou den worden. Maar willen de krakers hun geloofwaardigheid tegenover de gemeente - bij wie ze ongetwijfeld binnenkort om financiële ondersteuning zullen aankloppen - overeind houden, dan zullen ze toch eerst eens de bezem door hun eigen gelede ren moeten halen en de pseu do-kunstenaars eruit gooien. leiden Het Leiderdorps Kamerkoor onder leiding van Wim van Meeuwen geeft zondag 23 januari een concert in de Hartebrug- kerk in Leiden. Uitgevoerd worden het Requiem van Duruflé, de Quatre motets sur des Thèmes Grégoriens van dezelfde compo nist en de Quatre Motets van Poulenc. Het concert begint om half drie. Telefonisch reserveren is mogelijk op nummer 071- 171803. Florestan Ensemble concerteert alphen aan den run» Onder auspicieën van de Stichting Cornelis de Vlaming geeft het Florestan Ensemble morgen een concert in de Oudshoornsekerk. Werken van Schubert en Dussek staan op het programma, dat om kwart over acht begint. Film over liefdevol tatoeëren alphen aan den run In het Parkfilmhuis in Alphen draait morgen de film Irezumi van de Japanse regisseur Yoichi Takabayasi. Het gaat over een oudere man die gelooft dat zijn minnares er alleen maar mooier op wordt met een tatoeage. Zij bezoekt daarop een meestertatoeëerder die alleen versieringen aanbrengt als zijn klanten de liefde bedrijven. Irezumi maakt deel uit van de reeks 'Het verleidelijke lichaam'. Wim Franssen geeft een toelichting op de film vanaf 20.00 uur in het Parkfilmhuis aan de Cornelis Geellaan 2. Ayckbourn door Theater Publiek leiden 'Verre vrienden' is de titel van het stuk dat de Leidse groep Theater Publiek binnenkort onder regie van Bert Jonk op de planken brengt. Drie echtparen hebben hun oude vriend Co lin uitgenodigd, die wel een opkikkertje kan gebruiken nadat zijn vriendin verdronken is. Maar de mannelijke wederhelften krijgen de kriebels van de nare verhalen en de vrouwen kennen Colin eigenlijk niet zo goed. De voorstellingen zijn op 28 en 29 januari en op 4 en 5 februari in het Leidse Volkshuis aan de Apo- thekersdijk 33a. Kaartverkoop op de avond zelf of telefonisch te bestellen op nummer 071-232205. Aanvang van de voorstellin gen is steeds om 20.15 uur. Theater Publiek brengt 'Verre Vrienden' naar Leiden. foto pr Milltown Brothers zondag in Leiden Begin jaren negentig wordt Engeland overspoeld door een groot aantal bands uit Manchester en omgeving. De belangrijkste exponen ten van deze scene - met als koplopers de Stone Ro ses Happy Mondays en de Inspiral Carpets - krijgen enorme media - aandacht. De Milltown Brothers, een groep uit Colne een klein Molenstadje in Lancashire worden eveneens opgepikt door de pers en gemaks halve maar even ingedeeld bij de nieuwe Engelse stro ming. leiden hans keuzers Gitarist Matt Nelson: „De pers vond ons vrij kleurloos. We had den nu eenmaal niet de enorme contractsproblemen zoals de Stone Roses en niet het onge looflijke drugsgebruik van voor al de frontman van de Happy Mondays Shaun Ryder. Geen imago betekent betere num mers schrijven dan de rest." Het debuutalbum 'Slinky' uit begin '90 staat vol melodieuze, Byrds-achtige gitaarpop met een stimulerend hammondorel- tje op de achtergrond. De sing les 'Here I stand' en de geweldi ge meezinger 'Which way should I jump' worden in Enge land grote hits. De volgende ze ventien maanden staan in het teken van een intensieve pro motietour. Er is daarna te wei nig tijd voor het schrijven van nieuw materiaal. Het opnemen van de opvolger van 'Slinky' wordt een klein drama. Maar liefst vier producers zijn er no dig om 'Valve' uit te brengen. Gitarist en tekstschrijver Matt Nelson heeft maar één idool: Mike Scott van de Waterboys. Daarom valt het oog eerst op ex-Waterboys- producer Mick Glossop, maar de samenwer king loopt volkomen spaak. Uit eindelijk lukt het producer Chris Seldon, inmiddels de vier de producer op rij - uit de Pixiesstal van Gil Norton - om de plaat de juiste draai te geven. Matt Nelson: „De groep is niet geheel tevreden over het resultaat. Het had allemaal best wat soberder gekund. Nu zitten er teveel overdubs in. Het al bum is ook geen geheel, voor het ene nummer is het gevoel heel anders dan voor het ande- Na de Nederlandse duiken de Milltown Brothers meteen de studio in. Zonder keyboardspeler Barney James. Matt Nelson: „Barney had het helemaal gehad. Er komt geen opvolger voor hem. De nieuwe nummers zullen een stuk hefti ger en ongepolijster klinken." De Milltown Brothers met Matt Nelson, gitaar, Simon Nelson, gitaar, James Fraser, bas en Nian Brindle, drums ko men op zondag 23 januari in het Leidse LVC. pjcasy\ndulUZNieuwe directeur Haags Gemeentemuseum stelt eigen collectie centraal recensie maarten baanders 'Picasso Andaluz' door La Cuadra de Sevil- la. Gezien 18/1schouwburg. Leiden. Picasso was een Andalusiër. Dit gegeven vormt de basis van het portret dat theatergroep La Cuadra de Sevilla van de schil der Picasso maakte. 'Picasso Andaluz' bestaat uit een groot aantal taferelen waarin de cul tuur van Andalusië en het leven van de grote schilder worden geschetst. Hierbij worden alle mogelijke middelen gebruikt: zang, dans, gitaarmuziek, acro batiek, tekst, symbolische voor werpen, een overvloed aan kos tuums, sfeervolle decorstukken en twee levende duiven. Er wordt zelfs wierooklucht de zaal ingestuurd. Als erts uit de An- dalusische bodem werd Picasso geboren, maar er wordt ook een lijn getrokken naar de geboorte van Christus en diens kruis dood. Een andere belangrijke lijn is de vergelijking van Picas so met de stier, die in de An- dalusische stieregevechten zo veel leed moet doorstaan. Mo tieven uit de kunstwerken van Picasso, zoals de uif een fiets stuur en een zadel samengestel de stierekop, zijn in de scènes verwerkt. Het is dus een veelzijdige voorstelling en toch heeft 'Picasso Andaluz' niet het over weldigende effect dat het ge bruik van zoveel middelen be looft. Dit komt doordat de han delingen, die voor het grootste deel erg simpel zijn, buitenge woon traag worden uitgevoerd. Ook de teksten waarin de beel den toegelicht worden (helaas in het Spaans en dus niet goed te volgen voor een Nederlands publiek), worden in een slepend tempo voorgedragen. Dat ge beurt bovendien zo pathetisch en overgearticuleerd dat er geen dramatische werking van uit gaat, ook niet als er over aan grijpende gebeurtenissen wordt verteld, zoals Picasso's vlucht voor Franco. De voorstelling heeft wel en kele mooie 'plaatjes', zoals de Madonna die langzaam opstijgt en ten slotte hoog in het kruis haar kind koestert. Er zijn ook onderdelen die eruit springen, zoals de bijdrage van de acroba ten en de flamenco-muziek. Het hartverscheurende gezang bij de dood van de stier heeft veel effect, maar de zich eindeloos voortslepende bewegingen van het zieltogende dier op het to neel leiden de aandacht daar al leen maar van af. De choreogra fieën van de danspassages zijn in de hele voorstelling mager. De tegen de dood worstelende stier bijvoorbeeld doet eigenlijk niet veel meer dan met zijn kop zwaaien en de armen wanhopig omhoogsteken. 'Picasso Andaluz' roept met zijn ritueel-achtige karakter een eerbiedige sfeer op. Het is een zeer bewonderende hulde aan de schilder. Maar van artistieke originaliteit is in de voorstelling weinig te bespeuren. leiden npa Bij uitgeverij Balans verschijnen maandag 24 januari de me moires van de schrijver Adriaan Venema. Venema, die vooral bekendheid kreeg met zijn boek 'Schrijvers, uitgevers en hun collaboratie', sloeg op 26 sep tember van het vorig jaar de hand aan zichzelf. Venema werd in het Neder landse literaire wereldje met de nek aangekeken. Van talloze schrijvers onthulde hij het wei nig heldhaftige oorlogsverleden en dat viel niet in goede aarde. Ook in de kunsthandel liet Ve nema zijn sporen na. In zijn boek 'Kunsthandel in Neder land 1940-1945' heeft hij de kunsthandelaren die in de Tweede Wereldoorlog gemene zaak maakten met de bezetter onder de loupe genomen. Het Haags Gemeentemuseum wil de komende jaren het aantal bezoekers verdubbelen tot zo'n 150.000. De nieuwe directeur, dr. Hans Locher (56), heeft daarvoor een in deze tijd op merkelijke en eigenzinnige weg gekozen: niet het organiseren van tijdelijke, veel publiek trek kende tentoonstellingen, maar het letterlijk op de voorgrond plaatsen van de beste werken die de eigen collectie te bieden heeft. Want die eigen verzame ling is 'schitterend en gevari eerd', zegt hij. Nadeel van mega-projecten is dat ze eenmalig een grote groep mensen weten te trekken. Vaste bezoekers - voor Locher de 'harde moot' - leveren ze niet, en dat is nu juist wel de taak die hij zichzelf heeft gesteld. Het museum telt nu zo'n 70.000 be zoekers per jaar. Enigszins in tegenspraak met deze visie, houdt het museum aan het eind van het jaar een grote overzichtstentoonstelling over Piet Mondriaan ter gele genheid van diens vijftigste sterfdag. De voorbereidingen hiervoor zijn onder Lochers voorganger Rudi Fuchs in gang gezet. Extra bezoekers denkt de nieuwe directeur ook te kunnen krijgen door de uit het zicht ge raakte afdeling kunstnijverheid nieuw leven in te blazen. Die af deling, met als topstukken het glas en keramiek uit de islami tische wereld, kan volgens Lo cher per jaar alleen al 30.000 tot 40.000 extra bezoekers trekken. Lochers benoeming, die op 1 januari is ingegaan, kwam vrij geruisloos tot stand en liefst houdt de nieuwe directeur het zo. „Het gaat om het museum en niet om mijn persoon", zo wil hij steeds duidelijk maken. Hans Locher lijkt geen enkele affiniteit te hebben met de rol van museumdirecteur als open bare figuur. De nieuwe directeur kan een vliegende start maken. De op volger van Rudi Fuchs, die naar het Amsterdamse Stedelijke Museum vertrok, werkte al sinds 1988 als hoofdconservator collecties in het Haagse Ge meentemuseum, nadat hij in de periode 1965-1979 daar hoofd conservator moderne kunst was geweest. „Wat we hebben topstukken uit c School, dat is de mooiste zaal die je je kunt voorstellen. En dat loopt over in weergaloze zalen met werk van Mondriaan uit de eerste helft van zijn leven." Ook Lochers persoonlijke voorkeur is al geruime tijd in het muse um zichtbaar: werk van Con stant, J.C.J. van der Heyden, Co Westerik en van Mark Boyle. Het Gemeentemuseum staat de komende jaren ook voor een ingrijpende operatie. Het zestig jaar oude gebouw van architect H.P. Berlage is aan een grondige renovatie toe. Locher noemt be houd van dat gebouw als mo nument de basis van zijn werk. De grote Mondriaan-tentoon- stelling kan niet worden gehou den zonder de klimaatbeheer sing te verbeteren. Maar ook het gebouw zelf. een hoogtepunt in de architectuur van die tijd, is aan groot onderhoud toe. Die renovatie is zeer kostbaar, omdat alles in de oorspronkelij ke staat moet worden hersteld. Locher wil nog geen bedragen noemen. Omdat het gebouw een rijksmonument is zullen Rijk en gemeente er flink voor in de buidel moeten tasten. Bij komend probleem is dat een grootscheepse ingreep aan het gebouw consequenties heeft voor het publiek. Tijdens de bouwwerkzaamheden zullen delen van het museum tijdelijk gesloten worden, en dat strookt niet met Lochers opgave meer publiek te trekken. De komende jaren heeft Lo cher de taak de museumcollec tie met zo'n 70.000 voorwerpen in te krimpen. Financieel gezien recensie monica schiks Meesterserie het Noordhollands Phil- harmonisch Orkest o.l.v. Elgar Howarth. Soliste Emmy Verhey Programma: Abrahamsen. Spohr en Beethoven Ge hoord: 18/1Stadsgehoorzaal, Leiden. Dit was weer eens een mees- terserie-concert dat de luiste raars op twee punten zal bij blijven: de programmering vertoonde een zeer heden daags werk en de soliste was fabelachtig goed. Sommige bezoekers klapten maar hele maal niet voor 'Winternacht' van de Deen Hans Abraham sen, zó geschrokken waren ze van de dissonante klanken en de vele stiltes in deze compo- De daaropvolgende derde symfonie van Louis Spohr moet voor velen een verade ming zijn geweest. Zoetge vooisde muziek die de toe hoorder langzaam in een sla perige roes kan brengen. Soms leek het echter wel een instru mentale tweestrijd waarbij de hoge strijkers het moesten af leggen tegen het overwicht van de veel zwaardere baskant van het orkest. Elgar Howarth, de dirigent met zijn ingehou den bewegingen, zorgde voor een wat wollig, soms sloom en soms ongelijk spel. Emmy Verhey was de fabel achtige soliste in het vioolcon cert van Van Beethoven. Ver geleken met haar spel kon je de orkestbegeleiding wel braaf noemen. Verhey straalde er als een ster bovenuit met een on beschrijfelijk prachtige toon, niet van deze wereld! Eigenlijk kunnen alleen cli- ché's haar spel beschrijven: techniek ondergeschikt aan de muziek, grote intensiteit en in spiratie. een waar vuurwerk enzovoort. Het is allemaal waar en zegt toch veel te wei nig. Dit concert was een ge schenk uit de hemel. niet om mijn per- foto anp biedt die operatie niet veel soe laas, maar daar is het ook niet om begonnen. Het gaat erom de collectie beter beheersbaar te houden. Topstukken zullen zeker niet worden verkocht. Het gaat om de afstoting van kunst stukken uit de zogenaamde C- categorie. Het Gemeentemuseum is nog even ontsnapt aan de verzelf- standigingsgolf die ervoor moet zorgen dat veel kunstinstellin gen zichzelf goeddeels zelf gaan bedruipen. Aangekondigd is dat het museum in 1996 aan de beurt is.Als we op dit moment zouden moeten verzelfstandi gen, zou dat bij alles wat we moeten doen ruïneus zijn", al dus Locher. Hij zegt op dit moment nog blanco te staan tegenover het verschijnsel. „Ik wil eerst erva ring opbouwen op grond van de verzelfstandiging van de Ko ninklijke Schouwburg en het Museon in eigen stad, en van de rijksi jjl amsterdam anp De tentoonstelling De Dage raad der Gouden Eeuw die sinds 11 december in het Rijksmuseum in .Amsterdam is te zien. heeft al honderd duizend bezoekers getrok ken. Dat is boven verwach ting, zo liet een museum- woordvoerder gisteren we ten. De Dageraad duurt nog tot en met 6 maart. Als de komende zeven we ken evenveel bezoekers ko men als de afgelopen tijd, sluit het museum de ten toonstelling af met tweehon derdduizend bezoekers. Dat zijn ongeveer vijftigduizend mensen meer dan vooraf werd gedacht. De Dageraad is de grootste en duurste ten toonstelling die het museum ooit heeft gehouden. De laatste grote tentoon stelling over Rembrandt, in de winter 1991/1992, trok 444.000 bezoekers. Het Rem- brandt-overzicht was zeven dagen per week van 's mor gens tien tot 's avonds acht open. Voor De Dageraad gel den de gewone toeg: den. 's Maandags is 1 seum gesloten.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 21