Handballers HVV naar ijsbaanterrein Agrarische School in 'de Jel' Regio Wassenaarse fraudeur zit voorlopig nog vast g 'Kaasmaken is verschrikkelijk mooi werk' WOENSDAG 19 JANUAR11994 ItfOEf I de Wijzigingen voorbehouden. Openingstijden: maandag t/m vrijdag van 9.00-12.30 uur donderdagavond van 17.30-19.30 uur (OjK GOED VOOR UW LENING Gemeentelijke Kredietbank Leiden Kluis uit bedrijf gestolen zoeterwoude-rijndukDe kluis van een bedrijf aan de Industrie weg in Zoeterwoude-Rijndijk is maandagavond gestolen. De geldkist stond in een kast in een kantoor. De daders gooiden eer ruit in. De inhoud van de kluis is bij de politie niet bekend. Inbraken op klaarlichte dag Geld, sieraden en eurocheques vorm den de buit van een inbraak, gisteren in een huis aan de Burge meester Doyerstraat in Zoeterwoude. Om binnen te komen, bra ken de dieven het bovenlicht van de keukendeur open. Ook in de Schepenstraat in Leiderdorp sloegen dieven hun slag. Hier werden sieraden gestolen. De inbrekers braken een deur aan de achterzijde van het pand open. Beide inbraken vonden plaats op klaarlichte dag. Inbrekers ingerekend in Leiderdorp leiderdorp» De politie heeft gisteravond rond zeven uur in een tuin aan het Essenpark in Leiderdorp twee inbrekers (23 en 27 jaar uit Roemenië) ingerekend. De twee hadden de woning doorzocht, maar niets meegenomen. Dierenarts kan paarden stallen voorschoten De provincie Zuid-Holland heeft geen bezwaar tegen de bouw van een aantal paardenboxen bij de boerderij 'Wie kan keeren de hand des Heeren' in Voorschoten. Daarmee komt de boerderij definitief in handen van dierenarts Koster. De paardenboxen zijn gepland op het tracé van rijksweg 11-West. In het koopcontract dat Koster met Voorschoten had gesloten was een voorwaarde opgenomen. Als de provincie niet akkoord zou gaan met de bouw van de stallen, zou de koop niet doorgaan. Honderd gulden extra voor Oegstgeestenaren zonder olietank Inwoners van Oegstgeest die door de gemeente een olietank uit hun tuin laten weghalen, krijgen daarvoor een bedrag van 200 gulden. De 27 Oegstgeeste naren die sinds 1981 hun tank door de gemeente hebben laten verwijderen voor honderd gul den krijgen er met terugwerken de kracht nog een briefje van honderd bij. Dit is het gevolg van de actie 'tankslag' die in de hele Leidse regio wordt gehouden. Iedereen die nog een oud huisbrandstof- reservoir in de tuin heeft liggen, is verplicht dat weg te laten ha len. Daar geeft de gemeente tweehonderd gulden per vat voor uit en daarom krijgen de 27 Oegstgeestenaren een nabe taling. Totaal gaat de actie 'tankslag', die tot de zomer van 1995 loopt de gemeente naar schatting 50.000 gulden kosten. Politiek Voorschoten ziet wel iets in verhuizing De Voorschotense vereniging HW gaat wellicht handbal len op het terrein van de IJsclub aan de Anthonie van Leeuwenhoekkade. Het college van B en W is bereid om te kijken of dat mogelijk is, zo bleek gisteravond tijdens een commissievergadering. In een druk bezocht Cultu reel Centrum besprak de politiek de onlangs verschenen sportnota. voorschoten judy nihof Het idee om voor het buiten handbal uit te wijken naar de accommodatie van de IJsclub is afkomstig van HW zelf. In de sportnota doet het college de suggestie om het veld van HW bij sporthal De Vliethorst op te knappen en kleedkamers bij te bouwen. HW wil liever verhuizen. De club heeft geen inkomsten meer uil de kantine van de sporthal, sinds deze in handen kwam van een particulier. Op het ijsbaan terrein hebben zij wel een kan tine. De handballers vinden bo vendien dat zij en de schaatsers elkaar goed aanvullen. „In de winter wordt de accommodatie door de Ijsclub gebruikt, in de zomer door ons. Dat biedt voor delen voor zowel ITW als de IJs club als de gemeente. Dus waar is het wachten op?", aldus HW- bestuurslid P. van der Mijn. De Voorschotense politiek stond gisteravond in een eerste reactie sympathiek tegenover het idee van HW. Zowel de sportverenigingen als de politiek wilden van het college meer tijd om stil te staan bij de aanbevelingen in de sportnota. In de sportnota op peren B en W om de drie plaat selijke voetbalclubs op sport park Adegeest onder te bren gen. Dat kan volgens de ge meente, omdat er te veel velden zijn. Het betekent wel dat SVLV het Burgemeester van der Hoe ven-sportpark zou moeten ver laten. Op de vrijkomende vel den wil het college dan wonin gen bouwen. SVLV liet al eerder weten niets te voelen voor een verhuizing. De politiek nam genoegen met het uitstel van enkele we ken, dat wethouder M. Breunes- se wilde geven. Meer tijd is er volgens haar niet. De voetbal velden op Adegeest zijn drin gend aan renovatie en zolang de politiek niet aangeeft wie waarheen moet verhuizen, kan er volgens haar niets worden gedaan. „We hebben een voet balveld, maar het is een zwem bad," schetste voorzitter van Randstad Sport. W. de Ru. nog even de erbarmelijke toestand van het hoofdveld. GroenLlinks-raadslid S. Har laar zag wel heil in een concen tratie van de voetbalverenigin gen in Adegeest, alleen had hij andere ideeën voor het vrijko mende Burgemeester van der Hoevenpark. „Waarom zou je daar per se woningen neerzet ten. Ik denk eerder aan een ter rein voor bedrijven die elders hinder veroorzaken." WD wil dat het college nog eens kijkt naar de spreiding van de sport- voorzieningen die verslechtert door alle voetbal in Adegeest te concentreren. „Voor de kinde ren van Starrenburg is het naar Adegeest een behoorlijke af stand," aldus H van Gogh. CDA- raadslid G. Ligthart vroeg zich af of er op Adegeest eigenlijk echt wel ruimte genoeg is voor alle clubs. in ha/ 'Chaos binnen PW is oorzaak: fclsgl warmond liesbeth buitinkifoap vervolg van voorpagina jaag. ptluil Chaos binnen Progressief Warfcn ju mond (PW) is de oorzaak vaihap. de blunder waardoor de parti Al niet kan meedoen aan de raadsfeerdt verkiezingen in maart. Jjstus Voor de verkiezingen moest dft aai huidige fractie van PW onvrijleigji willig opstappen om plaats tj~" maken voor nieuwelingen. DiJ^" kwamen bij het opstellen vaikz'. de kandidatenlijst pas op he|/0( laatste moment naar voren) Daarop stapte het bestuur ofl en kwam er een interi stuur. „Het interim-bestuul heeft tot op heden nog nooit d! moeite genomen om een ge] sprek te hebben met de fractie! We hadden ze ten minste wJ7 belangrijke data kunnen doorl^ geven", zegt fractievoorzitter Br Schavemaker zuur. Het interim-bestuur beweert niet op de hoogte te zijn geJlan' weest van de deadline gister-heei middag om drie uur. „Noch heL v; bestuur noch ik waren ervan op de hoogte dat we fysiek aanweT zig moesten zijn", aldus lijst-aai trekker G. Slingerland, hoeweljang hij zelf lid is van het hoofdstem-brei bureau. „Er heerst een bestuur- ajml lijke chaos binnen PW en als het bestuurlijk niet klopt heeft dar zijn weerslag in het uitvoerende! werk", constateert Schavema-ipHEr ker, die niet op de kandidaten-r^ lijst voorkomt. reE z CDA-fractievoorzitter G. denp 1 Ouden reageert woedend op der* P' vermeende onwetendheid vanjP *n het PW-bestuur. „Dat is de»erc* grootste flauwekul! Slingerland, Als de lijsttrekker, heeft jaren in detpor raad gezeten. Die moet toch|>nS0 weten hoe het werkt? Als hetfetv' nou om mensen ging die poli-)ree'< tiek van toeten noch blazen we-pas ten, maar als je op een kandida-P1 ht tenlijst staat, wordt je geacht de£aal kieswet toch een beetje te ken-j^g0 nen", vindt zij. pe 1 Den Ouden betreurt dat dep do Warmondse gemeenteraad Wo straks verder moet met alleeri Pva het CDA en de WD. „Het is ver-per schrikkelijk... voor de democra-011 tie is het moordend. Het is eenP31^ slechte zaak als een groot deel'>g0r van de Warmonders niet dePl*1 stem uit kan brengen op de par-le v tij die ze haddën willen steunen.^B- Maar het is ook gewoon ontstel-!0011 lend stom." PW heeft nu vief'0k van de elf raadszetels. !ene Ook WD'er C. Saris is ont- 9V steld over de misser van het in-leidi terim-bestuur. „Dat vind ik eer-l>°01 lijk gezegd ontzettend stom.?0 D Maar het zal ons relatief aardigj0"1' wat stemmen opleveren.nakl De officiële beslissing over deP Al geldigheid van de kandidaten-|at lijsten wordt vrijdag genomen.poc In een openbare zitting om 16.00 uur beslist het hoofdstem-^ bureau dan over het lot van Progressief Warmond. T Bank in, bank uit om naar een lening te informeren. Zeg nu zelf, wordt u daar niet een beetje moe van? Is 't eigenlijk niet beter om maar meteen bij het beste adres langs te gaan? Welkom dus bij de Gemeentelijke Kredietbank Leiden. Daar wordt uw persoon lijke lening of doorlopend krediet prettig voor u in orde gemaakt. Lekker vlot. En tegen een leuke lage rente. Bel maar voor informatie. Of kom gewoon even langs. Wij helpen u graag aan geld. Doorlopend krediet Tijdelijk verblijf tot nieuwbouw aan Lange Voort klaar is Jan Versteegen bij zijn kaaskuip, die leeg is. In de winter mag hij ii stugger wordt. Zoeterwoudenaar Versteegen weer in de prijzen met boerenleidse De 49-jarige inwoner van Was senaar, die in november' tegen de lamp liep nadat hij valse aangifte had gedaan van de roof van 24 kostbare schilderijen, blijft voorlopig in hechtenis in het huis van bewaring De Schie. De man had gisteren moeten voorkomen, maar de zaak is verdaagd tot 8 maart. Een ver zoek van zijn advocaat om de man in afwachting van de zit ting op vrije voeten te stellen, is door rechtbankpresident L. Ver- heij niet gehonoreerd. De rechter acht de kans op herhaling groot. Bovendien zou vrijlating het onderzoek naar de zaak bemoeilijken. De Wassen aarder wordt door de officier van justitie gezien als 'initiator van de valse schilderijenroof. De verdachte had eind mei van het vorig jaar aangifte ge daan van diefstal uit zijn wo ning van een flink aantal kost- Zoeterwoudenaar Jan Versteegen (58) heeft met zijn boerenleidse kaas al heel wat prij zen in de wacht gesleept. De glimmende bekers puilen bijna uit de keukenkast. Zelf blijft hij er nuchter onder. Succes is betrek kelijk, vindt Versteegen. „Zo heb je gewon nen en zo val je diep.' De familie Versteegen loopt elkaar op de boerderij aan de Weipoortseweg niet voor de voeten. Barrie maakt boter, zoon Theo melkt de koeien en Jarr maakt boerenleidse kaas. Ieder zijn eigen vak. Het kaasmaken is iets van de laatste tien jaar. Zoon Theo werd groter en moest ook werk hebben. Ian liet het verzorgen van de koeien aan zijn zoon over en ging zelf een cursus kaasma ken volgen. Daar leerde hij de basis. „Maar door het vaak te doen, leer je het kaasma ken pas echt. Je moet er gewoon gevoel in krijgen." De inspanningen van Versteegen bleven niet zonder resultaat. Op menige kaaskeu ring kwam zijn kaas als beste uit de bus. Onlangs won hij nog twee wisselbekers op de Leidsekaas-keuring in Oud Ade. Op alle onderdelen scoorde Versteegen hoog. De kazen worden onder meer beoordeeld op geur, smaak en uiterlijk. Ook wordt gekeken of de komijnpitjes en de gaten goed zijn verdeeld over de kaas. Het maken van boerenleidse is volgens Versteegen 'verschrikkelijk mooi werk'. „Je hebt er resultaat van en je verdient er nog een leuk centje aan ook. Normaal krijg je voor een liter melk tachtig cent, maar ver werk je het in de kaas en de kaasprijs is goed, dan zit ik boven de gulden." Ver steegen zou wel meer kaas willen maken. Maar dat mag niet van de vereniging waar bij hij is aangesloten. Die hanteert bepaalde quota, die zijn bedoeld om de kwaliteit te waarborgen. Zo mag in de winter geen boe- DAN BIJDEGKB LEIDEN! oegstgeest loman leefaaans De Agrarische School Oegst geest (ASO) trekt komend voor jaar voor een periode van onge veer anderhalf jaar in het karak teristieke gebouw van de Jel- gersmakliniek aan de Rhijn- geesterstraatweg. Het tijdelijke verblijf is noodzakelijk omdat op het huidige terrein van de ASO aan de Lange Voort de ou de barakken van de school wij ken voor nieuwbouw. Daar zit de ASO al vijf jaar op te wach ten. „Dit komt allebei de partijen goed uit. Totdat de gemeente een beslissing neemt om een dependance van het gemeente huis in 'de Jel' te vestigen, wordt het gebouw door het gebruik van de Agrarische School ge conserveerd en dus is er geen leegstand", legt wethouder M. Poelmans (D66/economische zaken) uit. Directeur van F. Chevalking van de ASO liet in oktober van het vorig jaar weten drie loca ties op het oog te hebben om tijdens de nieuwbouwperiode te verblijven. Twee daarvan be vonden zich in de Leidse Me- renwijk, de derde waarvan hij de naam niet wilde noemen, blijkt de Jelgersmakliniek te zijn. De ASO is al 18 jaar gevestigd in 'veredelde' noodlokalen aan de Lange Voort in de schaduw van 'de mast' naast zwembad Poelmeer. Tijdens de aanstaan de nieuwbouw van een speciaal voor agrarisch onderwijs ont worpen schoolgebouw blijft de ASO gebruik maken van de tui nen en kassen achter het laatste stukje Lange Voort. Maar voor de 'gewone' lessen is de school tijdelijk op een ander pand aan gewezen en dat wordt de Jel gersmakliniek. De gemeente Oegstgeest on derzoekt nog steeds of dat ge bouw in de toekomst een de pendance van het nabijgelegen, te kleine gemeentehuis kan worden. Maar het ruimtegebrek van de ASO is nijpend en de school is alweer terug op de ou de stek als Oegstgeest eventueel 'de Jel' gaat betrekken. Daarom heeft het gemeentebestuur in gestemd met de tijdelijke over gang van de ASO. Oegstgeest koopt op korte termijn de Jelgersmakliniek van de gemeente Leiden. De ASO is vervolgens bereid de zogeheten 'instandhoudingskosten', ge raamd op ongeveer een ton, voor haar rekening te nemen. De gemeente Oegstgeest betaalt de sloop van de gang tussen Jel- gersma en de nieuwbouw van de kliniek. De totale kosten van rond de 120.000 gulden worden voorgeschoten door de ge- De oude Jelgersmakliniek a Oegstgeester raadhuis, mai n de Rhijngeesterstraatweg. Het gebouw wordt mogelijk dependance van het voorlopig vindt de agrarische school er onderdak. archieffoto jan holvast meente Oegstgeest totdat de ASO het benodigde geld van het ministerie van landbouw heeft Volgende week donderdag 27 januari is er een informatie avond voor bewoners van de Van Assendelftstraat, de Rhijn geesterstraatweg en het Wilhel- minapark over dit onderwerp om 20.15 uur in het gemeente huis. bare doeken. De totale waarde, bijna 1,4 miljoen gulden pro beerde hij te verhalen op verze keringsmaatschappij Nationale Nederlanden. Achteraf bleek dat de roof in scène was gezet. Een kunsthandelaar had een vals ex pertise-rapport opgesteld. De kostbare werken van Schelfhout, Breitner, Mauve,. Maris en Israels, Escher, Ver- meegen en Koekoek hebben nooit in het huis van de Was senaarder gehangen; een deel van de schilderijen zou zelfs niet eens bestaan. De twee an dere verdachten - de kunsthan delaar die in geldnood verkeer de en een deel van het verzeke ringsgeld zou krijgen en een 29- jarige man die inbraaksporen maakte - lopen overigens wel vrij rond. Volgens de advocaat van de Wassenaarse verdachte ten onrechte. Hij ziet zijn cliënt niet als het brein achter de schilderijenfraude. renleidse worden gemaakt omdat de koeien dan op stal staan en door wintervoer melk produceren die voor minder smaakvolle en stuggere kaas zorgt, en de kaas stugger wordt. Ook zijn de beperkingen bedoeld om overschotten te voorkomen. De boerenleidse moet aan strenge eisen voldoen. Zitten er te veel verkeerde bacte riën in, dan heeft de maker zo een boete aan zijn broek. Boerenkaas maken is een heel precies werkje dat alleen lukt als de - rauwe - melk uitstekend van kwaliteit is. „Het is voedsel voor je medemens. Daar moet je heel goed rekening mee houden. Je kunt er geen potje van maken", aldus Ver steegen. De eisen worden volgend jaar nog strenger. Daar zet Versteegen wel zijn vraagtekens bij. „Ik zie er nog van komen dat de Nederlandse bevolking straks hele maal steriel is. Dat ze nergens meer tegen kunnen." GELD LENEN? ANDERS

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 16