'Het is allemaal genade' I V Kerk Samenleving Maria blijft bron van inspiratie WOENSDAG 19 JANUAR11994 .A/OEI BUITENLAND KORT Mensenrechten De Peruaanse bisschop Juan Luis Martin heeft de 8000 ge vallen van schending van mensenrechten sinds 1990 in zijn land veroordeeld. Hij deed dit nadat de voorzitter van de Peruaanse Vredes- raad, de voormalige secreta ris-generaal van de Verenig de Naties Javier Perez de Cuellar, hem de mensen- rechtenprijs Maria Elena Moyano had overhandigd. Martin wees op de ernstige schendingen van de men senrechten in zijn bisdom Pucallpa. De Maria Elena Moyano-prijs is ingesteld ter nagedachtenis van de burge meester van de Peruaanse stad San Salvador, een men senrechtenactiviste die in fe bruari 1992 door leden van de guerrillabeweging Lich tend Pad werd vermoord. Schumanmedaille Aartsbisschop J. Degenhardt van Paderhorn heeft in het Franse Metz de gouden Ro- bert-Schumanmedaille in ontvangst genomen. Daar mee wordt zijn inzet voor Europese integratie geëerd. De voorzitter van het Robert- Schumangenootschap, R. Dörflinger, prees bij de uit reiking zijn jarenlange inzet voor 'het naar elkaar toe groeien van volken en men sen in Europa'. De Hambur ger maecenas A. Töpfer riep de prijs in 1966 in het leven om het engagement voor Eu ropa van vooraanstaande persoonlijkheden te eren. De eerste die de medaille ont ving was de voormalige Duit se bondskanselier K. Aden auer. Andere hoogwaardig heidsbekleders die haar kre gen waren onder meer de voormalige minister-presi dent van België, W. Martens, de voorzitter van het Euro pees gerechtshof R. Le Court en de vroegere Duitse Bond spresidenten W. Scheel en O. van Habsburg. Bezittingen De joodse gemeenschap in Tsjechië moet haar bezittin gen terugkrijgen die tijdens de Duitse bezetting en ten tijde van het communisme zijn gestolen of door de staat zijn geconfisqueerd. Dat heeft de Tsjechische regering in Praag gisteren besloten. Een wetsvoorstel van die strekking wordt voorgelegd aan het parlement. Het bezit omvat synagogen, gebeds ruimten, begraafplaatsen, woonhuizen en ambtswo ningen van rabbijnen, even als musea, waardevolle ver zamelingen en andere cul tuurgoederen. In Tsjechië wonen op dit moment onge veer 3000 joden. Voor de Tweede Wereldoorlog telde de joodse gemeenschap nog circa 120.000 leden. Dialoog Het Vaticaan en de Palestijn se Bevrijdingsorganisatie (PLO) willen hun contacten intensiveren en de 'officiële dialoog versterken'. Dat deel de de woordvoerder van het Vaticaan, Joaquin Navarro- Valls, mee na het gesprek van een PLO-delegatie met de minister van buitenlandse zaken van het Vaticaan, aartsbisschop Jean-Louis Tauran. en zijn staatssecreta ris Claudio Celli. Aanleiding voor het bezoek aan de I Jeili- ge Stoel van de vierkoppige PLO-delegatie onder leiding van Zohdi Nashashibi, lid van het Uitvoerend Comité van de organisatie, was de recente normalisering van de diplomatieke relaties tussen Israël en- het Vaticaan op 30 december. Volgens een ver klaring van het Vaticaan was de ontmoeting hartelijk. Baptistengemeente Bethel snelst groeiende gemeente van Nederland De vrije-baptistenpredi- kant Orlando Bottenbley bindt het 'zijn' Bethelge- meente in Drachten regel matig op het hart: „Laten we alsjeblieft niet denken: wij zijn het!, maar diep be seffen dat het genade is." Maar een beetje trots mo gen ze in de Bethelkerk best zijn; hun gemeente is immers de snelst groeien de van ons land. Volgende maand begint Bottenbley, noodgedwongen, met dub bele ochtenddiensten. „Een heel ingrijpende stap", zegt Bottenbley over de beslis sing om met ingang van de eer ste zondag van februari twee diensten na elkaar te beleggen. Immers, tot nu toe werd nooit echt op de tijd gelet, maar straks zal Bottenbley de klok in de gaten moeten gaan houden. Het is niet anders, de kerk is simpelweg te klein aan het wor den voor de, op dit moment, pakweg 750 bezoekers. Bottenbley (42) is binnen en buiten Friesland befaamd. Tot frustratie van collega's die hun schapen met moeite bij elkaar houden, groeien de gemeenten van de uit Suriname afkomstige predikant als kool. In een paar jaar tijd stampte hij een reeks nieuwe kerken uit de grond: in Sneek, Heerenveen, Franeker, Groningen, Dokkum en Leeuwarden. De aanwas van de gemeente in Drachten slaat alles. Toen Bottenbley vijf jaar geleden vanuit Lemmer kwam (ook daar liet hij een stormachtig gegroei de kerk achter), telde de ge meente zo'n zestig volwassen leden. Nu zijn dat er vijfhon derd. Een record, zo stelde een onderzoeksbureau onlangs vast. Bottenbley blijft nuchter: „Het is leuk dat men zoiets consta teert. Maar wat is ons aantal op Predikant Orlando Bottenbley: „Wat is het totale inwonertal van Drachten?" Wat is zijn succesformule? Bottenbley doet daar niet ge heimzinnig over. Allereerst is de brenger van de boodschap be langrijk. „Dat is iets heel moei lijks om naar voren te brengen, want het klinkt zo hoogmoedig. Maar het is een feit dat de ma nier waarop de boodschap ge communiceerd wordt van groot belang is. Wat dat betreft moet je vaststellen dat veel predikan ten in de praktijk geen predi kant zijn." Maar er is meer. Ook het functioneren van de gemeente speelt een grote rol. „De sterke eenheid en de liefdesband met elkaar geeft de gemeente aan trekkingskracht." Een belangrijk element volgens Bottenbley is verder de inrichting van de ere dienst. „Als je op een eerlijke manier een dienst bijwoont, word je er door gepakt: de sfeer, het soort liederen, de wijze waarop gezongen wordt... dat heeft een zeer krachtige wer king." Van grote invloed is daarnaast het geloofsleven van de indivi duele gelovigen. „We stimule ren elkaar werkelijk als christe nen te leven in de maatschap pij. Het 'priesterschap aller ge lovigen' krijgt bij ons werkelijk handen en voeten." Deze vier element zijn 'absoluut van zeer groot belang', onthult Botten bley, die toch nog een vijfde toevoegt: zorg dat de gemeente heel goed is gestructureerd. Het is opvallend dat Botten bley, die in tegenstelling tot veel evangel ischen zeer grote waar de hecht aan een goede theolo gische opleiding, niet de bijbel- getrouwe prediking noemt. „Ik weet namelijk dat er heel veel bijbelgetrouwe prediking is. zonder dat er iets gebeurt." Maar bijbelgetrouw zegt nog niet alles. Belangrijk is niets aan de 'boodschap af te doen, maar deze wel pakkend en actueel te brengen. Bottenbley krijgt weieens vanuit de reformatorische ker ken het verwijt een 'schapenste ler' te zijn. „Ik denk dat dat juist niet het geval is. Wij trekken maar heel weinig verontrusten uit andere kerken. Bij ons ko men vooral rand- en buitenker kelijken". De bijzondere avond diensten, die ook wekelijks plaatsvinden, worden vooral bezocht door deze groepen. En ook deze diensten zitten stamp vol. Wanneer je zo'n uitstraling hebt, is er dan niet het gevaar van naloperij? Bottenbley ont kent dit gevaar, hoewel hij be aamt dat de 'groei in Lemmer niet meer zo explosief is. Maar de gemeente groeit daar nog steeds sterk'. Het staat of valt niet met de voorganger. „Je moet die andere elementen die ik noemde niet onderschatten". BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Dinxperlo: mevr. M A. de Jager te Nijland; te Benschop: T Wegman te Wijngaarden Aangenomen: naar Brielle (SoW): E J. Rietveld te Heinkeszand en Ove- zande; naar Ballum-Hollum en Nes op Ameland: P.L. Wansink te Rijssen (dg. De Open Hof) GEREFORMEERDE KERKEN Bedankt: voor Rotterdam-Zuid/Ka- tendrecht. mevr. drs. C.A. van 't Le ven, l.l. zendingspredikant te Gambia (W.Af.) AMSTERDAM ANP» Maria is nog steeds een belang rijke bron van inspiratie. Op merkelijk veel moderne kunste naressen besteden aandacht aan haar en geven 'nieuwe in houd aan dit traditionele en be tekenisvolle symbool'. Dat zegt de stichting Amazone, een cen trum voor vrouwen en kunst in Amsterdam, die van 21 januari tot 6 maart een expositie over moderne Maria-verbeeldingen heeft georganiseerd. In het pand aan de Singel worden werken geëxposeerd van 25 vrouwen. Aanvankelijk hadden zich zo'n honderd kun stenaressen aangemeld. De ex positie 'Prima Donna' toont geen traditionele beelden van Maria. De nadruk ligt niet zo zeer op haar religieuze beteke nis, maar op de manier waarop zij in de loop van de geschiede nis is afgebeeld. Zij is door de kerk altijd afgeschilderd als maagd en moeder: twee tegen strijdige eigenschappen waarop door de kunstenaressen wordt gereageerd, zegt Van den Brink. „Dit omstreden vrouwbeeld houdt ook nu nog veel vrouwen bezig." De tentoonstelling wordt morgen geopend door Cathari- na Halkes, die zich als (emeri- tus-)hoogleraar feminisme en christendom veel met nieuwe visies op Maria bezig heeft ge houden. „Vanuit de feminis- tisch-theologische hoek is enorm veel geschreven over Maria. Hoe hedendaagse kun stenaressen tegen haar aan kij ken, is veel minder bekend." BOEKBESPREKING Vail verlichting tot verduistering? Een helclere, overzichtelijke kennismaking met christe lijke theologen uit de laatste twee eeuwen. Dat had hoogleraar Bram van de Beek - vanwege de Nederland se Hervormde Kerk verbonden aan de Rijksuniversiteit Leiden - voor ogen bij het schrijven van 'Van verlichting tot verduistering?'. Hij stelt in dit boek rond de dertig godgeleerden voor die sinds 1800 in belangrijke mate de discussies over christelijk denken en doen hebben bepaald en nog steeds bepalen. Van Schleiermacher en Kierkegaard tot Kuitert en Chung. Het uitgangspunt om iemand in het overzicht op te nemen was voor hem niet het betrekkelijk subjectieve gegeven hoe belangrijk de betreffende theoloog is ge weest. Van de Beek ging vooral uit van de mate waarin zijn onderwerp theologische discussies heeft beïnvloed en men dus in het theologisch debat de kans loopt om zijn naam tegen te komen. 'Van verlichting tot verdui stering?' is daarmee heel geschikt voor iedereen die is geïnteresseerd in theologie en een 'who is who' van theologen zoekt. Ook beginnende studenten kunnen er goed mee uit de voeten. Van de Beek houdt de presentatie van de besproken theologen zo kort mogelijk en noemt alleen die werken van hun hand die in de discussie regelmatig een rol spelen. Zijn boek is nadrukkelijk bedoeld als een eerste kennismaking: „met mensen die op één of andere wijze over God spreken. Het gaat dus om diegenen die het de moeite waard vinden God wel ter sprake te brengen. Sommigen doen dat terwijl ze diep geraakt zijn door de vragen van de hedendaagse cultuur, andere doen dat volgens lijnen door een eeuwenoude traditie uitgezet, zonder zich al te zeer te laten storen door problemen die van buitenaf worden aangedragen. Gemeenschap pelijk is evenwel hun bezig zijn met spreken over God. in de traditie van het christelijk geloof." Van verlichting lot verduistering? theologen vanaf 1800 Bram van de Beek. - Nijkerk Callenbach, 1993. - 157 p. ISBN 90-266- 0343-6. Prijs29,50 gulden. Kijk mama, de tenen van God Geloofsvragen van kinderen confronteren hun ouders of opvoeders vaak heel nadrukkelijk met de kernvragen van hun christen-zijn. Als op een onverwachts moment klinkt: 'Heeft Jezus dan twee papa's: God en Jozef?' of stilte' rond het geloof van kinderen doorbreken omdat deze belastend is voor de toekomst van het christen dom. Hij draagt dit boek dan ook op aan hen die 'de last en de hitte van de dag' in de geloofsopvoeding i, de tenen van Godomgaan met geloofsuitspraken e Kijk n De theoloog H. Kuitert. FOTO HIELCO KUIPERS 'Waarom kon God de mensen niet beter maken', staan veel mensen met een mond vol tanden. „Ouders hopen heimelijk dat hun kinderen hen niet teveel met geloofs vragen lastig vallen", schrijft Guido Debonnet in het voorwoord van zijn boek 'Kijk mama, de tenen van God'. „Ze zijn maar al te blij met het feit dat onderwij zers en catechisten zich met geloofsonderricht inlaten!" Maar ook op school en tijdens de catechisatie wordt het vaak als moeilijk ervaren om geloofsvragen aan de orde te stellen. Om die communicatie met kinderen wel op een eer lijke manier aan te gaan, schreef Debonnet dit boek. Want, zo citeert hij een uitspraak van Jean-Marie Vian- ney: 'Met kinderen niet over het geloof spreken is het grootste onrecht dat hen kan worden aangedaan'. De bonnet is een afgestudeerde onderwijzer die in 1965 tot priester werd gewijd. Hij gaf godsdienstles en was do cent catechetiek. om latér te worden benoemd als dio cesaan inspecteur godsdienst voor hot basisonderwijs in het hoofdgebied Roeselare (België). Debonnet is ook actief als pastor. In 'Kijk mama, de tenen van God' zet hij eerst een thema voor volwassenen uiteen. Daarna komen pas de vragen of de uitspraken van kinderen aan bod, met een beschrijving van de moeilijkheid en met een schets van een antwoord. Debonnet wil met deze uitgave 'de grote Niet alleen De dichteres Co 't Hart kreeg - 'als zovelen' - in haar naaste omgeving te maken met de ziekte kanker. „In die periode leerde ik, dat er geen zinvollere meebele ving van dit leed is, dan dicht bij degene te blijven, die deze ziekte en behandeling moet ondergaan. Met je ge bed, je arm om .de schouder, dat ene woord, dat aan geeft hoeveel degene die je liefhebt voor je betekende en betekent." In 'Niet alleen' bundelde zij een aantal gedichten over het omgaan met de ziekte kanker en de behande lingen, zoals chemotherapie, die worden toegepast. Uit haar poëtische teksten spreekt moed, vertrouwen en geloof. Maar ook ongeloof, opstandigheid en ontluiste ring. 'Vandaag ging ik de voordeur uit, voor 't eerst weer op de been, na dagen voelde ik de zon en ik keek om me heen - wat misselijk en draaierig tot huilens toe vermoeid - naar wat een mooie morgen werd, tot stervens toe geboeid. Het centrale thema is voor 't Hart het 'samengaan' met degene die aan de ziekte lijdt. „Als het moet tot het ein de. dat vol ontluistering lijkt, maar dat je gaandeweg met verwondering vervult, omdat je er getuige van bent; het is met God en in God toch de weg naar een nieuw begin. Dat is troost voor beiden. Ook troost voor naderhand. Dit door te geven aan velen is mijn bedoe ling met deze bundel." Niet alleen gedichten over vervreemding en eenzaamheid na chemotherapie Co 't Hart. - Kampen Kok Voorhoeve, 1993. - 43 p. ISBN 90-297-1182-5. Prijs9,90 gulden. HET WEER HANS VAN ES Verversing van lucht De invloed van de mens op het weer is een veelbesproken onder werp dat zeker van toepassing is op een dichtbevolkt gebied als het on ze. Onder sommige weersomstan digheden, zoals situaties met wei nig wind, wordt met verfijnde ap paratuur een verhoogde concentra tie van vervullende stoffen geme ten. Gelukkig leven wij in een land, waar het meestal voldoende waait, zodat alarmerende concentraties zeldzaam zijn. Maar op windstille dagen is vaak met het blote oog te zien, wat wij mensen aan afval in de atmosfeer dumpen. Op rustige dagen kunnen boven Botlek en IJmond industriële cumuluswolken ontstaan door de uitstoot van warmte en vocht. Soms kan dit de aanstoot geven tot de vorming van een hele wolkenstraat, terwijl de rest van de hemel vrij van wolken blijft. Een fraai staaltje van mense lijke weersbeïnvloeding. Een lezeres uit Santpoort neemt op kalme dagen 'wolkenbanen' in de richting van de aanvliegroutes bij Schiphol waar en vermoedt een re- duktie aan zonne-uren boven dit gebied. Bij inversies met koude lucht aan de grond en wat warmere daarboven kan dicht bij het aard oppervlak een heiige laag ontstaan. Daarbij kunnen er vooral bij lage zonnestand bruine vegen van stof of vocht zichtbaar worden. Op gro te hoogte vormen de uitlaatgassen van vliegtuigen soms condensstre- pen, bestaande uit ijskristallen. Voorwaarde is wel dat de boven lucht voldoende vocht bevat. Voor al bij de nadering van een warmte- front, dat al van nature hoge bewol king met zich meebrengt, zijn vaak vele 'contrails' te zien. Een drama tische vermindering van zonne schijn geven genoemde voorbeel den niet. Het is wel duidelijk dat I de natuur soms menselijke hulp krijgt bij het proces van wolkenvor- mingen neerslag. De komende dagen wordt de lucht I voldoende ververst bij een door- staande zuidwesten-tot westen wind. De aangevoerde lucht is van oorsprong afkomstig vanaf de ijs- i koude oostkust van Canada, maar warmt tijdens de Atlantische over steek op tot een graad of 5 a 6 bij ons. Fronten brengen soms wat re gen, maar tussen de neerslagge- bieden is er regelmatig ruimte voor i zon, afgewisseld door een bui. Een wisselvallig vooruitzicht dus, zon der echt grote hoeveelheden regen. Pas in de loop van het weekeinde is er een neiging tot wat kouder weer met winterse buien. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig toten met donderdag. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Vandaag in zuidoost-Enge- Schotland bewolking en later regen of motregen. Maxima rond 5 graden, maar morgen in België en Luxemburg: Vandaag uit enige tijd reger gen half morgen half tot zwaar bewolkt en buien. In het oosten vandaag gend zonnig, morgen wolkenvelden en plaatselijk wat regen. Middagtempera- tuur oplopend naar ongeveer 8 graden in Bretagne en ongeveer 4 graden in de Vo gezen en de Jura. Vooral in de nacht van dinsdag op vandaag landinwaarts op veel plaatsen lichte, hier en daar matige Zonnig, aan de Costa's tussen Valencia en Malaga en vooral vandaag ook wol kenvelden en plaatselijk regen. Aan de Golf van Biskaje vandaag eerst nog en kele opklaringen, verder meest bewolkt en perioden met regen. Plaatselijk staat er veel wind. Middagtemperatuur aan de Costa's van 10 graden bij Barcelona tot 15 plaatselijk ten zuiden van Bemdorm. Canarische Eilanden: Aan de noordzijde van de eilanden half tot zwaar bewolkt en enkele buien. Aan de zuidstranden nu en dan zon en waar schijnlijk droog. Er wa WEERRAPPORTEN DONDERDAG 20 JANUARI 1994 Zon op """os3"?" Zon onder 17.02 Maan op 11.28 Maan onder01.52 Waterstanden IJmuiden Hoog water 08.38 21.08 Laag water 03.46 16.36 Weerrapporten 18 januari 19 uur: noordenwind. Maxin den rond 18 graden. Zuid-Frankrijk: Vandaag overwegend zonnig. Morgen wolkenvelden en vooral in de westelijke departementen plaatselijk regen, in de Pyreneeën sneeuw. Aan de Cöte d'Azur neemt de wind tijdelijk af, maar morgen ^0^'™ tZ" JT steekt een stevige Mistral op in het ge- Twente zwaarbe' bied van de Rhone. Aanhoudend koud viissineen zwaarbe1 met maxima enkele graden boven nul. Maastricht halfbew Aan de Cöte d'Azur vandaag middag- Aberdeen zwaar bei temperatuur rond 10 graden, morgen Athene zwaarbe' weer kouder. In de Franse Alpen en Py- Barcelona licht bew reneeën ligt de temperatuur op 2000 Berlijn sneeuw meter hoogte rond -5 graden, morgen in Boedapest onbew. de Franse Alpen bij veel wind rond -8 Bordeaux onbew waarschijnlijk meer zon en droog. Er waait een stevige noordenwind. Koel met maxima rond 12 graden. Italië: Vandaag eerst nog hier en daar zon, ver- Frankfurt half bew der r pern gen, mogelijk morgen valt plaatselijk veel neerslag Maxima van 4 graden in de Po-vlakte 13 bij Rome en circa 16 op Sicilië. In de Alpen en Dolomieten vandaag zon nig, morgen enige tijd sneeuw en moge lijk vel wind. Temperatuur op 2000 me ter hoogte rond -6 graden. Griekenland en Kreta: Vandaag half tot zwaar bewolkt en een verspreide bui. Morgen van het westen uit regen. Middagtemperatuui rond 16 graden,

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 14