Leiden 'Hopen dat het pubiek wil lopen' Beloning voor 'hangplek' en 'ontdekhoek' Wallage in uitzending van Rijnland Palm stapt niet op Provincie betaalt voor Haagsche Schouwbrug Voorlopig nog geen uitbreiding gebouw voor popmuzikanten Proef met drainage bij huizen Morslaan WOENSDAG 19 JANUAR11994 'DeJel' si De Agrarische School Oegst- I O geest trekt tijdelijk in de Jel- gersmakliniek De school blijft daar tot de nieuwbouw aan de Lange Voort klaar is. Kempers si -7 De Alphense I scheepswerf Kem pers is failliet. De 25 perso neelsleden zijn ontslagen chef henny van ecmond, c 'Omleiding wordt chaos' De route Morsweg, Rijnzicht- brug, Haagweg, Noordeinde wordt in de plannen voor de autovrije Beestenmarkt een belangrijke omleiding voor autoverkeer. Bezoekers van het centrum zullen deze we gen moeten volgen en kun nen geen gebruik meer ma ken van de Steenstraat, Morsstraat en de Blauw- poortsbmg. Morsstraatbewo- ner C. Pierrot voorziet grote opstoppingen op deze omlei dingsroute. „Nu is het al een groot knelpunt. Het is een groot probleem om de Haagweg op te rijden. Dan kun je na tuurlijk verkeerslichten plaatsen, maar dat helpt niet. Door de spoorwegovergan gen is er veel te weinig ruim te voor een rij auto's. Ik voor spel dat het chaos gaat wor den." Wethouder Walenkamp zag dat toch anders. „Het is een knelpunt, mee eens. Maar het wordt straks toch anders. Er zal weliswaar meer verkeer via deze route de stad inrijden, maar daar entegen zal het verkeer dat de stad uitrijdt verminderen. Op het Noordeinde verwach ten we zelfs tien tot twintig procent minder verkeer." Middenstand spuwt gal over plan autovrije Beestenmarkt Staatssecretaris J. Wallage van sociale zaken draaft op 24 janu- ari op voor een speciale uitzen- ding van Radio Rijnland. Luiste raars kunnen hem via de tele foon vragen stellen. Verder zit T. van Rij, wethouder volkshuis- vesting van Leiden bij het ge- I sprekaan. Omroep Rijnland hoopt met de zogeheten 'phone-in' de luisteraars zo goed mogelijk te I informeren over de komende raads- en Tweede Kamer-ver kiezingen. De uitzending duurt van 16.15 tot 17.15 uur. radio Rijnland is te ontvangen via de kabel op 88,1 FM," en via de ether op 105,7 FM. ,,Wil je me soms brodeloos maken." Tumult breekt los in de trouwzaal van het Leidse stadhuis als inge nieur Alle Hosper zijn plan voor een autovrij plein aan de Beestenmarkt toelicht. Vanavond zal zich hier ze ker geen huwelijk voltrek ken. De massaal opgeko men middenstanders en bewoners van Beesten markt en Oude Morsch spuwen liters gal over het verdwijnen van alle par keerplaatsen op het plein en het afsluiten van de Steenstraat voor auto's. leiden hans koenekoop Voorstanders voor de ingrijpen de veranderingen zijn er nau welijks te vinden. Het lijkt alsof alleen de wethouders Walen kamp (CDA) en Van Rij (PvdA) geloven in het succes van de autovrije Beestenmarkt. Zij zijn ervan overtuigd dat onderne mers geen omzetverlies zullen lijden. „Juist omdat nu het ge bied zo verloedert. Kijk maar naar de Morsstraat met al zijn koffieshops en friettenten. Doen we niets, dan zal de economi sche positie van de midden stand verder verslechteren. Dan kunnen hooguit zaken als Mc Donalds en Van Dam gebak overleven", betoogt Walen kamp. De autovrije Beestenmarkt, lopend bereikbaar vanaf het station of de Morspoort, moet in de ogen van de wethouders een aantrekkelijke entree van de binnenstad worden. „Zodat het voor ondernemers weer de moeite loont om er fatsoenlijke zaken op te bouwen." Garantie Maar die filosofie vond gister avond geen gehoor bij de aan wezige ondernemers en bewo ners. Het doet vooral zeer dat het overleg tussen hen en de ge meente niets heeft opgeleverd. „Hebben we daar de afgelopen maanden nou zeven keer over vergaderd. De ondernemers hebben een goed alternatief plan bedacht, maar er is hele maal niets uit overgenomen. Er is niet naar ons geluisterd", riep voorzitter G. Nagtegaal van de Stichting Beestenmarkt. Auto's krakers weggesleept leiden De auto's en caravans van de Britse krakers van een schoolgebouw aan de Morsweg zijn gisteren weggesleept. Diver se auto's en caravans stonden verkeerd geparkeerd en omwo nenden hadden over parkeeroverlast geklaagd. De krakers waren gemaand om hun auto's voor 10 januari te verwijderen, maar omdat dat niet gebeurde ging de politie tot actie over. De auto's zijn op legale parkeerplaatsen neergezet en de caravans bij een garagebedrijf. De actie verliep zonder problemen, de krakers hebben zich niet verzet. Bankgebouw besmeurd en bekrast leiden Het bankfiliaal van de ABN/Amro aan de Pelikaanstraat is de vorige nacht door onbekenden bekrast en besmeurd. Met rode verf werd de tekst 'Kolkend Verzet' aangebracht, en dezelf de tekst werd ook ingekrast. Het motief van de actie is nog niet duidelijk. Benzinediefstal op Vondellaan leiden Een 29-jarige Leidenaar is gistermiddag aangehouden wegens diefstal van benzine uit een auto die geparkeerd stond op de Vondellaan. De man was bezig met een hevel een jerrycan te vullen. De politie zoekt uit of de benzinedief vaker actief is ge weest. De dader is een goede bekende van de politie. Poging tot inbraak slijterijen leiden 'l'wee Leidenaars, 30 en 35-jaar oud, zijn gisteren gearres teerd vanwege het ingooien van ruiten bij slijterijen aan de Doe- zastraat, de Beatrixstraat en het Bevrijdingsplein. Het duo was van plan om d rank te stelen, maar zag daar van af omdat het glasgerinkel teveel de aandacht trok. Ze haastten zich steeds met een auto weg naar het volgende adres. Bij de laatste slijterij was de politie echter snel ter plaatse. De bestuurder van de auto bleek onder invloed te rijden. Man laat Lancia achter leiden Een onbekende man heeft gisteren een Lancia personen auto achtergelaten bij het benzinestation aan de Lammen- schansweg. De man had getankt en merkte vervolgens dat de auto niet wilde starten. Ook aanduwen door de pompbediende hielp niet. Daarop stapte de bestuurder uit de auto en nam de benen. De auto bleek in Wassenaar gestolen te zijn. Nieuw bestuur journalisten gezelschap leiden» Het Journalisten Gezelschap Leidér (JGL) heeft een nieuw bestuur. Helene de Bruin is voorzitter, Ron Rijghard pen ningmeester en secretaris wordt Ellen van Slagmaat. Het gezel schap organiseert ook dit jaar weer twee wekelijkse bijeenkom sten in de vorm van workshops en journalistieke cafés. Wie be langstelling heeft en de bijeenkomsten wil bijwonen kan zich in verbinding stellen met het secretariaat: Hogewoerd 53,2311 HG Leiden, tel. 121938. Diaprojectoren en deskundigen c Beestenmarkt wijzen de plannen vai Namens hamburgerketen McDonalds eiste woordvoerder Rutgers zelfs een garantie zwart op wit van de gemeente dat de bedrijven geen omzetverlies zullen lijden. „En motiveer waarom dat alternatieve plan niet goed is. McDonalds vindt dat er parkeerplaatsen moeten blijven op de Beestenmarkt. Zo niet, dan gaan wij alleen al op zondagen vijftien- tot twintig duizend gulden minder omzet maken." Zelfs ingenieur Hosper moest toegeven dat het resultaat van de besprekingen tussen ge meente en ondernemers teleur stellend is. Als ontwerper is hij voorstander van een leeg plein met een paar bomen en een en kele lichtmast. Maar hij ziet geen onoverkomelijke bezwa ren in het handhaven van par keerplaatsen aan de Steenstraat en het openhouden van deze straat voor doorgaand verkeer. En juist dat zijn belangrijke voorwaarden die de midden stand stelt aan een parkeerver i alles nog een keer goed uit te leggen. Het mocht niet baten: ondernemers e an de gemeente af. bod op de Beestenmarkt. Misschien waren daarom de reacties uit het publiek wel zo fel. Middenstanders en bewo ners wilden bijna allemaal tege lijk de microfoon bestormen om kritiek te uiten. Applaus en gejoel begeleidden de inspre kers. Vooral bewoners uit de Oude Morsch zien de toekomst van hun buurt met angst en beven tegemoet als Steenstraat, Mors poort en Narmstraat worden af gesloten. Ze vrezen een toena me van het sluipverkeer in de le Binnenvestgracht. „Je kunt het toch niet maken om van de ze unieke straat, waar zo veel toeristen en studenten door heen wandelen, een semi snel weg te maken", riep een ver bijsterde mevrouw Roosendaal uit. En over het afsluiten van de Morspoort zij meneer Pierrot: „We moeten maar hopen en bidden dat het publiek bereid is om van buiten de singels de binnenstad in te lopen." Luc Palm. voorzitter van de Samenwerkende Ondernemers in Leiden (SOL), blijft voorlopig ook voorzitter van het Centrum Management. In dit gewichtige platform wordt de komende pe riode het plan voor de autovrije Beestenmarkt nog eens kritisch onder de loep genomen. Palm zou zijn functie in het Centrum Management neerleg gen als uit de gisteravond in het stadhuis gehouden inspraak ronde zou blijken dat de wethouders Walenkamp en Van Rij niets meer aan het plan willen veranderen. Maar dat is helemaal niet het geval, benadrukte Van Rij. „Een besluit is nog niet genomen. Er is nog alle gelegenheid om het plan te bespreken. Dan hoop ik dat de ondernemers hun argu menten op tafel leggen." Volgens Walenkamp is het Centrum Management 'voortreffe lijk' geschikt voor overleg. In dit platform hebben belangrijke vertegenwoordigers van het bedrijfsleven, waaronder SOL, KNOV, Kamer van Koophandel, ambulante handel en make laars, zitting. De taak is om advies te geven over verbeteringen in de binnenstad. Palm was tevreden met- die toezegging. „Want het plan voor de autovrije Beestenmarkt zoals het nu voor ons ligt, is gewoon slecht. Het wordt niet gedragen door de ondernemers. COMMENTAAR Intolerant Op de redactie van het Leidsch Dagblad zijn de afgelopen jaren stevige discussies gevoerd over de Centrumdemocraten en de Centrumpartij '86. En dan ging het niet om bepaalde uitgangs punten van die partijen, want die worden door de redactie reso luut van de hand gewezen. Het strijdpunt was steeds: hoe gaan we met dit soort intolerante clubjes om. Net als de politiek besloot ook de redactie van deze krant CD en CP dood te zwijgen. Een beleid dat ook werd gevoerd in de Tweede Kamer: Janmaat werd volstrekt genegeerd. Het is pas sinds kort dat hij soms tegengas krijgt van andere kamerleden, onder anderen van Peter Lankhorst van Groen Links. Het/iegeren van deze fascistoïde partijtjes heeft niet geholpen. Integendeel zelfs. De steun is flink gegroeid. Politici en krantere dacties zijn er inmiddels van doordrongen dat doodzwijgen geen zin heeft, misschien wel een averechtse werking heeft gehad. De koers die zij nu kiezen is dat ideeën en gedrag van CD en CP met feiten dienen te wordeh gelogenstraft. Dat geldt ook voor de re dactie van deze krant nu zowel in Leiden, Katwijk als Sassenheim deze partijen zich hebben ingeschreven voor de gemeenteraads verkiezingen. Het is verdrietig dat de achterban van CD en CP vooral gezocht moeten worden bij groepen die het de afgelopen jaren niet mak kelijker hebben gekregen: uitkeringsgerechtigden, mensen met lage inkomens. Juist in die groepen is de indruk ontstaan dat met de komst van buitenlanders er te veel mensen uit de staatsruif eten. Op dat gevoel spelen CD en CP in en roepen mede daarom dat buitenlanders maar moeten vertrekken. In Leiden, Sassenheim en Katwijk wonen ongetwijfeld ook men sen die om deze reden op een van deze partijen gaan stemmen. Wie zijn stem uitbrengt op 2 maart moet evenwel in het achter hoofd houden dat Janmaat van de CD stemde tegen extra geld voor het opknappen van oude woonwijken. Hij was voor het schrappen van subsidies voor rechtsbijstand aan de laagstbe taalden; hij is tegen huursubsidie, stemde voor lagere uitkeringen. Ook wil hij niet dat belastingen voor lagere inkomens worden kwijtgescholden. En hij ging akkoord met de maximale huurver hoging van 6 procent. Voor wie dit niet genoeg is om een stem aan deze partijen te ont houden, moet zich eens afvragen welk deel van de Nederlandse bevolking aan de beurt komt als er straks niet meer over buiten landers wordt gesproken, als dat item niet meer scoort en geen stemmen meer oplevert. Zijn dat dan misschien alle uitkeringsg- rechtigden? meerkosten van verbreden zijn twee miljoen gulden. Begin 1992 werd de brug af gesloten omdat de bovenbouw ronduit bouwvallig was. Aan vankelijk wilde de gemeente al leen de bovenkant vernieuwen, maar nader onderzoek wees uit dat ook de brug zelf niet best den haag monica wesseling De provincie Zuid-Holland be taalt 800.000 gulden mee aan de kosten van verbreding van de Haagsche Schouwbrug over de Oude Rijn in Leiden. Dat heb ben gedeputeerde staten - het dagelijks bestuur van de provin cie - gisteren besloten. De leiden erna straatsma Acht organisaties kregen gisteravond een cadeautje van de raadscommissie sociale vernieuwing. Ze werden be loond voor originele ideeën die moe ten bijdragen aan de 'sociale vernieu wing' van de sleutelstad. Met het geld is Leiden straks onder meer een 'hang plek' en 'ontdekhoek' voor jongeren en een 'felicitatiedienst' voor ouderen rij ker. Van het totale door PvdA-wethouder H. Koek uitgeloofde bedrag van 150.000 gulden ging het grootste deel naar de Merenwijk. Bewoners van de 'rodes' kregen 30.000 gulden voor de aanleg van twee speelplekken in hun buurt. De binnenkort in de Slaaghwijk te openen kringloopwinkel kreeg 20.000 gulden. De oostelijke binnenstad scoorde ook goed met de honorering van drie projecten. Voor het inrichten van een 'technische ontdekhoek' voor jongeren in het voormalige LDM-pand aan de Middelstegracht is 20.000 gulden uit getrokken. In de 'ontdekhoek' kunnen jongeren van acht tot zestien jaar in de schoolvakanties in het klein 'proeven' aan negen technische vakken. Een on derdeel van het plan, het gezamenlijk opknappen van een oude boot, werd beloond met een extra prijs van 5.000 voor de originaliteit. Het buurtwerk binnenstad ontving ruim 8.000 gulden voor het maken van een 'anti-racisti sche videoclip' door tieners. Voor tie ners wordt ook een klein project opge zet om te bemiddelen bij het zoeken naar vakantiewerk (1.000 gulden). Woningbouwvereniging Zijl en Vliet kreeg een bijdrage van 20.000 gulden om een volkstuinencomplex in te rich ten in de omgeving van de 'hoven' in Leiden-Noord. Zijl en Vliet wil op de semi-openbare grond rondom de flats twintig tuintjes aanleggen, die gehuurd kunnen worden door omwonenden. Het stukje 'niemandsland' wordt nu slecht onderhouden omdat niemand zich e^r verantwoordelijk voor voelt. Zijl en Vliet had voor het project een bij drage van 150.000 gulden gevraagd. Wijkagent M. Cuvelier kreeg 20.000 gulden voor een 'hangplek' bij de Toussaintkade. Daar kunnen op straat rondhangende, en overlast veroorza kende, jongeren voortaan hun draai vinden. De wijkagent hoopt dat de jeugd met een eigen plek minder over last zal veroorzaken. Het buurtwerk binnenstad viel ook in de prijzen met het idee voor een 'felicitatiedienst' voor ouderen. Ruim 9.000 gulden is uitgetrokken voor dit experimentele plan dat voorziet in jaarlijkse bezoekjes aan hoogbejaarde Leidenaars. Buurtverenigingen in De Mors en Transvaal kregen 15.000 gulden om ge zamenlijk een aantal activiteiten uit te voeren. Vijf plannen werden niet beloond. De Oppascentrale viste achter het net met het idee voor een nieuw kantoor in de Merenwijk. Wethouder Koek had waardering voor het plan, maar vond het erg duur. „We sluiten niet uit dat u in een volgende ronde een bepaalde aanmoediging krijgt, maar zeker niet de door u gevraagde 150.000 gulden." "Ook de aanvragen voor een betere bewegwijzering in de Kooi, de renova tie van het koetshuis op landgoed Ter Wadding, het overdekken van carports in Pancras-Oost, twee onderwijsplan nen van de praktijkschool, en het in dienst nemen van een 'brugfunctiona- ris' voor allochtone jongeren werden niet gehonoreerd. leiden »derkc Dertig leidse popmuzikanten hoeven voorlopig niet te reke nen op meer oefenruimten. De gemeente heeft geen geld voor de uitbreiding van het gebouw van de Leidse Vereniging van Popmuzikanten (LVP) aan de Middelstegracht 123. Bovendien staat het bestemmingsplan uit breiding in de weg. In het huidi ge plan is het gebied bestemd voor woningbouw. De begane grond van het ou de pakhuis staat leeg. De LVP wil daar studio's bouwen waar rockbandjes kunnen oefenen. Zeventig bandjes staan nu inge schreven bij de vereniging. Na de verbouwing kunnen dat er zeker honderd zijn, denkt voor zitter F. Everts. „We hebben een wachtlijst van anderhalf jaar. Om hier meer bandjes te kun nen laten spelen moeten we uit breiden. In Leiden is veel vraag naar oefenruimten. En dat neemt volgens mij nog steeds toe. Vorig jaar heeft de gemeente toestemming gegeven voor de verbouwing. Tevens heeft ze toen beloofd financieel bij te springen omdat de LVP een cul turele bijdrage levert aan Lei den. De toegezegde drie ton zijn er niet. Wethouder Koek (PVDA) probeert dat geld via sponsoring door het bedrijfsle ven alsnog op tafel te krijgen. Ze verwacht daarin snel te slagen. Dat de gemeente bemiddelt tussen het bedrijfsleven en de vereniging is volgens Koek lo gisch. Everts ziet de toekomst des ondanks niet rooskleurig tege moet. „Behalve dat er geld moet komen, dient ook het bestem mingsplan nog te worden gewij zigd. En dat gaat zeker negen maanden duren. Toch zal de gemeente op dat gebied ook iets moeten ondernemen." Koek maakt zich daar niet druk Voorzitter F. Everts van de Leidse Vereniging van Popmuzikanten wil zo snel mogelijk het gebouw aan de Middelstegracht 123 uitbreiden. FOTO HENK BOUWMAN over. „We kunnen vast wel ordening. En ik verwacht dat de overeenstemming bereiken met verbouwing in het voorjaar de wethouder van ruimtelijke rond is." leiden erna straatsma Woningbouwvereniging De Sleutels gaat volgende maand een tijdelijke drainage aanleggen bij de gevels van twee woningen aan de Morslaan en Lage Morsweg. De proef is bedoeld om de instroom van grondwater in kruipruimtes van de huizen te voorkomen. Bewoners klagen al geruime tijd over vochtover- last in hun huizen. De Sleutels wilde tot voor kort geen r dat er volgens hen geen sprake was va afregelen treffen om- ?en constante vocht- i'erlast. Naar aanleiding van recente klachten over volge stroomde kruipruimtes is de corporatie echter van mening ver anderd. „De grondwaterstand is de laatste tijd flink gestegen aldus een woordvoerder. De vochtproblemen zijn volgens deze woordvoerder verer gerd na de vervanging van aardewerken rioleringsbuizen. Deze poreuze buizen, die door de kruipruimten lopen, namen vroe ger een deel van het grondwater op, waardoor de vochtoverlast beperkt bleef. Ze zijn twee jaar geleden vervangen door pvc- buizen. Onder de vloeren in de huizen staat nu een laag water van vijftien tot dertig centimeter. Die veroorzaakt volgens de huur ders condensvocht in het hele huis, waardoor houten vlberen krom trekken, vloerbedekking gaat schimmelen en ramen be slaan. De bewoners klagen tevens over hoofdpijn en stank.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 13