Draadloze telefoon in bedrijf groot succes Winterzorgen Onmisbaar boek over mode Knap Leven en wonen Knoeien mag DINSDAG 18 JANUARI 1994 jSlNSD/ TUIN i bak- Er zijn mensen die denken dat er, nu het wintert, niets te doen is in de tuin. Helemaal mis. Wie voorbereid wil zijn op het vele werk dat in het voorjaar wacht, gebruikt de wintermaanden om het gereedschap na te kijken, schoon te maken, te slijpen en te smeren. Soms blijkt de steel van een tuinvork of van de beste schop niet meer intact. Dan is het nu de tijd om dit euvel te her stellen, om van de zorg voor de grasmaaimachine maar te zwijgen. In veel gevallen zal daaraan een yakman te pas moeten komen. En die heeft nu volop dè tijd, ter wijl hij in het voorjaar niet weet hoe hij ailes klaar moet krijgen. Aan de slag dus. Denk daarbij ook eens aan potten, bakken voor kuipplanten en tonkinstokken. Wie even denkt aan het milieu, zorgt er voor dat al deze dingen niet kapot kunnen vriezen, noch kunnen verrotten. Wat de potten aangaat: in menige tuin liggen ze op een slordig hoopje ergens achterin te verkommeren. Aarde werk potten hebben zo een goede kans om stuk te i. Voor alle potten geldt dat ze schoongemaakt den. Dan kunnen het voorjaar bruiken. Haal de potten ken naar binnen. Geef ze een flinke borstel beurt met water waaraan flink wat soda is toegevoegd. Géén chloor. Chloor is zowel bij de berei ding als ook als afval een van de meest schadelijke stoffen die we in de huishouding gebruiken. Soda ontsmet uitmuntend. Alle eventue le sporen van schimmels of planteziekten worden ge dood bij gebruik van soda. Als de potten schoon en redelijk droog zijn kunnen we ze op twee manie ren in de tuin opbergen. We kunnen de potten aan een flink stuk touw rijgen en dan met touw en al tussen twee spijkers hangen. Staat nog leuk ook. Een andere methode is: zet de potten met de opening naar beneden op elkaar en prik een niet te dikke tonk- instok door alle gaten. Prik ze op die manier vast aan de grond. Er kan nu geen regenwater in blijven staan en ze kunnen niet stukvriezen. Rest de zorg voor de tonkinstokken die her en der rond slingeren in de tuin. Raap ze bij elkaar, maak ze goed schoon, laat ze drogen en bundel ze per lengte. Zet de bundels met droge, schone stokken op een plaatsje in de garage, schuur of kelder waar ze kunnen overwinte ren. In het voorjaar kunnen ze dan probleemloos en vrij van eventuele ziektekiemen worden gebruikt. LEZERSVRAAG Twee moeilijke vragen van de heer TERSTEGE uit HAARLEM. Hoe en wanneer snoei ik mijn rozen en mijn appelboom. Wat de rozen aangaat: dat is niet zo moeilijk. Gewoon na half maart terugsnoeien op ongeveer vier ogen. Liefst als laatste oog een oog dat naar buiten wijst. Bij klimrozen de jonge takken behouden, de oude verwij deren, ofwel de zijtakken ervan insnoeien. De appelboom geeft meer problemen. Ik ga ervan uit dat de boom volgroeid is. Dan wordt het onderhouds- snoei, tijdstip: een vorstvrije periode 's winters. Doorge bogen miezerige scheuten wegknippen evenals de tak ken die naar binnen groeien. Er moet licht komen in de boom. De boer moet er zijn petje door kunnen gooien. Verder geldt de regel: als een boom zeer sterk groeit dan niet teveel snoeien. Dat bevordert de groei nog Vind u het snoeien zelf te moeilijk, vraag dan een vak- A. BLONK uit LEIDERDORP heeft een boom die vorig jaar last had van luis en ook van roetdauw, een zwarte schimmel die leeft op de uitwerpselen van de luizen. Ik veronderstel dat het bladluis is, ofschoon een van mijn oleanders eens roetdauw had tengevolge van dopluis. Maar buiten in de tuin zal het wel bladluis zijn. Eerst zoeken naar de oorzaak. Luizen tasten planten aan die al in een slechte conditie zijn, vaak door tevéél stikstof- rijke mest. Of staat de boom te droog dan wel te nat? Als de oorzaak achterhaald is, blijft een luizenplaag waarschijnlijk achterwege. Mochten er toch luizen zijn, nooit spuiten met giftige spullen die in de handel zijn. Die doden ook de natuurlijke bestrijders zoals lieve heersbeestjes, larven van de sluipwespen en zelfs vo- gels. Koop nooit dat spul en mocht u het al in huis hebben, zet het dan bij het chemisch afval. Veelal helpt flink spuiten met een straal water bij het begin van de kwaal. Dit elke week herhalen. Ik weet niet hoe groot de boom Spuiten met brandnetelaftreksel (emmer met netels vullen met water, 24 uur laten staan en het water ge bruiken), of zeepspiritus (1 liter water, 1 theelepel zach te zeep, 1 eetlepel spiritus). Sedert enige tijd is er ook een milieuvriendelijk al 50 jaar beproefd middel in de handel op basis van Pyrethrum. De naam is Spruzit, te koop in diverse zaken. Anders informeren bij Ecostyle in Appelscha, tel: 051622122. Die leveren de handel. Komt er bij u al tuinierend of wandelend in de natuur een vraag op? Greet Buchner zal proberen voor u het antwoord te vinden. De vraag kunt u opsturen naar Damiate Dagbladen, Postbus 507,2003 AP Haarlem t.a.v. de redactie LEVEN EN WONEN. Nieuwe communicatievormen in de praktijk (1) Stelt u zich een bedrijfsterrein voor, zo groot dat u er een auto, of racefiets voor nodig hebt om binnen werktijd van het ene deel naar het andere te komen. Er staan enorme bedrijfshallen waar je elkaar met gemak uit het oog verliest. In die hangar-achtige hallen komen voort durend mededelingen uit het omroepsysteem, want ie dereen zoekt iedereen. Als de hallen 's ochtends vol be drijvigheid zijn, kun je die oproepen soms nauwelijks verstaan, 's Middags, als ze nagenoeg leeg zijn, krimp je elkaar onder het geweld van dat geluid. nieuw soort telefooncentrale en draadloze telefonie. Op een fa brieksterrein bevinden zich op regelmatige afstanden en gun stige plekken basisposten (zend- ontvangers); hoe groter het ter rein dat men wil bestrijken, hoe meer van die basisposten nodig Het zal duidelijk zijn: de Groen te- en Fruitveiling Holland-Zee land in Barendrecht zit met een communicatieprobleem. Tot eind vorig jaar probeerde men dat op te vangen met allerlei draadloze (piraten)telefoons en Kermit-toestellen (minder sto ring, beter verstaanbaar). Maar het bleef tobben, totdat de vei ling het proefproject DECT van PTT-telecom en telefoongigant Ericsson binnenhaalde. Basis van het project is een heel nieuw soort draadloze be drijfscommunicatie volgens Eu ropees concept: Digital Euro pean Cordless Telecommunica tion (DECT). Ericsson vond zijn versie van dat concept Frees- et in oktober marktrijp en PTT-proeven hadden de bruik baarheid ook al bewezen. ,,Met veel duwen en trekken hebben we het eerste project hierheen kunnen halen", zegt John Lind- berg, hoofd technisch dienst van de veiling. ,,Er waren heel wat kapers op de kust". DECT blijkt de ideale oplos sing voor grote terreinen, zoals veilingen, centrale magazijnen, hangars, produktiehaÏÏen, fa briekscomplexen enzovoorts. Het is een kruising tussen een zijn. Overschakelen Het betekent dat men op het terrein altijd en overal bereik baar is met de DECT-zaktele- foon. Maar mensen blijven niet op één plaats: ze zitten in een auto, op een vorkheftruck en verplaatsen zich van hal A naar kantoor B, ook tijdens het tele foneren. Het tweede voordeel van DECT is, dat de Freeset- centrale dat opmerkt. Die scha kelt van de basispost in hal A, naar die van kantoor B, zonder dat het gesprek ook maar een seconde wordt onderbroken. Een soortgelijke techniek is al bekend van autotelefonie. Al leen gaat dat bij de huidige vorm van autotelefonie vaak met storing gepaard. DECT is een digitaal systeem: het werkt bij zenden en ontvangen met computer-woorden, die veel be ter beschermd kunnen worden tegen storing. Er zijn nog andere voordelen aan het digitale systeem. De verstaanbaarheid is stukken be ter, de toestellen zijn licht, smal en handzaam en er is geen uit stekende antenne meer. Anten ne en toestel konden ook mak kelijk klein gemaakt worden, doordat voor DECT een zeer hoge frequentie is gekozen, rond de 1900 MegaHertz. „Je mag de proef op dit mo ment al als geslaagd beschou wen", zegt John Lindberg van de veiling. Van de 45 hectare veilingterrein in Barendrecht wordt nu 14 hectare feilloos met het communicatiesysteem be streken. Daarvoor zijn 25 basis posten opgehangen en heeft men bij de proef 27 draagtele- foons gebruikt. Uiteraard is het de bedoeling dat er enige hon derden toestellen komen om het systeem efficiënt in te kun nen zetten. Handvrij De Ericsson-PTT Freeset-cen- trale die bij een woonhuis zelfs makkelijk in de meterkast zou kunnen is in staat hon derden gesprekken te' verwer ken. Aan de relatief kleine kast hangt men een computer die de gesprekken technisch volgt en vastlegt. Aan de hand daarvan kan men bijvoorbeeld aflezen welke basisposten goed of min der goed functioneren en daar mee de plaatsing beoordelen. Ook is het mogelijk storingen op te sporen. De basisposten, die er een beetje uitzien als een uitgebrei de detector van een alarmsys teem, hebben een bereik van maximaal 250 meter. Daarna moet een andere post het ge- Met het nieuwe systeem, DECT geheten, zijn medewerkers overal op het bedrijfsterrein bereikbaar. Bij de veiling in Barendrecht, waar een proef loopt met het systeem, zijn ze razend enthousiast, foto archief sprek overnemen. Heel veel intelligentie zit in de 250 gram wegende zaktelefoon. Hij kan 15 uur lang standby worden gebruikt op de interne batterij. Of men kan hem ruim twee uur aan één stuk voor communicatie gebruiken. In de lader kan men een tweede bat terij op spanning houden, als reserve. De lader die een in gebouwde luispreker heeft maakt ook handvrij kiezen mo gelijk. Aan de zaktelefoon kan een hoofdset, met microfoon en oortelefoon, worden verbon den. Dat is ideaal voor opera tors of vorkheftruckchauffeurs, die hun handen vrij moeten hebben tijdens een gesprek. Het Seizoenleest als een trein Niet bang voor een buitje nntwpn Zij hoeft niet bang te zijn voor een forse regenbui. De 'kinderwagenkap' aan haar regenjas zorgt er wel voor dat ze droog blijft. Of de zaak ook goed windbestendig is, heeft ontwerper Paco Rabanne niet getest... foto ap Dit tapijt schrikt niet van een glaasje wijn of een kopje koffie, de meest voorkomende vlek in Nederland, het is er tegen gewa pend. foto pf Een glas rode wijn over het ta pijt of de inhoud van de jus- kom? Als je het kamerbrede ta pijt Rivaal Plus hebt liggen is er geen vuiltje aan de lucht Ge woon opnemen met een voch tig papieren zakdoekje en alles is verholpen. Een ingedroogde vlek kan worden behandeld met een verdunde bleekwateroplos- sing (1:20). Na zo'n behande ling moet de plek wel met water en azijn worden geneutrali seerd, zegt de fabrikant Wyers Woningtextiel. Dit bijzonder praktische tapijt is namelijk voorzien van een 'vlekkenschild': een blijvende, beschermende poating (laag), die de fabrikant ontwikkelde in samenwerking met Antron Ex cel (garens). Het vlekkenschild gaat volgens de fabrikant jaren mee. Interest Rivaal Plus is er in bouclé-kwaliteit, die ook be stand is tegen rolstoelgebruik en kost per strekkende meter (het is 4 meter breed) 185,-. Meer informatie tel: 034331540. Het eerste mode- boek van journaliste Pauline Terreehorst, dat onder de titel Het Seizoen eind vo rig jaar bij uitgeverij Nijgh en Van Dit- mar verscheen, vult het gat tussen de in overvloed verkrijg bare glossy magazi nes over mode en de vaak moeilijk toegankelijke stu dies naar dit ver schijnsel. Eindelijk een boek waarin re cente ontwikkelin gen in de mode worden gerelateerd aan maatschappelij ke veranderingen, zonder de creatieve aspecten van het grote verkleedspel uit het oog te verlie zen. Een boek waar in couture en con fectie, glamour en draagbaarheid, duur en goedkoop, en achtergrond- en in- side-informatie el kaar in hoog tempo afwisselen. Pauline Terreehorst heeft Het Seizoen samengesteld op basis van artikelen die zij sinds 1985 over mode voor de Volkskrant schrijft. On vermeld blijft op grond van welke selectiecriteria zij die gigantische stapel informatie heeft ge schift. Nieuw zijn in ieder geval de cursief gedruk te inleidingen bij ieder hoofdstuk en de toege- verklarende namenlijst van onder andere ontwerpers, fotografen, stilisten en andere voor de modewereld belangrijke figuren. Taco Anema is, net als in de krant, verantwoordelijk voor de mode-fotografie. De titel van het boek slaat op de periode van ruwweg 1985 tot 1993, het seizoen waarin het vol gens de schrijfster modieus was om je met mode bezig te houden. Een tijdperk waarin onder ande re de Punkbeweging de aanzet gaf tot de pose van de agressie in het modebeeld en werkende vrou wen massaal overstapten op 'power-dressing'. En waar, om maar wat oorzaken uit het boek te cite ren, met de ingezëtte recessie, de val van de Ber- lijnse muur, de Golfoorlog, de ecologische bewe ging en de angst voor AIDS abrupt een einde aan kwam. Uiteraard verwijst de titel ook naar de seizoenen in de mo de-industrie. En naar de behoefte van zowel mannen als vrouwen, met of zonder geld, om bij de tijd te willen zijn. Hetgeen volgens de auteur volstrekt le gitiem en geheel iets anders is dan slaafs ieder torische informatie t willen aanschaffen. In 68 artikelen, g< groepeerd rond de thema's lifestyle, de tails, materiaal, sil houet, verbeelding, presentatie en M/V, vormt Het Seizoen een neerslag v jaar eigenwijze dejournalistiek. Arti kelen van Terree horst lezen als eer trein. Ze verpakt droge kostuumhis- aanstekelijke anekdo tes over voor iedereen herkenbare zaken kreukpakken, miskopen en niet op pumps bere kend plaveisel. Voor de gemiddelde lezer zijn de ingewikkelde communicatietheorieën die de auteur in haar teksten verwerkt mogelijk te hoog gegrepen, maai dat 'kleding taal is' zal iedereen na lezing duide lijk zijn. En ook dat feminisme en mode alles met elkaar te maken hebben, maar elkaar niet hoeven te bijten. Klakkeloze modeslaven en fantasieloze producenten gaan in het boek flink over de hekel. Mode mag dan volgens Terreehorst de meest de mocratische kunstvorm zijn die we kennen; gaat er wel van uit dat deelnemers zelf moeite doen. Een goed boek over mode aanschaffen lijkt me een aardige start. (Pauline Terreehorst: Het Seizoen. Een mode- boek met foto's van Taco Anema. Uitgeverij Nij gh Van Ditmar. Prijs 34,90.) MIEKEPREUDE-MEUER NEDE SPREEKUUR de vestiging mijn boodschappen haal, allemaal barcode j kassa's ingevoerd. U weet wel, je haalt een1 - pak melk over een rood oplichtend compu teroog, het apparaat zegt piep, de goede 'ö-10 prijs verschijnt op de kassabon en het pak melk wordt automatisch afgetrokken van d> voorraad. Fantastisch! Met mij waren meer]® klanten onder de indruk. Onze opmerkin- 10-4U j gen kwamen erop neer dat de techniek vool niets staat en dat ze tegenwoordig toch wel veel kunnen. 19.U2 Het doel van deze nieuwe kassa's is natuur lijk om meer, beter, sneller en efficiënter kruidenierswaren te kunnen verkopen. Ook in de geneeskunde is deze ontwikkeling naar sneller, beter en efficiënter waar te ne men. Als voorbeeld noem ik de laparosco- pie. 2000 p 20.24 Kijken Laparoscopie betekent kijken in de buikhol te. Daartoe worden onder narcose of plaat selijke verdoving twee kleine sneetjes in de buikwand gemaakt. Er wordt koolzuurgas in de buikholte geblazen, zodat er wat 21.15 ruimte komt en dan wordt via het ene sneetje een kijkbuis ingebracht en via het 1 54 andere een buisje waardoor instrumenten kunnen worden opgevoerd. In de gynaeco- logie is deze ingreep al langer gebruikelijk. 22.37 Enerzijds om de vrouwelijke geslachtsorga nen, die immers in de buik verborgen lig gen, te inspecteren op afwijkingen, bijvoor beeld bij ongewenste kinderloosheid of he vige buikpijn waarbij men twijfelt tussen een eileiderontsteking of een blindedarm ontsteking. Men noemt deze ingreep een diagnostische laparoscopie. Anderzijds bestaat de mogelijkheid via de laparoscoop kleine operaties uit te voeren. De sterilisatie bij de vrouw is hier een voor beeld van. De ingreep via de laparoscoop heeft veel voordelen boven een gewone operatie: de verdoving kan vaak plaatselijk, 23.24 algehele narcose is dus niet altijd nodig en de vrouw hoeft veel minder lang in het zie kenhuis te blijven. Kortom: sneller, beter en efficiënter. 23.4. Meer Aangemoedigd door dit succes is men be- 5 E L gonnen steeds meer ingrepen via de laparo_ scoop uit te voeren. Tegenwoordig is de verwijdering van de galblaas via dit iriStru- DINS mentje (laparoscopische cholecystectomie)van Ge algemeen aanvaard. Nou is het verwijderenover ei van een galblaas een veel gecompliceerdere^0 v ingreep dan een sterilisatie en u kunt zich voorstellen dat het werken via twee of drie Schie buisjes wat meer gepiel met zich meebrengbeeidi dan opereren via een grote snede. Vergelijk Heeg het met via je gulp proberen onder je oksel huurd te krabben. De operatie duurt daarom lan- ;^aa®. ger dan een gewone galblaasoperatie en de Nede[' speciale instrumenten die nodig zijn om vis die dunne buisjes te werken zijn ook zeer Unaut kostbaar. Toch had men berekend dat deze,n de: nieuwe vorm van opereren voordeliger is dan de oude, omdat de patiënt sneller naar traa| huis kan en ook sneller weer kan gaan wer- steed ken. Ook hier sneller, beter en efficiënter, reid t King Duurder n'°adf Maar er zit een adder onder het gras. Het met r feit dat de duur van operatie-plus-herstel Zi|n r aanzienlijk bekort is en dat de ingreep via Elvis de scoop minder complicaties met zich meebrengt, heeft ertoe geleid dat er jaarlijks RT°Le meer galblazen worden verwijderd dan vóór de invoering van deze techniek. En 4x ki meer mag dan in de filosofie van de super- cmei markt passen, in de gezondheidszorg is meer vrijwel synoniem met duurder. Dit on-.Con danks het feit dat de laparoscopische chole-ai 9; cystectomie per ingreep goedkoper is dan teert een gewone cholecystectomie. Daarnaast aktie bestaat de kans dat door verbetering van dekrmf operatietechniek ook patiënten worden ge- opereerd die beter af zouden zijn geweest den zonder ingreep. gen. De techniek is aanwezig en voor de indivi- Nedi duele patiënt is deze operatie vaak beter Ron| dan de gewone. De arts staat voor de beste t|en behandeling voor de individuele patiënt ven zonder in zijn keuze geleid te worden door ver, het kostenaspect. Hoe het geld in de ge- i yan zondheidszorg verdeeld moet worden is Ro' echter een politieke keuze. En we zijn nog niet knap genoeg om dit probleem op te van lossen. wac Illustratie bij het hoofdstuk Kerst in Pauline Terreehorsts Het Seizoen

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 8