Aantal diefstallen van vaartuigen stijgt enorm 'Geef alle drugs vrij en de problemen verdwijnen' Binnenland Ruimte-avontuur aan de Maas Justitie tegen experiment met verdovende middelen Fotograferen klanten schendt privacy niet (DINSDAG 18 JANUAR11994 Luchtmachtbasis Twenthe niet dicht enschede» Minister Ter Beek (defensie) heeft gisteren in Ensche de gezegd dat hij niet tegemoet kan komen aan de wens van En schede en Hengelo die binnenkort willen fuseren de vlieg basis Twenthe te sluiten. De fensie heeft de sluiting van het vliegveld bestudeerd. „Maar we kunnen de basis eenvoudig niet missen", aldus Ter Beek. Hij zegt zich ervan bewust te zijn dat een luchtmachtbasis in een dicht bevolkt gebied als Twente voor overlast zorgt. Antillen handhaven dienstplicht wilemstad De Antilliaanse regering handhaaft na 1998 de dienstplicht. Nederland schakelt in dat jaar over op een be roepsleger en schaft daarom de opkomstplicht af. Antilliaanse dienstplichtigen van alle vijf eilanden momenteel bijna 100 man zijn voor twaalf maanden gelegerd op Curasao. Van Muijen naar Eerste Kamer den haag Belastingdeskundige G.j. van Muijen (45) treedt toe tot de CDA-fractie in de Eerste Kamer. Hij neemt de plaats in van voormalig fractievoorzitter A .J. Kaland, die het in december 1993 voor gezien hield. Het aantal diefstallen van vaartuigen stijgt explosief. Net als auto's worden de boten via het criminele circuit afge zet in het voormalige oostblok. Ook gestolen buiten boordmotoren vinden daar gretig aftrek. nen de Europese Unie en de opener grenzen tussen Oost- en West-Europa is daarvan een van de oorzaken." CBS-cijfers onderstrepen dat criminelen de jacht op plezier boten hebben geopend. In 1990 kwamen bij de politie 1.400 meldingen binnen van diefstal. „De internationale handel in gestolen vaartuigen stijgt jaar lijks met ten minste tien tot vijf tien procent", zegt W.M. van der Vies van Esma-Den Drijver Expertise in Amsterdam. „Het wegvallen van de grenzen bin- Twee jaar later was dat opgelo pen tot 2.400. Over 1993 zijn nog geen officiële cijfers be kend. Circa dertig procent van de gestolen vaartuigen, variërend van roeiboten tot luxe jachten, wordt achterhaald. Esman-Den Drijver verwerkt jaarlijks ruim achthonderd meldingen van ge stolen boten. Het aantal ver dwenen buitenboordmotoren ligt zelfs ruim boven de 1000. Samen met drie andere inter nationaal opererende bureaus uit Engeland, Duitsland en Zweden heeft het Amsterdamse expertisebureau onder de naam MIX (Marine Intelligence Ex change) een samenwerkings verband opgezet. Dat wordt eind januari gepresenteerd. De Hiswa, toonaangevend in de botenbranche, is blij met het initiatief. Volgens woordvoerder De Vries is het grote probleem dat er nog altijd geen sluitende registratie is: boten hebben nu eenmaal geen kenteken. Rotterdam Gisteren is begonnen met het aanbrengen van de nieuwe 'Spacecabin' op de Euromast. Daarin kan de bezoe ker vanaf maart op ruimte-avontuur met audiovisuele middelen wordt on der andere een ra ketstart en een ruim tereis nagebootst, waarbij een levens echt uitzicht wordt geboden. De oude Space-cabin is gister middag eerst met een enorme kraan de grootste van Neder landomzichtig verwijderd en in ge deelten van de top van de Euromast ge haald. FOTO ANP PAUL STOLK Hoogleraar strafrecht Riiter kraakt drugbeleid amsterdam saskia belleman Het Nederlandse drugbeleid deugt niet. De regelgeving is op hol geslagen, de straffen worden steeds draconischer, de waar borgen waarmee opsporing en vervolging van dealers en ge bruikers waren omgeven, wor den stuk voor stuk weggeslagen. Geef alle drugs vrij en de pro blemen verdwijnen. Dat zegt professor mr. C. Rüter, hoogle raar strafrecht aan de Universi teit van Amsterdam. De situatie in Nederland is vol gens Rüter te vergelijken met Duitsland eind '44 begin '45. Door legalisering van harddrugs kan het tij worden gekeerd. In één klap is de drugcriminaliteit over en het tekort aan cellen verdwenen. Rüter: „Het huidige drugbeleid kweekt alleen maar criminelen". „Wat drugs betreft, bevinden wij ons in maart 1945. Zo door gaan betekent dat de zaak bin nen een jaar of vijf in elkaar so demietert. Elke maatschappij doet in zijn tijd iets geks. Nu is dat de strafrechtelijke bestrij ding van het druggebruik. Dat is het allerdomste wat we hebben kunnen doen, want het heeft niets uitgehaald. Het belast al leen maar politie en justitie. Dan moet je na dertig jaar ver geefse strijd besluiten de streep te trekken. Genoeg is genoeg." „De luitenant-kolonels en de kapiteins van deze oorlog, de korpschefs van Amsterdam en Rotterdam, hebben dat allang begrepen. Maar de generaals aan de top, de Ernst Hirsch Bal- lins, de Kohls en de VN-jon- gens, roepen nog steeds dat hard moet worden gemept. Ze zetten daar 20 divisies voor in, terwijl ze in werkelijkheid geen mensen hebben. Maar toegeven dat je het 30 jaar lang mis hebt gehad, is niet eenvoudig. De be volking gelooft allang niet meer in de War on Drugs. Er zijn nog fanatiekelingen zoals de ex-po litiefunctionaris en huidig CDA- kamerlid Koffeman. Als hij écht een professionele politieman was, zou hij beter moeten we- Als drugs worden gelegaliseerd, verliest de maffia de greep op de drugwereld. Rüter: „Ik pleit niet voor reclame of vrije ver koop bij Albert Heijn, maar een keten van staatswinkeltjes. Op dezelfde manier waarop in Zweden alcohol wordt verkocht. Hang een bord boven de deur met de tekst Wilt u dood, treedt hier binnen. Verkoop drugs te gen bodemprijzen. Dat kan best. Er is namelijk geen schaar ste. Wij creëren die slechts". „Je zorgt er zo voor dat drugba zen geen droog brood meer ver dienen. Je voorkomt dat junkies mensen beroven om dope te scoren. De criminaliteit zou spectaculair dalen. Nu zijn er bijvoorbeeld groepen verslaafde Surinamers, Ideine dealers, die politie en justitie veel last be zorgen. Als ze worden veroor deeld, krijgen ze 6 tot 9 maan den. AIS je drugs legaliseert, til je die groep voor een belangrijk deel uit het strafrechtelijk cir cuit." „Daarmee heb je het cellenpro- bleem niet meteen opgelost. Maar dat is wel oplosbaar. Je moet beginnen bij de koeriers die op Schiphol komen met ki lo's heroïne. Stel ze in verzeke ring, fotografeer ze, neem vin- gerafdruldcen, pak hun handel af, geef ze een klap en stuur ze naar huis met de mededeling 'dat ze linea recta de cel ingaan als ze ooit terugkomen." „Dat heeft twee grote voorde len: ze nemen geen celruimte in beslag en politie en justitie wor den minimaal belast. Nu wor- Prof. Rüter; „Het huidige drugbeleid kweekt alleen den ze gearresteerd, veroor deeld tot 5,6 jaar, ze gaan in hoger beroep, cassatie." Quasi wanhopig: „Waarom doen we dat? De koeriers zijn meestal af komstig uit de armste lagen van FOTO ANP FRANS VANDERLINDE de bevólking. Vrouwen met kin deren die door hun man in de steek zijn gelaten en bezwijken Het ministerie van justitie voelt niets voor het Rotterdamse plan om bij wijze van ex periment verdovende middelen te gaan ver strekken aan een speciaal geselecteerde groep verslaafden. Volgens het departe ment bestaat het gevaar dat van deze proef een aanzuigende werking kan uitgaan. „Te vens is van belang dat de eventueel te ver strekken middelen niet kunnen wegvloeien naar het buitenland," aldus een woordvoer ster van het ministerie. De mening van het departement staat haaks op uitlatingen van korpschef He,ssing van de regiopolitie Rotterdam-Rijnmond, die liefst dit jaar nog begint met een derge lijk experiment. Hij noemde onder meer oudere, hardnekkige verslaafden en jonge heroïnehoertjes als mogelijke doelgroepen. Onlangs uitte de Haarlemse politiecommis saris Wester een soortgelijke wens. Hij wil dat sommige criminele verslaafden gratis drugs krijgen. Hessing wees erop dat deskundige bege leiding door bijvoorbeeld huisartsen bij 'zijn' plan centraal staat. Bestrijding van de overlast, die deze groepen veroorzaken, is de aanleiding om een dergelijke aanpak voor te staan. Volgens het ministerie zijn de doelgroe pen waarover Hessing spreekt niet de groe pen waar de vrije verstrekking van drugs als dat al gewenst was voor zou moeten of künnen gaan gelden. „Medische redenen zijn bij deze groepen niet aanwezig", stelt de woordvoerster. Conclusie Consumentenbond over banken: heen. Zonder dat de opnamen aan scherpte verliezen, zoals het met grijsgedraaide video banden wel vaak het geval is. Maar het niet ter beschikking stellen van de foto's aan derden druist in ieder geval wèl in te gen de mogelijkheden voor de politie om naderhand de iden Het fotograferen van alle cliën- ten'die een bankkantoor betre den, is geen schending van hun privacy. Tot die conclusie komt de Consumentenbond na de bekendmaking van een derge lijk proefproject door de Neder landse Vereniging van Banken. De banken vermoeden dat een foto vóóraf betere bescherming biedt tegen overvallers, dan een video-opname vanaf het mo ment dat de overval daadwerke lijk plaatsvindt. Bij een aantal bankkantoren wordt met de nieuwe foto-me thode geëxperimenteerd. De cliënt moet bij deze door gaans kleinere vestigingen eerst aanbellen en door een eer ste deur lopen. Vervolgens wordt er een foto-opname van de bezoeker gemaakt en kan deze verder binnenkomen. Wanneer het alsnog een bankrover blijkt te zijn, is de kans dat zijn of haar identiteit na afloop is te achterhalen, aan zienlijk groter dan bij de gebrui kelijke videocamera binnen de bank. Hier heeft de overvaller vaak al een masker voorgedaan of een kous over het hoofd ge trokken. Die trekken ze door gaans niet thuis al aan, maar pas na binnenkomst in het bankgebouw. Hoewel het banken niet ver boden is ongevraagd haar be zoekers te fotograferen, zou de Consumentenbond het wel toe juichen wanneer de banken ook schriftelijk vastleggen wat ze met het fotomateriaal doen. Bij voorbeeld door te beloven het beeldmateriaal Te vernietigen wanneer er geen problemen zijn geweest. En foto's niet ter beschikking stellen aan derden. Aan het eerste verzoek kan de bankenvereniging overigens heel eenvoudig voldoen. In de proef wordt de nieuwe techniek van CD-foto gebruikt. Wanneer de CD vol is, komen de nieuwe opnamen gewoon over de oude de valler stellen. Overigens zegt NVB-di- de Ove bes verlangens van de Co tenbond te willen voldoen wan neer het systeem algemeen zou worden ingevoerd. „We zijn best bereid schriftelijk vast te leggen wat we al dan niet met die foto's doen". De Consumentenbond zou bovendien graag zien dat de be trokken banken het bestaan van een dergelijk fotosysteem ook aan de voordeur melden. Dit ten gerieve van mensen die er bezwaar tegen hebben zomaar gefotografeerd te worden. Voor orthodoxe islamieten geldt wat dat betreft een verbod tot het maken van menselijke afbeel dingen. Maar of deze gelovigen vaak Nederlandse banken be- zopken, valt te betwijfelen. De Koran verbiedt immers ook ren te te vragen voor een lening. Op dit moment houden de banken nog strikt geheim welke vestigingen aan de foto-proef meedoen. Bij een van de grote Nederlandse banken stuit een verzoek om zo'n proefvestiging te mogen bekijken op onover komelijke problemen van de ei gen veiligheidsdienst. Het melden van het veilig heidssysteem aan de voordeur van de bank zou aan de andere kant de preventieve werking kunnen versterken, erkent Overmars van de NVB. Maar er is ook een nadeel: om techni sche redenen zal ook in de toe komst waarschijnlijk niet elk bankkantoor van zo'n foto-sys teem worden voorzien. Dat zou de misdaad alleen maar extra naar die andere filialen kunnen trekken, zo wordt gevreesd. Cursusduur voor 'bèta's' ook langer den haag anpeen aantal ingenieursstudies aan de technische universitei ten verlengen van vier tot vijf jaar. Minister Bukman (land bouw) wil hetzelfde voor een aantal studies aan de Land bouwuniversiteit. Die „eenzijdi ge maatregel" zit de algemene universiteiten behoorlijk dwars. Ze willen in de toekomst het liefst de vrijheid om zelf de cur susduur te bepalen. De bèta-fa culteiten nemen met hun pleidooi een voorschot op die lange-termijn-discussie, omdat volgende week de verlenging van de technische studies in de Tweede Kamer aan de orde is. De cursusduur van de natuur wetenschappelijke studies moet ook worden verlengd. Alleen de cursusduur van de technische studies verlengen is „onwense lijk en onlogisch". Zo'n „eenzij dige maatregel" leidt er op lan ge termijn toe dat steeds min der studenten kiezen voor na tuurkunde, scheikunde, biolo gie, wiskunde en informatica. Dat stellen de bèta-faculteiten van de algemene universiteiten in een rapport dat gisteren is aangeboden aan staatssecreta ris Cohen (hoger onderwijs). Cohen wil de cursusduur van voor de verleiding om 1.000 dollar te kunnen verdienen. En wij pakken ze op en stoppen ze 5 jaar in een cel. Je kunt je af vragen hoe netjes dat is. Het is in elk geval buiten proportie". „Denkt u echt dat zich in La- tijns-Amerika de mare ver spreidt datje beter niet naar Schiphol kunt gaan omdat de Haarlemse rechter je dan 5 jaar cel geeft? Dat weet alleen de drugdealer en die heeft er geen belang bij om dat te vertellen. Nee, zo'n mevrouw die terug komt en zegt: Wat me nou is overkomen.... Dat is honderd keer effectiever." Koeriers moeten niet 'in het ge vang worden gedonderd' en de kruistocht tegen hasjcof feeshops moet ook stoppen, vindt Rüter. „Uit onderzoek is gebleken dat de meeste cof feeshops zich keurig aan de re gels houden. Geef ze nou ook de mogelijkheid om legaal aan hun handel te komen, anders dwing je ze met criminelen in zee te gaan. Ik verzeker u, dat zijn geen mensen met wie u en ik uit eten willen. Bestrijden helpt niet, dat heeft 30 jaar praktijk bewezen. Kan hasj in Nederland niet op een legale manier worden gekweekt, dan halen ze het elders." Nederland moet zich bij het vrijgeven van harddrugs niet la ten weerhouden door kritiek uit andere landen. „We krijgen steeds meer bondgenoten. Heel Duitsland is aan 't kiepen. Sinds ze daar methadonprogramma's Rebben ingevoerd, daalt het aantal drugdoden voor het eerst sinds 10 jaar. Tot die tijd ver dubbelde het jaarlijks. Frankrijk doet er volstrekt niet toe. Zwit serland. Zeer conservatief land, maar één ding hebben de Zwit sers gemeen met ons: ze willen waar voor hun geld. Kijk, het strafrecht is duur en we hebben er niet veel van. We moeten het dus zuinig en professioneel hanteren. Pak de drugmaffia via de economische weg aan, be roof ze van hun afzetmarkt en maak een keiharde deal met junkies. Voor wat hoort wat. Als ze zich toch crimineel gedra gen, krijgen ze geen dope."

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 5