Aanklacht moord op baby's vervalt Onze Top 5 van deze week. Binnenland -Nunspeet weigert huizen asielzoekers Geen rechtshulp bij geschil onder 200 piek Borgharen betaalt geen gemeentebelasting meer Kok wil meer doen tegen criminaliteit Borstenposter moet discussie losmaken Tuinders gaan 'zwoegen voor Duitsland' 'Dodewaard' wil contract met Sellafield niet kwijt o 0 O 0 blNSDAG 18 JANUAR11994 Tien jaar geëist voor moord Amsterdam Voor de Amsterdamse rechtbank is gisteren tien jaar cel geëist tegen een 29-jarige man die zijn 35-jarige oud dorpsgenoot uit Turkije vorig jaar oktober heeft vermoord. De dader voelde zich aangetast in eer en goede naam omdat het slachtoffer regelmatig zijn vrouw benaderde met oneerbare voorstellen. Om zijn familienaam te redden, moest hij daar iets aan doen, verklaarde hij en dus schoot hij zijn rivaal neer. De uitspraak is op 31 januari. Ziekteverzuim in de bouw gedaald den haag Het ziekteverzuim in de bouw is vorig jaar onder de 10 procent beland. Dat blijkt uit voorlopige cijfers van het Soci aal Fonds Bouwnijverheid. Als de daling definitief is, is de wachtdag voor zieke werknemers daarmee van de baan. Dat heeft een woordvoerster van de werkgeversorganisatie AVBB gis teren gezegd. Bij een wachtdag krijgen werknemers bij hun tweede ziekmelding in een jaar tijd één ziektedag niet uitbe taald. Twee jaar geleden was het ziekteverzuim 11 procent. Vrouw heeft inbreker in houdgreep Rotterdam Een 29-jarige Rotterdammer heeft zondag duidelijk het verkeerde adres gekozen om zijn slag te slaan. De inbreker werd door de bewoners van een woning in Bergschenhoek be trapt. Hij werd door de 24-jarige vrouw des huizes, die de vecht sport jiu-jitsu beheerst, in de houdgreep genomen tot de politie kwam. De inbreker was een oude bekende van de politie. Hij was op 4 januari uit het hoofdbureau van politie in Rotterdam ontsnapt waar hij vastzat voor diverse inbraken. 'Te weinig geld voor redding bos' ■sgraveland» Natuurmonumenten in 's Graveland vreest dat er niet veel terecht komt van de overheidsplannen om het bos in Nederland te redden en uit te breiden. Volgens de vereniging wordt er niet voldoende geld voor uitgetrokken. Bovendien moet het milieubeleid worden verscherpt, vindt Natuurmonumenten. Gisteren presenteerde het ministerie van landbouw het bosbe- leidsplan en het Overlevingsplan Bos en Natuur. Er wordt de ko mende jaren 750 miljoen gulden voor het bos uitgetrokken. rdt den haag npa egt De gemeente Nunspeet weigert I medewerking te verlenen aan jhet huisvesten van asielzoekers. Nunspeet is hiermee tot nu toe (de enige van de 650 gemeenten, |die geen gehoor geeft aan het j kabinetsverzoek om de 30.000 asielzoekers en ontheemde ex- Joegoslaven bij voorrang een woning aan te bieden. Dat schrijft staatssecretaris Heerma van volkshuisvesting in -^4 een brief aan de Tweede Kamer. ^V/Volgens Heerma zijn er 27 ge- W j meenten die 'om uiteenlopende redenen de hen opgelegde taak- stelling slechts gedeeltelijk heb- fben aanvaard'. Hij gaat alsnog met deze gemeenten praten. De staatssecretaris dreigt met straf- I maatregelen. In het uiterste ge val worden woningen gevorderd op grond van de Huisvestings- Volgens de Centrale Opvang Asielzoekers zijn sinds begin dit jaar tot nu toe bijna 12.000 asielzoekers aan een woning ge holpen. Het gaat om mensen die op grond van de Vreemde- ■J lingenwet tot Nederland zijn toegelaten en ook wel status houders genoemd. Daarnaast is I er een groep van een Ideine j 3.000 asielzoekers van wie nog niet bekend is of ze hier mogen blijven. Volgens Heerma moeten ge meenten tot 1 mei 'nog een for se inspanning leveren' om ie dereen aan een huis te helpen. Begin deze maand bleek dat er 109 gemeenten zijn die volledig meewerken bij de huisvesting. Verder werken 311 gemeenten gedeeltelijk mee. Voor de opvang van pas gear riveerde asielzoekers, die nog geen status hebben, zijn de pro blemen volgens Heerma ook niet opgelost. Voor de 'kersver se' asielzoekers is de zogeheten twee-promille-actie bedacht. Deze had op 1 januari moeten leiden tot 30.000 extra opvang plaatsen. ,,Die taakstelling is niet gehaald'1; aldus Heerma in zijn. brief. Hij rekent de kamer leden voor dat er in totaal ruim 15.000 reguliere huisvestings plaatsen voor de statushouders en 6.800 plaatsen voor asielzoe kers moeten komen. Gemeenten worden wettelijk verplicht huisvesting beschik baar te stellen voor erkende asielzoekers. Het kabinet heeft dit afgelopen zaterdag besloten. De Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) is inmiddels 'op ambtelijk niveau' akkoord gegaan. Over 2 dagen komt op vang van asielzoekers nog eens nader aan de orde in overleg tussen kabinet en VNG. gt den haag anp Mensen kunnen alleen nog een beroep doen op rechtsbijstand bij bureaus voor rechtshulp als hun financiële belang hoger ligt ver- dan 200 gulden. Dat blijkt uit de nieuwe Wet op de Rechtsbij stand, die sinds 1 januari dit icis- jaar van kracht is. Dat heeft het en- ministerie van justitie gisteren bekendgemaakt, aan Een werknemer die met zijn re- werkgever een geschil heeft over de uitbetaling van bijvoor- beeld een overwerkvergoeding van 180 gulden, moet voortaan j afzien van een proces. Hij kan zijn geld niet meer opeisen. In de nieuwe wet staat ook dat een rechtszaak voortaan ook enige kans van slagen moet hebben Als iemand binnen 3 maan- ch- iok Buurt raad wil eerst maatregelen maastricht Een aantal buurtschap Borgharen heeft be sloten geen onroerend-goedbe- lasting meer te betalen totdat de gemeente daadwerkelijk maatregelen neemt om nieuwe wateroverlast te voorkomen. Actievoerder Jo Rodolf zegt ge steund te worden door de buurtraad van Borgharen. Met de niet-betaalde gelden wil de actievoerder een fonds vormen waarmee de uitvoering van noodzakelijke maatregelen kan worden betaald, zolang de ge meente die niet zelf ter hand neemt. „De maat is vol", aldus actievoerder Rodolf. Ook be staat er bij de betreffende be woners ergernis over het slecht Officier: Bewijs tegen ouders in Eper incestzaak onvoldoende De ouders van de Eper incestslachtoffers Jolanda en Eve lien worden niet meer voor moord vervolgd. Officier van justitie mr. De Weert liet die aanklacht vanmorgen tij dens de eerste dag van de behandeling van de gerucht makende affaire vallen, omdat er te weinig bewijs zou zijn. Hen wordt nu illegale abortus ten laste De 58-jarige vader was vanoch tend de eerste van de zes ver dachten in de affaire die deze week voor de rechtbank in Zut- phen komen. Hem wordt ook zware mishandeling ten laste gelegd. De moeder moest van middag voor de rechtbank ver schijnen. Bij het binnenkomen van haar vader in de met pers en publiek gevulde rechtszaal, barstte dochter Jolanda in hui len uit. De advocaat van de va der vroeg de rechtbank Jolanda uit de rechtszaal te verwijderen, omdat hij haar later als getuige a décharge ('ontlastende' getui ge) van haar vader zal oproe pen. Jolanda heeft namelijk al vaker gezegd dat niet haar va der, maar haar moeder de kwa de zaken regelde. De rechtbank beval Jolanda de zaal te verla ten. Op vragen van rechtbank president mr. A. C. de Visser ontkende de vader iedere be trokkenheid bij zwangerschaps onderbreking en mishandeling. Ook van de geboorte van een tweeling in mei '84, die volgens Jolanda direct zijn gedood ter wijl zij vastgebonden en ge- hlinddoekt op bed moest liggen, wist hij zich niets te herinneren. „Als het gebeurd is, is dat zon der mij erbij gebeurd", zei hij. Een Epese vriendin van Jolanda heeft echter tegenover de politie verklaard dat zij ten tijde van het voorval messen en bloed in het huis van de familie had ge- Voor de processen in Zutphen zijn vier dagen uitgetrokken. verkiezingsbijeen- arnhem anp PvdA-leider en vice-premier Kok wil mende kabinetsperiode 1 miljard gulden vrijma ken voor de bestrijding van de criminaliteit. Het geld is onder meer bestemd voor 12.000 extra cel len en 1.150 afkickplaatsen voor drugverslaafden in instellingen en pensions. De maatregel schept werkgelegenheid voor ruim 15.000 mensen. Kok zei dat gisteren tijdens komst in Arnhem, de ko- De PvdA-leider zei een actief vervolgbeleid te willen waarbij drugverslaafden kunnen worden verplicht af te kicken. Het Nederlandse gedoog beleid is volgens hem zo slecht nog niet, maar 'overlast kunnen we niet tolereren'. Kok: „Het is afkicken of straf." Van Kemenade wil niet naar Amsterdam amsterdam anp Van het lijstje van mogelijke kandidaten voor het burge meesterschap van Amsterdam kan alvast één naam worden geschrapt. De Noordhollandse commissaris der koningin Jos van Kemenade heeft geen be langstelling, zo liet hij gisteren weten. „Ik was niet, ben niet en blijf niet beschikbaar voor het burgemeesterschap. Ik heb een hele boeiende functie als com missaris van de Koningin", al dus Van Kemenade. Ruim tien jaar geleden was de oud-minister van onderwijs en oud-burgemeester van Eindho ven samen met Ien Dales en Ed van Thijn nog wèl in de race voor het burgemeesterschap van de hoofdstad. „Een buiten gewoon interessante stad. Dat blijf ik vinden." De benoeming van een nieu we burgemeester van Amster dam zal volgens de commissaris van de Koningin zeker niet plaatsvinden voor de gemeente raadsverkiezingen op 2 maart. Een versnelde procedure ligt, al dus Van Kemenade, 'niet in de rede en zou voor zo'n zware functie ook niet goed zijn'. Eric Nordholt, de Amster damse hoofdcommissaris van politie die door PvdA-fractie- voorzitter Van der Laan is ge noemd als mogelijke kandidaat, wil op die suggestie niet reage ren voordat Van Thijn is beë digd als minister van binnen landse zaken. Dat gebeurt van- Dierenbescherming strijdt verder tegen genetische manipulatie den meerdere keren procedeert over dezelfde zaak, is één keer een eigen bijdrage verschuldigd. Vluchtelingen en gedetineerden zonder eigen bestaansmiddelen zijn vrijgesteld van het betalen van eigen bijdragen. De eigen bijdrage voor rechts bijstand varieert per 1 januari 1994 tussen 60 gulden voor de laagste inkomensgroep (tot 1.768 gulden netto per maand) en 975 gulden voor de hoogste inkomensgroep (tot 2.980 net to). De eigen bijdrage lag voor de verhogingen vorig jaar tus sen 50 gulden en 645 gulden. Binnenkort wordt de eigen bij drage opnieuw verhoogd naar minimaal 110 en maximaal 1.300 gulden. Wanneer dat ge beurt, is niet bekend. In abri's op verschillende plaatsen ming. Een postercampagne van de Dierenbe scherming moet de maatschappelijke dis cussie over biotechnologie doen oplaaien. De poster toont een jonge moeder die haar kind de borst geeft. De vrouw heeft echter geen echte borsten, maar 2 stel koeie-uiers. „Een horrorsprookje dat sluipend werkelijk heid wordt", aldus de Dierenbescherming. De poster, die sinds gisteren op tal van plaatsen hangt, richt zich vooral tegen de experimenten van het Leidse bedrijf Gene Pharming. Dat tracht met behulp van de genetisch aangepaste stier Herman koe melk te produceren die het menselijke eiwit hier op de foto in Rotterdam hangen sinds gisteren de n lactoferrine bevat. Lactoferrine kan helpen tegen maag- en darmstoornissen. De Dierenbescherming voert al jaren een verbeten strijd tegen het experiment omdat ze vindt dat dieren niet mogen worden mis bruikt. Volgens woordvoerster Hertsenberg gaat koemelk door al het gesleutel steeds meer op moedermelk lijken. „Bedrijven als Gene Pharming willen de acceptatie vergro ten door te zeggen dat de experimenten zijn bedoeld om geneesmiddelen te verkrijgen. Niets is minder waar. De motieven zijn van puur economische aard. De markt voor ba byvoeding bedraagt nu al 8 miljard gulden. Daar liggen dus gigantische belangen." 'Nieuw. Moedermelk uit koeien', schreeuwt de poster het publiek toe vanuit de verlichte bushokjes. „Een waarschuwing tegen de tijdbom die tikt in de naaste om geving", zegt Hertsenberg, „straks komt moedermelk niet meer uit de moederborst, maar uit een koeie-uier." Gene Pharming in Leiden zegt geen be hoefte te hebben om inhoudelijk te reage ren op de postercampagne van de Dieren bescherming. De Haagse rechtbank zag vo rig jaar geen aanleiding het experiment met de stier Herman te verbieden. Momenteel dient de zaak in hoger beroep. „Misschien denkt de Dierenbescherming de zaak op deze manier te beïnvloeden en alsnog te aldus Gene Pharming. functioneren van de reddings operatie. Zo zouden er onvol doende zandzakken aanwezig zijn geweest, die bovendien een gulden per stuk kostten. Een woordvoerder van de ge meente verklaart dat er geen of ficieel schrijven van deze bewo- nersgroep bij de gemeente is binnengekomen. De gemeente is in gesprek met de buurtraad van Borgharen en de dorpsraad van Itteren om te bekijken wel ke maatregelen genomen die nen te worden. Op voorstel van de Maast richtse gemeenteraad wordt momenteel bestudeerd wat er op korte en wat op langere ter mijn moet gebeuren. Komende maand praat de gemeenteraad daarover. berlun hildebrand bijleveld Holland wordt taboe in Duits land. Nu de teloorgang van het Hollandse tomaatje achter onze oostgrens het imago van andere Nederlandse exportprodukten dreigt aan te tasten, wordt 'Hol land' uit de reclame geschrapt. Het nieuwe thema is: 'Zwoegen voor Duitsland'. De reclamema kers geven toe dat deze slagzin waarschijnlijk de doorsnee tuin der minder plezierig in de oren klinkt, maar hij zal er drie jaar mee moeten leven: 'Ackern für Deutschland'. Speldjes en stic kers zijn alleen in Duitsland ver krijgbaar. „Die tekst is natuurlijk figuur lijk bedoeld. Ons is verzekerd dat ackern hier niet alleen ak kerbouwer! hoeft te betekenen, want dan ging het verhaal niet op voor de Nederlandse glas tuinbouw. Maar ackern is als ploeteren en zwoegen bedoeld, overdrachtelijk dus. We hebben te lang Holland als merk gezien. Dat kan niet meer. Nu gaan we een andere kant op: samen bouwen aan het nieuwe Duits land. Holland helpt. Dat moe ten we uitstralen", aldus Frans van Eijk, PR-medewerker van het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen. Tussen neus en lippen door wijst hij nog even op de slechte ont vangst in Duitsland van de re cente Nederlandse anti-racis- me-actie 'Ik ben woedend', ge organiseerd door Radio 3. Een paar miljoen kaarten met hand tekeningen gingen daarbij naar Duitsland. „Moet uitgerekend Nederland Duitsland met het schoolmeestervingertje wijzen op het gevaar van racistische aanslagen? Nederland moet wat meer bescheidenheid leren." Vandaar dat de Nederlandse stand deze week op de grootste landbouwbeurs van Europa, de Grüne Woche in Berlijn, nage noeg onvindbaar is. Uiteindelijk blijkt stand 26b01/02 inderdaad het Nederlandse produkt te ver tegenwoordigen, maar de tekst 'Holland' is zorgvuldig van de presentiedoosjes verdwenen. Alleen de oplettende lezer ont dekte onder een immens plak kaat 'Ackern für Deutschland' in miniletters: 'Obst und Gemiïse aus Hollandischen Familienbe- trieben'. Fruit en groente van Hollandse familiebedrijven. De paniek in de Nederlandse tuinbouwwereld is nog niet he lemaal uit de ogen van PR-men- sen en reclamemakers verdwe nen. De export van tomaten naar de oosterburen, die in 1992 al dramatisch daalde, slonk vorig jaar met nog eens ruim 30 procent. De Hollandse tomaat 'schmeckt' niet langer, meent de Duitse consument. Volgens de PR-mensen is het uitsluitend een imago-pro bleem. Het reclamebureau Eu- ropawerbung, dat 28 jaar lang met ongekend succes Neder? land aan het best denkbare imago in Duitsland hielp, is daarom eind vorig jaar ingeruild voor Baader, Lang und Behn- ken. „Holland is te lang als imago gezien", meent het Cen- Greenpeace praat met aandeelhouders dodewaard Greenpeace gaat de aandeel houders van de Gemeenschap pelijke Kernenergiecentrale Ne derland (GKN) vragen het con tract op te zeggen met de nucle aire opwerkingsfabriek in het Britse Sellafield om Nederland se splijtstofstaven te verwerken. Dat maakte de milieu-organi satie bekend na de actie van 100 demonstranten op de toegangs- brug van de kerncentrale in Do- dewaard gistermiddag. De actie was gericht tegen de gisteren geopende nieuwe fabriek Thorp op het Sellafield-complex. De actievoerders eisten een ge sprek met directeur Arnold van Dodewaard. Nadat zij zich van de brug hadden verwijderd, stemde hij daarin toe. Samen met het PvdAekamer- lid Feenstra en D66-statenlid Augustein overlegden de de monstranten met Arnold over het al 15 jaar lopende contract met Sellafield. Zij vroegen Ar nold dat op te zeggen, maar dat weigerde hij. Volgens de direc teur is opwerking de beste ma nier om met afval om te gaan. In een kernreactor worden staven verrijkt reactorvat gelaten, kernreactie op gang wordt ge bracht. Een deel van het urani um 'verbrandt', waarbij plutoni um ontstaat dat de staven als het ware vervuilt. Die vervuilde staven worden naar Sellafield gebracht, waar via een che misch proces uranium en plu tonium weer worden geschei den. De deels opgebruikte ura- niumstaven worden vervolgens weer 'opgewerkt', onder meer bij de UCN in Almelo, waarna ze weer opnieuw kunnen wor den gebruikt. Plutonium, dat uiterst radio actief is, is een grondstof voor atoombommen en kan als brandstof worden gebruikt voor de zogeheten snelle kweekreac tor. De snelle kweekreactor is echter nergens echt van de grond gekomen en atoom- kopppen worden gelukkig ook weinig meer gemaakt. De markt voor plutonium is daarmee zo goed als ingestort. Omdat bij de scheiding van uranium en plutonium veel ra dio-activiteit vrijkomt en het plutonium toch niet afgezet kan worden, is Greenpeace fel ge kant tegen de ingebruikname van Thorp. Daardoor zal de uit stoot van radioactiviteit vertien voudigen, zo stelt Greenpeace. De Britse tak van de milieu organisatie is bezig Thorp juri disch aan te vechten. Ook de Nederlandse en Deense over heid onderzoeken de mogelijk heden tot juridische stappen, aldus een woordvoerster van het ministerie van VROM. Sella field loost veel radioactief afval water in de Ierse Zee, dat wordt opgepikt door de Warme Golf stroom en zo uiteindelijk ook langs de Nederlandse en Deen se kust komt. Minister Alders voert volgende week een ge sprek met Greenpeace over de problematiek. Onder de actievoerders waren veel Britse Greenpeace-leden. Ook drie moeders uit Sellafield waren aanwezig bij het gesprek met Arnold. Zij wonen in de buurt van het complex en kam pen alle drie met leukemie in hun gezin. Zij stellen dat dat het gevolg is van de nucleaire ver vuiling door de diverse fabrie ken op het uitgebreide terrein. Net als Greenpeace vinden zij dat de gebruikte splijtstofstaven in Nederland moeten blijven. PvdA-kamerlid Feenstra zei na afloop dat zijn partij, evenals D66 en GroenLinks, vindt dat het afval moet worden opgesla gen bij Dodewaard. traal Bureau Tuinbouwveilin gen. Het nieuwe bureau moet verdere rampspoed voorkomen. Na het tomatentrauma mag het Holland-imago niet ook andere produkten in diskrediet bren gen. Weg Frau Antje en weg met de windmolentjes. De ruim 200 miljoen kilo Ne derlandse tomaten die nog in Duitsland wordt verkocht, moet een exclusiever imago krijgen. Zo is de kerstomaat ineens po pulair geworden en lijkt de tros tomaat, die met 4 vruchten aan een steeltje wordt verkocht, de uitvinding van het jaar te wor den. De trosjes komen uit de zelfde Nederlandse bedrijven, maar het imago is kennelijk zo anders dat er vorig jaar in Duitsland royaal een miljoen ki lo meer van zijn verkocht. „De ze tomaten kosten bovendien bijna 4 gulden de kilo, het drie voud van de gewone tomaat. Kijk, als de consument bedro gen wil worden, dan wordt-ie dat", grijnst PR-man Jens van der Vorm. Braadworst, kilo lL4tr 5.99, 500 gram 22%0.49 Ct1 Extra jam, aardbeien, abrikozen of kersen, - pot 450 gram 22% l./y dl Koeken, Zaanse, volkoren appel/kaneel, kokos of pinda, pak 2001 Kersenstrooiselvlaai, doos 1000 gram cn Brokjes voor de kat, diverse smaken, blik 400 g JL2§" JJèr 99 j5c4.95 99 Extraatje van deze week. t j/ Pampers boy of girl, diverse soorten, - pak 22%% 19.94 Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 22 januari a.s- 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3