Gevel Lakenhal in oude luister hersteld De hoofdrol is voor de kinderen Internationale schrijvers op Rotterdams prozafestival Cultuur&Kunst 5 'Nederlandse vormgeving nog te weinig bekend' Soberheid en kracht verenigd in Rode Cirkel Cristina Deutekom: ruzie met Belcanto Festival Expositie Rem Koolhaas in Museum of Modern Art blNSDAG 18 JANUAR11994 Grammy-winnaar Harry Nilsson dood los angeles De Amerikaanse zanger-componist Harry Nilsson, die twee Grammy's gewonnen heeft, is in Los Angeles overleden. De schrijver van Everybody's Talkin (1969), die nooit hersteld is van een hartaanval in februari 1993, stierf in zijn slaap. Hij is 52 jaar geworden. Everybody's Talkin was de titelsong van de film Midnight Cowboy (1969) met de acteurs Jon Voigt en Dustin Hoffman. Nilsson kreeg ook een Grammy (hoge Amerikaanse onderscheiding voor muziek) voor het lied Without You (1972). Nederlands debuut violiste Bachmann eindhoven De Amerikaanse violiste Maria Bachmann treedt op 21 januari voor het eerst op in Nederland. In Muziekcentrum Frits Philips in Eindhoven spéélt ze samen met het Brabants Or kest het Vioolconcert no. 5 KV 219 van Mozart. Bachmann wordt beschouwd als een van de meest talentvolle jonge musici in de Verenigde Staten. In 1990 won ze het befaamde internationale Tsjaikovski Concours in Moskou. Bachmann trad eerder op in onder meer Parijs, Rome, Boedapest, Tokyo en Taiwan. Het pro gramma voor het concert vermeldt verder de Symfonie no.5 in cis van Mahler. Het Brabants Orkest staat onder leiding van Ar- pad Joó. Het concert wordt op 23 januari herhaald in het Casi notheater in Den Bosch. Fotocollectie Rijksdienst naar musea Amsterdam Het Rijksmuseum en Stedelijk Museum in Amster dam krijgen de omvangrijke fotografiecollectie van de Rijks dienst Beeldende Kunst (RBK) in permanente bruikleen. Het 19de eeuwse deel wordt ondergebracht in het Rijksmuseum, maar er is afgesproken dat ook het Van Gogh Museum daarvan actief gebruik mag maken. Het 20ste eeuwse deel komt in bruikleen van het Stedelijk Museum, dat al over een belangrijke eigen fotocollectie uit deze eeuw beschikt. De officiële overhan diging van de collectie gebeurt op 26 januari tijdens een bijeen komst in het Rijksmuseum. Openbare les Jeugdtheaterschool alphen aan den rijn De Jeugdtheaterschool Zuid-Holland geeft morgen om vier uur een openbare les in het Alphense Parkthea ter. Theo Ham, docent en directeur van de school, laat dan zien wat er op het gebied van toneel zoal te beleven valt. De school is in samenwerlang met Expressie '70 in 1992 in Alphen met speel- leerklassen begonnen. Aan het eind van dit seizoen geven de leerlingen, samen met die van klassen uit andere plaatsen, een presentatie in de Goudse schouwburg. Meer informatie bij de jeugdtheaterschool in Gouda: 01820-84877. :id dii gt ti i rap i keulen anp) nitee irpol] -r.tra! Nederland is een' vormgevings- lsier; land van een zeer hoog interna tionaal niveau, maar weinig Duitsers weten dat. Ze komen niet verder dan de meubels van Rietveld en de vooroorlogse be- weging De Stijl. Dat zegt Brigitte Tietzei, directeur van het Muse- rl um fQr Angewandte Kunst in I Keulen. In haar museum werd de ten- kunst recensie roos van PUT Expositie: Nannie Nuyten, keramische hutten,'en Ralph de Pagter, krijtschilderij- en. Te zien: t/m 23/1, do. 13,00-17.00 uur, za. en zo. 13.00-17.00 uur, galerie De Rode Cirkel, Zoeterwoudse Singel 7a, Lei- Het werk van de exposerende kunstenaars, Nannie Nuyten en Ralph de Pagter, in galerie De Rode Cirkel is zeer verschillend van aard. Zowel in discipline - keramiek van klein formaat en krijtschilderijen met monumen tale afmetingen- als in inhoud. Als twee kunstenaars in één ruimte exposeren bestaat de kans dat het werk van één visu eel meer aandacht vraagt dan het werk van de ander. Oorzaak hiervan kan liggen in de zeg gingskracht van de toegepaste vormentaal, het kleurgebruik, of eenvoudigweg de afmetingen. Bij deze expositie valt het werk van Nuyten visueel weg bij dat van De Pagter. De keramische hutten van Nannie Nuyten zijn gemaakt van het materiaal steengoed. De aardekleuren, verschillende tin ten bruin, variërend van donker naar licht, overheersen. De vorm van de hutten is die van een indianentent, lijkend op een piramide met ronde hoe ken. Het formaat is klein, onge veer 30-40 centimeter en de iets grotere zijn circa 50-60 centi meter. Iedere 'tent' heeft een gelijke basisvorm, maar de toe gevoegde decoraties verschillen - van eikaar. Nuyten brengt variatie in de hutten door bijvoorbeeld de in gangen te vergroten, of te ver kleinen. Of zij doet iets met de punt van de hut. De hutten zijn ook verschillend beschilderd. Waarschijnlijk kan de kunstcra- de i het i - het Vervuild monument krijgt oorspronkelijke kleuren terug De monumentale voorgevel van het Stedelijk Museum De Lakenhal wordt gerestaureerd. Het uit 1640 daterende meesterwerk, ontworpen door de toenmalige stadsarchi tect Arent van 's-Gravesande, is in de loop der jaren sterk vervuild en op sommige plaatsen beschadigd. Schoon maken en reparatie is dringend noodzakelijk. Architect Bob van Beek heeft een plan gemaakt om de roemrijke gevel weer in oude luister te herstellen. leiden. jan rusdam De voorgevel van De Lakenhal en de buitenmuur rond het voorplein zijn versierd met tal rijke decoraties die herinneren aan de bloeiperiode van de tex tielnijverheid in Leiden. Op het voorplein werd het laken ge keurd. Het gebouw zelf diende als onderkomen voor de staal meesters en gouverneurs die er hun werk- en vergaderruimten hadden. Vijf grote zandstenen reliëfs, aangebracht in de hoofdgevel, tonen verschillende fases van de wolverwerking: het kammen en scheren, ruwen en droogsche- ren, het verven, weven, het keu ren en het stempelen. Boven deze reliëfs is een gevelsteen te zien met de, voorheen vergulde letters LAECKEN HALLE en in Romeinse cijfers het bouwjaar. De gevel wordt bekroond door een tympaan die is opgesierd met een wapensteen waarop het stadswapen van Leiden is te Boven de toegangspoort naar het voorplein van het museum staat een volmolen. Een derge lijke molen werd gebruikt bij het bewerken, het zogeheten vollen, van de wollen stof. Ver der zijn nog stapels laken en knotten te zien die ook verwij zen naar de textielindustrie. Door de jaren heen is de mo numentale gevel van het ge bouw, dat in 1874 als museum voor het publiek werd openge steld, flink vervuild. „Iedereen kan zien dat het hard toe is aan een schoonmaak- en schilder beurt", zegt museumdirecteur Jetteke Bolten. „De hele gevel is zwart geblakerd en op sommige plekken zelfs beschadigd. Als we daar niet snel iets aan doen gaat het onherstelbaar achteruit. Kleurrijk Door de jaren heen is er een soort gewenning ontstaan, maar zo grauw als de gevel zich nu aan den volke toont is die natuurlijk niet altijd geweest. Integendeel. De vroegere bouw meesters waren absoluut niet zuinig als het ging om het aan brengen van kleur op gevels en ornamenten. Architect Bob van Beek heeft een schildersbestek uit 1784 teruggevonden waaruit blijkt dat het natuursteenwerk in de hoofdgevel van De Laken hal indertijd licht okerkleurig was en de ornamenten waren ingevuld met heldere kleuren. De kozijnen waren olijfgroen. Kortom: de nu zwartgeblakerde gevel bood ooit. een vrolijk ge kleurde, luisterrijke aanblik. Met de restauratie van de voorgevel wordt vermoedelijk dit voorjaar begomien, maar ook binnen ligt het werk niet stil. Na het opknappen van twee benedenzalen wordt een begin gemaakt met de bovenverdie ping, waar de historische afde ling is gevestigd. Tijdens de ver bouwing zullen de Leidse schat ten als de hutspot, het wandta pijt met Leidens ontzet, de Leidse Vierschaar en de kunst- Door de jaren heen is de monumentale gevel van De Lakenhal flink vervuild. De n rijke aanblik. Zo moet het weer worden. zwartgeblakerde gevel bood ooit e werken die te maken hebben met de textielnijverheid ge woon, elders in het museum, te zien blijven. Expositie Om de historische afdeling te kunnen opknappen wordt eerst het nodige gesloopt. De voor zetwanden verdwijnen en het systeemplafond wordt wegge haald zodat de oude muren en het oorspronkelijke plafond, een lichtgebogen tongewelf, te voorschijn komen. Het stuc werk en andere onderdelen worden zoveel mogelijk in de oorspronkelijke staat terugge bracht. Kortom: de historische afdeling wordt omgetoverd van een donkere, deprimerende omgeving in een lichte, ruimte lijke expositiezaal. Directeur Bolten van De La kenhal hoopt dat de operatie voor 1 november achter de rug is omdat vanaf die datum de ex positie 'Leids Goed' te zien is waarin een overzicht wordt ge geven van de geschiedenis van de Leidse textielnijverheid, van af de Middeleeuwen tot de 20ste eeuw. De restauratie- en renovatie- werkzaamheden zijn begroot op zo'n 9 ton. De Rijksdienst Mo numentenzorg neemt het grootste deel voor haar reke ning. De Lakenhaldirecteur zelf hoest een ton op uit haar on derhoudsbudget. Nog geen ze kerheid bestaat er over het res terende bedrag van 2 ton dat door de gemeente moet worden bijgedragen. B en W nemen daarover eind deze maand of begin volgende maand een be sluit. toonstelling 'Made in Holland, vormgeving uit Nederland' ge opend. De expositie toont onge veer tweehonderd gebruiks voorwerpen, sieraden, affiches en ontwerpen voor de overheid van de laatste twintig jaar. Het is de vijfde keer dat het Keulse museum een tentoon stelling over vormgeving orga niseert. 'Made in Holland' duurt tot 10 april. Kindertheater Splinter viert 10-jarig bestaan met theatermarathon zich wel van te voren aanmelden bij Elwin Mentink (tel. 071-149440). Op zondag 27 maart laat Splinter in één dag 10 jaar kin dertheater de revue passeren. In het Leidse Volkshuis, aan de Apothekersdijk 33a, worden alle produkties van Splinter achter elkaar gespeeld. Achtereenvol gens zijn te zien: om 10.30 uur 'Zonder staartje' (voor kinderen van 2,5 tot en met 7 jaar), om 12.00 uur 'Pas op voor de op- pas'(4 t/m 10 jaar), om 13.30 uur 'Buitenbeentje' (4 t/m 12 jaar), om 15.00 uur 'Zus en zo' (7 t/m 12 jaar) en tenslotte om 16.30 uur 'Poppen aan het dan sen' (4 t/m 12 jaar). De toe gangsprijs per voorstelling be draagt 5 gulden per persoon. Reserveringen en kaartverkoop vanaf 15 februari in het Leidse Volkshuis (tel. 149180). Show Momenteel werkt theatergroep res nog wel i anten bedenken, vormgeving van de keramische hutten is wat mij betreft nogal gekunsteld. De krijtschilderijen van Ralph de Pagter zijn nadrukkelijk aan wezig. Eri dat is niet het gevolg van de grote afmetingen. Con stante in het werk van De Pag ter is de vorm van de schilderij en, een cirkel of een cirkel in een vierkant. In de werken over heersen donkere kleuren. Hier door oogt het nogal somber. Toch is het dat niet, op één werk na. De Pagter heeft een portret van een vrouw gete kend. Zij zit aan een tafel in een donkere ruimte. De Pagter por tretteert haar en profile, haar haar hangt langs het hoofd en het gezicht is niet baar, de rug is gebogen. Het in zichzelf gekeerde Het Leidse kindertheatergezel schap Splinter bestaat tien jaar. Om dat te vieren staat er voor de komende maanden een aan tal feestelijke aktiviteiten op sta pel, waaronder een theaterma rathon, waar alle produkties van Splinter achter elkaar gespeeld worden. In 1984 bracht Splinter haar eerste eigen produktie op de planken: 'Buitenbeentje'. Dat was meteen raak geschoten want de voorstelling bleek zo tijdloos dat die tot op de dag van vandaag wordt opgevoerd. Na 'Buitenbeentje' volgden in de loop der jaren nog vier ande re, eigen produkties. Kenmerkend voor alle Splin- terprodukties is dat ze bestaan uit een combinatie van toneel, muziek en liedjes. Het is ook ze ker niet de bedoeling van de theatergroep dat kinderen in de zaal muisstil de voorstelling vol gen. Integendeel. „Dat kan niet eens bij onze voorstellingen", zegt Elwin Mentink. „De Splin tervoorstellingen vragen om re acties in de vorm van meedoen, meezingen en vragen stellen. We hebben wel een verhaallijn, maar werken niet met vaste tek sten. Als kinderen reageren spe len we. daar op in. Er komt dus veel improvisatie aan te pas. Door de reacties van kinderen krijgen voorstellingen soms ook een heel ander verloop en duurt een scene de ene keer veel lan ger dan de andere keer." Kinderen vragen vaak wie de hoofdrollen in een voorstelling spelen. Het antwoord is volgens Elwin Mentink simpel: „De the atergroep gaat er vanuit dat niet de zeven spelers maar de kinde ren de hoofdrol spelen in de voorstellingen van Splinter. Voor de komende maanden van Deutekoms master classes om te horen wat zij daar doet. De zangeres krijgt van de festi valleiding allerlei bandopna men om te horen wat deze be doelt. „Vorig jaar was Deute kom op vakantie tijdens het fes tival. Het is inderdaad redelijk fout geweest dat we blijkbaar onvoldoende van elkaar weten. Maar uiteindelijk hebben we het over hetzelfde: goed zin gen," aldus Cok. De zangeres meent dat de or ganisatie rekening moet hou den met de smaak van het Ne derlandse publiek. De tweede editie van het fes tival wordt van 1 tot en met 11 september gehouden. Daarna wordt bekeken of Deutekom in 1995 weer beschermvrouwe wil zijn. Beide partijen zijn volgens zakelijk directeur Peter Tra overeengekomen dat de stich ting het briefpapier waarop haar naam is vermeld ondanks de breuk mag gebruiken tot de voorraad op is. De sopraan Cristina Deutekom is niet langer beschermvrouwe van het Belcanto Festival Dordrecht. De zangeres en de Stichting Belcanto Festival Dordrecht hebben besloten de samenwerking op te schorten na meningsverschillen over de pedagogische en artistieke op- boüw van het festival. Deutekom vindt dat het festi val Nederlandse operazangers te weinig kansen biedt. Zij be pleit een uitwisseling van zan gers. „Bij de eerste aflevering, vorig jaar, was daar geen plaats voor. Ik vind dat ik dat met hand en tand moet verdedigen. We moeten van elkaar profite ren en niet zeggen: dit is de bes te manier." De stichting wil wel Nederlanders inzetten, maar al leen in bijrollen. Bij de problemen speelt een rol dat de stichting en Deute kom te weinig van elkaar weten. Daarom gaat de artistiek direc teur van het festival naar een „De theatergroep gaat er vanuit dat niet de zev deren de hoofdrol spelen in de voorstellingen v i spelers maar de kin- n Splinter." FOTO»pr i aantal feestelijke acti- op stapel. Zo kan op zondag 23 januari iedereen van af 4 jaar (dus ook ouders, opa's en oma's) meedoen aan het 'Beestenbal', een speciale korte Splintervoorstelling. Deze 'open toneelles' yindt plaats, van 13.00 tot 14.30 uur, in buurthuis Stevenshof, aan de Trix Ter- windtstraat 4 in Leiden. Kosten: 1 gulden per persoon. Deelne- Splinter duktie die op zondag 10 april in première gaat. Deze voorstel ling is bedoeld voor peuters en kleuters van 3 tot en met 7 jaar. Naam en inhoud van de voor stelling blijven nog even een verrassing. Een keer per jaar organiseert Splinter een theaterweekend voor kinderen van 8 tot 12 jaar. Het eerstvolgende is op 7 en 8 mei. In dit weekend zal alles draaien om show. De kinderen kunnen kennis maken met ver schillende aspecten uit de showwereld: zang, dans, grime en toneel. Het theaterweekend wordt gehouden in conferentie centrum De Korte Vliet in Lei den. Kosten: 95 gulden per kind (inclusief overnachting en maaltijden). Aanmeldingen, voor 30 maart, bij Elwin Men tink, tel. 071-149440. tra large" uitkomen, waarin de geschiedenis van OMA zal wor den weergegeven. Rem Koolhaas is een van de bekendste Nederlandse archi tecten met een internationale faam. Een van zijn meest recen te activiteiten is de bouw van een nieuwe wijk rond het sta tion voor de hoge-snelheids- trein (TGV) in de Noordfranse stad Lille. Voorts bouwde hij onder meer de Kunsthal in Rot terdam en het Danstheater in Den Haag. In 1989 wijdde het Rotterdamse museum Boy- mans- Van Beuningen een ten toonstelling aan Koolhaas' werk. In het Museum of Modern Art (Moma) in New York wordt dit najaar een tentoonstelling ge wijd aan het werk van de Ne derlandse architect Rem Kool haas en zijn bureau Office of Metropolitan Architecture (OMA). Volgens een woordvoer ster van Koolhaas' bureau wordt nog onderhandeld over de precieze data, titel en inhoud van de expositie. Het is de eerste keer dat een Nederlandse architect een eigen expositie krijgt in het gerenom meerde Moma. Bij de opening van de expositie zal ook het boek „Small, medium, large, ex- trum gerichte van de composi tie komt sterk naar voren in dit werk. Zowel door de vorm van het schilderij, een cirkel, als door de compositie, het accent ligt precies in het midden. Uit het schilderij spreekt een intens verdriet van de vrouw. Ralph de Pagter doet in zijn werk het perspectief geweld aan. Het is alsof je in een bolle spiegel kijkt die vervormt. Het effect dat onstaat zorgt voor van een boeiende dubbelzinnigheid. Zijn werken hebben kracht en spanning. Ze stralen nu eens een dreigende dan weer een ab surde of een verdrietige sfeer uit. Hij bereikt dit zowel door het kleurgebruik en de eenvou dige compositie met vervor mende vlakken, als door de vorm en het formaat van het schilderij zelf. Soberheid en kracht zijn verenigd in dit werk. Jung Chang, schrijfster van de veelge prezen Chinese roman 'Wilde Zwanen' is een van de dertig auteurs die tussen 19 en 23 januari hun opwachting ma ken op de vierde editie van Story Inter national in Rotterdam. Deze proza-te- genhanger van Poetry heeft plaats in het Bibliotheektheater. Het festival is volgens woordvoerster Joke Gerritsen gevarieerder dan voorgaande jaren. „We heben gekozen voor leesavon- den met elk een geheel eigen sfeer, die ook steeds weer een ander publiek zul len trekken", vertelt Gerritsen. Zo staat op de openingsavond morgen 19 janu ari de Afrikaanse literatuur centraal. De Afrika zijn afkomstig onder anderen Chenjerai Hove uit Zimbabwe, de Zuidafrikaanse verha lenverteller Maureen Figlan en de Ne derlandse schrijver Wim Hofman. Daarnaast verwacht de organisatie de Turkse verhalenverteller Nedim Gürsel. Eregast is de Nederlander Albert Helman. Donderdagavond 20 januari staan West-, Midden- en Dost-Europa cen traal. Andrey Bitov (Rusland), Peter Rosei (Oostenrijk), Yves Simon (Frank rijk), Jan Stavinoha (Tsjechië) en Tatja- naTolstaja (Rusland) lezen dan voor. Van een geheel andere orde zijn de schrijvers die vrijdag (21 januari) te gast zijn. Die avond staat in het teken van de crimi's en thrillers. Er wordt niet alleen voorgelezen, maar ook wordt met de schrijvers gesproken. Centraal staat de vraag: Is de misdaad roman lectuur of literatuur? Achter de microfoon nemen plaats Maarten 't Hart, de in Berlijn wonende Turk Aras Oren, de Nederlander Tomas Ross en Maj Sjöwall, van het befaamde Zweed se duo Sjöwall en Wahlöö. De organisatie verwacht veel publiek op de Chinese avond, zaterdag 22 ja nuari. Behalve de eerder genoemde lung Chang komt ook Zhang XianLi- ang, schrijver van 'Doodgaan Went' en de schrijver/dichter Duo Duo. De drie Chinezen hebben ieder belangrijke ontwikkelingen in hun land meege maakt en beschreven. Jung Chang en Duo Duo waren beiden slachtoffer van de Culturele Revolutie, zoals onder meer staat beschreven in he> epos 'Wilde Zwanen'. Story International wordt zondag middag 23 januari afgesloten met een vertaalproject rond het verhaal 'De twaalf rovers' van Paul Biegel. Aan de hand van tussenvertalingen in het En gels en het Frans zal een gezelschap buitenlandse auteurs teksten uit het boek in hun eigen taal overbrengen. In voorgaande edities van Story Interna tional kwamen verhalen van Annie M.G. Schmidt, Hella Haasse en Marten Toonder aan bod. Dit leidde onder meer tot successen voor Schmidt en Toonder in Rusland. Joke Gerritsen verwacht veel van Story International. „Het is niet alleen een kwestie van proza voorlezen. Het festival is ook een internationale ont moetingsplaats voor schrijvers." Vol gens haar is het Rotterdamse festival uniek in Europa. Om het publiek tege moet te komen wordt elke uitgespro ken tekst direct voorzien van vertalin gen op beeldschermen of via een Ne derlandse voorlezer. „Het is natuurlijk heel wat anders dan poëzie, dat veel compacter is. Ie kunt het publiek niet eerst een half uur naar een andere taal laten luisteren en vervolgens een half uur naar de Nederlandse vertaling. Daarom doen we het zoveel mogelijk tegelijkertijd." Behalve de voorleesavonden zijn er middagen voor scholieren, een pro gramma met Chinese films en een ex positie rond het werk van Dick 'Nijntje' Bruna.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 17