V uil ver werking kan goedkoper De echte sufferds bereik je er niet mee'' Randstad Politici schepen boeren af met saai verhaal Kamerleden in collegebanken Politie pakt Gr bende jongt straatrover Voldoende nazorg Martinair voor slachtoffers Faro-ramp Achttien maanden geëist voor per ongeluk doodschieten ex DINSDAG 18 JANUAR11994 De tarieven voor afvalverwerking kunnen in de toekomst omlaag. Het verwerken van vuil wordt namelijk goedko per als de provincies meer samenwerken. Nu moet nog elke provincie haar eigen afval verwerken. Dat is een inefficiënte en dure werkwijze. den haag monica wesseling Dat blijkt uit een onderzoek van de VAM in Wijster en de provin cie Zuid-Holland. Hoe groot de tariefsdaling voor burgers en bedrijven zal zijn en wanneer deze te verwachten is, kan voor lichter S. Vermaas van het Pro vinciaal Afvalverwijderingsbe- drijf Zuid-Holland (Proav) abso luut niet zeggen. ,,De afvalwe- reld is een hectische wereld. Die valt moeilijk te voorspellen. In elk geval hoef je die lagere tarie ven niet volgend jaar of het jaar erop te verwachten. Daar gaat nog geruime tijd overheen." Het Proav regelt de afvalver werking in Zuid-Holland. Het provinciale bedrijf moet ervoor zorgen dat in Zuid-Holland het afval goed kan worden verwerkt op stortplaatsen, in verbran dingsovens en in vergistingsin- stallaties.'Ook moet er voldoen de aanbod zijn voor deze be drijven. Het Proav heeft enkele jaren geleden al gewaarschuwd voor een dreigende overcapaciteit aan verbrandingsovens. Afval wordt steeds vaker opnieuw ge bruikt. Daardoor zijn minder ovens nodig dan enkele jaren geleden werd gedacht. De ver mindering van de hoeveelheid afval leidde ertoe dat de ver brandingsinstallatie op Ypen- burg nooit gebouwd is. Met het deelnemen aan het onderzoek van de VAM heeft het Proav willen controleren of die dreiging van overcapaciteit nog steeds bestaat. Dat blijkt het geval. Er moeten volgens het onderzoek minder afval- ovens worden gebouwd en deze ovens moeten door meer pro vincies worden gebruikt. Het streven van het afvalver- wijderingsbedrijf blijft de afval stroom richting stortplaatsen en afvalovens zo sterk mogelijk in te dammen. Door hergebruik, vergisting en compostering moet zo veel mogelijk afval worden weggewerkt. Geldzaken rond bodemsanering nu goed geregeld den haag monica wesseling De financiële administratie van de afdeling bodemsanering van de provincie is weer op orde. Dat constateren de accoun tantsbureaus VB-Accountants en Moret Ernst en Young. Uit een rapport blijkt dat de afde ling nu beter van tevoren bere kent hoe veel geld de schoon1 maakoperatie van een bepaald stuk grond gaat kosten en wie voor de kosten opdraait. Tijdens de sanering worden de kosten doorlopend in de gaten gehou den en als deze de begroting overschrijden wordt direct naar oplossingen gezocht. Daarmee zijn de - financiële - problemen opgelost waarmee de afdeling in de jaren tachtig kampte. In 1989 was er een te kort van 14 miljoen gulden, om dat de afdeling geld uitgaf aan schoonmaakoperaties, zonder dat er goedkeuring was van het Rijk. De rijksoverheid bleek niet in alle gevallen bereid net door de provincie voorgeschoten geld terug te betalen. Ambtena ren gingen veel te eigengereid en ongecontroleerd te werk, zo constateerde onderzoeksbureau Berenschot achteraf. Het Rijk was bereid alsnog twaalf miljoen gulden bij te pas sen. De strop van twee miljoen was voor de provincie reden het reilen en zeiien van de afdeling bodemsanering eens goed on der de loep te laten nemen en beter te regelen. Negen jaar cel voor doden ex-vrouw Amsterdam De rechtbank in Amsterdam heeft gisteren een 30- jarige Amsterdammer veroordeeld tot negen jaar cel voor dood slag. Hij stak in september vorig jaar zijn ex-vrouw dood met een slagersmes. Officier van justitie J. U-A Sai eiste twee weken geleden vijftien jaar cel voor moord maar de rechtbank vond niet bewezen dat de man met voorbedachte rade gehandeld had. Het slachtoffer, een van oorsprong Marokkaanse vrouw, moest zich volgens de officier van justitie houden aan de strenge regels van de religieuze overtuiging van de verdachte, maar wil de haar vrijheid. De man had al eerder tegen verschillende men sen bedreigingen geuit tegen zijn ex, met wie hij nog samen woonde. Zij wilde dat hij het huis verliet. Volgens de advocate van de verdachte ging het om twee mensen die elkaar het leven zuur maakten en bij ruzies elkaar meerdere keren bedreigden. Verdachten steekpartij gepakt Rotterdam De Rotterdamse politie heeft twee mannen aange houden die ervan worden verdacht betrokken te zijn geweest bij een dodelijke steekpartij op oudejaarsnacht. Daarbij kwam een 37-jarige Algerijn om het leven. De verdachten zijn de 45-jarige Rotterdammer en een 40-jarige man zonder vaste woon- of ver blijfplaats, zo heeft de politie gisteren bekendgemaakt. Het slachtoffer werd op nieuwjaarsdag 's morgens om half vier hevig bloedend bij een bushalte in de Maasstad aangetroffen. Hij werd naar een ziekenhuis overgebracht waar hij enkele uren later aan zijn verwondingen overleed. Een rechercheteam van 20 mensen heeft zich vanaf die tijd met de zaak beziggehouden. Extra geld voor hulp na Bijlmer-ramp utrecht.» De Riagg's in Amsterdam krijgen 1,2 miljoen gulden extra voor de hulp aan slachtoffers van de Bijlmervliegramp in oktober 1992. Dit heeft het Centraal Orgaan Tarieven Gezond heidszorg (COTG) maandag besloten. Na de ramp zochten on geveer 500 mensen hulp bij een Riagg. De slachtoffers hadden gemiddeld drie gesprekken bij de Riagg. Nog steeds zijn er men sen in behandeling. Veertig mensen kampen nog met ernstig trauma. Van de reddingswerkers is niemand meer in behande ling. Bij de ramp kwamen 43 mensen om. Ongeveer 260 mensen raakten hun woning kwijt. Circa 800 mensen zijn direct getuige geweest van de crash of van het inferno dat erop volgde. Oogarts twijfelt aan nut van voorlichting over vuurwerk dan dat doe ;t je stop- ergerlijk: vuurwerk vervolg van voorpagina Swart ging de laatste oude jaarsnacht niet naar buiten om zijn buren in de Leidse wijk De Coebel 'gelukkig nieuwjaar' te wensen. ,,Ik was bang. Ze scho ten hier de vuurpijlen laag over de grond. Ook twee van mijn kinderen waren bang voor het geknal dat vorig jaar al vember begon. Ik erger i dubbel. Dat vuurwerk ook illegaal verkocht." De oogarts is overtuigd libe raal en vindt dat 'ieder mens de vrijheid van leven heeft'. „Maar als je de vrijheid van je mede mens gaat beperken, je met vuurwerk, mc pen. Dat vind ik ook z de helft van de lol vat is het hinderen van anderen. Je durft je kind in deze tijden al nauwelijks alleen naar een win kelcentrum te laten gaan, maar aan het eind van het jaar moet je helemaal oppassen. En dan heb ik het nog niet eens over al dat geld dat er aan wordt uitge geven. Toen ik een keer sterre tjes ging kopen, vlogen de flap pen van honderd me om de oren. Mensen gingen met enor me tassen vuurwerk de deur uit. Ongelooflijk." Toegenomen Zijn irritatie is niet alleen geba seerd op persoonlijke ervarin gen: Swart stelt nuchter vast dat het aantal ernstige vuurwerk ongelukken in Leiden weer is toegenomen. „We hebben hier een jongen gehad wiens oog to taal was verdwenen: hij had. vuurwerk in een potje gedaan. Zijn hand was-ie ook kwijt. Een andere jongen had in de oude jaarsnacht een vuurpijl tegen zijn oog gekregen: dat oog is zwaar beschadigd. Een puber uit Oegstgeest had kruit in een potje gedaan: dat kostte hem zijn hand. Bovendien kreeg hij glas in zijn oog. Maar hij kwam er nog goed af: hij kan nog zien. Weer een ander had te veel* naar oorlogsfilms gekeken: hij had glas in kruit gestopt, een soort bom gemaakt. Maar die explo deerde te vroeg: weg hand." „Kijk, die mensen doen het zelf: het is hun eigen schuld. Daar heb ik geen centimeter medelijden mee. Maar anderen hebben er niets mee te maken en zijn toch slachtoffer. We hebben hier een man behan deld die op zijn balkon naar het vuurwerk stond te kijken. In eens scheerde een vuurpijl langs hem heen, hij voelde iets in zijn gezicht. In het ziekenhuis bleek dat die pijl rakelijks langs zijn oog zijn oogkas was inge slagen: hij had geluk dat zijn oog niet weg was. Je geeft men sen - minderjarigen - kruit in de handen. Het zijn wapens. En denk ook eens aan die dieren die geen leven hebben door dat geknal." De spotjes en posters van SI RE tegen vuurwerk-experimen ten zijn prima vindt Swart, maar hij betwijfelt of ze nut hebben. „De echte sufferds be reik je er niet mee. En die suf ferds zorgen voor letsel. Je zou particulieren het gebruik van vuurwerk moeten verbieden. Als je dan per se vuurpijlen wilt op oudejaarsavond, laat des kundigen die dan afschieten. In Ierland is vuurwerk verboden. Dat zou hier ook het beste zijn." Kiezers Dat politici niet voor een ver bod pleiten heeft volgens Swart te maken met de angst om kie zers te verliezen. „Ik denk zelf dat dat wel meevalt. Omdat er nu helemaal niks gebeurt, denk ik erover zelf wat te doen via een stichting. Mijn stichting zou de volgende doelstelling moe ten hebben: 'de bevordering van het verbod op het particu lier gebruik van vuurwerk'. Als je niks doet, gebeurt er ook niks. Met een klein baksteentje kan je ook een muur bouwen. En ik weet zeker dat veel mensen zich net zo ergeren als ik." Dr. Swart: „Afgelopen jaar vier mensen een hand, iemand raakte een oog kwijt en het oog van iemand anders raakte zwaar beschadigd door het vuurwerk." foto loekzuyderduin Van Rooy en De Korte zingen lof internationale vrijhandel nieuw vennep eric jan weterings Agrariërs hebben het moeilijk in Nederland. Vinden de boeren en tuinders. Politici hebben daar oog voor. Zeggen de politi ci eensgezind. En dat was kort samengevat de essentie van een avondje praten tussen boeren en bestuurders, gisteravond in een motel langs de snelweg tus sen Nieuw Vennep en Hoofd dorp. Het Hollands Agrarisch Jon geren Kontakt hield daar onder het motto 'Agrarisch Nederland wereldberoemd! Ook in de toe komst?' zijn jaarvergadering. Staatssecretaris van buitenland se handel Y. van Rooy was uit genodigd om haar zegje te ko men doen. Namens de opposi tie gaf voormalig minister van internationale vrijhandel zong. economische zaken R. de Korte Tijdens de discussie met de zaal acte de presence. kwam de overeenkomst nauwe- Vooraf 2 het veelbelovend uit. Volgens de jonge boeren zou het recente GATT-ak- koord (over internatio nale vrijhan del) handen vol geld gaan kosten, ter wijl de staatssecretaris het te gendeel beweerde. In haar inlei ding brak zij dan ook een lans voor deze overeenkomst, waar na De Korte eveneens de lof der 'Over paar jaar geen akkerbouwer meer over' lijks meer ter sprake. Aan het eind van de avond flakkerde de discussie even op, toen een jonge landbou wer boos uitviel tegen de staats secretaris: „U snapt helemaal niets van akker bouw. Als uw beleid doorgaat zijn er over een paar 'jaar geen akkerbouwers meer over." Van Rooy leek zich aanvanke lijk tot een kort antwoord te wil len beperken: „De vragen die u mij stelt, moet u aan de minis ter van landbouw stellen. Uw opmerkingen vind ik dan ook niet helemaal eerlijk." Vervol gens reageerde ze zich toch maar even af op haar mede spreker: „Ik had natuurlijk ook net zo goed als de heer De Korte een algemeen economisch ver haal afkunnen steken." Daarmee kreeg De Korte het standje dat hij eigenlijk eerder op de avond voor een ander vergrijp had verdiend: In zijn verhaal over de agrarische sec tor sprak hij tot twee keer toe over de archaïsche sektor. Zelfs toen hij daarna monter verder sprak over het belang van voort durende innovatie bleef de zaal kalm luisteren. leiden Tweede-Kamerlid G. van Leijenhorst (CDA) had gisteren een onderonsje met zijn collega T. Netelenbos van de PvdA in de col legebanken van de Rijksuniversiteit Leiden. De onderwijspecialisten J. Franssen (VVD), W. van de Camp (PvdA) en B. van de Vlies (SGP) waren ook aanwezig bij het werkbe zoek aan de Leidse universiteit. De kamerle den werden rondgeleid door Leidse studen ten. De parlementariërs bezochten onder meereen eerstejaars hoorcollege burgerlijk recht. Zij konden uit een aantal programma onderdelen kiezen: een bezoek aan de rech tenfaculteit, de faculteit der pre- en proto- histroie of de faculteit wiskunde en natuur wetenschappen. foto »loek zuyderduin De s( amsterdam anp De politie van Amsterdam het de afgelopen twee weken tie jongeren van 11 tot 17 jaar aa gehouden die worden verdac E)NDK van minstens veértig straatr( ven in Amsterdam Zuid-Oo^ prj|s Er worden meer arrestaties vej |cest wacht. De groep was actief va| kesc af eind vorige zomer. v De slachtoffers van de ber| jsja vingen waren volgens de politj onJd( vooral vrouwen. Sommis an slachtoffers kregen schoppen e v liepen schaafwonden of blauvij D; plekken op. Er is naar schattii enkele duizenden guldens bui gemaakt. Het geld werd voornj melijk omgezet in snackbars. De bende opereerde in wiss lende samenstelling. Het idi voor een beroving ontstorl naarmate de groep langer opt reerde min of meer spontaa Er zijn enkele hoofdverdacht! die een prominente rol hadde^ Zes verdachten zijn in bewarinj gesteld, een is vrijgelaten e maandag werden er nog een drie aangehouden. Een beroving in de flat Kot wenoord half december wei de jongeren fataal. Aan de han van het onderzoek naar zaak, kwam de politie de dachten op het spoor. Tier maskerde groepsleden belde aan bij een woning, overliepe de bewoners en spoten he traangas in de ogen. De bu was een tv en een spelcompi ter. Nog diezelfde dag werd eel marktkoopman op de flat Kraai ennest het slachtoffer van di verdachten. Ze renden lang zijn kraam en namen vijftien le ren jacks mee. Soms haddei slachtoffers geen geld bij zic| en stelden de overvallers ziel bijvoorbeeld tevreden met eei vers gekocht brood, dat aa| eendjes in het park werd ge voerd. Amsterdam wil uitstel sanering broek in waterland npa De sanering van de zwaar vuilde Volgermeerpolder bi Broek in Waterland, die eind di jaar zou beginnen, dreigt worden uitgesteld. In een rap port van de Amsterdamsi milieudienst wordt voorgesteld H de sanering van de voormalige vuilstortplaats de laagste priori teit te geven. Amsterdam heefi lit nog vijf andere zwaar vervuilde locaties. Het Burgerkomitet KEUL Vuilstortplaats Volgermeerpol der is furieus over de 'vertra- Ne(j gingspraktijken van Amster j dam'. ion Dui Staatssecretaris Simons reageert op klachten haags redacteur Martinair heeft al het mogelijke gedaan om de slachtoffers van de Faro-ramp in' Portugal te voorzien van psycho-sociale hulp. Berichten van de Anthony Ruys Stichting over een gebrek aan zorg en een tekortschieten van de hulpverlening hebben staatssecretaris Simons van volksgezondheid niet bereikt. Simons schrijft dit in antwoord op vragen van het PvdA-kamer- lid mevrouw Achttienribbe- Buijs. Simons voelde zich in dit ge val niet de eerst geroepene om de hulpverlening te regelen. De staatssecretaris geeft daarvoor twee argumenten. In de eerste plaats had het ongeval buiten Nederland plaats, waardoor de Rampenwet niet van toepassing was. In de tweede plaats is Si mons gebleken dat Martinair zich direct aansprakelijk heeft gesteld voor de hulpverlening. Vólgens Simons heeft Martin air adequaat gereageerd. Als voorbeelden van een goede vorm van hulpverlening noemt hij het aanstellen van contact personen, het nog steeds afleg gen van huisbezoeken, het in zetten van bedrijfsartsen en psychologen en het inschakelen van landelijke organisaties als de GGD, RIAGG en de Landelij ke Organisatie Slachtofferhulp. Voorts belt Martinair regelmatig met betrokkenen om te infor meren naar de lichamelijke ep psychische gesteldheid van de 7 slachtoffers. Die kunnen zo no- V dig een beroep doen op de Stichting Steunfonds Faro, waaraqn Martinair een bijdrage heeft geleverd van drie miljoen Expc gulden. hutti Mevrouw Achttienribbe-Buijs vroeg opheldering over de mate van hulpverlening, nadat de Anthony Ruys stichting zich kri tisch had uitgelaten over de Hei gang van zaken. Simons deelt kur de kritiek van de stichting niet. Ral Wel heeft hij laten weten in Ro< overleg met de stichting te wil- var len zoeken naar oplossingen ker voor de psycho-sociale proble- krij men, die sommige slachtoffers tali nog zeggen te ondervinden. Als kat eel „Het wapen ging per ongeluk af. Ik wilde haar niet dood heb ben", zei de 30-jarige Amster dammer gisteren bij de recht bank in Amsterdam. Op 19 ok tober stierf zijn even oude ex- vrouw door een schot in haar hals in een woning in de Am sterdamse Hemsterhuisstraat. De officier van justitie eiste 18 maanden cel voor dood door schuld en, losstaand daarvan, oplichting van de sociale dienst. De verdachte had nog een re latie met zijn ex-vrouw. Zij werd naar zijn zeggen telefonisch be dreigd en uitgescholden door zijn broer, die volgens hem niet helemaal goed bij zijn hoofd zou zijn. In oktober werd hem dit te veel en wilde hij een eind maken aan de beledigingen. Zijn ex-vrouw wilde hem ech ter het telefoonnumer van zijn broer niet geven. Hierop pakte hij uit de kast een revolver die op scherp stond en wilde naar zijn broer toe gaan. De vrouw wilde hem tegenhouden. Er zou een duwpartij zijn ontstaan waarbij de vrouw op de bank viel en het wapen afging. „Ik be grijp zelf niet hoe het ging", al dus de verdachte. Het wapen was in huis omdat de vrouw eerder was overvallen. Officier van justitie C. Goes noemde het voorval 'ontzettend dom'. Hij denkt niet dat ver dachte uit was op de dood van zijn ex. Er blijft echter wel een aantal vragen onbeantwoord. Zo klopt het verhaal over de duw- en trekpartij van de Am sterdammer niet helemaal met de uitkomst van het technisch onderzoek over de hoek waar onder de kogel in het lichaam van het slachtoffer drong. De rechtbank zal zich erover moe ten uitspreken of er wellicht toch sprake was van opzet. Behalve voor dood door schuld vroeg de officier van jus titie gevangenisstraf voor vals heid in geschrifte. De verdachte zou circa een ton aan uitkering hebben ontvangen, terwijl hij daar geen recht op had. Zijn ad vocaat mr. D. Mosckowicz vindt dat de man 'zichzelf al levens lang heeft gegeven' en pleitte voor een kortere straf. Uitspraak 31 januari.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 16