Rijksweg 11 later open Alkemade wil 1500 woningen bouwen Hazerswoudse ouders zijn blij met kinderdagverblijf Rijn- en Veenstreek Auto's botsen op kruispunt Watertoren kost raad vrije avond 'Wijlaten de vogels rustig Politie controleert snelheid Oude woonhuizen omgetoverd tot volwaardig politiebureau Gemeentebelangen Ter Aar doet niet mee aan raadsverkiezingen Alphen te laat met rioleringsplan -JblNSDAG 18 JANUARI 1994 djj "^^ALKEMADE MONICA WESSELING anure 8emeente Alkemade wil qÏÏ500 huizen bouwen bij dorps- jkernen Roelofarendsveen èn ^jfoude Wetering. Natuur en P ,|andschap rondom deze dorpen n 5zijn volgens de raadsfracties (nauwelijks waardevol te noe- En de gemeente heeft (ringend behoefte aan meer Alleen door in Roelo farendsveen en Oude Wetering bouwen, kan de rest van de jemeente groen en open blijven jen wordt leegloop van het plat- jteland voorkomen. Dat schrijven de politieke (partijen in een dringende brief laan gedeputeerde staten van |Zuid-Holland, het dagelijks be- Istuur van de provincie. Alkema- de ligt in het Groene Hart, het landschappelijk waardevolle open gebied in het oosten van Zuid-Holland. Het provinciebe stuur staat in dit gebied nauwe lijks woningbouw toe omdat het Groene Hart zijn landelijk en natuurlijk karakter moet behou den. De gemeenteraad vindt het logisch en begrijpelijk dat de veenweidegebieden rond De Kaag, Oud Ade, Rijpwetering en Nieuwe Wetering door een te- Alkemade heeft echter drin gend nieuwe huizen nodig. Er wonen nu nog gemiddeld 2,9 personen per huis en het lande lijk gemiddelde is 1,8. Verwacht moet worden dat ook in Alke made een inhaalslag nodig is. Bovendien, zo voert de raad in zijn brief aan, zijn er extra hui zen nodig voor asielzoekers. En als Alkemade niet kan bouwen, neemt het autoverkeer toe. Mensen moeten immers gaan reizen als ze in of nabij Alkema de werken maar elders moeten gaan wonen. Roelofarendsveen en Oude Wetering zijn volgens de raadsfracties nauwelijks landschappelijk waardevol te noemen. De provincie staat echter ook in dit gebied geen woningbouw toe. Alkemade doet nu een drin gend beroep op de provincie de hand over het hart te strijken en de bouw van zeker 1500 wonin gen toe te staan. De toestem ming is volgens de raad eens te meer logisch als zou worden besloten de hoge-snelheidslijn door het Groene Hart te laten lopen. Uil. ièniBoeren hebben nog grond in bezit fflT Opknapbeurt Veens politiebureau begint deze week ROELOFARENDSVEEN De noodgebouwtjes bij het politiebureau in Roelofarendsveen zullen binnenkort overbodig zijn. Deze week begint een opknapbeurt en een kleine verbouwing van het bureau dat eind vorig jaar gedeeltelijk uitbrandde. 'JAN HOLVAST De grote schoonmaak en kleine verbouwing van het politiebu reau in Roelofarendsveen be gint deze week. Het bureau brandde vorig jaar oktober ge deeltelijk uit. Sindsdien is de politie gehuisvest in vier ge schakelde porto-cabins op de binnenplaats van het uitgebran de bureau. De grote schoonmaak bestaat grotendeels uit het verwijderen van roetaanslag. Daarnaast moeten enkele plafonds worden vervangen. Aan de opknapbeurt is direct een kleine verbouwing gekoppeld. Hierbij wordt de pu blieksruimte onder handen gé- nomen. De totale kosten van de operatie bedragen 75.000 gul den. [Het gedeelte van rijksweg 11 tussen Zoeterwoude-Rijn- ^deii' dijk en Alphen aan den Rijn kan op zijn vroegst medio 1998 worden opengesteld voor het verkeer. Tot nu toe oveiwerd erop gerekend dat de weg er eind 1997 zou liggen. Rijkswaterstaat loopt een aanzienlijke vertraging op doordat nog niet alle grond voor de nieuwe rijksweg is aangekocht. mag onteigenen van veehouder H. van Dorp. Volgens de planning zou al een paar maanden geleden be gonnen zijn met de aanleg van de zuidelijke aansluitingsweg. Die is nodig om vervolgens aan de ongelijkvloerse kruising van de twee wegen te kunnen be ginnen. Tijdens dat werk wordt het verkeer tussen Hazerswou- de-Dorp en -Rijndijk omgeleid over de aansluitingswegen. o.oq |Met twee boeren is nog altijd geen overeenstemming bereikt. I De zuidelijke aansluiting van de rijksweg op de Gemeneweg in Hazerswoude en de brug over de de Oostvaart kunnen daardoor Al-| nog niet worden aangelegd. Morgen bepaalt de rechter of Rijkswaterstaat de grond die nodig is voor de aansluiting Zelfs wanneer Rijkswaterstaat morgen met de grondeigenaren tot overeenstemming komt, duurt het minstens tot mei voordat met de aanleg van deze zogeheten aansluitarm kan worden begonnen. Het duurt namelijk nog zo vier maanden voordat de gemeente Rijnwou- de het bestemmingplan heeft gewijzigd. De grond heeft nu nog een agrarische bestem ming. De gemeente Rijnwoude hoopt het bestemmingsplan voor de zuidelijke aansluitarm van rijksweg 11 op korte termijn te wijzigen. Het is de bedoeling om volgende maand het gewij zigde bestemmingsplan ter in- zage te leggen. Eerder wilde de gemeente met de wijziging van het be stemmingsplan niet alleen de aansluitingsweg mogelijk ma ken, maar ook een rij bomen kunnen planten om de weg min of meer te camoufleren. De boeren die volgens het plan bo men op hun grond krijgen, heb ben daar toen bezwaar tegen gemaakt. Daarnaast maakte Van Dorp bezwaar tegen de aansluitarm. Om het agrarisch front te bre ken, wil de gemeente het plan in twee stukken hakken. De be stemmingsplanwijziging heeft nu alleen betrekking op de aan leg van de nieuwe weg. Daar zal immers maar één belangheb bende bezwaar tegen maken. De behandeling van het plan wordt daardoor een stuk een voudiger. Bij een zogenoemde kop-staart- botsing op de kruising van de Eisenhowerlaan en de Burge meester Bruinsslotsingel in Al phen heeft een 57-jarige Gou wenaar gistermiddag nekletsel opgelopen. Het slachtoffer werd overgebracht naar het Rijnoord- ziekenhuis. De man reed rond 16.00 uur door nog onbekende oorzaak met zijn personenauto op de auto van een 20-jarige vrouw uit Hoogmade, die voor het verkeerslicht stond te wach ten. Beide auto's werden be schadigd. Alkemade loopt rioolgeld mis De gemeente Alkemade is in 1992 naar schatting 42.000 gulden rioolrechten misgelopen. Het bedrag zou de opbrengst zijn ge weest van de jaarlijkse ta riefsverhoging van zes cent per kubieke meter' water. Het waterleidingbedrijf WZHO, dat de belasting voor Alkemade int, heeft dat geld echter nooit ont vangen. Gemeente en WZHO zijn het niet eens over wie dé schuldige is van het misge lopen bedrag. Het WZHO heeft daarom toegezegd de helft van de schade voor zijn rekening te nemenf de gemeente betaalt de rest. Volgens gemeentewoord voerder G. Hartog merken de burgers niets van de fi nanciële misser. ,,Het be drag moet natuurlijk wel er gens uit de begroting wor den gehaald, maar het wordt niet rechtstreeks op de burger verhaald", aldus Hartog. FOTO HENK BOUWMAN HAZERSWOUDE-RUNDUK» De redding van de watertoren in Hazerswoude-Rijndijk kost de Rijnwoudse gemeenteraad niet alleen een financiële bijdra ge van 100.000 gulden, maar ook een vrije avond. De ge meenteraad moet voor het eind van de maand aan watermaat schappij WZHO laten weten of de toren wordt gekocht. Omdat de raad officieel pas op 3 febru ari bij elkaar komt, is er voor de watertoren een extra vergade ring nodig. De aankoop van de watertoren komt op 31 januari aan de orde. Rijnwoude koopt de toren voor een gulden en verkoopt het daarna voor het zelfde bedrag aan het betonre- novatiebedrijf MTS. De restau ratie gaat ongeveer 350.000 gul den kosten. Gebroeders Van Schie sluiten overeenkomst met provincie WARMOND VALERIE Alcohol „Het is toch eigenlijk allemaal heel logisch. We gaan die vogels toch niet zomaar uit moorden door over hun nesten heen te maaien. Wij zijn dierenliefhebbers. Zoiets zouden we nooit doen." Voor de gebroe ders Van Schie van de veehouderij en kaas makerij Van Schie in het Adegebied van Warmond is het heel vanzelfsprekend dat ze hun bedrijf op een natuurvriendelijke en diervriendelijke manier runnen. Daarom tekenden de broers maandag middag een beheersovereenkomst met de Directie Beheer Landbouwgronden van de provincie Zuid-Holland voor 2,5 hectare grond. Daarmee valt nu alle 25 hectare van de gebroeders Van Schie onder de beheers overeenkomst. Ook bereikt het ministerie van landbouw daardoor het doel om in de eerste helft van de jaren negentig, 30.000 hectare landbouwgrond onder de beheers overeenkomst te laten vallen. Twee jaar geleden werd het begrip be heersovereenkomst bij de gebroeders Van Schie geïntroduceerd. „Het klinkt als iets ingewikkelds, maar hét is eigenlijk heel sim pel", vertelt Ruud van Schie. „Het houdt in dat wij, tegen een vergoeding, in onze be drijfsvoering rekening houden met de plan ten en de dieren. Het gaat dan voornamelijk om de vogels die op ons land hun nesten maken en hun eieren leggen", zo zegt hij. „Wij laten de vogels rustig uitbroeden, zon der ze te storen met onze maaimachines." „Er zijn verschillende gradaties van be heer", legt zijn broer Kees uit. „Toen wij twee jaar geleden begonnen met dé be- heersoverkomst beheerden wij 22,5 hectare grond op de lichte manier. Dat hield in dat we het land in de natuurlijke staat moesten behouden. We mochten het bijvoorbeeld niet omploegen. Onze resterende 2,5 hecta re komt nu onder zwaar beneer. Het be langrijkste daarvan is dat we het maaien uitstellen tot juni, zodat de kievieten, scholeksters, tuureluurs en grutto's hun eie ren kunnen uitbroeden." In de praktijk verandert er weinig voor de twee boeren. „We zijn altijd al heel bewust bezig geweest met natuurbehoud", zegt Ruud. „We begonnen pas tegen juni met maaien, want we wilden de weidevogels zo veel mogelijk met rust laten. Ook komt de Vrijwillige Weidevogelwacht Ade hier al ja ren om de verschillende vogels in de gaten te houden. Zij markeren de nesten, zodat wij er om heen kunnen maaien. Want het kan gebeuren dat spmmige vogels in juni nog een nestje willèn bouwen." Volgens de broers zitten er eigenlijk geen negatieve kanten aan de beheersovereen komst. „Het is natuurlijk wel zo dat je be perkt wordt in je bedrijfsvoering", zegt Ruud van Schie. „Als het in het voorjaar mooi weer is geweest, is het gras in juni te lang. Maar we kunnen nu niet eerder maai en. Als we dan pas in juni kunnen begin nen, is de voedingswaarde van het hooi veel lager." „Maar ja, voegt hij daar aan toe, „daar krijg je de vergoeding voor, dus dat weegt tegen elkaar op." IJ DEN RIJN Het Centrum Verslavingszorg Zeestraat in Alphen aan den Rijn houdt groepsbijeenkom sten voor familieleden of part ners van mensen die problemen hebben met alcoholgebruik. Op 26 januari is de eerste groeps bijeenkomst, die wordt gehou den in het gebouw aan de J.P. Coenlaan la in Alphen. Voor meer informatie en opgave kan worden gebeld met r Grooters, 01720-72865. WOUBRUGGE/LEIDERDORP Bij snelheidscontroles in Wou- brugge en Leiderdorp zijn gis tereen 111 bestuurders betrapt die te hard reden. Tussen 13.00 uur en 14.30 uur controleerde de politie op de Kerkweg in Wo- brugge. Er passeerden 623 voer tuigen, waarvan er 26 te hard reden. De maximum-snelheid bedraagt 50 kilometer per uur. De hoogst gemeten snelheid was 119 kilometer. Tussen 15.15 en 17.15 uur was de politie actief op de Kerk weg nabij Offwegen. Hier pas seerden 1560 voertuigen. Er re den 53 automobilisten te hard. De snelste bestuurder reed 108 kilometer, terwijl er maar 50 mag worden gereden. Op deze plaats werd ook een bromfietscontrole gehouden. Een bestuurder kreeg een pro ces-verbaal omdat zijn voertuig te veel lawaai maakte. Een berij der van een snorfiets kreeg een Nieuwbouw korps Rijnwoude van de baan HAZERSWOUDE-RUNDUK RUUD SI Geen verhuizing naar de voormalige Christus Ko ning-mavo of de westvleugel van het gemeente huis. Ook geen nieuwbouw op de huidige plaats aan de Vondellaan. Maar wel een grootscheepse verbouwing die van de twee aan elkaar geplakte woonhuizen een echt bureau van politie moet maken. Voor de zomer hoopt de politie een begin te maken met de klus, die naar verwachting onge veer drieënhalve ton gaat kosten. Voor dat geld krijgt de politie dan eindelijk een 'ordentelijk gebouw', zoals contactmedewerker Herman Bergman het uitdrukt. „In de oude .woonhuizen komen werkplekken en in het oude kantoorgedeelte komen publieksruimten. Daar kunnen de mensen onder andere gesprekken voeren met de medewerkers." De ingrijpende verbouwing, waarbij zo'n beetje alle binnenmuren worden gesloopt, wordt be taald door de rijksgebouwendienst. Het is de laatste keer dat de politie geld krijgt van deze rijksdienst. Sinds 1 januari van dit jaar is de poli tie financieel onafhankelijk van het Rijk. In de toekomst zal de politie alle huisvestingskosten uit eigen budget moeten betalen. De politie van de werkeenheid Rijnwoude kijkt al sinds jaren uit naar een beter onderkomen. Aanvankelijk werd dat buiten de deur gezocht. De westvleugel van het Rijnwoudse gemeentehuis leek een ideale oplossing. Die begin jaren tachtig gebouwde vleugel komt na de uitbreiding van het gemeentehuis leeg te staan.* Maar de reorganisatie van de politie, nu een jaar geleden, gooide roet in het eten. Eén van de onderdelen van de nieuwe structuur was dat de administratie, de recherche en de hele leiding werden gecentraliseerd. In plaats van de hele westvleugel zou de Rijnwoudse politie nog maar de halve vleugel kunnen vullen. Dat stuitte op zo veel problemen dat het idee werd afgeblazen. Het politiebureau in Hazerswoude-Rijndijk stamt uit de jaren vijftig. Oorspronkelijk ging het om een klein kantoortje plus twee woningen: één voor de commandant en één voor zijn plaatsver vanger. In de loop der jaren werd eerst het ene, en vervolgens het andere huis bij het bureau getrok ken. Doordat dat gebeurde zonder te indeling van de huizen te veranderen, ontstond er een bijzon der onoverzichtelijk bureau. Nog maar een jaar geleden werd het behang in de voormalige kin derkamer vervangen door een iets volwassener motiefje. HAZERSWOUDE-RUNDUK De monteurs zijn nog druk be zig met het aanleggen van de elektrische installaties en de aannemer heeft ook nog wat klusjes te doen. Toch is het nieuwe kinderdagverblijf aan de Sweelincklaan in Hazerswoude- Rijndijk al twee weken open. Voorlopig met één groep van tien kinderen, maar de komen de'weken komen er nog zeker een stuk of twintig kinderen bij. In verbancl met de subsidie van de rijksoverheid moest het dagverblijf voor de jaarwisseling gebruiksklaar zijn. Die deadline is met de hakken over de sloot gehaald, al is de afwerking nog altijd niet voltooid. Maar de totaal subsidie is in ieder geval bin- te voo De belangstelling voor het Hazerswoudse kinderdagverblijf is inmiddels boven verwach ting. „We krijgen reacties van ouders die enorm verheugd zijn dat er eindelijk iets is geregeld voor de kinderopvang", vertelt hoofdleidster Sonja Wilken. Ook de verkoop van de zogenoemde kindplaatsen aan bedrijven loopt op rolletjes. „Daar zijn we absoluut tevreden over", aldus Wilken. Zij verwacht eind februari of begin maart al met een tweede groep te kunnen beginnen. In het gebouw ruim te voor vier groepen van twaalf kinderen. Omdat alle kinderen het dagverblijf slechts enkele dagdelen per week bezoeken, kunnen zo'n honderd kinderen ervan gebruik maken. Volgens de hoofdleidster is het geen probleem dat het ge bouw al open is voordat het hé lemaal klaar is. „Het heeft zo zijn charme om het kinderdag verblijf van de grond te tillen. Het is heel druk omdat er van alles georganiseerd moef wor den. Maar het gebouw is perfect en stimulerend om in te wer ken. En je ziet elke dag dat je een stukje verder komt." 'Slechte zaak voor politiek' kandidaten van Gemeentebelangen. Bom betitelt het ronselen als 'onfrisse praktijken'. CDA-lijsttrekker A. Otto wil op dit moment niet reageren op de beschuldiging. Hij wil eerst over leg met zijn bestuur. Verbijsterd Lijsttrekker E. Kraak van het PAK toont zich ver bijsterd. „Dit is een slechte zaak voor de politiek in Ter Aar. Het ziet er nu naar uit dat het CDA een aantal stemmen van GB zal gaan krijgen wat tot gevolg heeft dat het CDA een meerderheid in de raad krijgt. Dat is slecht voor een goede besluit vorming in de raad." WD-woordvoerder J. Hardenberg toont zich evenmin enthousiast over de ronselpraktijken van Verhoef. „Dat kun je niet maken in een democra tie. De WD zal wel een aantal stemmen krijgen van Gemeentebelangen, maar blij zijn we er niet mee. Het CDA doet nu al alsof het de verkiezin gen gewonnen heeft. De arrogantie straalt van die club af. Zo gaat het niet goed met de politiek in Ter Aar", aldus Hardenberg. Gemeentebelangen Ter Aar doet,niet mee aan de raadsverkiezingen, omdat er onvoldoende kandi daten zijn. Twee van de huidige drie raadsleden, H. Egberts en J. Otto hebben geruime tijd geleden al te kennen gegeven hun politieke carrière niet te willen voortzetten. „In de vervanging van een van deze verkiesbare plaatsen zijn wij niet geslaagd", aldus het bestuur van Gemeentebelangen in een persbericht. Volgens de partij komt dat omdat er te weinig deskundige kandidaten zijn en ook door het 'hui dige, de politiek frustrerende, klimaat in de raad'. Gemeentebelangen ligt de laatste tijd constant overhoop met het CDA. Fractieleider J. Bom van Gemeentebelangen verklaart in een toelichting dat er best kandidaten te vinden waren, maar dat zij over onvoldoende tijd beschikken omdat zij een eigen bedrijf heb ben. Bovendien verwijt Bom het CDA, en met na me oud-burgemeester en nu CDA-afdelingsvoor- zitter P. Verhoef, te ronselen onder potentiële prent, omdat de fiets te veel ver mogen had. In de ochtenduren contro leerde de politie tussen 10.00 en 12.30 uur op de Persant Snoep- weg. Er passeerden in die perio de 415 voertuigen, 32 bestuur ders vielen in de prijzen. De hoogst gemeten snelheid be droeg 90 kilometer per uur. Op de weg geldt een maximum snelheid van 50 kilometer per De gemeente Alphen aan den Rijn zit nog minimaal tot eind maart zonder rioleringsplan. Het plan, waarin de staat van onderhoud van het gemeente lijk riool is weergegeven, had wettelijk voor de jaarwisseling gereed moeten zijn. Maar door dat het opstellen van het plan meer tijd kostte dan gepland, kan Alphen tot nu toe niet aan zijn wettelijke verplichtingen voldoen. Onlangs werd in Alphen nog pijnlijk duidelijk hoe belangrijk het is om het riool goed in de gaten te houden. Een autobe drijf aan de Kopersweg bleek ja renlang te hebben geloosd op een doodlopend stuk riool. Bij een vernieuwing van het hoofd riool was eenvoudig vergeten om het bedrijf op de nieuwe buis aan te sluiten. Het afvalwa ter van het bedrijf kwam daar door ongezuiverd in de bodem terecht. Een woordvoerster van de ge meente verwacht overigens niet dat Alphen beboet zal worden voor het te laat gereed komen van het rioleringsplan. „Er zit ten wettelijk geen consequen ties aan. Alleen het hoogheem raadschap zou ons misschien nog op de vingers kunnen tik ken."

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 15