Weer Leiderdorps meisje slachtoffer zedenmisdrijf 1 Doesbrug blijft politieke splijtzwam Leidse bioloog waakt over vogels park Ter Wadding Regio Stichting in geweer tegen pret-advertenties Nekletsel na aanrijding Voorschoten houdt miljoenen in de knip I Verzekering kunstcollectie van de baan De hogedrukspuit voorbij DINSDAG 18 JANUAR11994 973 IjDINS Inbraken in Wassenaar wassenaar Op drie plaatsen is dit weekeinde in Wassenaar in woning ingebroken. Uit een pand aan de Groot Hoefijzer- n werden een videocamera, girobescheiden, kleding en een portemonnee met inhoud gestolen. De daders kwamen het pand binnen na het openbreken van een terrasdeur. Hen geld- met oude munten en postzegels, telefoon, radiocasettere- corder en papieren was de buit van een inbraak in een woning aan de Lange Kerkdam. Een ruit aan de achterzijde werd inge slagen. Ook een huis aan de Van Zuylen van Nijeveltstraat werd door inbrekers bezocht. I lier werden geluidsapparatuur, de tele visie, een klok en een behoorlijke postzegelverzameling ont vreemd. De daders zijn het pand binnengekomen na het open breken van een raam aan de achterkant. LEIDERDORP ROY KLOPPER Seks hoort tussen de lakens en niet in de krant of op de beeld buis. Met die achterliggende ge dachte wordt in Leiderdorp ge werkt aan een stichting die zich keert tegen de 06-advertenties in kranten en programmabla den. De moraal versus het lu cratieve gehijg in de telefoon hoorn. Leiderdorper ergert zich aan 06-annonces cheidene malen ver- n een landelijk och- een rubrieksadverten- de volgende tekst: een mening over seks op radio of televisie, in de krant en in andere bladen? Onze stichting in oprichting zoekt een zo breed mogelijk draagvlak in de Nederlandse samenleving. Daarom vragen wij alle burgers, juristen, journalisten, politici, (niet-)kerkelijke organisaties en vrouwenorganisaties: laat door middel van een briefje weten hoe u hierover denkt." De ad vertentie wordt gevolgd door een postbus- en faxnummer in Leiderdorp. Een briefje per fax levert al snel een reactie op: aan de tele foon meldt zich Leiderdorper L. Koot, die zich voorstelt als de initiatiefnemer. Hij wil nog niet veel kwijt over zijn stichting. ,,We zijn nog in oprichting, dus het is nog een beetje vroeg om naar buiten te treden. Er moet nog een bestuur worden sa mengesteld, en naar een woordvoerder worden gezocht. Dat word ik zeker niet. Toch wil Koot wel kwijt dat hij zich voornamelijk groen en geel ergert aan de weinig aan de ver beelding overlatende adverten ties in kranten, programma- en weekbladen, en op radio en te levisie. „En ik ben zeer beslist niet de enige die zich ergert. Ik heb al steunbetuigingen van en kele bekende Nederlanders." Koot realiseert zich terdege dat hij een zware strijd tege moet gaat. „Dit is een industrie waarin miljoenen gulden om gaan. De exploitanten van de 06-nummers verdienen er goud geld aan, net als de PTT en de media die de advertenties pIaa'ALKEM De Leiderdorper benadruk, dat hij de actie niet voert vanur^J een religieuze achtergrond. „Djr initiatief is niet ontstaan vanuCf^ een kerk of een bepaalde polir tieke groepering. Ik zoek eclr^. steun in alle geledingen van dizl^uu maatschappij." Vooralsnog wil de stichting d 06-advertenties vooral were via 'vriendelijke gesprekker^"'1' met uitgevers. Als die de adver: j3C tenties voortaan weigeren wordt de hijg-bedrijfstak eeP w gevoelige slag toegebracht, zcf veronderstelt Koot. [dring Een inwoner van Wassenaar is gistermiddag rond kwart voor vier gewond geraakt bij een bot sing op de Rijksstraatweg in zijn woonplaats. Hij is met nekletsel overgebracht naar het Bronovo- ziekenhuis in Den Haag. De man zat in een personenauto van een 40-jarige Hagenaar die van achteren werd aangereden door een 38-jarige Hagenaar. Vervolgens reed een 21-jarige Noordwijker op de twee auto's in. De auto's werden zwaar be schadigd. Even later reed op vrijwel dezelfde plaats een 27- jarige Amsterdammer met zijn personenauto tegen de auto van een 32-jarige Hagenaar. De Am sterdammer zag te laat dat de Hagenaar afremde. Niemand werd gewond. De wagens wer den zwaar beschadigd. Geld gestolen in Voorschoten voorschoten van zondag op maandag onge veer 400 gulden gestolen. De Uit een huis aan de Chopinlaan daders hebben de voordeur in Voorschoten is in de nacht opengebroken. Indien iemand alle dossiers over de renovatie op de 'klap' van de Doesbrug zou leggen, dan zou het ophaalmechaniek er zeker onder bezwijken. Gis teravond moest het definitieve raadsbesluit over de renovatie vallen. Maar nog altijd is ondui delijk hoe de opgeknapte brug er gaat uitzien. De krakkemikkige brug in het I.eiderdorpse Oude Dorp is door een hoop politiek gekra keel nog altijd niet opgeknapt. En ook gisteravond fungeerde de brug als splijtzam. Nu lagen de partijen weer overhoop over de breedte van de doorvaart on der de te renoveren brug. De huidige breedte van circa 3,80 meter is in de ogen van de provincie te smal. Bij 5,5 meter zou vanuit Den Haag een subsi die worden verstrekt van 270.000 gulden. Die breedte nam het Leiderdorpse college dus over in zijn voorstel aan de raad. Want als je toch aan het opknajjpen bent, is zo'n subsi die mooi meegenomen, zo re deneerden B en W. Als altijd wanneer de Does- brug wordt besproken, was gis teravond een groot aantal om wonenden van de brug aanwe zig. Zij willen helemaal geen verbreding. Dat leidt maar tot hard varen, hetgeen schade aan de oevers en linke situaties op het water oplevert, zo betoog den ze bij het begin van de raadsvergadering. Dit luidde een merkwaardig politiek steekspel in, waarin het college uiteindelijk gedeeltelijk bakzeil haalde. B en W namen een voorstel over van de CDA- fractie. Die stelde bij monde van G. Hogervorst voor om met de provincie te onderhandelen over een geringere doorvaart- breedte. „Volgens mij is er nog ruimte om te praten over een kleinere breedte dan 5,50 meter, zonder dat de subsidie in gevaar komt." Met name de oppositiefrac ties dachten hier anders over. PvdA'er J. Hermans bracht een tweede voorstel in de strijd. Bij na dezelfde tekst, alleen met een maximale breedte van 4,50 meter. En de opmerking dat een subsidie wordt nagestreefd, maar niet absoluut noodzakelijk is. „We moeten ons niet afhan kelijk maken van de provincie." Volgens Hermans verkwan selt Leiderdorp haar onafhanke lijkheid door het CDA te volgen. „In dat voorstel, dat nu door het college is overgenomen, blijft ruimte om toch naar 5,50 meter te gaan. Als de provincie daar lucht van krijgt, is het afgelo pen. Dan is het gewoon de maximale breedte, of je krijgt geen centen." Het PvdA-voor- stel werd weggestemd. Het CDA-idee kreeg wel vol doende steun. WD, CDA, en D66-raadslid L. Lamers stem den voor. Zeven raadsleden (restant D66, PvdA en Groen- Links) waren tegen. En kozen op het laatste moment voor een nog radicalere oplossing: hele maal geen verbreding, maar handhaven van de huidige 3,80 meter. Al met al blijft het dus af wachten hoe de gerenoveerde Doesbrug er gaat uitzien. Het wordt een kwestie van koehan del met de provincie over deci meters. CDA'er Hogervorst kon digde al aan 'wat vriendjes bij Provinciale Staten te gaan bel len.' De omwonenden van de Doesbrug toonden zich teleur gesteld, maar hebben de moed nog niet opgegeven „Misschien wil de provincie inderdaad wa ter bij de wijn doen", aldus woordvoerster C. Thunnissen. Aanranding op Laan van Ouderzorg De Leiderdorpse politie is dit weekeinde opnieuw gecon fronteerd met een jeugdig slachtoffer van een zedenmis drijf. Vrijdagavond is een meisje aangerand en mishan deld op de Laan van Ouderzorg, ter hoogte van park De Houtkamp. De recherche heeft dit gister middag meegedeeld. Overigens is er geen verband met de ver krachting van een 13-jarig meis je twee weken geleden op de Beukenschans. Het slachtoffer van de aan randing liep vrijdagavond om streeks 21.00 uur over het trot toir van de Laan van Ouderzorg. Ze hoorde wel dat er iemand achter haar liep, maar besteed de hieraan verder geen aan dacht. Plotseling hoorde ze de voetstappen versnellen, waarna een man naast haar kwam lo pen. Hij sprak haar aan met een seksueel getinte tekst. Het meisje schrok hier erg van en probeerde weg te ren nen. Hierop greep de man haar vast en betastte haar. Toen ze tegenspartelde, haalde de man een scherp voorwerp uit zijn jaszak, waarmee hij het slacht offer in de wang sneed. Ze liep daarbij een schaafwond op die volgens de politie moet zijn ver oorzaakt door een kartelmes of iets dergelijks. Het meisje reageerde met een flinke trap in het kruis van de aanrander en zette het vervol gens op een lopen in de richting van haar ouderlijk huis. De blijkbaar goed geraakte aanran der kwam haar niet meer ach- De politie is op zoek naar de dader, die naar schatting van het slachtoffer ongeveer tussen de 40 en 50 jaar oud is. Hij droeg een kort zwart leren jack en is ongeveer 1,80 meter lang. Ook al gezien de leeftijd van de dader is er geen enkel ver band met de verkrachting van het 13-jarige meisje, gisteren twee weken geleden. Die is ge pleegd door drie jongens van een jaar of 17. De recherche heeft deze zaak nog altijd in on derzoek. Volgens een woord voerster is de jeugd- en zeden politie momenteel druk doende alle namen na te trekken die schoolhoofden hebben ge noemd toen ze werden gecon fronteerd met de compositie-te- kening van een van de daders. Voorschoten houdt miljoenen over aan de verkoop van haar kabelnet, maar het volgende college van B en W mag na de komende verkiezingen zeggen waaraan ze dit geld wil uitge ven. Het huidige college heeft wel ideeën, maar vindt het te kort dag om met concrete voor stellen te komen. Eén idee was bijvoorbeeld om de burgers mee te laten profite ren van de winst door een verla ging van "de reinigingsrechten. Hierover stelde PvdA-fractie voorzitter P. Dordregter gisteren tijdens een commissievergade ring vragen. „Het gaat om een malig geld. dat kun je niet ge bruiken om structurele lasten mee te verlagen", aldus Dordregter. Volgens wethouder F. ten Have zitten er echter in het huidige tarief veel 'oneigen lijke componenten' verwerkt. Zo betalen inwoners van Voor schoten via de reinigingsrech ten nog steeds voor de Leidse vuilverbrandingsinstallatie WI, die allang dicht is. Een compo nent, die de gemeente in een keer zou kunnen afschrijven, al dus Ten Have. Het kabelnet van de gemeen te Voorschoten komt definitief in handen van kabelexploitant Casema, en niet van KMR, (een dochtermaatschappij van ener giebedrijf EWR). De transactie brengt Voorschoten ruim zeven miljoen gulden in het laatje. Met een deel daarvan wordt het tekort op de begroting voor dit jaar gedicht. Via het kabelnet ontvangen ruim 8000 huishoudens in i Voorschoten hun televisiebeel den. Een meerderheid van de politiek vindt evenals het colle- ge dat Casema de meest ge-, schikte kandidaat is, zo bleek gisteren tijdens een commissie vergadering. Alleen D66 en Groen Links dachten daar an ders over. D66 vond het aandeel in de winst dat de KMR in het vooruitzicht stelde wel aantrek kelijk. Een aspect dat volgens I wethouder F. ten Have juist 1 moeilijk verenigbaar is met het feit dat 'je als gemeente de ta- rieven voor de burgers juist zo laag mogelijk wil houden'. De gemeente na de verkoop van het kabelnet nog een be hoorlijke vinger in de pap. Met Casema worden afspraken ge maakt over de tarieven voor het basispakket van dertig zenders. Die mogen niet zomaar stijgen. Verder houdt de gemeente zeg genschap over de zenders die onder het basispakket vallen. VRIJE TIJDpd Poppentheater Poppentheater 'Onderwater' uL^m Leiden speelt dinsdag 1 februari n in de recreatiezaal van Mariënl/jO haven in Warmond. Het optre] den is georganiseerd door dj. Stichting Welzijn Ouderen War mond en is uitsluitend bedoeld voor ouderen. Het poppenspel begint om 14.00 uur gang is gratis. Stress L IHet De Stichting Aktieve Gezond] heidszorg in Alphen aan den Rijn houdt dinsdag 25 januari 1^9 een voorlichtingsavond oveiwer 'omgaan met stress'. Naar aankijk leiding van de voorlichtings^ jqc avond wordt in maart een cur sus gegeven waarin men leer|aan met stress om te gaan. De voor lichting is in gebouw De BronjHAZE Troubadourweg 2 in Alphen aan den Rijn. Aanvang 20.00 uur, toegang gratis. Met Frontline i rijks Frontline uit Assen treedt zateri Haz dagavond 29 januari op in dé de Kelder aan het Galjoen 41 in Al- nog phen aan den Rijn. De toegang Moi is gratis. Het optreden wordÜRijk verzorgd door Nieuw Leveni noc Meerbeek voor jonge mensen tussen 15 en 25. Aanvang 20.30 Qigong De lichaams- en ademsoefenin- gen van de Chinese genees kunst Qigong hebben volgens deskundigen een weldadige in vloed op zowel lichaam als geest. Tijdens haar introductie lezing op 26 januari aan de Ge versstraat 48 in Oegstgeest gaat N. Hylkema-De Hoop in op de achtergrond en de effecten van Qigong. De bijeenkomst begint1 om 20.00 uur. Hylkema is acu-| puncturiste in Wassenaar. Be-' langstellenden kunnen contact met haar opnemen: 01751 - 10492. Rioolplan kost Oegstgeest ton oegstgeest Het maken van een gemeente-; lijk rioolplan kost Oegstgeest ongeveer 100.000 gulden. Dat i: veertig procent meer dan de ge meente had geraamd en groot. Om de Oegstgeestenaren te ontzien, wordt deze tegenval ler niet doorberekend in rioolrechten. Iedere gemeente is dit jaar) verplicht om een rioolplan op t stellen. Daarin komt een gede tailleerd overzicht van de staat van de riolen en een plan van aanpak. De gemeente liet twee ingenieursbureaus offertes ma- ken voor een rioolplan maar y zelfs de goedkoopste, die van de firma Oranjewoud uit Capelle 1 aan den IJssel, bedraagt een ton en dat is 40.000 gulden meer dan de gemeente dacht dat het zou kosten. Voor de trouwe wandelaars is hij inmiddels een goede beken de. Ook de vogels kennen hem al. Met kaplaarzen aan en een verrekijker op zijn buik komt de Leidse bioloog C. Stam al ruim dertien jaar in het Voorschoten- se park Ter Wadding. Daar doet hij onderzoek naar de vogel stand. Het kleine park op de grens met Leiden beschouwt hij ei genlijk een beetje als zijn do mein. „Ja, het gaat me echt aan het hart, wat hier gebeurt." Mo menteel heeft Stam in het park weinig te zoeken. Toch neemt hij er af en toe een kijkje. Pas als de vogels gaan broeden, breken voor de vogelliefhebber betere tijden aan. Vanaf april klimt hij weer met een laddertje tegen de bomen op, waaraan nestkastjes zitten. In die kastjes, die hij zelf heeft opgehangen, huizen voor al koolmezen en pimpelmezen. Als de vogels slapen, telt Stam de eieren en later ringt hij de jongen. Het is zaak om de vo gels daarbij zo voorzichtig mo gelijk te pakken, om ze niet de stuipen op het lijf te jagen. „Je moet niet als een gek in die kast gaan graaien." De eerste keer dat Stam de jongen uit de kast jes haalt, zijn ze nog een beetje bang. „Maar op een gegeven moment kennen ze je. Haal je ze dan nog eens uit het kastje, dan zijn ze zo rustig..." Het ont breekt er nog maar aan dat de vogels van Ter Wadding op zijn schouder komen zitten. „Maar dat moet ook niet. Ze moeten niet te tam worden," vindt Stam. Stam (bijna 63) is van huis uit bioloog, die in het onderwijs te rechtkwam. Tot voor kort gaf hij les op de Louise de Coligny- scholengemeenschap in Leiden. Vogels kijken en ornitologisch onderzoek doen is al jarenlang zijn grote hobby. In zijn vrije tijd bestudeert hij de vogels in diverse natuurgebieden, zoals Meijendel en de Veluwe. Door regelmatig te inventariseren wat er aan vogels is, komt de ornito- loog te weten of er maatregelen De Leidse bioloog C. Stam op pad in Ter Wadding. „Op een gegeven moment kennen de vogels je." nodig zijn om de vogelstand op peil te houden. Elk jaar brengt Stam aan de gemeente Voorschoten verslag uit van zijn bevindingen in park Ter Wadding. Bij het beheer van het park wordt rekening gehou den met zijn aanbevelingen. „Op mijn verzoek is er bijvoor beeld een sluis gemaakt bij de hoofdingang. Daardoor kunnen fietsers en paarden er niet meer in. Soms waren ze hier gewoon met paarden aan het galoppe ren." Ook gaat de gemeente in samenspraak met Stam meer doen aan de bodembegroeiing van het park. „De vogels heb ben de beschutting ervan nodig, bij kou of als er gevaar dreigt." Stam is niet ontevreden over het aantal vogels dat het Voor- schotense parkje herbergt. Dat is de laatste tijd stabiel. Maar een beetje meer vogelsoorten mogen er best bij, vindt hij. Zo vindt hij het nog altijd jammer dat de vogels die in holle, dode bomen wonen, zoals de bonte specht, uit het park zijn verdwe nen. „Sinds de renovatie van het park, waarbij veel dode bo men werden weggehaald, zijn ze niet terugggekeerd." Als het natte weer van de afgelopen tijd aanhoudt, zullen volgens Stam wel een groot aantal vogels het onderspit delven. „Het is slecht voor de vogels, als ze met een nat pak naar bed moeten, 's Nachts dringt de kou tot op hun huid. Ze kunnen longontsteking krijgen en dan is het mis." De wandelaars van Ter Wad ding kijken allang niet raar meer op als ze Stam bezig zien. Dat was in de begintijd wel an ders. Toen Stam een keer 's foto loek zuyderduin nachts een boom aan het be klimmen was, stond hij ineens oog in oog met een paar agen ten, die hun pistolen op hem gericht hielden. Omwonenden hadden iemand in het park ge zien die zich verdacht ophield, en hadden de politie ingescha keld. „Tegenwoordig bel ik al tijd even naar de politie als ik van plan ben om 's nachts naar het park te gaan," aldus Stam. Voorschoten sluit toch geen verzekering af voor haar kunst werken. Het collegevoorstel om een verzekeringsmaatschappij in de arm te nemen, werd gis teravond tijdens een commis sievergadering door alle fracties van tafel geveegd. Met de pre mie van 2200 gulden die een verzekering de gemeente jaar lijks kost, kun je als gemeente beter zelf een fonds oprichten, opperde Groenlinks-raadslid S. Harlaar. Hij vond gehoor bij alle fracties. Volgens Harlaar kan de gemeente op die manier binnen een aantal jaren een aardig be drag vergaren. De kans dat er wat met de kunstwerken ge beurt is volgens het raadslid heel klein in Voorschoten. Echt kostbare kunstwerken heeft Voorschoten bovendien bijna niet. Van de 453 kunstwerken die Voorschoten bezit, zijn er ongeveer 400 zo rond de 500 gulden waard. Mocht er een kunstwerk verdwijnen of be schadigd raken, dan kan vol gens Harlaar het-speciale fonds worden gebruikt. De afgelopen jaren werd in Voorschoten één keer een kunstwerk, dat in het gemeentehuis stond, door een bezoeker beschadigd. Het geld om het kunstwerk te herstellen, moest toen uit het potje 'onder houd kunstwerken' worden ge haald. leiderdorp» De gemeente Leiderdorp is van zins op te treden tegen graffiti. Uitgangspunt is om gemeen telijke eigendommen snel te ontdoen van opgekalkte teksten. Geen luxe, getuige dit bord naast het fiets pad langs de Leidse Dreef. Daar helpt overigens geen hogedrukspuit meer aan, dat wordt een heel nieuw bord aanschaffen. Of zouden hier de voorstanders van de Leidse inlijving van Leiderdorp aan het werk zijn geweest? foto loek zuyderduin

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 14