Stedelijk Gymnasium opgeknapt Raad van State schorst dwangsom veiling Katwijk Leiden Regio Smit zit periode uit als onafhankelijk raadslid Dat verdient een bloemetje 'Zoetermeer moet voor regio Leiden bouwen iPINSDAG 18 JANUAR11994 NOORDWUK PAUL DE VLIEGER Koos' Smit stapt niet voortijdig uit de Noordwijkse gemeente raad. De fractievoorzitter van de WD, die vorige week bekend maakte dat hij bij de gemeente raadsverkiezingen van 2 maart lijsttrekker is van de nieuwe plaatselijke partij 'Verenigd Noordwijk', zit als onafhankelijk raadslid de huidige raadsperio de uit. „Het zou zonde zijn om nu op te stappen en drie maan den te missen, om vervolgens weer met een team van Vere nigd Noordwijk terug te keren", aldus Smit. De overstap van Smit van de WD naar Verenigd Noordwijk vormt de afsluiting van een conflict dat de Noordwijker en zijn oude partij de laatste maanden uitvochten. Fractie voorzitter Smit, die de politiek nog lang niet vaarwel wenste te zeggen, werd begin november door het WD-bestuur op een zo goed als onverkiesbare vijfde plaats gezet van de voorlopige WD-kandidatenlijst. Na stem ming onder de leden zakte Smit zelfs naar de zesde stek. De liberaal reageerde aanvan kelijk furieus op die ontwikke lingen, maar bleek later toch bereid loyaal met de VVD te wil len meewerken aan de voorbe reidingen op de verkiezingen van volgend jaar. Bovendien bleef hij in functie als fractie voorzitter. Zijn overstap naar de jongste loot aan de Noordwijkse politieke boom, Verenigd Noordwijk, kwam daardoor voor velen toch nog onver wacht. Smit zegt van plan te zijn zich als onafhankelijk raadslid de ko mende maanden enigszins te rughoudend en neutraal op te stellen. „Ik ben immers geen vertegenwoordiger meer van de WD en ook nog geen vertegen woordiger van Verenigd Noord wijk. Of ik mijn plaats niet aan een andere WD'er ter beschik king had moeten stellen? Nou nee, ik vind van niet. Ter over brugging moet dit kunnen." Ondanks alles zegt Smit trou wens in een plezierige sfeer af scheid te hebben genomen van de WD. „Ik heb een gesprek ge had met voorzitter Korver en de complete ploeg kandidaten van de WD-lijst. Dat is heel plezie rig en in goede harmonie verlo pen. We zijn zonder rancune uit elkaar gegaan." WD-voorzitter N. Korver bevestigt die lezing van Smit. Uitkering aanvragen eenvoudiger gen van een uitkering langs een veel bureaucratischer weg. Na zich te hebben gemeld op het arbeidsbrueau, moest de werk loze nog apart naar de bedrijfs vereniging waar zijn oude werk gever bij was aangesloten. Dat kostte nogal eens wat moeite, omdat vooral de kleine bedrijfs verenigingen slecht bereikbaar waren. De informant op het ar beidsbureau werkt namens alle bedrijfsverenigingen en is op el ke werkdag aanwezig. Werkloze Leidenaars kunnen sinds kort op het arbeidsbureau aan de Oosterkerkstraat twee zaken regelen. Uiteraard moe ten zij zich inschrijven als werk zoekende, maar tevens kunnen ze meteen een werkloosheids uitkering aanvragen. Dat komt omdat op het arbeidsbureau een vaste informant van de be drijfsverenigingen is gevestigd. Voorheen verliep het aanvra- VRIJE TIJD Postzegels De Internationale Vereniging van Postzegelsverzamelaars Philatelica afdeling Leiden houdt op donderdag 20 januari haar maandelijkse ruil- en con tactavond vanaf 19.30 uur. De avond is op de Antonie Dycklaan 1 te Leiden. De toe gang is gratis. Koopjesmarkt Het Spoortje en 'De Spoorbum- pers' houden op zondag 23 ja nuari een koopjemarkt. Vanaf negen uur kunt u snuffelen naar de koopjes in het buurthuis aan de Bernhardkade 40 in Leiden. De markt is tot 15.30 uur open. Munten Verzamelaars van postzegels, munten, stickers en prentbrief kaarten kunnen vrijdag 21 janu ari weer ruilen in het buurhuis Het Spoortje aan de bernhard kade 40 te Leiden. De entree be draagt voor niet-leden van de Leidse Ruilvereniging Konings- kerk 1.50 gulden en voor jeugd tot en met 15 jaar één gulden. Voor meer inlichtingen tel. 071- 312513. GPV: snelheid in wijken verlagen RUNSBURG» Rijnsburg moet de maximum snelheid in woonwijken verla gen tot 30 kilometer per uur. In de verkeersplannen moet het gemeentebestuur bovendien meer rekening houden met fiet sers en voetgangers. Dat staat in het verkiezingsprogramma van de GPV in Rijnsburg. Ook de so ciale veiligheid vindt de partij belangrijk. Het instellen van een politie-aanspreekpunt kan de veiligheid bevorderen. Zand-i de He dijneiLgn !et grootste deel van de enovatie van het Stedelijk bymnasium aan de Fruin- i lage laan is voltooid. Dat werd aakteFSt0ren §ev^er(^ met een or: h feestelijke bijeenkomst, natte Het 'moderne monument' heeft een nieuw dak, ra- rug men zijn vernieuwd, er is ïyörstjstucwerk verricht en twee ;nver~ vleugels zijn volledig gere st winnoveerd. rbij J.EIDEN EMIEL FANGMANN emt f~~ irna ^achtgroen en wit domineren, idwes-jn de hal vallen weer de motie- lard 0(ven van de twaalf sterrenbeel- ïrdag 0pi (j]e jn cjrkel rond de n"»l happen zijn te zien. Op de wa^ voormalige zolder, die met een wat nieuwe stenen trap is te berei ken, zijn nu onder meer een (techniek- en een computerlo kaal gebouwd en siert een oud beeld van de godin der wijsheid, ^Pallas Athene, de gang. Ook |daar sluiten de kleuren bij het jtotale interieur van de school Wethouder Koek nam het gis termiddag in een toespraak nog eens op voor het zelfstandig gymnasium, een schoolsoort die binnen haar eigen PvdA in de jaren '70 en '80 niet zo van zelfsprekend was. „Er is echter geen directe relatie tussen het A niveau van het onderwijs en de Y mate, waarin de school elitair io3o lis." Al mag het gymnasium y 'geen afspiegeling van de Leidse jeugd' zijn, dat verander je vol- gens de wethouder niet door i die in een grotere scholenge meenschap onder te brengen. „Bovendien zijn er extra's voor kinderen in achterstandsgebie den, dus waarom niet een gym- intellectueel hoog- De renovatie van het Stedelijk Gymnasium is voltooid. Gisteren kon er een kijkje worden genomen. foto ben de bruyn Koek wees er tenslotte op dat steeds meer kennis en werkge legenheid naar lage-lonen-lan- den gaan. Nederland rpoet bij de economische les blijven. „We moeten het in Nederland beschikbare talent optimaal be nutten. Een gymnasium is hier bij hard nodig", aldus de PvdA- wethouder. Zij heeft een discus sie met haar collega uit Haar lem, die alle categorale gymna sia onder een bestuur wil bren gen. Koek is daartegen. „Dat is niet aan de orde." Vierde vleugel Rector M. Smits maakte nog eens duidelijk dat het gymnasi um nu spoedig een nieuwe vier de vleugel wü bouwen, waar door er tien lokalen kunnen bij komen en er ook een fatsoenlij ke aula kan worden gebouwd. Het hangt af van de discussie met het ministerie over de fi nanciën, die een grotere bijdra ge van de gemeente verlangt. Die nieuwbouw moet tot dus verre betaald worden uit het plan voor nieuwbouwwoningen aan de Du Rieustraat. De ge meente wil daar de dependance van het gymnasium - van de voormalige Reinwardt Acade mie - van het rijk kopen en slo pen. Er moeten woningen ko men - waarvan al een groot deel verkocht is. Uit wat overblijft van de opbrengst van de wo ningbouw kan dan de nieuw bouw van het 'gym' worden be taald. Dat heeft dan geen de pendances meer nodig. Wet houder Koek zei 'niet pessimis tisch' te zijn over de nieuw bouw. Er werd ook een nieuw logo voor het 'gym' gepresenteerd. Kiki Rörsch, ouder, ontwierp de sierlijke 'krul' die steunt op drie pilaren. Je kunt er desgewenst de G van gymnasium of Grieks in terugzien. -3'Artiestenmuseum schetst tijdsbeeld' schien waren het er wel meer", stelde de verongelijk te Leidenaar. Maar volgens het rapport waren er maar twee agenten nodig geweest om de 'gettoblaster1 met toe behoren het huis uit te dra gen. De Leidenaar was de ge luidsinstallatie al geruime tijd kwijt. „En dat terwijl er eigenlijk nooit wat aan de hand was. Ik begrijp al die toestanden niet", stelde hij. Volgens de officier van justi tie was er geregeld sprake van geluidsoverlast en was het geduld van de omgeving en de politie op. „De geluids installatie kan nu wel worden teruggegeven, maar ik eis wel 150 gulden boete", stelde ze. Morshuis was het daarmee eens, in de hoop dat de Lei denaar zijn les heeft geleerd. Als dat niet het geval is staat Leiden-Noord weer heel wat ongevraagde muziek en ge zelligheid te wachten. De verdachte popelde om zijn spullen weer op te halen. De Raad van State heeft de dwangsom van vijfduizend gulden per dag, die het Hoogheemraad schap van Rijnland heeft opgelegd aan de Coöperatieve Groenteveiling Katwijk Omstreken, is geschorst. De groenteveiling had daarom gevraagd. Het hoogheemraadschap besloot een dwangsom op te leggen voor elke dag dat het van de wor- telspoelerij afkomstige afvalwater niet aan de gestelde lozingsnormen zou voldoen. Rijnland had de groenteveiling een termijn van vier maanden gegund. Eind 1992 constateerde het hoogheemraadschap dal de lozingsnormen voor bezinkselvolume, droogrest en chloorfenvinvos werden overschreden. De groenteveiling trof maatregelen, die niet voldoende bleken. De dwangsom volgde omdat Rijnland vond dat de veiling te weinig maatrege len had getroffen om de kwaliteit van het afvalwater te verbeteren. De Raad van State stelt in de uitspraak dat het schap niet heeft aangegeven welke maatregelen de veiling zou moeten treffen. Rijnland maakt weliswaar melding van een recirculatiesysteem, maar het staat vast dat dit systeem niet volstaat, aldus de Raad van State. De groenteveiling heeft zich overigens bereid verklaard dit systeem aan te brengen. Een andere maatregel die de veiling zou moeten treffen is het aanbrengen van beluchters. Het is, zo staat in de uitspraak, echter niet duidelijk of daarmee aan de lozingsnormen (voor wat betreft chloorfenvinvos) voldaan kan wor den. Ook na het treffen van de maatregelen, die aanzienlijke investeringen met zich meebrengen, had het hoogheemraadschap de dwangsom kunnen innen. De Raad van State heeft besloten de dwangsom te schorsen om onevenredig nadeel voor de veiling te voorkomen. In de uitspraak wordt gewezen op de mogelijkheid voor het hoogheemraadschap om, indien alsnog duidelijk is welke maatregelen getroffen moeten worden, te verzoeken de schorsing op te heffen. 4 l^Voor één ding is iedereen Molt maker dankbaar: hij heeft de ar tiestenwereld duidelijk gemaakt j idat er een artiestenmuseum (moet komen. „Als we nu niks doen, raken veel dingen verlo- jren. En dat zou jammer zijn, want ze kunnen een beeld van een tijd geven", zegt Jerney 17.0öKaagman, assistent manager r00.4!van Radio Noordzee èn zange res van de eens zo succesvolle popgroep Earth Fire. Vraag is alleen of er voop de voormalige museumdirecteur ""„een plaatsje zal zijn in het nieu- o.l we artiestenmuseum. Zijn o biaam is de laatste dagen wat 0j besmeurd geraakt. Zo bleek hij O links en rechts spullen te bestel- o.zlen zonder af te rekenen en 01i mensen te laten betalen voor CD's die hij vervolgens niet le verde. Bovendien verdwijnt zijn mu seumcollectie de laatste dagen als sneeuw voor de zon. Zo heeft Kaagman 'voor alle zeker heid' het blauwe pak terugge vraagd èn gekregen dat ze Molt- maker in bruikleen had gegeven voor diens museum: „Zolang-ie niet weet wat-ie verder gaat doen, hang ik het liever in mijn kast dan dat het ergens in een koffer staat." Ook andere arties ten krijgen hun spullen terug, meldt de oud-directeur. „Ik heb dat zélf aangeboden. Alleen Conny Vink zei: 'hou het maar'. En hij had het nodige staan in de kelder in Lisse: oude plaatjes van Benny Neyman, een gou den plaat van Doe Maar, kle ding van Johnny Lion, awards van Ronnie Tober, materiaal van Wim Kan, het eerste platen contract van BZN en veel (onbekende) geluids- en video banden. Het slinken van de collectie ontmoedigt de oud-directeur geen moment: „Als ik opnieuw begin, krijg ik die spullen zó weer terug." Öf hij opnieuw be gint, is de vraag. Moltmaker wil wel, maar alleen in de Zaan streek. En dat vinden deskundi gen als Kaagman en De Mol nu juist een onhandige uithoek. Dat Jerney haar kleren terug vroeg, moet overigens niet wor den uitgelegd als een motie van wantrouwen: „Ik ken de achter gronden van die Moltmaker niet. Ik weet alleen dat er ié mand moet zijn die zo'n muse um begint. Ëen enthousiast ie mand." En zo kwam de man ook op haar over. Ze hoefde dan ook geen moment te denken toen hij haar vroeg of ze nog wat had voor zijn museum. Het werd het pakje dat ze droeg ten tijde van de wereldhit 'Weekend': „Het leek me leuk dat mensen die me er twintig keer mee hadden ge zien op TV, het van dichtbij konden zien. Dan kunnen ze zien van welk materiaal het is gemaakt. Misschien ook denken ze: is dat nu alles?" Volgens Kaagman schetst een goed artiestenmuseum een tijdsbeeld. Het biedt ouders van nu de kans om hun kinderen uit te leggen waarom ze er vroeger 'net zo' bij liepen: „Veel jonge lui kiezen immers een idool waarmee ze zich identificeren. Ze gaan zich ook zo kleden en nemen het kapsel over." Dat Nederland nooit eerder een artiestenmuseum had, schrijft Jerney toe aan onze 'kleinschaligheid': „In een groot land als de States zijn de arties ten direct ook groter. En: hoe groter de ster, hoe groter zijn aantrekkingskracht. 02 leiden Mensen die al tien jaar of nog langer met een collectebus langs de deuren lopen. Die verdienen een bloemetje, vindt de Vrienden van de Hartstichting in Leiden. Gisteravond werden in het zaaltje van speeltuinvereniging de Vijf Hoven aan de Hoflaan maar liefst 33 collectanten van de Nederlandse Hartstiching in het zonnetje gezet. Als blijk van waardering voor hun tomeloze inzet kregen zij een oorkonde en een bloe metje. De avond kreeg daarna een feestelijk tintje met koffie en gebak, een film en een quiz. Overigens waren niet alleen de doorzetters onder de collectanten uitgenodigd, maar was elke collectant van de Hartstichting (220 in totaal) welkom. foto peter schipper o i De provinciale raad voor de ruimtelijke or- o.2;dening zegt dat er bij Zoetermeer huizen moeten worden gebouwd om woningzoe- q J kenden uit de regio Leiden en de Duin- en i Bollenstreek te huisvesten. Het gebied rond 0, Leiden moet agrarisch blijven. Zoetermeer 0 ji biedt bovendien voldoende mogelijkheden o j voor uitbreiding van het openbaar vervoer, c Gedeputeerde staten van Zuid-Holland ^willen in de regio Leiden en de Duin- en Bollenstreek tot 2005 27.000 woningen bou- ojwen. De provinciale raad wijst die plannen af. De raad kiest voor Zoetermeer, omdat deze stad de komende jaren toch al flink uitbreidt. Zoetermeer zou met een sneltram of ander openbaar vervoer met Leiden moeten worden verbonden. Het plan van Zuid- en Noord-Holland om de bollenteelt naar Schiphol te verplaatsen en in de Bollenstreek woningen te bouwen wijst de raad van de hand. De bollenteelt moet in de Bollenstreek blijven. De raad is wel van mening dat 400 tot 500 hectare bol- lengrond moet worden omgezet in natuur. Voorzitter Van Heemst van de provinciale raad: „Zoetermeer bouwt al duizenden hui zen. Het openbaar vervoer is er goed. Die stad schreeuwt gewoon 'pluk me'. Dat is dus wat we doen door ook de Leidse wo ningen en die voor de Bollenstreek er neer te zetten". De raad heeft al geruime tijd geleden zijn standpunt duidelijk gemaakt dat mensen dicht bij elkaar moeten kunnen wonen, werken en recreëren. Die verstedelijking moet worden geconcentreerd langs de as Leiden-Den Haag-Rotterdam-Dordrecht. Alleen op die manier kan het Groene Hart openblijven en kan de Bollenstreek zijn lan delijk karakter behouden. I Vuurtje "Ik heb wat snoeihout ver brand. Ik zie daar niet zoveel misdadigs in." Een inwoner van" Rijnsburg stond zich gisteren op het kantongerecht nog steeds te verbazen dat hij voor zoiets on nozels voor moest komen. „U staat hier ook niet terecht als een misdadiger", verzekerde kantonrechter Morshuis hem, „maar u hebt de omgeving wel overlast bezorgd met dat ille gaal aangelegde open vuur en dat mag niet." De Rijnsburger had zijn vreug devuurtje gestookt op de Sandt- laan, om van zijn snoeihout af te komen. De rookwolken dre ven naar de Valkenburgerweg, waar de geschokte bewoners, die dachten dat de bloemenvei ling Flora in brand stond, brandweer en politie alarmeer den. De politie constateerde dat het om een beheerste vuilver branding ging. Maar die was wel in strijd was met de algeme1- ne plaatselijke verordening. En daarvoor moest de dader zich nu voor de kantonrechter ver antwoorden. Volgens de Rijnsburger was het allemaal zwaar overdreven. „Ik hf\b tevoren gelet op het tijdstip en de windrichting voordat ik het hout in brand stak. Het ging trouwens om ongeverfd hout, het was een heel schoon vuur. Een brandje van niks eigenlijk. Toestemming had ik niet ge vraagd, ik dacht dat dat alleen voor bedrijven opging. Volgens de officier van justitie ging het om een forse brandsta pel met een vuurhaard van drie bij drie meter. De Bollenstreek was er stevig mee in de rook ge zet. En dat vond ze een boete van 300 gulden waard. „Ik kan wel zeggen dat u de al gemene plaatselijke verorde ning moet kennen. Maar ik neem aan dat weinig mensen weten wat daar precies instaat. Als je even nadenkt weet je dat je niet zo'n enorm vuur kunt aanleggen. Dat neem ik u wel kwalijk", zei Morshuis. De kan tonrechter halveerde de boete. De andere 150 gulden legde hij voorwaardelijk op, omdat de Rijnsburger geen strafblad had. De brandstichter kreeg boven dien een jaar proeftijd. De Rijnsburger bleef het onzin vinden. „Al maakt u er 100 jaar proeftijd van, dat maakt geen verschil, want ik doe het nooit meer. Eigenlijk zou ik moeten zitten, voor zo'n zware mis daad", merkte hij spottend op. „Kunt u me niet tot celstraf ver- ordelen, want ik wil best wel eens een gevangenis van bin nen zien. Maar Morshuis wei gerde op die suggestie in te gaan, al is het wel zo dat een boete van 150 gulden bij niet betalen wordt omgezet in drie dagen gevangenisstraf. Daar lig gen dus nog mogelijkheden voor de onstuimige snoeihout- verbrander. Geluidsoverlast De Leidenaar had zich op de gang van het kantongerecht al wat moed ingedronken. Daar werd hij gisterochtend met bier gesignaleerd. Vervolgens kreeg hij van de kantonrechter te ho ren dat hij in zijn woning wel erg veel geluid had geprodu ceerd. De Marnixstraat en di recte omgeving genoten mee van zijn favoriete popmuziek. Dus nam de politie, omdat het niet de eerste keer was, de ge luidsinstallatie in beslag. „De politie stond met veertien agenten voor de deur. Mis

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 13