Nederlandse collega steunt 'rode' Mexicaanse bisschop Mars voor Jezus van Amsterdam naar Utrecht Kerk Samenleving SoW-trein in Katwijk op dood spoor INDER Depressief DINSDAG 18 JANUAR11994 KORTWEG Moker De radio-uitzending van Mo ker staat deze week in het te ken van een verkenning van het kerkelijk leven in War mond. De overdenking is van de plaatselijke pastoor C. Spruit. Het programma is morgenmiddag te beluiste ren van 16.30 tot 17.00 uur op de FM 105.7 en via de ka bel op de FM 88.1. De uit zending wordt komende zondag herhaald van 19.00 tot 19.30 uur. Poppenspeler De poppenspeler Aad Peters speelt op woensdag 26 janu ari het stuk 'De slapende rid der' in het complex van de Immanuëlkerk in Rijnsburg. Net als de bazaar op vrijdag 28 januari is de opbrengst van deze activiteit bestemd voor de nieuwe zaal" van de Maranathakerk en de stich ting Open Doors. Kaarten voor de voorstelling van Pe ters zijn onder meer verkrijg baar bij kapper Peursum aan de Langevaart. De toegangs prijs bedraagt 7,50 gulden. De voorstelling begint om 20.30 uur. De bazaar op vrij dag 28 januari begint 's mid dags om 14.00 uur en duurt tot 21.00 uur. hvSl Namens de gelovigen van het bisdom Breda heeft bis schop H. Ernst een brief gestuurd aan zijn ambtgenoot van het Zuidmexicaanse San Cristobal de las Casas, mgr. Samuel Ruiz Garca. In diens bisdom zijn indianen van het Nationale Zapatista Bevrijdingsleger (EZLN) enkele weken geleden in opstand gekomen. riedepartement voor de Bis schoppen in Rome. Daarin wordt Gantin dringend verzocht op te houden met druk uit te oefenen op Ruiz. Gantin dringt er al enige tijd op aan dat Ruiz zijn ontslag aanvraagt. Die heeft dat tot nog toe geweigerd. Het initiatief tot de laatste Ruiz kan tevens een solidari- teitsbrief verwachten van een aantal Nederlandse kerkelijke organisaties. Hij krijgt ook een afschrift van een brief van de zelfde organisaties aan kardi naal Bernard Gantin van het cu- twee brieven is genomen door de bisschoppelijke Commissie Justitia et Pax (gerechtigheid en vrede) Nederland. De brieven zijn opgesteld in overleg met het Centraal Missie Commissa riaat (CMC). Beide organisaties zijn gevestigd in Oegstgeest. Ernst verzekert Ruiz dat gelo vigen in het bisdom Breda van harte meeleven met allen die betrokken zijn bij de strijd voor een beter bestaan in de Mexi caanse deelstaat Chiapas. Hij wenst Ruiz van harte de wijs heid van Gods Geest toe, omdat deze niet slechts dagelijks met de strijd te maken heeft, maar hij nu ook als bemiddelaar een beslissende rol zal kunnen spe len. Zowel bisschop Ruiz van San Cristobal de las Casas als zijn collega Arturo Lona Reyes van het naburige Tehuantepec wordt in Mexico 'rode bisschop' genoemd. Zij nemen het met nog vijf bisschoppen in het zui den van Mexico nadrukkelijk op voor de armen, dit in tegenstel ling tot de ruim honderd andere bisschoppen in dat land, van wie een tiental zelfs uitgespro ken rechts is. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Ommen: J van Dalen te Franeker-Herbayum; te Spijkenisse: J. Eschbach te Aalsmeer; te Monster: P. van der Kraan te Bleskensgraaf. door PKV Friesland t.b.v. It Skewiel: P. Hoekstra, kandidaat te Birdaard. te Ijselstein: H Westerhout te Zeist; te Dinxperlo. M.A. de Jager te Nij- Benoemd: te Scheemda als past. me- dew E. Vroom teOmmerlanderwijk- Zuidwending, die deze benoeming heeft aangenomen. GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Beroepen: te Anna-Paulowna en te Zaandam: J. Beekhuis, kand. te Kam- NED. GEREF. KERKEN Beroepen: te Alkmaar/Zaanstad-C: P Kurpershoek te Assen. Aangenomen: naar Almkerk-Werken- dam-Gorinchem: S V M. Pirot. kand te Bilzen-Bervest (B). die bedankte vooro.m. Breda-Ri|sbergen. CHR. GEREF. KERKEN De jaarlijkse Mars voor Jezus wordt dit jaar in Utrecht in plaats van in Amster dam gehouden. Óp de internationaal vastgestelde datum voor de Mars, 25 ju ni, was in Amsterdam al eerder een ho modemonstratie gepland. Twee mani festaties op dezelfde dag vond de ge meente te veel. Als alternatief is gekozen voor Utrecht, zo meldde coördinator P. Vlug van de Mars gisteren. „Het is de gewoonte om eerst te kijken of de Mars in de hoofdstad kan worden gehouden", aldus Vlug. Op een andere datum was de organisatie wel welkom in Amsterdam, maar zij vond het belangrij ker vast te houden aan de datum dan aan de plaats. Op 25 juni worden name lijk in andere landen ook soortgelijke voettochten gehouden. Tot nu toe werden twee landelijke Amsterdam gehouden. In mei 1992 trok deze activiteit 10.000 deelne mers, in juni 1993 liepen ruim 20.000 ge lovigen mee. In 'enkele kleinere steden zijn sinds mei vorig jaar ook gebedsmar sen gehouden, maar die vielen buiten de verantwoordelijkheid van de landelijke stichting 'Opwekking' in Putten. Het woord 'afscheiden' komt niet minder dan acht keer voor in het stapeltje vragen dat ir. J. van der Graaf na de pauze ter beantwoording krijgt. De algemeen secretaris van de Gereformeerde Bond constateert dat in het bomvolle hervormd kerkelijk centrum van Katwijk aan Zee met de nodige zorg. Toch lijkt deze roep van de gemeenteleden de logische consequentie van het betoog dat Van der Graaf en de confessionele predikant J.J.C. Dee vóór de pauze tegen het Samen op Weg-proces en in het bijzonder tegen de ontwerp-kerkorde voor de toekomstige Verenigde Protestantse Kerk in Nederland (VPKN) hebben gehouden. 'Een ernstige verarming', 'niet acceptabel' en 'onaanvaardbaar' waren de geregeld terugkerende steekwoorden waarmee beide sprekers waarschuwden tegen het opgaan van de Nederlandse Hervormde Kerk ('de Vaderlandse kerk') in een 'vage, plurale kerk' met gereformeerden en lutheranen. Maar 'afscheiden'?, dat woord wil Van der Graaf niet in de mond nemen. „We roepen de Kerk op deze kerkorde niet te aanvaarden", houdt hij de le den van de hervormde gemeen te de kustplaats voor. „Onze roeping ligt momenteel in het waar schuwen." En als de sy node uitein delijk besluit de bezwaren naast zich neer te leg- ke delen van de kerk zelfstandig kunnen blijven. Gemeenten waar hervormden en gerefor meerden al tot nauwe samen werkingsverbanden hebben be sloten, kunnen gewoon hun gang blijven HET WOORD gen?, for- Een andere kijk op geloofsbeleving. Deze week: een gemeente-avond van hervormd Katwijk aan Zee over het Samen op Weg- proces. Sprekers: ir. J. van der Graaf (Gereformeerde Bond) en ds. J.J.C. Dee (confessioneel predikant uit Twijzelerheide). muleert de Bondssecre- taris alvast zelf de daar op volgende waag. „Daar is nu nog geen pro gram voor te maken", geeft hij zelf ook weer het antwoord. Van der Graaf herinnert nog maar eens aan de woorden die hij sprak tijdens de ambtsdragersverga dering in Putten. „Daar zei ik: 'We kunnen niet weg en we kunnen niet mee.' Is dat duide lijk? Nee, dat is niet duidelijk. We hebben de weg van de af scheiding altijd verworpen. Maar we kunnen met deze ont werp-kerkorde ook niet mee naar de nieuwe kerk." 'Samen op Weg' met gerefor meerden en lutheranen moet volgens de Bondssecretaris niet leiden tot een kerkenfusie ('Wat heb ik een hekel aan dat woord'), maar hooguit tot een federatie, waarin de afzonderlij- De samenwerking tussen hervormden en gereformeerden staat in Katwijk op een wel heel laag pitje. Beide geloofsgroeperingen vinden elkaar on der meer in de plaatselijke evangelisatiecommissie - die jaarlijks onder meer de Zomeravondzang in de Oude Kerk organiseert. ARCHIEFFOTO DICK HOCEWONING de beurt aan het grondvlak - de gemeen ten - om commentaar op het stuk te geven. Om deze discus sie op gang te brengen is door de centrale kerkeraad van her vormd Katwijk aan Zee deze ge combineerde ambtsdragersver gadering/gemeente-avond be legd. Met een spreker uit de hoek van de Gereformeerde Bond én eentje van de Confes sionele Vereniging, de beide richtingen waarin 'Mesopota- mië, het Tweestromenland van Katwijk' (om de plaatselijke pre dikant B.H. Weegink maar eens te citeren) uiteenvalt. Hoewel, Tweestromenland.... De grens tussen beide modali teiten is in de kustplaats zeer vaag en zeker bij een onder werp als 'Samen op Weg' kun nen confessionelen en bonders heel gemakkelijk door één deur. Ook letterlijk, want zelfs met een schoenlepel kan er om half acht, aan het begin van de ver gadering, niemand meer bij in het centrum aan de Voorstraat. Beide sprekers, Dee en Van der Graaf, vullen elkaar voorname lijk aan met hun argumenten op grond waarvan de ontwerp- kerkorde van die 'verwerpelijke fusiekerk' moet worden afgewe- Een vraag uit de zaal niet ook is gekozen voor een vóórstander achter het spreek gestoelte - bijvoorbeeld domi nee B. Wallet, voorzitter van de commissie die de ontwerp- kerkorde heeft opgesteld - wordt door voorzitter W.H.B. ten Voorde niet bepaald serieus genomen. „Het was het verzoek van de Centrale Kerkeraad om twee personen uit te nodigen die duidelijk moeite hadden met Samen op Weg", zegt hij, daarmee de vraag naar het 'waarom' van dat verzoek onbe antwoord latend. „Zo krijgen we alleen te horen wat de Centrale Kerkeraad wil dat we horen", zou iemand na afloop opmer ken. Dominee Dee krijgt voor de pauze 25 minuten om het rechtzinnig deel van de her vormde kerk uit te leggen wat er in de nieuwe ontwerp-kerkorde mis is met de bepalingen over 'doop, geloofsbelijdenis en Hei lig Avondmaal', terwijl Van der Graaf zich in de hem toebeme ten tijd onder meer toespitst op de belijdenisgeschriften. Een duidig komen zij tot de conclu sie dat er, vergeleken met de be staande kerkorde van 1951, in alle opzichten sprake is van ver arming. Dominee Dee: „Er gaan allerlei wissels om, het stuk is aangepast aan de tijdgeest. Om die reden moet ik ernstig waar schuwen tegen het nieuwe ont werp en oproepen tot een radi caal en integraal afwijzen." De hervormde gemeente van Katwijk aan Zee mag, gelet op de groei en bloei van het ge loofsleven, dan binnen de Kerk in een oase leven, de gelovigen moeten niet denken dat de con sequenties van een fusie met gereformeerden en lutheranen volledig aan hen vporbij zullen gaan. Maar, werpt één van de wagenstellers tegen, het is toch ook in de gefuseerde kerk zo dat een hervormde gemeente 'ge woon hervormd' kan blijven en de volledige vrijheid heeft om het geloof te beleven zoals ze dat gewend Is? Jawel, beaamt Dee, samenwerken en samen gaan met gereformeerden en lutheranen wordt niet verplicht opgelegd. „Maar vergist u niet: u leeft dan toch in een andere kerk, een gefuseerde kerk. En al lerlei invloeden van die kerk zullen toch bij de gemeenten, de predikanten, de kerkeraden en de classes terecht komen. En ongetwijfeld zullen er landelijk beslissingen worden genomen die de plaatselijke gemeente ra ken." De predikant laat weten dat hij zich persoonlijk diepgaand zal moeten beraden of hij 'in zo'n fusiekerk en onder zo'n kerkorde' nog predikant wil zijn. „En daar zou eigenlijk elke Katwijker, elk hervormd ge meentelid over moeten naden ken. Wil ik zo lid zijn van de ge meente van Christus?'' Maar wat is het alternatief? Massaal overgaan naar de Christelijke Gereformeerde Kerk?, zoals een vragensteller suggereert. Bondssecretaris Van der Graaf heeft daar grote be denkingen bij. „Zelf wens ik dat de Nederlandse Hervormde Kerk blijft voortbestaan. Maar of dat kan? We hebben een com missie in het leven geroepen die momenteel onderzoekt of dat juridisch mogelijk is." De hoop blijft voorlopig ge vestigd op de overredingskracht van al degenen die een samen gaan met gereformeerden en lutheranen van ernstige bezwa ren voorzien. Die hoop heeft Van der Graaf nog niet verloren. Want, zegt hij: „De vlag van Sa men op Weg hangt er in de kerk slecht bij. De Samen op Weg- trein rijdt in de gemeenten niet." En zeker het station Katwijk zal, als het aan de hervormde gemeente ligt, niet op de dienstregelingvoorkomen. dick v HET WEER Voor het eerst deze maand keek de winter om de hoek. Maandagdag- morgen haalde vliegveld Twente een minimum van min 7.0 graden na een kraakheldere nacht. Matige vorst dus en dat hadden we sinds 1 december niet meer meegemaakt. Dichter bij zee was de kou wat min der uitgesproken met min 2.6 te Valkenburg (ZH) en min 3.1 op de luchthaven Schiphol. Haarlem- Oost had wat stadseffect (min 1.6) en de kuststations van Terschelling en Vlissingen bleven net iets boven nul. Dit zijn de typische verhoudin gen tijdens rustige en heldere win ternachten. Ook maandag overdag waren er nogal grote regionale verschillen. In de zuidoosthoek van het land bleef het bij dichte mist op sommi ge plaatsen de hele dag vriezen, terwijl de kustprovincies werden verwend met een heerlijke winter dag. Zon volop, weinig wind en een vriendelijke temperatuur van plus 5 graden. Vanuit het binnenland waren steeds de fraaie contouren te zien van winterse buien boven zee. Toen er in de middag een zwakke noordwestenwind opstak dreven een paar exemplaren een eindje landinwaarts. Uit het duin gebied tussen Noordwijk en Zand-; voort werd melding gemaakt van dl fraaie valstrepen, die onder de H^t buitjes zichtbaar waren. Gordijnerwiov van vallende sneeuw onder een donkere wolkenbasis werden uynn spookachtig verlicht door de lage |aan winterzon, waarbij een regen boog gister het schouwspel compleet maakte De neerslag stelde weinig voor; he»eestt bleef bij wat lichte regen en natte Het sneeuw' heeft Afgelopen nacht bracht een rug [men van hogedruk opnieuw lichte.vorstgtucv Vandaag ziet de weerkaart er ver- trouwd uit met bij IJsland een vieug knoert van een depressie. Het win-novei terweer boven West- en Midden- Europa slaat hierdoor op de vlucht, ruitenkrabben iser niet meer bij. mDEN Een frontaal regengebied neemt ons morgen te grazen en daarna Zacht] volgt meer nattigheid. De zuidwesfln de tenwind drijft het kwik uiteraard 0[Ven v; een hoger niveau. Ook donderdag Uen 0 blijft het depressief bij boven- D„( modale januari-temperatuur. Als fï tegen vrijdag de bovenlucht wat v9 kouder wordt komen er weer wat Pieuvv winterse buien in zicht. ken> lechn kaal g beeld -JPallas HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Vandaag in Engeland vrij wel overal droog, elders perioden met regen of bui en. Morgenochtend in En geland regen, verder wis selend bewolkt en vooral langs de westkusten enke le buien, soms met hagel of natte sneeuw. Maxima rond 5 graden, maar van daag m Ierland en west- Schotland maxima rond 10 graden. België en Luxemburg: Vandaag perioden met zon en droog, ook' kans op mist. Morgen toenemende bewolking en van het wes ten uit plaatselijk regen, in de Ardennen mogelijk 2 Ardennen, morgen het vriespunt Noord- en Midden-Frankrijk: Vandaag droog en perioden met zon, maar ook plaatselijk hardnekkige mist. Morgen in het westen meer bewolking en plaatselijk regen. Maxima van 6 gra den aan zee tot rond het vriespunt in de Vogezen en Jura en in gebieden met hardnekkige mist. 's Nachts meest mati ge vorst. Spanje: Flinke zonnige perioden en vrijwel overal droog. Aan de Costa's tussen Valencia en Malaga en morgen ook aan de Costa Brava wolkenvelden en plaatselijk re gen. Hier en daar waait het flink. Mid- dagtemperatuur aan de Costa's van 8 graden bij Barcelona tot 13 aan de Cos ta del Sol, morgen iets zachter. Landin waarts 's nachts lichte, plaatselijk mati ge vorst. Canarische Eilanden: Aan de noordzijde van de eilanden half tot zwaar bewolkt en enkele buien, aan de noordflank van de bergen boven Neerslagkans Minimumtemp. Middagtemp. Dl WO 40 10 20 50 WEERRAPPORTEN WOENSDAG 19 JANUARI 1994 Wdm Zon- en maanstanden '®en Zon op 08.37 Zon onder 17.0öKaag Maan op 11.04 Maan onder 00.4lvan 1 Waterstanden Katwijk res y Hoog water 07.53 20.19 Laag water 03.26 15.45 droog. Er waait een koude n Maxima aan de zuidstranden rond 17 Marokko: Westkust: Half tot zwaar bewolkt en een enkele bui. Koud met maxima van onge veer 14 graden. Weerrapporten 17 januari 19 u ipopg Vr< J,in m„een -3 o.l we -4 O.jnaan ühesn -5 0.1." .4 fl links -2 o.ilen s op e vandaag in het r morgen meer zon en waarschijn- vlissingen onbew lijk droog. Maxima aan zee vandaag bij Maastricht halfbew. Tunis 16 graden, verder middagtempe- Aberdeen zwaarbew ratuur rond 20 graden. Athene zwaar bew Zuid-Frankrijk: Barcelona halfbew/ Overwegend zonnig, ook hier en daar Berlijn onbew mist. Aan de Cöte d'Azur enkele wolken- Boedapest zwaarbew velden, mogelijk regen en een koude Bordeaux licht bew. noordoostenwind. Koud; maxima meest Brussel zwaarbew enkele graden boven nul, aan de Cöte Cypuis onbew. d'Azur tussen 5 en 10 graden. In de ^ubl'" fÜfL Franse Alpen en Pyreneeën loopt de t,ran.k,UIt "chtb®w temperatuur op 2000 meter hoogte op motsneeuw Italië: In het noorden perioden met zon en Istanbul zwaarbew droog. Elders wolkenvelden en op veel Klagenfurt zwaarbew. plaatsen nu en dan regen, morgen ook Kopenhagen sneeuwbui kans op onweer. Vrij veel wind. In de Al- lasPalmas halfbew pen en Dolomieten zonnig en op 2000 Lissabon onbew. meter hoogte temperatuur 's middags Locarno onbew rond min 4 graden. Maxima ongeveer 4 Londen halfbew graden in de Po-vlakte, 12 graden bij Luxemburg onbew/ Rome en 17 op Sicilië. Madnd halfbew./ Turkije en Cyprus: "a[f8a °nbew Perioden met zon, bij de Dardanellen orca regenh meer bewolking en kans op regen. Mid- „™a... dagtemperatuur ongeveer 18 graden, op Cyprus iets hoger, op de Dardanellen vooral morgen lager. Duitsland: Droog en zonnig, in het laagland in het midden en zuiden plaatselijk hardnekki ge mist. In het uiterste noordwesten vooral morgen wolkenvelden en mogelijk 0kenc Bollf OLeid A1 bied n 13 19 14 0iv -> °iVu

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 12