Leiden Directeur somber over toekomst Stadsgehoorzaal De zakelijke brief blijft in tel 'Misschien ben ik wel baanbrekend bezig' Zaak gooier vuurwerk geschorst 1 Dinsdag 18 januari 1994 971 stal Gymnasium Sl 3 Het Stedelijk Gym- I J nasium aan de Fru- inlaan is gerenoveerd. Het 'gym' gaat nu werken aan de komst van een vierde vleugel. Aanranding Si a In Leiderdorp is opnieuw een I 14-jarig meisje slachtoffer ge worden van een zedenmisdrijf. Het werd op de Laan van Ouderenzorg aangerand. leiden emiel fangmann De zaak tegen een 21-jarige Leidenaar, die wordt verdacht van het gooien van twee vuurwerk- bommen in Leiden en Leiderdorp in de oudejaarsnacht, is gisteren voor de Haagse rechtbank geschorst. Hoewel het de bedoeling was snelrecht toe te passen, nodigde de rechter advocaat M. van Strieri uit de zaak te schorsen. Van Strien vond dat er eerst een goed rapport van de re classering moest komen in deze snelrechtzaak. ,,De zaak wordt te haastig behandeld." De Lei denaar, die in militaire dienst zit, kan straks tegelijk berecht worden met zijn maat uit de bur germaatschappij, die in februari terechtstaat. De Leidenaar hoorde gisteren vóór de schorsing van officier B. Swagerman een half jaar on voorwaardelijk gevangenisstraf tegen zich eisen. Twee jaar terug had hij voor soortgelijke feiten al eens een voorwaardelijke straf gehad. Nu er geschorst is, bestaat de kans dat de straf wordt omgezet in maatschappelijke dienstverlening. Het voorarrest van de Leidenaar werd wel omge zet in gevangenhouding. De Leidenaar wordt van vier strafbare feiten verdacht, die hij samen met anderen gepleegd zou hebben. Aan de Houtschans in Leiderdorp zou hij vanuit een Opel een vuurwerkbom met tweehonderd strijkers naar buiten hebben gegooid. Ramen en een garagedeur werden daarbij vernield. Daarbij was het volgens politierechter E. Timmermans 'een wonder dat er geen do den en gewonden zijn gevallen. Er liep iemand met een kindje van negen maanden'. Hij reed daarna naar de Leidse St. Aagtenstraat, waarbij de 'Hut van Ome Henne' opnieuw een bom werd geworpen. Daarbij sneuvelden ruiten. Ook het op zich in bezit hebben van de bommen wordt hem ten laste gelegd. Ten slotte wordt hij verdacht - samen met een de ander die vast zit - van het gooien op 20 december van bommen in Leiderdorp op de Engelendaal, waarbij een bushokje werd vernield. Bij de Koekoekslaap en de Voorhoflaan gingen er voorts twee telefoon cellen aan. De totale schade wordt geschat op 26 duizend gulden. De rechter noemde de feiten, waarvan de Leidenaar verdacht wordt 'ongelooflijk stom en zo gevaarlijk'. De officier van justitie sprak van 'gigantisch grof geweld. „U heeft een eerdere waarschuwing in de wind geslagen. Mensen met zoveel schade confronteren is onbegrijpelijk." Directeur A. de Jong van de Stadsgehoorzaal vindt het gemeentebestuur 'hoogst onfatsoenlijk werken' in zijn voortdurende wijzigingen van plannen met het gebouw aan de Breestraat. Over renovatie en verzelfstandiging van de zaal wordt al zo'n vier jaar gesproken. „Je moet je voorstellen dat je baas je acht keer zegt dat je een andere baan krijgt en het dan niet gebeurt." leiden erna straatsma Meepraten over de toekomst mag De Jong niet, zegt hij. „No ta na nota verschijnt, maar wij horen van niets. De dienst cul tuur houdt zich daar mee bezig. We lezen al die ontwikkelingen in de krant. Het zal wel zo moe ten." De directeur is somber ge stemd over de daadkracht van het gemeentebestuur. „Nee, ik ben niet echt benieuwd meer 'bruisend'muziekcentrum." De Jong betreurt dat het college van B en W de ontwikkeling van de ook onder zijn beheer vallende Groen- oördhallen voor zich uit heeft geschoven. „Je krijgt zo een soort Cruijff-effect. De gemeente wil het beheer van de Groenoordhallen los koppelen. Dit zou gepaard moeten gaan met een verbou wing van de accommodatie tot een groter, multi-functioneel centrum. Hiervoor zijn het afge lopen jaar drie plannen ontwik keld. De Jong: „Het afgelopen jaar stond in het teken van de plannenmakerij, maar we weten nu nog steeds niet welke kant het op gaat. Ik denk dat we de bestaande plannen het komen de jaar even los moeten laten. We gaan ons eigen plan trek ken. We hopen in 1994 een eer ste aanzet te geven tot een scheiding van de veemarkt en de evenementen." Kurk Ondanks een lichte teruggang 1 de s de markt volgens de Jong nog steeds de 'kurk waar de Groen oordhallen op drijft'. Uit com mercieel oogpunt zou het vol gens De Jong echter beter zijn als de veemarkt in een aparte hal gehouden wordt. Zodoende kunnen veel extra evenementen in huis worden gehaald, op da gen die nu niet rendabel zijn. heeft volgens de directeur eveneens geen invloed gehad op het aantal beurzen en evenementen in de Groenoord hallen. Op dit gebied is een 'lichte winst' behaald. „We had den een trage start, maar de tweede helft van 1993 ging het aanmerkelijk beter. Nieuwe evenementen op het programma van de Groenoord hallen zijn onder meer een na tionale fietscross (13 maart), een taptoe (26 maart) en een kerstmarkt (15 tot en met 18 de cember). De midwinterkermis die afge lopen maand mislukte, staat voor 1994 weer op het program ma (28 t/m 31 december, en 1 januari). „Het afgelopen jaar werd dat in een verkeerde week gehouden, vlak na Sinterklaas. Nu hebben we een betere tijd uitgekozen, als scholieren ook vrij zijn." Fietsster geschept leiden Een 31 -jarige vrouw uit Leiden is gisterochtend op de splitsing Oranjeboomstraat/Geregracht geschept door een auto, die werd bestuurd door een 44-jarige plaatsgenoot. De automo bilist gaf de vrouw, die in de Oranjeboomstraat fietste, geen voorrang bij het afslaan. De vrouw moest met een gekneusd on derbeen worden overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis. Wild rijgedrag op Breestraat leiden Door het onstuimige rijgedrag van een 28-jarige Leide naar belandde zijn 34-jarige passagiere gisteravond met hoofd en buikletsel in het Academisch Ziekenhuis. Omstreeks half twaalf scheurde de Leidenaar over de Breestraat, verboden ge bied voor auto's, richting Korevaarstraat. Hij schrok van een sur veillerende politieauto, remde hard en verloor op het gladde wegdek de controle over het stuur. Vervolgens ramde hij een be tonnen bloembak aan het einde van de Breestraat. Bij deze bot sing liep de passagiere verwondingen op. De chauffeur had geen schrammetje, maar kreeg wel twee bekeuringen. Een voor het rijden over de verboden Breestraat, en een omdat hij ook nog een slok te veel op had. Brandje op zolder Klimroos leiden Een klein binnenbrandje woedde vanmorgen vroeg op de zolder van een woning aan de Klimroos in Leiden. Vermoe delijk is de cv-ketel oververhit geraakt. Het lukte de bewoners niet het vuur te blussen. De brandweer slaagde daar wel in. Een deel van de zolder werd door de brand verwoest. Internationale platenbeurs leiden Honderdvijftig meter aan stands verwacht de organisator van de internationale LP- en C-Dbeurs die zaterdag 29 januari wordt gehouden in het Antonius Zalencentrum aan de Lange Mare. Net als vorige keren zijn ook standhouders uit België, En geland en Duitsland van de partij. De Leidse beurs geniet de no dige faam omdat er geluidsdragers worden aangeboden die in de reguliere handel niet of nauwelijks verkrijgbaar zijn. Nieuw model koffieshop in Leiden leiden derk graver HEDENAVOND! Aanvang 20.00 uur in de Burgerzaal van het Stadhuis (bereikbaar vanaf de Breestraat), een INFORMATIE-AVOND over het voornemen van B&W over het autovrij maken van de Beestenmarkt en het afsluiten van de belangrijke verbindingsweg Nieuwe Beestenmarkt, Beestenmarkt, Blauwpoortsbrug richting Turfmarkt/Rapenburg. Laat uw stem horen! Stichting Beestenmarkt n voorpagina Koffieshop Kimono's aan de Morstraat heeft een ware me tamorfose ondergaan. De ver koopplaats van softdrugs heeft niets meer weg van een oor spronkelijke shop, waar vooral jeugdige personen bleven han gen en overlast veroorzaakten. Voortaan mogen gebruikers de softdrugs nog wel komen ko pen, maar niet meer oproken in de zaak. Volgens eigenaar Anthony, die niet met zijn volledige naam in de krant wil, moet deze shop een model worden voor andere gedoogpunten. Sinds maandag is de winkel onder nieuwe ge daante open. Voorheen was Ki mono's een 'gewone' koffieshop in Leiden. Klanten konden er een jointje roken en een biertje drinken. Bovendien konden ze er tafelvoetballen, achter de gokkast kruipen en flipperen. Dat kan nu niet meer. Eigenaar Anthony v. K.: „Het is altijd een soort kantine ge weest waar hasj werd verkocht. De klanten bleven hangen en binnen een mum van tijd ston den er twfhtig fietsen voor de deur." Omwonenden hadden daar last van en kwamen vaak klagen. Reden voor Anthony om daar wat aan te doen. Een maand geleden is de zaak voor een grondige verbouwing geslo ten. Achter in de zaak kunnen de 'blowers' hun rookwaar ko pen. „Ze mogen hier best een jointje roken, maar ze mogen niet blijven hangen", verklaart Anthony. Om dat te voorkomen staan er weinig stoelen. Berhalve over fietsenoverlast klaagden de buren ook over de harde muziek. Anthpny meent dat daar een einde aan komt. Omdat de klanten niet meer mogen blijven hangen hebben ze volgens hem geen behoefte meer aan harde muziek. „Het moet een model koffieshop worden, die wordt geaccepteerd door buren", vindt Anthony. Daarom is de zaak ook alleen open tussen vier 's middags en tien uur 's avonds. Volgens de eigenaar zullen de klanten blij ven komen. De prijzen zijn ver laagd en dat maakt de koffie shop 25 tot 40 procent goedko per dan die van de concurren ten. „Als het produkt en de prij zen goed zijn blijven de klanten toch wel komen", denkt Antho ny. Waar de blowers hun gekoch te waar gaan oproken is geen probleem, zegt de eigenaar. „Dat roken ze op in cafés waar je wel hasj mag gebruiken, want die zijn er zat hoor." Hij spreekt in dit verband over 'geaccep teerde o verlastpunten Aanleiding voor de verbou wing zijn niet alleen de klachten van omwonenden. Ook de ge meente heeft een rol gespeeld. In het raadhuis zijn steeds vaker stemmen te horen die een halt willen toeroepen aan onbe heersbare koffieshops. Burge meester Goekoop pleitte in no vember al voor het inkrimpen van het aantal koffieshops, waarvan er nu 23 zijn. Binnen de gemeente gaan stemmen op om dat aantal terug te dringen tot 15. Anthony maakt zich daar niet druk om. Volgens eigen zeggen heeft hij geen koffieshop meer. „Je zou het eigenlijk anders moeten noemen. Supermarkt voor stuff of zoiets." Door de nieuwe indeling van de zaak kan hij goed zien wat er binnen gebeurt. „Ik kan nu toezicht houden op de verkoop van harddrugs." Volgens hem is de verbouwing een gevolg van 'lo gisch nadenken'. Justitie en de gemeente kunnen hier geen probleem van maken. Ik veroor zaak geen overlast meer. Mischien ben ik wel baanbre kend bezig." Man valt vrouwen lastig Een onbekende man heeft de laatste dagen regelmatig twee vrouwen telefonisch lastiggevallen. In de eerste gesprekken probeerde hij de vrouwen, een 24-jarige Leiderdorpse en een 37-ja- rige Leidse, te strikken om fotomodel te worden voor zijn bedrijf, dat lingerie en avondkleding voor de 'gro tere maten' op de markt brengt. Later zijn de telefoontjes minder serieus geworden en stelde de man voorna melijk schunnige vragen. Dat gebeurde nadat beide vrouwen, blijkbaar in goed vertrouwen, foto's van zich zelf hadden opgestuurd naar de man. Vervolgens hebben zij die foto's niet meer terug gezien. Het is de politie niet dui delijk hoe de man te weten is gekomen dat beide vrou wen inderdaad de 'grotere i plaats van een koffjeshop een 'supermarkt v e opzet moeten de klanten geen overlast n Opnieuw debat over bouw aan Vijf Meilaan leiden erna straatsma Leden van woningbouwvereni ging De Sleutels krijgen 31 janu ari opnieuw de gelegenheid zich uit te spreken over de bouwplannen aan de Vijf Meil aan. Een groep leden heeft een extra ledenvergadering uitge schreven, in de hoop de bouw van zestig huurwoningen tegen te houden. Aan de leden wordt gevraagd het besluit van 23 november nietig te verklaren. Op die da tum keurde een meerderheid van de leden de bouw van wo ningen aan de Vijf Meilaan goed. De protesterenden vech ten dit besluit aan omdat het niet 'rechtsgeldig' zou zijn. Het bestuur van De Sleutels schrijft in de uitnodiging voor 31 januari dat er 'hoe dan ook wordt gebouwd aan de Vijf Mei laan. 'De Sleutels kan dat doen met subsidie. Als wij niet bou wen doet een ander dat, zonder subsidie, de woningen zullen in dat geval veel duurder zijn', al dus voorzitter T. van der Valk. De extra ledenvergadering wordt gehouden in het restau rant van de Groenoordhallen en begint om 20.00 uur. Bijeenkomst over medicijngebruik De eerste bijeenkomst in het derde jaar van haar bestaan wijdt de werkgroep van familie leden en vrienden van psychia trische patiënten aan medicij nen. Een psychiater van de Riagg en een apotheker spreken over het gebruik van medicij nen bij een psychiatrische be handeling en de rol daarbij van familieleden. De bijeenkomst vanavond in het gebouw van de GGD aan de Roodenburger- straat begint om 19.30 uur. Protest van Leiden tegen korting subsidie leiden erna straatsma De gemeente Leiden protesteert samen met tien andere ge meenten tegen een door het ministerie van WVC vastgestel de verlaging van budgetten voor restauratie van monumenten. De gemeenten, waaronder ook Haarlem, Alkmaar, Gouda, Maastricht en Dordrecht, hopen dat de Raad van State deze kor ting ongedaan kan maken. Het ministerie van WVC heeft door haar vastgestelde budget ten voor 1996 en 1997 verlaagd, na een door de Tweede Kamer doorgevoerde bezuiniging van 4,55 miljoen gulden. De elf ge meenten zeggen door de kor ting in financiële problemen te komen. Ze zijn van mening dat het ministerie een eenmaal vastgesteld subsidiebedrag niet meer kan verlagen. De gemeente Leiden zou hu ruim twee ton mislopen. Voor 1996 is het budget verlaagd van 1,96 naar 1,85 miljoen gulden, een jaar later daalt het budget van 1,94 naar 1,83 miljoen gul den. Jaap de Jong redigeert succesvolle 'bijbel' bedrijfscorrespondenüe Jaap de Jong met zijn correspondentiebijbel: breng de boodschap in de brief altijd positief. FOTO HIELCO KUIPERS leiden emiel fangmann Het schrijven van een goede za kelijke brief is een kunst. Om die machtig te worden is er nu een standaardwerk op de markt. Leidenaar Jaap de Jong werkte met een team van medewerkers en adviseurs vier jaar aan het Handboek bedrijfscorresponden - tie. „Bedrijfsbrieven? Je wordt er niet opgewekt van", zogt de neerlandicus die tevens redac teur van maandblad Onze Taal De Jong probeerde wat aan de kwaliteit van de brief te doen. „Ondanks de opkomst van de fax, *le telefoon en de elektronische mail is de brief immers niet op zijn retour. In 1991 werden er in Nederland 1,8 miljard zakelijke brieven ge schreven". De brief heeft status, weet De Jong, „Ze kan gegevens en afspraken helder vastleggen, je kunt de brief wegleggen. Een brief is ook minder opdringerig en kan een moeilijke bood schap weloverwogen presente- Bij het schrijven v daardbrief loop je r zijn de gevoeligheden, de mo gelijkheden om goodwill?" De Jong somt enkele fouten op die vaak gemaakt worden. „De toon is niet goed, waardoor de zake lijke informatie ook verloren gaat. Of er is seksisme. Nog steeds lees je: 'Mijne heren', al wordt het minder. En dan heb ben we het nog niet over taai en stijlfouten, waar we natuur lijk ook over schrijven." Het 'brievenbijbelboek' is met zijn 788 bladzijden vuistdik en uiterst uitputtend. Ze laat tallo ze voorbeeldbrieven en rubrie ken van soorten zien hoe het niet en vooral hoe het wel moet. De schrijfadviezen zijn talloos. Er is zelfs een gratis diskette te bestellen, zodat brieven op het eigen beeldscherm als aan te passen voorbeeld kunnen die nen. Praktijk De bewerkte brieven komen in oorsprong uit de praktijk. „Het maken van gefingeerde namen was een leuke klus." Adviseurs uit het bedrijfsleven hebben er aan meegewerkt en nuttige tips geleverd. Het gaat trouwens niet alleen om post tussen be drijven, maar ook om eigen briefverkeer binnen een bedrijf. Zelf deed De Jong ooit onder zoek naar correspondentie van een GAK en hij begeleidde een studie naar de zakenpost van een sociale dienst. „Dan blijkt wel eens dat je een ellenlange brief krijgt met veel jargon. Ter wijl je wil weten: krijg ik die uit kering nu wel of niet. En dan moet je bellen, wat juist niet de bedoeling is geweest. „We benadrukken verder het belang van het persoonlijke in een zakelijke brief. Maak ie mand ook eens desnoods hand geschreven compliment, als daar aanleiding voor is." Een goede tip is ook: breng een boodschap positief. „Dat noe men we een service-formule- ring. Schrijf niet 'We betalen niet zolang het apparaat defect is', maar schrijf 'Zodra het ap paraat werkt, betalen we na tuurlijk direct'. Maar ook de slecht-nieuws brief krijgt een plaats in het boek. En dan de fax. Het voorbericht daarvan kan verbeterd worden, zo maakt het boek duidelijk. Deskundigen schreven even eens hoofdstukken over Duitse, Franse, Engelse ('In een Engelse brief moet minstens drie keer please staan') en Spaanse cor respondentie en de briefge- woonten van het land. „Fransen vinden de Hollanders bot, zo blijkt dan". Leesbaar Letterlijk mag het boek lood zwaar zijn, figuurlijk heeft De Jong geprobeerd om het vooral praktisch en leesbaar te hou den. „De vormgeving heeft wel een jaar in beslag genomen. We wilden een boek, dat Overzich telijk was opgebouwd." Dat is gelukt, mensen hoeven niet ein deloos te bladeren. Het boek is vooral bedoeld voor mensen uit het zakenleven die brieven moeten schrijven zoals managers en secretares ses. Van de 5000 exemplaren zijn er al zo'n 3200 verkocht; de recensies in de vakpers zijn jui chend. „Verbaasd? Nou, bij de Taaladviesdienst van Onze Taal kwamen altijd al veel vragen binnen. De conventies in deze tijd zijn veranderd. Mensen wil len weten hoe het nu zit." Handboek Bedrijfscorrespon - dentie. Jaap de Jong (red.) Mar- tinus Nijhoff Uitgevers Gronin gen. Verkoopprijs 175 gulden.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 11