Tutu: vergadering een wonder Kerk Samenleving PLO vraagt officiële banden met Vaticaan 'In politiek van veel landen speelt racisme een rol' oy.^. MAANDAG 17 JANUAR11994 „Als wij willen dat de rege ring wordt gerespecteerd, ais wij een samenleving wil len die wordt geleid door de principes van wet en orde, moeten wij terugkeren naar de fundamentele waarden die volgens christenen uit de Heilige Schrift komen", zei Carey. Eigen bisschop In een wereldwijd unieke procedure kiest het bisdom Basel vrijdag een nieuwe bisschop. De keus van het kapittel wordt eerst aan de paus voorgelegd, wiens in stemming pas over een week of drie wordt ver wacht. Pas dan wordt be kend gemaakt wie de op volger wordt van mgr. Otto Wüst, die eind vorig jaar om gezondheidsredenen aftrad. Sinds het concor daat van 1828 tussen het Vaticaan en de tien kantons die het bisdom omvat, heeft Basel het recht zelf zijn bis schop te kiezen. In afwij king van de praktijk in de andere bisdommen heeft de paus alleen het recht van instemming. Als hij de voordracht afwijst, kiest het kapittel een nieuwe kandi daat. Billy Graham De Amerikaanse evangelist Billy Graham (75) blijkt vele Japanners aan te spreken. Nog nooit waren zovelen naar een christelijke mani festatie gekomen als afgelo pen zaterdag, toen Graham in het stadion van Tokyo de derde evangelisatiebijeen komst in een reeks van vier hield. Ongeveer 45.000 mensen zaten dicht opeen gepakt op de tribunes waar eigenlijk slechts plaats is voor 40.000 mensen. Vol gens een woordvoerder van de campagne kwam meer dan 10 procent van de aan wezigen naar voren om hun geloof in Christus te betui gen, veel meer dan Graham bij bijeenkomsten in de Verenigde Staten gewend is. Ruim de helft van de aanwezigen was jonger dan 35 jaar, wat volgens de woordvoerder aangeeft hoe groot de 'geestelijke hon ger' in Japan is en hoeveel Japanners op zoek zijn naar de zin van hun leven. BUITENLAND KORT V rijgelaten De Iraanse predikant Meh- di Dibaj, die wegens afval ligheid van het moslim-ge loof eind vorig jaar ter dood was veroordeeld, is uit de gevangenis vrijgelaten. Dat heeft het bureau van aya tollah Mohammad Yazdi, hoofd van de rechterlijke macht in Iran. gisteren meegedeeld. Dibaj zou vrij dag worden terechtgesteld, maar de executie werd twee weken uitgesteld. Het Ame rikaanse ministerie van bui tenlandse zaken drong er vorige week nog bij de Iraanse regering op aan af te zien van de executie van de 59-jarige predikant, die zich op 19-jarige leeftijd tot het christendom bekeerde. Hij heeft tien jaar gevangen gezeten. Overspelig Ministers die overspel ple gen, moeten aftreden. Met deze opmerking heeft het hoofd van de Anglicaanse Kerk, aartsbisschop George Carey van Canterbury, zich gemengd in de discussie over terugkeer naar oude waarden die de Britse pre mier, John Mayor, op gang heeft gebracht. Voor de BBC-radio zei Carey dat overspel zonde is en dat morele waarden ook van toepassing zijn op het pri- vé-leven van leden van de regering. Twee leden van de regering-Mayor hebben de afgelopen week in verband met een seksueel schandaal Wereldraad van Kerken eind deze week bijeen in Zuid-Afrika De vergadering van de Wereldraad van Kerken in Johan nesburg is volgens aartsbisschop Desmond Tutu een wonder. ,,Wie had gedacht dat het centraal comité van de Wereldraad nog eens in Zuid-Afrika zou vergaderen?" De winnaar van de Nobelprijs voor de vrede schrijft dit ter verwelkoming van de deelnemers aan de vergadering, die komende donderdag begint. den haag anp (NGK) uit de Wereldraad. De re gering verbood de overige lid kerken hun contributie nog lan ger over te maken. Binnen deze Zuidafrikaanse lidkerken van de Wereldraad kreeg de strijd tegen de apart heid de hoogste prioriteit. Steun aan de apartheid werd als een ernstige inbreuk op de belijde nis gezien. De Zuidafrikaanse Raad van Kerken (SACC) ging voorop in de strijd tegen de Sinds het begin van de jaren '60 was in Zuid-Afrika de Wereld raad een verdachte beweging, die geld gaf aan 'terroristische organisaties' als het ANC. Geld dat afkomstig was uit het 'geha te' Programma tot Bestrijding van het Racisme (PCR). Onder druk van de toenmalige rege ring stapte de blanke Ne'der- duitse-Gereformeerde Kerk vaticaanstad De PLO zal het Vaticaan vragen een gemengde commissie in te stellen om de betrekkingen tus sen de Heilige Stoel en het Pa lestijnse volk te regelen. Dat heeft de vertegenwoordiger van de PLO in Italië, Nemer Ham- mad, gezegd naar aanleiding van een ontmoeting van een PLO-delegatie en Vaticaanse functionarissen deze week in Rome. De PLO heeft tot dusver niet officieel gereageerd op het ak koord tussen Israël en het Vati caan van 30 december. Beide staten besioten toen diploma tieke betrekkingen aan te kno pen en gezamenlijk het antise mitisme te bestrijden. Hammad noemde het akkoord afgelopen zaterdag 'niet opportuun'. Hij wees erop dat de overeenkomst is ondertekend op dat de onderhandelingen tus sen de Israëliërs en de Palestij- nen over de toekomst van de bezette gebieden zijn vastgelo pen. Volgens Hammad komt de PLO-delegatie niet naar Rome om 'uiting te geven aan haar bedroefdheid maar om de be trekkingen met het Vaticaan te verbeteren'. Het Vaticaan heeft volgens hem een welwillende houding aangenomen. Paus Johannes. Paulus II her innerde zaterdag in een toe spraak tot het corps diplomati que aan 'het zware lijden' van het Palestijnse volk. Hij hoopt dat er snel een einde komt aan 'de situatie van onzekerheid', waarover de Palestijnen zich zorgen maken, zodat 'de zo lang verwachte vruchten van de lok kende dialoog' kunnen worden geplukt. Drs. J.A.M. Naron (49) is per 1 maart benoemd tot directeur van het Centraal Missie Com missariaat in Oegstgeest. Hij volgt de Franciscaner pater dr. W.H.M. Creemèrs op, die vorig jaar is afgetreden. Naron is thans werkzaam bij de medefinancieringsorganisa tie ICCO te Zeist als coördinator voor projekten in West-Afrika. Daarvoor heeft hij vele jaren in Afrika, voornamelijk Kameroen gewerkt, eerst als missionaris Het CMC behartigt de belan gen werkers die vanuit Ne derland in de Derde Wereld werkzaam zijn. Verder verleent de organisatie steun aan kerke lijke groeperingen in de Derde' Wereld die aan een vitale kerkopbouw en een rechtvaar dige wereld werken. Bij het CMC werken vijftig r CSU wil God in Europese grondwet münchen afp/dpa antwoordelijkheid van de mens tegenover God wordt verankerd in de nieuwe grondwet. De christelijke waarden mogen in het toekomstige Europa niet worden verdonkeremaand. In de Duitse grondwet, die in 1949 werd aangenomen, wordt ook naar de verantwoordelijk heid voor God verwezen. Daar is nooit veel kritiek op geko- De Beierse christendemocrati sche partij CSU wil dat in de nieuwe Europese grondwet naar God wordt verwezen. Dit heeft CSU-voorzitter Ingo Friedrich afgelopen vrijdag in München gezegd. Friedrich, die ook lijsttrekker voor zijn partij bij de Europese verkiezingen is, wil dat de ver- BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Norwich (Ebenezer Re formed Church (RCA) Ontario Cana da): drs. W.P. van der Aa te Herwij- Aangenomen: naar Leeuwarden-Hui- zum: mevr. HM. Jansen te Soest; naar Numansdorp: E. van der Sluis te Maasdam en Cillaarshoek. Benoemd: te Doetinchem als pastor voor de verzorgingstehuizen aldaar: J.W. ten Kate, emeritus predikant te Tiel die deze benoeming heeft aange GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Aangenomen: naar Zwolle-Centrum: D.J. Zandbergen te Dokkum. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Bedankt: voor 's-Gravenzande: C Sonnevelt te Krimpen aan den IJssel VRIJE OUD GEREF. GEM. Bedankt: voor Terneuzem J. Goudn- aan te Ede. apartheid. Tutu, van 1979 tot 1984 secretaris-generaal van de SACC, kreeg om die reden in het jaar van zijn aftreden de Nobelprijs. Zuid-Afrika staat thans aan de vooravond van de eerste demo cratische verkiezingen in het land. De NGK, die jarenlang de apartheid heeft verdedigd, heeft inmiddels de waarnemersstatus bij de SACC aangevraagd. Op de vergadering van het centraal co mité zal zij toenadering tot de oecumenische beweging zoe ken. Veel hangt daarbij af van het (stagnerende) eenwordings proces van de NGK en haar vroegere dochterkerken voor zwarten, kleurlingen en Indiërs. De oplossing van het belang rijkste probleem in Zuid-Afrika, het geweld, is voor alles een zaak van de kerken ter plaatse en niet zozeer van de Wereld raad, zegt ds. W.R. van der Zee, secretaris van de Raad van Ker ken in Nederland. Hem is ge vraagd als waarnemer op te tre den bij de eerste democratische verkiezingen van 27 april. Het centraal comité kan alleen het symbolische besluit nemen de jarenlange steun aan de econo mische boycot van Zuid-Afrika op te heffen, zoals de SACC al een half jaar geleden deed. Van der Zee verwacht dat de inter nationale politiek zeker aan de orde zal komen op de vergade ring, die om veiligheidsredenen in een zwaarbewaakt congres centrum buiten Johannesburg wordt gehouden. De 45ste vergadering van het centraal comité kan van grote invloed zijn op het kerkelijk le ven in Nederland. De Neder landse kerken hebben de We reldraad uitgenodigd in 1998 de achtste assemblee in Amster dam te houden. Het is dan pre cies vijftig jaar geleden dat de Wereldraad in Amsterdam werd opgericht. De 158 bestuursle den, onder wie dr. K. Blei (her vormd) en drs. A. Westra, moe ten kiezen uit Amsterdam, de Zimbabwaanse hoofdstad Ha rare, Sao Paulo en Boekarest. Daar de laatste twee assemblees in 'blanke' landen zijn gehou den (Canada en Australië), lijkt Harare de meeste kans te ma ken. Naron nieuwe directeur van Centraal Missie Commissariaat van de Sociëteit van Afrikaanse Missiën, vervolgens voor de Stichting Nederlandse Vrijwilli gers en de Verenigde Naties. Dwain Epps: „Geen voorstander van een harde aanpak van ker ken, zoals de Servisch- Orthodoxe Kerk, die zich nauw met de na tionalistische macht hebbers hebben ver bonden." FOTO» ANP Ook de Amerikaan Dwain Epps (55) maakt deel uit van wat in Genève de 'oecumeni sche recycling' wordt ge noemd. Bijna alle nieuwe staf functionarissen van de We reldraad werkten al eerder op de 'heilige berg' in Genève. Ook van 1971 tot 1978 was de presbyteriaanse theoloog di recteur internationale zaken bij de Wereldraad van Kerken. Net als toen hebben nu weer de mensenrechten, het vraag stuk van oorlog en vrede en de rol van de Verenigde Naties zijn aandacht. De kerken zouden hun hou ding over de nieuwe rechten van de mens, zoals het recht op sociale en economische ontwikkeling, moeten aanscherpen, vindt Epps. In dit kader moet ook de rol van de kerken in Oost-Europa ter sprake komen. Daar waren be paalde sociale rechten beter gewaarborgd dan in het Westen. Maar van een afrekening met het Oosteuropese verleden wil Epps niets weten. Dat zou de kerken daar maar verlammen. Hij verwijst afkeurend naar de 'Stasi-manie' in Duitsland. Ook is hij van mening dat de kerken vaker de rol van vredestichter en bemiddelaar bij conflic ten op zich moeten nemen. Bij het democratise ringsproces, zowel in Afrika als in Oost-Europa, is voor hen ook een taak weggelegd. Epps wil het ontwapeningsvraagstuk opnieuw ter sprake brengen. Ondanks alle internationale afspraken gaat de wapenhandel onverminderd voort. Zor- gqn heeft hij ook over de grote hoeveelheden kernwapens in de vroegere Sovjetunie en over de nucleaire afval die dat land ongegeneerd in de zee heeft gedumpt. Epps was eerst drie jaar ingenieur bij de Ame- Dit is het vierde in van vijf portretten o afdelingshoofden bij de Wereldraad van.Kerken. De vorige afleveringen stonden in de krant van 7,10 en 14 januari. rikaanse luchtmacht. In die periode kwam hij in contact met de burgerrechtenbewe ging in de zuidelijke staat Mis sissippi. 'Met vreugde' nam hij afscheid van zijn ingenieurs- bestaan en begon hij theologie te studeren. Tijdens een stu diejaar in het centrum van de Wereldraad in Bossey bij Ge nève leerde hij de oecumeni sche beweging kennen. Als predikant werkte hij eerst drie jaar in een krottenwijk in de Argentijnse hoofdstad Buenos Aires. Vervolgens kwam hij bij de Wereldraad in dienst, eerst als hoofd van de afdeling voor internationale zaken, vervolgens als chef van het bureau dat de Wereldraad vertegenwoordigt bij de Vere nigde Naties in New York. Tot Genève vorig jaar was hij direc- de Amerikaanse Raad zijn terugkeer teur politieke zaken van Kerken (NCC). Epps is niet bang voor conflicten. Namens de NCC leidde hij het kerkelijk verzet tegen de door president Bush begonnen Golfoorlog. En niet ie dereen zal het met hem eens zijn dat in de bui tenlandse politiek van veel landen racisme be wust of onbewust een rol speelt. Veel begrip heeft hij daarentegen voorde ker ken in Oost-Europa. De Servisch-Orthodoxe Kerk en de Albanees-Orthodoxe Kerk staan voor een 'verschrikkelijk dilemma', omdat ze ener zijds nauw verbonden zijn met hun volk en na tie maar zich anderzijds van het geweld willen distantiëren. Epps is geen voorstander van een harde aanpak van kerken, zoals de Servisch-Or thodoxe Kerk, die zich nauw met de nationalis tische machthebbers hebben verbonden. Dan geeft hij de voorkeur aan dialoog in plaats van confrontatie. door Jan Krui AAAJCWE LpeRu'Ngr-KOK. oveRiOENS DAT Der VOP' GeulKT waretn COLOFON Uitgave van Dagbladuitgevenj Dan DIRECTIE" B M. Essenberg, J de Vn Arnold (adj). J. Kiel (adj). HOOFDREDACTIE Jan-Geert Majc Nypels, Henk van der Post (adj). OMBUDSMAN R.D Paauw.tel.di 11 30 uur 071 -356215, of per post HOOFDKANTOOR: Rooseveltstraat 82,2321 BM Leidei Telefoon 071-356356 Kanaalstraat 26a Lisse HEINZ /A/PZAATS VAN PPN PPG MP££T DP AAP MP T/PA/ tttZV/fA/ TPPV66F- firrST. NOU JA, 6PNOOAZ PPN PPPTJP NONDNVPPN, DAN ZAL N/J A1P ZO N£L NPEP TPGU&PL/TSPN HET WEER Rustig en vrij koud I Til In de loop van het weekeinde liep wat koudere lucht ons land binnen. De wind maakte het wat kil, maar op een spatje na bleef het droog; niet onredelijk voor wat activiteiten buitenshuis. De daling van tempe ratuur viel vooral meer landin waarts op; daar vroor het in de af gelopen nacht 2 tot 5 graden. De zeekant profiteerde van de relatief warme Noordzee: het bleef hier een paar graden warmer. Zondag avond kwam een storing over de Noordzee afzakken. Winterse buitjes met hagel en natte sneeuw bleven tot na middernacht nog vrij ver uit de kust. Vandaag kunnen ze door de naar noordwest bijgedraai de wind wat verder het land op drij- Komende nacht zakken de buien in met uitzondering van de zeereep, waar nog wat vlokken kunnen val len. Bij weinig wind en brede op klaringen kan het weer een paar graden vriezen. De luchtdruk gaat nu flink stijgen. Dinsdag wordt een rustige, fraaie winterdag. Het is bij 2 3 graden wel fris, maar door de vrijwel afwezige wind voelt het prettig aan. Er volgt nog een nacht met 1 of 2 graden vorst, dan wordt het hoogstwaarschijnlijk weer mil- der. Het twijfelachtige karakter van de-1 ze winter blijkt wel uit het gemak,, waarmee de Europese kou-invalle- tjes worden opgeruimd. De povere uitbraakpogmgen vanaf de Pool worden telkens 'gladgestreken', doordat de westelijke straalstroom de vaart er in houdt. In feite zien we dat de atmosfeer steeds voor de weg van de minste weerstand kiest. De Atlantische warmwaterbuffer is de helpende hand voor milde luchtmassa's op weg naar Europa. I Voordat de temperatuur in de loop van de week weer een stapje óm- hoog maakt, blijft het de eerste da-l gen rustig en vrij koud. Een hoge- drukgebied boven Centraal-Europa houdt het nog wel vol tot midden deze week. Er is wat zon, hier en daar hangt een mistbank, een rus tig en droog weertype. Het oogt al lemaal wat winters; wel een 'valse' winter dan, die door uitstraling in de heldere nachten tot stand komt. Het bescheiden koudegebied bo ven Europa kan vanaf donderdag ten prooi vallen aan hongerige oce- aandepressies met toenemende re genkans. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met dinsdag. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: In Engeland vrijwel overal droog en vooral vandaag perioden met zon. In Schotland en Ierland ge leidelijk toenemende be wolking en later regen, in Schotland mogelijk voor- algegaan door sneeuw. Vandaag koud, morgen temperatuur oplopend naar 5 graden in Engeland België en Luxemburg: Geregeld zon en vandaag kans op enkele winterse buien. Middagtempera- tuur van 4 graden aan zee tot rond het vriespunt in de Ardennen. Noord- en Midden-Frank- Vandaag naar het zuidoos ten wegtrekkende sneeuw en regen, gevolgd door opklaringen. Morgen droog en perioden met zon, k plaatselijk hardnekkige mist. ït maxima van 5 graden aan de rond het vriespunt in de Voge zen en Jura. 's Nachts, licht tot matige Spanje; droog. Elders v wolkenvelden e Koud n Nachts vooral landin erst nog bewolkt en re- opklanngen en meest n tijd tot tijd zon, ook vooral langs de Costa's Koud met maxima aan ;en 8 en 13 graden, ;sen 2 en 8 graden, 's sop uitgebrei- >ok plaatselijk Neerslagkans Mimmumtemp. Middagtemp. Canarische Eilanden: Vandaag enige tijd regen. Verder noordzijde Van de eilanden hc zwaar bewolkt en een enkele bui, zuidstranden nu en dan zon en schijnlijk droog. Eindhoven onbew SC Frankfurt licht be#. Marokko: Westkust: Half tot zwaar bewolkt en vooral vandaag plaatselijk regen. Koud met maxima van ongeveer 14 graden. Zuid-Frankrijk: Vandaag half tot zwaar bewolkt en vooral in de oostelijke departementen nog plaatselijk regen of sneeuw. Morgen pe rioden met zon, ook hier en daar mist, aan de Cöte d'Azur wolkenvelden en kans op regen. Er waait een plaatselijk stevige Mistral. Koud; maxima om het vriespunt, in het uiterste zuiden meest rond 5 graden. In de Franse Alpen en Pyreneeën valt voornamelijk vandaag af en toe sneeuw. Temperatuur op 2000 meter hoogte rond min 10 graden. Italië: Overwegend veel bewolking en van tijd tot tijd regen, mogelijk ook onweer. In de bergen valt sneeuw. Op Sicilië wat meer zon en mogelijk droog. Morgen klaart het in de Alpen en Dolomieten op en de temperatuur óp 2000 meter daalt later naar min 10 graden. Maxima el ders in Italië van 3 graden in het noor den, 10 graden nabij Rome tot 16 op Si cilië. Corsica en Sardinië: Veranderlijk bewolkt en een enkele bui, u8?ev! sne.euw mogelijk met'onweer. Maxima rond 12 "eT™' £rac!er\ Istanbul nietontv. Griekenlanden Kreta: Klagenfurt zwaar bei Griekenland: Wolkenvelden, ook af en toe zon en voornamelijk in het noorden Kopenhagen lichtbew en westen kans op regen. Middagtempe- lasPalmas regenbui ratuur aan zee tussen 14 en 18 graden. Lissabon onbew Kreta: Nu en dan zon en droog. Middag- Locarno haifbew temperatuur ongeveer 18 graden. Londen. sneeuw Turkije en Cyprus: Luxemburg zwaar bei Af en toe zon en een verspreide bui. Madrid hchtbew Middagtemperatuur ongeveer 18 gra- Mala8a lichtbew den, op de Dardanellen iets lager, mor- Maiiorca hchtbew gen op Cyprus iets hoger. JJal,a zwaar be* Duitsland: m- h zwaa'be* Vandaag in het zuiden wolkenvelden en ivjft plaatselijk wat sneeuw. In het noorden mistbank een winterse bui. Morgen droog en pe- Pari)S sneeuw rioden met zon, in het laagland plaatse- praag sneeuw/ lijk hardnekkige mist. In Sleeswijk-Hol- R0me haifbew stem wolkenvelden en mogelijk (natte) split nietontv. sneeuw. Maxima rond het vriespunt. Stockholm onbew. Temperatuur op 1500 meter in de Zuid- Warschau sneeuw duitse Alpen rond min 8 graden. Wenen zwaar bei Zwitserland: Vandaag wolkenvelden en af en toe Zurich sneeuw sneeuw. Morgen droog en in de bergen Bangkok haifbew veel zon, op de Zwitserse Hoogvlakte op Buenos Aires onbew. veel plaatsen mist of laaghangende be- Casablanca [lcbJbew wolking. Temperatuur op 2000 meter Johannesburg hchtbew hoogte van min 7 graden in het zuiden r®'°™w tot min llin het noorden. ï™jï'ns Oostenrijk: Tel Aviv onbew Vandaag wolkenvelden en plaatselijk zwaarbev sneeuw Morgen vrijwel overal droog en Toronto sneeuw in de bergen veel zon, in de dalen plaat- Tunis zwaarbe» selijk mist. Temperatuur op 2000 meter Vancouver zwaar be< min 12 graden. WEERRAPPORTEN DINSDAG 18 JANUARI 1994 Zon- en maanstanden Zon op 08.38 Zon onder 16.58 Maan op 10.43 Maan onderOO.OO Waterstanden Katwijk Hoog water 07.13 19.28 Laag water 02.56 15.26 Weerrapporten 17 januari 07 u

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 8