Leiden Politiek eist snel fusie welzijnswerk Casino komen' Vochtoverlast in Lage Mors 'In bijbel staat niet waar lantaarnpalen moeten Aantal transplanties stijgt Bewoners betreuren hogere huur Letteren bezuinigt 15 tijdelijke banen weg De komende Hangbrug in speeltuin 21 mille voor Zuid-Limburg weken komt u bij ons voor verrassingen .te staan. -plOLLAND MAANDAG 17 JANUAR11994 7 Tiki Tikibad De uitbreiding van het Tikibad op Duinrell in Wassenaar, het grootste waterparadijs van Europa, It is een race tegen de klok. Het aantal transplantaties in Nederland stijgt. De Stichting Eurotransplant Nederland in Leiden schrijft deze groei toe aan internationale samenwer king. De stichting bemiddelt bij de uitwisseling van organen. Zijn er meer transplantaties uitgevoerd, het aantal nieren dat na overlijden is afgestaan, is gedaald. In 1993 kwamen er 426 beschikbaar in Nederland, vier procent minder dan in 1992. In andere landen groeide het aan tal mee met het aantal trans plantaties. In 1993 werden 436 trans plantaties met nieren van over leden personen uitgevoerd. Dat zijn er acht meer dan het jaar daarvoor; het aantal harttrans plantaties steeg met een tot 45; levertransplantaties steeg met een (tot 66). De stichting meldt leven er in zijn partij juist anti- PvdA-sentimenten. „Die partij is een natuurlijke bondgenoot maar stelt ons keer op keer weer teleur als er kabinetten moeten worden gevormd of colleges, zoals in Leiden." Dat D66 en CDA.eikaars elec torale concurrenten zijn, komt volgens De Graaf omdat zijn partij 'de enige' is die het CDA uit het politieke midden kan verdringen. Volgens De Graaf moet er een einde komen aan het CDA als regeringspartij. „Dan wordt er weer een coaltie gesmeed met de WD, dan weer met de PvdA. Dat versterkt de gedachte dat politiek lood om oud ijzer is." CDA'er Walenkamp vroeg zich vervolgens af waarom het CDA zonodig de oppositieban- ken in moet én zijn regerings macht moet inleveren. „Het gaat toch goed met dit land en deze stad?" En: „Waar staat D66 anders voor dan het 'eruit drukken van het CDA'. „Al bijna dertig jaar hoor ik datzelfde verhaal langs komen over referenda en geko zen burgemeesters. De D66- items veranderen niet. Het zou goed zijn als D66 eens zou mee- regeren, in de Tweede Kamer en het Leidse college. Er zijn dan twee mogelijkheden. Of de partij maakt niets waar en valt door de mand. Of ze slaagt. In beide gevallen zou het goed zijn dat ze regeringsverantwoorde lijkheid draagt", aldus een cyni sche Walenkamp. verder een vermindering van het aantal longtransplanties en hoornvliezen. leiden erna straatsma De bewonerscommissie van de Van Hogendorpstraat be treurt het dat Woningbouw vereniging Leiden (WBL) nog geen uitsluitsel heeft gegeven over de toekomst van de 161 verzakte woningen in Lei- den-Noord. Ook de weige ring van de WBL om de huur wegens achterstallig onder houd te verlagen, heeft de bewoners teleurgesteld. „Het plan om de funderin gen van de huizen te herstel len is op zichzelf niet slecht", zegt John Krapels van de be wonerscommissie. „Maar wat ons tegen de borst stuit is dat we nu nog niets zeker weten." De WBL denkt dat herstel van de verzakte fun deringen mogelijk is, maar wil daarover in februari vol ledige zekerheid krijgen via een ondergronds onderzoek in een lege woning. Krapels: „Het kan natuurlijk best dat de WBL daarna zegt dat fun deringsherstel niet mogelijk is. Of dat het wel mogelijk is, maar er geen geld voor is." De bewoners hebben te gen de huurverhoging van 1 juli 1993 gezamenlijk be zwaar gemaakt bij de huur- commissie, die hier nog geen uitspraak over heeft gedaan. De huurders vinden huurver hogingen onterecht omdat de WBL al tijden alleen het hoognodige aan de wonin gen opknapt, in verband met eventuele sloop. „Wij komen in actie tegen de nieuwe huuverhogingaldus Kra pels. Sloop is volgens de WBL het enige alternatief als her stel van de funderingen tech nisch en/of financieel niet haalbaar is. De WBL baseert haar conclusies op onder zoek dat eind vorig jaar is uitgevoerd. De corporatie is niet van plan de huurverhoging van 1 juli 1993 terug te draaien omdat er geen sprake zou zijn van een 'onbewoonbare situatie'. De eengezinswoningen aan de Van Hogendorpstraat zakken langzaam, waardoor ze steeds schever gaan staan. Bewoners klagen al tijden over niet sluitende deuren en SKIL-bestuur schrikt van felle uithaal Van Bochove Politiek Leiden voelt niets voor het nemen van nieuwe besluiten over de grote fusie in het welzijnswerk. Die fu sie tussen SK1L (sociaal cultureel werk in Leiden), de Stichting Welzijn Leiden (SWL) en de vrijwilligerscentrale moet wat de gemeenteraad betreft zo snel mogelijk haar beslag krijgen. Op een extra financiële injectie om de sa menwerking tot stand te brengen, hoeven de fuserende partijen niet te rekenen. Zoveel wordt duidelijk uit de re acties van Leidse politici op het vorige week genomen besluit van het SKIL-bestuur om de fu- siebesprpkingen op te schorten. SK1L denkt door de opgelegde bezuiningen en een vacatu restop geen gezonde welzijnsor ganisatie op poten te zetten. Het 'dreigement' maakt geen enkele indruk op de raadsfrac ties. Fractievoorzitter A. Geert- sema van de WD: „De afspraak is dat eerst die fusie wordt afge rond. Het SKIL moet niet de zaak omdraaien. De weigerach tige houding mag er ook zeker niet toe leiden dat zij daarmee een bonus uitsleept. Het is klip en klaar dat er bezuinigd moet worden." En D66-raadslid S. Blok: „De gemeenteraad weet dat die bezuinigingen pijn doen. Maar wat ons betreft moet het." Een meerderheid van de frac ties heeft wel moeite met de uit spraken van CDA-wethouder A. van Bochove, die heeft gezegd niet langer te willen praten met het huidige SKIL-bestuur. „Voor alles moet de gemeente een dialoog in stand houden", vindt Geertsema. „Het doet de fusie geen goed als de verhoudingen vertroebelen", meent fractie leidster R. Peeters van Groen- Links. Van Bochove krijgt 'onvoor waardelijke steun' van zijn ei gen CDA-fractie. Fractievoorzit ter P. Klück: „Ik heb geen enkele behoefte aan een bestuur dat tegen lantaarnpalen schopt. Al twee keer heeft de raad zich uit gesproken over deze fusie. Wij vinden dat drie stichingen die in werk elkaar deels overlappen, beter samen kunnen. Alledrie krijgen ze veel subsidie van de gemeente, daar mogen we een goed produkt voor terug ver wachten. Dat de besturen niet uit de fusie komen, is een inter ne kwestie." Het SKIL-bestuur zelf is ge schrokken van de klare taal van Van Bochove, die vindt dat SKIL het fusieproces 'op abnormale wijze' blokkeert. „Verder praten heeft geen zin", zei hij vorige week in onze krant. Voorzitter R. Bochardt van SKIL had zo'n felle uithaal niet verwacht. „We zijn er niet op uit om de fusie te blokkeren." Integendeel, zegt Bochardt, SKIL staat nog steeds achter de samenvoeging en de reorgani satie van het club- en buurt huiswerk. „Alleen zijn we niet zo enthousiast over de financië le teruggang waarmee dat pro ces gepaard gaat. Ons besluit om de fusie op te schorten is bedoeld om de Leidse politiek te waarschuwen. Wij willen dat ze zich realiseert wat de gevol gen zijn van de bezuinigingen. Sluiting van accommodaties lijkt onontkoombaar. Voor we de fusie voortzetten, moet de politiek uitmaken of ze die con sequenties wil dragen." Opvallend in de affaire is dat de coördinatoren van de buurt huizen in Leiden zich scharen achter het bestuur. De fusiepe rikelen hebben van het eens zo intern verdeelde SKIL een hecht blok gemaakt. Woordvoerster Wil Huige van de coördinato ren: „De vacaturestop is voor ons de druppel geweest. De buurthuizen kunnen niet nog eens jaar zo knel zitten met hun medewerkers." De faculteit letteren van de Rijksuniversiteit Leiden verlengt het tijdelijke dienstverband van vijftien wetenschappelijke me dewerkers dit jaar niet. Dat is het gevolg van bezuinigingen. De decaan van de faculteit, prof. dr. mr. C. Fasseur, hoopt op korte termijn 1,5 miljoen gulden extra te krijgen opdat deze 'jonge enthousiaste onder zoekers' weer aan het werk kun nen bij de universiteit. „De kwaliteit van de letterenstudies is uitstekend, maar er is té wei- niggeld." Fasseur is het volmondig eens met het recente rapport over de kwaliteit van de monderne ta lenstudies aan Nederlandse universiteiten. Een internatio nale verkenningscommissie meldde dat die kwaliteit prima is, maar dat er te weinig geld voor wordt uitgetrokken. De commissie adviseert staatsse cretaris Cohen (onderwijs en wetenschappen) meer geld te besteden aan de moderne lette- „Het rapport is een opsteker voor de letterenfaculteiten en de westerse talen in het bijzon der: her onderzoek is bij ons op wereldniveau. Maar er zit ook een keerzijde aan: we kampen met bezuinigingen. Ook bij ons loopt het aantal studenten te rug. Hierop zijn onze inkom sten gebaseerd. Bovendien draait de overheid de geldkraan dicht. Het zijn allemaal dingen waarop wij weinig invloed heb ben. In de begroting voor dit jaar hebben we de touwtjes weer aan elkaar geknoopt. Om dat we dat al jaren doen en zeer voorzichtig zijn met nieuwe aanstellingen en de opvulling van open plaatsen, geldt, voor ons op dit moment geen vaca turestop. Andere Leidse facul teiten hebben daar nu wel mee te maken." Maar om de begroting slui tend te maken moest de facul teit letteren dit jaar ongeveer 15 plaatsen schrappen van weten schappelijke medewerkers. „Tij delijke dienstverbanden van jonge enthousiaste onderzoe kers zijn niet verlengd. Dat is heel treurig. Als ik geld zou krij gen, dan zou ik dat gebruiken om die mensen hun baan terug te geven." De voortgaande bezuiningen gaan ten koste van het onder zoek bij letteren, zo vreest Fas seur. „Dat kan niet anders. En dat zou heel jammer zijn want Leiden scoort heel hoog als het om de kwaliteit van de oplei dingen gaat. Wij doen hier niet aan modieuze studierichtingen. Als een student naar Leiden komt om Duits te studeren, dan studeer je ook Duits. Wij heb ben hier klassieke opleidingen, die studenten waarderen. Bij ons is de teruggang in het aan tal studenten lang niet zo fors als, bijvoorbeeld, in Amster dam. Maar ik hoop wel dat de nieuwe regering dit jaar extra geld voor ons uittrekt." leiden Het speeltuintje in de Maredijkbuurt is sinds kort verrijkt met een hangbrug. De brug is geslagen over de sloot tussen de oude woonwijk en de oprukkende nieuwbouw van het Schuttersveld. Hoewel de oeververbinding voor kinderen is bedoeld, is oversteken geen kinderspel. foto hielco kuipers Krakers maken vergissing leiden Twee krakers zijn gisterochtend op heterdaad betrapt toen ze een woning aan de Hogewoerd betraden die al bewoond was. De bewoner schrok om half zes wakker toen de deur van zijn huis werd geforceerd. De krakers keken vreemd op toen ze de bewoners zagen, gaven een korte toelichting op hun actie en namen toen snel de benen. Surveillerende poltie-agenten heb ben een van de twee krakers op de Pieterskerkgracht aangehou den. Man valt uit raam leiden Een man, die onbder invloed was van drugs en alcohol, is gistermiddag uit het raam van zijri woning aan de Maresingel gevallen. Hij is met hersenletsel in het academisch ziekenhuis opgenomen. Het slachtoffer was na het nuttigen soft drugs en alcohol op zijn bank gestaan. Het meubelstuk wankelde, waar door de man zijn evenwicht verloor en van de eerste verdieping door het raam op straat viel. leiden. Ruim 21.000 gulden heeft de collecte van drie dagen voor 'Het Zuiden' opgebracht. Het Rode Kruis was de organisator van de geldinzameling in Leiden en omgeving voor het met watersnood kampende Zuid-Limburg. De collecte is gehouden in verschillende Albert Heyn-filialen. De bewoners van de Morslaan en Lage Morsweg klagen over wateroverlast. De kruipruimten onder de huizen staan vol water. Bovendien stinkt het en hebben de bewoners geregeld hoofdpijn. Bewoner N. van den Berg vermoedt dat het grondwaterpeil gestegen is door de verbreding van de naastgelegen spoordijk. Woningbouwver eniging De Sleutels ontkent dat er sprake is van een 'constante vochtoverlast' en wil geen maatre gelen treffen. Klachten over vochtoverlast hebben de bewo ners al geruime tijd, maar de laatste twee jaar zijn de kruipruimten nog verder volgestroomd. De toestroom van water begon nadat woningbouw vereniging, groot onderhoud aan de woningen had uitgevoerd. De opknapbeurt viel samen met werkzaamheden van de Nederlandse Spoorwe gen aan de spoorlijn. De NS verbreedde de spoor dijk, die daardoor zeven meter dichter bij de hui zen van de Morslaan kwam te liggen. Van den Berg vermoedt dat deze operatie gevolgen heeft gehad voor de grondwaterstand. „De druk op het grondwater is wellicht toegenomen en het water moet toch ergens naartoe." Onder de vloeren in de betreffende huizen staat een laag water van 15 tot 30 centimeter. Die ver oorzaakt volgens de huurders condensvocht in het hele huis, waardoor houten vloeren krom trekken, vloerbedekking gaat schimmelen en ra men beslaan. Van den Berg: „We zitten hier met een constante hoofdpijn en je krijgt ook een rot- tingslucht in huis. De situatie lijkt me niet zo ge zond." Het water onder de woningen is verschillende malen weggepompt, maar zonder blijvend suc ces. Van den berg: „Hier is het water twee keer weggehaald, maar het lijkt wel of er een sloot werd leeggepompt. De volgende dag staat het wa- Een technisch bewoners adviseur van de Stich ting Welzijn constateerde ruim een jaar geleden dat een 'degelijk bodemafsluiting' ontbreekt. In een brief aan woningbouwvereniging De Sleutels werd geadviseerd de bodem in de kruipruimten te verschonen, met een nieuwe laag zand en te voorzien van een waterdichte bouwfolie. De Sleutels stelde in januari 1993 echter vast dat van een constante vochtoverlast geen sprake was. 'Nooit is door ons of derden stank waarge nomen', schreef een medewerker van de Sleutels in een brief aan de familie Van den Berg. 'Zelfs niet op momenten dat u wel iets rook'. Maatrege len tegen de door bewoners gesignaleerde vocht overlast heeft de corporatie niet getroffen. Walenkamp en De Graaf kruisen degens over politieke grondslagen Wie ons de komende weken met 'n bezoekje verblijde wordt op tal van verrassingen getrakteerd. Zo kunt u op maandag en donderdag niet alleen genieten van het gerin kel in de Jackpotclub en het gera tel aan de roulettetafels, maar ook van de gezellige klanken van ons huisorkest dat live de sterren van de hemel speelt Als u van plan bent om binnenkort bij ons te dineren, kunt u dat het beste op dinsdag avond doen, want dan wordt uw etentje op feestelijke wijze af gesloten door een digestief van het huis. En woensdag krijgen alle dames gratis entree. U moet wel correct gekleed aan de receptie verschijnen. t8 jaar zijn en 'n geldig legitimatie bewijs kunnen tonen, want anders komt u voor nóg een verrassing te staan, u mag er helaas niet ia In de Holland Casino's kom je ogen tekort. GEVERS DCYNOOTPLEIN 30. TEL. 070 3512621 De verstandhouding tussen col legepartij CDA en oppositiepar tij D66 blijft koeltjes. Aanleiding tot toenadering is er wel. Het -is nog maar een paar weken gele den dat D66 een overeenkomst torpedeerde met PvdA en GroenLinks om met z'n drieën het nieuwe college te vormen. Dat zou ten koste van het CDA zijn geweest. CDA-lijsttrekker J. Walenkamp en het naar de Tweede Kamer vertrekkend D66-raadslid T. de Graaf be steedden gistermiddag geen woord aan die gebeurtenissen. In een door D66 georganiseerd debat over grondslagen van de politiek, maakten de twee elkaar het leven zuur door het be staansrecht van eikaars partijen ter discussie te stellen. Volgens De Graaf vertegen woordigt Walenkamps CDA zo'n breed politiek spectrum dat 'iedereen er wel een plekje kan vinden'. „Elke' specifieke politieke inhoud ontbreekt." Het raadslid keurde ook religie als politieke inspiratiebron af. Walenkamp zei hierop dat de bijbel voor hem 'geen draai boek' is. „Ik kan er niet in lezen waar de lantaarnpalen in Lei den moeten staan. De bijbel is wel een inspiratiebron. Het po litieke verhaal van het CDA be gint met normen en waarejen als rentmeesterschap, solidari teit, rechtvaardigheid en ge spreide verantwoordelijkheid. YVat zijn nu eigenlijk D66-waar- den. Waarop kan een D66-kie- zer raadsleden of parlementari ërs afrekenen? Hoe maakt D66 Dit is het Lijsttrekker Joop Walenkamp van het CDA (links) en het D66-raadslid Thom de Graaf debatteerden gisteren over de Burcht. Politicoloog Rudy Andeweg zat het debat voor. de kiezer duidelijk of ze nu een aanhangwagen van de PvdA of de WD is?" Tussen neus en lippen door merkten Walenkamp en De Graaf op dat ze 'als het om praktische zaken gaat niet eens zo ver uit elkaar staan'. Die op merking leidde tot de vraag uit de zaal waar dat anti-CDA-sen- timent van D66 toch vandaan komt en waarom CDA'ers hun politieke uitgangspunten in FOTO'HIELCO KUIPERS dikwijls wel allergisch voor D66'ers lijken. De Graaf ontweek de vraag een beetje. Volgens de D66'er

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 7