Economie Beurs Over grijze pakken, korte rokken en hoge koersen MAANDAG 17 JANUAR11994 ECONOMISCH KORT BEURSEFFECTEN WERELDHAVE, het onroerend- goedfonds, heeft vorig jaar een direct beleggingsresultaat (hu ren en dergelijke) behaald van 100 miljoen gulden tegen 85,2 miljoen over 1992. Per aandeel steeg het van 7,28 gulden (na correctie voor de uitkering in aandelen over 1992) tot 7,36 gulden. Het totale beleggingsre sultaat per aandeel verbeterde van 20,70 gulden negatief tot 0,40 gulden positief. Dat bete kent dat het negatieve indirecte resultaat (waardering van bij voorbeeld panden) per aandeel kromp van 27,98 gulden tot 6,96 gulden. OP DE ZWITSERSE effecten beurzen (Zürich, Genève en Ba zel) is vorig jaar voor 434,7 mil jard frank (574 miljard gulden) omgezet. Dat is 202 procent meer dan in 1992. De sterke groei is niet alleen het gevolg van meer handel, maar ook van de stijging van het koersniveau met ongeveer 50 procent. RUSLAND HEEFT tot nu toe maar iets meer dan een derde opgenomen van de 1,4 miljard dollar aan kredieten, die de We reldbank vorig jaar heeft ver strekt. Van de 3 leningen, voor de energiesector, de hervor ming van de economie en de sociale lasten ten gevolge van de economische hervormingen, HET VERLIES voor belastingen van het moederconcern van de Japanse fabrikant van consu mentenelektronica Akai is in het eind november afgelopen boekjaar opgelopen van* 247 miljoen yen tot 2,81 miljard yen (48,6 miljoen gulden). De omzet daalde van 56,62 miljard yen tot 52,72 miljard yen (912 miljoen gulden). Akai verwacht voor het lopende jaar een verlies van een miljard yen op een omzet van 50 miljard yen. CITICORP, de grootste bank- houdstermaatschappij in de Verenigde Staten, schat dat haar nettowinst over 1993 is uitgeko men op een recordbedrag van 2,2 miljard dollar in vergelijking met 722 miljoen dollar in 1992. In het vierde kwartaal steeg de nettowinst van 280 miljoen dol lar tot ongeveer 575 miljoen dollar. HET AMERIKAANSE Chiquita Brands International schenkt deze maand 10 miljoen bananen aan de Russische hoofdstad Moskou. Het fruit wordt verdeeld onder kinderen, ziekenhuispatiënten ei ste bevolkingsgroepen. De financiële wereld wordt bevolkt door mannen. Dat was vroeger zo en dat geldt nog steeds. In Engeland en Amerika in mindere mate dan bijvoorbeeld in Ne derland, maar ook daar zijn vrouwen ver in de minderheid. Je hebt ze wel, vrou welijke beleggers en analisten (een 'ana liste' is wat anders, die doet iets in een laboratorium van een ziekenhuis), maar het zijn toch meestal weer de mannen die bij de grote effectenhuizen en beleg gingsinstellingen de dienst uitmaken. Kortom, beleggen is nog steeds een zaak van mannen - en van hen dan weer het soort met grijze pakken. In de finan ciële wereld is een krijtstreep voor jon gens niet ouder dan 25 jaar heel gewoon. De enige frivoliteit die men zich in dit soort kringen durft te permitteren zijn grappig bedoelde manchetknopen (bij voorbeeld Mickey Mouse), dure horloges (Rolex) of juist heel goedkope (Swatch). Bretels zijn helemaal fout, laat staan bruine schoenen. Deze eenvormigheid verklaart volgens mij de enorme populariteit van 'de theo rie van de roklengte'. Volgens deze theo rie bestaat er een verbluffend verband tussen de heersende mode ten aanzien van de lengte van de rok en de stemming op de aandelenbeurs. Worden de rokken lang en zedig, dan dalen de koersen. En omgekeerd: stijgen de rokken tot boven de knie, dan is dat een signaal om vol in aandelen te gaan. De afgelopen eeuw heeft laten zien dat de theorie van de rokzoom niet helemaal onzinnig is. Neem de periode vóór de Eerste Wereldoorlog. De zedigheid van het Victorianisme vierde nog steeds hoogtij, de rokken waren lang, de 'bear- markets' ook. De jaren twintig zagen er daarentegen vrolijker uit. Het was de tijd van Charleston, jurken tot boven de knie en stijgende aandelenkoersen. Dat duur de tot 1929. De grote crash en de daaropvolgende economische crisis stortten zowel beleg gers als vrouwen in het ongeluk- Koning mode was onverbiddelijk: de rok zakte weer tot op de enkel. In de jaren veertig viel noch op de beurs noch op het ge bied van kleding veel lol te beleven. Met de koersstijging van de jaren vijftig ging de rok weer omhoog en streefden de aandelenbeurzen het oude niveau van 1929 (gecorrigeerd voor inflatie) voorbij. Niet lang daarna, in het midden van de jaren zestig, beleefde de mini-rok hoogtij. In de jaren zeventig was het weer tijd voor lange rokken en stagne rende koersen, terwijl de 'bullmarket' van de jaren tachtig werd vergezeld door de terugkeer van de 50 centimeter-rok, die tot op vandaag eerder als netjes dan als uitdagend wordt beschouwd. Liefhebbers van de rokzoom-indicator hebben een mooie verklaring voor de verbluffende relatie tussen mode en koersen. Psychologische krachten in de samenleving zouden zowel onder beleg gers als onder niet-beleggers (de rest dus) schommelingen van pessimisme en optimisme teweeg brengen. Ook de mo de ontkomt daar niet aan. Zo leidde het optimisme van de jaren zestig zowel tot een geheel nieuwe mode als tot stijgende koersen. In de sombere jaren dertig ge beurde precies het omgekeerde. Het klinkt allemaal heel aannemelijk. Toch zit het mij niet lekker. Dat geldt vooral voor de populariteit van die rare beursindicator. Je hoeft als vrouw maar een paar maanden als nieuweling in de financiële wereld rond te lopen, of je hebt al van diverse kanten gehoord over het grappige verband dat er zou bestaan tussen de hoogte van de koersen en de rokken van 'de dames' (men spreekt in dit verband steevast van 'dames' en werpt daarbij schalkse blikken - ook zo iets raars). Daar sta je dan als nieuweling netjes te wezen in je inderdaad niet al te lange rok. Voorspellen kan de rokzoom-indicator niet. Meestal volgt hij de beurskoersen. Met andere woorden: eerst stijgen of zakken de koersen en daarna reageert de rok. Daar heb je dus weinig aan als be legger. Hetgeen onvermijdelijk tot de conclusie leidt dat het succes van de rookzoomindicator alles heeft te maken met al die mannen en al die grijze pak ken waarmee ik deze column begon. Gemeten naar de stand van de rook- zoom-indicator staan beleggers woelige tijden te wachten. Wie de mode van de laatste tijd een beetje heeft gevolgd, weet dat tegenwoordig alles kan. Zedige lange rokken in jaren-dertig-stijl hangen in de rekken van de Bijenkorf gezusterlijk naast ultrakorte exemplaren die herinne ren aan de jaren zestig. En dan heb je nog allerlei varianten: lang met split, transparant, lange rokken die over korte worden gedragen en - om de verwarring compleet te maken - korte over lange. Het is dus allerminst helder wat de be legger kan verwachten. Volgens sommigen zijn de vooruit zichten uitstekend, anderen denken dat het op de beurzen kwakkelen wordt en weer anderen voorzien grote ellende. Ook in het afgelopen jaar had de rok zoom-indicator ons niet verder gehol pen. Toen de lange rok najaren afwezig heid definitief terugkeerde in het straat beeld deden de aandelenbeurzen het meer dan uitstekend. De rokzoom-indi cator is dus passé. De lengte van een rookzoom alleen maakt tegenwoordig nog geen 'bullmarket'. En dat is maar goed ook. Brigitte Slot werkt bij het Institute for Research and Investment Services, een samenwerkingsverband van de Robeco Groep en de RABO-bank, 'Elektronisch archief wordt heel goedkoop Het Rotterdamse softwarehj Document Acces komt binne kort op de markt met sta daardpakketen voor elektroi) sche archivering. Het jaar oude bedrijf leverde tot toe alleen maatwerk voor gr re bedrijven, maar breidt activiteiten nu uit. De stai daardpakketten worden vol ge? directeur C. Krijgsman 'tegq een hele lage prijs' aangebodq waardoor ook kleinere bedrj ven ermee aan de slag kunnei ,,We zijn de eerste op dit goe^ kope niveau en we hebben bi na geen concurrentie", zej Krijgsman. Met de softwares}! temen kunnen gebruikers vaj grotere netwerken hun archij ven vervangen door een elektrd nische opslag van gegeven Teksten, documenten, facturej contracten en verzekeringspj lissen, maar ook cheques fj barikoverschrijvingen kunnq gemakkelijk met een scann| elektronisch worden opgeslagf) en gearchiveerd. Op die maniq zijn geen archiefkasten mej nodig. Bovendien kunnen me dewerkers (zelfs meerdere tege lijk) snel de vereiste documen ten op hun beeldscherm oproe pen zonder gezoek en gelooj Verder is zoekraken of verwijde documenten vrijwel mogelijk.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 6