Top Clinton-Assad stemt 'voorzichtig optimistisch' Major toont het leiderschap van een woelmuis Buitenland Communist op winst bij verkiezingen in de Krim Turkmeense president mag tot het jaar 2002 aanblijven Verkiezingen Italië op eerste dag joods paasfeest PAC zweert gewapende strijd af _)\AANDAG 17 JANUAR11994 simffropoi rtr/afp krim hii Onkraïnp hliiff M ceneve Sigarenmagnaat Zino Davidoff, de koning van de hand- gerolde Havana, is eind vorige week op 88-jarige leeftijd overle den. Dit maakte zijn dochter gisteren bekend. Hij is inmiddels begraven op een joods kerkhof in het Zwitserse Genève. De in 1906 in Kiev geboren Davidoff bouwde zijn zakenimperium op door een speciale relatie met Cuba, die bleef bestaan na de com munistische revolutie in 1959. foto epa Tram weer terug in Valencia madrid Als eerste Spaanse stad heeft Valencia sinds vandaag de tram terug als stedelijk vervoermiddel. De tram werd meer dan 20 jaar geleden afgeschaft. Over een afstand van tien kilometer gaan tot mei de hypermoderne wagons van de transyia rijden. Het gaat voorlopig om een proef. Dode verstekelingen in Britse haven londen in de Britse havenstad Felixstowe zijn zaterdag in een vrachtcontainer de lijken van vier verstekelingen gevonden. Ha venwerkers ontdekten de doden nadat zij in de container geroep en geklop hadden gehoord van een vijfde man die tussen de lij ken zat opgesloten. Volgens de politie gaat het om Roemenen die illegaal Groot-Brittannië hadden willen binnen komeo- Kou in VS eist slachtoffers Washington Een van de Noordpool afkomstige koudegolf heeft het afgelopen weekeinde in de VS diverse slachtoffers gemaakt. In Chicago kwamen vier mensen om door brand nadat ze een ondeugdelijk verwarmingsapparaat hadden gebruikt. Een 79-ja- rige man werd dood aangetroffen in zijn onverwarmde woning. Tweede ronde Finse verkiezingen Helsinki De sociaaldemocraat Martti Ahtisaari en de liberale de fensieminister Elisabeth Rehn zijn gisteren in Finland allebei als hoogste geëindigd bij de presidentsverkiezingen. Ahtisaari kreeg 26 procent van de stemmen en Rehn 22 procent. Geen van de elf kandidaten behaalde een absolute meerderheid waardoor begin volgende maand een tweede ronde zal worden gehouden. Franse lerares gedood in Algiers Barcelona Een Franse lerares, moeder van drie kinderen, is za terdagmiddag in het centrum van de Algerijnse hoofdstad Al giers door een onbekende doodgeschoten. De 45-jarige Frangai- se is het 25ste buitenlandse slachtoffer van de burgeroorlog. De aanslag is vermoedelijk het werk van de Gewapende Islami tische Groep, een afscheiding van het verboden Islamitisch Red dingsfront (FIS). Vissers na 19 uur zwemmen aan wal port Moresby Drie Australische vissers hebben 19 uur lang moeten zwemmen, nadat hun 7 meter lange boot zaterdag in de Golf van Papoea was gezonken. Door wateren waar veel haaien leven, bereikten de vissers het eilandje Haidana, 20 kilometer ten westen van Port Moresby, de hoofdstad van Papoea-Nieuw- Guinea. Een pro-Russische separatist lijkt de presidentsverkiezingen die gisteren op het Oekraïnse schiereiland Krim werden ge houden, te gaan winnen. Dat bleek vanmorgen uit de voorlo pige uitslagen. De communisti sche advocaat Joeri Mesjkov heeft volgens de voorlopige tel lingen een ruime voorsprong op regionale parlementsvoorzitter Nikolaj Bagrov, de enige van de 6 kandidaten die wil dat de Krim bij Oekraïne blijft. Mesjk ov wil dat de Krim, dat in 1954 aan Oekraïne werd overgedra gen, weer bij Rusland wordt ge voegd. Tweederde van de 2,5 miljoen inwoners van het schiereiland is Rus. De officiële uitslagen worden pas over enkele dagen ver wacht. Ten minste 74 procent van de kiesgerechtigden nam deel aan de eerste presidents verkiezingen, waarbij het Russi sche nationalisme een centrale rol speelde. correspondent Weer heeft president Niejazov zijn persoonlijk record gebro ken. Op 239 dwarsliggers na lieten zaterdag de 1,9 miljoen kiesgerechtigde inwoners van Turkmenistan weten dat de 53-jarige Saparmurat Niejazov tot het jaar 2002 president van zijn woestijnland mag blijven. Niejazov had de Turkmenen ge vraagd om zich per referendum uit te spreken over verlenging van zijn ambtstermijn. In de 1992 van kracht geworden Grondwet was namelijk een schoonheidsfoutje ingeslopen. Volgens die nieuwe constitutie moest het staatshoofd 5 jaar na zijn aantreden nieuwe verkie zingen uitschrijven dm aan de macht te kunnen blijven. De president gaat door voor een populaire dictator. Hij mag zijn ruim 4 miljoen onderdanen dan met strakke hand regeren, in de veelvolkerenstaat heerst rust. En de mensen mogen er arm zijn, vergeleken met het Sovjet-tijdperk hebben ze het goed. In Turkmenistan bevindt zich een gigantische gasbel, die jaar lijks meer dan 80 miljard kubie ke meter gas ophoest. Waar geen gas is te vinden, blijkt olie, goud en ijzererts te zitten. Als voorproefje op latere rijkdom schonk Niejazov de Turkmenen gratis gas, elektriciteit en water. De in 1991 tot Democratische Partij omgedoopte Turkmeense communistische partij organi seerde uit dankbaarheid een gi gantische persoonscultus. Stra ten en scholen kregen de naam van Niejazov. Alle vorig jaar ok tober geïntroduceerde manat- biljetten de munt die de roe bel vervangt dragen het por tret van de Turkmenbashi (Op perhoofd van de Turkmenen). Niejazov opereert uiterst ge wiekst op het buitenlandse poli tieke toneel. Iran en Turkije din gen beide naar zijn gunsten en ook Moskou wil Turkmenistan graag te vriencl houden. Nieja zov speelt de aanbidders keurig tegen elkaar uit. Zp liet hij op de in Turkije voor de vijf Centraal-Aziatische GOS-republieken georganiseer de conferentie al het gepraat over de 'grote Turkse familie' rustig over zich heen gaan. Kort daarna vertrok hij naar buur land Iran en nam enkele miljoe nenkredieten mee naar huis. Niejazov's grote gebrek is, dat hij aan zelfoverschatting lijdt. Zo kondigde hij vorig jaar herfst aan, dat de manat één dollar waard zou worden. Nu al moet 25 manat voor één dollar wor den neergeteld. De prijzen zijn flink aan het stijgen. De belofte dat het gemiddelde loon zo'n 400 dollar (800 gulden) per maand zop worden, is een sprookje gebleken. Syrië hamen op alomvattendeduurzame vrede Reden voor voorzichtig optimisme. Dat is de eerste in druk in Israëlische regeringskringen van de gisteren in Genève gehouden topconferentie tussen de Amerikaanse president Clinton en zijn Syrische ambtgenoot Assad. Clinton zei in een persconferentie dat Assad hem 'duide lijk, direct en onomwonden' had gezegd zich gebonden te voelen aan normale betrekkingen met Israël als er een vredesakkoord wordt gesloten. Assad en Clinton hebben afgesproken samen te werken in het streven naar 'duur zame vrede in het Midden-Oosten'. tel aviv ad bloemendaal De toverformule die Israël van Assad wil horen niet binnen skamers maar via de internatio nale media bevat tenminste twee elementen: volledige nor malisering van de betrekkingen en vergaande veiligheidsmaat regelen op de Golanhoogte die Israël in 1967 veroverde. Koerden gedood bij gevechten grens met Iran Turkse troepen hebben bij de berg Ararat bij de grens met Iran 48 Koerden gedood. Dat heeft de Turkse staatsradio gis teren gemeld. Elders zouden 6 regeringssoldaten om het leven zijn gekomen toen ze op een landmijn reden. De guerrilla strijders die gedood werden, hadden zaterdagavond gepro beerd naar Iran te vluchten. De Koerdische Arbeiderspartij (PKK) opereert onder andere vanuit bases in noord-Irak, Iran en Syrië. De Turkse regering be gon twee weken geleden een nieuw offensief tegen de PKK. Zeker 37 doden door gasexplosie sauna Marokko RABAT DPA Peiling: ANC behaalt monsterzege bij verkiezingen JOHANNESBURG P.v.NUUSENBURG CORRESPONDENT Het extremistische Pan Africa- nist Congress (PAC) heeft zijn gewapende strijd tegen de Zuidafrikaanse regering opge schort en daarmee de weg vrij gemaakt voor deelname aan de eerste non-raciale verkiezingen op 27 april. Het PAC was door de terreur van de gewapende vleugel van de partij (APLA) in een isolement geraakt. APLA wordt verantwoordelijk gesteld voor een serie aanvallen op blanken. PAC-leider Makwetu zei dat hij de onderhandelingen met de regering over een definitief staken van de vijandelijkheden en over een amnestieregeling voor APLA-strijders zal voort zetten. De regering en het PAC bereikten in november vorig jaar in beginsel al een akkoord over een wapenstilstand. Niettemin bestaan er grote twijfels of de PAC-leiding haar militante achterban ervan kan overtuigen de wapens neer te leggen. Het PAC is slecht geor ganiseerd en zou greep op ele menten binnen APLA hebben verloren. De aanval op een café in Kaapstad op 30 december vond plaats nadat de regering en de PAC-top hun voorlopige wapenstilstand hadden geslo- Makwetu verklaarde verder dat zijn organisatie zich bin nenkort zal laten registreren als politieke partij en haar pro gramma en kandidatenlijst voor de verkiezingen van april bekend zal maken. Uit een gisteren gepubliceer de opiniepeiling blijkt dat 1,7 procent van de kiezers het PAC steunt. Het ANC heeft volgens deze peiling met 64,4 procent verreweg de meeste aanhang. De Nationale Partij van presi dent De Klerk is met 15,8 pro cent de tweede partij. De Zulu- partij Inkatha van chief Buthe- lezi zou niet meer dan 3,9 pro cent van de stemmen krijgen. Assad wil dat de Israëlische premier Rabin zich nu al in het openbaar bereid verklaart tot een volledige terugtrekking. Maar dat zou grenzen aan poli tieke zelfmoord. Voorlopig moeten ministers als Yossi Sa- rid, van de links-liberale Meretz, het water testen. Sarid zei hgt afgelopen weekeinde dat Israël de hele Golan moet opgeven in ruil voor volledige vrede. De honderdduizenden Israëli's die de boodschap 'Israël met de Golan' op hun autoruit hebben gekleefd, weten hoe laat het is. Op de persconferentie na af loop van zijn gesprek met Clin ton gebruikte Assad een paar keer zijn favoriete term 'alom vattende, rechtvaardige en duurzame vrede'. De traditione le opvatting van Syrië is immers dat een afzonderlijke wede met Israël geen echte vrede is. Een verdrag kan pas worden gete kend als de Israëli's zich hebben teruggetrokken uit alle bezette Arabische gebieden: de Golan, de Westelijke Jordaanoever, Oost-Jeruzalem, de Gazastrook en Zuid-Libanon. Ook Israël streeft naar een alomvattende vrede, maar meent die alleen te kunnen bereiken via afzonder lijke compromissen met de Ara bische landen en de PLO. Op de persconferentie bleven spectaculaire mededelingen uit. Clinton sprak over de mogelijk heid dat Syrië zal worden ge schrapt van de Amerikaanse zwarte lijst van landen die ter reur steunen. Hij gebruikte het woord 'terreur' niet, maar noemde min of meer terloops 'groepen als de PKK, Hezbollah, Jibril en andere'. Organisaties dus waaraan Damascus onder dak biedt. De twee presidenten hebben ongeveer een uur aan dit onderwerp besteed, maar niet met het oogmerk een op lossing te bereiken. Clinton zei dat het beter is eerst eikaars vertrouwen te win nen bij het bereiken van een vreedzame regeling in het Mid den-Oosten. In die sfeer kunnen dan de ministers van buiten landse zaken samen buiten het oog van het publiek wer ken aan een oplossing voor de problemen. correspondent De Italianen gaan op 27 maart naar de stembus, ondanks het feit dat op die dag het joods paasfeest begint. Premier Ciam- pi, die gisteravond de datum van de verkiezingen bekend maakte, excuseerde zich voor de joodse gemeenschap in Ita lië, maar zei dat er geen alterna tieven zijn. President Scalfaro had eerder officieel* de kamers van het parlement ontbonden en het mandaat van de vorige week afgetreden Ciampi ver lengd tot aan de verkiezingen. De beslissing van Scalfaro en Ciampi om op 27 maart te stemmen, ontneemt in de prak tijk het stemrecht aan de Itali aanse joden, omdat volgens de traditie met Pasen geen enkele activiteit ontplooid mag wor den. De reacties in joodse kring waren gisteren zeer negatief. Opperrabijn Toaff zei verbitterd te zijn en tot op het laatst te hebben gehoopt dat de staat respect zou tonen voor zijn minderheden. i de 30.000 personen tellende joodse ge meenschap, Zeli, sprak van een verlies voor de joden, maar ook voor Italië. „Op een moment dat overal in de wereld racisme en onverdraagzaamheid de kop op steken, had Italië de kans het goede voorbeeld te geven", al dus Zeli, die de Italiaanse joden opriep na; handelen. De keus datum w praktische eigen geweten te Bij een gasexplosie in een open bare sauna zijn in de Noord- marokkaanse stad Tetouan ze ker 37 mensen om het leven ge komen. Dé gasexplosie en de daaropvolgende brand deden zich zaterdag voor in de zojuist afgebouwde modernste sauna in het centrum van de stad, zo verklaarden ooggetuigen giste- In het gebouw van twee ver diepingen bevonden zich op het de ramp ongeveer vrouwen en kinde ren. Men houdt rekening met een stijging van het dodental, omdat veel van de ongeveer 20 overlevenden zeer zwaar ge wond zijn. Het was zaterdag druk in de in de betere kringen geliefde ge mengde suana, omdat zaterdag in de Arabische landen dé dag is om een bad te nemen. De bou wers van de sauna hebben zich naar verluidt niet gehouden aan de bouwvoorschriften. parus Honderduizenden Fransen hebben gistermiddag in de stromen de regen hun steun betuigd aan het openbaar onderwijs. De demon stratie was gericht tegen het plan van de conservatieve regering van premier Balladur om de overheid het bijzonder onderwijs mede te laten financieren. Tegenstanders van het plan stelden dat dit ten koste zou gaan van het openbaar onderwijs. Vorige week donderdag verklaarde het Franse Constitutionele Hof het omstreden wetsvoorstel nietig, om dat deze in strijd is met de Franse Grondwet. Desondanks lieten de or ganisatoren de onderwijsbonden en de linkse politieke partijen de demonstratie doorgaan. foto afp kan loup cautreau or de verkiezings- ingegeven door 'erwegingen. Pre- Ciampi had vorige week woensdag, na een tumultueus debat in het parlement, zijn ontslag aangeboden aan presi dent Scalfaro, die de crisis wilde 'sturen' door snel verkiezingen uit te schrijven en Ciampi's mandaat te verlengen. Omdat tussen ontbinding van de kamers en de verkiezingsda tum maximaal 70 dagen mogen liggen, kwam men uit op 27 maart. Een week eerder kon niet uit organisatorisch oog punt, terwijl een week later Scalfaro zou hebben gedwon gen ook de kamers een week la ter te ontbinden. Clanoudsten in Somalië sluiten vredesakkoord MOGADISHU Rtf-AFP De stam-oudsten in de regio Mogadishu hebben gisteren on der leiding van imam Mohamed Omar een vredesakkoord on dertekend. Na drie dagen on derhandelen zijn 176 oudsten van de Habr Gedir-clan van de Somalische krijgsheer Aidid en van de Abgal-clan van Aidids belangrijkste rivaal Ali Mahdi overeengekomen „samen te ko men en samen in vrede te le- Het akkoord verwerpt de oor log en roept op terug te keren naar de waarden van de religie. Als juridische basis voor het nieuwe Somalië wordt de isla mitische wetgeving voorgesteld. De stam-oudsten zijn overeen gekomen binnen een week een commissie te vormen van verte genwoordigers van verschillen de stammen, die wetten moet opstellen. Een andere commis sie zal moeten toezien op nale ving van het akkoord. De leiders van de belangrijk ste groeperingen, Aidid en Ali Mahdi, waren niet aanwezig bij de besprekingen ten noorden van de hoofdstad Mogadishu, maar de imam zei hen te heb ben gesproken over een moge lijke verzoening. Een verzoe- ningsraad wordt in de komende weken bijeengeroepen. Medewerkers van de VN en hulpverleningsorganisaties zijn gisteren uit de Somalische stad Buale gevlucht. De hulpverle ners zijn al diverse keren aange vallen door bandieten. LONDEN CEES V correspondent Wie komend van een andere planeet gis teren de Britse kranten opsloeg, moet zich even in Italië hebben gewaand. Po litici die zich hadden verrijkt, regionale bestuurders die stemmen hadden 'ge kocht' en een premier die algemeen wordt verafschuwd. Zelfs Brutus ontbrak niet in de politieke minestrone die de le zer kreeg opgedist; hij figureerde in de persoon van Michael Portillo, de man met het uiterlijk van een Napolitaanse lover die de impopulaire premier het mes in de rug wil zetten. Maar deze crisis is van Britse makelij, en daarom met een seksuele saus overgo ten. De Sunday Times, dat zich laat voorstaan op zijn gedegen onder zoeksjournalistiek, bracht het nieuws gisteren op de voorpagina: een Conser vatief Lagerhuislid, die eerder had toege geven een Franse hotelkamer te hebben gedeeld met een homo sapiens van het zelfde geslacht, had zulks ook al eens ge daan in India! De Britse politiek heeft altijd een hoge amusementswaarde gehad, maar alleen de onnozelste halzen nemen seksschan dalen serieus. Seks heeft misschien een ministeriële loopbaan of wat beëindigd, maar nog nooit een regering ten val ge bracht. Maar de huidige cocktail van seks en corruptie dreigt, zoals de Econo mist vrijdag noteerde, de regering blij vend te verlammen. Nooit eerder is een Britse regering, 20 maanden na haar verkiezingszege, zo impopulair geweest. Als er nu verkiezin gen zouden worden gehouden, zou slechts een kwart 'Tory' stemmen. En dat is des te opmerkelijker omdat de economie, doorgaans de enige factor die de populariteit van de regering bepaalt, weer groeit en bloeit. Een nog veger teken is dat zelfs de trouwste aanhangers in medialand zich nu van de partij hebben afgewend. The Sun, die in 1992 een belangrijke bijdrage leverde aan de overwinning van Major Co., schreef vorige'week: „Wat was het stom om dit zootje te geloven." Het al omvattende oordeel over de premier: „John Major toont het leiderschap van een woelmuis." Er dreigt geen onmiddellijk gevaar voor dit weinig charismatische dier, maar achter de coulissen worden de messen reeds geslepen. Steeds meer Conserva tieve Lagerhuisleden raken ervan doordrongen dat Majors weg naar de hemel is geplaveid met bananeschillen. Met zo'n man als premier, vrezen zij, zouden hun plaatsen op de groenlede- ren bankjes in de moeder aller parle menten wel eens in gevaar kunnen ko men. De verkiezingen zijn nog ver weg. maar waarom Julius Caesar niet tussen tijds door Brutus vevangen? Openlijk werd Michael Portillo vorige week door de rechtervleugel gelanceerd als troonpretendent. Portillo, ondermi nister voor financiën, hield afgelopen vrijdag een rede waarin hij de loftrompet stak over Majors voorgangster Margaret Thatcher. Daarna sprak een invloedrijk Conservatief tot hem: „Als je een gooi doet (naar het premierschap), zullen wij je steunen." De schandalen begonnen twee weken geleden met de onthulling dat staatsse cretaris Tim Yeo een buitenechtelijk kind had verwekt. Met die tijding knalde het deksel van de beerput, en in de da gen daarna leerde de natie in chronolo gische volgorde het volgende: l^gerhuisr lid Ashby had het bed gedeeld met een man, de vrouw van staatssecretaris Caithness had zelfmoord gepleegd, Yeo had ook een tweede kind verwekt, me vrouw Caithness had zich van het leven beroofd omdat haar vermogende man overspelig was geweest en David Ashby had ook nog met een tweede man gesla pen. En dat waren alleen nog maar de seks schandalen. Donderdag kwam een staatsaccountant met de uitkomst van een onderzoek naar de handelwijze van het Conservatieve gemeentebestuur te Westminster. Zijn bevinding werd de volgende dag door The Independent in de volgende kop weergegeven: „Schandelijk, Opzettelijk. Onwettig, On geautoriseerd, Onbetamelijk." Het be stuur had gemeentewoningen verkocht aan 'rechtse' mensen met het oogmerk bij de volgende verkiezingen de Conser vatieve meerderheid veilig te stellen. Tot dusverre is het jaar 1994 voor Major een 'annus horribilis' geweest, en de weersvoorspelling is dat het deze week schandalen blijft regenen. Vandaag moet Major voor de rechter verschijnen die een onderzoek doet naar een andere onbetamelijkheid: illegale wapenhandel met Irak. Het was Major zelf die eerder dit jaar het gerechtelijk onderzoek gelastte, maar dat was vooral de sprong van een kat in nood. In een eerdere rechtszaak had de Britse douane het bedrijf Matrix Chur chill voor het gerecht gedaagd wegens deze wapenexporten. In de eindfase van de rechtszaak eiste de rechter een aantal officiële documenten op die enkele mi nisters hadden willen verduisteren door ze tot 'staatsgeheimen' te bestempelen. Uit de inhoud hleek waarom: de minis ters hadden zelf hun goedkeuring ge hecht aan de wapenexporten. Ondanks de gigantische aandacht voor de seksuele schandalen zijn het vooral de politieke schandalen die Majors rege ring bedreigen. Of zoals een Conserva tief Lagerhuislid het zei: „Ik heb het ge voel dat we op de Titanic zitten. Maar al waar de media in zijn geïnteresseerd, is wie er met wie in de hutten slaapt."

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 5