Voor redding bos 750 miljoen nodig „Rente op m'n 13e maand? Prima idee!" Strijd om hoofdstad begint Miljoenenschade door fik Binnenland Kerkgangers massaal op zoek naar vermiste vrouw Vakantiebeurs breekt records Lint? CDA: Minima beschermen yan Thijn welkom in Den Haag bij lager minimumloon MAANDAG 17 JANUAR11994 Recordaantal overvallen op horeca Vorig jaar zijn er 443 gewelddadige overvallen ge pleegd op horecabedrijven. Een absoluut record en ten opzichte van 1990 (188 overv allen) meer dan een verdubbeling, zo heeft hoofdbestuurder Entius van Horeca Nederland gisteravond be kendgemaakt. Volgens het landelijke projectteam Overvalcrimi naliteit zijn de overvallers vaak geen professionele criminelen, waardoor veel geweld wordt gebruikt. „Hoe jonger de overvaller, des te onvoorspelbaarder zijn gedrag", aldus een woordvoerder. Het projectteam start op 28 maart een gerichte preventiecam pagne voor de snackbarsector. Voor de hele horeca komt er ver der een Teleaccursus. Bovendien komen er driedaagse cursus sen voor horecapersoneel op hotel- en streekscholen in ons land. Kabinet vergoedt niet alle waterschade den haag Het kabinet zal de slachtoffers van de watersnood in Limburg niet volledig schadeloos stellen. Wel zal het kabinet 'ruimhartig' zijn bij vergoedingen en kredieten, zo heeft premier Lubbers gisteravond gezegd. Het kabinet wil deze week loiopen doorhakken. Daarbij wordt niet van een van te voren bepaald bedrag uitgegaan dat wordt verdeeld. Er wordt gewoon gekeken wat nodig is en dat geld komt er dan ook, aldus Lubbers. De honderden miljoenen worden gehaald uit de belastingmeevaller van 4 miljard gulden die over 1993 is ontstaan. Gabor landbouwpresenteert overlevingsplan y haag Om de verzuurde en verdroogde bossen en natuurgebie den in Nederland te redden, is zeker 750 miljoen gulden nodig. Tussen 1995 en 2010 moet elk jaar zeker 50 mil joen gulden worden uitgetrokken voor het milieu. Alleen zo is te voorkomen dat bos en natuur een langzame dood sterven. woordelijk voor de verzuring, verdroging en overbemesting. Maar ook de industrie, het ver keer en de huishoudéns doen een forse aanslag op het milieu. Vooral de ammoniakuitstoot door de veehouders heeft een vernietigend effect op bos en heide. Het huidige mestbeleid van de overheid voldoet niet op korte termijn. De effecten daar van zijn pas te venvachten tus sen 2010 en 2015. Om te .vermijden dat het bos voor die tijd dood is, moet nu wat gebeuren, zo staat in de no ta. Voor dit jaar is 8 miljoen gul den uitgetrokken voor het bos. Volgend jaar loopt dat op tot 22 miljoen. Van 1996 tot 2010 is jaarlijks 50 miljoen nodig, zodat hel totaalbedrag de 750 miljoen overschrijdt. Dat staat in het Overlevingsplan Bos en Natuur van het ministe rie van landbouw, natuurbeheer en visserij dat vandaag is gepre senteerd door staatssecretaris Gabor van landbouw. Bossen en natuurgebieden in Nederland hebben zwaar te lij den onder de verzuring en over bemesting van het land. Heide vergrast door de neerslag van stikstof, terwijl bossen lang zaam doodgaan door te veel ammoniak in de lucht. Verder droogt de natuur, ondanks de vele neerslag, behoorlijk uit door verlaging van het waterpeil en onttrekldng van het grond water. Daardoor verdwijnen ook veel planten en - dieren. Vooral de landbouw is verant- Meer geld voor slachtoffers van geweld Een slachtoffer van een ge weldsdelict kan in het vervolg maximaal 50.000 gulden smar- tegeld krijgen voor materiële schade. Als tegemoetkoming voor psychisch legd is maximaal 20.000 gulden smartegeld te claimen. Het kabinet is zaterdag akkoord gegaan met cfit voorstej van Justitie. Tot nu toe geldt voor schade aan eigendommen door een ge weldsdelict een uitkering van ten hoogste 40.000 gulden. Het hoogste bedrag dat voor imma terieel leed werd verstrekt, was 10.000 gulden. De toe te kennen bedragen' komen uit het schadefonds ge weldsmisdrijven. Dat fonds keert alleen uil als de gedupeer de zijn schade niet kan verhalen op iemand anders en hij zelf geen geld heeft. De laatste jaren is het aantal verzoeken voor schadevergoe ding enorm toegenomen. In 1985 vroegen 321 slachtoffers geld van de overheid, in 1992 waren dat er 1.360. Vervoersbond akkoord met nieuwe CAO utrecht anp De leden van de Vervoersbond FNV hebben het afgelopen weekeinde het onderhande lingsresultaat voor een nieuwe CAO voor de 80.000 werkne mers in het beroepsgoederen- 'morrend geaccep- de door een grote uitslaande brand zaterdagnacht vrijwel volledig ver woest. De schade beloopt zeker 3,5 tot 4 miljoen gulden. Niemand raakte gewond. Naar de oorzaak van de brand wordt een onderzoek ii gesteld. foto Te veel ovens voor huisvuil Er dreigt in ons land een grote overcapaciteit bij de verbran ding van huishoudelijk afval. De huidige capaciteit van drie mil joen ton per jaar wordt niet vol ledig benut terwijl er alweer plannen zijn voor nog meer ovens met een totale capaciteit van vijf a zeven miljoen ton. De investeringen dreigen bedrijfs leven en burgers onnodig op veel te hoge kosten te jagen. Dat staat in het rapport 'Afvalverbranding, een analyse van onzekerheid' van de Milieu Management Groep. De Vuil Af voer Maatschappij (VAM), die een verbrandingsoven in aan bouw heeft, en provincie Zuid- Holland hebben het onderzoek laten doen. bovensmilde Honderdvijftig kerkgangers uit Bovensmil- de hebben zaterdag een zoekactie op touw gezet naar een vermiste vrouw uit hun dorp. Bijna 4 uur zochten ze het Asser Bos af, maar terwijl ze bezig waren, werd het stoffelijk overschot van de vrouw el ders in Assen gevonden door familieleden. Ze werd sinds dinsdagmiddag'vermist. Dominee Wattel van de gereformeerde kerk is onder de indruk van het massale hulpaanbod. Ze .had wel verwacht dat de leden van haar kerkgemeente zouden hel pen, maar op zo'n grote opkomst had ze niet gerekend. „Vrijdagmiddag hebben we besloten een zoekactie te organiseren. We hebben de ouderlingen gebeld, die op hun beurt weer geschikte mensen in hun eigen wijken hebben benaderd. Ook de her vormde kerk sloot zich bij de actie aan Zaterdagochtend om tien uur hebben we ons verzameld in de kerk. Toen alsmaar meer vrijwilligers kwamen opdagen, wis ten we niet wat we zagen." De kerkgangers besloten de zoekactie te houden nadat eerder al de zeer verontrus te familieleden van de vrouw in het Asser Bos hadden gezocht. Ze waren slechts met hun vieren, zodat het onbegonnen werk was om het uitgestrekte bosgebied uit te kammen. Zaterdag ging dat met de enor me ploeg vrijwilligers een stuk beter, hoe wel het aanvankelijk veel moeite kostte om de actie te coördineren. Wattel: „Gelukkig kregen we hulp van het Rode Kruis. Die mensen hadden portofoons bij zich, zodat we bet^r konden communice ren in dat dichte bos". De actie was van tevoren besproken met de politie, die zelf onvoldoende mensen had om op zoek te gaan. Toen de gelovi gen al uren door het bos hadden gelopen, kwam de politie met de boodschap dat de familie van de vermiste vrouw elders was gaan zoeken en haar ontzielde lichaam had gevonden. De vrouw had zelfmoord gepleegd. Het leeuwedeel van het geld gaat op aan de bestrijding van de effecten van verzuring, jaar lijks 40 miljoen. Daarbij valt te denken aan maaien, begrazen, plaggen en baggeren. Maar vol gens het ministerie is uiteinde lijk veel meer geld nodig. De af- zet-van vervuild heideplagsel en verontreinigd slib uit vennen kan leiden tot een zeer aanzien lijke kostenpost, aldus het over levingsplan. Een andere maatregel is het bemesten van bos. Ten minste 70.000 hectare bos heeft een te kort aan mineralen. Door de verzuring is de voedingsbalans in de grond verstoord. Momen teel wordt onderzocht in hoe verre mineralen en kalk over de bosgrond kunnen worden ge strooid. Daarmee kan al in 1995 worden begonnen. De maatre gelen voor bos en natuur leve ren 600 extra arbeidsplaatsen op. De helft daarvan wordt ge schapen in het kader van het Jeugd Werk Garantieplan en de banenpools. utrecht De Vakantiebeurs in de Utrechtse over Frankrijk bleken veruit favoriet en ook uit- ders werden verspreid. In totaal waren er Jaarbeurs heeft bijna eenderde meer bezoekers bundig aanwezig: 130 verschillende stands 1.316 kraampjes waar informatie was te krij- getrokken dan vorig jaar. Dit jaar bezocht een waren aan dit vakantieland gewijd. Duitsland gen over 88 landen. foto anp ruud hoff recordaantal van 185.043 mensen de beurs, bleek nog 52 kramen méér te heben en Neder- vorig jaar 141.000. Kraampjes met informatie land spande de kroon met 490 balies waar fol- Eén op vijf Nederlanders last van reuma Jaarlijks gaan 2.8 miljoen Ne derlanders naar de huisarts met nieuwe of terugkerende reuma tische klachten. Meer dan de helft van deze mensen (55 pro cent) heeft de klacht 4 jaar later nog. Iets minder dan de helft (46 procent) moet tijdelijk stop pen met werken. Ongeveer 140.000 mensen (5 procent) worden helemaal of deels afge keurd. Dit blijkt uit een natio naal reuma-onderzoek dat in opdracht van het ministerie van WVC over de periode 1990-1993 is gehouden. De resultaten zijn vanmorgen aangeboden aan staatssecretaris Simons (volksgezondheid). In 33 pro cent van de reumagevallen gaat het trouwens om gewone rug klachten. Van de mensen die zich met problemen bij de huis arts melden, worden er 750.000 naar de fysiotherapeut ge stuurd, 450.000 worden door verwezen naar een specialist. Vier procent van de mensen met reumatische klachten kreeg geen thuishulp terwijl dat wel nodig was. Simons is blij met het onderzoek omdat het in zicht geeft in problemen van langdurig zieken. Hij wil meer van dit soort onderzoeken hou den naar chronische ziekten. Blokkade van Dodewaard dodewaard anp Ongeveer 100 actievoerders van Greenpeace hebben zich van morgen ais 'lijken' uitgestrekt voor de toegang tot de kerncen trale in Dodewaard. Zij willen zo protesteren tegen de contac ten tussen Dodewaard en de nucleaire opwerkingsfabriek Thorp in het Engelse Sellafield. De Greenpeace-mensen wil len met directeur H. Arnolds van de centrale overleggen over het contract met Sellafield over de opwerking van splijtstofele menten. Arnolds heeft echter geëist dat de actievoerders eerst weggaan van de toegangsbrug. Volgens Greenpeace is de ver werking van bestraalde brand stof zinloos omdat de markt daarvoor zou zijn ingestort. Bo vendien neemt de nucleaire vervuiling volgens Greenpeace als gevolg van de nieuwe fabriek behoorlijk toe. nhaag Het CDA wil bij een verlaging van het minimumloon het soci aal minimum handhaven. Het CDA wil iedereen die met werk niet het sociaal minimum kan verdienen, daartoe een toeslag geven voor het verschil. Dat heeft de Tilburgse econoom Kolnaar, een van de opstellers van het CDA-verkiezingspro- gramma onthuld in het D66- blad Idee. Kolnaar noemt het werken met inkomenstoeslagen 'geen ideale situatie', maar vindt het 'verreweg te verkiezen' boven een situatie waarin veel mensen noodgedwongen langs de kant blijven staan. Zoals bekend wil de het CDA oorspronkelijk het wettelijk minimumloon afschaf fen. Toen er vanuit de achter ban* veel protest kwam op dit onderdeel van het verkiezings programma, werd het bijge steld. Het CDA pleit nu voor verlaging van het minimum loon. Volgens Kolnaar is het mini mumloon nu te hoog. Omdat in alle CAO's de loonschalen nog hoger liggen, betekent dit een drempel voor slecht geschoolde langdurig werklozen. Die ko men niet meer aan de bak om dat ze te duur zijn voor de werkgever. Dat is onrechtvaar dig, aldus Kolnaar. Een lager minimumloon be tekent volgens de CDA'er niet dat ook het sociaal minimum omlaag moet. Om dat te berei- kén is een toeslagensysteem no- den haag «anp De Amsterdamse burgemeester Van Thijn kan rekenen op witte broodsweken in het parlement als hij morgen aantreedt als mi nister van binnenlandse zaken. De 59-jarige PvdA'er heeft bij voorbaat de warme steun gekre gen van PvdA, CDA en WD, ter wijl ook D66 en GroenLinks zich positief over hem hebben uitgelaten. Al snel werd vorige week dui delijk dat Van Thijn de beste papieren had om de zondag nacht overleden minister Dales op te volgen. Hij was al eens, zij het kortstondig, minister van binnenlandse zaken en kent als weinig anderen de bestuurspro- blemen van de grote steden. PvdA-leider Kok maakte dui delijk waarom de keus op Van Thijn was gevallen. „Lange poli tieke en bestuurlijke ervaring. Een prima kandidaat, als politi cus, als bestuurder en als mens." De kritiek dat Dales niet door een vrouw wordt opge volgd, wees hij direct van de hand. Van Thijn was 'eerste keus en is als eerste benaderd'. De nieuwe minister van bin nenlandse zaken staat voorlopig niet voor hete vuren. Een uit zondering zal wellicht de Wet Gelijke Behandeling vormen, die hij nog door de Eerste Ka mer moet loodsen. Als Van Thijn eeh goede co me-back in de landelijke poli tiek maakt, lijkt hij zeker van een ministerpost als de PvdA blijft regeren. Die kans wordt, ondanks het verwachte verlies, redelijk groot geacht. De huidi ge coalitie wordt dan aangevuld met D66. Van Thijn kan bogen op uitgebreide ervaring in de landelijke politiek. Hij was PvdA-fractievoorzitter tijdens de jaren van het kabinet Den Uyl (1973-1977). Zijn minister schap vervulde hij in het kortstondige kabinet Van Agt- Den Uyl (1981-1982). Daarna werd hij kamerlid en vervolgens burgemeester van Amsterdam amsterdam thea v ord'. De onderhandelaars vervoersbonden FNV en CNV en de werkgeversorganisatie Transport en Logistiek Neder land bereikten begin december overeenstemming. De chauf feurs krijgen dit jaar geen loons verhoging en moeten bij ziekte voortaan een vakantiedag inle veren. Deze maatregel is be doeld om het ziekteverzuim in de bedrijfstak terug te dringen. Onder de leden van CNV en, FNV, die in 15 plaatsen door heel Nederland bij elkaar kwa men, heerst volgens een FNV- woordvoerder 'grote boosheid' over de verslechteringen. Ook de CNV'ers zijn niet echt blij. Plusrekening'. Vanaf dat aart u op de Plusrekening. Met een prima rente (4%*), terwijl u toch kunt beschikken. al En heeft Plusrekening, of bijvoorbeeld Leeuwrekening (5%*) een Postbank Kapitaal rekening (5,6%*), dan stort u uw dertiende maand Heeft u zojuist uv maand ontvangen en weet dertiende laten s dat geld daarmee gaat doen? op uw girorekening i en aantrekkelijke rente. Een thuisbankier zonder girospaar- natuurlijk daar op. ook profiteren Meer informatie? Bel Klantenservic Girosparen: (020) 59182 20. Op werk dagen bereikbaar tot 21.00 uur en op rekening pakt dan zijn giroboekje, vult een zaterd; bedrag in en schrijft 'van girorekening 12.00 POsi^NK Sparen doe je gewoon bij de Postbank. Met het vertrek van burgemeester Ed van Thijn uit Amsterdam is de strijd losgebrand over diens opvolger. De PvdA wil Amsterdam houden en heeft onder anderen hoofdcommissaris Nordholt, de Noordhollandse commissaris der koningin Van Kemenade en oud-staatssecretaris Ter Veld in de strijd gegooid. Ook minister D'Ancona wordt genoemd. D66 wil echter ook eindelijk een grote stad hebben en mikt op de hoofdstad. Daarbij circuleert de naam van kamerlid Wolffensperger. Loco-burgemeester Frank de Grave (WD) noemt de hoofdstad echter 'nog een paar maatjes te groot voor D66'. In Amsterdam is het vertrek van Van Thijn hard aangekomen. Niet in het minst omdat na de ge meenteraadsverkiezingen 5 van de 7 wethouders niet meer terugkeren. Toch denken de 3 lijsttrek kers van de grootste politieke partijen niet dat Amsterdam stuurloos wordt. „Er zijn altijd weer nieuwe, goede mensen die opstaan. Er wordt wat al te dramatisch over gedaan. Als Van Thijn over anderhalf jaar was vertrokken, was de situatie niet veel anders geweest", róepen de 3 in koor. Onder leiding van Van Kemenade gaat een ver trouwenscommissie uit de gemeenteraad een profielschets maken voor de nieuw te benoemen burgemeester. Het is Van Thijn zelf die als minis ter met dit zwaarwegende advies in de hand zijn opvolger moet benoemen. De Grave ziet niet in waarom een benoeming niet voor de raadsverkie zingen van 2 maart zou kunnen. „Een minister van binnenlandse zaken kan ook binnen een paar dagen worden benoemd." Van Thijn zelf ver wacht dat het veel langer zal duren. De periode tot de verkiezingen voor een dergelijke benoe ming noemt hij te kort. En dat opent in de hoofdstad de deuren voor de nodige speculaties. Met 12 zetels is dé PvdA nu nog de grootste partij in Amsterdam. Uit opi niepeilingen blijkt dat D66 die partij bij de ko mende verkiezingen wel eens van de historische troon kan stoten. Bovendien, zo stelt D66-wet houder eri lijsttrekker Ernst Bakker: „Het CDA heeft in Den Haag een burgemeester en de WD in Utrecht. Zowel Rotterdam als Amsterdam in PvdA-handen zou wat te veel van het goede zijn". PvdA-fractievoorzitter Van der Laan sluit be paald niet uit dat de PvdA in Amsterdam na de verkiezingen weer de grootste partij wordt. Zijn voorkeur gaan dan ook uit naar een PvdA'er. Al was het alleen maar uit de traditie dat Amster dam altijd een PvdA-stad is geweest. Ook hij is niet zo bang voor een bestuurlijke impasse na het vertrek van Van Thijn. „Bij de komende raadsver kiezingen komt de PvdA met veel nieuwe kandi daten. De kandidatenlijst bestaat uit mensen met weinig bestuurlijke ervaring, maar met voldoende kwaliteiten om wethouder te worden." Van Thijn stelde zaterdagmiddag tijdens zijn laatste collegevergadering de wethouders zelf op de hoogte van zijn overstap naar Den Haag. Hij noemde het 'een heel moeilijke beslissing op dit moment afscheid te nemen van mijn stad. Het persoonlijke beroep dat Kok op me deed, in dit cruciale stadium waarin de PvdA zich op dit mo ment bevindt, heeft me niet onberoerd gelaten'. Ook hij vindt dat de stad niet van een persoon afhankelijk is. „Er is dan ook geen enkele reden om mijn vertrek te dramatiseren. Niemand is on vervangbaar. Ik heb het volste vertrouwen in de veerkracht van de stad en de kwaliteiten van de collegeleden. De bestuurlijke continuïteit is ge waarborgd." Nordholt liet weten niet vrolijker te worden van het vertrek van Van Thijn. „Door zijn overstap komt er voor mij een einde aan een samenwer king van 7 jaar, die ik als uniek kenmerk. Een zeer hechte vertrouwensband tussen de burgemeester en de hoofdcommissaris, is het fundament van waaruit beiden hun opdracht moeten vervullen. Ik beschouw zijn vertrek uit Amsterdam als een verlies voor de stad."

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3