'Vreedzame straling kan geen kwaad' Gaidar moest weg Feiten &Meningen Amsterdammertjes MAANDAG 17 JANUAR11994 Onwetendheid en angst leidden tot uitwassen Wie in de jaren '50 een Amerikaanse schoenenwinkel binnenstapte om een paar stevige stappers of modieuze pumps te kopen, kreeg vaak het verzoek eerst even de voeten in een kastje te steken. Daarin werden onderda nen 'doorgelicht', alsof het om een bezoek aan de dokter ging. Dankzij röntgenstralen kon de verkoper precies de maat van de schoenen vaststellen, en zien of de vorm van de voet afwijkend schoeisel nodig maakte. Wat een service! Washington hans de bruun State School in Waltham in correspondentMassachussets. Zij kregen 10 jaar lang radioactieve cornflakes en melk in het kader van een door havermoutfabrikant Qua ker gesponsord onderzoek door de Harvard-universiteit naar 'de manier waarop het lichaam gra nen, ijzer en vitaminen op neemt'. Dat werd de ouders De Amerikanen ondergingen deze behandeling dan ook blij moedig als een verworvenheid van de moderne techniek. Een kieskeurige koper die van schoenenwinkel naar schoe nenwinkel trok, werd al gauw ir korte tijd een handvol keren be- tenminste verteld, straald. En kreeg daarbij telkens Over de radioactiviteit in het hoeveelheid radioactieve eten echter geen woord. De jon gens werd verteld dat zij lid werden van een 'wetenschaps club'. Of zij schade hebben on dervonden, is nog niet bekend. De regering probeert hen op te sporen. Een van hen, een nu 53 jaar oude man die anoniem wil blijven, vertelde deze week in een krant 'nooit merkbare pro blemen te hebben gehad'. Maar hij was wel ziedend over het feit dat hij zonder het te weten als menselijk proefkonijn is ge bruikt. Dan waren er de gevangenen in de staten Washington en Ore gon van wie de testikels werden bestraald om te zien wanneer zij steriel zouden worden. En de 18 kankerpatiënten in Albu querque in Nieuw-Mexico, die 'vreedzame stra- plutonium kregen ingespoten. „Ze zouden immers toch dood gaan." Of de kankerpatiënten die in een universiteit in Ten nessee in een kamer waarvan waren bedekt met ra- straling door zijn voet die groot was als bij maken van eer röntgenfoto voor het TBC-be- volkingsonderzoek. Maar nie mand klaagde, niemand zag er een gevaar in. „Er was geen angst voor bestra-| ling. Integendeel, we zagen het als een fantastisch nieuw stuk gereedschapzegt Francis Masse, inmiddels directeur van de afdeling stralingsbescher ming van het Massachussets In stitute of Technology (M1T). Hoewel enkele jaren eerder de eerste atoombom op Japan was gegooid en de verwoestende werking van radioactieve stra ling langzaam bekend raakte, maakte Amerika zich geen gen. Dat was een bom, dat oorlog. Dit Iing'. Die onwetendheid over het ef fect van radioactiviteit op het menselijke lichaam wordt her haaldelijk aangevoerd in de dis- e die is ontstaan na de ont- dioactief kobalt e hullingen over het gebruik menselijke proefkonijnen bij het stralingsonderzoek in de VS tussen 1945 en het begin van de jaren '70. Straling was iets nieuws en de wetenschappers waren op zoek naar de moge lijkheden en beperkingen van energiebron. Daar- den blootgesteld aan, zoals nu wordt gezegd, 'een zee van stra ling'. Neurenberg-code Niet iedereen was onwetend. De meesten moesten verklarin gen tekenen waarin zij akkoord gingen met de proeven. Maar voor waren proeven onontbeer- zij hadden geen flauw benul lijk. van de gevaren. En veel weten- schappers evenmin. Toch wa- Onverantwoord ren ook zij op de hoogte van de Maar daarbij werden vele greri- tijdens de processen van Neu zen overschreden. Mensen wer- renberg tegen de nazi-beulen den gebruikt als proefpersonen vastgelegde Neurenberg-code' bij experimenten, zonder dat zij die stelt dat mensen alleen mo- dat wisten. Zij werden bestraald gen worden blootgesteld met doses die nu als onverant-1 woord worden beschouwd. Men koos er geestelijk gehandi capte kinderen, zwangere vrouj wen, dodelijk zieken en gevan genen voor uit, met andere woorden: de zwaksten in de| proeven 'als zij een volledige, geïnformeerde en vrijwillige toestemming hebben gegeven'. Bovendien moeten volgens die in 1946 internationaal aanvaar de code de proefpersonen ge vrijwaard zijn van 'zelfs de ge- menleving, die toch niet zouden ringste kans op letsel, handicap protesteren. of dood'. De Amerikaanse we- De vergelijking met concentra- tenschappers lapten die code tiekamppraktijken is gauw ge maakt. De nazi's experimen teerden ook op hun joodse ge vangenen onder het 'wetenschap en vooruitgang'. Al out van de 126 bovengrondsi in 1950 wees een van de Ameri kaanse onderzoekers, Joseph Hamilton, er in een brief aan zijn superieuren bij de Atoom energiecommissie op dat de testen toch wel erg veel van een 'Buchènwald-effect' hadden. Maar zijn waarschuwing vfer- dween in de doofpot. Het was immers oorlog. De Koude Oorlog. Na de Amerika nen hadden ook de Russen een atoombom en de dreiging van een kernoorlog zorgde dat alle normen overboord gingen. Het doel heiligde de middelen. En dat doel was het krijgen van kennis over de effecten van ra dioactieve straling, iets v kernproeven die boven hun woestijn werden uitgevoerd, wisten niet dat zij proefkonij- De Amerikaanse regering be taalt sinds enkele jaren miljoe nen dollars schadevergoeding aan honderden mensen die toen 'onder de rook' van de atoomparaplu leefden en kan ker hebben opgelopen. Dertig jaar lang werd echter elk ver band tussen de proeven en het aantal kankergevallen in Ne vada en Utah ontkend. Schadevergoeding President Clinton heeft nu een onderzoek gelast. Eindelijk, r ondanks de bom nog bitter want de Republikeinse regerin- weinig bekend was. Maar die onwetendheid zorgde ook voor roekeloosheid. Men dacht dat straling minder gevaarlijk was dan zij was. De angst voor 'de Rus' was zo groot dat artsen hun dokterseed aan hun laars lapten. Zij stelden patiënten bloot aan gevaren, waartegen zij hen zouden moe ten beschermen. En daarbij lo gen zij hen bovendien voor, met steun van de regering, die de strijd tegen communisten prio riteit gaf boven het fysieke be lang van de eigen bevolking. De dreiging van een oorlog maakte alles geoorloofd. Mosterdgas Begin 1945 werden in het mari nelaboratorium in Washington duizenden recruten blootge steld aan mosterdgas, dat in de Eerste-Wereldoorlog zoveel le vens had gekost. Vermoed werd dat de Japanners mosterdgas zouden gebruiken en i weten wat daartegen v doen. De soldaten werden niet vooraf ingelicht en hun toe stemming werd niet gevraagd. Zij waren soldaten, nietwaar? Nog steeds lopen veteranen rond die lijden aan huidziekten als gevolg van die testen. Bij de stralingsproeven waren zeker 600 mensen betrokken, zoals de'geestelijk gehandicapte jongens van de Walter Fernald i Ronald Reagan en Ge orge Bush hebben er ondanks eerdere waarschuwingen niets aan willen doen. Een speciale commissie gaat nu het hoe en i de experimenten Stralingsgebied inde Nevada-woestijn. Daar werden in de jaren '50 en '60 zeker 126 bovengrondse jaren '50 en '60 werden blootge- ken r steld aan de radioactieve 'fall- 1 juni 1952. Amerikaanse soldaten van het Zesde Leger, gelegerd in een woestijnkamp, trekken op tegen de denkbeeldige vijand, enkele ogenblik- n atomaire aanval in de Nevada-woestijn. bestuderen, om te zien of aan de proefpersonen schadever goeding moet worden betaald. Daarbij moet echter eerst wor den bepaald of de wetenschap pers destijds wel iets fouts heb ben gedaan. En blijkens de dis cussie die daarover in de Ameri- ten kaanse media is ontstaan, deelt lang niet iedereen de huidige publieke verontwaardiging. „We moeten voorzichtig zijn bij het beoordelen van een vroege re generatie aan de hand van onze huidige normen", meent pater Albert Moraczewski, die bio-ethiek doceert werkten ook aan een atoom bom en men bereidde zich op oorlog. Het advies bom' zou vallen rame ren te sluiten en onder de trap te gaan zitten was alleen niet voldoende. Men wilde de effec- radioactieve straling op de mens kennen, om de bevol king beter te kunnen bescher- in die tijd nog gezag. Als de dokter zei dat het nodig was, als 'de dan twijfelde je niet. deu- - Volgens deskundigen waren de Archieffoto lingsproeven vrijgegeven, waar de onderzoekers doorheen moeten voor zij een oordeel kunnen vellen. De publieke dis cussie beperkt zich daarom tot nog toe vooral tot een debat Die bescherming gold als eei 'wapen' in de nucleaire af schrikking. Vandaar dat de proeven met de grootste ge heimhouding werden omgeven, vroeg zelfs die waarbij proefpersonen doses radio-ractiviteit vaak laag, tussen ethici, die overigens lang zelfs volgens de huidige nor men. De aandacht van de poli- fiek richt zich daarom nu vooral proeven, op het onvrijwillige karakter. De Sommigen proefkonijnen waren misleid. En het gebruik van zieken, ge vangenen en gehandicapten geeft een nare bijsmaak. „Ik e af: i idie versiteit van Boston. Er was des- hun instemming gaven tijds nog zo weinig bekend over mand enig gevaar liep.,Ik ge- jordelen en de gevaren v radioactieve straling. Men was blij met kernenergie. De Amerikanen hadden wel de atoombom gebruikt, maar van de effecten van straling was weinig bekend. De Russen loof dat als we gewoon hadden verteld dat het om stralingson derzoek ging, we nog meer vrij willigers hadden gekregen", zegt prof. Masse van het MIT. Maar alle kernonderzoek v waarom deden zij het. Het enige waar ik aan kon denken was aan nazi-Duits- land", zegt minister Hazel O'Leary (energie). Zij wil de onderste steen boven halen. Dat onderzoek gaat maanden, zo niet jaren duren. Er zijn inmiddels 32 miljoen pa 'topgeheim'. En dokters hadden gina's documenten over de stra- dat de norm is of de proefpersonen op de hoogte waren. Anderen dat dit soort testen op mensen sowieso taboe zijn. Weer anderen bewe ren dat de resultaten van het onderzoek onbruikbaar zijn omdat zij onvrijwillig zijn ver kregen. Veel van het komende debat zal gaan over schadever goeding. „Maar wat als zé niet op de hoogte waren en toch geen schade hebben opgelo pen", aldus een ethicus die daarmee al meteen de grens van ook die discussie duidelijk maakte. De onderste steen is bovendien lang niet boven. Bedenkelijke proeven werden niet alleen ver richt onder het mom van de Koude Oorlog. Op dezelfde school in Massachusetts waar geestelijk gehandicapte jongens radioactieve cornflakes kregen, werd jarenlang aan onwetende kinderen een bloeddrukverla- gend medicijn toegediend dat hoognodig moest worden ge test. En de CIA deed in de jaren '60 de drug LSD in de drankjes van nietsvermoedende mensen om te zien hoe zij zich zouden gedragen. In Alabama werden in de jaren '60 gevangenen besmet met sy- philis om dé effecten ervan te onderzoeken. In Staten Island in New York werden geestelijk gehandicapte kinderen inge- spoten met het hepatitis-B-vi- 9HH rus voor hetzelfde doel. Dat leidde uiteindelijk zelfs tot de ontdekking van een vaccin te gen die ziekte. Heiligt het doel dan toch de middelen? En, vra gen velen zich af, hoeveel zeker heid hebben wij dat zoiets nooit meer kan voorkomen? onno havermans C Jegor Gaidar. Jegor Gaidar, de man I die symbool staat voor de Russische hervor mingen sinds het uit eenvallen van de Sov- jetunie, verruilt de rege ring voor de oppositie. Het lijkt, na de verkie zingsoverwinning van de fascist Zjirinovski, een nieuwe klap voor Rusland. Maar is het nou echt zo'n ramp? Gaidar vertrekt uit onvrede over de aanpassingen die premier Tsjernomyrdin wil aanbrengen in het economisch hervor mingsprogramma. Daarmee lost de 'grijze muis', zoals de premier bij zijn aantreden twee jaar geleden werd omschreven, alsnog een oude belofte in. Zijn verrassende benoeming was destijds immers aanleiding vooi sombere speculaties over een drastische rem op de noodzake- In Frankrijk lijke hervormingskoers. Vorige week beloofde president Boris Jeltsin zijn Amerikaanse FOTO REUTER GRIGORYDUKOR Dat is natuurlijk niet alleen Gai dars schuld. En het valt ook nog best vol te houden dat Rusland op de goede weg is. Maar Gai dar heeft de rekening gepresen teerd gekregen, tijdens de eerste vrije parlementsverkiezingen in .de Russische geschiedenis. De nederlaag van Gaidars partij Ruslands Keuze is een realiteit waar niemand omheen kan. Ook Jeltsin niet en Gaidar zelf het de gewoon- ste.zaak van de wereld dat de socialistische regering plaats maakte voor de gaullist Baladur, ambtgenoot Bill Clinton nog dat nadat de kiezers een vemieti - de hervormingen, ondanks de gend oordeel hadden geveld. In grote stembuswinst van natio nalisten en communisten, on verminderd zouden worden doorgezet. Dat lijkt nu, met het aftreden van Gaidar, die in zijn kielzog waarschijnlijk nog wel enkele andere hervormers zal meeslepen, bijna onmogelijk. Jeltsin zei vorige week echter meer. Hij hamerde op de nood zaak van westerse investeringen spreekt, in zijn land, investeringen die Het vertrek het Rusland mogelijk moeten maken zich te ontwikkelen tot een serieuze handelspartner van het Westen. Humanitaire hulp, zo zei Jeltsin, heeft Rus- Duitsland slaat Helmut Kohl de schrik om het hart als hij ziet hoe zijn populariteit in de pei lingen gestaag daalt. En in Ne derland staat een heel peloton nieuwe D66'ers te trappelen om in mei de parlementszetels van PvdA'ers en CDA'ers in te ne men. Zo gaat dat in democrati sche landen, wanneer de kiezer land niet (meer) nodig. Het gaat kredieten. En r Gaidar is voor het Westen reden tot zorg. Als de hervormingen vertraging op lopen, heeft dat financiële con sequenties. Misschien zien we nooit meer iets terug van onze ichie sterkt het bovendien de positie van Zjirinovski, die roept dat al le hervormingsgezinde zaken doen Die boodschap diende twee doelen. Enerzijds wilde de Rus sische president de Wereldbank ters achter slot en grendel en het Internationale Monetaire ten, Fonds (IMF) laten weten dat door hen verstrekte kredieten niet in een groot zwart gat ver dwijnen, dat Rusland doorgaat op de weg naar de kapitalisti sche vrije-markteconomie. An derzijds maakte hij de Russi sche bevolking duidelijk dat hij hun land niet in de uitverkoop doet, dat Rusland niet smeekt om een aalmoes, maar om bui tenlandse investeringen die het dubbel en dwars waard is. En dan nu Gaidar. De jonge econoom staat symbool voor de omschakeling die Rusland tot dusver heeft gemaakt. Een om schakeling van een centraal ge leide planeconomie, met veel schaarste en lange rijen, Maar met dezelfde moeite neemt de regering Tsjernomyr din met een versoepeling van het economisch saneringsbeleid deze schreeuwlelijk de wind uit de zeilen. Zo gek is dat nog niet. Ook Grigori Javlinski, voormalig adviseur van Sovjet-leider Mi- chail Gorbatsjov en in intellec tuele kring voorgedragen als ge schikte opvolger van Jeltsin, be- j pleit een verzachting van het economisch beleid. Javlinski staat achter de hervormingen, I maar hij vindt het tempo te hoog. Te veel mensen raken er door bekneld. Het zal Rusland beter vergaan, als het land wat meer tijd neemt om de klappen op te vangen, meent hij. economische wanorde, met Met vallen en opstaan leert Rus volle winkels en miljoenen land het spel van de politiek. Gaidar is op zijn gezicht gegaan, dus is nu de beurt aan een an der. Het begint al een beetje op onder de armoede grens die niet in hun levenson derhoud kunnen v STANDPLAATS: AMSTERDAM Bij de een zijn ze populair als autowering of verzamelobject. De ander vindt het paaltje een gruwel vanwege de aantasting van het stedelijk schoort. Veel vaker worden dé paaltjes gehaat omdat ze het parkeren belem meren. En parkeren, dat mag bekend zijn, vormt in de Am sterdamse binnenstad een groot probleem. We hebben het over de Amster dammertjes. Al ongeveer een eeuw maken de bruine paaltjes met hun drie andreaskruisen deel uit van de stad. Aanvanke lijke heetten ze nog 'schamp- paaltjes', want in vroeger dagen moesten ze de fraaie grachten panden beschermen tegen het schampen van langsrijdende karren. Begin jaren zeventig beleefde het Amsterdammertje in de hoofdstad een revival. De paal tjes waren het antwoord op de protesten van de actiegroep 'De Leidse in Last'. Bewoners in de omgeving van het Leidseplein waren de parkeeroverlast in hun wijk zat. Ze eisten van de gemeente herplaatsing van Am sterdammertjes om het ongeli miteerd parkeren van auto's op hun stoep te voorkomen. Sindsdien was het succes van het paaltje niet meer te stuiten. Niet alleen Mokum, maar vrij wel heel Nederland lijkt'er in middels mee volgestouwd. Al leen al Amsterdam telt inmid dels 62.000 exemplaren. Aange zien een Amsterdammertje, af hankelijk van het gebruikte ma teriaal, 2 a 400 gulden per stuk kost, staat er dus voor een slor dige 20 miljoen aan die paaltjes. Jaarlijks moeten er zo'n zeven duizend exemplaren worden gerepareerd of vervangen. Ze worden omver gereden en ge stolen; een jaarlijkse schadepost van zo'n twee miljoen gulden. Daar heeft Lo Minck uit Lisser- broek nu iets op gevonden: hij., ontwierp een paaltje dat veert. Basis van zijn ontwerp is een grondanker, legt Minck uit. „Noem het maar een soort kur- ketrekker met daarop een 'op- spannok'waar palen op ge plaatst kunnen worden". Het paaltje is voorzien van een zwa re veer. Zodra er een auto te genaan rijdt, kantelt het 45 gra den om. Te weinig om een gra tis parkeerplaats te veroveren. Bovendien kantelt het weer kaarsrecht overeind zodra het voertuig terugrijdt. Met een leuk deukje in de bumper wel te ver staan. Minck ziet een aantal voordelen aan zijn ontwerp. Ten eerste is het arbeidsvriendelijk. Nu nog moet men voor het plaatsen van een Amsterdammertje een aantal straattegels verwijderen, een gat graven en een fundering aanbrengen. In Mincks systeem hoeft er maar één tegel uit en wordt het paaltje tachtig centi meter diep de grond in ge schroefd. Om beschadigingen van ondergrondse leidingen te voorkomen is een metaaldetec tor beschikbaar. Die bepaalt op de centimeter nauwkeurig hoe het paaltje de grond in moet. Een tweede voordeel noemt Minck de kosten. „Een verend paaltje is iets duurder dan het bestaande, maar dan heb je er ook geen onderhoud meer aan. Bovendien is diefstal ervan niet eenvoudig. Ook is het tegen vandalisme bestand. Je hebt heel wat kracht nodig om het eruit te krijgen. Ik ben zelf geen kleine jongen, maar mij lukt het niet". Amsterdam gaat het ontwerp van Lo Minck uittesten. Drie verende en drie vastzittende Amsterdammertjes worden be proefd. Verschillende gemeen ten hebben al belangstelling voor Mincks ontwerp getoond, waaronder Leiden en Den Haag. „Den Haag riep: 'doe ons op proef maar twintig verende paaltjes", lacht Minck. „Dat noem ik geen proef meer, maar een order. Ik wil eerst maar eens even die proef in Amster dam afwachten". thea van beek correspondent

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 2