Flair terug in eerste klasse Sport Degradatie voor Lisse Bart Veldkamp op zoek naar ritme DIOK verliest in Frankrijk r1 2J MAANDAG 17 JANUAR11994 ROB ONDERWATER. C Pete Sampras maakt indruk met zege in Sydney Winnen om indruk te maken is mooi. Pete Sampras deed het in het geblakerde Sydney om te laten zien dat hij wil worden gerekend tot de favo rieten van de open Australi sche tenniskampioenschap pen die vandaag beginnen. Titelhouder Jim Courier be reidde zich in het invitatie- toernooi van Adelaide voor met een overwinning van 6-2 6-3 op Edberg en Magnus Gustafsson liet met 6-4 6-0 tegen Patrick McEnroe vanuit Auckland weten dat ook hij er aan komt. Het machtsvertoon waar mee Michael Chang in Jakar ta won, had een ander, wel licht zelfs mooier doel; de kleine Amerikaan van Chine se afkomst liet met 6-3 6-4 tegen de linkshandige David Rikl zien dat hij het zich kan veroorloven te ontbreken bij het eerste Grand-Slamtoer- nooi van het jaar. Van de vrouwelijke top- vier bij de Australian Open was Gabriela Sabatini de eni ge die tijdens het weekeinde in actie kwam. De Argentijn se parfumkoningin dacht na anderhalf jaar weer eens aan een toernooizege. Maar de als derde geplaatste Mary Joe Fernandez voorkwam dat in de halve eindstrijd van Syd ney. De Amerikaanse won met 7-5 6-1 en maakte het dus lang niet zo spannend als vorig jaar in Parijs, toen zij terugkwam van een ach terstand van een set en 1-5 in de tweede. De hoofdprijs van 60.000 dollar (115.000 gulden) was echter voor Kimiko Date die met 0-3 begon, maar daarna nog slechts drie games afgaf: 6-4 6-2. „Zet het maar op een deposito-rekening", liet Date via een tolk bij de erecere- monie weten, „dan kan de prijs van Melbourne erbij." De 23-jarige Japanse wist zo gauw niet wie haar de beker had overhandigd. „Oud kampioene Evonne Cawley- Goolagong? Nooit van ge hoord." BADMINTONMEDEWERKER Vier regionale derby's sierden de voorlaatste speeldag op van de landelijke badmintoncompe- titie in de derde en vierde klas se. Lisse degradeerde uit de tweede klasse door een 7-1 ne derlaag tegen Let it be. Voor de BC Leiden is in de derde klasse het doek gevallen. Dynamo Sas- sem keert terug naar de hoofd klasse van de districtscompeti tie. De Leidse derby in de derde klasse tussen Veglo en Meren- wiek werd door de thuisploeg met 6-2 in haar voordeel beslist. Na de enkelspelen was de tus senstand nog gelijk. Stefhn Giezen was de meerdere Rob Burgerjon, maar Frits I derink liet zich door Bert Eijck verschalken. Annelies Smit ontbrak in de eerste wedstrijd, maar bewees nu tegen Sandra van der Hart haar waarde voor Veglo. Monique Borsboom boog voor Corinne Kortekaas, die overigens na dit jaar met badminton gaat stoppen. De dubbels werden nipt, de mixen met duidelijke cijfers door Veglo gewonnen. Tegen koploper De Ritte 4 kon de BC Leiden niet aan de gradatie ontsnappen. De lang durige blessure van Bram Se- gijn, die zaterdag overigens wel zijn single won, heeft de Leide- naars daarbij ernstig parten ge speeld. Thea Turk zorgde per soonlijk voor het tweede punt. Wassenaar won met 6-2 bij Delft 4. Vierdeklaskampioen Lisse 2 was met 7-1 duidelijk de meer dere van Apollo uit Roelo- farendsveen. De zieke Bert de Geus moest Michiel Zwaan feli citeren. Het mannendubbel werd verder nog een spannende aangelegenheid, 18-17 in de derde game. In deze afdeling bezegelde Merenwiek 2 met 5-3 het lot van Dynamo Sassem. De ploeg uit de bollenstreek kon slechts* het enkelspel van Jacco van Dam, het vrouwendubbel van Myrna van Reisen met Ka rin Elstgeest en een mixed tot winst brengen. Danny van der Ploeg was bij Bacluvo afwezig. Voor Meren wiek 3 de gelegenheid dat ene puntje te pakken om de degra datie uit de vierde klasse te ont lopen. Bas van de Goorbergh' won van de Voorhoutse invaller en met Willem Baart ook het dubbelspel. Het Alphense Flair bezorgde de Leidse regio weer een vertegenwoordiger in de landelijke eerste klasse. Van links n en Maaike van den Berg, achter: Natasja van Zeist, Bas van Zeist en Ronald van der Meer. Na overwinning op Florida ALPHEN AAN DEN RUN PETER KLEIN BADMINTONMEDEWERKER Flair heeft de Leidse regio na ja ren weer een vertegenwoordiger in de eerste klasse bezorgd. Het topteam uit Alphen haalde met de ruime 7-1 overwinning op Florida de voor het kampioen schap benodigde laatste twee punten binnen. De jeugdige ploeg, bestaande uit Maaike van den Berg, Bianca Dijkstra, Nata sja en Bas van Zeist en Ronald van der Meer, beschikt over vol doende kwaliteit om volgend jaar in de nieuwe omgeving een rol van betekenis te kunnen spelen. Uitgerekend tegen Florida kon Flair het eersteklasserschap heroveren. De tegenstander uit Waddinxveen nam enkele jaren geleden na een conflict tussen het toenmalige eerste team en het bestuur een deel van de Al phense top over. Flair degra deerde in het daarop volgende seizoen prompt naar de tweede klasse. De vertrokken spelers zijn inmiddels vrijwel allemaal gestopt, slechts Jean Lamaison is nog actief. Bas van Zeist de klasseerde de voormalig Flair- speler en -trainer echter met liefst 15-0 en 15-1. De B-kam- pioen van het district Zuid-Hol land herstelde zich daarmee sterk van het eerste singlever- lies, dat hij vorige week leed. Flair won overigens alle en kelspelen. Ronald van der Meer sloeg zich voor het verlies van slechts acht punten langs Rob Sikking. Bianca Dijkstra behoef de slechts de helft van dit aantal af te staan aan Miranda van der Zijden. De net als Van Zeist Zuidhollands districts B-kam- pioene Maaike van den Berg liet tegen Liesbeth van Bergeijk zelfs een brilstand noteren. Het vijfde punt en daarmee het kampioenschap van de tweede klasse werd door een al even simpele 15-2 15-2 score in het mannendubbel binnengehaald. Na het overhandigen van de bloemen zorgde het vrouwen- dubbel van Florida voor het eni ge tegenpunt. Dijkstra, samen met Bas van Zeist, en Natasja van Zeist met Van der Meer brachten de royale 7-1 eind stand op het uitslagenformulier. Van het jeugdige Flair-team heeft de 17-jarige Van den Berg de duidelijkste mening over haar badmintontoekomst. „Ik wil nog wel verder komen in de ze sport", stelt de jongste van het Alphense vrouwentrio. „Ik heb maar één single verloren en denk ook in de hogere klasse goed mee te kunnen komen. Dan moet ik wel meer gaan trai nen dan tijdens dit seizoen. Ei genlijk was ik voor de betere trainingsmogelijkheden al naar Aeolus vertrokken. Maar daar ging de sponsor failliet. Omdat ik dit jaar ook nog eindexamen VWO doe, ben ik toch maar bij Flair blijven trainen en spelen." De eveneens 17-jarige Van Zeist, die als junior al drie dis- trictsjeugdtitels won, is minder genuanceerd. „Als B-kampioen van het district ga ik komende maanden wel A-toernooien spe len. Maar zes dagen in de week trainen hoeft voor mij niet zo nodig. Volgend jaar ben ik in elk geval A2-speler. Als ik op mijn manier ook de Al-sterkte kan halen ben ik al tevreden." De één jaar oudere Dijkstra speelt ondanks haar ongeslagen status in het enkelspel „toch voor haar plezier." De pittige HBO-studie sociaal-pedagogische hulpverle ning geeft weinig ruimte voor uitbreiding van de twee trainin gen per week, die Flair thans biedt. De toekomst van Flair staat komende maanden op de agen da van de vergaderingen van het bestuur. De club beschikt niet over een grote sponsor, maar heeft voor het behoud van de status van enige eersteklas ser in de regio de gelden voor uitbreiding van haar faciliteiten hard nodig. De hogere klasse, waarin bij de mannen vier en kelspelen en twee dubbels wor den afgewerkt, betekent een aderlating voor de lagere teams. Voor die twee extra plaatsen naast Van Zeist en de 23-jarige Van der Meer staan Cees-Jan van Vliet, Arnold Duijm en Wouter de Lijster kandidaat. Van den Berg overwoog reeds een vertrek naar een andere vereniging. Flair -moet lering trekken uit een eerdere episode. Het nu ruim verslagen Florida kan stellig een nieuwe impuls gebruiken. Hagen wint voor de tweede keer marathon ronde voor het einde in haar eentje weg uit het peloton. Zij won met een voorsprong van 300 meter. Edward Hagen won ooit in 1987 als 18-jarige zijn eerste marathon op kunstijs, dit week einde won hij in Eindhoven zijn tweede marathon. De Haarlem mer, die de afgelopen jaren me nige marathon op natuurijs heeft gewonnen, reed afgelopen zaterdag in de eindsprint zijn medevluchter, Piet IGeine uit Kerkenveld, op een halve meter. Alphenaar Henk Angenent werd zesde. De Leiderdorper Ruud Borst, die bekend staat als verreweg de snelste bij de B-rijders op de schaatsmarathon, heeft zich de afgelopen dagen ook weer eens laten zien op de kortere afstan den. Afgelopen woensdag reed hij in het Italiaanse Colaibo ver rassend goed op de 1500. Na zijn terugkomst in Nederland deed hij gisteren weer van zich spreken in Den Haag. Daar reed hij de sprintafstanden de 500 en de 1000 meter. Op de 500 meter reed hij een tijd van 40.6 en op de dubbele afstand realiseerde hij een tijd van 1 minuut en 19 seconden. Bij wedstrijden om de Europa Cup in Brugge hebben de short trackers niet kunnen overtui gen. Alleen Mare Velzeboer mocht op het podium plaats nemen voor zijn tweede plaats op de 3000 meter. Erik Duyvels- hof. lid van de Leidse ijsclub 1H- CL, beamchtigde geen enkele Fi naleplaats. Een klein lichtpuntje vvas dat het vrouwenkwartet, ondanks de afwezigheid van Monique Velzeboer, als tweede eindigde op de koppelkoers. Twee weken in de ijle lucht van Davos hebben Bart Veldkamp nog niet over zijn twijfels kun nen tillen. De Hagenaar schaatste gisteren een hem on waardige vijf kilometer. Negen de werd hij tijdens de wereldbe kerwedstrijd, ruim 19 seconden achter Rintje Ritsma. De Euro pees kampioen ging als vanzelf sprekend door met winnen. Veldkamp maakt zich zorgen. De Olympische Winterspelen naderen en zijn titel op de tien kilometer schept verplichtin gen. Bang voor een herhaling van het EK, waarvoor hij zich niet kon kwalificeren, is hij niet. Coach Ab Krook en chef de mis sion Ard Schenk spraken giste ren nog hun vertrouwen in Veldkamp uit. Zelfvertrouwen is niet zijn sterkste punt. Bang om in Hamar af te gaan is hij wel. In Davos reed hij drie van de twaalf rondjes als de gretige Veldkamp, de volgende negen was het ritme zoek. „Ik ging weer op de tijden letten in plaats van op mijn gevoel." Die fout resulteerde in twee missla gen. „Dan is het heel moeilijk terug te komen", zei Krook. Pa niek is er bij geen van beiden. Veldkamp: „In 1992 reed ik hier ook belabberd slecht." De Rijnsburgse zusjes Petra en Jolanda Grimbergen zijn zater dagavond in Eindhoven respec tievelijk als eerste en derde ge ëindigd in de schaatsmarathon aldaar. De marathon, die overi gens bij de vrouwen wel meetel de voor het KNSB-cup klasse ment, was er één met veel de- marages die op een ontsnap ping na allemaal mislukte. Petra Grimbergen ontsnaptet vijftien RUGBYMEDEWERKER Rugbyclub DIOK heeft vrijdag in Parijs in een vriendschappe lijk wedstrijd met 25-10 het on derspit gedolven tegen Viry. Di rect na de aftrap gooiden de Leidenaars er de beuk in en kwamen ze op een 7-0 voor sprong. DIOK verdedigde die voordelige marge met verve, zo dat via een Franse penalty en een kick van Bos de voordelige 10-3 ruststand werd bereikt. In de tweede helft werd de pressie van de koploper in de Franse tweede (de op een na hoogste) divisie groter. Het re sulteerde in twee try's, waar door Viry een 13-10 voorsprong nam. In de slotminuut onder schepten de Fransen de laatste aanval van de moegestreden Leidenaars en drukten hun der de vijfpunter. De eindstand kwam in blessuretijd tot stand. WimvanHane- gem over het vertrek van Wim Jansen bij Feyenoord in Het Parool: „Er zal wel iets gebeurd zijn. Ik weet alleen niet wat. Ik voel me niet geroepen zijn kritiek te weerleggen. Hij heeft mij in ieder geval nooit iets gezegd. Als ik dieper op die kwestie inga, blijft dat gezanik over Jansen nog maanden doorgaan. Saoudi- Arabië speelt tegen Nederland en België; dus hoef ik Wim Jansen verder weinig succes te wensen. Korfballer en vrijbuiter Hans Leeuwenhoek in NRC Handels blad: Als je mij achter een bureau zet, kun je me na een tijdje van het behang afkrabben. Idem: „Bij Deetos hebben we altijd heel goede vrouwen gehad, ook qua uiterlijk. Het zijn geen manwij ven, dat geeft een kick... Elke korfballer is gek van vrouwen, maar het draait om de sport. Als ik het spel niet leuk zou vinden, zou ik er toch mee stoppen. Je moet het zien als een leuke bij komstigheid. Er ontstaan veel romances onderling, dat klopt, maar er gaan er weer evenveel kapot. Feyenoord-spits Mike Obiku in Elf: „Het liefst eet ik tweemaal per dag vlees. Bij Feyenoord eten we brood tussen de middag, daar snap ik helemaal niets van. Brood is niet lekker, ik begin er nu pas een beetje aan te wen nen. Ik werk om geld te verdie nen, dan ga ik toch geen brood eten? Dat klinkt echt niet ge zond. Met brood vul je de gaten in je buik toch niet? I live to eat, here they just eat to live. Ronald Koeman in Elsevier over Cruijff: „Hij heeft natuurlijk ook zijn kleine kanten. Iedereen heeft wel eens een schouderklopje nodig - dat kan er bij Johan niet af. Ook jongens van twintig moeten niet op een duwtje rekenen, terwijl ze dat wel nodig hebben. Ja, ik ook. Iedereen wil af en toe wel eens van zijn baas horen, dat hij het goed doet. Heb ik nog nooit ge hoord van Cruijff. Schitterend spel is voor hem doodgewoon. Idem: „Bartina krijgt steeds meer heimwee naar Groningen. Bij mezelf wordt het verlangen naar anonimiteit almaar groter. Ik ben een keer met mijn kinderen naar een pretpark geweest. Meteen werd er omgeroepen dat Koeman aanwezig was. Het leek wel of ik belangrijker was dan alle attracties van het pretpark. Ik voelde me toen een beetje ver drietig. Idem: „Ik ben gek van golfen, kijk nu al uit naar de dag dat ik uitge- voetbald ben en tijd zat heb om in m 'n dooie eentje over de mooiste golfbanen te lopen. Judocoach Cor van der Geest over zijn sportschool Kenamju in Elsevier: „Wij zijn hetAjax van het judo. Veel van mijn collega's hebben uitsluitend oog voor geld. Die hebben liever een zaal vol sprin gende huisvrouwen. Want dat levert veel meer op. Columnist Rob Hoogland in De Telegraaf over zijn schaats- „Het komt door de NOS. De NOS, ja. Onze nationale om roep, die de Amerikaanse verkie zingen of de Russische revolutie door één correspondent laat co veren, maar het EK-schaatsen, een onbetekenend kampioen schap in een onbetekenende sport, waarin alleen een paar onbetekenende landjes bedreven zijn, door VIER volwassen ver slaggevers plus een eigen came raploeg naast die van de Noorse collega's, live aan het werk van de eerst rit op de vroege vrijdag middag tot en met de allerlaats te op zondagavond! De geblesseerde Ajacied Rob Alflen in Het Parool: We waren goede aankopen, hè. Hansen, Petersen, Groenendijk, Van Loen en ik waren de aanko pen van 1991. Groenendijk, Van Loen en Hansen zijn alweer weg en Petersen eq ik strijden om de positie van meest geblesseerde speler. Adjuncthoofdredacteur Johan Derksen in VI: „John de Wolf is intussen een parodie op zichzelf en valt bin nenkort in een geweldig diep gat. Ik gun hem zijn succes, maar als Nederlander schaam ik me ervoor wanneer een dergelij ke domme kracht een oranje shirt draagt." De meeste honkbal verenigingen heb ben de materiaal- tassen tevoorschijn gehaald, om indoorde voorbereidingen op het komende seizoen te treffen. Coaches mogen daarbij sinds 1985 o.p de onvoorwaardelijke steun van de KNBSB rekenen. In Katwijk werd afgelopen weekeinde (vrijdag, zaterdag, zondag) voor de tiende maal een internationale coach-clinic georganiseerd. Het initiatief voor dit soort 'stoomcursussen' kwam mede van Dr. William B(ill) Arce, die tot 1984 verbonden was als Di rector of Athletics aan het Cla- remont College in California. Een Amerikaan met het honk- balhart op de juiste plaats. Zijn liefde voor de sport dreef hem reeds in de beginjaren zestig naar de Oude Wereld, waar het spel met de knuppel en de handschoen nog in de kinder schoenen stond. Arce werd door de KNBSB tweemaal tot bonds coach benoemd (in de beginja ren zestig en zeventig) en keer de tussentijds regelmatig terug op Nederlandse bodem als voorman van de Californian Stags, deelnemer aan diverse Haarlemse Honkbalweken. Tijdens zijn eerste periode als coach van het Nederlands team timmerde Bill Arce aan de weg met zogenaamde clinics. Korte voorlichtings-sessies met de be doeling om leken wegwijs te maken in de honkbalsport, ge vorderden de fijne kneepjes van het vak bij te brengen, maar ook om het blikveld van de zoge naamde 'kenners' te verruimen. De formule werkte en zette de Nederlandse honkbalbond in 1985 aan tot een samenwer kingsverband met de gedreven Amerikaan, die zich inmiddels full-time had gestort op het we reldwijd promoten van de honkbalsport. Die taak is hem toevertrouwd. Op een speelse en humoristi sche manier weet Bill Arce een uur lang een zaal vol belangstel lénden in Katwijk te onderhou den. Drie dagen achtereen, soms vier keer op een dag. Arce is scherpzinnig, heeft panklare antwoorden op de meest uit eenlopende vragen en alles is daarbij geënt op wat hij zelf omschrijft als 'fundamentais'. Zo aanschouwde de ervaren rot eens een pupillentraining, die door een uitgebreide warming- up, inclusief twintig minuten rekken en strekken, vooraf werd gegaan. „Belachelijk", bijt hij zijn gehoor toe, „die kinderen hebben nog helemaal niets om te rekken en te strekken." Bill Arce, die voor zijn verdien sten voor de Nederlandse honk balsport is opgenomen in de Ere-galerij van de KNBSB, ge niet duidelijk van de honkbal- driedaagse. „Het is slopend, maar zeer de moeite waard. Ie dereen die een honk- of softbal- ploeg begeleidt zou hier moeten zijn. Van jong tot oud en van hoog tot laag. Ook top-coaches kunnen altijd weer wat leren, of met elkaar discussiëren over de verschillende spelopvattingen. Zij moeten de sport tenslotte uitdragen. En als dat op de juis te wijze gebeurt, vrees ik niet voor de toekomst van het honk en softbal." Sinds 1992 wordt de KNBSB bij het organiseren van de jaarlijkse coach-clinic geholpen door Ma jor League Baseball Internatio nal Partners. Het Amerikaanse bedrijf windt er geen doekjes om en heeft het werkterrein in middels uitgebreid naar Italië, Noorwegen, België, Frankrijk, Duitsland en Tsjechië. Volgens Cees Santifort, voorzitter van het organisatie-comité en daar mee opvolger van de vorig jaar overleden Leen Volkerijk, vaart de Dutch clinic wel bij die een drachtige samenwerking. Het feit dat de in Zeist geboren ex- Major League-speler Bert Blijle- ven en de voormalig coach van de Milwaukee Brewers, Sam Suplizio, in Katwijk aanwezig zijn, zegt voldoende. „Hun komst is puur en alleen aan de participatie van Major League Baseball te danken", aldus San tifort. „Die jongens zelf halen lukt je niet, al ga jé op je hoofd staan." Iedereen dus tevreden op de af sluitende (zon)dag van de tien de internationale coach-clinic. „Maar die tevredenheid mag niet omslaan in gemakzucht voor de organisatie van de vol gende editie", aldus Gerard Moolenaqrs, directeur van het bondsbureau die alvast vooruit blikt naar 1995. „Ik vind het bij voorbeeld jammer, dat ervoor deze clinic zo weinig belangstel ling wordt getoond door hoofd- klasse-coaches. Misschien moe ten we ze in de toekomst maar verplicht stellen om hier te ver schijnen. Dat doet de basketbal- bond ook. Die trekken de licen tie van een coach direkt in wan neer deze zich niet houdt aan de gemaakte afspraken omtrent het bijwonen van clinics." H„_ mee de Koninklijke Nederlandse Dam Bond achtvoudig Nederlands kampioene Karen van Lith en Marijke Nicolai dreigde, lijkt van de baan. Een bedrijf, dat volgens Van Lith anoniem wil blijven, heeft zich garant gesteld voor de 675 gulden die beide topspeelsters weigerden te be talen aan de KNDB. Het conflict vormde een uit vloeisel van het WK-dammen voor vrouwen, dat vorig jaar au gustus in Brunssum werd ge houden. Bij dat evenement claimden Van Lith en Nicolai een eenpersoonskamer, nadat hen aanvankelijk een tweeper soonskamer was toegewezen. Van Lith: „Een eenpersoonska mer is gebruikelijk. Bij buiten landse toernooien ben ik niet anders gewend." Na overleg met de bond kregen de speel sters hun zin. Begin dit jaar ont vingen Van Lith en Nicolai ech ter plotseling een rekening van 675 gulden, als extra toeslag voor de eenpersoonskamer. Het duo weigerde te betalen. De KNDB dreigde daarop met een royement, dat 15 maart - de dag waarop de laatste clubcompeti- tiewèdstrijd wordt gespeeld - zou ingaan. Zo ver zal het dus niet komen, maar Van Lith is er niet minder boos om. „Het blijft schandalig dat de bond op zo'n manier met haar leden om- "W" o Ahead Eagles M staat op de bres voor een drinkwa terproject van Foster Parents Plan. De jeugdselectie van de profvoetbalclub uit Deventer speelt tot juni 1995 met shirtre clame van Foster Parents Plan en vestigt zo extra aandacht op de minder bedeelde leeftijdsge noten in Senegal. Het initiatief in Deventer is van hoofdtrainer Henk ten Cate en een aantal sponsors. Ten Cate vindt het een uiting van sociale verantwoordelijkheid. „Een betaald-voetbalclub mag best een bijdrage leveren aan Bill Arce, een Amerikaan met het honkbalhart op de juiste plaats. het besef van normen en waar- wereld aldus de oefenmeester. den in de maatschappij. Er is Met steun van Foster Parents meer dan alleen voetbal in deze Plan hoopt GA Eagles ook het FOTO UNITED PHOTOS DE BOER imago van het jeugdvoetbal en van de club in het bijzonder te verhogen.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 23