Florencio Campomanes is nu aan zet Paul van der Sterren is een tragische held Daniele Pontoni maakt indruk Kampioenskoorts bij Samen Sterk Sport Verboon nadert bowling play-offs McDonald's raakt nog verder achterop MAANDAG 17 JANUAR11994 Cornelisse debuteert met 18de plaats Amsterdam» Michel Cornelisse heeft zijn eerste optreden voor het Zoetarwoudse Casba Wonen al achter de rug. De voormalige wielerprof eindigde zaterdag in zijn woonplaats Amsterdam als achttiende in een nationale veldrit. Swift-amateur Wim Bunnik was met de vijftiende plaats de beste renner uit de Leidse regio. Bij de neo-amateurs won Bram de Groot uit Zevenhoven onbe dreigd. Leidenaar André Möhlmann (vierde) kwam net niet op het ereschavot terecht. Zijn stadgenoot Wiebe van de Kieboom werd achtste. Gisteren won De Groot bovendien een veldrit in Berg en Dal. Wereldtitel veteranen voor Boere haarlem Jan Boere is gisteren op de Haarlemse ijsbaan officieus wereldkampioen bij de veteranen geworden. De 42-jarige schaatser uit Rijpwetering legde de 500 meter af in 43.38, de 1500 in 2.13.4. de 3000 in 4.3I.B en de vijf kilometer in 7.58.00. Boere is lid van schaatsclub Alkemade. Turnsters Wilskracht presteren sterk Hilversum Wendy Moubies heeft zich onderscheiden bij wed strijden ritmische sportgymnastiek. De turnster van het Alphen- se Wilskracht won zaterdag in Hilversum tijdens een invitatie- toernooi de wedstrijd voor 12- en 13-jarigen met een score van 8.00 zonder materiaal en 7.60 lint. Haar clubgenote Mayble I eurs werd derde (7.30/ 7.00). Bij de meisjes vanaf 14 jaar eim digde Sheila van Nierop als tweede (7.90 hoepel/ 7.60 knots). Jacqueline Börner verdedigt titel niet davos Jacqueline Börner kan haar Olympische titel op de 1500 meter op 21 februari niet verdedigen. De voormalig Oostduitse wist zich met een tiende plaats in Davos niet in de Duitse ploeg te schaatsen. Vier landgenotes gingen haar voor. waarop tech nisch directeur Giinther Schumacher besloot Börner thuis te la- Blomdahl slacht Ceulemans rhoonHet dankwoord aan het publiek duurde langer dan zijn veertien beurten aan de speeltafel. Zelden zal Raymond Ceule mans zo op zijn lalie hebben gekregen als gisteren in de finale van de open Nederlandse titelstrijd driebanden. In Rhoon klei neerde Torbjörn Blomdahl de grijze eminentie van de biljart- sport. De Zweed gunde de 56-jarige Belg in drie sets negen pun ten, noteerde een moyenne van bijna drie (2,812) en incasseerde voor de slachtpartij van een uur een bedrag van 10.000 gulden. Arend Glas volgt Rob Geurts op winterberg» Arend Glas is bij het Nederlands kampioenschap bobslee de wegens zijn Olympische aspiraties afwezige Rob Geurts opgevolgd als titelhouder in de tweemansbob. Met rem mer los Keizers was de piloot uit Groningen over twee runs de snelste. Tsjizjov komt zelf met remisevoorstel sneek De damtweekamp om de wereldtitel tussen Wiersma en Tsjizjov rnag dan nog steeds geen winstpartijen hebben opgele verd. in Sneek kwamen desondanks honderden toeschouwers naar het zestiende duel kijken. Ook dat eindigde zaterdag, op voorstel van Tsjizjov, onbeslist, zodat de laatste week van de match met een gelijke stand (16-16) ingaat. leiden» bertho smit dammedewerker Ook i Je zesde competitieron de om de damtitel van de hoofdklasse Midden-Holland handhaafde een voorzichtig Sa men Sterk zijn ongeslagen sta tus. Zonder risico's te nemen werd Mariahoeve, de nummer drie, met 5-11 aan de kant ge zet. RDC 2 leek tegen Excelsior de eerste, broodnodige over winning te behalen. In hei de ha kwa elsior echter alsnog langs zij: 8-8. Mariahoeve - Samen Sterk: 5-11. De kampioenskoorts in de Hazerswoudse polder stijgt nog wekelijks, maar op te vroeg jui chen zal niemand de Santen Sterkers kunnen betrappen. „Vijf jaar geleden ging het in de ronde nog mis, tegen een ploeg die i degradeerd w Hans Stolwijk zen. „Het zou- i ben al ge- s". her: ch met afgrij- drar zijn als er weer iets'dergelijks gebeuren." De bezoekers open den sterk. Door overwinningen van Martien Out, Peter Slagter (zijn langverwachte eerste winst) en Martin de long kon er meer misgaan. Toch sloop de twijfel in de ploeg. Erkende aan vallers als Hans Stolwijk en Kees de Gelder besloten, beiden in een gewonnen stand genoegen kw i he p negen pun ten, voldoende voor de winst. „We moeten alles winnen om Zoetermeer voor te blijven. Dan neem je dus geen enkel risico", verklaarde Stolwijk. Opmerke lijk was ook de remise van Jan Fase. De Hazerswoudenaar, nooit verlegen om een briljante zet, verspeelde zijn 100".. score door een onvervalste black-out. Liikwit manoevreerde hij nog net naar remise. Rijnsburg 2 - Excelsior: 8-8. „Dit is toch zonde. Bij winst waren we naast Excelsior geko men. Die tweede plaats van on der blijft gevaarlijk", meende Jan Schijf na afloop van dit vier- -puntenduel. De beschuldigen- de vinger ging in de eerste plaats naar Adrie van Delft. Bij een 8-6 voorsprong leek Van Delft zijn team dan eindelijk de eerste zege te bezorgen. „Het was een puur remise-eindspel. In tijdnood koos hij precies die ene fatale variant. legen Bos koop gebeurde precies hetzelf de. Ik denk dat op zulke mo- 22 M/ Omstreden FIDE-voorzitter te gast bij hoogovenstoemooi Met Florencio Campomanes is het genoeglijk babbelen. Hij is charmant en de vriendelijkheid zelve. De uiterst omstreden en machtige president van de wereldschaak bond (FIDE) houdt echter niet van directe vragen. Heeft u het afgelopen jaar misschien fouten gemaakt? Dan ge bruikt de Filipijn zijn eeuwige glimlach. Op een bestraf fend toontje antwoordt de 66-jarige scharrelaar: „Jonge man, vragen van zo'n laag niveau beantwoord ik niet.'' is. De breuk in het topschaken, veroorzaakt door de rebellen Gary Kasparov en Nigel Short (die een eigen bond oprichtten) of de problemen rondom de or ganisatie van de wereldtitel strijd tussen Anatoli Kaipov en Jan Timman afgelopen najaar, laten hem schijnbaar onge moeid. De PCA (de bond van Kaspar ov) is niet rechtsgeldig, zegt-ie. Het bestaan neemt hij daarom niet serieus. En vormt ook geen bedreiging voor de FIDE. Cam pomanes vecht voor zijn hachje. Doet er alles aan om als voorzitter geloofwaardig over te komen. Draait en draait, om ongeschonden uit de strijd te komen. Campomanes verdedigt de FIDE, na de FIFA de grootste bond ter wereld, roemt de orga nisatie die steunt op de natio nale federaties. „Vertel me eens hoe Kasparov zover is geko men? Via de organisatie van de FIDE natuurlijk. Hij heeft in middels een vette bankreke ning, met dank aan de wereld schaakbond. Laat hem naar het verleden kijken. Nu heeft hij boude uitspraken. Ik vraag ik me weieens af hoe het met zijn geestesgesteldheid is. Op lange termijn zal zijn bond overleven, is de overtui ging van de Aziaat. Om de een voudige reden dat het funda ment veel beter is. „Ach, de FI DE is tot veel meer in staat dan Gedurende enkele dagen resi deert Campomanes in een hotel in Wijk aan Zee. Hij oogt zelf verzekerd, de regent straalt rust uit. Zoveel rust zelfs dat hij zich op zaterdagavond versliep voor de officiële opening en loting van de WK-matches. Om acht uur heerste bij de organisatie van het Hoogovens- toernooi (dat onderdak biedt aan de WK-kandidatenmatches) paniek in de tent op de dorps- weide te Wijk aan Zee. 'Waar is- ie, waar blijft die Campomanes nou?' De oude baas was in geen velden of wegen te bekennen. Hij werd welkom geheten, of schoon hij niet in de zaal zat. Om kwart voor negen kwam Campomanes uiteindelijk bin nengeslopen. Het middagdutje van de president was enigszins uit de hand gelopen. Om vijf uur was hij teruggekeerd van een bezoek aan Amsterdam. Te gen half negen schrok 'Campo' wakker. „Zoiets kan gebeuren. Ik heb hiervoor mijn excuses aangeboden." Incidenten Campomanes is door dit soort incidenten niet uit zijn even wicht te brengen. Na een jaar waarin de FIDE op de rand van een faillissement balanceerde, doet Campomanes het voorko men alsof er niets aan de hand Florencio Campomanes (rechts) had op zaterdagavond wat uit te leggen. De Filipijnse president v pen. de PCA. In 1988 hadden we het bijna voor elkaar dat schaken als demonstratiesport zou wor den opgenomen in het pro gramma van de Olympische Spelen in Seoul. Het scheelde heel weinig, Slechts één man hield dat tegen." De naam van die bewuste persoon houdt hij voor zich. „Dat zeg ik nog niet, dat bewaar ik voor mijn memoires. Bijna ie dere dag werk ik er aan. De ti tel? Ik geef het boek de titel: Now It's. My Turn ('Nu is het mijn beurt'). Het wordt pas uit gegeven als ik niet langer FIDE- president ben", zegt Campoma nes om vervolgens opnieuw in lachen uit te barsten. Hoe lang hij nog in functie blijft is onduidelijk. Wel is zeker dat hij veel tegenstanders heeft die hem van corruptie betichten en hem liever vandaag dan morgen zien aftreden. De Fili pijn zegt nog geen besluit te hebben genomen over zijn kan didaatstelling voor een vierde termijn. In november zijn de volgende verkiezingen. „Die be slissing neem ik als de tijd er rijp voor is. Een Oosters trekje is dat." de druk voor hem te groot is", aldus Schijf. Overigens was Van Delft niet de enige die misgreep. Eerder op de avond weigerde Piet van F.gmond halsstarrig om zich door een schijfoffer uit een op gesloten stelling te bevrijden. Nadat hij zelfs nog een schijf winst had veroverd, stortte het bouwwerk van de Rijnsburger volledig in. Lichtpuntjes voor RDC waren de vakkundige overwinningen van Jaap Zwaan (op de arrogant spelende Teun van der Krol) en Jan Oudshoorn alsmede de remise van het 11-jarige talent Richard Kromhout. HDC - Zoetermeer 2: 14-2. „Die gasten hebben helemaal niets te zoeken in de hoofdklas se en dat zien ze zelf ook wel in. De meeslen zitten totaal onge ïnspireerd achter het bord", constateerde een verbaasde Wim Meijer. Dat gold ook voor zijn tegenstander Dihal. In een flankpartij' liet de Zoetermeer- dcr zich positioneel volledig in pakken en staakte zijn lijdzame verzet. De schoonheidsprijs ging naar Alphenaar Jan Vrolijk. Een gedegen opbouw en een serie onveiwachte, vindingrijke speldeprikken zorgden voor een overdosis aan dreiging waar te genstander Leroij tenslotte aan bezweek. Voor het enige smetje zorgde invaller Henk Brunt. „Die heeft gewoon zitten sla pen", verklaarde Meijer de on vervalste blunders van zijn teamgenoot. „Maar met zo'n uitslag hoeft hij daar niet wak- ker van te liggen.' Zoetermeer 1 - Katwijk: 11- 5. „Zoetermeer is nog steeds van slag door de nederlaag te gen Samen Sterk. Deze uitslag was zeer geflatteerd", meende Jaap van Duyvenbode. Twee van de drie Katwijkse nederla gen waren onnodig. Jan Pas- schier blunderde fors door te gen De Groot een eenvoudig slagzetje over het hoofd te zien. liet was meteen gedaan met zijn i^mise-kanscn. Ook Theo Zwetsloot eindigde ongelukkig. Hij controleerde de flanken waar tegenstander Peter van Eek zich vooral op het centrum concentreerde. Aan alle Kat wijkse dreiging kwam een eind toen Zwetsloot in een klein mo ment van zwakte, een door braak naar dam toestond. Van Duyvenbode vocht zichzelf naar een frustrerende 'voordelige re- wuk aan zee hans bouwmeester npa-verslaggever De eerste ronde van de Kandidatenmatches in Wijk aan Zee is voor de Nederlandse schakers in een anti-climax geëindigd. De tragische held van de dag was Paul van der Sterren. Hij had door su perieur positiespèl de Russische Amerikaan Gata Kamsky geheel overspeeld en daarna een pion gewonnen. Toen leek de overwinning slechts een kwestie van tijd en techniek. Helaas, de tijdnood kwam tussenbeide. Van der Sterren deed kort voor de tijdcontrole een paar zwakke zetten en werd plotseling verrast door een gemene mat- combinatie. Jan Timman verging het bijna even erg. „Ik ben ditmaal niet zo goed geprepareerd", zo zei hij. „Na de matches van hét vorig jaar had ik er geen energie voor. Fysiek ben ik goed in conditie, dus ik hoop er het beste van." Aanvankelijk zag het er voor Timman goed uit. Hij kreeg in een Aangenomen Damegambiet te gen Joël Lautier al spoedig het heft in handen, maar ook hier ging het in laatste kwartier van het vierde speeluur plotseling mis. De jonge Frans man kon afwikkelen naar een dubbel toreneind spel, waarin de witte pluspionnen waardeloos bleken. Remise was toen onvermijdelijk. Arthur Joesoepov, die een vermoeide indruk maakt, verraste Viswanathan Anand met een ou de variant van de Spaanse Partij. De man uit Ma dras, die stellig favoriet is in deze match, kon niet veel bereiken en moest na 27 zetten remise ac cepteren. Michael Adams en Boris Gelfand vlogen elkaar in een scherpe Siciliaanse Najdorf-variant naar de keel. 'Adams is winning', zo klonk het lange tijd door de perskamer. Het bewijs bleef achter wege, maar dat Adams ergens een goede winst kans had verzuimd werd achteraf wel duidelijk. Valery Salov en Alexander Khalifman voerden een loopgravenoorlog. Salov won in het Wit: L. Joedasin Zwart: V. Kramnik •Wijk aan Zee, le matchpartij Siciliaans, Svesnikov-v; 1. e4 c5 2. Pf3 Pc6 3. d4 cxd4 4. Pxd4 Pf6 5. Pc3 e5 6. Pdb5 d6 7. Pd5 (zo vermijdt wit de moeilij ke varianten, die na 7. Lg5 a6 8. Pa3 b5 kunnen ontstaan). 7...Pxd5 8. exd5 Pe7 9. a4 (gebruikelijk is hier 9. c3 of 9. c4), 9...Pf5 10. c3 g6 11. Le2 (in het verleden is hier wel 11. g3 en 12. Lg2 ge speeld. Dat is misschien veiliger). ll...Lg7 12. 0-0 0-0 13. Db3 Te8 (hier of bij de volgende zet had zwart het paard met ...a6 kunnen verdrijven, maar Kramnik heeft een bijzonder ambitieus plan in gedachte, zoals weldra blijkt) 14. Db4 e4! •(dat moet hij scherp getaxeerd hebben. De pion op d6 kan nu onder omstandigheden verloren gaan, maar de witte dame is van de koningsvleu gel afgesneden en juist daar krijgt zwart een over-] wicht aan materieel), 15. Lf4 (neemt de uitdaging aan, maar wellicht Was 15. g3 veiliger), 15„.Le5 16. Lxe5 Txe5 17. Tadl Ph4 18. Khl (de koning1! blijkt hier evenmin veilig. Een betere methode' lijkt 18. f4 exf3 e.p. 19. Lxf3. Gevaarlijk was ookl 18. Dxd6 Dg5 19. g3 Lh3 of 18. Pxd6 a5), 18...Dg5> 19. Tgl (zo vermijdt hij verzwakkingen, maar de koningsburcht blijft kwetsbaar), 19...Lg4! (elimi neert een belangrijke verdediger), 20. Lxg4 Dxg4 21. Tdel (er dreigden combinaties zoals 21...Pf3j 22. gxf3 Dxf3+ 23. Tg2 Dxdl. Wit onderschat de volgende aanvalszet van zwart. Hij had 21. Pd4 kunnen proberen), 21...Df4! 22. Dxd6? (nu is het geforceerd uit. Het is evenwel de vraag of het wit te spel nog te redden was. Op 22. Dd4 is 22...Pf5 eveneens sterk en na 22. Te2 beslist 22...PI3 23. g3 of 23. gxf3 Dxf3+ 24. Tg2 Tg5! en wint) 22...Pf5! (voortdurend is de witte aandacht op ...Pf3 ge fixeerd geweest. Plotseling komt de aanval van de andere kant. lisse 'Niets te winnen, niets te verliezen'. Dat was de officiële status van de voorselectiewedstrijd voor het Europees kampioenschap dressuur Junioren en Young Riders afgelopen zaterdag in Lisse. Maar voor de pakweg 35 jonge ruiters, met name meiden, was het toch wel even slikken tijdens hun dressuurproef. Ze wisten zich bekeken door onder anderen Wim Ernes, de coach van het nationale olympische dressuurteam, met in zijn hoofd een vaag idee van hoe hij zich zijn team tijdens de komende kampioenschappen in deïomer in Bern voorstelt. FOTO UNITED PHOTOS DE BOER leiden »aadsiera bowlingmedewerker Het team van Verboon Versservice heeft in de nationale vijfmans league de volle winst behaald. In een volgepakt Holiday Inn werden achtereen volgens Rotterdam, Rijswijk en Hellevoetsluis met drie maal 3-0 ingepakt. Vooral Marius van Kalkeren had het naar zijnl zin. Zijn serie van 1117 (6) kan goecf genoemd worden. Freek Duy- veman maakte een serie van 1096 punten, gevolgd door Jan Snik! die met 1085 punten zijn ploeg de weg wees. De hoogste game! kwam op naam van Van Kalkeren. Hij gooide in èèn game 224 pun ten bij elkaar. Mede door dit resultaat sloop de Leidse eersteklasseri dichter bij koploper Hellevoetsluis. Verboon bezet met 33 punten de tweede plaats. Voor de play-offs heeft de ploeg nog vijf punten nodig. Een missie die volgens team-captain Jack Verboon zeker gaat lukken. „Het moet inderdaad raar lopen willen wij de play-offs mislopen." Met de Leidse jeugd gaat het ook goed. De selectie van de beste spelers gaat zaterdag met nog 15 andere ploegen uitma ken wie zich Nederlands kampioen mag monnikendam» Eerstedivisionist McDonald's heeft het duidelijk laten afweten. In een direkt duel om de laatste plaats moest de Leidse zaalvoetbal ploeg een 2-0 nederlaag slikken tegen de Visscher. Gesteund door ongeveer 100 man publiek moest de ploeg uit Marken niettemin het initiatief laten aan de Leidse ploeg. Zelfs twee uitsluitingen aan de kant van de thuisploeg waren niet besteed aan de Leidse club. Gebrek aan inventiviteit en een dosis geluk de nederlaag. Gert-Jan de Graaff maakte i liesblessure zijn langverwachte rentree. i de oorzaak var maandenlange Harding ontkent betrokkenheid westouter-zillebeke Twee weken voor het wereldkampioen schap veldrijden in Koksijde eindigden de Nederlandse troeven op ereplaatsen in de belangrijkste wedstrijden. Nederlands kam pioen Richard Groenendaal werd derde voor de Super Prestige in Westouter-Zille- beke, Adri van der Poel eindigde als zesde voor de Wereldbeker in Saint-Herblain. De meeste indruk maakte de Italiaan Pontoni met een eerste en een derde plaats. In de Super Prestige-veldrit van zaterdag in Westouter-Zillebeke had Richard Groe nendaal als derde 58 seconden achterstand. Winnaar was Daniele Pontoni. Hij reed van af de tweede ronde aan kop. Niemand kon hem bedreigen in zijn vijfde zege in de reeks van acht wedstrijden. Tussen Groenendaal en Pontoni werd de Zwitser Thomas Frischknecht tweede. De Belg Mare Janssens, vierde, behield de lei ding in het klassement voqr de trofee. Pon toni is hem intussen tot op negen punten genaderd. Er volgen nog twee wedstrijden. Groenendaal is zesde. De Amerikaanse kunstrijkampioene Tonya Harding ontkent elke betrok kenheid bij de recente aanslag op haar rivaal Nancy Kerrigan. Haar advo caat Dennis Rawlinson zei zondag dat zijn cliënte „geschokt en woe dend" was dat een lijfwacht en medeplichtige een aanslag hadden be raamd tijdens nationale kampioenschappen. Kerrigan werd met een ijze ren staaf zo hard tegen de knie geslagen dat zij haar titel niet kon verde digen. Volgens de stiefvader van één van de verdachten was het aanvan kelijk de bedoeling geweest Kerrigan te vermoorden. De gewonde schaatsenrijdster heeft inmiddels voorzichtig weer een paar stapjes op het ijs gezet.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 22