Sport Metgod scoort bij afscheid li Haarhuis in de luwte Mokveld krijgt Wilhelmus stil W MAAN DAG 17 JANUARI 1994 Zege Foreholte yt q De voetballers van I tweedeklasser Fore holte konden gisteren dan eindelijk aan de slag tegen VELO. Het werd 3-2 voor deVoorhouters. Gelijkspel y| De waterpoloploe- Z I gen van De Zijl en LZ hielden het zaterdag avond op een magere 3-3 score. •RS. COMPLEET VERZORGD NflRR RMERIHfl Van Hanegem gepolst door Real Rotterdam In november belde Atletico Madrid. De club z zelfs bereid zijn geweest een afkoopsom te betalen voor Willem van Hanegem. Afgelopen week werd de succestrainer van Feye- noord benaderd door Real Madrid. Zijn vrouw Marianne: „Ik werd dinsdag gebeld vanuit Spanje, door een vertegenwoordiger van Real. Maar het was helemaal niet concreet, al schijnt het in Spanje allemaal heavy geweest te zijn. Concreet is het ook nooit bij het eerste contact. Grote clubs laten altijd eerst iemand infor meren, of er wel interesse is. Pas veel later komt de grote baas eraan te pas." Of Van Hanegem wel trek zou hebben in een Spaans avontuur is ook nog maar de vraag. Zijn vrouw: ,,Maar ik zeker wel. Ik zou het wel zien zitten." Drie by-passes voor Ab Fafié Rotterdam Voetbaltrainer Ab Fafié moet deze week in het Rot terdamse Clara-ziekenhuis een open hartoperatie ondergaan. Bij de voormalige coach van onder meer Feyenoord en FC Utrecht zullen drie by-passes worden aangebracht. Fafié kreeg vorige week dinsdag een hart-infarct en ligt sinds die tijd op de afdeling hartbewaking. Daar heeft hij vervolgens nog drie keer een aanval van benauwdheid en pijn in de hartstreek gekregen. De doktoren hebben nog even overwogen hem dit weekeinde te opereren, maar dat bleek niet nodig toen zijn toestand wat sta bieler werd. Volgens de echtgenote van Fafié zal vandaag of morgen worden beslist wanneer hij wel zal worden geholpen. Blind voor geblesseerde Yan Gobbel Amsterdam Bondscoach Dick Advocaat heeft Danny Blind zon dag opgeroepen voor de selectie van het Nederlands elftal, dat woensdag een vriendschappelijke interland speelt tegen Tunesië in Tunis. De verdediger van Ajax fungeert al§ vervanger v geblesseerde Feyenoorder Ulrich van Gobbel. Galliani verhoord over fraude milaan» Een rechtbank in Turijn heeft de manager van A Milan, Adriano Galliani, verhoord in verband met het v de gebruik van zwart geld bij transferzaken. Volgens een verkla ring van de Italiaanse landskampioen heeft de beleidsmedewer ker zich vrijwillig bij de gerechtelijke macht gemeld. „Er zijn geen specifieke beschuldigingen tegen hem uitgebracht", deelde de clubleiding mee. AC Milan is onder verdenking van fraude gekomen tijdens het juridische onderzoek naar de financiële praktijken van de ex-voorzitter van Torino, Gian Mauro Borsa- no. Hij heeft beweerd dat AC Milan een bedrag van zeven mil joen gulden buiten de boekhouding heeft gehouden, om de transfer van Lentini van Torino veilig te stellen. Wereldrecord voor Lassovskaïa moskou De Russin Inna Lassovskaïa heeft tijdens indoorwed- strijden in Moskou het wereldrecord-hinkstap-springen verbe terd. De atlete kwam uit op een afstand van 14,61 meter. Het ou de record stond op naam van Inessa Kravets uit de Oekraïne. Zij liet vorige jaar maart in Toronto 14,47 meter noteren. Arbiter doet aangifte van mishandeling leiden Scheidsrechter L. Peters heeft vandaag aangifte gedaan van mishandeling tijdens het duel tussen FC Rijnland en de w Lei den in de eerste klasse van de afdeling zondag. De arbiter werd in de tweede helft belaagd door een van de spelers van Lei den, toen hij hem wegens schel den het veld uitstuurde. De voetballer kwam daarna drei gend op Peters af en schopte hem tegen de pols. De scheidsrechter werd daar na door spelers van Rijnland in bescherming genomen.Als dat niet was gebeurd, was ik in el kaar getrapt", aldus arbiter Pe- Volgens de scheidsrechter verliep de gehele wedstrijd in een vervelende sfeer. „Er wer den voortdurend opmerkingen gemaakt. Ik had het duel al eer der stilgelegd wegens het vele praten". Peters zegt dat de schuld van de slechte sfeer in het veld volledig bij Leiden lag. Na het incident werd het duel overigens niet gestaakt. ,,lk had het idee dat ik het duel wel aan kon", aldus de leidsman, die wel aangeslagen was door het voorval. „Ik stond te trillen op m'n benen". Na afloop van de wedstrijd werd overigens nog een speler van Leiden op de bon geslingerd. Hij schold de scheidsrechter uit. Voorzitter Ed Immink van Leiden was wel bij het duel aan wezig, maar had weinig van het voorval gezien. Hij bestreed dat de ploeg van Leiden deze com petitie wel vaker moeilijkheden heeft veroorzaakt. „De jongens zijn wat heetgebakerd, maar de meeste wedstrijden zijn zonder problemen verlopen". Feyenoords libero speelt perfecte wedstrijd tegen VVV Schipper weg 'Goud van oud' houdt bij Noordwijk noord wijk» Henny Schipper houdt het na afloop van dit seizoen voor ge zien bij Noordwijk. De Amster damse trainer maakte zijn aan staande vertrek bij de zaterda geersteklasser zaterdag bekend. Als reden noemt hij de gevolgen van een ernstig auto-ongeluk aan het begin van het seizoen, die hem het reizen ernstig be moeilijken. Schipper maakt zijn eerste seizoen bij de Noördwij- kers wel af. „Een teleurstellende gang van zaken", zegt Schipper, die met Noordwijk in de top van h< terdagvoetbal wil meeddraaien „Maar mijn rechterarm functio neert nog steeds niet naar wens Injecties moeten voor verbete ring zorgen. Autorijden Noordwijk is elke keer wee opgave. Ik ben op deze m een slechte coureur. Voor vol gend seizeon zoek ik een club dichter bij huis. Daar kan ik dan op de fiets naartoe." Volgens Noordwijk-voorzitter Leen Korbee is de lichamelijke beperking van Schipper niet de hoofdoorzaak van de scheiding. „Ik vind het jammer dat hij weggaat, want hij is een goede en fanatieke trainer. Maar het klikte niet helemaal met ieder een. Zijn vertrek - dat in onder ling overleg is overeengekomen - komt voor mij niet als een donderslag bij heldere hemel. Al neem ik ook de gevolgen van dat auto-ongeluk serieus, want die waren ernstiger dan me nigeen vermoedde. Maar als het beter tussen Schipper en Noordwijk had geklikt, was hij wellicht gebleven De naam van de opvolger van Schipper wordt binnenkort be kendgemaakt. Ruud Bröring be hoort tot de kandidaten. Paul Haarhuis hoefde vanmiddag niet op al te veel pu blieke belangstelling te rekenen tijdens de eerste dag van de Australian Open. Toen hij baan 5 betrad waren alle ogen gericht op de baan naast hem waar Mats Wilander, drievoudig kampioen in Melbourne, door duizenden aanhangers naar een overwinning werd geschreeuwd. En toen 'De Mats' klaar was, vergaapte iedereen zich aan een andere oudere jongere: Tracey Austin. wacht, omdat ie toch al drie wedstrijdjes in de kwalificaties heeft gespeeld en gewonnen. Maar in de wedstrijd moest ik de rally maken. Het is altijd ver velend als je iemand niet kent. Ik had Nainkin nog nooit ge zien. Als ik hem in de catacom ben was tegengekomen was ik hem zo voorbijgelopen, niet wetende dat hij een tennisser melbourne rob van der zanden Het 'goud van oud' is nog altijd goed voor de meeste publiciteit. Austin (31) en Wilander (29) braken hun loopbaan veel te vroeg af en zijn tot vreugde van het publiek teruggekeerd. Of de rentree van de sterren van'wel eer een succes wordt, valt te be zien. Publicitair gezien wel na tuurlijk, maar sportief is een an der verhaal. Voor Haarhuis komen de schijnwerpers deze week nog wel, zo is de verwachting. Als hij de vorm houdt, zoals gisteren tegen de kansloze qualifier Da vid Nainkin (6-2, 6-2, 6-4) krijgt hij al snel Ivan Lendl als tegen stander. Over oudere jongeren gesproken. De privé-coach van Haarhuis, Alex Reijnders, was tevreden over de verrichtingen van zijn pupil. „Hij zat er bo venop. Het prettige is dat hij zelf ziet dat-ie een tandje hoger moet schakelen. Als ik dat moet aangeven is het al te laat." Dat tandje was overigens nodig, omdat Haarhuis in de derde set tegen een 1-4 achterstand aan keek. Het bleek niet meer dan een oprisping van de zwakke Zuidafrikaan. Haarhuis was overigens zelf minder te spreken over zijn prestatie. „Het was goed genoeg om te winnen, maar ik speelde niet fantastisch. Van mijn te genstander had ik meer ver- De 27-jarige Brabander kwam in Melbourne nooit .verder aan de tweede ronde. Het ziet er naar uit dat hij deze keer beter voor de dag komt. Volgens Reijnders zit dat er zeker in, maar hij waakt voor een te groot optimisme. „Paul heeft enkele weken terug in Qatar (waar hij in de finale van Edberg verloor, red.) ongelofelijk tennis laten zien. Zo zag ik hem nog nooit. Hij maakte gehakt van Goran Ivanisevic. Een week la ter verloor hij echter in Jakarta van Lars Jonsson met dikke cij fers. Je begint elk toernooi weer gewoon vanaf het nulpunt. Ook hier." Op Flinders Park bestaat de toplaag van de banen uit be ton en rubber. In tegenstelling tot de cementen hardcourt-ba - nen, gaan deze banen 'werken' in de soms extreme hitte. Van daag liep de temperatuur weer op richting dertig graden en het Rebound Ace, zoals de onder grond op de. Australian Open heet, wordt dan sneller en de bal krijgt een andere stuit. Rein- ders: „De bal doet vandaag weer hele andere dingen dan vorige week, dat komt door de ondergrond die zich aanpast aan de weersomstandigheden." Jonathan Stark is Haarhuis' vol gende tegenstander. Speler en trainer zijn het erover eens: „Een hele zware." Stark is een 22-jarige Amerikaan, die op de wereldranglijst iets hoger staat dan Haarhuis, 37 om 39. „Ik heb geen goed herinneringen aan Stark," zegt Haarhuis voor uitblikkend. „Vorig jaar speelde ik tegen hem in Memphis. Ik verloor kansloos in twee setjes. Ik werd gewoon van de baan af geblazen door zijn service." CIJFERS Nainkin (ZAf) 6-2 6-2 6-4, Leconte (Fra) - Kinnear (VSt) 6-4 6-0 6-1, Larkham (Aus) - Tslijino (Jap) 6-0 7-5 6-4, Mansdorf (Isr) - Pernfors (Zwe) 6-3 6-4 6-2, Damm (Tsj) - Pioline (Fra/7) 7-5 3-6 7-6 6-3, Stafford (ZAf) - Phihppoussis (Aus) 6-2 6-2 6-0, Santoro (Fra) - Poliakov (Oek) 6-2 6-3 6-2, Ivanisevic (Kro/5) - O'Brien (VSt) 6-4 6-0 6-2, Emilio Sanchez (Spa) - Carbonell (Spa) 2-6 6-1 6-4 6-3, Reneberg (VSt) - MacPie (VSt) 7-5 6-4 6-0, Rosset (Zwi/11) - Wilkinson (GBr) 6-2 7-6 6-3, Ondruska (ZAf) - Pozzi (Ita) 6-3 6-1 6-3, Renzen- bnnk (Du.) - Caratti (Ita) 6-1 6-4 6-4, De- wulf (Bel) - Tarango (VSt) 7-5 6-4 6-1, Lendl (VSt/15) - Rusedski (Can) 6 - ann (Aus) 6-4 3-6 6-1 7-5, Stoltenberg (Aus) - Ruah (Ven) 6-3 6-3 6-3. Vrouwen, eerste ronde: Graf (Dui/1) - Po (VSt) 6-1 2-0 opgave Po, Provis (Aus) - Wood (GBr) 7-5 b-4, Siinpson-Alter (Can) - Pratt (Aus) 6-3 6-0, Bobkova (Tsi) - Pa- padakl (Gri) 6-1 6-3, Huber (Dui/7) - Mes- hki (Geo) 6-1 6-3, Rittner (Dui) - Bonsigno- (Aus) 6-0 6-2, Helgeson (VSt) - Martinek (Dui) 6-3 6-2, Coetzee (ZAf/12) - Begerow (Dui) 6-1 6-3, Ercegovic (Kro) - White (VSt) 4-6 6-3 7-5, Kochta (Dui) - Kruger (ZAf) 6- 2 4-6 7-5, Tedjakusuma (Ino) - Quentrec rotterdam henri van der steen npa-verslaggever Een handje van Willem van Hanegem kon er niet af. Dat was een smetje op het afscheid van de voetballer John Metgod. Niet het enige. Feyenoord- VW (5-0) had immers nooit de laatste wedstrijd van Metgod hoeven wor den. Dat vond de libero zelf ook. Metgod had nog wel een jaar of wat in de top willen en kunnen spelen. Het succes van Van Hanegem bij Feyenoord werd echter het begin van het einde voor Metgod. Na de titel kon Van Hanegem het zich afgelopen zomer zonder problemen permitteren Metgod aan de kant te schuiven. De eigenzinnige coach had het eigenlijk al nooit in de stijve stilist zien zitten. Ooit speelden ze samen bij AZ'67, wat geen onverdeeld genoegen werd voor Metgod. Willem van Hanegem zou in die tijd zelfs gezegd hebben hem, Metgod, ooit nog eens kapot te maken. Zijn krediet bij het publiek was echter net zo groot als bij Van Hanegem; nogal klein dus. Gisteren zei Metgod daarom: „Ik ben onderge waardeerd. Als er eens een slechte wedstrijd tussen zat, werd me dat dubbel en dwars aangerekend, anders dan bij andere spelers. Dat was ook jullie schuld." Metgod speelde ook 22 interlands, in een tijd dat het in Nederland barst te van de top-libero's. Een echte top per was Metgod zelf niet, wel een prachtige speler die echter het charis ma en het uiterlijk tegen had. Imago is veel, bijna alles in het voetbal. Het publiek prefereert extroverte macho's als De Wolf: veel lef, veel mannelijk heid, veel haar. Gisteren mocht John Metgod nog eens opdraven in Feyenoord 1. Als aanvoerder nog wel. Zijn afscheid was als een droom: Feyenoord won, Met god speelde een perfecte wedstrijd, Metgod scoorde. Enkele minuten voor tijd kreeg hij een applauswissel. Op de schouders van zijn ploeggeno ten ging hij, bloemen in de knuist, het veld af. „Het was een heel mooi ge voel, zo het veld af te gaan. De men sen scandeerden mijn naam. On danks dat kleine beetje dat ik dan mis", spotte hij naderhand met ge voel voor ironie. De eerste strafschop die Feyenoord kreeg liet hij aan zich voorbij gaan. Jozef maakt er 99 van de 100 en het was pas 1-0. Dan moet je niet aan je zelf denken." Twee minuten later mocht Feyenoord weer van elf meter trappen. „Toen was het 2-0, een veili ger marge. Maar er gaan achttien én een half jaar voetbal door je hoofd in vijf seconden tijd. Een misser blijft je altijd bij." Technisch perfect - hard, laag en zuiver - trapte Metgod echter raak. De leuke wedstrijd, die soepele combinaties van Feyenoord en mach teloos aanvalsspel van VW te zien gaf, kreeg er nog wat meer emotie van. Het publiek, dat Metgod ooit eens in hetzelfde stadion anderhalf uur genadeloos uitfloot, besefte ken nelijk toch dat er afscheid werd geno men van een aparte voetballer. Van Hanegem kon het na de wedstrijd niet over zijn lippen krijgen iets aar digs over Metgod te zeggen. Daarvoor heeft Metgod kennelijk vroeger te veel onaardigs over Van Hanegem gezegd. Metgod is dat vergeten, hem wacht een mooie taak als hoofd opleidingen. En als de nood ooit aan de man komt? Doen Meijer en Van Hanegem dan misschien toch nog ooit een be roep op Metgod? Meijer: „Waarom niet?" Van Hanegem: „Dan moet die nood wel heel erg hoog zijn." Feyenoord: De Goey; Maas, Metgod (87. Trustfull), Fraser en Heus; Scholten, Larsson en Witschge; Kiprich, Van Loen (68. Óbiku) en Blinker. VW: Roox: Spee, Polman, Hanssen en Jan- fada; Driessen, Verberne en Van Leenders; Hasselbaink, Torken (63. Braem) en Laros. Carl Roest maakt de enige treffer in het door UVS met 1 -0 gewonnen duel met Wilhelmus. De eerste krat bier die gistermiddag na de 1-0 zege op Wilhelmus de kleedkamer van UVS bereikte, was bekostigd door Marijn Mokveld. Een op zich merkwaardige zaak.. luist de van origine Voorburgse doelman verdiende gisteren de rest van de dag door alles wat UVS was vrijgehouden te worden. Hij immers was het geweest die zijn oude club in de eerste fase van de strijd met en kele schitterende reddingen op 'nul' had gehouden. Waardoor de doeltreffende kop bal van Carl Roest later in het duel direct tot de winnende kon worden gepromoveerd. Het gaat natuurlijk te ver alle eer van de Leidse zege op het conto van Mokveld bij te schrijven. Maar dat de oud-Wilhelmus-goa- lie uitstekend werk had verricht, daarover waren alle partijen het wel eens. Ruud de Groot, bijvoorbeeld. De Leidse trainer in Voorburgse dienst hield h^t er simpelweg op dat Wilhelmus de eerste twintig minuten alleen tegen Mokveld had gevoetbald. En dat zijn elftal dat potje niet had kunnen winnen. Collega Gerard Désar had gelijklui dende woorden over voor de rol van Mok veld. „Marijn? Schitterend gekeept." De hoofdpersoon in kwestie bleef er - zoals mocht worden verwacht - nuchter on der. Stelde dat het al snel niet meer stuk had gekund en dat hij vooral had genoten van het achter zijn doel verzamelde Wilhel- mus-pübliek. Grijnzend: „Allemaal oude bekenden natuurlijk, die die bal er graag in zagen gaan. Ze begonnen heel luidruchtig, maar ik kreeg ze al vrij snel stil." Binnen tien minuten om precies te zijn. Want in die periode hield Mokveld zijn zwalkende formatie tot drie keer toe met schitterende reacties op de been. Eerst bleek hij tijdig in de rechtèrhoek aanwezig om een kopbal van dichtbij van Harry de Jong te pareren, vervolgens dook Mokveld op de goede plaats op om een venijnige schuiver van De Jong onschadelijk te ma ken om even daarna weer in de korte hoek te verschijnen op het moment dat Patrick Preuter dacht daar een succesje te kunnen boeken met een plotselinge uithaal. Ook na die flitsende start bleef Wilhelmus het spel dicteren. UVS herstelde zich wel enigszins, vooral achterin werd de dekking beter verzorgd, maar speelde in opbouwen de zin geen rol van betekenis. Wat ook Désar niet was ontgaan. „We zijn een groot gedeelte van de eerste helft weggespeeld, zo eenvoudig ligt dat. Het enige pluspunt was dat de ploeg heel hard bleef werken. En dat het 0-0 bleef natuurlijk." De Leidse oefenmeester had in die over peinzing ook fie rol van Sassenheimse scheidsrechter Van der Zwet nog kunnen betrekken. De bepaald niet slechte leids man weigerde in de 26e minuut Wilhelmus de helpende hand toe te steken bij een doorbraak van Victor Tebbens. De insnij dende Tebbens dreigde alleen voor Mok veld te verschijnen, toen hij Ard Oosterlee op zijn weg ontmoette. Heel Voorburg smeekte om een strafschop (aanvoerder John van der Zwan werd daarvoor met geel beloond) en misschien verdiénde de Voor burgse club die ook wel. Niet echter volgens Van der Zwet, waardoor de dubbelblanke stand niet in gevaar kwam (Désar: „Die bal was er dan waarschijnlijk ook nog niet inge gaan.") Na de pauze hervatte Wilhelmus de po gingen om de verdiende 1-0 op het bord te krijgen. Maar het was UVS dat die ope ningstreffer uit de lucht liet vallen. Eerst had Carl Roest na een scrimmage in de vorm van een uithaal tegen de lat nog een waarschuwingsschot losgelaten, éen mi nuut later scoorde hij wel. Na een vrije trap van Oosterlee veerde Roest bij de tweede paal het hoogst op. Zijn kopbal was doel man Vincent van IGppesluis te machtig. Ook na die 0-1 bleef Wilhelmus duidelijk maken dat het gisteren de betere ploeg was. En opnieuw kwamen er kansen. John van den Hoogenband produceerde evenwel al leen voor Mokveld niet meer dan een roller- tje en toen diezelfde Van den Hoogenband zich drie minuten later nu eindelijk wel eens van plaaggeest Mokveld had ontdaan, was daar André Devilee om de bal voor het kopgrage hoofd van Preuter weg te halen. Flet zou de laatste echte mogelijkheid voor Wilhelmus zijn. Een alles-of-niets offensief in de slotfase liep stuk op de kopsterke Leidse verdediging. Moegestreden legden de nu al dan niet voorlopig uit de kopgroep weggevallen Voorburgers zich bij het door De Groot al gememoreerde 'onrecht' neer. Voor het nu als derde geklasseerde UVS daarentegen is er weer volop perspectief. In de Leidse kleedkamer werd na afloop dan ook een feestje gevierd. Maar niet zonder de realiteit uit het oog te verliezen. Désar: „Voor de wedstrijd zei. ik al tegen Ruud de Groot dat ik het gevoel had dat UVS van daag geluk zou hebben. Nou, daar heb ik geen woord te veel mee gezegd. Laat ik het zo zeggen: we zaten vandaag wel heel erg aan de goede kant." Wilhelmus - UVS 0-1 (0-0). 53. Roest 0-1. Scheids rechten Van der Zwet. Toeschouwers: 500. Geel: Van der Harst en Van der Zwan (Wilhelmus), Van der Heiden (UVS). UVS: Mokveld, Van Orssagen, Akerboom, Robbers, Devilee, Oosterlee, Gallert, Jansen, Roest, De Kruis, Van der Heiden (De Kievit). John Metgod ging gisteren bij zijn afscheid op de schouders van zijn ploeggenoten. foto anp Meer informatie? Bel snel met Har de Vrind van Leidsch Dagblad telefoon 071 - 356235 of vraag uw vertegenwoordiger naar de vele mogelijkheden die deze aktie u biedt.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 17